هر آنچه که باید از اخذ اقامت اسپانیا بدانید

هر آنچه که باید از اخذ اقامت اسپانیا بدانید! (شرایط 2021)

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

اسپانیا کشوری مهاجر پذیر است که سالانه افراد زیادی برای مهاجرات به اسپانیا و اخذ اقامت آن اقدام می کنند. مردم در اسپانیا آزاد هستند تا به دین و مذهب خود بپردازند و هیچ اجباری برای یک دین خاص وجود ندارد. به همین دلیل هیچ محدودیتی برای اقلیت های دینی در این کشور وجود ندارد. علاوه بر این قرار گرفتن اسپانیا در حوزه شنگن باعث شده تا با اخذ تابعیت اسپانیا امکان دسترسی به سایر بخش های اروپا نیز فراهم باشد.

همه این دلایل باعث محبوبیت اسپانیا در بین افرادی شده است که قصد مهاجرات از کشور خود را دارند. اما برای اخذ اقامت اسپانیا باید چه شرایطی داشته باشیم؟ به چند روش مختلف می توان اقامت اسپانیا را دریافت کرد. ما در این مقاله شرایط و روش های اخذ اقامت اسپانیا را به صورت کامل بررسی کرده ایم. پس اگر شما هم قصد اخذ اقامت و مهاجرت به اسپانیا را دارید در ادامه با ما همراه باشید.

شرایط عمومی اخذ اقامت اسپانیا

اخذ اقامت مهمترین مسئله برای افرادی است که قصد مهاجرت به اسپانیا را دارند. به طور کلی شش روش برای اخذ اقامت اسپانیا وجود دارد که در این مقاله همه آنها به صورت کامل توضیح داده خواهد شد. این شش روش عبارتند از کار در اسپانیا، تحصیل در اسپانیا، سرمایه گذاری در اسپانیا، تولد در اسپانیا، ازدواج در اسپانیا و یا پناهنده شدن به اسپانیا. از طریق این شش روش می توانید اقامت اسپانیا را اخذ کرده و سپس اقدام به دریافت تابعیت اسپانیا کنید.

اخذ اقامت اسپانیا از طریق کار

اگر قرار است فقط مدتی در اسپانیا زندگی کرده و به کسب درآمد بپردازید، بهترین راه برای اخذ اقامت کار کردن در اسپانیا است. برای این کار ابتدا باید یک کارفرما برای اشتغال خود در اسپانیا پیدا کرده و از کارفرما بخواهید فرم اجازه کار در اسپانیا را برای شما از وزارت خارجه دریافت کند. برای این منظور باید ابتدا درخواستی را به سفارت اسپانیا در کشور خود تحویل دهید تا بتوانید به عنوان کارمند یک شرکت که در اسپانیا قرار دارد در این کشور به کار مشغول شوید.

البته استخدام یک شخص غیر اروپایی در یک شرکت اروپایی کاری دشوار است، چرا که شرکتی که قصد جذب شما را دارد برای توجیه استخدام شما باید ثابت کند شما مهارت و تخصص لازم را برای شغل مورد نظر دارید و هیچ شخص دیگری در کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای این کار پیدا نشده است. شرکتی که شما قرار است در آن جذب شوید حتما باید در اسپانیا ثبت شده باشد.

حتما بخوانید:  مهاجرت به فرانسه و شرایط اقامت فرانسه (2021)
اخذ اقامت اسپانیا از طریق کار
اخذ اقامت اسپانیا از طریق کار

اخذ اقامت اسپانیا از طریق تحصیل

برای تحصیل در سه دوره لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می توانید اقدام به اخذ اقامت کنید. در اسپانیا نیز دو نوع دانشگاه برای تحصیل وجود دارد. دانشگاه دولتی و دانشگاه خصوصی. برای تحصیل در دانشگاه های دولتی باید به زبان اسپانیایی تسلط داشته باشید. دوره لیسانس در اسپانیا 4 ساله بوده و هزینه اقامت و تحصیل در دانشگاه های دولتی 600 تا 1500 یورو است. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی را داشته باشد باید هزینه ای بالغ بر 5000 تا 18000 یورو بپردازید.

دوره فوق لیسانس دو ساله بوده و تحصیل در اکثر رشته های آن به زبان انگلیسی انجام می شود. هزینه تحصیل در دوره فوق لیسانس از 6000 یورو به بالا می باشد.

برای تحصیل در دروه دکتری علاوه بر ارائه مدرک فوق لیسانس باید برای خود یک استاد راهنما نیز داشته باشید. برای انتخاب استاد راهنما باید ابتدا پروپوزال خود را برای استاد راهنمای خود ارسال کنید و در صورت تایید در این مقطع تحصیل کنید. دوره دکتری 3 ساله بوده و هزینه آن 200 تا 700 یورو می باشد.

روش دیگر اخذ اقامت از طریق تحصیل، دریافت بورسیه تحصیلی است. برای دریافت بورسیه تحصیلی اسپانیا باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • رزومه قوی
 • معدل بالای 16
 • داشتن مقالات ISI
 • مدرک زبان
 • رزومه معتبر کاری

با اخذ اقامت از طریق تحصیل می توانید در هفته 20 الی 30 ساعت کار کنید. برای این کار باید شرکت مورد نظر مجوز کار شما را از وزارت خارجه دریافت کنید.

اگر قصد دریافت اقامت اسپانیا از طریق تحصیل را دارید باید مدارک زیر را داشته باشید:

 • مدارک تحصیلی مناسب با مقطع تحصیلی
 • مدرک زبان
 • شناسنامه و کپی از تمام صفحات
 • پاسپورت و کپی از تمام صفحات
 • عکس مورد تایید سفارت
 • ارائه پذیرش از دانشگاه اسپانیا
 • بیمه نامه
 • تمکن مالی برای هزینه یک سال تحصیل و زندگی
 • بیمه نامه برای افراد زیر ۱۸ سال

اخذ اقامت کشور اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری
اخذ اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

با داشتن چهار شرایط می توانید برای اخذ اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری اقدام کنید.

حتما بخوانید:  ویزای سرمایه گذاری استرالیا – ویزای ساب کلاس 188

الف) خرید ملک

خرید ملک یکی از روش های اخذ اقامت در اسپانیا است. برای این کار باید ملکی با حداقل قیمت 100000 تا 499000 یورو بخرید. با خرید این گونه ملک ها می توانید اقامت یک ساله اسپانیا را دریافت کنید. این اقامت در صورت رعایت قوانین موجود در ویزا هر دوسال یک بار تمدید می شود. سپس با گذشت 5 سال موفق به دریافت اقامت دائمی اسپانیا خواهید شد. بعد از آن می توانید درخواست دریافت پاسپورت اسپانیایی بدهید.

ب) گلدن ویزا

ویزای سرمایه گذاری طلایی یا گلدن ویزا روش دیگری برای دریافت اقامت اسپانیا است. برای این کار باید حداقل 500 هزار یورو سرمایه داشته باشید. با این پول می توانید یک ویلا یا آپارتمان بخرید. سپس به شما اقامت 5 ساله داده خواهد شد. در ادامه بعد از 5 سال اقامت دائمی دریافت کرده و می توانید درخواست پاسپورت بدهید.

ج) تمکن مالی

برای دریافت اقامت از طریق این روش باید سرمایه بسیار خوبی داشته باشید و ثابت کنید درآمد ماهیانه شما بالا است. برای دریافت این نوع ویزا هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. البته اجازه کار در شرکت ها به شما داده نخواهد شد و شما خودتان باید کسب و کاری ایجاد کنید. در این روش نیازی به داشتن مدرک زبان هم نیست.

د) ثبت شرکت

اگر بتوانید شرکتی در اسپانیا ثبت کنید و یا اقدام به اجرای پروژه هایی با مبلغ بیشتر از یک میلیون یورو بکنید، بعد از 5 سال می توانید اقامت اسپانیا را دریافت کنید. شرایطی که شرکت یا پروژه شما باید داشته باشد به شرح زیر است:

 • اشتغال زا بودن کسب و کار شما
 • داشتن تاثیر اقتصادی در اسپانیا
 • دارای منفعت عمومی و یا تکنولوژی جدید و علمی باشد
 • حداقل یک اسپانیایی در کسب و کار شما استخدام شود

البته از طریق خرید سهام شرکت های دولتی و خصوصی به ارزش 1 میلیون یورو نیز می توانید اقامت 5 ساله اسپانیا را دریافت کنید. سپس در صورت نیاز می توانید اقدام به دریافت اقامت دائمی اسپانیا بکنید. روش دیگری نیز با نام خرید اوراق قرضه دولتی وجود دارد که در این روش باید حداقل 2 میلیون یورو اوراق قرضه دولتی خریداری کنید.

اقامت اسپانیا از طریق ازدواج

اقامت اسپانیا از طریق ازدواج
اقامت اسپانیا از طریق ازدواج

اگر شما با فردی که تابعیت اسپانیا را دارد ازدواج کنید موفق به اخذ اقامت اسپانیا خواهید شد، البته قبل از آن باید به نحوی وارد اسپانیا شده باشید. برای این کار باید شخص اصلی ثابت کند به حدی درآمد دارد که مشکلی از نظر مالی برای پشتیبانی از طرف مقابل ندارد. برای اینکه به دولت اسپانیا ثابت شود ازدواج شما واقعی است و تنها جهت کسب اقامت نیست، شما باید حداقل 5 سال با همسرتان زندگی کنید تا بتوانید اقامت اسپانیا را بگیرید.

حتما بخوانید:  ایالت استرالیای جنوبی ؛ از آشنایی تا مهاجرت

برای اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج باید مدارک زیر را داشته باشید:

 • پاسپورت
 • نداشتن سوء پیشینه
 • ویزا یا کارت اقامت
 • گواهی سلامت پزشکی
 • سند طلاق یا گواهی فوت

اخذ تابعیت کشور اسپانیا از طریق تولد فرزند

به طور کلی شخصی که پدر و مادر اسپانیایی داشته باشد تابعیت اسپانیایی دارد. اما اگر فرزندی در اسپانیا متولد شود که والدینش ناشناخته باشند تابعیت اسپانیایی می گیرد.

اگر یک شخص ایرانی از طریق تحصیل، کار یا … در اسپانیا بوده و فرزندی از او متولد شود، می تواند بعد از یک سال تقاضای پاسپورت کند. اما به واسطه فرزند والدین امکان درخواست تابعیت ندارند، مگر اینکه 5 سال از اقامتشان گذشته باشد.

برای اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند مدارک زیر مورد نیاز است:

 • گواهی ازدواج پدر و مادر
 • گواهی بیمارستان تولد نوزاد
 • مدارک اثبات کننده تولد فرزند در اسپانیا
 • پاسپورت
 • نداشتن سوء پیشینه
 • عکس
 • پر کردن نامه درخواست

اخذ اقامت از طریق پناهندگی

بسیاری از افراد به دلیل عضویت اسپانیا در کنوانسیون ژنو یا کنواسیون پناهندگی، اقدام به پناهندگی به این کشور برای اخذ تابعیت می کنند. برای این کار باید دلیلی قانع کننده داشته باشید که در کشور خود به دلایل مذهبی، نژادی، عقاید سیاسی، جنسیت و یا گرایش جنسی مورد آزار و اذیت قرار می گیرید. در صورت اثبات این موضوع و پس از گذشت یک ماه از ورود به خاک اسپانیا می توانید درخواست پناهندگی بدهید.

این روش ریسک بسیار زیادی از لحاظ خطرات موجود در مسیر راه و … دارد. چنین شخصی امکان بازگشت به وطن خود را نخواهد داشت. علاوه بر این ممکن است در دام افراد سود جو که در کار سفرهای قاچاقی هستند بیافتد. علاوه بر این باید سختی ها زندگی در کمپ های پناهندگی تا زمان تابعیت را به جان بخرد. علاوه بر این هیچ تضمینی بر دریافت اقامت وجود ندارد.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 2 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 2 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *