رای «خارق العاده» دادگاه کانادا به نفع یک پرونده مهاجرتی

دادگاه کانادا در حرکتی «خارق العاده» وزارت مهاجرت را ملزم به تصمیم‌گیری 30روزه در مورد یک پرونده مهاجرتی و بازگرداندان1500 دلار نمود.

یکی از مشکلات و مسائل اساسی مهاجرت به کانادا برای متقاضیان انتظار برای مشخص شدن وضعیت اقامتی شان است.

به همین دلیل ممکن است بعد از شنیدن نتیجه رای این دادگاه، بسیاری از افرادی که مدت زمان زیادی را در انتظار تصمیم گیری وزارت مهاجرت کانادا سپری کرده‌اند، به فکر ارجاع پرونده خود به دادگاه بیافتند.

متقاضیانی که چنینی تصمیمی دارند باید در نظر داشته باشند که هر پرونده‌ای با پرونده دیگر متفاوت است. با این همه چنین حکمی برای متقاضیان مهاجرت به کانادا بسیار دلگرم کننده و هیجان انگیز بود و به آنها این نوید را می‌دهد که حتی تا قبل از اینکه در مورد وضعیت اقامتی آنها در کانادا تصمیمی گرفته شود، در صورتی که در مورد تاخیر در روند بررسی پرونده حق با آنها باشد می‌توانند به گرفتن حق خود امیدوار باشند.

البته نباید از نظر دور داشت که راه‌های مختلفی برای کاهش این زمان انتظار وجود دارند که یکی از آنها ارائه تقاضانامه‌ای است که دقیق و منظم تنظیم شده باشد.

راه دیگر، استفاده از مشاوره‌های قانونی برای جلوگیری از ایجاد هرگونه مشکل و یا حل هرگونه مشکل در روند بررسی پرونده است.

هر متقاضی، یا نماینده او مانند یک وکیل، می‌تواند به اداره مهاجرت و شهروندی کانادا و دیگر سازمان‌های دولتی این کشور درخواستی برای بررسی پرونده مهاجرتی خود ارائه بدهد.

خلاصه‌ای از کیس زوج سوری

خانم غوفران آلموتادی و آقای عبدالرحمن تاسکیا متولد و شهروند سوریه بودند و به طور جداگانه به عربستان نقل مکان کرده بودند، در آنجا ازدواج کرده بودند و بدون اینکه شهروند عربستان شوند در این کشور زندگی کرده بودند.

در سال 2015 آقای تاکسیا دچار مشکلات عمده اقتصادی شد و بنابراین اقامت آنها در عربستان دچار مشکل شد.

حتما بخوانید:  تمدید نامحدود تِک پایلوت بریتیش کلمبیا

همچنین بنا بر ادعای این زوج آنها نمی‌توانستند به سوریه نیز بازگردند چون از آذار و اذیت دولت هراس داشتند.

در سال 2016 این زوج بله کانادا آمدند و در اواخر سپتامبر وضعیت اقامتی حفاظت از مهاجرین یا RPD به آنها اعطا شد.

چند روز بعد آنها درخواست اقامت دائم خود را ارائه دادند اما در می 2018 دستورالعمل‌های مربوط به آزمایشات پزشکی خود را دریافت کردند.

مقامات دولت کانادا هیچ نوع به روز رسانی یا تصمیم جدیدی بعد از آن زمان به این زوج ارائه ندادند و توضیحی نیز در مورد این تاخیر به آنها ندادند.

زوج مورد نظر از می 2017 تا آپریل 2021 دو بار درخواست بررسی پرونده خود را دادند اما موفق به دریافت جواب نشدند.

و در نهایت در فوریه 2020 درخواست یک بررسی قضایی دادند.

تصمیم و رای دادگاه در مورد پرونده زوج سوری

دادگاه مورد نظر بعد از بررسی پرونده این زوج سوری و شنیدن توضیحات وزات مهاجرت و شهروندی کانادا به این نتیجه رسید که تاخیر به وجود آمده در روند بررسی پرونده قابل قبول نبوده است.

بعد از این نتیجه گیری دادگاه رای خود را به این صورت اعلام کرد: وزارت مهاجرت و شهروندی کانادا حداکثر 30 روز فرصت دارد تا در مورد درخواست اقامت دائم شاکیان تصمیم گیری کند و نیز این وزات خانه ملزم به بازگرداندن 1500 دلار از قبض‌های پرداختی آنها می‌باشد.

لازم به یادآوری است که اتخاذ تصمیمات اینچنین از طرف دادگاه‌های کانادا بسیار نادر می‌باشد؛ در اکثر مواقع دادگاه تصمیمات وزارت مهاجرت را بررسی می‌کند و گاهی اوقات دستور به بررسی دوباره آنها یا حتی کنسل کردن آنها می‌دهد.

در مورد اخیر اما دادگاه در مورد پرونده‌ای نظر داد که هنوز وزارت مهاجرت در مورد آن تصمیمی اتخاذ نکرده بود.

دادگاهی که مسئول بررسی این پرونده بود ملزم کردن وزارت مهاجرت کانادا به رسیدگی به یک پرونده در یک زمان تعیین شده را «خارق العاده» خواند.

حتما بخوانید:  25 شغل برتر کانادا در سال 2019

منبع خبر: CIC NEWS

تهیه و تنظیم: مرجان افشاری راد؛ دبیر سرویس خبر موسسه رهپویان مهاجر

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *