چگونگی دریافت سیتیزن شیپ یا شهروندی استرالیا

شرایط دریافت شهروندی استرالیا یا سیتیزن شیپ استرالیا

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

تاسمانیا سرزمینی است که بومیان کشور استرالیا برای حدود ۴۹ تا ۶۰ هزار سال در آن به زندگی و فعالیت مشغول بوده اند. در سال های اخیر دولت استرالیا تمایل زیادی به جذب مهاجران داشته است. از این رو مردمان مختلفی با فرهنگ های گوناگون در این کشور به زندگی مشغولند.

این مردم شامل بومیان استرالیا یعنی ابورجینال ها، مهاجران اروپایی و مهاجران غیر اروپایی می باشند. از این رو دولت استرالیا قوانین جامعی برای زندگی این افراد در کنار یک دیگر وضع کرده است. این قوانین زندگی را برای برخی سخت و دشوار کرده است اما تمامی آن ها برای منافع ملی کشور به ثبت رسیده اند و باعث راحتی و آسایش شهروندان می گردند.

از سویی باعث تطبیق بیشتر مهاجران با اصول و قوانین کشور می شوند؛ بنا بر آنچه که گفته شد آشنایی با فرهنگ های مختلف و قوانین کشور بسیار مهم می باشد. در ادامه به بررسی دریافت سیتیزن شیپ یا شهروندی استرالیا می پردازیم.

دریافت شهروندی استرالیا
دریافت شهروندی استرالیا

دریافت شهروندی استرالیا

اگر فردی بعد از اینکه به کشور استرالیا مهاجرت نمود به عنوان یک شهروند شناخته شود، از مزایای زیادی برخوردار خواهد بود. شهروندان این کشور در رفاه و آرامش بالایی هستند. مهاجرانی که به عنوان شهروند شناخته می شوند دارای حقوق های فراوان و مختلفی هستند و هیچ تمایزی بین آن ها و سایر شهروندان استرالیا وجود ندارد.

افرادی که بتوانند موفق به دریافت امتیاز شهروندی شوند اجازه ی شرکت در رای گیری های مملکتی را دارند و می توانند از وزارت مربوطه درخواست پاسپورت کشور را داشته باشند. برای اینکه بتوان یک شهروند استرالیایی شد باید شرایط و ضوابط خاصی را رعایت نمود که برخی از آن ها عبارتند از:

 • ظاهر و شخصیتی آراسته و خوب
 • داشتن اقامت دائم برای مدت زمان حداقل یک سال در استرالیا
 • زندگی در استرالیا در حداقل مدت زمان شرط شده یعنی ۴ سال پیاپی
 • داشتن علاقه و میل به زندگی کردن در این کشور

همان طور که گفته شد شهروندی در کشور استرالیا دارای مزایا و فواید بسیاری است که باید برای بهره مندی از آن ها قوانین کشور را به درستی رعایت نمود و مسئولیت های واگذار شده را به خوبی انجام داد. از طرفی برای رسیدن به شهروندی باید امتیاز کافی را نیز کسب نمود. برخی از مزایای شهروندی در این کشور را می توان این گونه بیان کرد:

 • امکان کار کردن در مراکز وابسته به دولت و یا ارگان های دفاعی
 • امکان مشارکت و داشتن حق رای در انتخابات کشور از جمله فدرال، ایالتی و منطقه ای و همه پرسی ها
 • امکان شرکت در پارلمان استرالیا به وسیله ی انتخابات مردمی
 • امکان دریافت پاسپورت برای فرزندان متولد شده در کشورهای خارجی
 • امکان دریافت کمک از مقامات دولتی از کشورهای خارجی
 • امکان دریافت پاسپورت کشور استرالیا
 • امکان رفت و آمد به داخل و خارج کشور بدون هیچ گونه محدودیت قانونی

شرایط دریافت شهروندی استرالیا

همان طور که گفته شد برای دریافت شهروندی کشور استرالیا باید شرایط خاصی را پشت سر گذاشت و قوانینی را رعایت نمود. از این رو به توضیح این شرایط می پردازیم.

مورد اول: شرکت در آزمون شهروندی کشور استرالیا

دولت استرالیا برای افزایش آگاهی و اطلاعات اشخاص متقاضی نسبت به جغرافیا، تاریخ، سیاست و فرهنگ این کشور آزمون شهروندی را برگزار می نماید. این آزمون دارای سوالات راحتی است که تنها مطالعه کافی در مورد کشور استرالیا می تواند قبولی را برای داوطلبان به ارمغان آورد.

در طی این آزمون افراد با مسئولیت های خود در جامعه و امتیازاتی که از شهروندی دریافت می کنند آشنا خواهند شد. این امتحان سطح توانایی اشخاص را در زبان انگلیسی سنجیده و آن ها را برای کار، تحصیل و ارتباطات اجتماعی مورد آزمایش قرار می دهد. در این آزمون ۲۰ سوال به صورت تستی در اختیار اشخاص قرار می گیرد و اگر افراد بتوانند به ۱۵ سوال یعنی ۷۵ درصد از سوالات پاسخ درست بدهند، نمره ی قبولی را از این امتحان کسب خواهند نمود. برای شرکت در این آزمون های آسان کافی است به یکی از مراکز ادارات مهاجرتی، نواحی منطقه ای مربوطه و نمایندگی های کشورهای خارج از استرالیا مراجعه نمایید.

مورد دوم: شرکت در مراسم سوگند یا قسم شهروندی کشور استرالیا

افراد پس از کسب نمره ی قبولی از آزمون ها باید در مراسم سوگند شهروندی کشور استرالیا حاضر شوند و در کنار سایر افراد متقاضی آداب و رسوم را به جا بیاورند. روز و ساعت این مراسم با برنامه ریزی های منظم معین شده و در طی آن از تعداد متغیری از افراد دعوت به عمل می آید. گاهی تعداد این افراد از هزاران نفر نیز تجاوز می کند.

در ابتدای مراسم افراد دعوت شده از سوی نمایندگان ابورجینالها یا بومیان استرالیا مورد تکریم و خوش آمدگویی قرار می گیرند. سپس نمایندگان دولت پس از خوش آمدگویی به بیان مفهوم شهروندی در کشور استرالیا می پردازند. پس از این سخنرانی افراد باید متن سوگند نامه را پس از نماینده ی دولتی استرالیا تکرار نمایند. این متن بدین گونه بیان می شود:

“من سوگند یاد می کنم که از این پس در زیر سایه خداوند به استرالیا و مردم آن وفادار باشم، به باورهای دموکراتیک آن ها احترام گذاشته و در این باورها همراه آن ها خواهم بود، نسبت به آزادی و حقوق افراد در استرالیا احترام گذاشته و قوانین را رعایت می نمایم و از نقض کردن آن ها دوری می جویم.”

درخواست شهروندی استرالیا
درخواست شهروندی استرالیا

چه زمانی برای درخواست شهروندی استرالیا مناسب است؟

اگر موفق به کسب اقامت دائم استرالیا و گذراندن حداقل زمان اقامت در این کشور شده اید؛ یعنی به مدت ۴ سال در استرالیا به زندگی مشغول بوده و سپس اقامت دائم دریافت کرده اید، می توانید برای شهروندی درخواست کنید. برای کسب این مزیت باید شخصیت و رفتاری خوب و شایسته داشته و نسبت به زندگی در استرالیا علاقه ی خود را نشان دهید.

شهروندی در کشور استرالیا با اقامت دائم و موقت چه تفاوتی دارد؟

در هر کشور جهان بین شهروندی، اقامت دائم و اقامت موقت تفاوت های آشکاری وجود دارد. استرالیا نیز از این قائله مستثنا نیست. این تفاوت ها به مراتب در این کشور بیشتر به چشم می خورد. شایان ذکر است که فردی با اقامت دائم استرالیا نمی تواند از مزایای یک شهروند برخوردار باشد.

برای آشنایی با این تفاوت ها باید انواع اقامت در استرالیا را بشناسید که در سه دسته زیر گنجانده می شوند:

۱. اقامت موقت: این نوع اقامت دارای محدودیت زمانی و محدودیت امکاناتی می باشد. اکثر افرادی که به دنبال گشت و گذار یا گذراندن دوران دانشگاهی در استرالیا هستند موفق به دریافت ویزای موقت می شوند اما در مواردی هم افراد با ویزای موقت توانایی کار کردن و تحصیل را در این کشور ندارند.

۲. اقامت دائم: در این نوع از اقامت افراد می توانند در استرالیا بدون هیچ محدودیت زمانی زندگی کنند اما باید در هر ۵ سال حداقل به میزان ۲ سال در کشور استرالیا باشند. در غیر این صورت ویزای دائم خود را از دست خواهند داد. امکان زندگی نامحدود در کشور، امکان استفاده از بیمه های خدمات درمانی، امکان خرید ملک و دریافت وام های بانکی، امکان دریافت کمک هزینه های بانکی همچون کمک هزینه برای فرزند آوری و امکان دریافت تخفیف های ویژه برای گذراندن دوران تحصیل از مزایای دریافت اقامت دائم کشور استرالیا به شمار می روند.

۳. تابعیت یا شهروندی: افرادی که موفق به دریافت اقامت دائم شده اند می توانند بعد از گذراندن ۴ سال فعال در این کشور درخواست شهروندی داشته باشند. با دریافت پاسپورت استرالیا افراد می توانند بدون نیاز به ویزا به بسیاری از کشورهای دنیا سفر کنند، دیگر نیازی به پرداخت هزینه های تحصیلی ندارند و تحصیلات برای آنان رایگان خواهد شد. از سوی دیگر شهروندان می توانند در هر مدت زمان که می خواهند در خارج از کشور استرالیا زندگی کنند و در هر زمان که خواستند بدون هیچ مشکلی به کشور بازگرداند.

نکته: افراد دو تابعیتی در صورت ارتکاب هر یک از جرم های زیر شهروندی خود را در استرالیا از دست خواهند داد:

 • انجام جرم های جنایی
 • انجام اقدامات تروریسمی
 • جعل اسناد از جمله جعل سند شهروندی یا تقلب در دریافت آن
5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 2 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 2 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *