خرید خانه، کاندو و آپارتمان در کبک

0

بسیاری از افرادی که برای مقاصد گردشگری به کشور کانادا مسافرت می‌کنند در کنار سیر و سیاحت در کلان‌شهرهای بزرگ این کشور دوست دارند از شهر کبک؛ مرکز استان کبک نیز بازدید کنند تا در حال‌وهوای فرانسوی آن غرق شوند و لذت یک سفر اروپایی را هم به لذت‌های سفر کانادایی خود اضافه کنند. با این همهکم نیستند افرادی که نه برای تفریح که برای زندگی به کبک می‌روند. بسیاری از آنها قصد خرید خانه در کبک را دارند تا اقامت در این شهر زیبا را ماندگارتر کنند.

اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید دو نکته را به یاد داشته باشید؛ اول اینکه بدون تسلط به زبان فرانسوی یا فکر اقامت در این شهر را از سرتان بیرون کنید و یا به طور جد به تقویت زبان فرانسوی خود بکوشید؛ در همین مورد بد نیست بدانید که مردم این شهر نه تنها عمدتا فرانسه زبان هستند بلکه روی این زبان تعصب بالایی هم دارند و علی‌رغم اینکه اکثر آنها به انگلیسی هم مسلط هستند، ترجیح می‌دهند که تا حد ممکن به زبان فرانسوی صحبت کنند؛ بنابراین اگر به زبان فرانسوی تسلط ندارید نه تنها پذیرش تقاضای شما برای مهاجرت به این شهر تقریبا غیر ممکن است بلکه حتی اگر بر فرض محال موفق هم شوید که به این شهر از روش هایی مانند مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج اقدام کنید، بدون تسلط به زیان فرانسوی تقریبا کار و زندگی برایتان غیرممکن یا حداقل بسیار دشوار خواهد بود.

دومین نکته‌ای که قبل از مهاجرت به کبک به آن بیاندیشید این است که از دیدن مردمی که خیلی خونگرم نیستند، زیاد جا نخورید.

خرید خانه، کاندو و آپارتمان در کبک

عوامل مهم برای خرید خانه در کبک

برای آسان‌تر یافتن خانه مناسب در کبک، ابتدا باید بدانید که به دنبال چه چیزی هستید. در واقع، شما باید بتوانید خانه‌ی مورد نظر خود را در ذهن خود تصور و توصیف کنید. بنابراین قبل از اینکه به دنبال یافتن خانه باشید، باید در مورد برخی مسائل تصمیم بگیرید. بعضی از مهم‌ترین آنها عبارتند از:

  • نوع خانه

می‌توان انواع خانه‌ها در کبک و البته در کل کانادا را در این فهرست خلاصه نمود: آپارتمان (condo)، خانه‌های شهرکی (town house)، خانه یک‌طبقه (Bangalow)، ویلایی مستقل (Detached)، نیمه مستقل (Semi Detached)، خانه‌های متصل (Link) و داپلکس یا تریپلکس. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی‌های هریک از این خانه‌ها و تفاوت بین آنها به مقاله‌ی خرید خانه در کانادا در وبسایت موسسه مهاجرتی رهپویان مهاجر مراجعه کنید.

  • استطاعت مالی برای خرید خانه
  • اندازه و تاریخ ساخت خانه
  • نوع محله‌ای که می‌خواهید در آن زندگی کنید. به عنوان مثال، آیا می‌خواهید در مرکز شهر زندگی کنید یا ترجیح می‌دهید خانه‌ی شما در حومه شهر باشد ؟ آیا دسترسی به مجتمع‌های فرهنگی یا تفریحی برای شما مهم است؟

اگر بتوانید در مورد مسائلی که در بالا عنوان شد تصمیم بگیرید، می‌توانید خانه ایده آل خود را در ذهن خود تصور کنید. این تصویر به شما کمک می‌کند تا در یافتن خانه موفق‌تر باشید.

صبر کنید! قبل از شروع به جست‌وجوی خانه، هنوز باید در مورد مساله‌ی مهم دیگری تصمیم بگیرید: محله‌ی سکونت!

بهترین محله برای خرید خانه در کبک

محله‌ی مناسب برای زندگی به معیارهای شما بستگی دارد. یکی از تعاریف رایج برای محله‌ی خوب در یک شهر بزرگ این است: محله خوب محله‌ای است که در آن بتوانید بسیاری از کارهای روزمره خود مانند خرید روزانه، پرداخت قبض‌ها و موارد مشابه را هنگام پیاده روی انجام دهید. علاوه بر این، مجاورت با ایستگاه مترو، فضاهای سبز پارک‌ها و مکان‌های تفریحی یا فرهنگی از دیگر معیارهایی است که برای بسیاری از افراد هنگام انتخاب محله‌ی مناسب برای زندگی، مهم است.

با اینکه انتخاب محله تا حد زیاید به سلیقه‌ی شخصی شما بستگی دارد، اما می‌توان در یک نگاه کلی معیارهای انتخابی زیر را در نظر گرفت:

  • معیارهای اقتصادی
  • امنیت
  • دسترسی به مرکز شهر
  • وجود مدارس با کیفیت؛ البته این معیار بیشتر برای افرادی که بچه‌دار می‌شوند و به مدرسه می‌روند مناسب است.

برای اینکه بفهمید کدام یک از محله‌های کبک به بهترین وجهی با معیارهای شما مطابقت دارد، ابتدا باید محله‌های شهر را بشناسید. اما قبل از آن، بهتر است درباره فضای شهری کبک بیشتر بدانید.

خرید خانه، کاندو و آپارتمان در کبک

کبک را بهتر بشانسیم

کبک مرکز استان کبک و به تعبیری مهد تمدن فرانسه در آمریکای شمالی و در عین حال یک مرکز مهم اقتصادی است. بزرگترین دانشگاه فرانسوی در امریکای شمالی با نام دانشگاه لاوال هم در کبک واقع شده است.

مجله Money کبک را در فهرست ۱۰ مکان برتر گردشگری در آمریکای شمالی نام برده است. شبکه خبری CNN معتقد است دلیل این محبوبیت کبک بیشتر از هر چیز حال و هوای فرانسوی، فضای و بناهای تاریخی و نیز زیبایی بی‌نظیر مناظر طبیعی و ساختمان‌های آن است.

در یکی از نظرسنجی‌ها که اخیرا انجام شده است و به دنبال یافتن فهرستی از بهترین شهرها برای زندگی خانواده‌ها بوده‌است، کبک توانسته است رتبه دوم را در بین 150 شهر دنیا کسب کند.

این نظرسنجی که توسط وب سایت آلمانی Movinga انجام شده است این رتبه بندی را با عنوان “شهر فرصت‌ها” انجام داده و در واقع شهرهایی که در این فهرست قرار گرفته‌اند بر اساس میزان موفقیتشان در فرصت‌هایی که به ویژه برای خانواده‌هایی که به دنبال جابجایی در سال 2020 هستند فراهم نموده‌اند، رتبه بندی شده‌اند.

در این بررسی 150 شهر جهان را مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و بر اساس 16 فاکتور از جمله قیمت مسکن، هزینه های زندگی در مقایسه با درآمد، درصد بیکاری، آموزش، امنیت، تحرک، کیفیت هوا، مراقبت های بهداشتی و همچنین برخی فاکتورهایی که برای زندگی خانواده‌ها اهمیت دارند مانند فعالیت بچه‌ها، مرخصی با حقوق والدین، امنیت محله و دوستانه بودن خانواده با یکدیگر مقایسه شده‌اند.

شهر کبک در فیلتر قیمت مناسب مسکن، آموزش و پرورش و ایمنی توانسته‌است که بالاترین امتیازات را کسب نماید.

حال‌وهوا و نمای کبک در یک نگاه

این شهر با حال‌وهوایی اروپایی و بیشتر فرانسوی یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کانادا است؛ به طوری که بعد از شهرهای سنت جان، پرت رویال و تدوزاک قدیمی‌ترین شهر کانادا شناخته می‌شود. این شهر تاریخی ۴۰۰ ساله دارد و بنابراین با آثار تاریخی با ارزش و جنب‌وجوشی که خاص خود این شهر است، یکی از جذاب‌ترین شهرهای کانادا برای گردشگران خارجی است.

شهر کبک نه تنها از منظر تاریخی بلکه از منظر طبیعی نیز، نمای واقعا زیبایی دارد؛ از سواحل رودخانه سنت لورنس – که یکی از بزرگ‌ترین رودخانه‌های جهان است – به سمت کوهپایه‌های لورنتیان – که آن هم یکی از قدیمی‌ترین مراتع کوهستانی در روی زمین است – کشیده می‌شود.

زیبایی کبک با امتداد آن به سمت آبشارهای مونت مورنسی از سمت شرق دو چندان می‌شود؛ و با گذشتن از پلهای ارتباطی شهر با سواحل جنوبی و ساحل ژاک کارتبه از سمت غرب کامل می‌شود. در کبک یک قله صخره‌ای وجود دارد که ۱۰۳ متر از سطح رودخانه بالاتر است و جلوه‌ی خاص و عجیبی به چهره‌ی شهر داده است.

خرید خانه، کاندو و آپارتمان در کبک

معرفی محله‌ها برای خرید خانه در کبک

محله سنت روچ (Saint-Roch)

محله سنت روچ از جمله محلاتی در کبک است که به تازگی مرمت شده و تغییرات چشمگیری در طی ده ساله‌ی اخیر در وضعیت آن رخ داده است. این محله که در گذشته یکی از محلات کارگر نشین کبک بود اکنون به محله‌ای شیک تبدیل شده که می‌توانید در جای جای آن نقاشی‌های دیواری و آثار هنری آوانگارد، رستوران‌ها و کافه‌ها و بارهای مد روز و بویتک‌های خیلی سطح بالا با سالن‌هایشان را ببینید.

کبک قدیم (Vieux-Québec) شامل: محله‌ی اُت‌ویل (Haute-Ville (Upper Town)) ومحله‌ی بَس‌ویل ((Basse-Ville (Lower Town)

این دو محله که همانطور که از عنوان پیدا است در قسمت قدیم شهر یا همان کبک قدیمی قرار گرفته‌اند در میان جذاب‌ترین و دیدنی‌ترین محلات کبک برای گردشگران و توریست‌های خارجی هستند. البته می‌توان گفت که بَس‌ویل به نوعی در امتداد اُت‌ویل است. کاخ فرُنتِنک یا Château Frontenac یکی از نشانه‌های دیدنی اصلی اُت‌ویل است؛ وقتی به نمای کلی کبک نگاه می‌کنید تقریبا غیر ممکن است که این کاخ زیبا را که مانند کاخ‌های قصه‌های پریان بر Cap Diamant یا …. لمیده است، نبینید.

در مسیر این منطقه‌ی زیبای سراسر سنگفرش شده به نوازندگان خیابانی، رستوران‌های مد روز و خیابان‌های فرعی به دست‌فروش‌هایی برمی‌خورید که انواع و اقسام دست‌ساخته‌ها و صنایع دستی‌های متنوع را می‌فروشند. از اینجا می‌توانید پیاده یا با قطار کابلی به بَس‌ویل بروید که از نظر سبک معماری خیابان‌ها و خانه‌ها بسیار شبیه به اُت‌ویل است و موزه‌ی تاریخ تمدن نیز در آن قرار دارد. اُت‌ویل برای دو قرن نقشِ مرکز مذهبی و اداری فرانسه جدید یا نیوفرانس را بازی کرد. تعداد زیادی کلیسا صومعه و بناهای تاریخی در این محله یادگار همان دوره هستند که به اتمسفر تاریخی اُت‌ویل می‌افزایند.

محله سنت‌-فوی-سیلِری-کپ-روژ (Sainte-Foy-Sillery-Cap-Roug)

یکی از مهم‌ترین مکان‌هایی که محله سنت‌-فوی-سیلِری-کپ-روژ در خود جای داده است، دانشگاه لاوال است که – همانطور که در ابتدای این نوشته هم گفته شد – بزرگ‌ترین دانشگاه فرانسوی در کل کشور کانادا است، این دانشگاه همچنین به عنوان اولین دانشگاه فرانسوی زبان در کل آمریکای شمالی، در میان دانشگاه‌های کانادا در رتبه‌ی سیزدهم قرار می گیرد.

طبیعی است که به خاطر دانشگاه لاوال، ساکنین این محله بیشتر دانشجویان این دانشگاه باشند، البته تنها دانشگاه لاوال نیست که در محله سنت‌-فوی-سیلِری-کپ-روژ قرار گرفته بلکه تعداد زیادی از دیگر دانشگاه‌ها و کالج‌ها نیز در آن واقع شده‌اند؛ بنابراین می‌توان به طور کلی گفت این محله یک محله‌ی دانشجویی است و دانشجویان نیز در صورتی که قصد تملک داشته باشند، برای خرید خانه در کبک عموما اولین انتخابشان سنت‌-فوی-سیلِری-کپ-روژ خواهد بود. البته اهمیت این محله تنها به داشتن دانشگا‌ه‌ها و کالج‌ها محدود نمی‌شود بلکه شما می‌توانید تعداد ساختمان تاریخی، آکواریوم کبک (Aquarium du Quebec) و تعداد زیادی پارک و فضای سبز را هم در آن مشاهده کنید.

محله پارلمان هیل (Parliament Hill)

در نگاه اولیه، محله پارلمان هیل ممکن است به اندازه‌ی سایر محله‌ها مانند کبک قدیم (Vieux-Québec) یا محله سنت روچ (Saint-Roch) سرزنده و پر جنب و جوش به نظر نرسد، اما کمی که بیشتر آن را بشناسی متوجه خواهید شد که اینطور نیست و مثلا گرند الی (Grande Allée) که خیابان اصلی آن است گاهی اوقات با عنوان شانزه‌الیزه‌ی کبک نام برده می‌شود. در این خیابان تعداد زیادی ستوران وجود دارد که برای انواع و اقسام مشتری‌ها با توانایی‌های مالی متفاوت غذا سرو می‌کنند؛ همچنین دو تا از مشهورترین و مهم‌ترین هتل‌های کانادا یعنی هتل هیلتون و هتل شَتو لوریر در پارلمان هیل قرار گرفته‌اند.

این محله‌ی کبک بسیار به محله‌ی کبک قدیم نزدیک است به طوری که با یک پیاده‌روی کوتاه‌مدت می‌توانید از پارلمان هیل به کبک قدیم بروید، و اگر از بَتل‌فیلد تا پلینز آف آبراهام پیاده روی کنید، از این محله خواهید گذشت و وقتی که در پارک هستید می‌توانید یکی از صحنه‌های جالب و دیدنی در کبک را تماشا کنید: تغییر پست نیروهای گارد سلطنتی در سیتادل یا همان ارگ شهر.

محله‌ی مونتکَلم (Montcalm)

محله‌ی مونتکَلم که در جنوب غربی کبک قدیم و بین خیابان‌های سالابری (Salaberry Avenue) و بلوِدِر (Belvedere Avenue) قرار گرفته است، یک محله‌ی عمدتا مسکونی است که در آن همچنین می‌توان رستوران‌هایی با بالکن‌های باز، بارها و گالری‌های هنری را یافت. این ناحیه مخصوصا خیابان کارتیر (Avenue Cartier) پر از ویژگی‌های خاصی است که به آن هویت و شخصیت می‌دهد. جاذبه‌های چندی مانند پلینز آف آبراهام و موزه‌ی ملی هنرهای زیبای کبک (Musée National des Beaux-Arts du Québec) هم در آن قرار دارند.

محله سنت جان (Saint-Jean)

محله‌ی سنت جان دارد. این محله که مانند دیگر محلات کبک پر است از بوتیک‌ها، کافه‌ها، رستوران‌ها و مغازه‌ها به محله سنت روچ متصل می‌شود؛ شاید دانستن این نکته هم برایتان جالب باشد که یکی از این محله‌ها در بالای دیگری قرار دارد به طوری که برای رفتن از یکی به دیگری باید از پلکان بین آنها و یا یک آسانسور استفاده کرد.

یکی از جذاب‌ترین مکان‌ها در سنت جان شامل، جی‌ای‌موآسَن (J.A. Moisan) است؛ جی‌ای‌موآسَن قدیمی‌ترین فروشگاه مواد غذایی در کل امریکای شمالی است، که تاریخ بازگشایی آن به 1871 می‌رسد و از آن زمان تا کنون همچنان به عنوان فروشگاه مواد غذایی مشغول به کار است، همچنین کلیسای جان‌باپتیست و قبرستان کلیسای متیو. اگر در امتداد خیابان سنت جان (Rue Saint-Jean) قدم بزنید در نهایت به اُت‌ویل می‌رسید.

محله‌ی کارتیه پُتی شامپلین (Quartier Petit Champlain)

محله‌ی کارتیه پُتی شامپلین را می‌توان قدیمی‌ترین ناحیه‌ی تجاری در کل آمریکای شمالی دانست. بنابراین عجیب نیست که این محله با اینکه خیابان‌ها و کوچه‌های مستقل خود را دارد اما در واقع به نوعی جزو کبک قدیم به شمار می‌رود. در نتیجه کارتیه پُتی شامپلین پر است از گالری‌های هنری، رستوران‌ها و مغازه‌هایی که سوغاتی‌های خاص کبک را می‌فروشند و همه در خیابان‌های سنگفرش زیبا ردیف شده‌اند.

پلکان برِک بَنک (Breakneck) قدیمی‌ترین پلکان در شهر کبک است که در سال 1635 ساخته شده اما همچنان قابل استفاده است. بر خلاف اسمش، که به معنای خیلی خطرناک است و ممکن است قضاوت اشتباهی را برای کسانی که این پلکان را ندیده‌اند باعث بشود، برِک بَنک بسیار امن و مطمئن است چرا که مرتبا مرمت می‌شود. در واقع شاید بتوان گفت دلیل این نام‌گذاری شیب تند 59 پله‌ی آن باشد.

خرید خانه، کاندو و آپارتمان در کبک

جست و جو برای خرید خانه در کبک

در این مرحله شما دقیقا می‌دانید که به دنبال چه خانه‌ای هستید و ثانیا در کدام محله از کبک باید برای خانه‌ای که می‌خواهید، جست‌وجو کنید. بنابراین معطل نکنید و در محله یا محلاتی که انتخاب کرده‌اید به دنبال خانه‌ای که نیازهای شما را برآورده کند، بروید. در کبک، مانند سایر شهرهای کانادا، روش‌های مختلفی برای جست‌وجوی خانه وجود دارد. مهم‌ترین این روش‌ها را می‌توان در فهرست زیر خلاصه نمود:

بنگاه‌های املاک یا Realtors

راهنمای املاک و مستغلات

علائم فروش خانه در محله‌های کبک

خانه های باز در کبک

تابلوهای اعلانات در مراکز اجتماعی در محله‌ای که در کبک می‌خواهید در آن ساکن شوید

قسمت تبلیغات روزنامه‌ها

نشریه خرید و فروش

پرس‌وجو از دوستان و بستگانی که در کبک دارید

دریافت وام برای خرید خانه در کبک

قبل از اقدام به خرید خانه خوب است بدانید که به طور کلی روند خرید خانه در کانادا منوط به تعدادی از قوانین ملی مانند قوانین فدرال، به علاوه برخی قوانین خاص در هر استان است. برای اطلاعات در مورد قوانین فروش در کبک، به وب سایت شCanada Mortgage and Housing Corporation مراجعه کنید.

حالا که دیگر می‌خواهید اقدام به خرید خانه کنید بهتر است ابتدا به نحوه‌ی تهیه پول مورد نیاز برای خرید خانه فکر کنید. اگر ازقبل اقدام برای خرید خانه پول کافی داشته باشید (یا در واقع اگر این 1ول را با خود به کانادا آورده باشید) که مشکلی برای خرید ندارید و به راحتی می‌توانید پروسه‌ی قانونی و روال اداری خرید را انجام دهید، اما در اکثر مواقع (به خصوص برای تاز‌ه‌واردین به کانادا) اینطور نیست. در این صورت می‌توانید از متداول‌ترین روش تهیه‌ی پول برای خرید خانه در کانادا یعنی وام مسکن استفاده کنید.

در کانادا می‌توانید از وام دهندگان مختلفی مانند بانک‌ها، اتحادیه‌های اعتباری، کمک هزینه بازنشستگی و شرکت‌های بیمه وام مسکن دریافت کنید. بر اساس محاسبه سود، معمولا حداکثر 25 سال طول می‌کشد تا وام مسکن را به صورت ماهانه بازپرداخت کنید.

از طریق یک ضمانت نامه قبل از گرفتن وام مسکن، می‌توانید از دریافت مبلغِ وام و میزان آن مطمئن شوید. این ضمانت نامه پیش توافق وام نامیده می‌شود. وام دهنده براساس پیش توافق وام در واقع تضمین می‌کند که مبلغ مشخصی را در قالب وام مسکن برای خرید خانه مورد نظر شما پرداخت کند. این ضمانت‌نامه به شما کمک می‌کند که بدانید برای خرید خانه چقدر می‌توانید هزینه کنید. تعهدی که وام دهنده با عنوان پیش پرداخت وام به شما می‌دهد یک توافق نامه‌ی رسمی است و معمولا 90 روز اعتبار دارد.

کارگزاران وام مسکن

در کانادا افرادی هستند که کارگزار وام مسکن نامیده می‌شوند. عنوانی که بسیاری آن را دلالان وام می‌نامند و این عنوان تفسیری منفی و حتی غیرقانونی را برمی‌انگیزد. اما واقعیت این است که فعالیت کارگزاران وام در کانادا کاملا قانونی است. این افراد در واقع به شما وام نمی‌دهند بلکه وام‌های مسکن موجود را پیشنهاد می‌دهند، و از بین گزینه‌های موجود بهترین وام را به شما توصیه می‌کنند. آنها علاوه بر مشاوره همچنین از طرف شما می‌توانند برایتان وام بگیرند.

اگر علاقه‌مند به استفاده از مشاوره و مساعدت هر یک از این کارگزاران وام مسکن هستید حتما وبسایت www.caamp.org را چک کنید تا اطمینان پیدا کنید که فرد یا موسسه‌ای که خود را کارگزار وام مسکن معرفی کرده، در انجمن متخصصین معتبر کاناداییِ وام مسکن عضویت دارد و یکAMP  یا متخصصِ معتبر وام مسکن می‌باشد. البته اگر از طریق مشاور املاک در حال خرید خانه در کبک هستید، می‌توانید این بخش را به آنها بسپارید؛ چرا که این مشاوران معمولا می‌توانند شما را با یک کارگزار معتبر وام آشنا کنند.

خرید خانه، کاندو و آپارتمان در کبک

پرداخت اولیه و بیمه وام مسکن

مبلغی که به عنوان وام دریافت می‌کنید تا حد زیادی به قیمت خانه‌ی مورد نظر شما بستگی دارد. برای محاسبه‌ی مبلغ دقیق وام، باید پیش پرداخت را از این قیمت کم کنید. اگر پیش پرداخت شما کمتر از 20٪ ارزش خانه باشد، وام دهنده احتمالا از شما “بیمه وام مسکن” طلب می‌کند. بیمه وام مسکن به شما کمک می‌کند پیش پرداخت و سود وام خود را کاهش دهید. بنابراین با این بیمه می توانید در مورد نرخ سود وام‌ها به توافقی برسید که بدون آن هرگز امکان پذیر نمی‌بود. البته هرچه نرخ بهره پایین‌تر باشد، می‌توانید پس انداز بیشتری داشته باشید، اما به یاد داشته باشید که باید هزینه بیمه وام را پرداخت کنید. بنابراین، بهتر است وضعیت خود را ارزیابی کنید تا ببینید کدام یک برای شما اقتصادی‌تر است.

 CMHC به عنوان یک شرکت بیمه رهن پیشرو ، به تازه واردان کبک که در این شهر مقیم هستند کمک می‌کند تا با حداقل پیش پرداخت و با بهترین شرایط صاحب خانه شوند – این پیش پرداخت از 5٪ قیمت کل خانه شروع می‌شود. حتی کسانی که هنوز اقامت دائم در کبک را دریافت نکرده‌اند می‌توانند با پرداخت اولیه حداقل 10٪ از کل قیمت خانه صاحب خانه شوند.

اعتبار و سابقه کار لازم برای اخذ وام مسکن

اعتبار و سابقه‌ی کار شما برای گرفتن وام از ضروریات است زیرا باید بتوانید اثبات کنید که توانایی پرداخت اقساط وام مسکن را در زمان مناسب دارید. از طرف دیگر، شما بطور کلی در کانادا و به طور خاص در کبک تازه‌وارد هستید، یعنی هنوز سابقه‌ی کار لازم برای تضمین وام را ندارید و هنوز حساب بانکی‌ای نیز که گردش قابل توجهی داشته‌باشد، ندارید. روش‌های مختلفی برای کسب این اعتبار وجود دارد، اما لازمه‌ی همه‌ی این روش‌ها این است که حداقل برای مدتی در کانادا کار کرده باشید و یک حساب بانکی فعال داشته باشید.

اما سوال این است که آیا فردی که به تازگی، وارد کبک شده و به دلایلی از ابتدای اقامتش در این شهر می‌خواهد مالک خانه شود، و در عین حال پول کافی برای این کار را ندارد – همانطور که اکثر مهاجران همینطور هستند، نمی‌تواند وام مسکن دریافت کند؟ آیا این افراد برای استفاده از خدمات و امکانات ارائه شده توسط وام دهندگان راهی ندارند؟

واقعیت این است که تحت شرایط خاص، حتی بدون سوابق فوق، می‌توانید در کبک خانه بخرید، البته به شرط اینکه شخص یا موسسه معتبری مستقر در کبک به شما کمک کند. خوشبختانه خدمات مهاجرتی موسسه رهپویان مهاجر این امکان را برای تازه‌واردان به کانادا فراهم نموده و شما با استفاده از این خدمات می‌توانید در بدو ورود به کبک، صاحب خانه شوید.

ارسال تقاضا برای خرید خانه در کبک

وقتی مطمئن شدید که پول کافی برای خرید خانه مورد نظر خود دارید‌ – از طریق دریافت وام مسکن یا با پول نقد، می‌توانید رسما خرید خانه در کبک را شروع کنید. اولین قدم در این فرآیند ارسال درخواستی رسمی به نام “درخواست خرید” برای فروشنده است.

هنگامی که این درخواست را تهیه و امضا کردید و آن را به فروشنده تحویل دادید، باید انتظار داشته باشید که با درخواست شما موافقت یا مخالفت کند. اگر خانه را از طریق آژانس مشاور املاک پیدا کرده‌اید ، آنها “درخواست خرید” را برای شما آماده می‌کنند، در غیر این صورت توصیه می‌شود برای تهیه این درخواست رسمی خودتان تنها دست به کار نشوید و حتما از مشاوره‌ی وکیل استفاده کنید.

درخواست خرید یک درخواست رسمی است که در صورت پذیرش فروشنده قابل اجرا خواهد بود. بنابراین ، قبل از امضای آن ، به دقت در مورد شرایط نوشته شده در آن فکر کنید و قبل از امضا اطمینان حاصل کنید که هر آنچه در آن نوشته شده است ، برای شما قابل قبول و قابل اجرا است.

شما می‌توانید شرایط خاصی را در درخواست خریدی که تنطیم می‌کنید، مشخص کنید و بسته به این شرایط  خانه را بخرید. یکی از شرایط خرید خانه می‌تواند خرید خانه از طریق وام مسکن و یا درخواست انجام بازرسی در ساختمان و محوطه‌ی خانه باشد. در این حالت، اگر خریدار با درخواست خرید شما – و طبیعتا شرایطی که در آن مشخص کرده‌اید – موافقت کند، شما این حق را دارید که خرید خانه را در صورت عدم تحقق شرایط ِ خود، ملغی کنید.

مواد مندرج در درخواست خرید خانه

مواردی که در یک درخواست خرید، ذکر می‌شود، عمدتاً شامل موارد زیر است:

نام خریدار، نام فروشنده و آدرس خانه

قیمت پیشنهادی خانه، که ممکن است با قیمت مد نظر فروشنده متفاوت باشد

مبلغ پیش پرداخت

موارد اضافه‌ای که به عنوان لوازم و تجهیزات از پیش آماده در کنار خانه فروخته می‌شوند؛ این موارد می‌توانند شامل پوشش پنجره، یخچال، گاز، خشک کن، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی و مواردی از این دست شوند

تاریخ نهایی: تاریخی که در آن کلیدهای خانه را دریافت می‌کنید، که عموما 30 تا 60 روز پس از امضای قرارداد است.

سایر شرایطی که می‌خواهید خرید خانه را منوط به آنها کنید مانند خرید خانه فقط با پول وام مسکن و یا شرط بازرسی از خانه

کپی آخرین نقشه توپوگرافی خانه

تاریخ انقضا: تاریخی که پس از آن سفارش خرید منقضی می‌شود و قابل اجرا نخواهد بود؛ این تاریخ معمولا 48 تا 72 ساعت پس از زمان سفارش است.

پروسه‌ی پذیرش درخواست خرید

وقتی وکیل شما درخواست خرید را بررسی کرد و از صحت همه چیز مطمئن شد، آن را به فروشنده تحویل می‌دهد. بعد از تحویل درخواست خرید به فروشنده سه حالت ممکن است پیش بیاید: فروشنده با درخواست خرید موافقت کند، فروشنده با درخواست خرید مخالفت کند، فروشنده یک پیشنهاد متقابل به شما ارائه دهد. پیشنهاد متقابل در مواقعی ارائه می‌شود که فروشنده بخشی از شرایط شما را پذیرفته اما در برخی موارد دیگر پیشنهادات دیگری دارد. در این صورت شما هم ممکن است به نوبه خود پیشنهاد متقابل فروشنده را بپذیرید یا رد کنید یا پیشنهاد متقابل دیگری ارائه دهید.

رد و بدل شدن این پیشنهادات متقابل بین خریدار و فروشنده یک پدیده‌ی رایج در روند خرید خانه است که ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد. بنابراین طولانی شدن این روند نباید شما را نگران و ناامید کند. اما به خاطر داشته باشید که در نهایت این پیشنهاد باید منجر به عقد قراردادی قابل قبول برای شما شود؛ چرا که هیچ کس نمی‌تواند شما را مجبور به عقد قراردادی کند که با آن موافق نیستید. به همین دلیل، همیشه این حالت را در نظر بگیرید که نتوانید با فروشنده به توافق برسید. در چنین شرایطی بهتر است دست از خرید آن خانه‌ی خاص بردارید و به دنبال خانه‌های دیگری برای خرید بگردید.

انتقال مالکیت پس از خرید خانه در کبک

هر زمان که با فروشنده به توافق برسید، می‌توانید برای خرید خانه قرارداد ببندید. در این مرحله، شما به یک وکیل نیاز دارید. او باید در زمانی که قبلا با توافق شما و فروشنده تعیین شده است مبلغ کامل وام را از وام دهنده دریافت می‌کند. سپس شما باید پیش‌پرداختِ تعیین شده را -معمولا با چک- بپردازید. در مرحله‌ی بعد وکیل شما کلیه‌ی قبض‌ها و هزینه‌های مربوط به خرید خانه را با همان مبلغ پرداخت می‌کند و پول را به وکیل فروشنده تحویل می دهد. سرانجام ، خانه به طور رسمی به نام شما ثبت می‌شود و سند خانه و کلیدها به شما تحویل داده می‌شود و مسئول تحویل دادن سند خانه و کلیدهای آن نیز، وکیل شما است.

شرط بازرسی خانه قبل از امضای قرارداد

همانطور که در قسمت درخواست خرید ذکر شد، یکی از مواردی که می‌توانید خرید خانه را به آن مشروط کنید، شرط بازرسی خانه قبل از امضای قرارداد است.

این شرط به این معناست که فروشنده موافقت می‌کند که شما – به عنوان خریدار – قبل از امضای قرارداد خرید، با یک بازرس رسمی قرارداد ببندد. وظیفه‌ی این بازرس این است که وضعیت قسمت‌های مختلف خانه را قبل از انتقال ملک بررسی کند. ضمنا به یاد داشته باشید که هزینه‌ی بازرسی از خانه به عهده خریدار است.

این بازرس رسمی بخش‌های اصلی خانه را بررسی می‌کند و مواردی مانند ترک در فونداسیون، نشتی ، نقص لوله کشی، سیم کشی و … را در گزارش رسمی خود ثبت می‌کند.

بنابراین تمام مشکلاتی که ممکن است در خانه وجود داشته باشند، در گزارش بی‌طرف یک بازرس رسمی ثبت می‌شوند و با استناد به این گزارش، شما می‌توانید در مورد نحوه‌ی انجام تعمیرات و برطرف کردن نقص‌ها و نحوه‌ی پرداخت هزینه‌های مربوطه با فروشنده مذاکره کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.