ویزای سرمایه گذاری استرالیا – ویزای ساب کلاس 188

ویزای سرمایه گذاری استرالیا – ویزای ساب کلاس 188

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

در حال حاضر، بهترین و راحت‌ترین روش برای اخذ اقامت استرالیا از طریق سرمایه‌گذاری، ویزای ساب کلاس 188 است. این ویزای سرمایه گذاری استرالیا، در واقع یک ویزای اقامت موقت است که افزون بر سرمایه‌ی مورد نیاز، متقاضی باید توان و سابقه مدیریت کسب و کار نیز داشته باشد. یعنی بتواند با سرمایه‌ی خود، کسب و کار جدیدی در کشور استرالیا راه‌اندازی نماید (یا یکی از کسب و کارهای موجود در این کشور را خریداری کند) و مدیریت آن بیزینس را نیز بر عهده گیرد.

ویزای ساب کلاس 188 یک ویزای اقامت موقت است که اعتبارش دقیقاً معادل 4 سال و سه ماه (با امکان تمدید به مدت 4 سال و 3 ما بیشتر) خواهد بود. متقاضیان، پس از دریافت این ویزا، می‌توانند خانواده‌ی خود را نیز با خود به استرالیا ببرند. با پایان یافتن مدت اعتبار ویزای ساب کلاس 188 می‌توان بر مبنای عملکرد فرد سرمایه گذار در استرالیا، درخواست اقامت دائم استرالیا (تحت ویزای ساب کلاس 888) نمود و اقامت دائم گرفت.

شرایط دریافت ویزای سرمایه گذاری استرالیا - ساب کلاس 188
شرایط دریافت ویزای سرمایه گذاری استرالیا – ساب کلاس 188

 

شرایط دریافت ویزای سرمایه گذاری استرالیا – ساب کلاس 188 (استریم سرمایه‌گذاری و نوآوری)

 • سن متقاضی در زمان تشکیل پرونده، نباید بیشتر از 55 سال باشد (البته دولت استرالیا در این زمینه استثناهایی نیز قایل می‌شود)
 • متقاضی باید برای اثبات توان مدیریتی خود، ثابت کند که در 4 سال گذشته، حداقل به مدت 2 سال، مدیریت مالیِ یک یا چند کسب و کار (در ایران یا هر کشور دیگری) را داشته (یا در آن‌ها مشارکت داشته است)، و گردش مالی آن کسب و کارها در سال، حداقل 500 هزار دلار استرالیا بوده باشد. در این مورد، متقاضی باید الزاماً مالکیتِ درصدی از سهام آن بیزنس را نیز می‌داشته است.
 • مجموع دارایی‌های قابل اثباتِ متقاضی و همسر او، حداقل 800 هزار دلار باشد. منظور از دارایی‌های قابل اثبات، هر نوع دارایی منقول (اعم از دلار، ریال، طلا، سهام، خودرو و امثالهم) و دارایی‌های غیرمنقول (اعم از زمین، آپارتمان، مغازه، سرقفلی،…) می‌باشد. نکته‌ی مهم و مثبت در مورد این شرط، آن است که دارایی‌های متقاضی، با نرخ ارز دولتی ایران کارشناسی و قیمت‌گذاری می‌شود. یعنی مثلا اگر شما زمینی دارید که 4 میلیارد تومان ارزش ریالی آن است، دولت استرالیا آن را با نرخ ارز دولتی (دلار 4200 تومانی) برآورد کرده و آن زمین شما را 952 هزار دلار قیمت‌گذاری می‌کند. اگر قرار بود همین زمان با نرخ ارز آزاد (مثلا با دلار 20.000 تومانی) محاسبه شود، زمین شما 200 هزار دلار قیمت‌گذاری می‌شد.

دو شرط دیگر:

 • متقاضی باید متعهد شود که ظرف دو سال پس از اخذ اقامت موقت با ویزای ساب کلاس 188 حداقل مبلغ 500 هزار دلار استرالیا را وارد ایالتی که اسپانسر او شده است نموده و با آن مبلغ، بیزینس مورد نظر را تاسیس یا خریداری کرده و فعال سازد. البته این مبلغ، بسته به ایالت، شهر و محله‌ای که کسب و کارِ مورد نظر در آن واقع شده، می‌تواند کمتر (تا حد 300 هزار دلار) یا بیشتر (تا حد 1.5 میلیون دلار استرالیا) باشد. مثلاً مبلغ مورد نظر برای بیزینسی که در مرکز شهر بزرگی چون سیدنی واقع شده است، با بیزینسی که در شهر کوچک‌تری مثل نیوکاسل یا ولونگوگ فعالیت می‌کند، تفاوت خواهد داشت.
 • متقاضی باید از سیستم نمره‌بندی ویزای ساب کلاس 188 حداقل نمره 65 را بگیرد.
معیارهای نمره‌دهی و امتیازبندی برای ساب کلاس 188
معیارهای نمره‌دهی و امتیازبندی برای ساب کلاس 188

معیارهای نمره‌دهی و امتیازبندی برای ساب کلاس 188 (استریم سرمایه‌گذاری و نوآوری)

معیارهای نمره‌بندی و امتیازبندیِ ویزای ساب کلاس 188 استرالیا را در ادامه با هم مرور می‌کنیم. فقط توجه داشته باشید که این معیارها، در زمان صدور دعوتنامه محاسبه می‌شوند. بعلاوه، هر متقاضی از هر فاکتور، فقط یک نمره دریافت می‌کند. به عنوان مثال، اگر سطح زبان انگلیسی‌تان پیشرفته است، نمره‌ی 10 خواهید گرفت و نمی‌توانید هم نمره‌ی سطح زبان پیشرفته بگیرید و هم نمره‌ی سطح زبان متوسط.

1- معیار سن متقاضیان ویزای ساب کلاس 188

سن متقاضی امتیاز
17 ساله و کمتر 0 امتیاز
18 تا 24 ساله 20 امتیاز
25 تا 32 ساله 30 امتیاز
33 تا 39 ساله 25 امتیاز
40 تا 44 ساله 20 امتیاز
45 تا 54 ساله 15 امتیاز
55 ساله و بیشتر 0 امتیاز
حتما بخوانید:  لیندال ساکس سفیر جدید استرالیا در ایران شد

2- معیار سطح زبان انگلیسی

سطح زبان امتیاز
سطح زبان متوسط 5 امتیاز
سطح زبان پیشرفته 10 امتیاز

در مورد دو سطح زبان فوق‌الذکر، باید دانست که نمره‌ای که متقاضی از یکی از آزمون‌های بین‌المللی زبان کسب کرده باشد، معیار سطح زبان او خواهد بود. آزمون‌های بین‌المللی مورد تایید اداره مهاجرت کانادا عبارت‌اند از آزمون‌های آیلتس (IELTS)، تافل (TOEFL iBT)، پیرسون (PTE Academic)، زبان حرفه‌ای (OET) و کمبریج (Cambridge C1 Advanced). 

نمره‌ی لازم برای هر یک از این دو سطح فوق به شرح زیر است:

سطح متوسط:

 • آزمون آیلتس (IELTS): حداقل نمره 5 در هر چهار مهارت
 • آزمون تافل (TOEFL iBT): حداقل نمره 4 برای مهارتِ شنیدن، 4 برای مهارتِ خواندن، 14 برای مهارتِ نوشتن، و 14 برای مهارتِ صحبت کردن
 • آزمون پیرسون (PTE Academic): حداقل نمره 36 در هر 4چهار مهارت
 • آزمون حرفه‌ای (OET): حداقل سطح B در هر چهار مهارت
 • آزمون کمبریج (Cambridge C1 Advanced): حداقل نمره‌ی 154 در هر چهار مهارت

سطح پیشرفته:

 • آزمون آیلتس (IELTS): حداقل نمره 7 در هر چهار مهارت
 • آزمون تافل (TOEFL iBT): حداقل نمره 24 برای مهارتِ شنیدن، 24 برای مهارتِ خواندن، 27 برای مهارتِ نوشتن، و 23 برای مهارتِ صحبت کردن
 • آزمون پیرسون (PTE Academic): حداقل نمره 65در هر 4چهار مهارت
 • آزمون حرفه‌ای (OET): حداقل سطح B در هر چهار مهارت
 • آزمون کمبریج (Cambridge C1 Advanced): حداقل نمره‌ی 185 در هر چهار مهارت

 

3- معیار مدرک تحصیلی

مدرک امتیاز
مدرک حرفه‌ای (Trade Certificate)، یا دیپلم یا لیسانسی که از یک موسسه آموزشی استرالیا یا مورد تایید استرالیا اخذ شده باشد 5 امتیاز
مدرک لیسانس در یکی از رشته‌های کسب و کار، علوم، یا تکنولوژی که از یک موسسه آموزشی استرالیا یا مورد تایید استرالیا اخذ شده باشد 10 امتیاز
معیار دارایی‌های خالص و قابل اثبات در ساب کلاس 188
معیار دارایی‌های خالص و قابل اثبات در ساب کلاس 188

4- معیار دارایی‌های خالص و قابل اثبات

این دارایی‌ها، می‌تواند متعلق به خود متقاضی، همسرش، یا هر دو نفر باشد و متعلق به 2 سال مالی باشد.

میزان دارایی خالص امتیاز
حداقل 800 هزار دلار استرالیا 5 امتیاز
حداقل 1 میلیون 300 هزار دلار استرالیا 15 امتیاز
حداقل 1 میلیون 800 هزار دلار استرالیا 25 امتیاز
حداقل 2 میلیون 250 هزار دلار استرالیا 35 امتیاز
حتما بخوانید:  مهاجرت به اسپانیا از طریق تمکن مالی در سال 2021

5- معیار گردش مالی

متقاضی ویزای ساب کلاس 188 باید در حداقل 3 سالِ مالی از چهار سال گذشته (یعنی چهار سالِ قبل از تشکیل پرونده) بخشی از سهام یک یا چند شرکت یا کسب و کار را داشته باشد که گردش مالیِ آن شرکت یا کسب و کار، طبق جدول زیر، امتیاز ویژه‌ای برای او خواهد داشت:

میزان گردش مالی بیزینس متقاضی امتیاز
حداقل 500 هزار دلار استرالیا 5 امتیاز
حداقل 1 میلیون دلار استرالیا 15 امتیاز
حداقل 1 میلیون 500 هزار دلار استرالیا 25 امتیاز
حداقل 2 میلیون دلار استرالیا 35 امتیاز

6- سابقه مدیریت بیزینس

برای درخواست ویزای ساب کلاس 188 متقاضی باید در سال‌های گذشته، سابقه مدیریت یک بیزینس را داشته باشد تا به دولت استرالیا ثابت شود آن متقاضی، می‌تواند بیزینس جدید خود در استرالیا را مدیریت نماید. تعداد سال‌هایی که سابقه مدیریت محسوب می‌شوند، امتیازات زیر را برای متقاضی به دنبال خواهند داشت:

سابقه مدیریت کسب و کار امتیاز
حداقل 4 سال از 5 سال گذشته 10 امتیاز
حداقل 7 سال از 8 سال گذشته 15 امتیاز

7- سابقه سرمایه‌گذاری

اگر متقاضی در زمان تشکیل پرونده، اقدام به سرمایه‌گذاری 100 هزار دلاری برای دوره‌ای بلندمدت کرده باشد، امتیاز دیگری مطابق جدول زیر برای او در نظر گرفته می‌شود:

مدت زمان سرمایه‌گذاری 100 هزار دلاری در زمان تشکیل پرونده امتیاز
حداقل 4 سال 10 امتیاز
حداقل 7 سال 15 امتیاز
معیار نوآوری و کارآفرینی در ساب کلاس 188
معیار نوآوری و کارآفرینی در ساب کلاس 188

8- معیار نوآوری و کارآفرینی برای درخواست ویزای ساب کلاس 188

معیار امتیاز
داشتن طرح یا اختراع (patent)، که در یک سال گذشته (تا یک سال قبل از تشکیل پرونده) رسما به ثبت رسیده باشد و در فعالیت‌های روزمره‌ی کسب و کار متقاضی، مورد استفاده قرار گرفته باشد. 15 امتیاز
داشتن علامت تجاری (trademark) که در یک سال گذشته (تا یک سال قبل از تشکیل پرونده) رسما به ثبت رسیده باشد و در فعالیت‌های روزمره‌ی کسب و کار متقاضی، مورد استفاده قرار گرفته باشد. 10 امتیاز
مالکیت و مشارکت روزمره در امر مدیریت یک یا چند کسب و کار در قالب قرارداد رسمیِ سرمایه‌گذاری مشترک (که بیشتر از 1 سال سابقه داشته باشد) 5 امتیاز
مالکیت سهام بیزینسی که حداقل 50 درصد از گردش مالی سالانه‌اش از طریق صادرات بوده باشد. 15 امتیاز
مالکیت سهام شرکتی که در پنج سال گذشته،

·        رشد گردش مالی سالانه‌اش در سه سال گذشته، به طور متوسط، بیش از 20 درصد بوده باشد، و

·        حداقل در 1 سال از 3 سال گذشته، حداقل 10 کارمند تمام‌وقت (یا معادل آن) داشته باشد

10 امتیاز
مالکیت سهام شرکتی که:

·        موفق شده باشد در فاز راه‌اندازی کسب و کار، تولید، بازرگانی، یا توسعه‌ی خود، حداقل 10 هزار دلار تسهیلات از دولت و سازمان‌های دولتی دریافت کند، یا

·        در فاز راه‌اندازی (که نباید قدیمی‌تر از 4 سال گذشته باشد)، حداقل 100 هزار دلار استرالیا سرمایه داشته بوده باشد.

10 امتیاز

9- معیار حمایت‌های ویژه در ویزای ساب کلاس 188

معیار امتیاز
برخورداری از نامزدی و حمایت یک ایالت یا قلمرو که تایید کرده باشد کسب و کار پیشنهادی شما، برای آن ایالت یا قلمرو، مزایای مهمی دارد. 10 امتیاز

 

امیدواریم این مقاله، اطلاعات کافی را درباره ویزای سرمایه گذاری استرالیا – ساب کلاس 188 (اقامت موقت) در اختیارتان گذاشته باشد. مایه‌ی افتخار ماست که ما را در اینستاگرام نیز دنبال کنید تا از اخبار، اطلاعات و دانستنی‌های جدید و جذاب درباره مهاجرت به استرالیا و سایر کشورها آگاه شوید.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر

وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *