اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان

0

آلمان کشوری پرتراکم، به‌روز و  پیشرفته است، 16 ایالت دارد و در قاره‌ی اروپا می‌باشد. جمعیت این کشور  82 میلیون نفر است که حدود  92 درصد آن را خود آلمانی‌ها تشکیل داده‌اند و 7/7 درصد از مردم این کشور، اتباع خارجی هستند. در این مقاله تصمیم داریم روش‌های اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان را برای شما توضیح بدهیم.

اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان

آلمان از نظر تولید ناخالص داخلی، چهارمین قطب اقتصادی دنیا است؛ و 28 برند بزرگ دنیا (اعم از شرکت‌های خودروسازی مرسدس، پورشه بنز و…) را در خود جای داده است؛ به همین دلیل است که آلمان یکی از بهترین کشورها برای سرمایه گذاری به حساب می‌آید. اگر مایل به اقامت در آلمان هستید، حتما می‌دانید آلمان قطب صنعتی اروپاست. اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان، ویژگی مثبتی است که دولت آلمان در اختیار اتباع خارجی قرارداده  است و هر فردی که بخواهد در این کشور سرمایه‌گذاری کند، می‌تواند اقامت آلمان را اخذ کند. همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان را نیز مطالعه کنید.

اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان

سیاست های سرمایه گذاری خارجی در آلمان

دولت آلمان با کسر مالیات و اعطای وام به کارآفرینان و بخش های تحقیق و توسعه و سایر مشوق های دیگر، بسیاری از سرمایه گذاران را تشویق می کند که در این شرکت سرمایه گذاری کنند. به طور کلی دولت اجازه می‌دهد سرمایه گذاران خارجی به همه بخش ها  مثل مخابرات دسترسی داشته باشند و حتی می توانند کاملاً مالک شرکت های آلمانی شوند. تاجرانی که می خواهند در آلمان سرمایه گذاری کنند باید بدانند که این کشور با بسیاری از کشورها معاهده‌های سرمایه گذاری دو جانبه (BITs) امضا کرده است.

مشوق هایی برای اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان

دولت آلمان مشوق های زیادی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی که در آلمان سرمایه گذاری می کنند، در نظر گرفته است. از جمله:

 • بازپرداخت هزینه های سرمایه گذاری
 • برنامه های تشویقی نقدی
 • برنامه های اعطای وام های عمومی
 • برنامه های تشویقی اشتغال
 • مشوق های تحقیق و توسعه.

البته معیارهای خاصی برای تایید صلاحیت شرکت وجود دارد و شرکت ها باید قبل از دریافت هرگونه مشوق یا یارانه، آن ها را رعایت کنند.

اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان

سرمایه گذاران خارجی در کدام بخش‌ها می توانند سرمایه گذاری کنند؟

سرمایه گذاران خارجی در بسیاری از بخشهای آلمان فرصت  های زیادی دارند و برخی از آن ها درآمد بالایی هم دارند.در ادامه ی نوشتار اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان به برخی از این بخش ها اشاره می­کنیم :

 • کالاهای مصرفی: آلمان بیشترین جمعیت را در اتحادیه اروپا دارد، بنابراین سرمایه گذاری در صنعت غذا یا ماشین آلات می تواند بسیار سودآور باشد.
 • جهانگردی: آلمان مقصدی جذاب برای گردشگران است. بنابراین کارآفرینان می توانند با ارائه امکانات و اقامتگاه های گردشگری در آلمان سرمایه گذاری کنند.
 • آموزشی: آلمان به دلیل نیروی کار متخصص و تحصیل کرده خود بسیار مشهور است بنابراین سرمایه گذاری در مدارس و کالج ها فرصت بزرگی برای سرمایه گذاران خارجی است.

شما می‌توانید با یکی از روش‌های زیر سرمایه‌گذاری خود را در این کشور شروع کنید:

1- بر اساس توانایی‌ها و استعداد‌های حرفه‌ای شروع به ایجاد کسب و کار کنید.

اگر هر فردی در حوزه‌ی استعدادها و توانایی‌های خود، قادر به شروع کارهای تخصصی -که فردی و یا گروهی- باشد و یا این تخصص در زمینه‌ی فعالیت‌های صنفی باشد می‌تواند از طریق سرمایه‌گذاری در آلمان اقامت بگیرد. به عنوان مثال کارهایی از قبیل اداره‌ی یک رستوران‌، کافی‌شاپ‌ها‌، فروشگاه‌های پوشاک و … بنابراین علاقه‌ای که برای شروع کسب‌و‌کار و گرفتن اقامت در هرجای دیگری دارید مهمترین رکن برای اقامت از طریق سرمایه‌گذاری است؛ اما در بین کشورها، کشور آلمان شاید بهترین مورد می‌باشد؛ چون به شما این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به ثبت شرکتی که می‌خواهید داشته باشید استارت کارتان را بزنید و شما بدون نیاز به ثبت شرکت و فقط با گرفتن یک‌سری جوازهای صنفی مربوط به شغلتا‌ن که نام آن gewerbeanmeldung است هم در این کشور سرمایه‌گذاری می‌کنید و هم اقامت دائم  آن را می‌گیرید.

حتما بخوانید:  قیمت و خرید ملک، خانه و آپارتمان ارزان در ترکیه - فروش خانه در ترکیه

هزینه های لازم برای مهاجرت به آلمان

2- گرفتن مسئولیت محدود در آلمان توسط ثبت شرکت شما درآن کشور

این شرایط مختص کسانی است که در ایران یک شرکت  شناخته شده و پرکاری دارند و می‌خواهد در کشور آلمان شروع به فعالیت‌های اقتصادی کنند. این دسته از افراد می‌توانند شرکتی شبیه به شرکتی که درحال حاضردر آن فعالیت می کنند را احداث نمایند و در آلمان به کسب‌وکارشان هم نیز ادامه بدهند. تنها نکته‌ی این شیوه‌ی گرفتن اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان این است که شما تمامی مسئولیت‌های شرکت خودتان را نمی‌توانید برعهده بگیرید بلکه به صورت مسئولیت محدود در اختیار شما قرار می گیرد. در نهایت  متوجه این موضوع خواهید شد که شرکت تاسیس شده‌ی شما یک شرکت کاملاً مستقل آلمانی به حساب می آید. از لحاظ قیمت هم کمترین مبلغ برای راه‌اندازی این نوع از کسب‌وکار در آلمان 25.000یورو می‌باشد.

3- پذیرفتن و ثبت شرکت شما در آلمان به صورت تضمینی

در این مورد نیز شما صاحب شرکتی هستید که برای کسب اقامت و یا سرمایه‌گذاری می‌خواهید این شرکت را در کشور آلمان نیز تاسیس کنید. تمام راه های ثبت شرکت های تضامنی همانند شرکت‌های مسئولیت محدود، که در مورد دوم به آن اشاره شد می باشد؛ تنها تفاوت این دو نوع سرمایه‌گذاری‌، در نوع ثبت آن‌ها می‌باشد و مربوط هستند به اینکه آن شرکت چقدر معتبر و قابل اعتماد است و اینکه سهامداران این شرکت‌های تضامنی، چه مسئولیت‌ها و چه اختیاراتی از خود می‌توانند داشته باشند. باید در نظر داشت که دفتر نمایندگی با ثبت شرکت تفاوت دارد. درمورد دفتر نمایندگی در مورد بعدی توضیح خواهیم داد.

4- دفتر نمایندگی و یا شعبه ی niederlassung را تاسیس کنند

هریک از افراد اگر دارای شرکت‌های بزرگ و قابل اعتماد باشند، چه شرکت های تولیدی مثل کارخانه‌های تولید مواد غذایی، و یا شرکت‌های بازرگانی، مانند کارخانه‌هایی که در کار واردات و صادرات محصولات مختلف هستند، می توانند به راحتی اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان را داشته باشند چراکه طبق قوانین سرمایه‌گذاری درکشور آلمان، شما یک تاجر و بازرگان کامل به حساب می‌آیید و اختیار این را خواهید داشت که برای شرکت و یا کارخانه‌ای که زیر نظر شما به فعالیت خود ادامه می‌دهد اقدام به تأسیس یک شعبه‌ی مستقل در آلمان کنید. این مورد بسیار برای افرادی که می‌خواهند کسب‌و‌کار مستقلی داشته باشند خوب است؛ البته شایان ذکر است که برای راه‌اندازی شعبه‌ی جدید در آن‌جا به دو روش می‌توانید پیش بروید:

1- راه‌اندازی یک شعبه ای که کاملا مستقل  است

2- راه‌اندازی یک شعبه‌ای که وابسته است (دفتر کارخانه، انبار پخش کالا و…)

5-  از طریق کار آفرینی در آلمان سرمایه گذاری کنید.

یکی از بهترین راه‌های اقامت در آلمان از طریق سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی است؛ چراکه هزینه‌‌ی کمتری از شما می‌گیرد. اگر تمایل به این دارید که به صورت کارآفرین در آلمان مشغول به کار شوید، در ابتدا شما باید یک ایده و طرح تجاری قوی و موفق داشته باشید که این طرح پیشنهادی شما برای این کشور هم سود‌آور باشد و هم به اقتصاد آلمان کمک کند. در زمان ارائه‌، طرح شما باید در اتاق بازرگانی دولت آلمان تایید شود تا در نهایت مورد قبول دولت آلمان واقع گردد. شما باید بتوانید حقوق کارمندان و هزینه‌ی کسب‌وکار خود را در بیاورید سرمایه لازم برای شروع کار، تاکنون عنوان نشده است.

حتما بخوانید:  شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

6- اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان به واسطه ی خرید ملک

یکی از راه های سرمایه‌گذاری در آلمان، این است که شما ملکی را در این کشور خریداری کنید. این مورد‌، جزو کم ریسک ترین راه های سرمایه‌گذاری است که شما با خریدن ملک می‌توانید سود نیز دریافت کنید. همچنین این روش بهترین راه برای‌، انتقال سرمایه‌ی شما به آلمان است اما این را نیز باید در نظر بگیرید که تنها با خریدن ملک در آلمان قادر به گرفتن تابعیت این کشور نخواهید شد و شما پاسپورت آلمان را در اختیار نمی‌توانید داشته باشید؛ مگر اینکه خرید املاک به عنوان یک طرح تجاری در نظر گرفته شود.

سرمایه گذاری از طریق خرید املاک‌، در آلمان به دلیل اینکه قیمت املاک نسبت به سایر کشورهای اروپایی به صرفه تر است و به دلیل استهلاک شما  فرصت کسر مالیات از 12 الی 50 سال را دارید و بخاطرجمعیت بالا آپارتمان‌هایی با متراژ‌های پایین ساخته شده است و اینکه شما می‌توانید برای خرید ملک وام نیز دریافت کنید. یک گزینه‌‌ی مطلوب و قابل قبول است. پس اگر دنبال اقامت در آلمان هستید و پول کافی دارید این روش بهترین روش روی میز است.

7- سرمایه گذری در آلمان از طریق خرید سهام و اوراق قرضه

یکی از راه هایی که منجر به افزایش سرمایه و تنوع درگرفتن اقامت از طریق سرمایه ‌گذاری در آلمان وجود دارد خریدن اوراق قرضه و سرمایه‌گذاری در سهام می‌باشد.

هر سال دولت فدرال آلمان برنامه‌های مختلفی را برای اوراق قرضه و سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهد که خود دولت نیز از آن حمایت می‌کند. نکته‌ی جالبی که وجود دارد این است که اوراق قرضه‌ای که در آلمان تهیه می‌کنید به دلیل استفاده‌ی این کشور از دولت به ارز تبدیل می‌شوند و افراد در سراسر جهان می‌توانند این اوراق را خریداری کنند. البته دولت آلمان، مثل روش قبل، امکان اقامت دائم با این روش را به شما نمی دهند و باید از طریق سایر روش‌ها اقدام کنید.

اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان

صنایع مهم برای اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان

 • صنعت بهداشت و درمان در آلمان

در حال حاضر یکی از چشمگیرترین صنایع سرمایه گذاری در آلمان بخش بهداشت و درمان این کشور است. این صنعت از چند سال قبل شروع به توسعه کرده و اکنون بهترین فرصت های سرمایه گذاری را دارد. تخمین زده می شود که صنعت مراقبت های بهداشتی سالانه بیش از 300 میلیارد یورو درآمد کسب می کند و نقش مهمی در رشد اقتصادی آلمان دارد و پیشرفته ترین شاخه های آن داروسازی و فناوری پزشکی هستند.

 • تاسیس شرکتی در آلمان در صنعت IT&C

سرمایه گذاران خارجی که می خواهند در آلمان در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات سرمایه گذاری کنند، که می توانند به تاریخچه طولانی این صنعت در آلمان تکیه کنند.  با وجود تاریخچه طولانی آن، این صنعت نه تنها کند نشده است، بلکه در طول سال ها به توسعه خود ادامه داده است. صنعت IT&C آلمان در حال حاضر یکی از نوآورترین صنایع جهان است که بیش از 4٪ از درآمد جهانی ITC را در سال 2014 در اختیار داشته است. بازار IT&C آلمان همچنین چهارمین بازار بزرگ در جهان می باشد.

 • صنعت مهندسی در آلمان

مهندسی نیز یکی از بهترین صنایع آلمان برای سرمایه گذاری است. از جمله بخش های پیشرفته صنعت مهندسی عبارتند از:

 • مهندسی هواپیمایی
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • مهندسی خودرو
 • مهندسی مکانیک
حتما بخوانید:  مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی 2021

سرمایه گذاران خارجی که می خواهند در آلمان در این صنعت سرمایه گذاری کنند، باید بدانند که این بخش در اروپا بیشترین توسعه را داشته است چرا که آلمان تامین کننده قطعات بیشتر لوازم مختلف و قطعات یدکی برق در کشورهای اروپایی است.

هزینه اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان

شما برای گرفتن اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در آلمان، حداقل باید مبلغی حدود 25000 یورو داشته باشید. این تنها هزینه‌ی اولیه است. به غیر از این مبلغ شما باید هزینه‌های سالیانه‌‌ی شرکتی که می‌خواهید تاسیس کنید، مثل حقوق کارمندان شرکتتان درطول یک‌سال، هزینه‌ی دفتری که در آن مشغول به فعالیت هستید و پرداخت اجاره‌ی آن، هزینه‌های ثابت و غیر‌ثابت مانند خرید تجهیزات‌، تبلیغات برای شرکت، و همین‌طور درآمد خودتان به عنوان مدیر عامل را نیز باید در نظر بگیرید. این هزینه ها بسته به شرکت شما ممکن است متفاوت باشد.

مدارک مورد نیازی برای گرفتن اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان

 • مدرارک شناسایی و مشخصات کامل فرد
 • اگر متاهل هستید حتما سند ازدواج و مدارک همسرتان را به همراه داشته باشید.
 • مدارکی که نشان می‌دهد شما به اندازه‌ی قابل قبولی سرمایه، برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار را در آلمان دارید.
 • گرفتن مجوز کسب‌و‌کار برای راه‌اندازی حرفه‌ای که می‌خواهید در آن‌جا داشته باشید. اگر شغلی در کشور مبدأ (ایران) دارید حتما فیش حقوقی چند ماه اخیر خود را همراه داشته باشید.
 • مدرکی که فعال و قابل اعتماد بودن شرکت شما را در ایران نشان دهد و این‌که چطور آن را به ثبت رساندید را نشان دهد.
 • اثبات محل اقامت: باید مدارکی که شامل مدارک رزرو هتل آن هم حتماً با جزئیات کامل یا دعوتنامه‌ای که از طرف شخصی که در آلمان اقامت دارد و میزبان شماست را ارائه دهید.
 • پرداخت هزینه ویزا که 60 یورو می باشد.

قوانین آلمان برای سرمایه گذاری خارجی

برای سرمایه گذاری در آلمان هیچ محدودیتی در مقابل شما وجود ندارد و قانون هیچ تفاوتی بین اتباع آلمانی و خارجی نمی گذارد. قوانین این کشور به شدت از  مالکیت معنوی اختراعات محافظت می کند.

قانون تجارت خارجی و تراز پرداخت ها

براساس این بند از قوانین آلمان، این کشور به شدت از سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) پشتیبانی می کند. آلمان به اصل آزادی تجارت خارجی پایبند است و اگر برای سرمایه گذاری شما سیاست خارجی، ارز خارجی یا امنیت ملی این کشور را تهدید نکند، هیچ محدودیتی برای شما به وجود نمی آید. چنین محدودیت هایی بندرت اعمال می شود و به جز بخش های دفاعی و رمزنگاری در سایر بخش ها به راحتی می‌توانید سرمایه گذاری کنید.

واردات هم به مجوزهای صعب العبور نیازی ندارد. تنها محصولات کشاورزی، مواد غذایی، دارویی، مواد شیمیایی و کالاهایی که از لحاظ استراتژیک مهم هستند، محدودیت های وارداتی خاصی دارند. در چنین مواردی ممکن است به مجوزهای واردات و مدارک نظارتی نیاز شود. آلمان بهترین مقصد برای سرمایه گذاری خارجی برای کسانی است که مایل به تاسیس شرکت هستند. پس اگر به دنبال پیشرفت هستید، اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان را نیز فراموش نکنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.