تغییرات جدید در فهرست مشاغل فنی جهت پذیرش مهاجرت کانادا در طرح جذب استعدادهای جهانی

تغییرات جدید در فهرست مشاغل فنی جهت پذیرش مهاجرت کانادا در طرح جذب استعدادهای جهانی

کانادا فهرست مشاغلی که از طریق ویزای مقوله‌ی B (طرح جذب استعدادهای جهانی) داشت را به‌روز رسانی کرد. در این تغییرات جدید، «تکنیسین شبکه‌های کامپیوتری» (کد NOC 2281) به فهرست مشاغل افزوده شده و «مدیر علمی و معماری» (کد NOC 0212) از فهرست حذف شده است.

جدای از مشاغل فوق، حداقل حقوق و دستمزدها نیز در این فهرست جدید تغییر کرده است که این تغییرات، از ماه جاری (ژولای 2019) به اجرا در می‌آید. بیانیه‌ی دولت فدرال کانادا اعلام کرده است که «فهرست مشاغل طرح جذب استعدادهای جهانی که از ژولای 2019 به اجرا در می‌آید، به‌روز رسانی شده است تا بازار کار کانادا و نیازهای شرکت‌های نوآورانه‌ی این کشور را پوشش دهد».

اداره اشتغال و توسعه‌ی اجتماعی کانادا (ESDC) می‌گوید آن دسته از متقاضیانی که از شغل‌شان از فهرست جذف شده است، فقط تا 4 اوت 2019 شغل درخواستی‌شان مورد پذیرش این اداره (برای مهاجرت به کانادا ) خواهد بود.

طرح جذب استعدادهای جهانی، یک فرایند دوهفته‌ایِ صدور مجوز کار در کانادا است. مشاغلی که در این طرح، مجوز کار دریافت می‌کنند در دسته قرار می‌گیرند: دسته‌ی اول مشاغلی هستند که فقط از جانب کارفرمایان و با معرفی‌نامه‌ی سازمان، مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. دسته دوم، تمام مشاغلِ مورد نیاز در حوزه‌ی فناوری را پوشش می‌دهد.

فهرست دسته دوم مشاغل در طرح جذب استعدادهای جهانی
کد طبقه‌بندی ملی مشاغل

(NOC)

شغل حداقل دستمزد (حقوق سالانه) حداقل دستمزد (دستمزد ساعتی)
0213 مدیر سیستم‌های کامپیوتری و اطلاعاتی طبق عرف طبق عرف
2147 مهندس کامپیوتر (به جز مهندس و طراح نرم‌افزار) طبق عرف طبق عرف
زیرمجموعه 2161* ریاضی‌دان و متخصص آمار (شغل‌های مربوط به آمارگیری و مشاغل مربوطه، از این فهرست حذف شده‌اند) طبق عرف طبق عرف
2171 مشاور و تحلیل‌گر سیستم‌های اطلاعاتی طبق عرف طبق عرف
2172 تحلیل‌گر پایگاه داده‌ها و مدیر داده‌ها طبق عرف طبق عرف
2173 طراح و مهندس نرم‌افزار طبق عرف طبق عرف
2174 برنامه‌نویس کامپیوتر و توسعه‌دهنده‌ی رسانه‌های تعاملی طبق عرف طبق عرف
2175 توسعه‌دهنده و طراح وب طبق عرف طبق عرف
2281 تکنیسین شبکه‌های کامپیوتری حداقل 82.000 دلار

طبق عرف

حداقل 42/39 دلار

طبق عرف

2283* تکنیسین تست سیستم‌های اطلاعاتی حداقل 80.000 دلار

طبق عرف

حداقل 46/38 دلار

طبق عرف

زیرمجموعه 5131* تهیه کننده و مدیر هنری، خلاق و فنی و مدیر پروژه

جلوه‌های تصویری و بازی‌های ویدئویی

این موقعیت شغلی، نیاز به حداقل 5 سال سابقه کار در حوزه جلوه‌های تصویری، بازی‌های ویدئویی، یا صنعت انیمیشین سازی دارد و متقاضی باید سابقه تهیه کنندنگی، مدیریت هنری، مدیریت خلاقیت، مدیریت فنی، یا مدیریت پروژه داشته باشد و دارای سابقه کار در حداقل یکی از مهارت‌های زیر باشد: چهره پردازی، شخصیت پردازی و شبیه سازی، نقاشی سینمایی، توسعه خطوط فنی برای جلوه‌های تصویری، بازی‌های ویدئویی یا تولید انیمیشن

 

 

حداقل 78.000 دلار

طبق عرف

 

 

حداقل 50/37 دلار

طبق عرف

زیرمجموعه 5241* رسانه‌های دیجیتال و طراحی

این موعقتی شغلی، نیاز به حداقل 5 سال سابقه کار در یکی از مهارت‌های طراحی رسانه‌های دیجیتال دارد. این مهارت‌ها عبارتند از: مدلسازی 3 بعدی، واقعیت مجازی، واقعیتِ افزوده، انیمیشن سازی رسانه‌های دیجیتال، تدوین سطوح برای طراحی رسانه‌های دیجیتال، توسعه خطوط نرم‌افزاری یا اپلیکیشن‌های مرتبط با طراحی رسانه‌های دیجیتال

 

 

حداقل 80.000 دلار

طبق عرف

 

 

حداقل 46/38 دلار

طبق عرف

* حداقل دستمزدها برای متقاضیان کار در داخل استان کبک، متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، از وب‌سایت اداره مهاجرت کبک بازدید کنید.
مشاغلِ حذف شده از فهرست مشاغل مورد نیاز در طرح جذب استعدادهای جهانی
کد طبقه‌بندی ملی مشاغل

(NOC)

شغل حداقل دستمزد (حقوق سالانه) حداقل دستمزد (دستمزد ساعتی)
0211 مدیر مهندسی طبق عرف طبق عرف
0212 معمار و مدیر علمی طبق عرف طبق عرف

طرح جذب استعدادهای جهانی: شرایط عمومی

قانونی بودنِ بیزینس

کارفرمایان باید مدارکی ارایه کنند که نشان دهد بیزینس‌شان نیاز به کارمند موقت دارد. این بیزنس باید کالا یا خدماتی تولید کند که کاملا مرتبط با آن پیشنهاد شغلی باشد. کارفرمایان جدید باید سند یا مدرکی را برای اثبات قانونی بودن بیزینس‌شان ارایه کنند. کارفرمایانی که قبلا مدارک‌شان مورد بررسی قرار گرفته، نیاز به ارسال مجدد مدارک ندارند اما در صورت درخواست اداره مهاجرت، باید مدراک مربوطه را مجددا ارسال نمایند.

مدارکِ مورد قبول برای اثبات قانونی بودن بیزنیس، عبارت‌اند از پروانه‌ی کسب و کار کانادایی، فرم‌ها و اسناد حقوقی شرکت، اسناد مالیاتی، و اسناد تصدیق شده‌ی قانونی.

شرایط

همیشه از کارفرمایان خواسته می‌شود قبل از استخدام نیروهای خارجی، به دنبال استخدام کسانی باشند که یا شهروند کانادا هستند و یا دارای اقامت دائم این کشور هستند. بنابراین از کارفرما خواسته خواهد شد مدارکی ارایه کند که نشان دهد وی نتوانسته نیروی کار مورد نیاز خود را از میان شهروندان کانادایی و دارندگان اقامت دائم این کشور پیدا کند.

حقوق و دستمزدها

حقوق و دستمزدها باید با حقوق و دستمزدهای پرداختی به شهروندان کانادا و دارندگان اقامت دائم این کشور، مطابقت داشته باشد.

تعهدات شغلی و شرایط کار

 کارمندانی که طبق این طرح استخدام می‌شوند باید فقط همان کاری را انجام دهند که به خاطرش استخدام شده‌اند. قوانینِ حاکم بر کارِ کارگران خارجی، دقیقا همان قوانین حاکم بر کار شهروندان کانادا و دارندگان اقامت دائم این کشور است. هرگونه سوءاستفاده و بهره‌کشی از کارگران خارجی، نقض قوانین کانادا محسوب می‌شود.

قانون در تمام استان‌ها و ناحیه‌ها، استانداردهای زیر را به طور شفاف پوشش داده است:

  • ساعات کار (از جمله قوانین مربوط به اضافه کار)
  • جبران خسارت
  • شرایط محیط کار
  • شرایط فسخ قرارداد کار

ایمنی محل کار

کارگران خارجی باید تحت پوشش بیمه استانی یا ناحیه‌ایِ ایمنی محل کار قرار گیرند. این بیمه، طبق قانون، الزامی است. هر نوع بیمه‌ی خصوصی که کارفرما برای کارگران خارجی در نظر می‌گیرد، باید بهتر از بیمه‌ی استانی یا ناحیه‌ای باشد.

محدودیت زبانی

تمام مشاغل، باید هنگام تبلیغ جهت جذب نیرو، فقط به زبان انگلیسی یا فرانسوی نیاز داشته باشند. اگر شغلی نیاز به زبان دیگری دارد، باید در مرحله‌ی درخواست استخدام، به متقاضی اطلاع داد که آن شغل نیاز به چه زبانی دارد.

اتحادیه‌ها

برای مشاغلی که تحت یک اتحادیه کار می‌کنند، کارگران خارجی باید مثل شهروندان کانادا و دارندگان اقامت دائم، عضو اتحادیه محسوب شوند و از نظر دستمزدها و شرایط کار، با آن‌ها مثل سایر اعضای اتحادیه برخورد شود.

انطباق‌پذیری کارفرما

کارفرمایان باید خود را با تمام شرایط عمومی‌ای که در طرح استخدام موقت کارگران خارجی (TFWP) ذکر شده است، منطبق سازند.

کارفرمایان در کبک

از تاریخ 11 سپتامبر 2017 به بعد، کارفرمایان کبک می‌توانند از تمام مزایای طرح جذب استعدادهای جهانی استفاده کنند. تفاوت اساسی کبک با سایر استان‌ها این است که کارفرمایان استان کبک، باید فرم‌های درخواست خود برای استخدام نیروی خارجی را همزمان، هم در اداره اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) به ثبت برسانند و هم در وزارت مهاجرت استان کبک ثبت نمایند.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
رهپویان مهاجر

رهپویان مهاجر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است و هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما بصورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *