بیمه سلامت انتاریو (OHIP)

بیمه سلامت انتاریو (OHIP) – پاسخ به سوالات متداول

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

از آن‌جا که بخش کثیری از متقاضیان مهاجرت به کانادا، هدف خود در این کشور را استان انتاریو (و شهرهایی چون  تورنتو و اتاوا) تعیین می‌کنند، سوالات زیادی درباره‌ی طرح بیمه سلامت انتاریو (OHIP) پرسیده می‌شود.  

طرح بیمه سلامت انتاریو (OHIP) در واقع نوعی بیمه دولتی است که اکثر خدمات پزشکی و بهداشتی را برای دارندگان این نوع بیمه، رایگان می‌کند. این طرح مختص استان انتاریو است. در ادامه‌ی این مقاله‌ی کوتاه، چند سوال رایج درباره‌ی این طرح بیمه را با هم مرور خواهیم کرد.

طرح بیمه سلامت انتاریو (OHIP)
طرح بیمه سلامت انتاریو (OHIP)

چه خدماتی تحت پوشش OHIP هستند؟

 • ویزیت پزشک خانواده
 • ویزیت پزشک متخصص
 • ویزیت بیمارستان
 • بستری شدن در بیمارستان
 • خدمات جراحی دندان در بیمارستان
 • خدمات بالینی و جراحی سقط جنین
 • خدمات بینایی‌سنجی
 • خدمات آمبولانس و اورژانس،…

چه کسانی واحد صلاحیت برای دریافت بیمه سلامت انتاریو (OHIP) هستند؟

 • شهروندان کانادا
 • دارندگان کارت اقامت دائم کانادا
 • دارندگان اقامت موقت با مجوز کار (تحت شرایطی خاص)

شرایط درخواست طرح بیمه سلامت انتاریو چیست؟

 • متقاضی باید علاوه بر وضعیت اقامتی (شهروند، مقیم دائم، مقیم موقت)، در شش ماه اول زندگی خود در انتاریو، بیش از 30 روز خارج از این استان نبوده باشد (به طور دقیق، متقاضی باید در 183 روز اول حضور خود در استان انتاریو، حداقل 153 روز در این استان حضور داشته باشد)
دریافت طرح بیمه سلامت انتاریو
دریافت طرح بیمه سلامت انتاریو

زمان انتظار برای دریافت طرح بیمه سلامت انتاریو چقدر است؟

 • سه ماه. یعنی متقاضیانی که تازه وارد استان انتاریو می‌شوند، برای دریافت بیمه سلامت انتاریو (OHIP) باید حداقل 3 ماه صبر کنند. البته متقاضیان باید بلافاصله پس از ورود، برای بهره‌مندی از این بیمه ثبت‌نام کنند، اما کارت بیمه به محض ثبت‌نام صادر نمی‌شود. دقت داشته باشید که شرط حضور فیزیکی در استان که بیان کردیم (153 روز از 183 روز) پس از ثبت‌نام محاسبه می‌شود.

در سه‌ماهه‌ی اول که بیمه OHIP نداریم هزینه‌های درمانی خود را از کجا تامین کنیم؟

 • بهترین گزینه، خرید بیمه‌های خصوصی تا زمان صدور و دریافت بیمه سلامت انتاریو (OHIP) است.

آیا بیمه در خارج از استان انتاریو هم اعتبار دارد؟

بله. دارندگان این بیمه، در صورت نیاز به استفاده از خدمات بیمه در خارج از انتاریو (ولی داخل کانادا، به جز کبک) می‌توانند از تمام خدمات بیمه OHIP استفاده کنند، اما در صورتی که دارنده‌ی این بیمه، خارج از کانادا باشد، بخشی از خدمات این بیمه، قابل استفاده نخواهد بود. به همین دلیل توصیه می‌شود دارندگان بیمه OHIP که قصد سفر به خارج از کانادا را دارند، از بیمه‌های خصوصیِ مسافرتی استفاده نمایند.

آیا طرح بیمه سلامت انتاریو (OHIP) نسخه‌ها و داروها را نیز پوشش می‌دهد؟

خیر. داروهایی که با نسخه تهیه می‌کنید، تحت پوشش بیمه OHIP نیست و این بیمه، فقط هزینه‌ی داروهایی را پوشش می‌دهد که در بیمارستان استفاده می‌شود. برای تامین هزینه‌های دارو، بهتر است از طرح‌های بیمه تکمیلی استفاده کنید. این طرح‌ها معمولا توسط کارفرماها پیشنهاد می‌شود.

آیا دانشجویان خارجی صلاحیت بهره‌مندی از بیمه OHIP را دارند؟

خیر، دانشجویان بین‌المللی امکان استفاده از بیمه سلامت انتاریو (OHIP) را ندارند. در عوض، دانشجویان خارجی که در کالج‌ها و دانشگاه‌های دولتی انتاریو تحصیل می‌کنند می‌توانند از طرح بیمه دانشگاه‌های انتاریو (UHIP) استفاده کنند. کالج‌ها و دانشگاه‌های خصوصی نیز هر کدام برنامه و طرح مخصوص خود برای بیمه را دارند.

اگر مایل به دریافت اطلاعات به‌روز و جدید درباره مهاجرت و مهاجرت به کانادا هستید، ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر

وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *