سفارت کانادا در تهران بازگشایی می‌شود؟ درخواست ایران از کانادا

0

امروز در مناسبات سیاسی و دیپلماتیک کشورمان با کانادا اتفاق مهمی روی داد و این اتفاق، درخواست وزارت خارجه ایران برای بازگشایی سفارت کانادا در تهران بود.

درخواست وزارت خارجه ایران از کانادا

محسن بهاروند، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه ایران صبح امروز در تماسی تلفنی با خانم مارتا مورگان، وزیر امور خارجه کانادا، به بحث و گفتگو درباره مسایل و مشکلات دیپلماتیک بین دو کشور پرداختند.

محور اصلی این گفتگوها (به نقل از وب سایت رسمی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران) اگرچه مسایل مربوط به پرونده‌ی هواپیمای ساقط‌شده‌ی اوکراینی بود، اما در این تماس تلفنی، جنبه‌های دیگری از روابط بین دو کشور نیز مورد بحث واقع شد.

درخواست وزارت خارجه ایران از کانادا
درخواست وزارت خارجه ایران از کانادا

از جمله نکات مهم در این گفتگو، آن بود که آقای بهاروند ضمن اشاره به مهاجرت شمار قابل توجهی از اتباع ایران به کشور کانادا، و اذعان به این‌که دریافت خدمات کنسولی کانادا برای ایرانیان در وضعیت کنونی بسیار دشوار است، رسماً از دولت کانادا خواست موانع ارائه‌ی خدمات کنسولی به شهروندان ایرانی-کانادایی را رفع نماید.

اصلی‌ترین مانع در این زمینه آن است که کانادا از سال 1391 تا کنون سفارت خود در ایران را تعطیل کرده است و ایرانیانی که نیاز به دریافت خدمات از این سفارت‌خانه دارند، باید به نزدیک‌ترین سفارت کانادا در کشورهای دیگر مراجعه کنند.

پیشینه روابط ایران و کانادا

گفتنی است روابط سیاسی و دیپلماتیک بین ایران و کانادا افت و خیزهای فراوان داشت. روابط رسمی و دیپلماتیک دو کشور در سال 1359 قطه شد و این وضعیت تا سال 1369 ادامه یافت. در این سال، روابط دو کشور از سر گرفته شد و دو کشور در سال 1374 رسماً سفرای خود در کشور دیگر را معرفی کردند.

سفارت کانادا در آن زمان، در تهران در خیابان شهید سرفراز واقع شده بود و سفارت جمهوری اسلامی ایران در کانادا، در خیابان متکالف شهر اتاوا فعالیت داشت.

این دوره اوج مهاجرت ایرانیان به کانادا بود. از سوی دیگر، شروع تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان، سبب تقویت روابط ایران و کانادا شده بود. این وضعیت تا سال 1391 ادامه داشت، اما در این سال، به دلیل اختلافات سیاسی دو کشور، کانادا روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد و فعالیت‌های کنسولی خود در تهران را به حالت تعلیق درآورد.

امیدواریم با رایزنی‌هایی که در حال انجام است، این اتفاق در آینده‌ی نزدیک روی دهد و شاهد بازگشایی سفارت کانادا در کشورمان باشیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.