دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

0

اگر شما تصمیم گرفته‌اید در یک بازه کوتاه مدت در کشور آلمان به فرصت شغلی خوبی برسید، دوره های آوسبیلدونگ در آلمان این شرایط را برای شما فراهم می‌کند. این کشور با بیش از پانصد دوره آوسبیلدونیگ شرایط کاری خوبی برای هر موقعیت شغلی فراهم کرده است؛ چرا که با توجه به  تنوع زیاد این دوره‌ها، به راحتی می‌توانید دوره‌ی مورد علاقه‌ی خودتان را پیدا کنید. با گذراندن این دوره می‌توانید آیند‌ه شغلی خودتان را در کشور آلمان تضمین نمایید.

دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

کلاس‌های این دوره‌ها در مدارسی برگزار می‌شود که بعضی از آ‌ن‌ها دولتی و بعضی دیگر خصوصی هستند. بدیهی است شرکت در مدارس خصوصی مستلزم پرداخت شهریه است. در همین آغاز باید گفت که برای گذراندن دوره‌ها شما باید به زبان آلمانی مسلط باشید چون امتحانات و کلاس‌ها و دوره های آوسبیلدونگ در آلمان ، به زبان آلمانی برگزار می‌شوند. براساس نوع مهارتی که می‌خواهید به دست بیاورید، باید از ابتدا و برای شروع، مهارت‌های اولیه را داشته باشید. برای مثال، شما برای مدرک فنی و حرفه‌ای نیاز به گواهی مدرک دیپلم از کشور خودتان یا آلمان دارید؛ اما برای گذراندن برخی حرفه‌ها گواهی گذراندن آن دوره نیز کفایت می‌کند.

علاوه‌بر این‌ها شرایط سنی نیز مهم است. به‌عنوان مثال برای شرکت در دوره‌های فنی و حرفه‌ای و دوره های آوسبیلدونگ در آلمان سن شما باید حداکثر 24 سال باشد.

از طرفی دیگر شاید تصمیم به گذراندن دوره‌های نظری داشته باشید یا حتی تلفیقی. یعنی آموزش مد نظر شما هم نظری است هم عملی. در این کشور تقریبا 350 شغل رسمی وجود دارد که پیش نیاز آن، افرادیست که این دوره‌ها را گذرانده‌اند.

اگر ورای علاقه و مهارت خود، تنها به بازار کار در آلمان فکر می‌کنید می‌توانید لیست Positivliste را مطالعه کنید. در این لیست نام مشاغلی آورده شده است که در کشور آلمان به آن‌ها نیاز است. شغل‌هایی که در این قسمت آمده، شغل‌هایی هستند که اگر شما تصمیم بگیرید دوره‌های حرفه‌ای مورد نیاز آن‌ها بگذرانید، از داشتن موقعیت شغلی مطمئن خواهید بود.

دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان برای شهروندان غیر اروپایی

دوره‌های آوسبیلدونگ از دو بخش تشکیل می‌شوند و ترکیبی از تئوری و عملی هستند. معمولا افرادی که می‌خواهند بدون حضور در دانشگاه‌ها مدرک تحصیلی داشته باشند، از این دوره‌ها استفاده می‌کنند. این برنامه برای همه ملیت‌ها اعم از آلمانی و غیر آلمانی، اتحادیه اروپا یا غیر اتحادیه اروپا در دسترس است. البته اروپایی‌ها و آلمانی‌ها در اولویت کارفرمایان آلمانی و به خصوص دولت قرار دارند؛ زیرا آن‌ها دارای آزادی لازم هستند و می‌توانند بدون هیچ محدودیتی در آینده شغل خود را انجام دهند.

اما برای کشورهایی که جزو کشورهای غیر اتحادیه اروپا هستند، دوره های آوسبیلدونگ در آلمان شرایط خاص خودش را دارد. شاید مجوز اقامت یک دوره آموزشی را درون یک کشور دریافت کنید که این نیاز به تایید آژانس استخدامی فدرال است. این آژانس موظف است ابتدا بررسی کند که برای متقاضیان بالقوه در آلمان دوره‌های آوسبیلدونگ تبلیغ شده است. سپس می‌تواند رزومه‌ی شما را بررسی کند.

شما به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا فقط به یک دیپلم و مهارت‌های زبان آلمانی احتیاج خواهید داشت. هیچ شرط قانونی برای مدارس خاص و گواهینامه‌های زبان وجود ندارد. تنها خود شرکت‌ها و نه ایالت، تصمیم می‌گیرند که آیا سوابق تحصیلی و زبان شما برای  شرکت در یک دوره کافی است یا نه.

حتما بخوانید:  انواع ویزای آلمان و شرایط اخذ ویزای آلمان در سال 2021

رشته هایی که شانس بیشتری در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان دارند

بسیاری از شرکت‌های آلمانی نمی‌توانند کارمندان مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنند. به همین خاطر شانس شما در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان بسیار زیاد است. برای مثال پرستاری رشته‌ای است که تقاضای آن بسیار بیشتر از عرضه آن می‌باشد و فرصت خوبی است که حتی شهروندان غیر اتحادیه اروپا از آن استفاده کنند. حتی افرادی که به راحتی نمی‌توانند آلمانی صحبت کنند هم می‌توانند در برخی از دوره‌ها شرکت کنند و با گذشت زمان مهارت‌های زبانی خود بهبود ببخشند.

آلمان همچنین به شدت به کارگران صنایع دستی نیاز دارد. بنابراین، با انتخاب یکی از این مشاغل، بهترین فرصت‌ها را در آلمان خواهید داشت و شانس بالایی برای گرفتن ویزا به دست می‌آورید. دوره‌ها و مشاغلی مثل مشاغل اداری و ارتباط با مشتری دیگر ممکن است به مدارک بالاتر و سطح زبان بهتری نیاز داشته باشند.

با این حال، توصیه می‌شود قبل از شروع آموزش حرفه‌ای به زبان آلمانی مسلط شوید تا اطمینان حاصل کنید که در طی دوره به دلیل ضعف زبان آلمانی با مشکل روبرو نشوید.

در نتیجه، تنها مانعی که برای شما ممکن است ایجاد شود بقیه آلمانی‌ها است!! در تمام دوره های آوسبیلدونگ در آلمان همچنان نیاز دارید تئوری‌های مورد نیاز را یاد بگیرید، بخوانید، در امتحانات کتبی شرکت کنید و کنید. B1 سطح خوبی برای شروع است اما مطمئناً با گذشت زمان آن را بهبود خواهید بخشید.

در پایان برنامه، دانش آموزان باید در امتحان نهایی قبول شوند. در این صورت گواهی نامه خود را دریافت می‌کنند که به آن‌ها امکان می‌دهد فقط در مشاغل خاصی که برای آن آموزش دیده‌اند، کار کنند. این گواهی در بسیاری از کشورهای دیگر از جمله اتحادیه اروپا نیز شناخته شده است، بنابراین شما محدود به آلمان نخواهید شد.

Ausbildung آلمان به خارجی‌های کشورهای غیر اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد تا یک آموزش حرفه‌ای باکیفیت بالا کسب کنند و بتوانند در سطح بین المللی کار کنند.

دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

هدف از تشکیل در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

اهداف اصلی Ausbildung در آلمان عبارت است از:

 • ارائه یک آموزش حرفه ای گسترده
 • فراهم کردن مهارت ها و دانش حرفه ای لازم برای انجام یک فعالیت حرفه ای
 • به دست آوردن تجربه حرفه ای لازم

ساختار دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

Ausbildung در آلمان ممکن است به 2 شکل مختلف باشد: دوتایی و آموزشی. مورد اول بسیار شایع‌تر از مورد دوم است.

دانش آموزانی که در بخش دوتایی شرکت کرده‌اند 3 تا 4 روز در هفته را در محل کار و 1 تا 2 روز  در هفته را در مدرسه می گذرانند. همچنین ممکن است چند ماه به طور مداوم در مدرسه درس بخوانند و بعد چند ماه در محل کار خود کار کنید.

برنامه های آموزشی بیشتر نظری هستند، اما برخی از آنها شامل کارهای عملی در شرکت ها یا سازمان ها هم می شود. اگر شغلی که انتخاب کرده اید به تمرین نیاز داشته باشد، در مدرسه تحصیل می کنید و در ساختمان های اداری کار خواهید کرد. در این صورت می‌توانید در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان مهارت‎‌های مورد نیاز برای شغل مورد نظرتان را از هر جنبه‌ای  یاد بگیرید و کاملاً روی آن تمرکز کنید.

حتما بخوانید:  کار در آلمان و شرایط مهاجرت کاری به آلمان در سال 2021

فروشنده، تکنسین مکاترونیک، دفتریار، دفتریار صنعتی و غیره از جمله مشاغلی است که برای شرکت در آن‌ها می‌بایست در کلاس‌های دوگانه شرکت کنید. به طور کلی مشاغلی که مطلقا به تمرین بیشتری نیاز دارند، معمولاً در دوره‌های دوگانه و مشاغلی که بیشتر به مهارت‌های نظری نیاز دارند، بیشتر در دوره‌های آموزشی قرار می‌گیرند. با این حال، رشته‌هایی مثل فناوری، زبان‌های خارجی، بهداشت و تناسب اندام، طراحی و غیره نیز در بین این دوره‌ها حضور دارند.

از جمله دوره‌های آموزشی همه مشاغل پزشکی از جمله پرستاری، مربی گری، گفتار درمانی، فیزیوتراپی و همچنین اپراتورهای ماشین، دستیاران فنی علوم کامپیوتر و … می‌باشند.

در دوره‌های ترکیبی شما مجبور می‌شوید که در زمینه‌های مد نظرتان، تجربه عملی داشته باشید، اما این امر تنها مختض برخی مشاغل است. دوره های آوسبیلدونگ بسته به برنامه بین 1 تا 4 سال طول می‌کشد. پس از اتمام دوره، شرکت کنندگان می‌توانند به عنوان کارشناس در شرکتی که این دوره را در آن گذرانده‌اندریال در کار کنند و همچنین برای کسب مدارک بیشتر (به عنوان مثال استادکار یا حتی تحصیل در دانشگاه)، به خود اشتغالی روی بیاورند. حتی می‌توانند به کشور خود برگردنند و با مهارت‌هایی که کسب کرده‌اند در آنجا کار کنند.

فارغ التحصیلان Ausbildung تنها بعد از 2 سال کار و داشتن اجازه اقامت برای استخدام، می‌توانند اقامت دائم دریافت کنند.

دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

آیا در طی دوره های آسوبیلدونگ در آلمان، به کارآموزان حقوق داده می‌شود؟

در بیشتر دوره های آوسبیلدونگ در آلمان (آموزش حرفه‌ای) به افراد حقوق داده می‌شود، اما بعضی از آنها اصلاً حقوق نمی‌گیرند. برای مثال دوره‌های آموزشی مانند فیزیوتراپیست ها، مربی‌ها، مربیان تناسب اندام و سایر مشاغل آموزشی و پزشکی معمولا حقوقی دریافت نمی‌کنن (پرستاران از این قاعده مستثنی هستند). البته میزان حقوق دریافتی بسته به شغلی که انتخاب کرده‌اید، بسیار متفاوت خواهد بود.

حقوق دریافتی در طی دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

همانطور که گفته حقوق و دستمزد به شدت بین مشاغل مختلف، متفاوت است. به طور متوسط، یک کارآموز حدود 908 یورو درآمد ناخالص دارد که مطمئناً بد نیست. با این حال، در برخی از برنامه ها فقط 500 تا 600 یورو در ماه پرداخت می‌شود.

کمک هزینه آموزشی هم، بسته به ایالت و کارفرما متفاوت است. با این وجود بسیاری از شرکت‌ها مزایایی مانند بلیط حمل و نقل رایگان، غذا، تخفیف و … را به کارآموزان خود ارائه می‌دهند.

با این حال ، اگر تنها به دستمزد این دوره‌های کارآموزشی وابسته باشید، باید بدانید که 500 یورو برای زندگی در آلمان کافی نیست. به همین خاطر بهتر است ارسال درخواست، حقوق مشاغل مختلف را بررسی نمایید. به عنوان مثال یک آرایشگر ماهانه فقط بین 340 تا 600 یورو درآمد دارد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید وارد سایت Gehalt.de شوید. این سایت بهترین منبعی برای درآمد مشاغل مختلف در آلمان می‌باشد.

کارآموزان و پرستاران مهندسی به طور متوسط 1088 یورو درآمد ناخالص دارند. حقوقی که به عنوان کارآموز دریافت می‌کنید با هر سال آموزشی که می‌گذرانید افزایش می ‌ابد. اما بخشی از دستمزد شما برای پرداخت‌های تأمین اجتماعی و مالیات بر درآمد کسر می‌شود.

حتما بخوانید:  انواع ویزای آلمان و شرایط اخذ ویزای آلمان در سال 2021

دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

مدارک مورد نیاز برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

 • رزومه

شاید زبان آلمانی شما قوی نباشد، اما اگر رزومه‌ی قوی و مستحکمی داشته باشید احتمال این را بدهید که راحت‌تر در کلاس‌ها شرکت کنید. علاوه‌بر این رزومه‌ی قوی ممکن است در هنگام دریافت ویزا به شما کمک کند.

 • مدرک زبان آلمانی

معمولا سطح B2 برای حضور در این دوره‌ها کافی است.

 • بیمه درمانی

اگر بیمه درمانی محلی شما در آلمان مورد تایید نباشد، باید بیمه درمانی بین‌المللی دریافت کنید. در ابتدای آموزش خود می‌توانید به بیمه درمانی محلی در آلمان روی بیاورید. این بخش 60 یورو هزینه خواهد داشت و  می‌توانید در کشور خودتان آن را بپردازید. سپس با دفتر خارجه در آلمان تماس برقرار می‌کنید. دفتر امور خارجه باید درخواست شما را تأیید کند.

 • تاییدیه کتبی یک شرکت آموزش فن و حرفه ای
 • اثبات داشتن تمکن مالی (شما باید حدود 600 تا 700 یورو برای یک ماه داشته باشید)
 • ویزا

دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

مراحل شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

 1. ابتدا آخرین مدرک تحصیلی یا گواهینامه رسمی ترک تحصیل خود دریافت کنید و آن را ترجمه نمایید.

سپسس به وب سایت anabin تا بفهمید کدام سازمان مسئول بررسی درخواست‌های ارسال شده از کشور شما است. قبل از این که درخواست خود را ارسال کنید، ابتدا یکی از ایالت‌های را انتخاب نمایید. هنگام ترجمه گواهینامه، بسیار دقیق عمل کنید. را که این این گواهینامه‌ها با گواهینامه Hauptschule یا Realschule در آلمان مطابقت داده می‌شوند و شرکت‌های آلمانی با استفاده از آن‌ها صلاحیت شما ارزیابی خواهند کرد. این مرحله حدودا 120 یورو هزینه خواهد داشت. افرادی که از یکی از این کشورهای زیر درخواست می‌دهد، قبل از اقدام برای دوره‌های آموزشی، می‌توانند وارد شوند: استرالیا، اسرائیل، ژاپن، کانادا، کره جنوبی، نیوزیلند یا ایالات متحده.

 1. به صورت آنلاین درخواست خود را ارسال نمایید.

برای انجام این مرحله به اسناد خود شامل گواهینامه‌های ذکر شده را در سایت Ausbildung.de وارد نمایید. این قسمت هزینه‌ای در برنخواهد داشت.

 1. برای ویزا درخواست بدهید.

برای گرفتن ویزا به این موارد نیاز خواهید داشت:

 • تأییدیه کتبی توسط یک شرکت آموزش فنی و حرفه ای: اگر یک قرارداد داشته باشید، بسیار خوب می‌شود.
 • تمکن مالی کافی برای زندگی در آلمان
 • پاسپورت معتبر با اعتبار کافی به همراه عکس در ابعاد پاسپورت
 • بیمه درمانی معتبر تا زمان شروع آموزش حرفه‌ای
 • پرداخت هزینه 60 یورویی برای درخواست

 

همان طور گفته شد، گرفتن ویزا برای دوره‌های مدرسه‌ای آسان است. اما اگر برای آزمون‌های دوگانه درخواست بدهید، ابتدا آژانس استخدام فدرال بررسی می‌کند که آیا شهروندی از آلمان یا اتحادیه اروپا برای همان موقعیت درخواست داده است یا نه. اگر کسی درخواست نداده باشد، درخواست شما تایید می‌شود. البته تعدادی از موقعیت‌های آموزش حرفه‌ای وجود دارد که نیازی به بررسی اولویت ندارند. این دوره‌ها در فهرست “Positivliste” ذکر شده‌اند و بیشتر آن‌ها حرفه‌های صنایع دستی هستند.

 1. به آلمان بروید.

معمولا تایید یا عدم تایید درخواست شما، حدودا سه ماه طول می‌کشد. بعد از اینکه درخواست شما تایید شد، در آخر می‌بایست وارد آلمان شوید و دوره های آوسبیلدونگ در آلمان را آغاز کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.