25 شغل برتر کانادا در سال 2019

25 شغل برتر کانادا در سال 2019

انتخاب شغل، یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های زندگی هر فرد است. مسلما در انتخاب شغل، استعداد و علاقه‌ی فرد، نقش بسیار مهمی بازی می‌کند، اما همیشه باید دانست که کدام شغل‌ها، آینده‌ی بهتری دارند. مجله‌ی «بیزینس کانادایی» هر ساله مشاغل برترِ این کشور را از نظر میزان درآمد، رشد اشتغال و چشم‌انداز آتیِ هر شغل، رتبه‌بندی می‌کند. افرادی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند بهتر است از فهرست برترین مشاغل کانادا در سال گذشته اطلاع داشته باشند. جای تعجب نیست که اکثر این مشاغلِ برتر، امسال نیز همچون پنج سال گذشته، در حوزه‌ی مراقبت‌های بهداشتی و درمانی، تجارت و بازرگانی، و  فناوری و علوم پایه هستند. ولی شاید با خواندن فهرستی که از مشاغل برتر سال 2019 منتشر شده، تعجب کنید که مشاغلی چون مهندسی لوکوموتیو نیز در این فهرست جای گرفته‌اند. اجازه دهید 25 شغل برتر کانادا را به ترتیب مرور کنیم.

اولین شغل برتر کانادا : پرستار رسمی (Nurse Practitioner)

پرستار رسمی مشاغل برتر کانادا در سال 2019-
پرستار رسمی مشاغل برتر کانادا در سال 2019-
توصیف شغل: با پیر شدن جمعیت، نیاز به پرستاران نیز افزایش می‌یابد. پرستاران با پزشک‌ها و سایر متخصصین حوزه بهداشت و درمان کار می‌کنند و خدمات مختلفی ارایه می‌دهند. پرستارها افزون بر کارهای عادی پرستاری، در مشاغل دیگری چون دستیار پزشک نیز خدمات ارائه می‌دهند. پرستارها ممکن است در بیمارستان کار کنند، یا در کلینک‌های اجتماعی یا در زایشگاه‌ها. وظایف پرستاران، طیف وسیعی از کارها را در بر می‌گیرد که از انجام واکسیناسیون گرفته تا کمک به زایمان، می‌تواند نوسان داشته باشد.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

شرایط و مدارک لازم برای کار پرستاری، بسته به نوع کار، متفاوت خواهد بود. معمولا پرستاران رسمی نیاز به مدرک فوق لیسانس پرستاری دارند، ولی دستیاران پزشک، فقط کافی است مدرک کاردانی یا لیسانس داشته باشند. بعلاوه، بسته به استانی که قرار است در آن کار کنید، نوع شغل و وظایف‌تان نیز می‌تواند تفاوت‌هایی داشته باشد.
درآمد: میانگین درآمد یک پرستار رسمی در کانادا، سالی 104 هزار دلار است.
فرصت‌های شغلی: در پنج سال گذشته، تعداد پرستاران کانادا 75 درصد افزایش یافته است. دولت کانادا پیش‌بینی کرده که این رشد تا سال 2024 نیز ادامه می‌یابد و تعداد فرصت‌های شغلی برای پرستاران، بیش از تعداد پرستارانی خواهد بود که دنبال کار هستند.

دومین شغل برتر کانادا : دندان‌پزشک عمومی (Dentist)

دندان‌پزشک عمومی مشاغل برتر کانادا در سال 2019-.jpg
دندان‌پزشک عمومی مشاغل برتر کانادا در سال 2019-.jpg
توصیف شغل: همه‌ی ما می‌دانیم کار دندان‌پزشک چیست. دندان‌پزشک مسئول تشخیص، درمان و پیش‌گیری از بیماری‌های دهان و دندان است.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

برای این شغل باید دوره‌های یک تا چهارساله‌یدندان‌پزشکی را در دانشگاه گذرانده باشید (و در کبک، مدرک رشته‌ی علوم را نیز داشته باشید). بعلاوه، باید مجوز دندانپزشکی از سازمان مربوطه در استان موردنظرتان را نیز دریافت کرده باشید. البته اگر می‌خواهید به عنوان یک دندان‌پزشک متخصص کار کنید، شرایط بیشتری را باید کسب نمایید.
درآمد: میانگین درآمد یک دندان‌پزشک عمومی در کانادا، سالی 93600 دلار است.
فرصت‌های شغلی: در پنج سال گذشته، تعداد دندان‌پزشکان کانادا 63 درصد افزایش یافته است. دولت کانادا پیش‌بینی کرده که این رشد ادامه یابد و تعداد فرصت‌های شغلی برای دندان‌پزشکان، بیش از تعداد دندان‌پزشکانی باشد که دنبال کار هستند.

سومین شغل برتر کانادا : مدیر تاسیسات (Utilities Manager)

مدیر تاسیسات - مشاغل برتر کانادا در سال 2019
مدیر تاسیسات – مشاغل برتر کانادا در سال 2019
توصیف شغل: آب، برق، گاز.. همه‌ی این‌ها نیاز به تاسیسات دارند و مدیر تاسیسات، مسئول رسیدگی به آن‌هاست. مدیر تاسیسات، چه محل کارش در بخش خصوصی باشد و چه دولتی، باید بر کار تجهیزات، واحدها و سیستم‌های توزیع تاسیسات نظارت کند.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

برای این شغل باید مدرک لیسانس یا مدرک فنی‌حرفه‌ای در یکی از رشته‌های مهندسی برق، مهندسی نفت و گاز، یا مهندسی توزیع گاز طبیعی داشته باشید. بعلاوه، باید برای رسیدن به پست مدیریت در این حوزه، چندین سال سابقه کار داشته باشید.
درآمد: میانگین درآمد مهندسین تاسیسات در کانادا، سالی 114 هزار دلار است و البته بسته به نوع تاسیساتی که در آن مشغول به کارند، این میزان می‌تواند متفاوت باشد.
فرصت‌های شغلی: دولت کانادا پیش‌بینی کرده است که تا سال 2024 حداقل 3100 فرصت شغلی جدید برای مهندسین تاسیسات ایجاد شود در حالی که پیش بینی می‌شود تعداد مهندسین جویای کار در رشته‌ی تاسیسات در همان سال، بیش از 2900 نفر نباشد. پس طبیعتا فرصت‌های شغلیِ خوبی برای مهندسین تاسیسات وجود خواهد داشت، البته به شرط این‌که متقاضیان، تجربه‌ی کافی در این رشته را داشته باشند.

چهارمین شغل برتر کانادا : برق‌کار سیستم‌های انتقال نیرو (Power Systems Electrician)

برق‌کار سیستم‌های انتقال نیرو - مشاغل برتر کانادا در سال 2019
برق‌کار سیستم‌های انتقال نیرو – مشاغل برتر کانادا در سال 2019
توصیف شغل: هر بار که چراغ اتاق‌تان را روشن می‌کنید باید قدردان برق‌کارها باشید. برق‌کارها مسئول نصب، نگهداری، آزمایش و تعمیر تجهیزاتی هستند که جریان برق را در شبکه‌ برقرار می‌سازد.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

برای رسیدن به این شغل، داشتن دیپلم دبیرستان کافی است، البته باید چهار سال نیز به عنوان کارآموز کار کنید.
درآمد: میانگین درآمد برق‌کارها در کانادا، سالی 86 هزار دلار است.
فرصت‌های شغلی: دولت کانادا پیش‌بینی کرده است که در پنج سال آینده، تعداد جویندگان کار در این رشته، با تعداد فرصت‌های شغلیِ موجود، برابر خواهد بود.

پنجمین شغل برتر کانادا : سرپرست معدن و استخراج معادن (Mining & Quarrying Supervisor)

سرپرست معدن و استخراج معادن - مشاغل برتر کانادا در سال 2019
سرپرست معدن و استخراج معادن – مشاغل برتر کانادا در سال 2019
توصیف شغل: وظیفه‌ی سرپرست معدن، نظارت بر کار کارگرانی است که زغال‌سنگ، مواد معدنی، و سنگ معدن را از معادن زیرزمینی استخراج می‌کنند. این سرپرستان باید کار با ماشین‌آلات سنگین را بلد باشند، بر ایمنی کارگران نظرات کنند، و اموراتی مثل سفارش مواد و تامین تجهیزات را نیز انجام دهند.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

برای رسیدن به این شغل، باید حداقل مدرک دیپلم دبیرستان را داشته باشید، هرچند برای رسیدن به پست‌های بالاتر، لازم است در رشته‌ی مهندسی معدن، لیسانس گرفته باشید. اکثر کارهایی که سرپرست‌های معدن انجام می‌دهند نیازمند سال‌ها تجربه است. در بسیاری از استان‌های کانادا، کسی که سرپرست معدن می‌شود باید مجوز کار به عنوان سرپرست معدن را داشته باشد.
درآمد: میانگین درآمد سرپرست معدن و استخراج معدن در کانادا، سالی 83200 دلار است که در پنج سال گذشته، 25 درصد رشد داشته است.
فرصت‌های شغلی: کاملا واضح است که معادن، نقش مهمی در اقتصاد کانادا دارند. این شغل در پنج سال گذشته 29 درصد رشد داشته است.

ششمین شغل برتر کانادا : سرپرست تاسیسات (Pipefitting Supervisor)

سرپرست تاسیسات - مشاغل برتر کانادا در سال 2019-
سرپرست تاسیسات – مشاغل برتر کانادا در سال 2019-
توصیف شغل: ناظر تاسیسات مسئول هماهنگی سیستم‌های گرمایشی، لوله‌های نفت و لوله‌های آب است و این کار، می‌تواند در سیستم‌های کوچک خانگی باشد یا در تاسیسات بسیار بزرگ صنعتی و تجاری. از جمله وظایف سرپرست تاسیسات، سفارش دادن مواد لازم، برنامه‌ریزی برای انجام فعالیت‌های تاسیساتی، و نظارت بر ایمنی تاسیسات است.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

برای رسیدن به این شغل، اولا باید حداقل مدرک دیپلم دبیرستان را داشته باشید، ثانیاً یک دوره‌ی کارآموزی را گذرانده باشد، ثالثاً باید مجوزهای مربوطه را گرفته باشد و سال‌های تجربه به دست آورده باشد.
درآمد: میانگین درآمد سرپرست تاسیسات در کانادا، سالی 81 هزار دلار است اما احتمالاً در سال‌های اول که هنوز کارآموزی می‌کنید، درآمدتان کمتر خواهد بود.
فرصت‌های شغلی: پیش بینی می‌شود در پنج سال آینده، به ازای هر یک نفر سرپرست تاسیسات، 25/1 فرصت شغلی وجود داشته باشد. در پنج سال گذشته نیز این شغل رشد چشمگیری داشته و میزان استخدام سرپرستان تاسیسات، افزایش 51 درصدی را شهد بوده است.

هفتمین شغل برتر کانادا : مدیر مهندسی (Engineering Manager)

مدیر مهندسی – مشاغل برتر کانادا در سال 2019
توصیف شغل: مهندس‌ها نیاز به کسی دارند که به آن‌ها بگوید چه کنند. شما می‌توانید همان شخص باشید. مدیران مهندسی، کارشان برنامه‌ریزی، نظارت و ارزیابی پروژه‌ها است. آن‌ها هم در بخش خصوصی و هم در بخش دولتی می‌توانند کار کنند و می‌توانند به شرکت‌ها و موسسات مختلف، مشاوره دهند.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

جدای از تجربه‌ی زیاد، برای رسیدن به این شغل باید حتما دارای لیسانس مهندسی باشید. بعلاوه، باید شماره نظام مهندسی نیز داشته باشید (نظام مهندسی، توسط سازمان مربوطه در هر استان داده می‌شود)
درآمد: میانگین درآمد مدیران مهندسی در کانادا، سالی 106 هزار دلار است.
فرصت‌های شغلی: دولت کانادا پیش‌بینی کرده است که تا سال 2024، تعداد فرصت‌های شغلی برای مدیران مهندسی اندکی بیش‌تر از تعداد کسانی باشد که جویای کار در این رشته هستند.

هشتمین شغل برتر کانادا : مدیر پژوهش‌های علمی (Scientific Research Manager)

مدیر پژوهش‌های علمی - پمشاغل برتر کانادا در سال 2019
مدیر پژوهش‌های علمی – پمشاغل برتر کانادا در سال 2019
توصیف شغل: وظیفه کسی که این شغل را دارد، نظارت بر کارهای فنیِ انجام‌شده توسط کارفرما است؛ و کارفرمای مدیر پژوهش‌های علمی، می‌تواند یک شرکت معماری باشد، یا یک موسسه‌ی خدمات آماری، و یا یک دانشگاه. شما در این شغل باید فعالیت‌های انجام شده توسط کارفرما را هدایت کنید، کارهای فنیِ لازم را تعریف و بازبینی کنید، و نیروهای مورد نیاز را استخدام نمایید.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

اگر کار مدیریت پژوهش‌های علمی را در حوزه‌ی معماری انجام می‌دهید، باید مدرک و مجوزهای مربوطه را داشته باشید. معمولا مدیران علمی، دارای مدرک فوق لیسانس یا دکتری در یکی از رشته‌های علوم پایه هستند. البته برای رسیدن به این شغل، داشتن چندین سال تجربه نیز لازم است.
درآمد: میانگین درآمد مدیران پژوهش‌های علمی در کانادا، سالی 102 هزار دلار است.
فرصت‌های شغلی: دولت کانادا پیش‌بینی کرده است که تا پنج سال آینده، تعداد فرصت‌های شغلی برای مدیران پژوهش‌های علمی، بیش‌تر از تعداد کسانی باشد که جویای کار در این رشته هستند.

نهمین شغل برتر کانادا : مدیر کل دولتی (Public Administration Director)

مدیر کل دولتی - مشاغل برتر کانادا در سال 2019
مدیر کل دولتی – مشاغل برتر کانادا در سال 2019
توصیف شغل: مدیر کل دولتی، در واقع مدیر هر یک از ادارات دولتی است که وظیفه‌اش اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های دولت در اداره‌ی خویش است؛ یعنی باید به پیشبرد برنامه‌های دولت، نظارت بر بودجه‌ی آن اداره، برنامه‌ریزی برای بودجه، و استخدام و آموزش نیروهای جدید، نظارت داشته باشد.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

برای رسیدن به این شغل باید حداقل لیسانس علوم اجتماعی، حقوق، یا مدیریت داشته باشید و سال‌ها در حوزه‌ی مورد نظر، تجربه کسب کرده باشد.
درآمد: مدیران کل دولتی، به طور متوسط سالی 110 هزار دلار حقوق دریافت می‌کنند و از این رو، یکی از بالاترین حقوق‌های دریافتی از جانب دولت را دارند. دستمزد این مدیران در پنج سال گذشته، 13 درصد افزایش داشته است. .
فرصت‌های شغلی: برنامه‌ها و اولویت‌ها دولت‌ کانادا که با روی کار آمدن کابینه‌های جدید و روسای جمهور جدید همیشه تغییر می‌کند، سبب شده موقعیت شغلی مدیران دولتی، ثبات چندانی نداشته باشد.

دهمین شغل برتر کانادا : مدیر ساخت و ساز  (Construction Manager)

مدیر ساخت و ساز  (Construction Manager) - مشاغل برتر کانادا در سال 2019
مدیر ساخت و ساز  (Construction Manager) – مشاغل برتر کانادا در سال 2019
توصیف شغل: مدیران ساخت و ساز، بر تیم‌های ساختمانی نظارت می‌کنند، مراقب پیشرفت صحیح پروژه‌ها و زمان‌بندی آن‌ها هستند، بودجه‌های لازم را ارزیابی می‌کنند، پروژه‌ها را به صورت دقیق، زمان‌بندی می‌نمایند، و مسئول تحویل پروژه‌ها در موعد مقرر خواهند بود.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

برای رسیدن به این شغل باید دارای مدرک دانشگاهی در رشته مهندسی عمران یا فناوری ساخت و ساز باشید. اگر می‌خواهد در این شغل به رده‌های مدیریتی برسید، باید سال‌ها تجربه کسب کرده باشید.
درآمد: میزان درآمد مدیران ساخت و ساز در کانادا، برحسب میزان تجربه‌شان فرق می‌کند. به طور متوسط، میانگین حقوق سالانه‌ی یک مدیر ساخت و ساز در کانادا، 83 هزار دلار است. حقوق مدیران ساخت و ساز، در پنج سال گذشته 14 درصد افزایش داشته است.
فرصت‌های شغلی: در سال‌های اخیر، تعداد مدیران ساخت و ساز در کانادا افزایش چشمگیری داشته است اما رشد این شغل، همواره تابع رشد اقتصادی کل کشور بوده است. پیش‌بینی می‌شود رشد این شغل به سبب تداوم ساخت و سازها در کانادا، همچنان ادامه یابد.

11. شغل برتر کانادا : تحلیل‌گر آماری  (Statistician or Actuary)

تحلیل‌گر آماری (Statistician or Actuary) مشاغل برتر کانادا در سال 2019
تحلیل‌گر آماری (Statistician or Actuary) مشاغل برتر کانادا در سال 2019
توصیف شغل: انسان‌ها هر روز تعداد بسیار زیادی داده‌های دیجیتال تولید می‌کنند و این تعداد، هر لحظه به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد، و لاجرم نیاز به کسی داریم که از این حجمِسرسام‌آور اطلاعات، سر در بیاورد. تحلیل‌گر آماری در واقع از تکنیک‌های ریاضی برای ایجاد مدل‌های حل مساله و پیش‌بینی رفتارها و برون‌دادها استفاده می‌کند.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

برای این شغل باید مدرک فوق لیسانس ریاضی یا آمار داشته باشید.
درآمد: میانگین حقوق سالانه‌ی یک تحلیل‌گر آماری در کانادا، 87 هزار دلار است.
فرصت‌های شغلی: رشد این شغل بسیار سریع بوده، به‌طوری که در فاصله‌ی سال‌های 2013 تا 2018، این شغل 87 درصد رشد داشته است. اما پیش‌بینی می‌شود در سال پنج سال آینده، تعداد متقاضیان این شغل، با تعداد فرصت‌های شغلی موجود، برابر باشد.

12. شغل برتر کانادا : مدیر ارشد کسب و کار  (Business Executive)

مدیر ارشد کسب و کار  (Business Executive) - مشاغل برتر کانادا در سال 2019
مدیر ارشد کسب و کار  (Business Executive) – مشاغل برتر کانادا در سال 2019
توصیف شغل: کیست که دوست نداشته باشد رئیس بزرگ باشد؟ این رده‌ی شغلی شامل انواع موقعیت‌های سطح‌بالا در شرکت‌ها و سازمان‌ها است که از آن جمله می‌توان به مدیر ارشد اجرایی، مدیر مالی و عملیاتی، نایب‌رئیس اجرایی، و مدیرعامل اشاره کرد. کسی که این شغل را دارد باید درباره‌ی ماموریت سازمان و نحوه‌ی تخصیص منابع، تصمیم‌گیری کند. بعلاوه، مدیر ارشد، نماینده‌ی کارفرما در تمام امور جاری سازمان نیز هست.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

قرار نیست کسی را فقط به خاطر این‌که تقاضانامه‌ی خوبی نوشته است به عنوان مدیر ارشد انتخاب کنند. مدیر ارشد باید دارای مدرک دانشگاهی در یکی از رشته‌های مرتبط با کار سازمان باشد و افزون بر آن، سال‌ها به عنوان مدیر سازمان، تجربه کسب نموده باشد.
درآمد: میانگین حقوق سالانه‌ی یک مدیر ارشد در کانادا، 110 هزار دلار است؛ هرچند مدیران ارشد اجرایی در شرکت‌های بزرگ، بسیار بیش از این رقم درآمد دارند.
فرصت‌های شغلی: در فاصله‌ی سال‌های 2013 تا 2018، این شغل 26 درصد رشد داشته است. اما پیش‌بینی می‌شود در سال پنج سال آینده، رشد این شغل متوقف شود به طوری که تعداد متقاضیان، بیش از تعداد فرصت‌های شغلیِ موجود باشد.

13. شغل برتر کانادا : مهندس برق  (Electronics Engineer)

مهندس برق (Electronics Engineer) مشاغل برتر کانادا در سال 2019
مهندس برق (Electronics Engineer) مشاغل برتر کانادا در سال 2019
توصیف شغل: مهندسین برق، پشت صحنه‌ی تمام سیستم‌ها و تجهیزات برقی حضور دارند. کار این مهندسین، گسترده است و مقولاتی چون طراحی مدارهای الکترونیکی، برنامه‌ریزیِ توزیع شبکه‌های برق، یا بررسی اختلالات برق را در بر می‌گیرد.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

برای رسیدن به این شغل باید حتما مدرک لیسانس، فوق لیسانس یا دکتری برق، الکترونیک، یا رشته‌های وابسته به آن‌ها را داشته باشید. بعلاوه باید به مدت سه تا چهار سال، زیر نظر یک متخصص باتجره، کار کنید و آزمون‌های حرفه‌ایِ این شغل را بگذرانید. برای این‌که بتوانید به عنوان یک مهندس حرفه‌ایِ برق فعالیت کنید، باید از سازمان‌های استانی، مجوزهای لازم را اخذ نمایید.
درآمد: میانگین حقوق سالانه‌ی یک مهندس برق در کانادا، 90 هزار دلار است.
فرصت‌های شغلی: این شغل در پنج سال گذشته اگر چه رشد داشته، اما رشدی زیاد نبوده است به‌طوری که تعداد مهندسین برق در حال حاضر، فقط 8 درصد بیش‌تر از تعداد مشابه در پنج سال پیش است.

14. شغل برتر کانادا : افسر پلیس  (Police Officer)

افسر پلیس  (Police Officer) مشاغل برتر کانادا در سال 2019
افسر پلیس  (Police Officer) مشاغل برتر کانادا در سال 2019
توصیف شغل: وظیفه‌ی افسران پلیس، حفاظت از مردم، پیش‌گیری از وقوع جرم و جنایت، و حفظ نظم و قانون است. کار افسران پلیس دامنه‌ی وسیعی را در بر می‌گیرد و انواع مختلفی از افسران پلیس (از کارآگاه تا پلیس بزرگراه) را شامل می‌شود.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

برای رسیدن به این شغل باید مدرک کالج یا دانشگاه داشته باشید و دوره‌های سه تا شش‌ماهه‌ی آموزش‌های پلیسی را گذرانده باشید و از پس آزمون‌های جسمانی و روان‌شناختی نیز برآیید.
درآمد: میانگین حقوق سالانه‌ی یک افسر پلیس در کانادا، 88 هزار دلار است.
فرصت‌های شغلی: این شغل در پنج سال گذشته رشد داشته است به‌طوری که تعداد افسران پلیس کانادا در حال حاضر، 18 درصد بیش‌تر از تعداد افسرانِ پنج سال پیش است. دولت کانادا پیش‌بینی کرده‌ است که تا سال 2024، تعداد متقاضیان این شغل با تعداد فرصت‌های شغلی، تقریبا برابر خواهد بود

15. شغل برتر کانادا : کارگر کابل برق و خطوط نیرو  (Power Line & Cable Worker)

کارگر کابل برق و خطوط نیرو (Power Line & Cable Worker) مشاغل برتر کانادا در سال 2019
کارگر کابل برق و خطوط نیرو (Power Line & Cable Worker) مشاغل برتر کانادا در سال 2019
توصیف شغل: وظیفه‌ی این کارگران، نصب، نگهداری و تعمیر کابل‌های هوایی و زیرزمینیِ انتقال برق و تجهیزات مربوطه است. در این شغل شاید لازم باشد فرد، بر روی کابین‌هایهیدرولیکی یا تیرهای چراغ برق کار کند، سیستم‌های روشنایی خیابان‌ها را نصب نماید، یا مجبور به کار در تونل‌های باریک و زیرزمینی شود.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

برای تصدی این شغل، داشتن دیپلم دبیرستان کافی است و فقط باید یک دوره‌ی سه‌چهارساله‌ی کارآموزی (شبیه دوره‌های فنی و حرفه‌ای خودمان) را گذرند. اگر بیش از چهار سال سابقه‌ی کار در زمینه‌ی تاسیسات داشته باشید، دیگر نیازی به گذراندن آن دوره‌ی کارآموزی نخواهد بود.
درآمد: میانگین حقوق سالانه‌ی یک کارگر کابل برق و خطوط نیرو در کانادا، 80 هزار دلار است.
فرصت‌های شغلی: تعداد کارگران کابل و انتقال نیروی کانادا در حال حاضر، 33 درصد بیش‌تر از شاغلین این حرفه در پنج سال گذشته است. دولت کانادا پیش‌بینی کرده‌ است که تا سال 2024، تعداد متقاضیان این شغل با تعداد فرصت‌های شغلی، تقریبا برابر خواهد بود

16. شغل برتر کانادا : مهندس لوکوموتیو(Locomotive Engineer)

توصیف شغل: اگر شیفته قطار هستید، وقتش رسیده که علاقه‌ی خود را تبدیل به شغل کنید. وظیفه‌ی مهندسی لوکوموتیو این است که با نحوه‌ی کار قطارها و متروها آشنا باشند و بار و مسافر را در سراسر آمریکای شمالی جابجا کنند. یکی دیگر از وظایف مهندسین لوکوموتیو، بازرسی و بازبینی تجهیزات و برقراری ارتباط با خدمه‌ی ریل و ایستگاه‌ها و مسئولین کنترل ترافیک است تا اطمینان حاصل شود که حرکت قطارها امن و طبق برنامه پیش می‌رود.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

برای این شغل نیازی به تحصیلات دانشگاهی نیست و فقط مدرک دیپلم، کفایت می‌کند. البته باید تجربه‌ی کار به عنوان مسئول کنترل قطار (کسی که مسئول رسیدگی به بار و خدمه در قطار است) را داشته باشید.
درآمد: میانگین حقوق سالانه‌ی یک مهندس لوکوموتیو در کانادا، 78 هزار دلار است.
فرصت‌های شغلی: دولت کانادا پیش‌بینی کرده‌ است که این شغل آینده‌ای درخشان برای پنج سال آتی داشته باشد و تعداد فرصت‌های شغلی موجود، بیشتر از متقاضیان آن باشد و هیچ کس در این حرفه بیکار نخواهد ماند

17. شغل برتر کانادا : سرپرستار و ناظر پزشکی (Head Nurse & Medical Supervisor)

توصیف شغل: هر جا که پرستارها کار می‌کنند (خواه بیمارستان باشد و خواه کلینیک، خانه‌ی سالمندان، یا مراکز روان‌درمانی) نیاز به سرپرستار هم وجود خواهد داشت. وظیفه‌ی سرپرستارها نظارت بر کار پرستاران، ایجاد هماهنگی بین تیم‌های درمانی و سایر تیم‌های بهداشتی و مراقبتی، و اداره‌ی بودجه است.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

برای به دست آوردن این شغل، باید حتما مدرک پرستاری داشته باشید و از استانی که در آن کار می‌کنید، شماره نظام پرستاری گرفته باشید. حتا شاید لازم باشد دوره‌های مدیریت را نیز بگذرانید. و سرانجام، داشتن تجربه‌ی بالینی به عنوان یک پرستارِ دارای نظام پرستاری، اهمیت زیادی برای تصدی این شغل خواهد داشت.
درآمد: میانگین حقوق سالانه‌ی یک سرپرستار در کانادا، 83 هزار دلار است.
فرصت‌های شغلی: رشد این شغل بسیار سریع بوده است به‌گونه‌ای که تعداد شاغلین این حرفه در سال جاری، 57 درصد بیشتر از سرپرستارانِ پنج سال گذشته است.

18. مدیر خدمات بهداشتی و اجتماعی (Health & Community Service Manager)

توصیف شغل: این شغل دامنه‌ای از مشاغل دیگر از جمله افسر بهداشت، مدیر مددیاری اجتماعی و مدیر توسعه درمانی را در بر می‌گیرد. افرادی که این شغل را دارند مسئول اجرای سیاست‌هایی هستند که جامعه را سالم نگه می‌دارد. این شغل می‌تواند شامل انجام تحقیقات و پژوهش‌ها، بودجه‌بندی، و هماهنگی پروژه‌های بهداشتی و درمان باشد.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

برای تصدی این شغل، باید حداقل مدرک لیسانس در یکی از رشته‌های مربوطه را داشته باشد. بعضی کارفرمایان، اصرار دارند که متقاضی، مدرک فوق لیسانس داشته باشد. از آن‌جا که مدیر خدمات بهداشتی و اجتماعی، یکی از مدیران ارشد است، متقاضیان این رشته باید تجربه‌ی زیادی در پژوهش‌های اجتماعی، مشاوره، و نظارت بر برنامه‌‌های بهداشتی و اجتماعی داشته باشند. برای کسانی که میخواهند در حوزه‌ی سیاست‌گذاری خدمات بهداشتی و درمانی فعالیت کنند، داشتن مدرک دکتری با مجوز و مدرکی معادل با آن، الزامی است.
درآمد: میانگین حقوق سالانه‌ی یک مدیر خدمات بهداشتی و اجتماعی در کانادا، 110 هزار دلار است.
فرصت‌های شغلی: رشد این شغل بسیار سریع بوده است به‌گونه‌ای که تعداد شاغلین این حرفه در سال جاری، 53 درصد بیشتر از شاغلینِ پنج سال گذشته است. اما ممکن است این رشد از رونق بیفتد. دولت کانادا پیش‌بینی کرده است که در پنج سال آینده، تعداد متقاضیان این شغل، از تعداد فرصت‌های شغلیِ موجود، بیش‌تر خواهد بود.

19. شغل برتر کانادا : درمان‌گر حرفه‌ای (Occupational Therapist)

توصیف شغل: درمان‌گر حرفه‌ای به رفع بیماری‌ها، آسیب‌دیدگی‌ها یا اختلالات پیش‌رونده کمک می‌کند. وظایف شغلیِ درمانگر حرفه‌ای عبارت‌اند از ایجاد برنامه‌های پیشگیرنده برای رفع نیازهای مراجعین و بیماران، ثبت سوابق بیماران و مراجعین، و نظارت بر پرسنل واحد پشتیبانی.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

برای انجام این شغل، فرد باید حتما مدرک دانشگاهی در رشته درمان‌گری حرفه‌ای داشته باشد و آزمون‌های استانی یا ملی را گذرانده باشد. بعضی از درمان‌گران حرفه‌ای، برای آن‌که متخصص این حوزه شوند، در دوره‌های آموزشیِ تکمیلی شرکت می‌کنند و تجربه‌ی زیادی در یکی از حوزه‌های خاصِ درمان‌گری به دست می‌آورند.
درآمد: میانگین حقوق سالانه‌ی یک درمان‌گر حرفه‌ای در کانادا، 82 هزار دلار است.
فرصت‌های شغلی: دولت کانادا پیش‌بینی کرده است که در پنج‌ سال آینده، تعداد فرصت‌های شغلی برای درمان‌گران حرفه‌ای، بیش‌تر از تعداد جویندگان کار در این رشته خواهد بود و بنابراین هیچ درمان‌گر حرفه‌ای در کانادا بیکار نخواهد ماند.

20. مدیر مالی (Financial Manager)

توصیف شغل: هر سازمان نیاز به شخصی دارد که اوضاع مالی‌اش را سر و سامان دهد. افرادی که مدیر مالی می‌شوند باید واحد مالی و حسابداری را مدیریت کنند، سیاست‌ها و استانداردهای سازمان را بهبود بخشند، و برای مدیران ارشد سازمان گزارش تهیه نمایند. از جمله وظایف مدیران مالی می‌توان به تنظیم اظهارنامه‌های مالی، هماهنگ‌سازی بودجه، و اعلام گرایش‌ها و روندهای تاثیرگذار بر عملکرد مالی شرکت و سازمان به مدیران ارشد سازمان اشاره کرد.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

مدیر مالی باید دارای مدرک لیسانس در یکی از رشته‌های اقتصاد، مدیریت یا بازرگانی باشد. داشتنِ مدرک فوق لیسانس برای مدیر مالی امتیاز بزرگی محسوب می‌شود. مدیر مالی یکی از مدیران ارشد هر سازمان است، پس باید قبل از رسیدن به این پست، سال‌ها در زمینه‌های مختلفی چون حسابداری، بودجه‌بندی و برنامه‌ریزی مالی، تجربه کسب کرده باشد.
درآمد: میانگین حقوق سالانه‌ی یک مدیر مالی در کانادا، 96 هزار دلار است.
فرصت‌های شغلی: یکی از نقاط ضعف این شغل آن است که رشدش سریع نیست زیرا در تعداد مدیران مالی در سالی جاری، فقط 3 درصد بیش‌تر از پنج سال پیش بوده است. البته دولت کانادا پیش‌بینی کرده است در پنج سال آینده، هیچ مدیر مالی بیکاری در کانادا وجود نخواهد داشت.

21. مدیر مدرسه (School Principal & Administrator)

توصیف شغل: مدیر مدرسه مسئول نظارت بر معلمان و سایر کارمندان مدراسِ سطوح ابتدایی و متوسطه است. شغل مدیریت مدرسه، شامل امور اجرایی نظیر نظارت و مدیریت آموزشی و کنترل سیستم مدرسه نیز می‌شود.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

برای رسیدن به شغل مدیریِ مدرسه، باید لیسانس (و در بسیاری از مدارس، فوق لیسانسِ) آموزش داشته باشید. بعلاوه، مدیر مدرسه باید سال‌ها تجربه‌ی کار به عنوان معلم ارشد یا رئیس واحد آموزش مدرسه را داشته باشد
درآمد: میانگین حقوق سالانه‌ی یک مدیر مدرسه در کانادا، 100 هزار دلار است
فرصت‌های شغلی: شغل مدیری مدرسه در پنج سال گذشته اندکی رشد داشته است، هرچند این رشد بسیار اندک بوده. تعداد مدیران مدرسه که اکنون در کانادا شاغل هستند، فقط یک درصد از تعداد مدیران مدارسِ سال 2013 بیش‌تر است. اما دولت کانادا پیش‌بینی کرده است تا سال 2014، فرصت‌های شغلی برای مدیران مدرسه افزایش و رشد بیش‌تری یابد.

22. تعمیرکار آسانسور (Elevator Mechanic)

توصیف شغل: افرادی که این شغل را دارند، وظیفه‌شان تعمیر و نگهداری از آسانسورها و پله‌های برقی است. دامنه‌ی وظایف این افراد می‌تواند نصب تجهیرات، عیب‌یابی، رفع ایرادات، و اقدامات پشتیبانی و پیش‌گیرنده باشد.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

احتمالاً برای رسیدن به این شغل، مدرک دیپلم دبیرستان کفایت خواهد کرد. بعلاوه، باید یک دوره‌ی چهار پنج‌ساله‌ی کارآموزی را نیز بگذرانید. در استان‌های کبک و آلبرتا، برای انجام این شغل نیاز به پروانه کار (tradecertification) نیز خواهید داشت.
درآمد: متوسط درآمد یک تعمیرکار آسانسور، 81 هزار دلار در سال است.
فرصت‌های شغلی: این شغل در سال‌های اخیر رشد بسیار خوبی داشته است به‌طوری که تعداد تعمیرکاران آسانسور در سال جاری، 83 درصد بیشتر از دارندگان این شغل در پنج سال گذشته است. با این حال، پیش‌بینی می‌شود تا سال 2024، تعداد فرصت‌های شغلیِ موجود برای این حرفه، با تعداد متقاضیانِ این کار برابر شود.

23. ناظر حفاری معادن نفت و گاز (Oil & Gas Drilling Supervisor)

توصیف شغل: افرادی که این شغل را دارند، وظیفه‌شان مدیریتِ کارگرانی است که در میدان‌های نفت و گاز حفاری می‌کنند. وظایف این شغل می‌تواند برنامه‌ریزی و زمان‌بندی، حل مساله، و استخدام کارگر باشد.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

برای تصدی این شغل، کافی است مدرک دیپلم داشته باشید و چند دوره‌ی آموزشی را گذرانده باشید. البته از همان ابتدای کار تبدیل به ناظر حفاری‌های نفت و گاز نخواهید شد بلکه برای رسیدن به این پست، باید سال‌ها تجربه‌ی کار میدانی در این حوزه را داشته باشید.
درآمد: متوسط درآمد سالانه‌ی ناظران حفاری معادن نفت و گار، 85 هزار دلار است.
فرصت‌های شغلی: بخش نفت و گاز از زمانی که قیمت نفت و گاز در سال 2014 با افتی ناگهانی روبه‌رو شد، رونق سابق خود را اندکی از دست داد و از این رو، تعداد کسانی که امروزه به عنوان ناظر حفاری معادن نفت و گاز مشغول به کار هستند، 22 درصد کمتر از صاحبان این شغل در پنج سال پیش است.

24. مدیر منابع انسانی (Human Resources Manager)

توصیف شغل: این شغل مستلزم ایفای نقش مدیر واحد منابع انسانی است. حوزه‌ی مسئولیت‌های این شغل عبارت‌اند از استخدام افراد، آموزش، انجام معاملات کلی با اتحادیه‌ها، و اداره‌ی امور مربوط به پرداخت حقوق و مزایا.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

برای کار در این حوزه، نیاز به داشتنِ مدرک لیسانس در یکی از رشته‌های مرتبط، مانند مدیریت بازرگانی، روابط صنعتی، یا مدیریت تجاری دارید. اگر در هیچ یک از رشته‌های مرتبط، مدرک لیسانس ندارید، می‌توانید در دوره‌های آموزشیِ حرفه‌ایِ مستقلی که تحت عنوان «مدیریت پرسنل» برگزار می‌شود و چیزی شبیه مدرک فنی- حرفه‌ایِ ایران است شرکت کرده و گواهیِ آن را ارایه نمایید. معمولاً شرکت‌هایی که به دنبال استخدام مدیر منابع انسانی هستند، یکی از شرایط‌شان این است که فرد متقاضی، حتماً چندین سال سابقه‌ی کار در این شغل را داشته باشد.
درآمد: متوسط درآمد سالانه‌ی مدیران منابع انسانی، 94 هزار دلار است.
فرصت‌های شغلی: متاسفانه این شغل در پنج سال گذشته، رشد چندانی نداشته است و تعداد شاغلین در این شغل در سال جاری، 6 درصد کمتر از تعداد مدیران منابع انسانی در سال 2013 بوده است. دولت کانادا پیش‌بینی کرده است که تا سال 2024، تعداد فرصت‌های شغلیِ موجود برای مدیران منابع انسانی افزایش خواهد یافت.

25. مدیر خدمات بهداشتی و درمانی (Health Care Manager)

توصیف شغل: با پیر شدن سن شهروندان کانادا، پیش‌بینی می‌شود که مشاغل حوزه بهداشتی و درمانی، رشد حیرت‌انگیزی داشته باشند. مدیر خدمات بهداشتی و درمانی، کسی است که بر ارایه‌ی خدمات درمانی در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، خانه‌های سالمندان، و سایر محیط‌های مربوط به این حوزه، نظارت می‌کند. مدیران خدمات بهداشتی و درمانی مسئول نظارت بر سایر افراد حرفه‌ایِ حوزه‌ی بهداشت و درمان، استخدام نیروهای جدید، طراحی و ارزیابی خدمات، و تنظیم بودجه‌های مربوطه هستند.
صلاحیت‌های

مورد نیازشغل:

اگر میانه‌ای با آموزش‌های مکرر ندارید و می‌خواهید شغلی داشته باشید که لازم نباشد هر سال، دوره‌های آموزشی مختلف بگذرانید، پس بهتر است دور این شغل خط بکشید. اگر مدیر خدمات بهداشتی و درمانی شوید باید همچون یک دانشجوی رشته‌ی پزشکی پرستاری، اطلاعات‌تان به‌روز باشد؛ پس لازم خواهد بود که مدام دوره‌های آموزشی مختلفی در حوزه‌های پزشکی و پرستاری بگذرانید. شاید در مورد پزشکان متخصص، این موضوع مصداق نداشته باشد زیرا بعد از آن‌که مدرک تخصصِ خود را گرفتند و وارد بازار کار شدند، دیگر از همان بخشی که مشغول به کارند تکان نمی‌خورند و چه بسا تا آخر عمر، در همان حوزه‌ی تخصصی کار کنند؛ اما مدیر خدمات بهداشتی و درمانی، چنین نیست و با همه‌ی واحدهای بخش بهداشت و درمان سر و کار خواهد داشت.
درآمد: درآمد سالانه‌ی مدیران خدمات بهداشتی و درمانی، به طور متوسط سالی 95 هزار دلار است؛ اما این رقم می‌تواند بسته به نوع خدمات، بسیار متفاوت و متغیر باشد.
فرصت‌های شغلی: دولت کانادا معتقد است که در پنج سال آینده، تعداد فرصت‌های شغلی برای مدیران خدمات بهداشتی و درمانی، اندکی بیش از جویندگان این شغل خواهد بود؛ و به عبارتی، کسی که صلاحیت و تخصص لازم برای مدیریت خدمات درمانی را داشته باشد بیکار نخواهد ماند.
چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
رهپویان مهاجر

رهپویان مهاجر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است و هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما بصورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

۲ پاسخ

    1. دوست عزیز سلام
      همان‌طور که در ابتدای مقاله ذکر شده، این فهرست، فهرستی است که مجله‌ی «بیزینس کانادا» از ۲۵ شغل برتر کانادا در سال ۲۰۱۹ منتشر کرده است و بنابراین، صرفاً نگاه این مجله بر طبق معیارهایی است که از نظر میزان درآمد، نرخ اشتغال و آینده‌ی شغلی در نظر گرفته است. رشته روان‌شناسی بالینی نیز (مانند بسیاری از رشته‌های دیگری که در این لیست نیامده‌اند) طبق معیارهای مختلف، می‌تواند یک شغل برتر در کانادا باشد. به هر حال از دقت نظرتان سپاس‌گزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *