اقامت دائم کانادا و اقامت شهروندی کانادا

اقامت دائم کانادا و اقامت شهروندی کانادا چه تفاوتی دارند؟

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

اقامت دائم کانادا و اقامت شهروندی کانادا با یکدیگر تفاوت هایی را دارند. کشور کانادا در سال های اخیر مورد محبوبیت مهاجران بسیار زیادی قرار گرفته است. کشور کانادا شمالی ترین کشور قاره ی آمریکاست و دومین کشور بزرگ جهان محسوب می گردد. به دلیل ماهیت توسعه یافتگی آن، مهاجران بسیار زیادی را از سراسر جهان به خود جذب نموده است.

آیا علاقمند هستید که به کانادا مهاجرت کنید؟ اگر پاسختان مثبت است باید به شما بگویم که، باید حتما راه های ورود به این کشور را بلد باشید. افراد به گونه های متفاوتی می توانند به این کشور مهاجرت کنند.

از طریق جاب آفر یا ویزای کاری، ویزای تحصیلی و دیگر ویزاهای مختلف شما می توانید به این کشور مهاجرت کنید. افرادی که خواهان زندگی در کشور کانادا هستند، به دنبال این هستند که اقامت دائم دریافت کنند و یا اقامت شهروندی بگیرند.

اقامت دائم کانادا و اقامت شهروندی کانادا

چگونه اقامت دائم کانادا را دریافت کنیم؟

کانادا با توجه به قوانین فدرال و با توجه به شرایط و ضوابط استان های مختلف، برنامه های مهاجرتی متفاوتی را ارائه می دهد. که این برنامه ها ممکن است به اقامت دائم منجر شود و یا حتی ممکن است نتوانید اقامت دائم کانادا را بگیرید.

نوع دیگری از اخذ اقامت به کشور کانادا وجود دارد که اقامت شهروندی نامیده می شود.

این که شما از همان اول بخواهید اقامت شهروندی کانادا را دریافت کنید، چنین چیزی وجود ندارد. باید ابتدا اقامت دائم را دریافت کنید و بعد از سپری شدن مدت اقامت دائم، تقاضای اقامت شهروندی کانادا را بکنید.

البته برای برخی از برنامه های سرمایه گذاری بلند مدت، چنین تقاضایی وجود دارد. همچنین در صورت به دنیا آوردن فرزند خود در کشور کانادا نیز می توانید، اقامت دائم کانادا را دریافت نمایید. زیرا فرزندتان، یک شهروند کانادایی محسوب می شود.

چرا افراد می خواهند که به کشور کانادا مهاجرت کنند؟

مهاجرت دلایل بسیار زیادی دارد. یکی از این دلایل ایده آل نبودن شرایط کشوری است که فرد در آن زندگی می کند. کانادا از جمله کشورهایی هست که شرایط کار و تحصیل در آن مساعد می باشد و برترین کالج های معتبر دنیا در این کشور واقع شده است. بسیاری از افراد به دنبال اخذ اقامت دائم کانادا هستند تا بتوانند تا آخر عمر در این کشور زندگی کنند. ولی ممکن است کمی شرایط پیچیده باشد. دلایل دیگری از جمله جنگ، نا به سامانی زندگی، کافی نبودن امنیت و عدم توسعه در برخی کشور ها می تواند این انگیزه را برای افراد ایجاد کند که به دنبال اقامت دائم کانادا و اقامت شهروندی کانادا باشند.

حتما بخوانید:  مهاجرت برقکار به کانادا؛ آخرین شرایط و روش های مهاجرت به کانادا در سال 2021

اقامت دائم کانادا و اقامت شهروندی کانادا

چگونه از طریق کالج اقامت دائم را بگیریم؟

اگر بخواهید از طریق کالج اقامت دائم بگیرید باید به شما بگوییم که باید حتما پس از اتمام کالج خود، به دنبال کار بگردید و پیشنهاد شغلی در زمینه ای که درس خوانده اید را از طریق شرکتی که می خواهید در آن جا کار کنید، دریافت کنید. زیرا باید حتما اثبات شود که این کشور به نیروی کار متخصص در زمینه ای که شما در آن درس خوانده اید، احتیاج دارد. درس خواندن در کالج، بصورت شهریه پرداز می باشد و شما باید هزینه ی دو سال درس خواندن خود در کشور کانادا را بپردازید.

کالج ها رشته های متنوعی را برای افراد ارائه می دهند و برای دریافت اقامت دائم کانادا بیشتر افراد این مسیر را انتخاب می کنند. و هزینه ی کالج خود را با کار دانشجویی پرداخت می کنند. البته ورود به کالج کمی سختی می خواهد. شما باید حداقل نمره ی آیلتس 6.5 را دریافت کنید و نمره هایتان در مقطع دیپلم یا لیسانس نیز بالا باشد. و کالج ها شرایط پذیرش رشته‌ی تحصیلی شما را داشته باشند.

اقامت دائم کانادا و اقامت شهروندی کانادا

حالا می رسیم به بحث اصلی خودمان که اقامت دائم کانادا و اقامت شهروندی کانادا چیست؟

بسیاری از مهاجران احتمالی کانادا علاقه مند به اخذ تابعیت کانادا هستند. اما قبل از اینکه بتوانید شهروند کانادا شوید، ابتدا باید اقامت دائم کانادا را داشته باشید. در واقع، نتیجه نهایی هر برنامه مهاجرتی به کشور کانادا (از جمله مسیرهای استانی مانند PNP یا مهاجرت کبک) اخذ اقامت دائم کانادا است.

پس از اقامت دائم، به طور خودکار، کارت اقامت دائم (PR) برای شما صادر می شود. کارت PR در اصل معادل گرین کارت آمریکا است. البته از نوع کانادایی.

به محض اینکه یک فرد اقامت دائم کانادا را دریافت می کند، موظف است یک سری چهارچوب ها و ضوابطی را رعایت کند و از مزایای زیر برخوردار می گردد:

  • دسترسی به مزایای اجتماعی مشابه هر شهروند کانادایی، از جمله پوشش های مرتبط با خدمات درمانی.
  • حق زندگی، کار و تحصیل در هر جایی از کانادا
  • رعایت از قوانین کانادا و منشور حقوق و آزادی این کشور
حتما بخوانید:  روش های مهاجرت به هلند از طریق کار در سال 2021

اقامت دائم کانادا و اقامت شهروندی کانادا

حق درخواست تابعیت کانادا

کسانی که اقامت دائم کانادا را دریافت می کنند، ملزم به رعایت برخی قوانین می باشند. مانند پرداخت مالیات و رعایت قوانین کانادا. ساکنان دائمی کانادا یا کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند، نمی توانند رأی دهند یا کاندیدا شوند. همچنین برخی از محدودیت ها در مورد کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند وجود دارد. این محدودیت ها بیشتر مناصب دولتی را شامل می شود که برخی از محدودیت ها را نیز در پی دارد. مثل رعایت مسائل امنیتی. یعنی این که دستتان در عملکرد بعضی مسائل، باز نیست.

کسانی که اقامت دائم کانادا را دریافت می کنند، اگر  بخواهند به خارج از کشور سفر کنند، می توانند این کار را با کارت PR معتبر یا با سند مسافرتی دائمی (PRTD) و گذرنامه ای که از کشور تابعیت خود دارند، انجام دهند.

کارت های روابط عمومی یک دوره اعتبار دارند. بنابراین باید مرتباً تمدید شوند. با این حال، در صورت انقضاء کارت روابط عمومی، شما به طور خودکار وضعیت اقامت دائم خود را از دست نمی دهید. برای حفظ وضعیت اقامت دائم خود، باید برخی از شرایط اقامت را داشته باشید.

به عنوان یک کسی که اقامت دائم کانادا را دریافت نموده است، شما می توانید در خارج از کانادا زندگی کنید. با این حال، شما باید حتما حداقل دو سال را در یک دوره پنج ساله، در کشور کانادا زندگی کنید.

اگر مدت طولانی تری در خارج از کانادا زندگی کنید، ممکن است اقامت دائم خود را از دست بدهید. هر چند استثناعاتی در این زمینه وجود دارد.

حتی اگر نتوانید شرایط اقامت را برآورده کنید، به طور خودکار، وضعیت اقامت دائم کانادا را از دست نمی دهید. تنها در صورت گذراندن مراحل رسمی می توانید وضعیت فعلی خود را از دست دهید.

تفاوت بین اقامت دائم و اقامت شهروندی کانادا

توجه کنید که اگر قصد دارید سیتی زن یا شهروند کانادا شوید، باید حتما قبل از آن اقدام به دریافت اقامت دائم کانادا کنید. اول به اقامت دائم کانادا احتیاج دارید و بعد به اقامت شهروندی.

حتما بخوانید:  10 شهر برتر کانادا برای کار و زندگی

تفاوتی که بین اقامت دائم  و اقامت شهروندی کانادا وجود دارد در بحث های سیاسی است. وقتی بتوانید اقامت شهروندی کانادا را دریافت کنید، در این حالت مختار هستید که در بحث های سیاسی مرتبط با این کشور مثل شرکت در انتخابات، و برخی مسائل مربوط به امنیتی شرکت کنید و یا حتی به شغل های امنیتی ورود پیدا کنید.

اقامت دائم کانادا و اقامت شهروندی کانادا

تفاوت های بین پی آر و سیتیزنی کانادا در چیست و چگونه سیتیزن کانادا شویم؟

فکر نکنید که پی آر یا اقامت دائم را دریافت نموده اید همه چیز تمام شده است. هنوز باید برای سیتیزنی یا اقامت شهروندی کانادا اقدام کنید تا از محدودیت های اقامت دائم خلاص شوید. بعد از سپری شدن دو سال شما می توانید اقامت شهروندی یا سیتیزنی کانادا را دریافت کنید. یادتان باشد که باید حتما دو سال در این کشور زندگی کنید.

  • پس از دریافت اقامت شهروندی کانادا، شما با یک فرد کانادایی هیچ تفاوتی ندارید و دقیقا مثل فردی هستید که در این کشور به دنیا امده است و حق و حقوقتان دقیقا مشابه با افراد متولد شده در کانادا است.
  • اگر از طریق ویزای دانشجویی اقامت دائم را دریافت نمودید می توانید پس از گذشت دو سال تقاضایی مبنی بر دریافت اقامت شهروندی را داشته باشید. البته برای کسانی که در کالج های دو ساله درس می خوانند.
  • برای بقیه ی افراد که از راه های دیگر به این کشور ورود پیدا می کنند، باید پس از دریافت اقامت دائم کانادا، حداقل سه سال در این کشور زندگی کنند و بعد اقامت شهروندی کانادا را بگیرند.

 

سخن پایانی

مهاجرت به کانادا دغدغه ی بسیاری از افراد می باشد. اگر علاقمند هستید که به این کشور مهاجرت کنید موسسه ی رهپویان مهاجر در خدمت شماست. با مجرب ترین و کارآزموده ترین مشاوران مهاجرتی در خدمت شما عزیزان هستیم.

5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 4 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 4 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *