گام اول مهاجرت به کانادا : معیارهای انتخاب بهترین روش مهاجرتی

گام اول مهاجرت به کانادا: معیارهای انتخاب بهترین روش مهاجرتی

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

یکی از سوال‌های متداولی که در اولین جلسات مشاوره پرسیده می‌شود این است که برای مهاجرت به کانادا از کجا شروع کنیم و گام اول مهاجرت به کانادا کدام است؟ این پرسش زمانی مطرح شود که متقاضی، تصمیم قطعی به مهاجرت گرفته و عملاً اولین گام مهاجرت به کانادا برای او، انتخاب بهترین روش مهاجرت خواهد بود.

در جلسات مشاوره، مشاورین مهاجرت به کانادا به شما خواهند گفت که روش‌های بسیار متعددی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد و اولین گام، بررسی شرایط هر متقاضی در راستای انتخاب بهترین روش است. اما معیارهای انتخاب بهترین روش چه چیزهایی هستند؟ اجازه دهید این معیارها را با هم مرور کنیم. فقط توجه داشته باشید که این معیارها همه‌ی معیارها نیستند و ترتیب این معیارها نشان‌دهنده‌ی اهمیت بیشتر آن‌‌ها در فرایند مهاجرت نیستند زیرا هر روش مهاجرتی، اولویت‌های خاص خود را دارد:

گام اول مهاجرت به کانادا - سن متقاضی 
گام اول مهاجرت به کانادا – سن متقاضی

گام اول مهاجرت به کانادا – سن متقاضی 

در بعضی روش‌های مهاجرتی، سن متقاضی اهمیت زیادی دارد. مثلا در روش اکسپرس اینتری کانادا که روشی امتیازمحور است، سن متقاضی باید بین 18 تا 44 سال باشد زیرا سن کمتر از 18 و بیشتر از 44 هیچ امتیازی نمی‌گیرد. در این روش، بیشترین امتیاز به متقاضیانی تعلق می‌گیرد که سن‌شان بین 20 تا 29 سال است. از سوی دیگر، در بعضی از روش‌ها فاکتور سن، اهمیتی ندارد و اعطای اقامت دائم به متقاضی، بر اساس معیارهای دیگری صورت می‌گیرد. پس یکی از شرایط برای درک گام اول مهاجرت به کانادا بحث سن متقاضی است.

گام اول مهاجرت به کانادا – تمکن مالی

تمکن مالی می‌تواند معناهای مختلف داشته باشد: میزان دارایی‌های قابل اثبات فرد در ایران، مانند ملک، سهام، سپرده بانکی، و غیره، بدون آن‌که نیاز باشد آن دارایی‌ها را به کانادا منتقل کند؛ میزان سرمایه‌ی نقدی فرد که بتوان آن‌ها را همراه خود به کانادا برد،… ثروت و تمکن مالی فرد در بعضی از روش‌های مهاجرتی بسیار مهم هستند. مثلاً کسی که تمکن مالی بالایی داشته باشد، می‌تواند به راحتی از طریق سرمایه‌گذاری و کارآفرینی، اقامت دائم کانادا را بگیرد. پس یکی دیگر از شرایط، تمکن مالی متقاضی است.

گام اول مهاجرت به کانادا – سابقه کار

در روش‌هایی که متقاضی به پشتوانه‌ی تخصص و مهارت‌های شغلی خود درخواست مهاجرت به کانادا را دارد، داشتن سابقه کار اهمیت فراوانی دارد. روش‌های اکسپرس اینتری و خوداشتغالی دو نمونه از این نوع روش‌ها هستند که حتما فرد باید سابقه کار داشته باشد. البته میزان سابقه کار در هر روشی، متفاوت است. از سوی دیگر، در بعضی از روش‌ها، داشتن سابقه‌ی کار در کانادا مزیت جداگانه‌ای محسوب می‌شود، اما در اکثر روش‌ها، سابقه کار در ایران کافی است. از این رو شزط بعدی برای درک گام اول مهاجرت به کانادا میزان سابقه کار متقاضی است.

گام اول مهاجرت به کانادا – سابقه مدیریت

در بعضی از روش‌های مهاجرت به کانادا داشتن سابقه مدیریت (خواه مدیریت یک رستوران یا باشگاه ورزشی کوچک باشد و خواه مدیریت یک شرکت بزرگ) اهمیت دارد زیرا این روش‌ها برای توانایی‌های فرد در مدیریت کسب و کار اهمیت زیادی قائل می‌شوند. نمونه‌ای از این روش‌ها، کارآفرینی است. برای کارآفرینی، متقاضی باید حتما سابقه‌ی مدیریت یک کسب و کار را داشته باشد تا بتواند با ایجاد و مدیریت بیزینسی جدید در کانادا، برای یک یا چند شهروند کانادا شغل ایجاد کند. بنابراین شرط بعدی این است که بدانیم آیا متقاضی، سابقه مدیریت دارد یا خیر.

مدرک و رشته‌ی تحصیلی

مدرک تحصیلی نیز در بعضی از روش‌های مهاجرت به کانادا اهمیتی ندارد و در بعضی از روش‌ها، اهمیت فراوان می‌یابد. مثلا کسانی که به پشتوانه کار و تخصص‌شان قصد مهاجرت به کانادا را دارند، باید شغل‌شان مرتبط با مدرک و رشته‌ی تحصیلی‌شان باشد. مهم نیست این مدرک، لیسانس باشد یا فوق لیسانس یا دکتری؛ بلکه از نظر دولت کانادا مهم این است که تخصص شغلیِ فرد متقاضی، در راستای تخصص تحصیلی‌اش باشد. پس می‌شود نتیجه گرفت که شرط بعدی در راه شناخت گام اول مهاجرت به کانادا مدرک و رشته‌ی تحصیلی متقاضی و انطباق آن مدرک و رشته‌ی تحصیلی، با شغل مورد نظر اوست.

گام اول مهاجرت به کانادا - مدرک زبان
گام اول مهاجرت به کانادا – مدرک زبان

مدرک زبان

اگرچه روش‌های بسیار اندکی هستند که اصلاً نیاز به مدرک زبان ندارند، یعنی اگرچه برای اکثر روش‌های مهاجرتی متقاضی باید حتما مدرک زبان داشته باشد، اما نمره‌ی مورد قبول، یا به عبارتی، سطح زبان متقاضی، در روش‌های مختلف بسیار متغیر و متفاوت است. روش اکسپرس اینتری در این زمینه تکلیفش روشن است: هر سطح زبان، نمره‌ی خاص خود را دارد و طبیعتاً هر چه سطح زبان متقاضی بالاتر باشد، امتیاز و شانسش بیشتر خواهد بود، اما مثلا بعضی از روش‌های سرمایه‌گذاری، اصلا نیاز به مدرک زبان ندارند، و بعضی نیز سطح و نمره‌ی پایینی از زبان (در حد آیلتس 4.5) را قبول می‌کنند. در نتیجه، یکی دیگر از شرط‌های اطلاع از میزان تسلط متقاضی به زبان‌های رسمی کشور فرانسه و ارائه‌ی مدرک لازم در این زمینه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید با مشاورین و وکیل مهاجرتی موسسه رهپویان مهاجر تماس بگیرید، سایر صفحات و لینک‌های وب‌سایت‌مان درباره انواع روش‌های مهاجرت به کانادا را بخوانید، یا مستقیما به وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا (IRCC) مراجعه فرموده و مطالب دست اول را از آن‌جا مطالعه کنید. 

5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر

وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *