تست بیومتریک کانادا چیست؟ چرا کانادا تست بیومتریک می‌گیرد؟ (Biometric Test)

0

قبل از پرداختن به موضوع تست بیومتریک کانادا باید یادآور شد که تقریبا همه‌ی کشورهای جهان برای احراز هویت کسانی که قرار است وارد خاک این کشور شوند، از روش‌های مختلفِ تعیین هویت، مثل انگشت‌نگاری و اسکن چهره استفاده می‌کنند. به روش‌های دیجیتالیِ احراز هویت که از جانب دولت‌ها برای متقاضیان ویزا استفاده می‌شود، تست بیومتریک می‌گویند.

کانادا نیز از جمله کشورهایی است  که به منظور سهولت سفرها و حفظ امنیت شهروندان خود، از مسافران، تست بیومتریک می‌گیرد.

کانادای کنونی را نسل‌های مختلفی از مهاجران تشکیل داده است. کانادایی‌ها از تازه‌واردها استقبال می‌کنند. کانادا معتقد است تنوع فرهنگی، این کشور را قوی‌تر می‌سازد و از این رو، و برای هر کسی که بتواند نقشی سازنده در هر کجای این کشور داشته باشد ارزش قائل است.

چرا کانادا تست بیومتریک می‌گیرد؟

هر ساله میلیون‌ها گردشگر به کانادا سفر می‌کنند و صدها هزار نفر برای تحصیل، کار یا اقامت دائم وارد این کشور می‌شوند. از این رو یکی از وظایف اداره مهاجرت کانادا آن است که نسبت به هویتِ تک‌تکِ کسانی که شهروند یا مقیم دائم این کشور نیستند و قصد ورود به این کشور با هر نوع ویزایی دارند، اطمینان حاص کند.

ابزار دولت کانادا برای این احراز هویت، تست بیومتریک است. تست بیومتریک کانادا ابزار سنجش ویژگی‌های منحصر به فرد بدن هر شخص، مثل اثر انگشت و مختصات چهره اوست. کانادا از تست بیومتریک استفاده می‌کند تا تایید کند شما واقعا همانی هستید که ادعا می‌کنید.

پس اگر قصد سفر به کانادا و نیاز به ویزای گردشگری یا مجوز کار دارید،  یا اگر می‌خواهید مقیم دائم این کشور شوید، باید تست بیومتریک بدهید.

در واقع، تست بیومتریک به مسئولین اداره مهاجرت و به افسران مرزی کانادا امکان می‌دهد جلوی سرقت هویت را بگیرند، کسانی که از نظر امنیتی پرخطر هستند را شناسایی کنند، و مانع ورود مجرمین به کشور شوند.

یکی از مزیت‌های انجام تست بیومتریک کانادا برای مسافران آن است که انجام تست بیومتریک سبب می‌شود هنگام ورود به این کشور، زودتر و راحت‌تر هویت شما تایید شود و وقت کمتری از شما گرفته شود چرا که افسران مرزی این کشور می‌توانند به سرعت و به راحتی، هویت شما را هنگام ورود، شناسایی کند و همین سبب سهولت ورود شما به کانادا خواهد شد.

روش‌های انجام تست بیومتریک کانادا

انجام تست بیومتریک، بسیار ساده و مطمئن است. اگر به صورت حضوری درخواست ویزای مولتی، مجوز کار یا ویزای تحصیلی دهید، می‌توانید موقع ثبت درخواست خود، همان‌جا در مرکز امور ویزای کانادا، تست بیومتریک نیز بدهید. کسانی که اقامت موقت دارند، باید هر ده سال یک بار دوباره تست بدهند.

اما اگر به صورت آنلاین یا از طریق مکاتبه‌ای درخواست ویزا بدهید، بعد از ثبت درخواست‌تان نامه‌ای برای شما ارسال خواهد شد که از شما می‌خواهد تست بیومتریک بدهید. این نامه، «نامه‌ی دستورالعمل بیومتریک» (Biometric Instruction Letter) نامیده می‌شود. در این نامه، زمان دقیق مراجعه به مراکز انجام تست بیومتریک کانادا نیز مشخص شده است.

انجام انگشت نگاری و گرفتن عکس در مرکز مورد نظر فقط چند ثانیه وقت می‌گیرد. پس از انجام این مرحله، اداره مهاجرت کانادا درخواست شما برای ویزا را بررسی می‌کند. پس از موافقت با این درخواست، می‌توانید به جمع میلیون‌ها نفری بپیوندید که هر ساله راحت به کانادا وارد می‌شوند.

ساده‌ترین راه ثبت نام 

یکی از ساده‌ترین روش‌های انجام تست بیومتریک کانادا آن است که با مراجعه به یک موسسه مهاجرتی معتبر در داخل ایران، از آن‌ها بخواهید تمام مراحل ثبت‌نام را برای شما انجام دهند. کارشناس یا وکیل مهاجرتی آن موسسه با ثبت مدارک شما در مرکز امور کنسولی و بیومتریک کانادا، تمام مراحل را برای شما انجام خواهد داد و نهایتا با ارایه نامه‌ی دستورالعمل بیومتریک، به شما اطلاع خواهد داد که چه زمانی باید به مرکز مورد نظر مراجعه کنید و چه مدارکی باید به همراه داشته باشید.

مراحل ثبت‌نام برای انجام تست بیومتریک کانادا
مراحل ثبت‌نام برای انجام تست بیومتریک کانادا

مراحل ثبت‌نام برای انجام تست بیومتریک کانادا

 

حتما بخوانید:  خرید خانه، آپارتمان و کاندو در کلگری

اما اگر قصد دارید خودتان رأسا و شخصاً مراحل ثبت‌نام و تعیین وقت برای تست بیومتریک کانادا را انجام دهید، باید اولاً در حد متوسط با زبان انگلیسی یا فرانسوی آشنایی داشته باشید و از تکمیل بودن مدارک‌تان اطمینان حاصل کنید. در این صورت می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مراجعه به پایگاه اینترنتی شرکت وی‌.اف.اس. گلوبال (https://www.vfsglobal.ca/Canada/). این شرکت مسئول انجام تست‌های بیومتریک و ثبت درخواست ویزاهای کانادا در سراسر جهان است و به دفاتر این شرکت در کشورهای مختلف، وَک (VAC) گفته می‌شود. وک‌ها در واقع نماینده‌ی سفارت کانادا در انجام امور ویزا هستند. 
 • انتخاب نزدیک‌ترین و مناسب‌ترین وک از سایت وی.اف.اس. گلوبال. بعد از مراجعه به وب‌سایت مذکر، با مرور لیست کشورهایی که نمایش داده می‌شود، مناسب‌ترین کشور برای انگشت‌نگاری و گرفتن عکس را انتخاب کنید تا با کلیک بر روی آن کشور، به وک یا وک‌های فعال در آن کشور هدایت شوید.
 • در صفحه‌ای جدید که متعلق به وکِ انتخابیِ شماست، یک شناسه کاربری جدید (User Account) برای خود بسازید.
 • از طریق لینکی که بعد از ایجاد حساب، برای شما ایمیل می‌شود، شناسه‌ی کاربری خود را تایید و فعال کنید.
 • بعد از فعال‌سازی، در حساب کاربری‌تان در صفحه‌ی آن وک، فهرستی از خدمات آن وک مشاهده خواهید کرد. بعد از انتخاب خدمت مورد نظر، برای شروع، باید دکمه‌ی را بزنید.
 • صفحه‌ی جدیدی باز خواهد شد که تمام مراحل کار، از ابتدای تا پایان تست بیومتریک کانادا را برایتان شرح داده است.
 • بعد از انتخاب نوع ویزا و آپلود فرم‌ها و مدارک درخواستی، برای حضور در وکِ انتخابی خود و انجام تست بیومتریک کانادا تعیین وقت کنید.
 • بعد از تایید نهایی، یک کد کاربری به همراه نامه‌ی دستوراالعمل تست بیومتریک کانادا برای‌تان ارسال می‌شود که باید آن را هنگام حضور در وک و انجام تست بیومتریک کانادا به همراه داشته باشید.

 

مدارک لازم برای مراجعه به وک جهت انجام تست بیومتریک کانادا

 

حتما بخوانید:  سفارت کانادا در تهران بازگشایی می‌شود؟ درخواست ایران از کانادا

بعد از آن‌که وقت انجام تست بیومتریک شما مشخص شد و نامه‌ی دستورالعمل بیومتریک را دریافت کردید، تنها مدارکی که برای مراجعه به وک و انجام تست بیومتریک نیاز خواهید داشت عبارت‌اند از:

 • اصل پاسپورت
 • نامه‌ی دستورالعمل بیومتریک

به جز دو مورد فوق، هیچ مدرک دیگری نیاز نخواهد بود زیرا شما قبلا همه مدارک لازم را در حساب کاربری خود آپلود کرده‌ بودید و وقتی نامه دستورالعمل بیومتریک برایتان صادر شده، یعنی مدارک ارسالی‌تان کامل و مورد تایید بوده است.

نزدیک‌ترین وک‌ها به ایران 

متاسفانه سال‌هاست که به دلایل سیاسی، کشور کانادا در ایران هیچ سفارت‌خانه و کنسول‌گری‌ای ندارد و از این رو ایرانیانی که متقاضی هر نوع ویزای کانادا و خدمات کنسولی این کشور هستند باید به یکی از وک‌های مستقر در کشورهای دیگر مراجعه نمایند. برای انتخاب وکِ مناسب جهت انجام تست بیومتریک کانادا شاید فهرست کشورهای همجوار که دارای مراکز وک هستند به دردتان بخورد:

 • امارات متحده عربی – وک ابوظبی

ساعت کار برای انجام تست بیومتریک کانادا : دوشنبه تا جمعه، 8:00 تا 16:00

Address

Canada Visa Application Centre
VFS (GCC) LLC
Level B2 (Lower Ground), The Mall, World Trade Centre
Khalifa Bin Zayed, The 1st Street (Airport Road), Abu Dhabi, UAE

 • امارات متحده عربی – وکِ دبی

ساعت کار: دوشنبه تا جمعه، 8:00 تا 16:00

Address

Canada Visa Application Centre
Wafi Mall, 3rd Floor, Falcon, Phase 2
Umm Hurair 2 – Dubai – UAE

 • ترکیه – وکِ آنکارا

ساعت کار: دوشنبه تا جمعه، 8:30 تا 16:30

Address

Canada Visa Application Centre
İşçi Blokları Mh. Muhsin Yazıcıoğlu Cd. No:57/A Çankaya/
Ankara 06530 – Regnum Sky Tower

 • ترکیه – وک استانبول

ساعت کار: دوشنبه تا جمعه، 8:00 تا 16:45

Address

Canada Visa Application Centre
Haciahmet Mah. Kurtulus Deresi Cad. No:29 Beyoglu-Istanbul 34440

 • عراق – وکِ اِربیل

ساعت کار: دوشنبه تا جمعه، 8:30 تا 16:30

Address

Canada Visa Application Centre
Ground Floor, Ster Tower, Gulan Street
Erbil, Iraq

 • ارمنستان – وکِ ایروان

ساعت کار: دوشنبه تا جمعه، 8:30 تا 17:00

حتما بخوانید:  اکسپرس اینتری آلبرتا: حداقل نمره‌ی 302 برای پذیرش متقاضیان

Address

Visa Application Centre
10 Vazgen Sargsyan street
Yerevan 10, Armenia

 • آذربایجان – وکِ باکو

ساعت کار: دوشنبه تا جمعه، 8:30 تا 17:15

Address

Visa Application Centre

Izmir Street 23, AZ1065, Yasamal district

Baku, Azerbaijan

AZ1065

 • بحرین – وکِ منامه

ساعت کار: دوشنبه تا جمعه، 8:00 تا 16:00

Address

Visa Application Centre

Diplomatic Commercial Office Towers, 1565, Road : 1722, Block : 317

Office : 2401, Building, 18th Floor

Manama, Kingdom of Bahrain

 • کویت – وکِ کویت

ساعت کار برای انجام تست بیومتریک کانادا : دوشنبه تا جمعه، 9:00 تا 16:00

Address

Visa Application Centre

54th Floor, Arraya Tower, Near Courtyard by Marriott

Alshuhada Street, Alasimah Governate

Kuwait City, Kuwait

 • قطر – وک دوحه

ساعت کار: دوشنبه تا جمعه، 8:00 تا 16:00

Address

Visa Application Centre 3rd Floor (301)

Jaidah Square, Al Matar Street (Airport Road)

Doha

PO Box 76 Qatar

 • تاجیکستان – وکِ دوشنبه

ساعت کار برای انجام تست بیومتریک کانادا : دوشنبه تا جمعه، 9:00 تا 17:30

Address

Visa Application Centre

International Organization for Migration (IOM)

Dushanbe Second drive of 22A Azizbekov Street

Dushanbe, Tajikistan

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.