بهترین کشور برای مهاجرت پزشکان

بهترین کشور برای مهاجرت پزشکان (شرایط و درآمدها)

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

همه می‌دانیم پزشکی یکی از پرمخاطب‌ترین و سخت‌ترین رشته‌هاست که قبول شدن در آن هم سختی خاص خودش را دارد. بسیاری از پزشکان پس از آنکه مدرک خود را دریافت کنند قصد مهاجرت دارند. از آنجا که درآمد پزشکی در بسیاری از کشورها نسبت به سایر مشاغل بالاتر است می‌توان گفت یکی از معیارهای مهم پزشکان برای مهاجرت میزان درآمدشان در کشور مقصد است. هرچند در برخی کشورها نیز درآمد پزشکان تفاوت چندانی با سایر مشاغل ندارد. در این مطلب از گروه مهاجرتی رهپویان مهاجر به بررسی کامل کشور ها و شرایط آن ها برای مهاجرت پزشکان می پردازیم.

بهترین کشور برای مهاجرت پزشکان

شرایط مهاجرت پزشکان

برخی پزشکان نیز ممکن است برای ادامه تحصیل یا اخذ مدارک تخصصی و شرکت در دوره‌های تخصصی به کشورهای دیگر مهاجرت کنند. به هر حال در بیشتر موارد هدف افراد این است که پس از مدتی درس خواندن و کار کردن در کشور مقصد بتوانند اقامت آن کشور را اخذ کنند و در انجا ماندگار شوند.

پزشکان در کنار درآمد بالایی که در کشورهای مختلف دارند، از کیفیت بالای زندگی، محبوبیت در میان مردم و امنیت اجتماعی و اقتصادی برخوردارند. دولت‌ها شرایط خوبی برای پزشکان زبده فراهم می‌کنند و همانطور که می‌دانید از گذشته مبنا بر این بوده است که پزشک از نظر مالی مشکلی نداشته باشد که بتواند با خیالی آسوده تنها به نجات جان مردم و بیماران فکر کند.

بهترین کشورها برای مهاجرت پزشکان

پروسه انتخاب کردن کشور مقصد و اخذ ویزا ممکن است برای بسیاری افراد سخت و پیچیده به نظر برسد، به همین خاطر ما در اینجا سعی کرده‌ایم مطالب مهمی در این باره را به شما ارائه کنیم. اولین کاری که پزشکان در راستای مهاجرت باید انجام دهند معادل‌سازی مدرک است. به طور کلی در هر رشته‌ای که مدرکی داشته باشید و بخواهید از طریق رشته خود و به منظور کار کردن مهاجرت کنید باید مدرک معادل خود را فراهم کنید.

منظور از مدرک معادل مدرکی‌ست که مورد تایید کشور مقصد باشد. معمولا پروسه این کار به این صورت است که مدارک خود را پس از معادل‌سازی به انجمن پزشکی کشور مورد نظر ارسال می‌کنید که میزان اعتبار آن‌ها سنجیده شود. اگر مدارک شما مورد تایید باشد به شما اجازه شرکت در آزمون‌های تئوری و عملی مرتبط را می‌دهند و اگر در آزمون‌ها حد نصاب قبولی را کسب کنید، با داشتن مدرک زبان و سایر مدارکی که ممکن است در کشورهای مختلف مورد نیاز باشند می‌توانید برای مهاجرت و کار کردن در کشور مورد نظر خود اقدام کنید.

سایر موارد مهم

لازم به ذکر است که در مسیر معادل‌سازی باید تسلط خوبی به زبان کشور مورد نظر خود داشته باشید. این مسئله برای افسرانی که کارهای ارزیابی را انجام می‌دهند نیز مهم است زیرا پزشکان در میان مردم و در جامعه حضور دارند و برای اینکه مشکل بیمار را به خوبی متوجه شوند باید بتوانند ارتباط موثری با او برقرار کنند و اولین قدم در برقراری این ارتباط موثر نیز توانایی صحبت کردن به یک زبان مشترک است. در برخی کشورها پس از آنکه مدرک فرد تایید شد و ویزای کاری دریافت کرد باید در کشور مقصد در دوره‌های کارورزی مشخصی شرکت کند و پس از آن مشغول به کار شود. هدف از این دوره‌ها این است که میزان توانایی فرد برای دولت ثابت شود و دولت دیگر نگرانی بابت کارکرد او در کشور نداشته باشد و بتواند با خیال راحت جان مردمانش را به پزشکان خارجی بسپارد.

موارد دیگری که در مسئله مهاجرت اهمیت دارند این است که آیا قصد دارید خانواده خود را همراه خود ببرید یا خیر؟ و آیا کشور مقصد این اجازه را به شما می‌دهد؟ برخی کشورها برای مهاجرت محدوده سنی مشخصی دارند و سن شما باید در آن محدوده قرار داشته باشد، پس هنگام تصمیم‌گیری برای کشور مقصد به این نکته نیز توجه داشته باشید. یک مسئله مهم دیگر زمان است. پروسه اخذ ویزای کاری و معادل‌سازی مدرک و گرفتن مدرک زبان و … برای برخی کشورها زمان‌بر خواهند بود و ممکن است شما زمان لازم را نداشته باشید.

حتما بخوانید:  ویزای اقامت دائم استرالیا: لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا

برخی موارد کلی و عمومی مانند آب و هوا، جمعیت، وضعیت فرهنگی و اقتصادی و آموزشی کشور مورد نظر، وضعیت تکنولوژی و دانش، نوع سیاست دولت، آزادی بیان و … نیز ممکن است برای افراد مهم باشد. در زیر به بهترین کشورهایی که برای مهاجرت پزشکان مناسب هستند می‌پردازیم.

بهترین کشور برای مهاجرت پزشکان

کانادا رویایی برای مهاجرت پزشک ها

کانادا نه تنها برای پزشکان، بلکه برای بسیاری از افراد یکی از نخستین و بهترین مقاصد مهاجرت است. این کشور هرساله مهاجران زیادی را می‌پذیرد و بخش عظیمی از نیروی کار آن را افراد خارجی تشکیل می‌دهند. کانادا زیرساخت‌های خود در حوزه‌های متفاوت را به خوبی توسعه داده است و اکنون با کمبود نیروی کار در حوزه پزشکی و برخی حوزه‌های دیگر مانند فناوری اطلاعات روبروست، به همین دلیل می‌تواند یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت پزشکان باشد.

مهاجرت پزشکان به کانادا

برای مهاجرت به کانادا اولین موردی که باید به آن توجه داشته باشید اعتبار مدرک پزشکی شماست. شما باید از دانشگاهی فارغ‌التحصیل شده باشید که مورد تایید کانادا باشد. بسیاری از دانشکده‌های پزشکی ایران برای کانادا اعتباری ندارند. برای اینکه اعتبار مدرک خود را بسنجید کافیست به دایرکتوری جهانی وبسایت مدارس پزشکی وارد شوید و اطلاعاتی که از شما می‌خواهد را وارد کنید. این وبسایت با بررسی اطلاعات شما و دانشکده فارغ‌التحصیلی شما اعتبار مدرک از نظر کانادا را بررسی می‌کند و به شما اطلاع می‌دهد. پس از آنکه مدارک شما مورد تایید کانادا بود باید آن‌ها را معادل‌سازی کرده و برای ارسال آماده کنید.

انجمن پزشکی کانادا مدارک شما را بررسی می‌کند و در صورتی که آن‌ها را تایید کنند شما مجوز لازم برای شرکت در آزمون‌های تایید صلاحیت را دریافت خواهید کرد. دو مرحله آزمون برای اخذ مجوز مهاجرت به کانادا باید سپری کنید که آزمون اول در ایران نیز برگزار می‌شود اما آزمون دوم صرفا در کانادا خواهد بود. پس برای انجام آزمون دوم باید هزینه‌های مربوط به سفر به کانادا و هزینه خود آزمون را هم در نظر داشته باشید.

اما بعد …

اگر در هر دو آزمون نمره قبولی را کسب کنید و به شما اجازه ورود به کانادا را بدهند، برای اینکه بتوانید به عنوان یک پزشک در کانادا فعالیت داشته باشید باید دوره یک ساله‌ای را به صورت اجباری طی کنید. هدف از این دوره آشنایی شما با برخی از قوانین و مقررات مربوط به پزشکی در کاناداست و در واقع سعی این دوره بر این است که شما را به بهترین شکل برای حضور در حرفه پزشکی در کانادا آماده کند.

بعد از آنکه این دوره را با موفقیت طی کردید باید از یکی از مراجع تنظیم مقررات پزشکی ایالت مربوطه گواهی رسمی دریافت کنید. با توجه به ایالتی که در آن حضور دارید ممکن است این گواهی را از کالج پزشکان خانواده کانادا یا کالج سلطنتی پزشکان و جراحان کانادا و یا کالج دس مدیسین در کبک دریافت کنید. یک نکته دیگر این است که اگر قبلا در ایران طبابت کرده‌اید باید نامه‌ای از کارفرمای قبلی خود بگیرید و اطلاعاتی مانند ساعات کاری، مسئولیتی که داشته‌اید، میزان حقوق دریافتی و عنوان شغلی و اطلاعاتی که برای برقراری تماس با کارفرما لازم هست را در این نامه ذکر کنید. لازم به ذکر نیست که این نامه حتما باید مهر و امضای کارفرما را در خود داشته باشد در غیراینصورت از درجه اعتبار ساقط است.

در پایان باید گفت با اینکه درآمد پزشکان در ایران نیز بالا است و زندگی مرفهی خواهند داشت اما کیفیت زندگی آن‌ها در کانادا قطعا بهتر خواهد بود.

بهترین کشور برای مهاجرت پزشکان

استرالیا؛ کشوری با موقعیت های شغلی فراوان

استرالیا نیز یکی از کشورهاییست که نیاز شدیدی به نیروی کار پزشک دارد و البته زندگی خوب و درآمد خوبی نیز برای پزشکان فراهم می‌کند. برخلاف برخی کشورها مانند امریکا و نیوزیلند که مهاجرت کردن به آن‌ها با موانعی روبروست و عملا امکان دریافت ویزای کاری بسیار پایین است، این شرایط در استرالیا تسهیل شده است و دلیل آن نیز نیاز این کشور به نیروی کار ماهر است. جمعیت استرالیا رو به پیری می‌رود و تعداد پزشکانی که در استرالیا حضور دارند نسبت به جمعیت کم هستند به همین خاطر دولت مجبور است شرایطی برای ورود پزشکان خارجی به این کشور را فراهم کند.

حتما بخوانید:  مهاجرت مهندسین معدن به کانادا: روش‌ها و شرایط (2021)

علاوه بر اینکه شرایط ورود به استرالیا نسبت به بقیه کشورها ساده‌تر است، درآمد پزشکان نیز بالاست. برای مهاجرت به استرالیا نیز مانند سایر کشورها باید ابتدا مدارک خود را معادل‌سازی کنید و به انجمن پزشکی استرالیا و همچنین یک سازمان امریکایی که مسئولیت ارزیابی مدارک پزشکان را دارد را بفرستید که ارزش آن سنجیده شود. هزینه انجام این کارها در حدود 700 دلار خواهد شد. پس از اینکه مدارک شما تایید شود به شما اجازه شرکت در آزمون‌هایی تعیین صلاحیت داده می‌شود. این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود و برای شرکت در آن باید به کشورهای اطراف ایران مراجعه کنید. هزینه آزمون حدود 2700 دلار خواهد بود و البته باید هزینه سفر به کشورهای اطراف برای شرکت در آزمون را هم در نظر داشته باشید.

پس از آنکه این مراحل را پشت سر بگذارید باید مدرک زبان خود را آماده کنید. برای اخذ پذیرش کانادا باید نمره آیلتس شما در تمام مهارت‌ها حداقل 7 باشد. پس از انجام تمامی این پروسه می‌توانید برای اخذ ویزای استرالیا اقدام کنید و در استرالیا شروع به کار کنید.

مهاجرت پزشکان به اتریش

اتریش یکی از بهترین مقاصد مهاجرت برای بسیاری از تخصص‌هاست. دندانپزشکان زیادی نیز برای مهاجرت اتریش را انتخاب می‌کنند و البته شرایط برای پزشکان نیز همانقدر مساعد است. در اتریش می‌توان به سادگی ادامه تحصیل داد، در واقع ادامه تحصیل در اتریش فقط نیازمند تایید درخواست شماست که معمولا نیز با چنین درخواست‌هایی موافقت نمی‌شود. دوره ادامه تحصیل معمولا 4 ساله است. مدرکی که از جانب دانشکده‌های پزشکی اتریش به شما اعطا می‌شود در هرجای دنیا معتبر است و می‌توانید آن را به کار ببرید.

یک نکته جذاب و عالی درباره اتریش این است که هنگامی که در حال تحصیل در این کشور باشید می‌توانید برای گرفتن تخصص خود به کشورهای دیگری مانند انگلیس و آلمان یا امریکا بدون دردسر انتقالی بگیرید. از آنجا که شرایط مهاجرت به امریکا کمی سخت و پیچیده شده است بسیاری از افراد اتریش را مقدم می‌دانند مخصوصا با امکانی که برای انتقالی گرفتن به امریکا در این کشور فراهم شده است.

شما با اخذ ویزای کاری یا تحصیلی و مهاجرت به اتریش به عنوان یک پزشک می‌توانید اقامت دائم این کشور را اخذ کنید و این به نوبه خود فرصت بسیار خوبی برای پزشکان است. حقوق دریافتی پزشکان در اتریش تضمین‌کننده زندگی مرفه پزشکان است. البته مانند بسیاری از کشورها این حقوق با توجه به تخصص پزشک و سابقه کاری او متغیر خواهد بود. به طور متوسط درآمد پزشکان در اتریش در حدود 15 هزار یورو در ماه است.

بهترین کشور برای مهاجرت پزشکان

امریکا مقصدی بی نظیر برای پزشک ها

اگر قصد مهاجرت به اروپا را ندارید امریکا می‌تواند یکی از بهترین مقاصد مورد نظر برای شما باشد. البته پروسه معادل‌سازی مدرک برای امریکا سخت و زمانبر است و باید حتما زمان مشخصی برای این کار در نظر داشته باشید و اگر فرصت کمی برای انجام کارهای مهاجرت دارید ناچارا باید مقصد خود را تغییر دهید و وارد پروسه بیهوده مهاجرت به امریکا نشوید.

دو آزمون دشوار نیز برای پزشکان برگزار می‌شود که اگر این آزمون‌ها را پست سر بگذارید باید دوره‌هایی نیز در امریکا به عنوان تحصیلات تکمیلی و کارورزی سپری کنید و پس از آن می‌توانید برای اخذ تخصص خود در این کشور مشغول به تحصیل شوید. همانطور که می‌بینید مهاجرت به امریکا نسبت به سایر کشورها دشواری‌های خاص خودش را دارد و البته اخیرا با قوانین سختی که برای مهاجران ایرانی اعمال شده است کار پزشکان ایرانی دشوارتر هم شده است.

اما اگر بتوانید تمام مراحل را بگذرانید و به امریکا مهاجرت کنید از درآمد خوبی برخوردار خواهید بود. میانگین درآمد یک پزشک عمومی در حدود 161 هزار دلار در سال است و این میزان برای پزشک متخصص تا 220 هزار دلار نیز می‌رسد. زیرساخت‌های بهداشتی امریکا نیز به خوبی پیشرفت کرده است و فرهنگ عمومی مردم ارزش زیادی برای پزشکی و پزشکان قائل است. تمامی این دلایل باعث شده‌اند که هر ساله پزشکان زیادی قصد مهاجرت به امریکا را داشته باشند. از آنجا که هزینه‌های کار و بیمه در امریکا بالاست پیش‌بینی می‌شود که در سال‌های آینده این کشور با کمبود شدید پزشک مواجه شوند. تنها مشکلی که در امریکا وجود دارد و ممکن است شما را کمی دچار تردید کند این است که شکایات ناشی از اشتباهات پزشکی و همچنین پرداخت حق بیمه در این کشور شرایط سختی دارند.

حتما بخوانید:  مهاجرت مهندسین کامپیوتر به کانادا: روش‌ها و شرایط (2021)

هلند ؛ کشوری با فرهنگ پزشکی

هلند یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت پزشکان است. این کشور در کنار آب و هوای خوب و فرهنگ خوبی که دارد، حقوق بالایی برای پزشکان فراهم می‌کند و البته اهمیت زیادی نیز برای تفریح و روحیه پزشکان قائل می‌شود. به همین خاطر نسبت به سایر کشورها ساعات کاری پایین‌تری دارد و تعطیلات بیشتری نیز برای افراد فراهم کرده است. فرهنگ پزشکی هلند به خوبی پیشرفت کرده است و بحث پزشک خانواده کاملا جا افتاده است. هر فرد یک پزشک اختصاصی دارد و دیگر افراد زمان زیادی را در مطب در انتظار پزشک نمی‌مانند. یک پزشک عمومی در این کشور در حدود 120 هزار دلار سالانه درآمد دارد و این مقدار برای پزشک متخصص حتی بیشتر از دو برابر خواهد بود. تمام این شرایط باعث می‌شوند پزشکان در این کشور از کیفیت زندگی خوبی برخوردار باشند و مهاجرت به هلند برای آن‌ها یکی از بهترین گزینه‌های ممکن باشد.

مهاجرت پزشکان به بلژیک

درآمد سالانه یک پزشک عمومی در بلژیک در حدود 70 هزار دلار است و این مقدار برای پزشک متخصص تا 188 هزار دلار خواهد بود. البته این اعداد مربوط به میانگین هستند و قطعا با توجه به سابقه و تخصص و میزان کارآمدی پزشک متفاوت خواهند بود. بلژیک مزیت‌ها و معایب خاص خودش را دارد. اگر قصد داشته باشید در کشوری زندگی کنید که از نظر تکنولوژی و فرهنگ پیشرفت خوبی کرده باشد و زیبا و جذاب هم باشد قطعا بلژیک یکی از بهترین موارد است و سطح رفاه بالایی نیز در این کشور وجود دارد و کیفیت زندگی مردم بسیار خوب است،

اما باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که مالیاتی که در این کشور اعمال می‌شود نسبت به سایر کشورهای اروپایی بالاتر است و همین امر در تصمیم‌گیری بسیاری از افراد تاثیر منفی خواهد داشت. بلژیک طولانی‌ترین ساعات کاری را هم در سراسر اتحادیه اروپا دارد.

فرانسه ؛ کشوری ایده آل برای اقامت پزشک ها

اگر می‌خواهید زندگی جدید و ایده‌آلی را آغاز کنید و به کشوری زیبا مهاجرت کنید که شرایط کاری خوبی هم برایتان داشته باشد فرانسه یکی از بهترین موارد است. این کشور ضمن جاذبه‌های طبیعی و گردشگری بسیاری که دارد و می‌تواند تضمین‌کننده زندگی خوبی برایتان باشد. شرایط کادر درمان در فرانسه بسیار مطلوب است و درآمد خوبی نیز دارند. درآمد پزشکان عمومی سالانه 95 هزار دلار و پزشکان متخصص سالانه در حدود 150 هزار دلار خواهد بود.

سوئیس ؛ کشوری با دستمزد خوب برای پزشکان

این کشور هم از ان دسته کشورهاییست که نه تنها برای پزشکی بلکه برای بسیاری از حرفه‌ها یکی از پرمخاطب‌ترین مقاصد مهاجرت است. مردم سوئیس از کیفیت زندگی خوبی برخودار هستند و رضایت بالایی از زندگی دارند. درآمد پزشکان نیز در این کشور خوب است و در حدود 116 هزار دلار برای پزشک عمومی و 130 هزار دلار برای پزشک متخصص است. همانطور که می‌بینید تفاوت حقوق پزشک متخصص و عمومی نسبت به سایر کشورها کمتر است و به همین دلیل نیز بخش زیادی از تقاضا مربوط به پزشکان عمومی است. سوئیس طبیعت بسیار جذابی نیز دارد و کوهستان‌ها و ارتفاعات بی‌نظیری را می‌توانید در این کشور ببینید. تمام این موارد باعث شده‌اند بسیاری از افراد متمایل به مهاجرت به این کشور باشند.

برای پیگیری آخرین اخبار مهاجرتی، می‌توانید ما را در اینستاگرام نیز دنبال کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 2 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 2 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *