مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) در کانادا – شرایط و مدارک لازم

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

قبل از پرداختن به جزئیات مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) در کانادا، اجازه دهید به طور مختصر بیان کنیم که چرا این مجوز کار اهمیت دارد.

همیشه گفته می‌شود که تحصیل در کانادا راه مهاجرت و اخذ اقامت دائم این کشور را بسیار هموار می‌کند. این نکته کاملا واقعیت دارد و چند دلیل قاطع برای این ادعا می‌توان عنوان کرد.

 • سابقه تحصیل در کانادا در اکثر روش‌های مهاجرتی این کشور، امتیاز خوبی برای متقاضیان خواهد داشت و در فضای رقابتیِ سیستم مهاجرتی کانادا، این امتیاز می‌تواند برگ برنده باشد.
 • دانشجویان بین‌المللی در کانادا اجازه کار پاره‌وقت (تا سقف 20 ساعت در هفته) را دارند، و بنابراین اگر دانشجویی در 4 سال تحصیل خود در این کشور، به صورت پاره‌وقت کار کرده باشد، معادل دو سال تمام‌وقت سابقه کار در کانادا را خواهد داشت و سابقه کار در کانادا، فاکتوری اساسی در پذیرش درخواست متقاضی برای مهاجرت به این کشور محسوب می‌شود.
 • در زمان دانشجویی، اگر دانشجو به صورت پاره‌وقت کار کرده باشد، آشنایی خوبی با کارفرمای خود پیدا می‌کند و کارفرما نیز کیفیت کار دانشجو را می‌بیند، و در آینده، امکان اخذ پیشنهاد شغلی (جاب آفر) از کارفرمای کانادایی بسیار زیاد خواهد بود، و می‌دانیم که داشتنِ جاب آفر، راه اخذ اقامت دائم را تقریباً تضمین می‌کند.
اما دلیل چهارم:
 • دلیل چهارم که موضوع همین مقاله است، امکانی است که دولت کانادا به فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های این کشور می‌دهد. به این صورت که دانشجویان خارجی، پس از فارغ‌ التحصیلی، می‌توانند «درخواست مجوز کار فارغ التحصیلان» (یا به قول بعضی از همکاران، درخواست «مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی») کنند. این مجوز کار به متقاضی امکان می‌دهد حتا پس از پایان تحصیلات نیز سه سال دیگر در کشور کانادا بمانند و به صورت قانونی و تمام‌وقت، کار کنند. این سابقه کار، به همان دلایلی که در بالا برشمردیم، عملاً زمینه‌ساز اخذ اقامت دائم کانادا برای متقاضی خواهد بود.

مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) در کانادا

مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) چیست؟

مجوز کار فارغ التحصیلان یا مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی معادل عبارت انگلیسی Post-Graduation Work Permit است که به صورت اختصاری، PGWP خوانده می‌شود. این مجوز به فارغ التحصیلان خارجی و بین المللی اجازه می‌دهد قانوناً تا حداکثر سه سال بعد از اتمام تحصیلات‌شان در کشور کانادا بمانند و کار کنند.

هدف اصلی دولت کانادا از اعطای مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) این است که تا می‌تواند، نیروهای ماهر و متخصصی که از دانشگاه‌های این کشور فارغ التحصیل می‌شوند را نگه دارد و از آن‌ها استفاده کند. اساساً علت و فلسفه‌ی طرح این مجوز کار، آن است که فارغ التحصیلان خارجی را تشویق به دریافت اقامت دائم کانادا نماید. اما درخواست و دریافت مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) منوط به شرایط خاصی است که در این مقاله، می‌خواهیم به تفصیل، همه‌ی این شرایط را بیان کنیم.

شرایط درخواست و دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP)

شرایط درخواست و دریافت مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) به شرح زیر است:

 • متقاضی باید الزاماً فارغ التحصیل یکی از دانشگاه‌ها یا مراکز آموزش عالی کانادا باشد
 • دانشگاهی که متقاضی از آن فارغ التحصیل می‌شود باید حتما مورد تایید و دارای مجوز باشد.
 • متقاضی حتماً دارای مجوز تحصیل (Study Permit) معتبر باشد و این مجوزش منقضی نشده باشد
 • طول دوره‌ای که متقاضی برای تحصیل در آن، دارای مجوز تحصیل است، کمتر از 8 ماه نباشد.
 • دوره‌ای که متقاضی در آن تحصیل می‌کند، حتماً منجر به صدور یک مدرک تحصیلی شود. (این مدرک تحصیلی می‌تواند مدارک یک‌ساله یا certificate باشد، یا یک مدرک کالج 2-3 ساله، یا مدارک لیسانس و بالاتر از آن باشد)
 • تحصیل متقاضی باید حتما به صورت تمام‌وقت باشد (البته طبق قوانین، فقط سال آخر تحصیل می‌تواند به صورت پاره‌وقت بوده باشد)
 • از زمان فارغ التحصیلی تا زمان ثبت درخواست مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) نباید بیش از 180 روز گذشته باشد
حتما بخوانید:  مهاجرت و استخدام مهندسی کشاورزی به کانادا بهترین کشور برای مهاجرت

طول دوره مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP)

اعتبار مجوز PGWP همیشه تابعی از طول دوره تحصیل است. اگر یک متقاضی، مدت تحصیلی بین 8 ماه تا 2 سال بوده باشد، اعتبار مجوز کارش نیز تقریبا همان‌قدر است. یعنی مثلا اگر شما در یک دوره‌ی 12 ماه تحصیل کرده باشید، مجوزی که به عنوان مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) به شما داده می‌شود نیز همان 12 ماه خواهد بود، اما اگر طول دوره‌ی تحصیل متقاضی، 2 سال یا بیش از 2 سال باشد، می‌تواند تا سقف 3 سال مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را دریافت نماید.

مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) در کانادا

فارغ التحصیلان کدام دانشگاه‌ها می‌توانند درخواست PGWP کنند؟

فارغ التحصیلان دانشگاه‌های می‌توانند برای مجوز کار فارغ التحصیلان درخواست بدهند که دانشگاه‌شان یکی از دانشگاه‌های مورد تایید و معین باشد. این دانشگاه‌ها را دانشگاه‌هایی هستند که در سیستم آموزشی کانادا به آن‌ها DLI می‌گویند. DLI مخفف عبارت Designated Learning Institution است. فهرست کامل این دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی را می‌تواند با جستجوی همین عبارت در وب‌سایت رسمی دولت کانادا به نشانی اینترنتی www.canada.ca مشاهده کرد. به مراکزی که در این فهرست نباشند Non-DLI می‌گویند. طبیعتاً کسانی که از دانشگاه‌های غیرتایید شده، یعنی از دانشگاه‌ها و مراکز Non-DLI فارغ التحصیل شده باشند نمی‌توانند برای مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) درخواست بدهند.

اگر می‌خواهید در وب‌سایت رسمی دولت کانادا نام دانشگاه یا موسسه‌ای را جستجو کنید و ببینید جزء موسسات DLI هست یا نه، به این نکته توجه داشته باشید که لیست دانشگاه‌ها به صورت استانی آمده است. یعنی باید استانی که دانشگاه در آن واقع شده است را انتخاب کرده و سپس فهرست دانشگاه‌های مورد تایید را انتخاب نمایید.

اگر قبل از درخواست PGWP زمان مجوز تحصیل‌تان به پایان برسد

اگر قبل از فارغ التحصیلی، اعتبار و زمان مجوز تحصیل (study permit)تان در حال اتمام بود و فرصتی برای درخواست مجوز کار فارغ التحصیلان نداشتید چه باید بکنید؟ در پاسخ به این سوال، باید گفت که شما برای ادامه‌ی ماندن خود در کانادا، دو راه در پیش دارید:

 • می‌توانید با درخواست ویزیتور رکورد (visitor record)، زمان اقامت قانونی‌تان در کانادا را افزایش دهید (ویزیتور رکورد، یک ویزای جدید نیست بلکه فقط تمدید زمانِ ماندن متقاضیان در کاناداست)
 • تا قبل از پایان اعتبار مجوز تحصیل خود، از کشور کانادا خارج شوید و از خارج، درخواست مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) بدهید.

در توضیح این موضوع، باید یادآور شد که اگر متقاضی در کانادا حضور دارد و مجوز تحصیلش به پایان رسیده است، باید ابتدا وضعیت خود را دوباره به حالت دانشجویی برگرداند که به این فرایند، «احیای وضعیت دانشجویی» (Restoration of Student Status) می‌گویند. پس از احیای وضعیت دانشجویی، متقاضی می‌تواند برای ویزای کار فارغ التحصیلان درخواست بدهد.

حتما بخوانید:  مهاجرت مهندسین پزشکی به کانادا: روش‌ها و شرایط (2021)

هزینه درخواست PGWP

هزینه درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی 225 دلار کاناداست که اگر فرد، درخواست احیای وضعیت دانشجویی‌اش را داشته باشد، باید 350 دلار بیشتر پرداخت نماید.

شرط طول دوره تحصیلی

متقاضیانی که طول دوره تحصیل‌شان کمتر از 8 ماه باشد مشمول مجوز کار فارغ التحصیلان نخواهند بود. به عبارت دیگر، اگر شما برای تحصیل در دوره‌ای به کانادا رفته باشید که آن دوره، کمتر از 8 ماه باشد، امکان درخواست و دریافت مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) را نخواهید داشت.

در مورد متقاضیانی که دو رشته‌ی تحصیلی را به موازات هم به پایان رسانده‌اند نیز باید گفت که برای درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) اولا هر دو رشته باید شرایط دریافت PGWP را داشته بشد و ثانیاً طول هر کدام از آن دو رشته، 8 ماه باشد. یعنی اگر یک دوره 4 ماه بوده باشد و دوره‌ی دیگر هم 4 ماه (که مجموع‌شان 8 ماه می‌شود) این مجوز کار به آن فرد تعلق نخواهد گرفت.

اهمیت تاریخ انقضای پاسپورت

نکته بسیار مهم دیگر، آن است که متقاضی باید حتماً به تاریخ انقضای پاسپورت خود دقت کند زیرا در هر حال، اگر شما همه‌ی شرایط را داشته باشید و مثلا از اعتبار پاسپورت‌تان فقط 1 سال باقی مانده باشد و صلاحیتِ دریافتِ مجوزی با اعتبار 3 ساله را داشته باشید، فقط 1 سال مجوز کار خواهید گرفت. بنابراین توصیه می‌شود قبل از درخواست مجوز کار فارغ التحصیلان حتماً نسبتا به تمدید پاسپورت خود اقدام کنید تا بتوانید از حداکثر زمانِ این مجوز کار بهره‌مند شوید.

تمدید مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP)

مدت اعتبار مجوز کار فارغ التحصیلان فقط در صورتی امکان‌پذیر است که دولت کانادا تمام شرایط شما را بررسی نماید. به عبارت دیگر، تمدید یا عدم تمدید این مجوز کار، در اختیار دولت کاناداست و هیچ دانشگاه، کارفرما یا ارگان دیگری امکان تمدید این مجوز کار را ندارد.

دانشگاه‌های مجاز

فارغ التحصیلان کدام مراکز آموزشی کانادا می‌توانند درخواست مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) را بدهند؟

 • مراکز آموزشی دولتی شامل دانشگاه‌ها، کالج‌ها، دانشکده‌های فنی یا بازرگانی (Trade/ Technical Schools) در سراسر کانادا، و مراکز پیش‌دانشگاهی استان کبک (CEGEP).
 • مراکز آموزشی خصوصی که تحت قوانین دولتی عمل می‌کنند (و فقط در استان کبک فعالیت دارند)
 • کلیه مراکز آموزشی دولتی و خصوصی استان کبک که دوره‌های آن‌ها حداقل 900 ساعته است و منجر به اخذ دیپلما (DEP) یا گواهی تخصصی حرفه‌ای (ASP) می‌شوند.
 • کلیه مراکز آموزشی خصوصی که مدارک خود را تحت قوانین استانی صادر می‌کنند و مدارک تحصیلی آن‌ها شامل مدرک کالج (Associate Degree)، مدرک لیسانس (Bachelor Degree)، مدرک فوق لیسانس (Master Degree) و مدرک دکتری (Doctorate Degree) می‌شود.

کدام متقاضیان امکان درخواست مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) را ندارند؟

 • متقاضیانی که قبلا این مجوز را دریافت کرده باشند
 • متقاضیان که تحصیل‌شان در رشته‌ها و دوره‌های آموزش زبان انگلیسی یا فرانسوی بوده است.
 • متقاضیانی که دروس‌شان به عنوان دروس تقویتی (Self-improvement) گذرانده شده.
 • متقاضیانی که تحصیل‌شان در دوره‌های تشویقی دولت کانادا (Government of Canada Awards) بوده است.
 • متقاضیانی که برای تحصیل‌شان، از Global Affairs Canada فاند و بورسیه گرفته باشند (فقط متقاضیانی که بورسیه شان تحت برنامه‌ی Study in Canada Scholarship بوده می‌توانند درخواست مجوز کار فارغ التحصیلان یا هما PGWP را بدهند).
 • کسانی که از بورسیه‌های Equal Opportunity Scholarship و Canada-Chile استفاده کرده باشند.
 • کسانی که دوره‌های تحصیلی‌شان در قابل آموزش از راه دور بوده باشد. آموزش از راه دور شامل دروس آنلاین (Online Courses)، یادگیری الکترونیکی (e-Learning) و یادگیری مکاتبه‌ای (Correspondence) می‌شود.
 • کسانی که در مراکز آموزشیِ غیرکانادایی در خاک کانادا تحصیل کرده باشند.
حتما بخوانید:  مهاجرت پرستاران به کانادا و شرایط اخذ اقامت دائم برای پرستاران

استثناهایی برای درخواست مجوز کار فارغ التحصیلان

تا این‌جا با شرایط دریافت مجوز کار فارغ التحصیلان آشنا شدید و متوجه شدید که چه کسانی می‌توانند درخواست PGWP بدهند و چه کسانی امکان دریافت PGWP ندارند. اما چند استثنا برای کسانی که امکان درخواست PGWP ندارند وجود دارد. اجازه دهید این استثناها را نیز با هم مرور کنیم:

 • گفتیم که برای درخواست مجوز کار فارغ التحصیلان، باید دوره‌ی تحصیلی، کمتر از 8 ماه نباشد. اما اگر یک متقاضی، دوره‌اش در اصل، یک ساله باشد اما در کمتر از 8 ماه آن را به پایان برساند، امکان درخواست PGWP را خواهد داشت.
 • گفتیم متقاضیانی که دوره‌های آموزشی‌شان به صورت آموزش از راه دور است امکان دریافت PGWP ندارند، اما اگر دوره‌ی مذکور، ترکیبی از آموزش از راه دور و آموزش حضوری باشد، و بخش آموزش حضوریِ آن، کمتر از 5 درصد کل دوره نباشد، متقاضی می‌تواند درخواست PGWP بدهد
 • اگر متقاضی، برای حداکثر 150 روز ترک تحصیل کرده باشد ولی مجوز تحصیل (Study Permit) او همچنان معتبر باشد، می‌تواند در صورت برخورداری از سایر شرایط، درخواست مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) را بدهد.
دو استثنای دیگر:
 • گفتیم که یکی از شرایط اصلی، این است که دانشگاه یا موسسه‌ای که متقاضی در آن درس می‌خواهند حتما باید مورد تایید دولت کانادا باشد و به عبارتی، از موسسات DLI باشد. اما اگر متقاضی، در یک موسسه‌ی غیرتاییدشده شروع به تحصیل کند ولی در میانه‌ی تحصیل، مرکز یا دانشگاه خود را تغییر دهد و به یک دانشگاه موردتایید برود، در صورتی که مدت حضورش در دانشگاه دوم، کمتر از 8 ماه نباشد می‌تواند درخواست PGWP بدهد.
 • اگر متقاضی در دانشگاهی تحصیل می‌کند که آن دانشگاه در کشورهای دیگر نیز شعبه دارد و تحصیل دانشجو، ترکیبی از حضور در داخل خاک کانادا و خارج از خاک کانادا باشد، متقاضی می‌تواند درخواست مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) بدهد به شرط این که اولاً آن دانشگاه، کانادایی باشد و ثانیاً طول حضورش در داخل کانادا کمتر از 8 ماه نباشد.
 • اگر متقاضی، در یکی از مراکز آموزش پرواز و خلبانی تحصیل کرده باشد، فقط در صورتی صلاحیتِ مجوز کار فارغ التحصیلان (PGWP) را خواهد داشت که جدای از شرایط عمومی این مجوز کار،
  1. دوره‌ی آموزشی خود را در یک مرکز آموزشی مورد تایید (DLI training center) گذرانده باشد و دارای مدرک کاناداییِ خلبانی (Commercial Pilot’s License) باشد، یا
  2. در حال اخذ مدرک مربی‌گری (Instructor’s Rating) بوده و به عنوان یک مربی پرواز (Flight Instructor) دارای یک پیشنهاد شغلی (جاب آفر) از یک مرکز آموزشیِ مورد تایید باشد.

 

5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر

وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *