ایالت قلمروی مرکزی استرالیا ؛ از آشنایی تا مهجرت

0

در صورتی که قصد سفر یا مهاجرت به استرالیا را دارید این مطلب برای شما اطلاعات بسیار مفیدی درباره 1) ایالت قلمروی مرکزی 2) شهر کانبرا که پایتخت استرالیا و کرسی دولت فدرال می‌باشد 3) جاذبه‌های گردشگری 4) فستیوال‌ها 4) بناها و اماکن تاریخی و همچنین 5) بهترین دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزشی موجود در این ایالت خواهد داشت.

ایالت قلمروی مرکزی استرالیا 

ایالت قلمروی مرکزی استرالیا یا سرزمین پایتخت استرالیا (Australian Capital Territory) در بین تمام ایالت‏‌های استرالیا (استرالیا دارای 8 ایالت می‏‌باشد) کوچک‌ترین ایالت می‌باشد.

ایالت قلمروی مرکزی 2280 کیلومتر مربع مساحت دارد و با هیچ یک از ایالت‌های استرالیا هم‌مرز نمی‌‏باشد.

بیش‌ترین مساحت این ایالت را بخش کوهستانی جنگلی پارک ملی نامادگی (Namadgi National Park) و زمین‌های کشاورزی و تاکستان‌ها تشکیل می‌دهند. همچنین کل این سرزمین را دامنه گسترده‌ای از رودها و رودخانه‌ها از جمله رودخانه‌های ناس و مرومبیج (Naas and Murrumbidgee Rivers) فرا گرفته است.

بر اساس شواهد موجود قدمت حضور بومیان استرالیا در این منطقه به 25000 سال می‌رسد.

در واقع ایالت قلمروی مرکزی بخشی از ایالت نیو ساوت ولز می‌باشد. در سال 1901 نمایندگان نیازشان به وجود یک قلمروی ملی را در یک توافقنامه‌‌ی فدراسیون به تصویب رساندند سپس در سال 1908 مصوبه‌ای تایید شد که بر اساس آن بخشی از ایالت نیو ساوت ولز به دولت فدرال تفویض می‌شد. بعد از بررسی‌های انجام شده منطقه مذکور در جنوب شرقی ایالت نیو ساوت ولز انتخاب و در سال 1911 به دولت فدرال انتقال داده شد. سپس در سال 1913 به طور رسمی کانبرا (Canberra) نام گرفت و طراحی و ساخت آن توسط ‏ والتر برلی گریفین (Walter Burley Griffin) و ماریون ماهونی گریفین (Marion Mahony Griffin) که برگزیدگان یک مسابقه بین‌المللی طراحی شهری بودند آغاز شد.

بر اساس آمارگیری سال 2019 استرالیا، ایالت قلمروی مرکزی حدود چهارصد و بیست هزار نفر جمعیت دارد و بیش‌ترین جمعیت این ایالت در شهر کانبرا سکونت دارند.

ایالت قلمروی مرکزی استرالیا 

آب و هوای ایالت قلمروی مرکزی

ایالت قلمروی مرکزی تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی سرد و در کل آب و هوایی کمابیش خشک دارد.

بر اساس سامانه‌ طبقه‌بندی اقلیمی کوپن این ایالت یک اقلیم اقیانوسی (Cfb) به حساب می‌آید.

گرم‌ترین ماه سال ژانویه و سردترین ماه جولای می‌باشد. همچنین ماه اکتبر مرطوب‌ترین ماه سال و ماه جون خشک‌ترین ماه سال می‌باشد.

به دلیل وجود کوه‌ها، شهر بارندگی کم‌تری را تجربه می‌کند و بیش‌ترین میزان بارندگی در ارتفاعات اتفاق می‌افتد. به طور میانگین در این ایالت 108 روز از سال بارانی می‌باشد با میانگین 629 میلی متر در سال. در مواقع بسیار نادری در مرکز کانبرا برف می‌بارد و بیش‌ترین میزان بارش برف را نیز در ارتفاعات کوه‌ها می‌توان مشاهده کرد.

اقتصاد ایالت قلمروی مرکزی

در سال 2016 ایالت قلمروی مرکزی از لحاظ بهترین عملکرد اقتصادی در بین دیگر ایالت‌های استرالیا رتبه سوم را داشت. در ادامه در طول سال‌های 2018-2017 ایالت قلمروی مرکزی به رشد چشمگیری دست پیدا کرد که به دلیل افزایش سریع میزان رشد جمعیت در آن سال‌ها بود.

در آن بازه زمانی ایالت قلمروی مرکزی با تمام قدرت به بخش‌های 1) آموزش عالی 2) مسکن و 3) زیر ساخت‌های سرمایه گذاری پرداخت که باعث شد به پیشرفت قابل توجهی دست پیدا کند.

در حال حاضر آموزش عالی بزرگ‎‌ترین صنعت صادراتی ایالت قلمروی مرکزی می‌باشد و در شهر کانبرا تعداد چشمگیری از مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌های معتبر و با کیفیت واقع شده‌اند.

خدمات مهم دیگری که جزو صنعت صادرات ایالت قلمروی مرکزی می‌باشد در بخش‌های مسافرت شخصی و خدمات دولتی می‌باشند.

در واقع می‌توان گفت که اقتصاد ایالت قلمروی مرکز به مقدار قابل توجهی به بخش دولتی وابسته می‌باشد (چیزی حدود 30 درصد مشاغلی که در این ایالت موجود می‌باشند در بخش دولتی هستند.).

بالا بودن ضریب کارمندان دولتی در این شهر باعث می‌شود دولت فدرال در درصد بالایی از تولید خالص ملی همکاری و مشارکت داشته باشد.

 1. سکه طلا (gold coin)
 2. مناقصه سکههای قانونی (legal tender coin)
 3. سازه‌های فلزی (metal structures)
 4. ماهی

از دیگر کالاهای صادراتی این ایالت می‌باشند که به نسبت صادرات خدمات، بخش کوچکی از اقتصاد ایالت قلمروی مرکزی را پوشش می‌دهند.

کانبرا را می‌توان قطب اقتصادی ایالت قلمروی مرکزی دانست و می‌توان اذعان داشت که بخش عمده‌ی فعالیت‌های اقتصادی این ایالت عمدتا در شهر و حومه شهر کانبرا متمرکز شده است. به همین دلیل در این شهر موقعیت‌های شغلی زیادی وجود دارد که باعث پایین آمدن نرخ بیکاری می‌شود.

ایالت قلمروی مرکزی استرالیا 

شهرهای ایالت قلمروی مرکزی

 1. ویلیامزدیل (Williamsdale)
 2. ناس (Naas)
 3. اوریارا یوریارا (Uriarra)
 4. تاروا (Tharwa)
 5. هال (Hall)

 

مختصری درباره نظام قانون‌گذاری و دولت ایالت قلمروی مرکزی

ایالت قلمروی مرکزی (ACT) مشابه شهر واشنگتن (Washington) در ایالات متحده آمریکا دارای دولت مستقل می‏‌باشد. این ایالت در پارلمان فدرال حق رای دارد.

ایالت قلمروی مرکزی مجمع قانون‌گذاری مستقل (مانند دیگر ایالت‌ها) برای خود دارد.

 

آموزش و پرورش در ایالت قلمروی مرکزی

سیستم آموزش عمومی در ایالت قلمروی مرکزی به شکل زیر تقسیم بندی می‌شود:

 1. پیش دبستانی / مهدکودک (Pre-School) : زیر 6 سال.
 2. دبستان (Primary School) : از 7 تا 10 سال.
 3. دبیرستان (High School) : از 11 تا 12 سال.

* بسیاری از دبیرستان‌های خصوصی که شامل سن‌های 11 و 12 سال می‌شوند به عنوان کالج (College) معرفی می‌شوند.

 1. سپس ادامه تحصیل در دانشگاه (University) یا انستیتوی فناوری کانبرا (Canberra Institute of Technology) به اختصار (CIT)

بچه‌ها موظفند تحت سیاست (Learn or Earn) ایالت قلمروی مرکزی تا سن 17 سالگی ادامه تحصیل بدهند.

نکته لازم به ذکر این که میانگین سطح مدرک تحصیلی و درآمد در شهر کانبرا در مقایسه با رقم ملی بالاتر است. میانگین درآمد هفتگی ساکنان ایالت قلمروی مرکزی (افراد بالای 15 سال)  998 دلار،  در صورتی که میانگین ملی 662 دلار بود و در مورد میانگین سطح مدارک تحصیلی، در ایالت قلمروی مرکزی 37/1 درصد از مردم مدرک لیسانس یا بالاتر داشتند در صورتی که میانگین ملی 20 درصد بوده است. (آمارهای مربوط به میانگین درآمد و سطح تحصیلی مربوط به سرشماری سال 2016 می‌باشند.)

ایالت قلمروی مرکزی استرالیا 

موسسه‌های آموزشی و دانشگاه‌های ایالت قلمروی مرکزی

تقریباً تمامی موسسه‌های آموزشی ایالت قلمروی مرکزی در شهر کانبرا قرار دارند که عبارتند از:

 • دانشگاه ملی استرالیا (Australian National University) به اختصار (ANU) که در اکتون (Acton) که حومه شهر کانبرا می‌باشد واقع شده است.
 • دانشگاه کانبرا (University of Canberra) به اختصار (UC) که در بروس (Bruce) که حومه‌ای از منطقه بلکنن (Belconnen) در کانبرا می‌باشد قرار دارد.
 • سیگنادو (Signadou) که پردیسی از دانشگاه کاتولیک استرالیا (Australian Catholic University) می‌باشد. سیگنادو دانشگاهی مذهبی‌ست که در شهر کانبرا قرار دارد.
 • کالج الهیات سنت مارک (St Mark’s Theological College) که پردیسی از دانشگاه چارلز استورت (Charles Sturt University) می‌باشد. این کالج مذهبی نیز در شهر کانبرا قرار دارد.
 • انستیتوی فناوری کانبرا (Canberra Institute of Technology)
 • آکادمی نیروی دفاعی استرالیا (Australian Defence Force Academy) به اختصار (ADFA) در حومه کمپبل (Campbell) در شمال شرقی کانبرا قرار دارد. این آکادمی پردیسی از دانشگاه نیو ساوت ولز (University of New South Wales) می‌باشد و به دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد آموزش نظامی می‌دهد.
 • کالج نظامی سلطنتی دانتروون (Royal Military College, Duntroon) به اختصار (RMC) در حومه کمپبل (Campbell) واقع شده است و آموزش افسران ارتش استرالیا را به عهده دارد.
 • آکادمی سرگرمی تعاملی (Academy of Interactive Entertainment) به اختصار (AIE) دوره‌هایی را برای توسعه بازی‌های کامپیوتری و انیمیشن‌های 3بعدی عرضه می‌کند.

گونه‌های گیاهی و جانوری بومی ایالت قلمروی مرکزی

جانواران موجود در ایالت قلمروی مرکزی نمایندگانی از گونه‌های مختلف حیوانات استرالیا می‌باشند که عبارتند از:

 1. کانگوروها (kangaroos) : بیش از 50 نوع مختلف کانگورو وجود دارد که کانگوروهای قرمز و خاکستری بزرگترین‌شان هستند.
 2. والابیها (wallabies) : گونه‌ای از کانگوروهای کوچک می‌باشند که انواع گوناگون دارند و اکثرا به اندازه خرگوش هستند.
 3. کوآلاها (koalas) : میزان خواب کوآلاها به 20 ساعت در روز هم می‌رسد. کوآلاها به ندرت آب می‌خورند. آنها رطوبت مورد نیازشان را از خوردن برگ‌ها تامین می‌کنند. نام کوآلا در زبان بومیان استرالیا به معنی «آب‌نخور» می‌باشد.
 4. پلاتیپوس‌ها (platypus) : پسداندارانی با 1 تا 2 کیلوگرم وزن، از خانواده نوک‌اُردَکیان می‌باشند.
 5. اکیدنه (echidna) : مورچه‌خور خاردار با 30 تا 60 سانتی متر طول، از خانواده تندزبانان می‌باشد.

* پلاتیپوس‌ها و اکیدنه‌ها از بازماندگان گونه‌های پستانداران تخم گذار می‌باشند که نسل‌شان منقرض نشده است.

 1. ایمو (emu) : از نظر ارتفاع شترمرغ استرالیایی (ایمو) 2مین پرنده بزرگ جهان است و بزرگ‌ترین پرنده‌ بومی استرالیا به حساب می‌آید.
 2. کوکابوراها (kookaburras) : کوکابوراها پرندگانی گوشت خوار می‌باشند. صدای این پرنده شباهت زیادی به صدای خنده و قهقهه زدن انسان‌ها دارد. نام این پرندگان به واسطه صدایی که دارند روی آن‌ها (این نام از یکی از زبان‌های بومیان استرالیا برداشته شده است) گذاشته شده است.
 3. مارمولک اژدها ها (dragon lizards) : خزندگانی که در زیرراسته مارمولک‌ها و ایگوآناسانان می‎‌باشند.

مناطق ایالت قلمروی مرکزی دارای طیف وسیع و متنوعی از پوشش گیاهی می‌باشد و پوشش‌های منطقه‌ای آن از منطقه‌های کوهستانی «منطقه کوهستانی آلپ» (Alpine area) تا مناطق جنگلی «جنگل‌های اسکلروفیل» (Sclerophyll forest) و بیشه زار متغیر و متفاوت است.

اکثر گونه‌های گیاهی ایالت قلمروی مرکزی مشخصه حیات گیاهی استرالیا می‌باشند.

از جمله گیاهان شناخته شده‌ای مانند:
 1. گرویلیا (Grevillea)
 2. واش / علف سرخ (Themeda triandra) که در استرالیا به آن علف / چمن کانگورور (kangaroo grass) می‌گویند.
 3. درختان اکالیپتوس (Eucalyptus trees)

گونه‌های گیاهی بومی این سرزمین را می‌توان در گروه گیاهان آوندی یا آونداران دسته بندی کرد که عبارتند از:

 1. ژیمنوسپرم‌ها (Gymnosperm) : یا بازدانگان بر خلاف دیگر گیاهان بدون گل دارای دانه هستند و قدیمی‌ترین درخت‌های امروزی در جهان می‌باشند مانند گونه‌های زیاد کاج‌ها.
 2. گیاهان گل‌دار (Flowering plants) : متنوع‌ترین خانواده گیاهان می‌باشند.

* گیاهان گل‌دار و ژیمنوسپرم‌ها تنها خانواده گیاهان دانه‌دار می‌باشند.

 1. سرخسها (Ferns) : تولید مثل این نوع از گیاهان به روش تولید هاگ می‌باشد. سرخس‌ها شامل 12000 گونه می‌باشند.
 2. خزه تباران (Bryophytes) : از ساده‌ترین انواع گیاهان می‌باشند.
 3. گلسنگ‌ها (Lichens) : از ترکیب نوعی جلبک ریز و یک قارچ به وجود می‌آیند و شبیه به هیچ یک از آن‌ها نمی‌باشد. آن‌ها به شکل ورقه‌های خاکستری مایل به سفید یا مایل به سبز و زرد به طور عموم روی دیوارها، تخته‌ سنگ‌ها و تنه درختان زندگی می‌کنند.
 4. قارچ‌ها (Fungi) : سلسله قارچان گروهی جداگانه از گیاهان و جانوران می‌باشند.
 5. جلبک‌های آب شیرین (Freshwater algae) : شامل طیف وسیعی از موجودات زنده هستند که در آب شناور می‌شوند یا روی سطوح غوطه‌ور (submerged surfaces) رشد می‌کنند و توانایی فتوسنتز دارند.
حتما بخوانید:  لیست پردرآمدترین مشاغل و صنایع استرالیا در سال 2021

ورزش در ایالت قلمروی مرکزی

ایالت قلمروی مرکزی میزبان تعدادی از لیگ‌ها و تیم‌های مهم حرفه‌ای ورزش می‌باشد از جمله:

 1. اتحادیه راگبی (ACT Brumbies)
 2. باشگاه فوتبال کانبرا یونایتد (Canberra United Football Club)
 3. لیگ راگبی (Canberra Raiders)
 4. تیم بستکتبال بانوان (University of Canberra Capitals)
 5. تیم کریکت (Prime Minister’s XI به اختصار «PM’s XI»)
 6. تیم فوتبال استرالیایی (Greater Western Sydney Giants)

مذهب مردم در ایالت قلمروی مرکزی

بر اساس سرشماری‌ای که در سال 2016 انجام شد مذهب مردم ایالت قلمروی مرکزی به این ترتیب می‌باشد:

 1. هندوئیسم (Hinduism) ؛ 2/6%
 2. اعلام نشده (Not stated) ؛ 9/2%
 3. انگلیکانیسم (Anglicanism) ؛ 10/8%
 4. کاتولیک (Catholic) ؛ 22/3% 
 5. بدون دین (No Religion) ؛ 36/2%
 6. مسیحیت (Christianity) ؛ 49/9%

زبان مردم در ایالت قلمروی مرکزی

بر اساس سرشماری‌ای که در سال 2016 انجام شد زبانی که مردم ایالت قلمروی مرکزی در خانه‌هایشان به آن صحبت می‌کنند عبارتند از:

 1. اسپانیایی (Spanish) ؛ 0/8%
 2. هندی (Hindi) ؛ 0/9%
 3. کانتونی (Cantonese) که زبانی از خانواده زبان چینی می‌باشد ؛ 1%
 4. ویتنامی (Vietnamese) ؛ 1/1%
 5. ماندارین (Mandarin)  که گروهی از زبان‌های چینی (سینیتیک «Sinitic» ) می‌باشد ؛ 3/1%
 6. انگلیسی (English) ؛ 72/7%

ایالت قلمروی مرکزی استرالیا 

موسسه‌های مهم، بناها و نهادهای ملی ایالت قلمروی مرکزی و شهر کانبرا

اکثر موسسه‌های مهم دولت فدرال استرالیا در ایالت قلمروی مرکزی واقع شده‌اند. در ادامه به معرفی این بناها و و نهادهای ملی خواهیم پرداخت

 1. پارلمان استرالیا (Parliament of Australia)
 2. دیوان عالی استرالیا (High Court of Australia)
 3. یادبود جنگ استرالیا (Australian War Memorial)
 4. کتابخانه ملی (National Library)
 5. بایگانی ملی (National Archives)
 6. آکادمی علوم استرالیا (Australian Academy of Science)
 7. آرشیو ملی فیلم و صدا (National Film and Sound Archive)

* در شهر کانبرا تعداد زیادی از ساختمان‌های دولتی مشترک‌المنافع برای بازدید عموم، آزاد می‌باشند از جمله:

 • مجلس پارلمان (Parliament House)
 • دیوان عالی (High Court)
 • مینت رویال استرالیا (Royal Australian Mint) : مینت رویال در سال 1965 افتتاح شده است و تک تولیدکننده‌ی تمامی سکه‌های استرالیا می‌باشد. مینت رویال نه تنها برای گردشگران یک مقصد گردشگری بسیار پرطرفدار به شمار می‌آید که برای افراد محلی نیز یک مکان دیدنی و پربازدید می‌باشد.

موزه‌ها، گالری‌ها و دیگر مکان‌های دیدنی ایالت قلمروی مرکزی عبارتند از:

 • گالری ملی استرالیا (National Gallery of Australia)
 • گالری ملی پرتره (National Portrait Gallery)
 • موزه ملی (National Museum)
 • بنای یادبود کاپیتان جیمز کوک (Captain James Cook Memorial)
 • کارلیون ملی (National Carillon)

* کارلیون ملی و بنای یادبود کاپیتان جیمز کوک هر دو در دریاچه برلی گریفین (Lake Burley Griffin) واقع شده‌اند

 • برج تلسترا (Telstra Tower)
 • باغ‌های گیاه شناسی ملی استرالیا (Australian National Botanic Gardens)
 • باغ وحش و آکواریوم ملی (National Zoo and Aquarium)
 • موزه ملی دایناسورها (National Dinosaur Museum)
 • کوئِستکان – مرکز ملی علوم و فناوری ( Questacon – the National Science and Technology Centre).
 • موزه و گالری کانبرا (Canberra Museum and Gallery) این مجموعه گنجینه‌ای از تاریخ محلی و هنر استرالیا است و همچنین محل استقرار نمایشگاه دائمی نیز می‌باشد.

* خانه‌های تاریخی موجود در این ایالت نشان دهنده سبک زندگی اولین مهاجران اروپایی می‌باشند. دیدن این خانه‌ها که جزو میراث فرهنگی استرالیا به حساب می‌آیند برای بازدید عموم آزاد هستند.

که به عنوان مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خانه‌های روستایی (Tuggeranong Homesteads) و (Homesteads Lanyon)
 • خانه / کلبه روستایی (Mugga-Mugga)
 • کلبه بلاندل (Blundells’ Cottage)
 • خانه (Calthorpes’ House) این مکان حفاظت شده نمونه بسیار خوبی از سال‌های اولیه شهر کانبرا (سال 1920) می‌باشد.

* قابل ذکر است که دفتر مرکزی تعداد زیادی از سازمان‌های بین‌المللی و سفارتخانه‌های خارجی و همچنین انجمن‌های حرفه‌ای و گروه‌های غیر انتفاعی در ایالت قلمروی مرکزی استرالیا قرار دارند.

کانبرا پایتخت ایالت قلمروی مرکزی

شهر کانبرا که کرسی دولت استرالیا می‌باشد در انتهای شمالی ایالت قلمروی مرکزی و در محدوده کوهستانی The Brindabellas واقع شده است. این شهر حدودا 814  کیلومتر مربع مساحت دارد.

کوه ماجورا (Mount Majura) با ارتفاع 888 متر بلندترین نقطه این شهر می‌باشد.

فرهنگ و هنر در کانبرا پایتخت استرالیا در ایالت قلمروی مرکزی

کانبرا مرکز موسیقی، هنر، فیلم و تئاتر، رویدادهای فرهنگی و جشنواره‌های متعددی می‌باشد.

سالن‌هایی که برای اجرای موسیقی زنده و تئاتر در این شهر قرار دارند عبارتند از:

 • مرکز هنرهای نمایشی کانبرا (Canberra Theatre Centre) که در سال 1965 افتتاح شده است و در حال حاضر کنسرت‌ها و اجراهای بسیار مهمی در آن به روی صحنه می‌رود.
 • سالن لوئلین (Llewellyn Hall) که در دانشکده موسیقی دانشگاه ملی استرالیا قرار دارد.

* هر دو مورد مذکور سالن‌هایی در سطح جهانی و بسیار معتبر می‌باشند.

 • سالن آلبرت (Albert Hall) اولین سالن اجرای هنرهای نمایشی کانبرا می‌باشد. آلبرت هال در سال 1928 افتتاح شده است و محل اصلی اجرا برای گروه‌های تئاتری بوده است.

ایالت قلمروی مرکزی استرالیا 

رویدادهای فرهنگی و جشنواره‌ها

 • جشنواره ملی فولکلور (National Folk Festival)
 • فستیوال سالیانه کشاورزی (Royal Canberra Show)
 • فستیوال سالیانه ماشین سامرناتس (Summernats car festival)
 • جشنواره سالیانه فرهنگی و هنری اینلایتن (Enlighten festival) این جشنواره در فضای باز برگزار می‌شود.
 • جشنواره سالیانه ملی چند فرهنگی (National Multicultural Festival) این جشنواره هر سال در ماه فوریه برگزار می‌شود.

علاوه بر موارد فوق اکثر مراکز شهرها و حومه شهر کانبرا به خصوص دیکسون (Dickson) و کینگستون (Kingston) دارای تعداد زیاد و متنوعی از رستورن‌ها، بارها، کافه‌ها و همچنین سینما، سالن تئاتر و کتابخانه می‌باشند.

مناطق طبیعی گردشگری شهر کانبرا عبارتند از:

 1. منطقه حفاظت شده Tidbinbilla Nature Reserve که در حاشیه پارک ملی نامادگی قرار دارد.
 2. Corin Forest که در رشته کوه‌های Tidbinbilla قرار دارد یک منطقه گردشگری پر مخاطب با زیبایی‌های طبیعی منحصر به فرد می‌باشد که در زمستان‌ها تنها جایی‌ از شهر کانبراست که در آن امکان تجربه برف،  تفریحات و ورزش‌های برفی وجود دارد. شما تجربه بی نظیری در پیست اسکی این مجموعه خواهید داشت.
 3. دریاچه برلی گریفین (Lake Burley Griffin) این دریاچه مصنوعی که به نام معمار شهر نام گذاری شده است برای توریست‌ها و افراد محلی مقصد گردشگری بسیار زیبا و مناسبی برای دوچرخه سواری،  قدم زدن و پیک نیک در حاشیه ساحل می‌باشد. در اطراف این دریاچه آبشارهای بی‌نظیری موجود می‌باشد که به خودی خود از مناظر بکر و دیدنی کانبرا به شمار می‌آیند.
 4. کوه (Mount Ainslie Lookout) این کوه با ارتفاع 843  متری‌ای که دارد زاویه دید بسیار مناسبی برای دیدن نقشه و طراحی شهری کانبرا می‌باشد. در عین حال شما امکان استفاده و لذت بردن از یک مسیر آسفالت شده بسیار زیبا و مناسب برای پیاده روی و دوچرخه سواری را که از پشت بنای یادبود جنگ استرالیا می‌گذرد و بیش از 2 کیلومتر طول دارد را خواهید داشت.
 5. پارک طبیعی کوه سیاه ( Black Mountain Nature Park) در کنار باغ‌های گیاه شناسی شما در این پارک طبیعی و دست نخورده امکان دیدن گونه‌های زیادی از پرندگان بومی و سایر حیوانات وحشی را دارید. برج کوه سیاه (Black Mountain Tower) که قبلاً برج تلسترا ( Telstra Tower) بود برای شما چشم اندازهای پانوراما از شهر فراهم می‌کند.

مهاجرت به ایالت قلمروی مرکزی

اسپانسرشیپ ایالتی کانبرا برای ویزای «۱۹۰»

ویزای «۱۹۰» استرالیا ویزایی دائمی می‌باشد که بر اساس سیستم امتیاز شماری به متقاضیان تعلق می‌گیرد. شما برای دریافت ویزای «۱۹۰» باید حداقل ۶۵ امتیاز داشته باشید. با دریافت اسپانسرشیپ ایالتی کانبرا شما می‌توانید پنج امتیاز کمکی به پرونده خود اضافه کرده و شانس خود را برای گرفتن ویزا بالا ببرید.

دقت داشته باشید که دریافت اسپانسرشیپ ایالتی کانبرا به معنی اخذ ویزا نیست. حتا اگر شما ۶۵ امتیازتان را نیز به دست آورده باشید دولت کانبرا این اختیار را دارد که بر اساس نیازمندی‌هایش و میزان سابقه کاری، توانایی‌ها و مهارت‌های تخصصی متقاضیان (به صورت رقابتی) درخواست آن‌ها را رد یا قبول کند.

در صورتی که این اسپانسرشیپ به شما تعلق گرفت شما متعهد خواهید بود که دو سال اول را در شهر کانبرا زندگی کنید.

شهر کانبرا به عنوان کرسی دولت و پایتخت استرالیا درخواستی برای ویزای «489» نمی‌پذیرد. اما هر ساله پذیرای نیروهای کار متخصصی که در بازار کارش کم دارد از طریق ویزای «۱۹۰» می‌باشد. به این منظور شغل شما حتما باید در لیست مشاغل مورد نیاز شهر کانبرا باشد و در عین حال هم شما باید مدارکی داشته باشید که بتوانید ثابت کنید که مهارت‌ها و توانایی شغلی شما برای بازار کار کانبرا مورد نیاز و مناسب است.

لیست مشاغل مورد نیاز کانبرا در انتهای مطالب ذکر شده است.

شرایط دریافت اسپانسرشیپ ایالتی کانبرا برای ویزای «۱۹۰»

 1. زمانی که متقاضی برای دریافت اسپانسرشیپ ایالتی اقدام می‌کند باید زیر ۴۵ سال سن داشته باشد.
 2. شغل متقاضی که بر اساس آن درخواست دریافت اسپانسرشیپ ایالتی می‌کند باید در لیست مشاغل مورد نیاز کانبرا موجود باشد.
 3. متقاضی زمانی که اقدام به دریافت اسپانسرشیپ ایالتی کانبرا می‌کند باید حداقل ۶۰ امتیاز داشته باشد تا با ۵ امتیاز کمکیِ اسپانسرشیپ ایالتی به حداقل 65 امتیاز لازم دست پیدا کند.
 4. نوشتن یک رزومه کامل برای دریافت اسپانسرشیپ ایالتی الزامی می‌باشد. با این که ملاک اصلی ارزیابی میزان تخصص و مهارت و توانایی متقاضی است اما حتما میزان سابقه کاری خود را در رزومه‌تان قید کنید. علاوه بر آن میزان تحصیلات و اگر دوره‌هایی مرتبط با شغل‌تان گذرانده‌اید در رزومه درج و مدارک آن‌ها را به پیوست ارسال کنید.
 5. نوشتن نامه‌ای که در آن متقاضی توضیح می‌دهد که چرا کانبرا را به عنوان محل اقامت انتخاب کرده الزامی‌ست. در این نامه که حتما باید در دو صفحه مرقوم شود متقاضی باید انگیزه‌ها، دلایل شخصی و علت علاقه‌مندی‌اش به آن ایالت و شهر کانبرا را با جزئیات کامل بنویسد و اگر متقاضی در گذشته از ایالت دیگری درخواست دریافت اسپانسرشیپ ایالتی کرده است باید حتما دلایل خود را توضیح دهد که چرا این بار کانبرا را انتخاب کرده است.
 6. ارزیابی مدارک متقاضی الزامی‌ست و بر مبنای شغل انتخابی او صورت می‌پذیرد.
 7.  متقاضی باید در هر چهار مهارت آیلتس (IELTS) میانگین نمره هفت را داشته باشد. حداقل نمره‌های لازم در چهار مهارت عبارتند از: (Listening: 6) – (Reading: 6) – ( Writing: 6) – (Speaking: 7)
حتما بخوانید:  ایالت نیو ساوت ولز ؛ از آشنایی تا مهاجرت
نمره مورد نیاز متقاضیان در دیگر آزمون‌های زبان انگلیسی:

آزمون تافل (TOEFL) : متقاضی در هر چهار مهارت میانگین نمره 93 را داشته باشد. حداقل نمره‌های لازم در چهار مهارت عبارتند از: (Listening: 12) – (Reading: 13) – ( Writing: 21) – (Speaking: 23)

آزمون کمبریج (Cambridge) : متقاضی در هر چهار مهارت میانگین نمره 67 را داشته باشد. حداقل نمره‌های لازم در چهار مهارت عبارتند از: (Listening: 52) – (Reading: 52) – ( Writing: 5) – (Speaking: 67)

آزمون پی تی ای (PTE) : متقاضی در هر چهار مهارت میانگین نمره 65 را داشته باشد. حداقل نمره‌های لازم در چهار مهارت عبارتند از: (Listening: 50) – (Reading: 50) – ( Writing: 5) – (Speaking: 65)

آزمون اُ ای تی (OET) : برای متقاضی در هر چهار مهارت حداقل نمرههای لازم  عبارتند از:

  (Listening: B) – (Reading: B) – ( Writing: B) – (Speaking: B)

 • نکته قابل ذکر این که برای کسانی که در کانبرا زندگی می‌کنند حداقل نمره شش آیلتس یا معادل آن در دیگر آزمون‌ها لازم است.
 • همان طور که در بالا نیز اشاره شد نه تنها شغل شما باید در لیست مشاغل مورد نیاز کانبرا باشد که سابقه کاری شما نیز باید مرتبط با شغل درخواستی شما باشد که به عنوان مدرکی دال بر متخصص بودن شما در رشته کاری‌تان و اثبات تبحر شما در شغلی که بازار کانبرا به آن نیاز دارد نیز باشد.

استطاعت مالی

در صورتی که شما خارج از کانبرا برای دریافت اسپانسرشیپ ایالتی اقدام می‌کنید با امضا و ارائه‌ی فرم مربوطه اعلام می‌کنید که توانایی مالی کافی برای اقامت و زندگی در کانبرا را دارید.

 • اگر در کانبرا هستید نیازی به امضا و ارائه فرم ندارید.

مقدار زمان مورد نیاز برای دریافت اسپانسرشیپ ایالتی کانبرا برای ویزای «۱۹۰»

در حال حاضر بین شش تا هشت هفته برای رسیدگی به درخواست اسپانسرشیپ ایالتی کانبرا  زمان لازم است.

برای متقاضیانی که از خارج از کانبرا برای دریافت اسپانسرشیپ ایالتی اقدام می‌کنند ممکن است این مدت زمان تا شش ماه طول بکشد.

نتیجه درخواست متقاضیان از طریق ایمیل به آن‌ها اعلام خواهد شد.

در صورتی که متقاضی موفق به دریافت اسپانسرشیپ ایالتی بشود پس از آن شصت روز فرصت دارد تا مدارک درخواست ویزایش  را به اداره مهاجرت استرالیا بفرستد.

 متقاضی باید بعد از این که موفق به دریافت ویزا شد مراتب ورود خود را (یک ما ه قبل از تاریخ ورود) از طریق ایمیل به اطلاع دولت استرالیا برساند.

متقاضی موظف به پر کردن و ارسال فرم‌هایی می‌باشد که هر شش  ماه یک بار برای وی ایمیل می‌شود.

میزان هزینه درخواست اسپانسرشیپ ایالتی کانبرا

متقاضی هنگام تقاضای اسپانسرشیپ ایالتی کانبرا موظف به پرداخت سیصد دلار می‌باشد.

لازم به ذکر است که در صورتی که درخواست اسپانسرشیپ متقاضی رد شود نیز این مبلغ عودت داده نمی‌شود.

الویت رسیدگی به پرونده‌های درخواست اسپانسرشیپ ایالتی کانبرا

پرونده‌های متقاضیانی که برای دریافت اسپانسرشیپ ایالتی کانبرا اقدام می‌کنند بر اساس نوبت دریافت بررسی می‌شوند. این به این معناست که متقاضیانی که زودتر پرونده‌ خود را ارسال کرده‌اند شانس بیش‌تری در دریافت اسپانسرشیپ ایالتی دارند و و زودتر به پرونده آن‌ها رسیدگی خواهد شد.

نکات قابل ذکر دیگر

 • توجه داشته باشید که همه متقاضیان این امکان را دارند که برای مشاغلی که اصطلاحا وضعیت «باز» ( به معنای مورد نیاز ) دارند اقدام کنند.
 • اگر شما  پیشنهاد کاری از یکی از صاحبان مشاغل در کانبرا دارید یا یکی از اقوام درجه یک شما ( حداقل به مدت یک سال ) در این شهر باشد،  برای مشاغلی که وضعیت «بسته» ( به معنای عدم نیاز ) دارند نیز می‌توانید اقدام کنید.
 • نکته قابل ذکر دیگر این که متقاضیانی که خود یا یکی از اقوام درجه یک آن‌ها: مادر، پدر، خواهر یا برادر و یا همسرشان در یکی دیگر از ایالت‌های استرالیا (به غیر از کانبرا) هستند ( در طول ۱۲ ماه گذشته ) مجاز به دریافت اسپانسرشیپ ایالتی کانبرا برای ویزای  «۱۹۰» نمی‌باشند.

دریافت سریع ویزای «۱۹۰» برای فارغ‌التحصیلان مقطع دکترا از کانبرا

تمام دانشجویانی که فارغ‌التحصیل در مقطع دکترا از دانشگاه‌های کانبرا می‌باشند می‌توانند از طریق سیستم fast-track اقامت دائم استرالیا (ویزای «۱۹۰») را دریافت کنند.

درخواست این ویزا برای متقاضیانی که شرایط فوق را دارند رایگان می‌باشد و هیچ هزینه‌ای ندارد.

اگر شرایط فوق را دارا هستید، برای گرفتن ویزای «۱۹۰» کانبرا و بهره‌مند شدن از مزایای آن با یک کارشناس مهاجرتی مشورت کنید.

لیست مشاغل مورد نیاز کانبرا (وضعیت «باز»)

الف

آشپز (Chef)

آرایشگر (Hairdresser)

ان ای (N/A) (Occupation)

ادیتور یا ویراستار روزنامه یا جراید (Newspaper or Periodical Editor)

ارزیاب ساختمان (Quantity Surveyor)

افسر تفریحی (AUS) / هماهنگ کننده تفریح (NZ)( Recreation Officer)

ب

بینایی سنج (Optometrist)

پ

پزشک عمومی (General Practitioner)

پزشک پرستار ( حداقل فوق لیسانس) (Nurse Practitioner)

پرستار مراقبت از سالمندان (Registered Nurse (Aged Care))

پرستار سلامت کودک و بهداشت خانواده (Registered Nurse (Child & Family Health

پرستار سلامت و بهداشت جامعه (Registered Nurse (Community Health

پرستار ثبت شده (مراقبت بحرانی و اورژانس) (Registered Nurse (Critical Care & Emergency

پرستار بازتوانی (Registered Nurse (Developmental Disability

پرستار معلولیت و توانبخشی (Registered Nurse (Disability & Rehabilitation

پرستار پزشکی (Registered Nurse (Medical

پرستار آموزش پزشکی (Registered Nurse (Medical Practice

پرستار سلامت روانی (Registered Nurse (Mental Health

پرستار بعد از اتاق عمل (Registered Nurse (Perioperative

پرستار اتاق عمل (Registered Nurse (Surgical

پرستار اطفال (Registered Nurse (Paediatrics

پرستاران عمومی (Registered Nurses (nec

ت

تصویرگر (Illustrator)

تکنسین پزشکی هسته‌ای (Nuclear Medicine Technologist)

خ

خبرنگار تلویزیونی (Television Journalist)

د

داروخانه خرده فروشی (Retail Pharmacist)

ر

روزنامه نگار (Print Journalist)

روزنامه نگار و نویسنده (Journalist & other writers (nec))

روابط عمومی (Public Relations Professional)

رادیوگراف و پرتونگار تشخیص پزشکی (Medical Diagnostic Radiographer)

رزیدنت پزشکی (Resident Medical Officer)

روانشناس بالینی (Clinical Psychologist)

روانشناس آموزشی (Educational Psychologist)

روانشناس سازمانی (Organisational Psychologist)

روانشناسان (Psychologists (nec

س

سونوگرافر (Sonographer)

سرپرستار (Nurse Manager)

ش

شنواسنج (Audiologist)

ط

طراح گرافیک (Graphic Designer)

طراح وب (Web Designer)

ف

فیزیوتراپیست (Physiotherapist)

ک

کپی رایتر (Copywriter)

کارشناس اجتماعی (Social Professionals (nec))

گ

گفتار درمان (Speech Pathologist)

م

مدیر خدمات شرکت (Corporate Services Manager)

مدیر کلینیک پرستاری (Nursing Clinical Director)

مدیر مرکز کمک‌های اولیه (Primary Health Organisation Manager)

مدیر مرکز بهزیستی (Welfare Centre Manager)

معمار (Architect)

معمار منظره (فضای سبز) (Landscape Architect)

مهندس عمران (Civil Engineer)

مهندس ژئوتکنیک (Geotechnical Engineer)

مهندس سازه (Structural Engineer)

مهندس حمل و نقل (Transport Engineer)

مهندس برق (Electrical Engineer)

مهندس الکترونیک (Electronics Engineer)

مهندس صنایع (Industrial Engineer)

مهندس مکانیک (Mechanical Engineer)

معلم پیش دبستانی (Early Childhood (Pre-Primary School) Teacher)

متخصص پرتو پزشکی (Medical Radiation Therapist)

متخصص اورتوپدی (Orthopist)

متخصص کاردرمانی (Occupational Therapist)

مشاور فرصت‌های شغلی (Careers Counsellor)

مشاور الکل و مواد (Drug & Alcohol Counsellor)

مشاور خانواده و ازدواج (Family & Marriage Counsellor)

مشاور توان‌بخشی (Rehabilitation Counsellor)

مشاور دانشجویی (Student Counsellor)

مشاور (Counsellors (nec

مددکار اجتماعی (Social Worker)

مددکار رفاهی (Welfare Worker)

مکانیک موتور (عمومی) (Motor Mechanic (General))

مکانیک موتورهای دیزلی (Diesel Motor Mechanic)

مکانیک موتور سیکلت (Motorcycle Mechanic)

مکانیک موتورهای کوچک (Small Engine Mechanic)

ن

نویسنده فنی (Technical Writer)

و

وکیل یا مشاور حقوقی (Solicitor)

 

لیست مشاغل وضعیت «بسته» (عدم نیاز) کانبرا

الف

آشپز (Cook)

آموزگاران خصوصی (Private Tutors & Teachers (nec

آنالیزگر و تحلیلگر سازمانی (Organisation & Methods Analyst)

ابزار دقیق ساز و تعمیرکار (Precision Instrument Maker & Repairer)

اپراتور در کارخانه مواد شیمیایی (Chemical Plant Operator)

اپراتور کارخانه تولید برق (Power Generation Plant Operator)

اپراتور دوربین (فیلم، تلویزیون یا ویدئو) (Camera Operator (Film, Television or Video))

ادیتور فیلم و ویدئو (Film & Video Editor)

ادمین پایگاه داده (Database Administrator)

ارزیاب و قیمت گذار زمین (Land Economist)

ارزیاب و قیمت گذار (Valuer)

ارزیاب خسارت بیمه (Insurance Loss Adjuster)

ارتوتیست یا متخصص پروتز (Orthotist or Prosthetist)

ادمین وب سایت (Web Administrator)

افسر فنی مخابرات یا تکنسین مخابرات (Tele. Technical Officer or Technologist)

افسران آمبولانس (Ambulance Officer)

افسر توسعه ورزش (Sports Development Officer)

افسر خدمات معلولین (Disabilities Services Officer)

افسر ارتقاء سلامت (Health Promotion Officer)

انکولوژیست ( سرطان شناس) (Medical Oncologist)

انکولوژیست- پرتودرمان (Radiation Oncologist)

ان-ای (Accom. & Hospitality Managers (nec

ان-ای (ICT Support Technicians (nec

ب

بازرس و ممتحن اختراعات (Patents Examiner)

بازرس گوشت (Meat Inspector)

بازرس ساختمان (Building Inspector)

باغبان (Gardener (General

برنامه ریز شهری و منطقه‌ای (Urban & Regional Planner)

برنامه نویس تحلیلگر (Analyst Programmer)

برنامه نویس (Developer Programmer)

برق کار اتومبیل (Automotive Electrician)

برق کار عمومی (Electrician (General))

برقکار متخصص (Electrician (Special Class))

بنا (Bricklayer)

پ

پرداختگر مبلمان (Furniture Finisher)

پرستار دامپزشکی (Veterinary Nurse)

پرستار محقق (Nurse Researcher)

پرستار مورد تایید (Enrolled Nurse)

پزشکان عمومی (Medical Practitioners (nec

پزشک بیماری پا (Podiatrist)

پزشک متخصص (پزشک عمومی) (Specialist Physician (General Medicine))

پزشکان متخصص ان ای سی (Specialist Physicians (nec

پشتیبان خانواده (Family Support Worker)

ت

تحلیلگر کسب و کار آی سی تی (ICT Business Analyst)

تحلیلگر سیستم (Systems Analyst)

تحلیلگر شبکه (Network Analyst)

تراشکار و صاف کار ماشین (Panel beater)

تست نرم افزار (Software Tester)

تعمیرکار ساعت یا سازنده ساعت (Watch & Clock Maker & Repairer)

تکنولوژیست (Engineering Technologist)

تکنسین بیهوشی و هوشبری (Anaesthetic Technician)

تکنسین قلب (Cardiac Technician)

تکنسین علوم آزمایشگاهی (Medical Laboratory Technician)

تکنسین داروساز (Pharmacy Technician)

تکنسین‌های پزشکی (Medical Technicians (nec))

تکنسین شیمی (Chemistry Technician)

تنکنسین علوم زمین (Earth Science Technician)

تکنسین علوم (Life Science Technician)

تکنسین علوم (Science Technicians (nec

تکنسین معماری، ساختمان و نقشه برداری (Arch, Building & Surveying Technicians (nec

تکنسین مهندسی عمران (Civil Engineering Technician)

تکنسین برق (Electrical Engineering Technician)

تکنسین مکانیک (Mechanical Engineering Technician)

تکنسین مواد یا متالوژی (Metallurgical or Materials Technician)

تکنسین سخت افزار (Hardware Technician)

حتما بخوانید:  بررسی و معرفی بهترین کشور برای مهاجرت مهندسان مکانیک

تکنسین ارتباطات رادیویی (Radio Communications Technician)

تکنسین کابل‌های فشار قوی (Technical Cable Jointer)

تکنسین دکل‌های مخابراتی (Telecommunications Linesworker)

تکنسین صدا (Sound Technician)

تکنسین هنرهای نمایشی (Performing Arts Technicians (nec))

تکنسین دندانپزشکی (Dental Technician)

تنظیم کننده سازه (Fitter (General))

تنظیم کننده و ترنر (Fitter & Turner)

تنظیم کننده جوشکار (Fitter-Welder)

تولید کننده ویدیو (Video Produce)

توسعه دهنده وب (Web Developer)

ج

جراح عمومی (Surgeon (General))

جراح قلب (Cardiothoracic Surgeon)

جراح مغز و اعصاب (Neurosurgeon)

جراح ارتوپدی (Orthopaedic Surgeon)

جراح اطفال (Paediatric Surgeon)

جراح پلاستیک (Plastic & Reconstructive Surgeon)

جراح عروق (Vascular Surgeon)

جمع آورنده و ارائه دهنده اطلاعات جغرافیایی از پدیده‌ها (جی اس آی) (Other Spatial Scientist)

جنگلبان (Forester)

جواهر ساز (Jeweller)

جوش‌کار (Welder (First Class))

چ

چشم پزشک (Ophthalmologist)

چوبکار (Wood Machinist)

چوبکار و صنایع چوب کاری (Wood Machinists & Other Wood Trades (nec

ح

حسابدار (عمومی) (Accountant (General))

حسابدار مالیاتی (Taxation Accountant)

حسابرس خارجی (External Auditor)

حسابرس داخلی (Internal Auditor)

خ

خدمات نجاری (Joiner)

خلبان هواپیما (Aeroplane Pilot)

خلبان هلیکوپتر (Helicopter Pilot)

خون‌ شناسی بالینی (Clinical Haematologist)

خیاط (Dressmaker or Tailor)

خیاطی و رومبلی (Upholsterer)

د

دانشمند کشاورزی (Agricultural Scientist)

دامپزشک (Veterinarian)

داروساز بیمارستان (Hospital Pharmacist)

داروساز صنعتی (Industrial Pharmacist)

درمانگران مکمل سلامت (Complementary Health Therapists (nec

دندانپزشک (Dentist)

درخت شناس (Arborist)

درمانگربا ماساژ (Massage Therapist)

ر

رقصنده یا طراحی رقص (Dancer or Choreographer)

ریاضی دان (Mathematician)

راهنمای گالری یا موزه (Gallery or Museum Curator)

روماتولوژیست (Rheumatologist)

روانپزشک (Psychiatrist)

رادیولوژی تشخیصی و مداخله‌ای (Diagnostic & Interventional Radiologist)

ریخته گری با ماشین آلات فلزی (Metal Machinist (First Class))

روانشناس انحرافات اجتماعی (Diversional Therapist)

ز

زمین شناس (Geologist)

س

سازنده (Manufacturer)

سازمانده و برگزار کننده کنفرانس و رویداد (Conference & Event Organiser)

سازنده دیگ بخار (Metal Fabricator)

سازنده ابزار (Toolmaker)

سازنده بدنه ماشین (Vehicle Body Builder)

سازنده قایق و تعمیرکار (Boat Builder & Repairer)

سنگ چین (Stonemason)

سیم کش (داده و مخابرات) (Cabler (Data & Telecommunications

ش

شکل دهنده فلزات و مکانیک (Metal Fitters & Machinists (nec

شکل دهنده ورقه‌های فلزی در کارگاه (Sheet metal Trades Worker)

شیشه گر (Glazier)

ص

صافکار ماشین (Vehicle Trimmer)

صحاف مطبوعات (Print Finisher)

ط

طراح علامت‌ها (Sign writer)

طراح مد (Fashion Designer)

طراح صنعتی (Industrial Designer)

طراح جواهرات (Jewellery Designer)

طراح داخلی (Interior Designer)

ع

عایق کار بام (Roof Plumber)

عکاس (Photographer)

ف

فروشنده و معمله گر بازارهای مالی (Financial Market Dealer)

فیزیکدان (پزشکی)‌ (Physicist)

فوتبالیست (راگبی) (Footballer)

ق

قصاب (Butcher or Smallgoods Maker)

قناد (Pastrycook)

قفل ساز (locksmith)

قضات و سایر متخصصین حقوقی (Judicial & Other Legal Professionals (nec))

ک

کارگردان هنری (Artistic Director)

کارگردان (فیلم، تلویزیون، رادیو یا صحنه) (Director (Film, Television, Radio or Stage))

کارگزاری مالی (Finance Broker)

کارگزار بیمه (Insurance Broker)

کارگزاران مالی (Financial Brokers (nec))

کارگزار سهام (Stockbroking Dealer)

کارشناس بیمه (Actuary)

کارتوگراف (Cartographer)

کایروپرکتر (Chiropractor)

کتابدار (Librarian)

کمک معمار ‌(Architectural Draftsperson)

کاشی کار سقف (Roof Tiler)

کاشی کار دیوار و کف (Wall & Floor Tiler)

کارگر تخصصی تجهیزات الکترونیکی (Electronic Equipment Trades Worker)

کارگر ابزارهای الکترونیکی (عمومی) (Electronic Instrument Trades Worker (General))

کارگر ابزارهای الکترونیکی (تخصصی) (Elect. Instr. Trades Worker (Special Class))

کارشناس تزئین فضای سبز (Landscape Gardener)

کابینت ساز (Cabinetmaker)

کشتی ساز (Shipwright)

کتابدار (Library Technician)

گ

گریمور (Make Up Artist)

گچ کار (Solid Plasterer)

گُل فروش (Florist)

ل

لوله کش (عمومی) (Plumber (General

لوله کش تهویه مطبوع و تجهیزات مکانیکی (Aircon. & Mechanical Services Plumber)

لوله کش (Drainer)

لوله کش گاز (Gasfitter)

م

مدیر فروش و بازاریابی (Sales & Marketing Manager)

مدیر تبلیغات (Advertising Manager)

مدیر مالی (Finance Manager)

مدیر منابع انسانی (Human Resource Manager)

مدیر تحقیق و توسعه (Research and development man ager)

مدیر پروژه‌های ساخت و ساز ساختمانی (Construction Project Manager)

مدیریت مهندسی ( مدیر مهندس) (Engineering Manager)

مدیر تولید (ساخت) (Production Manager (Manufacturing))

مدیر تولید (معدن) (Production Manager (Mining))

مدیر تامین و توزیع (Supply and Distribution Manager)

مدیر مهدکودک (Child Care Centre Manager)

مدیران خدمات بهداشتی و رفاهی (Health & Welfare Services Managers (nec

مدیر مدرسه (School Principal)

مدیر مرکز تحصیلی (Education Managers (nec

مدیر پروژه های کامپیوتری آی سی تی (ICT Project Manager)

مدیر موضوعات مربوط به کامپیوتر آی سی تی ((ICT Managers (nec)

مدیر یا مسیول مکان‌های هنری (Arts Administrator or Manager)

مدیر آزمایشگاه (Laboratory Manager)

مدیر تضمین کیفیت (Quality Assurance Manager)

مدیران متخصص (Ambassador)

مدیر کافه یا رستوران (Cafe or Restaurant Manager)

مدیریت هتل یا متل (Hotel or Motel Manager)

مدیر سالن مو یا زیبایی (Hair or Beauty Salon Manager)

مدیر اداره (دفاتر) پست (Post Office Manager)

مدیر مرکز تناسب اندام (Fitness Centre Manager)

مدیر مرکز ورزشی (Sports Centre Manager)

مدیر خدمات مشتریان (Customer Service Manager)

مدیر شرکت حمل و نقل (Transport Company Manager)

مدیریت امکانات و تسهیلات (Facilities Manager)

مدیر موسیقی (کارگردان) (Music Director)

موزیسین (تخصص در آهنگ) (Music Professionals (nec

مدیر برنامه (تلویزیون یا رادیو) (Program Director (Television or Radio

مدیر صحنه و نمایش (Stage Manager)

مدیر فنی (Technical Director)

مدیر حسابداری (Management Accountant)

منشی شرکت (Company Secretary)

معامله گر کالاها (Commodities Trader)

معامله گران مالی (Financial Dealers (nec

مشاور سرمایه گذاری مالی (Financial Investment Adviser)

مدیر سرمایه گذاری مالی (Financial Investment Manager)

مشاور استخدام (Recruitment Consultant)

مربی آی سی تی (ICT Trainer)

مدیر اطلاعات سلامت و بهداشت (Health Information Manager)

مدیر اسناد و بایگانی (Records Manager)

مشاور مدیریت (Management Consultant)

م

متخصصین سازمان اطلاعات (Information and Org. Professionals (nec

متخصص تبلیغات (Advertising Specialist)

متخصص بازاریابی (Marketing Specialist)

مدیر حساب آی سی تی (ICT Account Manager)

مدیر توسعه کسب و کار آی سی تی (ICT Business Development Manager)

مربی پرواز (Flying instructor)

مهندس مواد (Materials Engineer)

مهندسی تولید یا کارخانه (Production or plant engineer)

مهندس هواپیما (Aeronautical Engineer)

مهندس کشاورزی (Agricultural Engineer)

مهندسی پزشکی (Biomedical Engineer)

مهندس محیط زیست (Environmental Engineer)

معمار و طراح دریایی (Naval Architect)

مشاور کشاورزی (Agricultural Consultant)

محقق آزمایشگاهی پزشکی (Medical Laboratory Scientist)

معلم مدرسه ابتدایی (Primary School Teacher)

مهندس شیمی (Chemical Engineer)

(AUS) معلم مدرسه متوسطه  و (NZ) مدرس مدرسه متوسطه (Middle School Teacher)

معلم مدرسه متوسطه (Secondary School Teacher)

معلم کودکان استثنایی (Special Needs Teacher)

معلم ناشنوایان (Teacher of the Hearing Impaired)

معلم نابینایان (Teacher of the Sight Impaired)

معلمان آموزش و پرورش خاص (Special Education Teachers (nec

مشاور تحصیلی (Education Adviser)

معلم هنر (آموزش خصوصی) (Art Teacher (Private Tuition

معلم رقص (آموزش خصوصی) (Dance Teacher (Private Tuition

معلم موسیقی (آموزش خصوصی) (Music Teacher (Private Tuition

معلم انگلیسی (Teacher of English SOL)

متخصص تغذیه (Dietitian)

متخصص تغذیه (Nutritionist)

مشاور بهداشت و ایمنی حرفه‌ای (Occupational Health and Safety Adviser)

متخصصان تشخیص و ارتقاء سلامت و دومان (Health Diagnostic & Promotion Prof)

متخصص بیماری‌های استخوان (Osteopath)

متخصص طب سوزنی (Acupuncturist)

متخصص درمان از روش‌های طبیعی (Naturopath)

متخصص طب سنتی چینی (Traditional Chinese Medicine Practitioner)

متخصص دندانپزشکی (Dental Specialist)

متخصص قلب (Cardiologist)

متخصص غدد (Endocrinologist)

متخصص گوارش (Gastroenterologist)

متخصص مراقبت‌های ویژه (Intensive Care Specialist)

متخصص مغز و اعصاب (Neurologist)

متخصص اطفال (Paediatrician)

متخصص پزشکی کلیه (Renal Medicine Specialist)

متخصص قفسه سینه (Thoracic Medicine Specialist)

متخصص گوش و حلق و بینی (Otorhinolaryngologist)

متخصص اورولوژیست (Urologist)

متخصص پوست (Dermatologist)

متخصص اورژانس (Emergency Medicine Specialist)

متخصص زنان و زایمان (Obstetrician & Gynaecologist)

متخصص پاتالوژیست (Pathologist)

مامایی (Midwife)

م

مربی پرستاری (Nurse Educator)

مهندس نرم افزار (Software Engineer)

متخصص امنیت شبکه‌های کامپیوتری آی سی تی (ICT Security Specialist)

مدیر سیستم‌ها (Systems Administrator)

مهندس شبکه و سیستم‌های کامپیوتری (Computer Network & Systems Enginee)

مدیر شبکه (Network Administrator)

مهندس تضمین کیفیت آی سی تی (ICT Quality Assurance Engineer)

مهندس پشتیبانی آی سی تی (ICT Support Engineer)

مهندس تست سیستم‌های آی سی تی (ICT Systems Test Engineer)

مهندسان پشتیبانی و تست آی سی تی ((ICT Support and Test Engineers (nec)

مهندس مخابرات (Telecommunications Engineer)

مهندس شبکه مخابرات (Telecommunications Network Engineer)

مترجم رو در رو (Interpreter)

مسئول خدمات پشتیبانی مشتری آی سی تی (ICT Customer Support Officer)

مهندس مخابرات (Telecommunications Field Engineer)

مهندس تعمیر و نگهداری هواپیما (هوایی) (Aircraft Maintenance Engineer (Avionics))

مهندس تعمیر و نگهداری هواپیما (مکانیکی) ((Aircraft Maintenance Engineer (Mechanical)

مهندس تعمیر و نگهداری هواپیما (سازه) ((Aircraft Maintenance Engineer (Structures)

مکانیک آسانسور (Lift Mechanic)

مکانیک سیستم تهویه مطبوع و تبرید (Airconditioning & Refrigeration Mechanic)

مکانیک ماشین‌های تجاری و کسب و کار (Business Machine Mechanic)

مراقبت‌های ویژه آمبولانس (Intensive Care Ambulance Paramedic)

مددکار جوانان (Youth Worker)

مربی غواصی (آب‌های آزاد) (Diving Instructor (Open Water))

مربی یا استاد ژیمناستیک (Gymnastics Coach or Instructor)

مربی اسب سواری (Horse Riding Coach or Instructor)

مربی ورزش‌های برفی (Snow sport Instructor)

مربی شنا (Swimming Coach or Instructor)

مربی تنیس (Tennis Coach)

مربی ورزش (Other Sports Coach or Instructor)

مربی و نگهدارنده سگ (Dog Handler or Trainer)

مسئول زمین گلف (Greenkeeper)

مددکار اجتماعی (Community Worker)

مسئول مراقبت از معلول و کودک (Residential Care Officer)

مدیر قرارداد (Contract Administrator)

مدیر برنامه یا پروژه (Program or Project Administrator)

مسئول خرید خرده فروشی (Retail Buyer)

ن

نماینده فروش آی سی تی (ICT Sales Representative)

نمایندگان فروش فنی ((Technical Sales Representatives (nec)

نقشه بردار (Surveyor)

ناظر ساختمان (Building Associate)

نقشه کش عمران (Civil Engineering Draftsperson)

نقشه کش برق (Electrical Engineering Draftsperson)

ناظر یا مسئول فنی معدن (Mine Deputy)

نعلبند (Farrier)

نساجی، پوشاک و مکانیک کفش (Textile, Clothing & Footwear Mechanic)

نجار – نصاب (Carpenter & Joiner)

نجار (Carpenter)

نقاش حرفه‌ای (Painting Trades Workers)

نصب کننده سقف کاذب (Fibrous Plasterer)

نانوا (Baker)

نگهدارنده و آموزش دهنده حیوانات (Animal Attendants & Trainers (nec))

نصب کننده ماشین‌های چاپ‌گر (Printing Machinist)

نماینده بیمه (Insurance Agent)

و

ویرایشگر کتاب یا نمایشنامه (Book or Script Editor)

وکیل مدافع (Barrister)

ورزشکاران ((Sportspersons (nec)

ه

هنرهای تجسمی و صنایع دستی ((Visual Arts & Crafts Professionals (nec)

هوشبری (Anaesthetist)

 

 

 

کلام آخر

به خاطر همراهی شما  در مطالعه‌ی این متن بسیار سپاس‌گذاریم. در صورت تمایل شما این امکان را دارید که جهت کسب اخبار و اطلاعات جدید و به روز، ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.