خرید خانه، آپارتمان و کاندو در هالیفاکس

0

هالیفاکس مرکز  استان نووا اسکوشیا است که حول «لنگرگاه هالیفاکس»، دومین لنگرگاه طبیعی بزرگ در جهان، ساخته شده‌است و از پرترددترین بندرهای کانادا به شمار می‌رود. علی‌رغم داشتن تمامی امکانات مربوط به زندگی در شهرهای بزرگ، هزینه‌ی زندگی در این شهر به نسبت شهرهای مشابهش در استان‌های دیگر کانادا مانند تورنتو، ونکوور و مونترال کمتر است. به دلیل هزینه‌ی متوسط زندگی، بسیاری از افرادی که زندگی خود را در این شهر آغاز می‌کنند از همان ابتدا به فکر خرید خانه در هالیفاکس هستند.

هالیفاکس در حاشیه اقیانوس اطلس قرار گرفته و از زیبایی‌های طبیعی فراوانی برخوردار است و آب و هوای نسبتا مناسبی دارد و بعد از ونکوور، تورنتو و مونترال، سرگرم کننده‌ترین شهر در کانادا به شمار می‌رود. جمعیت هالیفاکس حدودا 409 هزار نفر است که اکثریت آن را افرادی تشکیل می‌دهند که اصالتا اسکاتلندی هستند. اگر شما هم قصد خرید خانه در هالیفاکس را دارید، نوشته زیر را بخوانید. همچنین توصیه می‌کنیم که مقاله خرید خانه در کانادا در وبسایت مهاجرتی رهپویان مهاجر را مطالعه کنید، تا با جزئیات خرید خانه در این کشور بیشتر آشنا شوید.

خرید خانه، آپارتمان و کاندو در هالیفاکس

عوامل مهم برای خرید خانه در هالیفاکس

برای یافتن خانه مناسب در هالیفاکس قبل از اینکه به دنبال خانه بگردید، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • نوع خانه؛ یعنی باید از بین آپارتمان (condo)، خانه‌های شهرکی (town house)، خانه یک‌طبقه (Bangalow)، ویلایی مستقل (Detached)، نیمه مستقل (Semi Detached)، خانه‌های متصل (Link) و داپلکس یا تریپلکس، موردی را که برای شما مناسب‌تر است انتخاب کنید.
  • توانایی مالی برای خرید خانه
  • اندازه و تاریخ ساخت خانه
  • نوع منطقه‌ای که می‌خواهید در آن زندگی کنید؛ برای تصمیم‌گیری در این مورد باید هم معیارهای خود برای انتخاب محله‌ی مناسب را در نظر بگیرید و هم هالیفاکس و محلات آن را بشناسید.

انتخاب مکان برای خرید خانه در هالیفاکس

مکان مناسب برای زندگی به معیارهای شما بستگی دارد اما به طور کلی می‌توان گفت، موارد زیر برای انتخاب محله، از نظر اکثر افراد مهم هستند:

  • معیارهای اقتصادی
  • امنیت
  • دسترسی به مرکز شهر
  • وجود مدارس با کیفیت؛ البته این معیار بیشتر برای افرادی که بچه دارند، مهم است.

خرید خانه، آپارتمان و کاندو در هالیفاکس

بعد از مشخص کردن معیارهایی که برای شما مهم‌تر هستند، لازم است در مورد هالیفاکس و محلات آن بیشتر بدانید. در ادامه شما را با این موارد آشنا می‌کنیم:

هالیفاکس در یک نگاه

مهم‌ترین ویژگی در مورد فضای کلی هالیفاکس این است که قسمت‌های بسیاری از شهر بازسازی شده است؛ در واقع در اثر انفجار عظیمی که در سال ۱۹۱۷ در هالیفاکس روی داد – و بزرگترین انفجار تولید شده توسط انسان در تاریخ قبل از ساخت بمب اتمی بود- شهر تا حد بسیار وسیعی ویران شد و بعدها قسمت‌های بسیاری از آن دوباره ساخته شد.

هالیفاکس در سال ۱۹۹۶ از ادغام چهار شهر هالیفاکس، دارتموث، بدفورد و شهرستان هالیفاکس تشکیل شده است؛ تقریبا بر همین اساس اکنون هم می‌توان محلات مسکونی هالیفاکس را در سه دسته‌ی کلی تقسیم‌بندی کرد:

هالیفاکس

دارتموث

اطراف منطقه‌ی شهری هالیفاکس

در ادامه با محلات هر یک از این قسمت‌ها برای خرید خانه در هالیفاکس آشنا می‌شویم:

بهترین محلات برای خرید خانه در هالیفاکس

محله سوث‌اند (South End)

ممکن است امروزه با دیدن محله‌ی سوث‌اند نتوانید تصور کنید که این منطقه روزگاری یک دماغه با پوشش انبوه جنگلی بوده است. جمعیت این محله امروزه بالغ بر 30000 نفر است و متوسط قیمت خانه و آپارتمان در آن حدودا 472 هزار دلار کانادا برآورد می‌شود.

پارک‌ها و فضاهای تفریحی

یکی از جذابیت‌های این محله وجود دو پارکPoint Pleasant  وNorth West Arm  است.Point Pleasant  در واقع یک آبراه سرپوشیده است که می‌توان از امکانات تفریحی آن مانند قایق سواری استفاده نمود در حالی که North West Arm  بیشتر برای هواخوری و قدم زدن مناسب است. یکی از بهترین نمونه‌های موجود از باغ‌های دوره‌ی ویکتورین در آمریکای شمالی نیز در محله‌ی سوث‌اند واقع شده است: پارک The Historic Public Gardens  در Spring Garden Road. همچنین کلوپ تفریحی Waegwaltic که یک کلوپ خانوادگی است و امکانات تفریحی‌ای مانند استخر شنا و زمین تنیس در آن وجود دارند نیز از دیگر گزینه‌ها برای گذران اوقات فراغت برای ساکنین سوث‌اند است.

خرید کردن

تجربه‌ی خرید کردن در محله‌ی سوث‌اند تجربه‌ای است شبیه به خرید کردن از بوتیک‌های کوچک و فروشگاه‌هایی که خدمات شخصی ارائه می‌دهند. اما اگر به خرید کردن علاقه دارید و ساکن این محله هستید فراموش نکنید که حتما به فروشگاه‌های خیابان Barrington،Spring Garden Road و Quinpool Road سر بزنید.

سبک خانه

خانه‌هایی که در سوث‌اند قرار گرفته‌اند سبک‌های گوناگونی دارند؛ در این محله می‌توانید از خانه‌های ویکتورین که در قرن نوزده ساخته شده‌اند تا املاک مدرن و امروزی‌ای که در اسکله در North West Arm و تا کاندوها (آپارتمان‌های) بسیار لوکس با قیمت‌های بالا را بیابید.

البته قیمت خانه در این محله هم مانند همه محلات دیگر به عوامل مختلفی بستگی دارد اما می‌توان گفت که کاندوها (آپارتمان‌های) آن بین 150 هزار تا یک میلیون و دویست هزار دلار و خانه‌های مستقل آن بین 400 هزار تا دو میلیون و پانصد هزار دلار قیمت دارند. اگرچه محله‌ی سوث‌اند با مدارس و کلوپ‌های خصوصی و خانه‌های چند میلیون دلاری‌اش، به عنوان یکی از محلات ثروتمند در شبه جزیره هالیفاکس شهرت دارد اما واقعیت این است که تنوع موجود در این محله بسیار بییشتر از آن چیزی است که در موردش گفته می‌شود. این محله که مکان بسیاری از بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های هالیفاکس است و طبق آمار اکثر ساکنین آن افراد طبقه‌ی متوسط هستند، جمعیتی از دانشجویان را نیز در خود جای داده است؛ دانشجویانی که با وجود دانشگاه‌های Dalhousie، Saint Mary و King’s College و Atlantic School of Theology ترجیح داده‌اند که در سوث‌اند ساکن شوند.

خرید خانه، آپارتمان و کاندو در هالیفاکس

محله وست‌اند (West End)

محله وست‌اند که در ابتدا سرزمین مزارع کشاورزی بوده تا اوایل قرن بیستم به عنوان یک منطقه‌ی مسکونی، مکانی توسعه نیافته بود. در سال 1930 تعدادی از افراد این منطقه را به عنوان مکانی برای سکونت انتخاب کردند، در آن زمان این محله اگرچه در شبه جزیره قرار داشت اما هنوز به عنوان یکی از محلات بیرون از شهر به شمار می‌رفت. امروزه حدودا 17000 نفر در این محله ساکن هستند و متوسط قیمت خانه در آن 355 هزار دلار می‌باشد.

یکی از ویژگی‌های خاص و جالب در مورد محله وست اند این است که ساکنین این محله همگی همدیگر را می‌شناسند و اگر شما هم ساکن آن شوید، بقیه‌ی ساکنین شما را خواهند شناخت. به علاوه همسایه‌ها مراقب خانه‌های یکدیگر هستند و از احوال هم با خبر هستند. همچنین بچه‌ها در این محله با هم بازی و رفت و آمد می‌کنند. تمامی این خصوصیات نشان می‌دهند که این محله، برای خانواده‌ها به خصوص آنها که بچه دارند مکانی مناسب برای خرید خانه در هالیفاکس است.

پارک‌ها و فضای سبز

با توجه به موقعیت ابتدایی وست‌اند عجیب نیست که این محله به عنوان منطقه‌ای پر از پارک‌های کوچک شهرت دارد. Halifax Forum با زمین هاکی، اسکیت میزبان برخی رویدادهای جمعی است؛ به علاوه تعدادی زمین‌های بیس‌بال و فوتبال، Flinn Park و Horseshoe Island Park نیز در آن واقع شده‌اند.

محله‌ی وست‌اند خود به چند زیربخش کوچک تقسیم می‌شود: Willow Park، Westmount،Windsor Park و Westwood. در این میان Westmount با راه‌های مارپیچی که از میان باغ‌ها می‌گذرند و پارک‌های فراوان، از زیبایی خاصی برخوردار است. این زیربخش دارای بیشترین تراکم پارک و کمترین تراکم جمعیتی در میان مناطق شهری هالیفاکس است.

علاوه بر موارد بالا یکی دیگر از جذابیت‌های وست اند برای خانواده‌هایی که بچه دارند این است که مدرسه‌های خوب و باکیفیتی هم در آن وجود دارند. همچنین مراکز تفریحی مخصوص کودکان و نوجوانان مانند یک پارک آبی خوب و بزرگ هم در آن به وفور یافت می‌شود. به طور خلاصه می‌توان گفت وست اند به معنای واقعی یک محله‌ی دوست‌دار خانواده است.

خرید کردن

محله وست‌اند همچنین به منطقه‌ای برای خرید کردن مشهور است. در حال حاضر سه مرکز خرید قابل توجه در این محله قرار دارند: West End Mall، Halifax Shopping Centre و Village. علاوه بر این سه مرکز خرید مهم، تعداد زیادی از فروشگاه‌های کوچک و رستوران‌هایی که متعلق به قومیت‌های مختلف هستند نیز در امتداد Quinpool Road قرار گرفته‌اند.

سبک خانه

خانه‌های این محله بیشتر از نوع خانه‌های مستقل هستند و البته تعدادی کاندو و مجتمع آپارتمانی نیز در آن قرار دارند. همچنین می‌توان در برخی از قسمت‌های این محله خانه‌های گران‌قیمت و بزرگ پیدا کرد که بیشتر آنها در Quinpool Road و Connaught Avenue قرار گرفته‌اند. اگر برای خرید خانه در هالیفاکس قصد دارید به وست‌اند بیایید بد نیست بدانید که خانه‌های مستقل در این محله بین 250 تا هفتصد هزار دلار قیمت دارند و اگرچه تعداد زیادی کاندو (آپارتمان) در آن یافت نمی‌شود، اما اگر به دنبال این نوع خانه در وست‌اند هستید، باید برای خرید آن آن بین 200 تا 325 هزار دلار پول بپردازید.

نکته‌ی جذاب اصلی در وست‌اند که خریداران خانه را به آن می‌کشاند این است که این محله یک موقعیت مرکز شهری دارد. به این معنا که ساکنین آن می‌توانند برای رفتن به مدرسه، دانشگاه، بیمارستان یا مرکز شهر پیاده روی کنند یا از دوچرخه یا وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده کنند و بدون اینکه هزینه‌ی بالایی برای خرید خانه بپردازند از مزایای رفت و آمد ارزان و راحت برخوردار باشند.

خرید خانه، آپارتمان و کاندو در هالیفاکس

محله اُلد‌نورث‌اند (Old North End)

محله اُلد‌نورث‌اند که در مجاورت کشتی‌سازی‌ها قرار گرفته است در ابتدا با سکونت کارکنان آنها، شکل گرفت اما در سال‌های طلایی اوج صنعت کشتی سازی، این محله تبدیل به یک منطقه‌ی به‌روز مسکونی شد که افرادی غیر از کارکنان کشتی سازی‌ها را در خود جای می‌داد. بعد از ظهور کشتی‌های بخار، مجددا این محله به هویت اولیه‌ی خودش یعنی منطقه‌ای در مجاورت کشتی سازی‌ها بازگشت. امروزه جمعیتی در حدود 15000 نفر در ُلد‌نورث‌اند زندگی می‌کنند و متوسط قیمت خرید خانه در آن 320 هزار دلار است.

پارک‌ها و فضای سبز

در این محله چندین پارک و فضای سبز وجود دارد که در میان آنها North Common و Citadel Hill بزرگ‌ترین‌ها و مهم‌ترین‌ها هستند. North Common یک فواره‌ی زیبا و تعداد زیادی زمین بازی و همچنین یک پیست اسکیت جدید بیضی شکل دارد. پارک دیگر اُلد‌نورث‌اند یعنی Citadel Hill هم یک استخر زیبا و بزرگ با نام Centennial Pool دارد.

خرید کردن

فروشگاه‌های محله‌ی اُلد‌نورث‌اند متنوع‌ترین فروشگاه‌ها در کل هالیفاکس هستند. خیابان Gottingen پر است از گالری‌های هنری، سالن تئاتر Bus Stop Theatre، و تعداد زیادی فروشگاه و کافه. خیابان Agricola یکی دیگر از خیابان‌های معروف اُلد‌نورث‌اند است که می‌توانید رستوران‌های فراوانی را با انواع غذاهای محلی، کارگاه‌های هنری و میوه‌فروشی‌ها در آن پیدا کنید.

سبک خانه

از آنجا که اُلد‌نورث‌اند در ابتدا برای اسکان کارکنان کشتی سازی‌ها به وجود آمد، هنوز هم می‌توان خانه‌های بزرگ سنگی و چوبی که از آن دوران همچنان در این محله آن باقی مانده‌اند را پیدا کرد. البته وجه مشخصه‌ی خانه‌های این محله، خانه‌های ردیفی نیمه مستقلی است که عموما از مصالح چوبی ساخته شده‌اند و متعلق به سال‌های 1850 تا 1900 هستند. با این حال تعدادی کاندو و مجتمع آپارتمانی نوساز نیز در اُلد‌نورث‌اند پیدا می‌شود. خانه‌های مستق خانوادگی در اُلد‌نورث‌اند بین 225 هزار تا 500 هزار دلار و کاندوها بین 220 هزار تا 400 هزار دلار قیمت دارند.

محله ‌نورث‌اند (North End)

یکی از وقایع مهم محله ‌نورث‌اند انفجار عظیمی بود که در سال 1917 در آن رخ داد؛ به طوری که می‌توان تاریخ آن را به قبل از انفجار و بعد از انفجار تقسیم کرد؛ چرا که تقریبا تمام خانه‌های آن بازسازی شدند و به دلیل مصالحی که در نمای بیرونی این خانه‌ها به کار گرفته شد، این محله به Hydrostone Area معروف شد. جالب اینکه بازسازی این خانه‌ها با هزینه‌ی مردم بوستون صورت گرفت و هنوز هم دولت استانی نوا اسکوتیا، هر ساله در عید کریسمس یک درخت بزرگ به نشانه‌ی قدردانی مردم هالیفاکس از مردم بوستون برای آنها می‌فرستد. در حال حاضر ‌نورث‌اند 25000 نفر جمعیت دارد و متوسط قیمت خرید خانه در آن 264 هزار دلار می‌باشد.

پارک‌ها و فضای سبز

ساکنین این محله می‌توانند از وجود سه پارک بزرگ در محل سکونتشان لذت ببرند: Needham Park، Sullivan Park و Sea view Park. این پارک‌ها هرکدام ویژگی خاص خود را دارند؛ اولی مناظر فوق‌العاده بی‌نظیری دارد، در دومی می‌توان از فعالیت‌های مختلف سرگرم‌کننده لذت برد، و سومی در واقع به طور اختصاصی برای گرداندن سگ‌ها طراحی شده است.

خرید کردن

بعد از بازسازی خانه‌ها و به وجود آمدن Hydrostone Area، ردیفی از فروشگا‌ه‌هایی با استایل انگلیسی در خیابانYoung راه اندازی شد. امروزه این مجموع فروشگاه‌ها با نام Hydrostone Market مشهور هستند که در میان آنها می‌توان همه چیز از فروشگاه‌های باغبانی، تا نانوایی‌های فرانسوی و غذاخوری‌ها یافت. به علاوه چند فروشگاه موادغذایی زنجیره‌ای و بازارهای ردیفی هم در این محله وجود دارد.

سبک خانه

نوع و سبک خانه‌ها در ‌نورث‌اند بسیار متنوع است و اگر برای خرید خانه در هالیفاکس، این محله را انتخاب کرده‌اید، برای خرید یک خانه‌ی مستقل باید بین 220 تا 430 هزاردلار پول داشته باشید. درصورتی که تمایل داشته باشید در خانه‌های Hydrostone ساکن شوید هم تقریبا همین مقدار پول لازم دارید؛ به طور دقیق: از 245 تا 375 هزاردلار. اما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ی کمتری یعنی از 120 تا 300 هزار دلار صاحب یک کاندو شوید.

با سکونت در ‌نورث‌اند می‌توانید از لوکیشن زیبای آن و همچنین زندگی جمعی در آن بهره ببرید و دقیقا به همین دلایل است که این محله بسیار مورد علاقه‌ی جوانان مجرد و خانواده‌ها جوان است. بنابراین این منطقه مرتب از جمعیت پر می‌شود؛ از طرفی خانه‌های قدیمی آن مدام نوسازی می‌شوند و از طرف دیگر خانه‌های جدید در آن ساخته می‌شوند.

خرید خانه، آپارتمان و کاندو در هالیفاکس

مین‌لندنورث (Mainland North)

این قسمت خودش به چندین محله تقسیم بندی می‌شود:

فرویو (Fairview)

ساکنین این محله 15000 نفر هستند و متوسط قیمت خرید خانه در آن به 230 هزار دلار می‌رسد. این محله در ابتدا در محل تلاقی چندین خط راه آهن شکل گرفت. ساکنین فرویو که اکثرا افراد شاغل حرفه‌ای بودند در جست‌وجوی راه‌های رفت‌وآمد کوتاه‌تر به هالیفاکس کم‌کم و روز به روز بیشتر به ساکنین شهرهای بزرگ شبیه شدند و با این کار وجه جدیدی را به جذابیت صدساله‌ی فرویو اضافه کردند.

کلایتون پارک و فرمونت (Clayton Park & Fairmount)

در مجموع 40000 نفر در کلایتون پارک و فرمونت ساکن هستند و متوسط قیمت خانه در آن برابر با 350 هزار دلار است. این محله هم در ابتدا به عنوان یکی از حومه‌های شهر هالیفاکس شکل گرفت.

کلایتون پارک وست (Clayton Park West)

با اینکه محله‌ی کلایتون پارک وست نسبتا کم‌جمعیت است اما متوسط قیمت خانه در آن اصلا پایین نیست. اگر این منطقه را برای خرید خانه در هالیفاکس انتخاب کرده‌اید باید به طور متوسط 425 هزار دلار هزینه کنید. این محله که در ابتدا بخشی از کلایتون پارک بود، خانه‌هایی نوساز و نسبتا گران‌قیمت را در خود جای داده است. البته تعداد کمی هم ساختمان‌های اجاره‌ای و کاندو می‌توان در آن پیدا کرد.

راکینگهام (Rockingham)

منطقه‌ی راکینگهام هم منطقه‌ای بسیار کم‌جمعیت است به طوری که تنها 14000 نفر در آن زندگی می‌کنند و متوسط قیمت خرید خانه نیز در آن 375 هزار دلار است. اولین ساکنین منطقه‌ای که بعدها به اسم راکینگهام شناخته شد اروپایی‌های پروتستان‌مذهبی بودند که اکثرا یا کشاورز بودند و یا مهمان‌خانه داشتند.

وِجوود پارک (Wedgewood Park)

وِجوود پارک عمدتا به خاطر داشتن محوطه‌های فوق‌العاده بزرگ و موقعیت جغرافیایی مناسبش معروف است. برای خرید خانه در وِجوود پارک باید به طور متوسط 375 هزار دلار هزینه کنید. تراکم درخت‌های سر به فلک‌کشیده و مناظر طبیعی در این منطقه آنقدر بالا است که به راحتی می‌توانید آن را یک پارک بزرگ به حساب آورید.

تسهیلات عمومی

کلیه‌ی ساکنین مین‌لندنورث می‌توانند از امکانات مختلف عمومی نظیر Mainland North Common که شامل یک کتابخانه‌ی عمومی، تعدادی زمین بازی و یک مرکز چندمنظوره با نام Canada Games Centre است، استفاده کنند. به علاوه دانشگاه Mt St. Vincent University نیز انواع خدمات تفریحی، آموزشی و فرهنگی با بالاترین استانداردها را ارئه می‌دهد.

خرید کردن

وجود اولین مرکز خرده‌فروشیِ هالیفاکس با نام Bayer’s Lake Park در این محله، آن را به یکی از ویژگی‌های مشخصه‌ی مین‌لندنورث تبدیل کرده است. البته Clayton Park Shopping Centre هم یکی دیگر از مراکز خرید این منطقه است که فروشگاه‌های محلی و دو فروشگاه زنجیره‌ای برای خرید مواد غذایی و همچنین تعدادی رستوران، بار و فروشگاه‌هایی که محصولات و خدمات تخصصی مختلفی را ارائه می‌دهند در آن قرار دارند.

مین‌لند ثوت (Mainland South)

مین‌لند ثوت تاریخی غنی دارد و شامل زمین‌های کشاورزی قدیمی، جوامع ماهیگیر، تاسیسات نظامی، معادن سنگ و سایت‌های مربوط به شرکت‌های صنعتی‌ای که در این منطقه پپیشگام بوده‌اند، می‌شود. این ناحیه هم چند بخش کوچک تقسیم می‌شود که در هریک از آنها اجتماعاتی شکل گرفته است:

کوئی هیل (Cowie Hill)

کوئی هیل که در اصل بر روی تپه‌ای بنا شده است خانه‌هایی در سطح متوسط را در خود جای داده است طوری که وقتی از بالای شبه جزیره به آن نگاه می‌کنید منظره‌ای بسیار زیبا را به وجود می‌آورد.

مِلویل کوُو (Melville Cove)

در مِلویل کوُو می‌توانید خانه‌هایی در سطح بالاتر و نسبتا نوساز پیدا کنید. همچنین در این بخش چندین مجتمع آپارتمانی نیز ساخته شده‌ است. مِلویل کوُو به علاوه‌ی کوئی هیل بین چند پارک واقع شده‌اند و به همین دلیل سرگرمی‌های تفریحی در آنها به وفور یافت می‌شود. این قسمت ساحلی در دریاچه‌ی Chocolate Lake دارد و به تعدادی از مجتمع‌های تجاری نزدیک است.

سپرای‌فیلد (Spryfield)

وجه مشخصه‌ی سپرای‌فیلد نواحی جنگلی‌ای است که آن را احاطه کرده‌اند، و علاوه بر دریاچه‌های متعددی که در آن قرار گرفته‌اند، می‌توانید از موقعیت آن برای کوهنوردی، توت‌چینی و کندوکاو در میان جنگل‌ها لذت ببرید.

پورسلز کوُو (Purcells Cove)

ممکن است این واقعیت که تعداد زیادی از خانه‌های پورسلز کوُو روی آب ساخته شده‌اند، شما را وسوسه کند که برای خرید خانه در هالیفاکس به این قسمت بیایید اما قبل از آن باید بدانید که قیمت این خانه‌ها بسیار بالا است. البته با قیمت‌های مناسب‌تری می‌توانید خانه‌هایی که اگرچه قدیمی‌ساز هستند اما معماری بسیار خاصی دارند را نیز خریداری کنید. این بخش تعداد زیادی پارک و مجموعه‌های تفریحی نیز دارد.

هِرینگ کوُو (Herring Cove)

هِرینگ کوُو در واقع یک دهکده‌ی تاریخی ماهی‌گیری بوده است. این دهکده نه تنها شکل و فضایی کاملا متمایز دارد بلکه مردمی هم که در آن زندگی می‌کنند تا حد زیادی آن را از دیگر جاها متمایز می‌دانند به طوری که از این تمایز هویت کسب می‌کنند و بسیار برای آن ارزش قائل هستند.

خرید خانه، آپارتمان و کاندو در هالیفاکس

محله‌های دارتموث برای خرید خانه در هالیفاکس

اُلد دارتموث یا دارتموث قدیم (Old Dartmouth)

متوسط قیمت خرید خانه در محله‌ی اُلد دارتموث 300 هزار دلار است اما اگر قصد دارید که در این محله یک خانه‌ی بزگ که کاملا بازسازی و نوسازی شده بخرید باید خودتان را آماده کنید که حتی تا 450 هزار دلار هم برای صاحب‌خانه شدن هزینه کنید. این محله که یکی از گرم‌ترین محلات در منطقه‌ی دارتموثِ هالیفاکس است، به داشتن خانه‌های مستقل خانوادگی و دوپلکس مشهور است که یا واقعا قدیمی هستند و یا عمدا به سبک و سیاق قدیمی ساخته شده‌اند. بیشتر خانه‌های اُلد دارتموث بین سال‌های 1880 تا 1920 ساخته شده‌اند، البته تعدادی خانه جدید نیز از سال 1930 در این محله ساخته شده‌اند و هم اکنون نیز ساخت خانه‌های جدید ادامه دارد.

در این محله خانه‌های تاریخی متنوعی از دوره‌ی دوم ویکتورین با سقف‌های شیروانی تا خانه‌هایی با سبک مربوط به اویل قرن بیستم وجود دارند. خیابان‌هایی با سه لاین و مناظری که تلفیقی از منظره‌های شهری و بندرگاهی هستند، ویژگی خاصی به این محله بخشیده‌اند.

تاریخ شکل‌گیری اُلد دارتموث یا دارتموث قدیم به زمانی برمی‌گردد که تعدادی مهاجر جدید وارد هالیفاکس شدند و شهرداری این شهر تصمیم گرفت که آنها را در قسمت دیگر بندر هالیفاکس اسکان دهد. این بخش که بعدها با عنوان دارتموث شناخته شد، امروزه به اُلد دارتموث مشهور است و از در بیشتر تاریخش مرکز کشتیرانی و تولید بوده است. بهترین راه برای آشنا شدن با این محله‌ی فوق‌العاده این است که در جست و جوی نشانه‌های تاریخی در سرتاسر آن قدم بزنید. اُلد دارتموث به چند زیربخش تقسیم می‌شود:

کریچتون پارک (Crichton Park)

یکی از بخش‌های معروف اُلد دارتموث، کریچتون پارک است که متوسط قیمت خانه در آن 310 هزار دلار می‌باشد و خانه‌های آن به نسبت باقی اُلد دارتموث نوسازتر هستند، البته ساکنین آن از تمام امکانات و تسهیلاتی که در دیگر بخش‌های این محله وجود دارد برخوردار هستند.

برایت وود (Bright wood)

برایت وود، ناحیه‌ی دیگری در اُلد دارتموث، به خانه‌های ییلاقی و دوطبقه‌ای که خانه‌های Webby هم نامیده می‌شوند، مشهور است و قیمت خرید خانه در آن به طور میانگین 251 هزار دلار می‌باشد.

پارک‌ها و فضای سبز

تعداد زیادی پارک و فضای سبز در اُلد دارتموث وجود دارد؛ از جمله Dartmouth Common که از آن می‌توانید بندر هالیفاکس و شهر را ببینید و خط‌کشی مخصوص مسابقه‌ی دو، یک زمین بیس‌بال و یک باغ مشارکتی دارد. Birch Cove Beach هم یک ساحل شنی دارد که وقتی در آن بایستید منظره‌ی فوق‌العاده‌ای از قایق‌هایی که در ساحل دریاچه Lake Banook هستند در مقابل چشم شما خواهد بود.

خرید کردن

اُلد دارتموث علاوه بر مرکز خرید معروفی که با همین نام دارد، در مرکز خود مجموعه‌ای از فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و بارهای زیبا و نوسازی شده را جای داده است. به علاوه تسهیلاتی مانند بانک  و مراکز درمانی هم از هر قسمت محله به راحتی در درسترس هستند. همچنین Dartmouth Crossing که گستره‌ای از خریدهای متنوع خود را می‌توانید در آن انجام دهید بسیار به اُلد دارتموث نزدیک است؛ طوری که با ماشین شخصی خودتان می‌توانید ظرف چند دقیقه به آن برسید.

امکانات عمومی

یکی از امکانات عمومی که ساکنین اُلد دارتموث می‌توانند از آن بهره ببرند Dartmouth Sportsplex است که علاوه بر دو استخر شنا، و یک پیست یخ جدیدترین امکانات سالن بدنسازی را هم دارد. Alderney Landing دیگر مرکزی که برای ارائه‌ی امکانات عمومی وجود دارد یک کتابخانه عمومی بزرگ، و یک سالن تئاتر و حتی یک تفریح‌گاه ساحلی دارد؛ به علاوه‌ی یک بازار که شبیه بازارهای محلی هفتگی است و کشاورزان در روزهای آخر هفته محصولات خود را در آن به فروش می‌رسانند.

اگر برای خرید خانه در هالیفالکس اُلد دارتموث را انتخاب کرده اید، مطمئن باشید که در محله‌ای ساکن خواهید شد که بسیار پرنشاط و دوست‌دار خانواده است، در آن آسایش خواهید داشت و از امکانات رفاهی عمومی فراوانی بهره خواهید برد؛ به علاوه این محله به سواحل شرقی نزدیک است و مرتب در حال رشد و ترقی است.

محله سوث‌دیل (Southdale)

محله‌ی سوث‌دیل با متوسط قیمت 222 هزار دلار برای خرید خانه را، می‌توان مکانی مناسب برای سکونت خانواده‌ها دانست که مدارس خوب و فضاهای بازی فوق‌العاده‌ای برای بچه‌ها دارد. بسیاری از خیابان‌های آن منظره‌ی زیبایی رو به بندر هالیفاکس دارند، و سیستم حمل و نقل عمومی در آن به راحتی قابل دسترسی است. این محله در ابتدا با عنوان مکانی به دور از هیاهوی شهر و به صورت یک منطقه‌ی حومه شکل گرفت.

پارک‌ها و فضای سبز

حداقل 30 پارک و فضای سبز متنوع در این محله وجود دارد که بسیاری از آنها وسایل بازی برای بچه‌ها دارند. Sullivan’s Pond یکی از آنها است که رویدادهای خاص و مراسم آتش‌بازی به مناسبت‌های مختلف در آن برگزار می‌شود. خانواده‌هایی که بچه دارند هم می‌توانند از پارک‌های Oathill و Maynard Lake  که پر است از سواحل و وسایل بازی برای کودکان، اوقات فراغت خود را سپری کنند.

خرید کردن

تعداد زیادی رستوران، فروشگاه، خواروبار فروشی و انواع خدمات در Downtown Dartmouth، Alderney Landing و مجتمع‌های خرید محلی در نزدیکی Woodside Ferry Terminal به راحتی از سوث‌دیل با اتوبوس، ماشین و حتی به صورت پیاده قابل دسترسی هستند. همچنین ساکنین این محله می‌توانند به آسانی خود را به بیمارستانDartmouth General  برسانند و در صورت نیاز از خدمات پزشکی مختلفی که در آن ارائه می شود استفاده کنند.

محله وودلاون (Woodlawn)

محله وودلاون با جمعیتی بالغ بر 20000 نفر، محله‌ای است پر از درخت‌ها، چمنزارها و خانه‌هایی به سبک حومه شهری. این محله منطقه‌ای است با خانه‌های به هم فشرده که 30 تا 50 سال عمر دارند و مجهز و مستحکم هستند و در زمین‌هایی وسیع ساخته شده‌اند.

پارک‌ها و فضای سبز

در این محله بیش از 20 پارک، شهر بازی، زمین بازی و زمین تنیس وجود دارد و خانواده‌ها برای گذران اوقانفراغت خود در آن گزینه‌های فروانی دارند. علاوه بر این گزینه‌های تفریحی، تعداد زیادی هم فروشگاه و مجتمع خرید در نزدیکی محله وجود دارند که به راحتی می‌توان به آنها دسترسی پیدا کرد. همچنین کتابخانه وودلاون با امکانات کامل در اختیار ساکنین آن است. شما می‌توانید پیاده یا با دوچرخه به این مکان‌های عمومی بروید و از امکانات آنها استفاده کنید.

سبک خانه‌ها

بیشتر خانه‌های وودلاون خانه‌های ویلایی 5/1 و 2 طبقه هستند. البته در این محله می‌توانید تعدادی هم خانه‌های شهرکی و نیمه‌مستقل پیدا کنید. متوسط قیمت خرید خانه در آن 210 هزار دلار است. به طور کلی می‌توان گفت خرید خانه در این محله بسیار مقرون به صرفه است، شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای قابل قبول صاحب یک خانه ویلایی شوید که اگرچه قدیمی است اما بسیار خوب از آن نگهداری شده و در فضایی بزرگ ساخته شده‌است.

محله نورث دورتموث (North Dartmouth)

محله نورث دورتموث بین پل‌ها و نزدیک به پارک Burnside Business Park  قرار گرفته‌است و موقعیت بسیار مناسبی برای خرید خانه در هالیفاکس دارد؛ به خصوص که این محله روز به روز وضعیت خود را ارتقا می‌دهد و خرید خانه و زندگی در آن نیز بسیار مقرون به صرفه می‌باشد. امروزه تعداد افراد ساکن در آن تقریبا 18000 نفر است و متوسط قیمت خرید خانه در آن 190 هزار دلار می‌باشد.

پارک‌ها و فضاهای تفریحی

تعداد زیادی پارک در این محله وجود دارد از جمله پارک‌های Farrell Park، Pine-Hill Look-Off Park و Highfield Recreation Area که فضاهای تفریحی و زمین تنیس برای گذران اوقات فراغت دارند. به علاوه ساکنین نورث دورتموث می‌توانند در Albro Lake Park که در ساحلی با همین نام قرار گرفته است از تفریحاتی مانند شنا و ماهیگیری و پیاده‌روی در مسیرهای خاص پیاده استفاده کنند. Gray Memorial Arena و Dartmouth Community Centre هم دو گزینه دیگر برای ارائه‌ی انواع خدمات تفریحی به ساکنین نورث دورتموث هستند.

می‌توانید پیاده، با دوچرخه و یا با اتوبوس به Alderney Landing  و Downtown Dartmouth بروید و در آنها از بازاری که محصولات کشاورزی به صورت مستقیم در آن به فروش می‌رسد استفاده کنید و یا اوقات فراغت خود را با تئاتر دیدن یا بازدید از گالری‌های هنری، بارها، رستوران‌ها و کافه‌هایی که در این دو مرکز قرار دارند پر کنید.

خرید کردن

اگر ساکن نورث دورتموث هستید، می‌توانید برای خرید کردن به راحتی به مرکز خرید متنوعی که در نزدیکی محله قرار دارد بروید؛  Dartmouth Shopping Centre، the Mic Mac Mall و مرکز خرید جدید Dartmouth Crossing هم، همگی گزینه‌های مناسبی برای خرید هستند.

سبک خانه‌ها

در این محله می‌توانید از خانه‌های ویلایی و خانه‌های 5/1 یا دو طبقه‌ای که در اواخر دهه‌ی چهل قرن 20 ساخته شده‌اند و دارای معماری سبک قدیمی هستند، تا خانه‌های شهرکی و مجتمع‌های آپارتمانی که نوسازتر هستند را انتخاب کنید. از آنجا که این منطقه در حال ارتقا است، قیمت خانه‌ها نیز درآن رو به افزایش است و جمعیت آن روز به روز بیشتر می‌شود.

محله کول هاربر (Cole Harbour)

ساکنین محله کول هاربر با جمعیت تقریبی 25 هزار نفر به چند زیرمجموعه با نام‌های Colby Village، Forest Hills، Highland Acres و Willowdale تقسیم می‌شود. با اینکه از محله کول هاربر به راحتی می‌توانید به قسمت مرکزی دارتموث بروید، اما زندگی در این محله به نوعی حال‌وهوای زندگی حاشیه‌شهری/روستایی دارد و به سواحل Eastern Shore و انواع مراکز خدمات عمومی نزدیک است. ساکنین این محله امروزه جزو اجتماعات مشهور در هالیفاکس هستند که صاحب مدارس خوب، طیف گسترده‌ای از امکانات گردشی و سبک زندگی هستند.

ساکنین کول هاربر می‌توانند از جدیدترین امکانات رفاهی در مجتمع چندمنظوره Cole Harbour Place بهره ببرند. یکی دیگر از جذابیت‌های کول هاربر، پارک Rainbow Haven Beach است و دو پارک دیگر Cole Harbour Heritage Park و Salt March که هم دارای مناظر فوق‌العاده جشم‌گیری هستند و هم انتخاب‌های مناسبی برای گذران اوقات فراغت در دل طبیعت به شمار می‌روند.

خرید خانه، آپارتمان و کاندو در هالیفاکس

محله‌های اطراف منطقه‌ی شهری هالیفاکس برای خرید خانه در هالیفاکس

محله بدفورد (Bedford)

محله زیبا و پررونق بدفورد جمعیتی کوچک، بالغ بر 30000 نفر، و صمیمی را در خود جای داده است که بیشتر آنها را خانواده‌های طبقه متوسط تشکیل می‌دهند. بدفورد که حدودا 15 دقیقه تا هالیفاکس، دارتموث و فوردگاه بین‌المللی Robert L. Stanfield فاصله دارد و دارای پارک‌ها، فروشگاه‌ها و مدارس برجسته‌ای است، در رتبه بندی مجله MacLean’s به عنوان “بهترین اجتماع برای زندگی در کانادا” شناخته شد.

پارک‌ها و فضای سبز

در این محله حداقل 12 پارک و شهربازی وجود دارد که در آنها هر نوع تفریح و سرگرمی‌ای که بتوان تصور کرد، پیدا می‌شود. دو مجتمع خرید بزرگ هم در این محله، انوع و اقسام خدمات و کالاها را به ساکنین ارائه می‌دهند. با پیاده‌روی و یا دوچرخه‌سواری می‌توانید به خیلی از مکان‌های عمومی در بدفورد بروید. به علاوه اگر ساکن این محله هستید می‌توانید از اتوبوس هم برای رفت‌وآمد استفاده کنید.

سبک خانه

انواع و اقسام خانه با سبک‌های متنوع را می‌توانید در بدفورد ببینید؛ کاندوهای نوساز، خانه‌های شهرکی، خانه‌های ویلایی و تعدادی کمی خانه دوطبقه همه و همه انتخاب‌های ممکن برای خرید خانه در این محله هستند. بد نیست بدانید که برای خرید خانه در بدفورد باید به طور متوسط 355 هزار دلار هزینه کنید؛ به طور دقیق اگر قصد خرید کاندو دارید بین 150 تا 600 هزار دلار و برای خرید خانه‌های مستقل خانوادگی بین 250 هزار تا 2 میلیون دلار پول لازم دارید.

به طور خلاصه می‌توان گفت که بدفورد محله‌ای است که علی‌رغم نزدیکی به تمامی امکانات مورد نیاز، استقلال خود را دارد.

 

حتما بخوانید:  خرید ملک، خانه، آپارتمان و ویلا در استانبول

 

جستجو برای خرید خانه در هالیفاکس

از طریق یکی از روش های زیر می‌توانید به جست و جوی خانه در هالیفاکس بپردازید:

بنگاه‌های املاک یا Realtors

راهنمای املاک و مستغلات

علائم فروش خانه در محله‌های هالیفاکس

خانه های باز در هالیفاکس

تابلوهای اعلانات در مراکز اجتماعی در محله‌ای که در هالیفاکس می‌خواهید در آن ساکن شوید

قسمت تبلیغات روزنامه‌ها

نشریه خرید و فروش

پرس‌وجو از دوستان و بستگانی که در هالیفاکس دارید

دریافت وام مسکن برای خرید خانه در هالیفاکس

در کانادا متداول ترین روش پرداخت قیمت خانه استفاده از وام مسکن است. می‌توانید از وام دهندگان مختلف مانند بانک‌ها، اتحادیه‌های اعتباری، کمک هزینه بازنشستگی و شرکت‌های بیمه وام مسکن دریافت کنید. بر اساس محاسبه سود بازپرداخت کامل  وام مسکن معمولا 25 سال طول می‌کشد.

از طریق ضمانت‌نامه‌ای با عنوان ” پیش توافق وام” می‌توانید از دریافت مبلغِ وام و میزان آن مطمئن شوید. بر اساس این ضمانت‌نامه می‌توانید از دریافت مبلغِ وام و میزان آن مطمئن شوید؛ در واقع به موجب آن وام دهنده به شما تعهد می‌دهد که مبلغ مشخصی را در قالب وام برای خرید خانه مورد نظر شما پرداخت کند. این تعهد، توافق نامه‌ای رسمی است که معمولا90 روز اعتبار دارد.

سابقه اعتبار و سابقه کار شما برای گرفتن وام بسیار مهم است زیرا شما باید بتوانید ثابت کنید که توانایی بازپرداخت وام مسکن به اضافه سود به موقع را دارید. از طرف دیگر ، از آنجا که به طور کلی در کانادا و به طور خاص در هالیفاکس تازه وارد هستید، هنوز نه تجربه‌ای دارید که بتواند وام شما را تضمین کند و نه حساب بانکی فعالی. با این همه حتی بدون داشتن سوابق فوق، می‌توانید در هالیفاکس یا هر شهر دیگری در کانادا خانه بخرید به شرط اینکه فرد یا موسسه‌ی معتبری مستقر در کانادا به شما کمک کند. در این مورد می‌توانید روی خدمات پس از مهاجرت موسسه مهاجرتی رهپویان مهاجر حساب کنید.

اقدام برای خرید خانه در هالیفاکس

به طور کلی روند خرید خانه در کانادا منوط به تعدادی از قوانین فدرال و همچنین برخی قوانین خاص در هر استان است. برای اطلاعات در مورد قانون فروش در نواسکوشیا می‌توانید به وب Canada Mortgage and Housing Corporation مراجعه کنید. و اما اولین قدم در این روند ارسال درخواستی رسمی به فروشنده به نام “درخواست خرید” است.

برای تهیه‌ی این درخواست رسمی می‌توانید از آژانس مشاور املاکی که خانه را برایتان پیدا کرده یا یک وکیل متخصص کمک بگیرید و در تنظیم مفاد آن دقت کنید چرا که در صورت پذیرش فروشنده تمام آنها لازم‌الاجرا خواهند بود. بعد از تهیه‌ی درخواست، آن را امضا کنید و برای فروشنده ارسال کنید و منتظر تصمیم او بمانید.

مواد مندرج در تقاضای خرید خانه

تقاضا برای خرید خانه به طور عمده شامل موارد زیر است:

نام خریدار، نام فروشنده، آدرس خانه

قیمت پیشنهادی خانه، که ممکن است با قیمت فروشنده متفاوت باشد

مبلغ پیش پرداخت

موارد اضافه‌ای که به عنوان وسایل و تجهیزات تکمیلی همراه خانه فروخته می‌شوند؛ مانند پوشش پنجره، یخچال، اجاق گاز، خشک کن، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی و ….

تاریخ نهایی: تاریخی که کلیدهای خانه را دریافت خواهید کرد که عموما 30 تا 60 روز پس از امضای قرارداد.

تمام شرایط دیگری که می‌خواهید خرید خانه را به آنها منوط کنید؛ مثلا پرداخت قیمت خرید خانه تنها با وام مسکن و شرط بازرسی از خانه

کپی آخرین نقشه توپوگرافی خانه

تاریخ انقضا: تاریخی که پس از آن درخواست خرید منقضی می‌شود و معمولا 48 تا 72 ساعت پس از ارائه‌ی درخواست می‌باشد.

پروسه‌ی پذیرش تقاضای خرید

بعد از دریافت درخواست خرید، فروشنده ممکن است آن را بپذیرد یا رد کند یا یک پیشنهاد متقابل به شما ارائه دهد؛ یعنی با ایجاد تغییراتی در درخواست خریدی که شما تنظیم کرده‌بودید، پیشنهادات جدیدی به شما بدهد. شما هم می‌توانید پیشنهاد فروشنده را بپذیرید یا رد کنید یا متقابلا پیشنهاد جدیدی ارائه دهید. ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد که این رد و بدل شدن پیشنهادات متقابل بین خریدار و فروشنده- که کاملا رایج است – به ایجاد توافق بیانجامد؛‌ اما آنچه مهم است این است که در نهایت این پیشنهاد منجر به عقد قراردادی قابل قبول برای شما شود. البته ممکن است در نهایت نتوانید با فروشنده توافق کنید که در این صورت بهتر است خرید خانه را متوقف کنید و به دنبال موارد دیگری برای خرید خانه در هالیفاکس باشید.

انتقال مالکیت پس از خرید خانه در هالیفاکس

قدم بعدی، پس از توافق با فروشنده بستن قرارداد است که در این مرحله شما نیاز به یک وکیل دارید. وکیل شما در مهلت مقرر (که قبلا در قرارداد خرید خانه با رضایت شما و فروشنده مشخص شده است) مبلغ کامل وام را از وام دهنده دریافت می‌کند. سپس شما باید پیش پرداخت را بپردازید – معمولا با چک.

وکیل شما با همان مبلغ تمام قبض‌ها و هزینه‌های مربوط به خرید خانه را پرداخت می‌کند و سپس پول را به وکیل فروشنده تحویل می‌دهد. در نهایت خانه رسما به نام شما ثبت می‌شود و وکیل‌تان سند خانه و کلیدها را به شما تحویل می‌دهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.