کانادا پناهندگان بیش‌تری را از طریق برنامه‌های مهاجرت اقتصادی خواهد پذیرفت

0

احمد حسین، وزیر مهاجرت کانادا: در صدد اجرای طرحی آزمایشی برای پذیرش پناهندگان در پنج استان و ناحیه هستیم. کانادا می‌خواهد تعداد مهاجرینی که هر ساله می‌پذیرد را افزایش دهد. برای این منظور، اداره‌ی مهاجرت کانادا قرار است آن دسته از متقاضیان پناهندگی که دارای مهارت‌های قابل استخدام هستند را واردِ برنامه‌های مهاجرت کلاس اقتصادی کند.

موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر هیچگونه فعالیتی در زمینه پناهندگی و امور مرتبط با آن ندارد و این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی می باشد و لاغیر.

احمد حسین، وزیر مهاجرت کانادا، در مراسم روز پناهندگان، گفت که می‌خواهد طرحی آزمایشی را به اجرا در آورد که مهاجرانِ دارای مهارت که از کشورهای شرق آفریقا و خاورمیانه به کانادا می‌آیند و با استفاده از برنامه‌های مهاجرت کلاس اقتصادی درخواست پناهندگی می‌دهند را به تعداد بسیار بیشتری نسبت به قبل، بپذیرند. این طرح آزمایشی، به طور خاص، به برنامه‌ی نامزدسازی استانی مربوط می‌شود.

پروژه مسیر پویایی اقتصادی (EMPP) مبتنی بر برنامه‌ای است که هدف اصلی‌اش، پذیرش پناهندگانی بوده که از سال 2016، طریق سازمان‌های آمریکاییِ «استعدادهای بدون مرز» به کانادا فرستاده شده‌اند و شامل هزاران نفری می‌شود که کشور اصلی‌شان لبنان یا اردن است و حداقل 40 درصد از سقف نمره زبان انگلیسی را کسب کرده‌اند.

متقاضیانی که از طریق سازمان استعدادهای بدون مرز به اداره مهاجرت کانادا معرفی می‌شوند، در قالب بیش از 200 شغل و حرفه جای می‌گیرند که از جمله‌ی این حرفه‌های می‌توان به مهندسی، مراقبت‌های بهداشتی، آی‌تی، تدریس، حسابداری، و استاد دانشگاه اشاره کرد.

پروژه‌ی مسیر پویایی اقتصادی توسط اداره‌ی مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا با همکاری سازمان استعدادهای بدون مرز و کمیسیونر عالی پناهندگان سازمان ملل (‌UNHCR) به اجرا در می‌آید. در این پروژه، پناهندگان دارای مهارت و صلاحیت که در کمیسیون پناهندگان سازمان ملل ثبت نام کرده باشند، برای پذیرش، به استان‌ها و ناحیه‌های مانیتوبا، اونتاریو، نیوفوندلند و لابرادور، نوا اسکوتیا و یوکون ارجاع داده می‌شوند تا نامزدیِ استانیِ آن‌ها برای اقامت دائم در کانادا، بررسی گردد.

برنامه‌های نامزدیِ استانی، به استان‌ها و ناحیه‌های کانادا امکان می‌دهد تا نامزدهای مورد نیاز خود برای اقامت دائم در کانادا بر حسب نیازهای بازار کار خود را انتخاب و معرفی نمایند. این پروژه به اداره مهاجرت کانادا امکان می‌دهد تا موانعِ موجود بر سر مهاجرت نامزدهای پناهندگی به کانادا از طریق برنامه‌های اقتصادی موجود را ارزیابی نماید.

وزیر مهاجرت کانادا می‌گوید تعداد کسانی که تا قبل از طرح آزمایشی جدید، موفق شده‌اند از طریق پروژه مسیر پویایی اقتصادی به کانادا بیایند، بسیار اندک بوده و اکنون، وزارت مهاجرت کانادا با اجرای طرح آزمایشی جدید خود، می‌خواهد این تعداد را به طرز قابل توجهی افزایش دهد.

متیو گِنِست، سخنگوی وزارت مهاجرت کانادا می‌گوید که «این طرح آزمایشی، در مقیاسی محدود و کوچک به اجرا درخواهد آمد، اما نتایج بزرگی به دنبال خواهد داشت. به گفته‌ی او، اداره مهاجرت کانادا اجرای این طرح را با دقت فراوان زیر نظر خواهد داشت و هر جا لازم ببیند، آن را اصلاح خواهد کرد». او در ادامه و در پاسخ به سوالی که درباره‌ی تعداد متقاضیانی که هر ساله می‌توانند از این طریق اقامت کانادا را دریافت کنند گفت که «برآورد ما این است هر سال حدود 2750 نفر مشمول این طرح شوند و بتوانند با این طرح، اقامت کانادا بگیرند».

متیو گنِست می‌گوید که هدایت کردن پناهندگان به سمت استفاده از برنامه‌ی کلاس اقتصادی، می‌تواند این برداشتِ اشتباه را از بین ببرد که پناهندگان، به درد هیچ کاری نمی‌خورند. به گفته‌ی او پناهندگان «به هر حال وقتی وارد کانادا می‌شوند، مهارت‌ها و تجربه‌هایی دارند، و وظیفه‌ی ما این است اطمینان حاصل کنیم که تمام تلاش‌مان را به خرج می‌دهید تا استعداد‌های آن‌ها در خدمت رشد اقتصاد کشورمان قرار گیرد».

طبق آمارهای کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل، تعداد پناهندگانی که در سال 2018 در کانادا پذیرفته شده و اقامت گرفتند، بیش از هر کشور دیگری بوده است. از مجموع 94.400 پناهنده‌ای که در سال 2018 در 25 کشورهای مختلف جهان اقامت گرفته‌اند، تعداد 28.100 نفرشان به کانادا آمده‌اند و این آماری است که گزارش‌ سالانه‌ی استعدادهای جهانیِ سازمان ملل نشان می‌دهد.

باید توجه داشت که تعداد کل پناهندگانی که موفق به دریافت اقامت کشورهای دیگر شده‌اند (یعنی تعداد 94.400 پناهنده) در مقایسه با تعداد کل متقاضیان پناهندگی که در سال 2018، بالغ بر 4/1 میلیون نفر بوده، بسیار اندک است. با این حال، تعداد پناهندگانی که در سال 2018 شهروند کانادا شدند، 18.000 نفر بیش از سال قبل از آن بوده، زیرا در سال 2017، تعداد پناهندگانِ پذیرفته شده در کانادا، چیزی نزدیک به 10.00 نفر بود.

منبع cicnews
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.