استقبال کمیسیون اروپا از تسهیل قوانین مهاجرتی

استقبال کمیسیون اروپا از تسهیل قوانین مهاجرتی

کمیسیون اروپا در روز 17 ماه می با انتشار بیانیه‌ای از تسهیل قوانین ورود و اقامت نیروی کار مهاجر «با مهارت بالا» در چهارچوب برنامه «کارت آبی» (Blue Card)  استقبال کرد.

این ساده سازی در پی توافق اخیر پارلمان و شورای اروپا صورت گرفته است و قوانین را شکلی کارآمد با هدف جذب نیروی کار ماهر از خارج از اتحادیه اروپا به داخل این اتحادیه اصلاح کرده است؛

از جمله اصلاحاتی که می‌توان به آنها اشاره کرد شرایط پذیرش با انعطاف بیشتر، به رسمیت شناختن حقوق مدنی بیشتر و امکان جابجایی ساده‌تر مهاجران میان کشورهای عضو این اتحادیه می‌باشد.

اصلاحات ایجاد شده در مقررات مربوط به اعطای کارت آبی را می‌توان به شکل زیر فهرست کرد:

انعطاف پذیری بیشتر

بر اساس توافق جدید، حداقل دستمزد به ۱ تا 6/1 برابر میانگین حقوق ناخالص سالانه (بدون کسر مالیات) و حداقل مدت قرارداد نیز به شش ماه کاهش می‌یابد.

بنابراین امکان دریافت کارت آبی برای بسیاری از داوطلبین فراهم می‌شود.

معادل سازی صلاحیت‌ها و مهارت‌ها

در قوانین جدید، تایید مهارت‌های حرفه‌ای برای مشاغل بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات آسانتر می‌شود، همچنین در بعضی از قسمت‌ها تجربه حرفه‌ایِ معادل مدرک آموزش عالی به جای مدرک تحصیلی لحاظ خواهد شد.

توانایی بیشتر مهاجران برای تغییر شغل یا کارفرما

دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا در طول ۱۲ ماه اول اقامت خود در صورت تمایل می‌توانند شغل یا کارفرمای خود را تغییر دهند. به این منظور کافی است مجددا در «آزمون بازار کار» یا LMT شرکت کنند.

امکان درخواست برای متقاضیان حمایت بین‌المللی

آن دسته از پناهجویانی که دارای مهارتهایی در سطح بالا هستند و در چهارچوب «متقاضی حمایت بین‌المللی» اقامتشان بررسی و تایید شده است هم بر اساس اصلاحات جدید، از این به بعد می‌توانند برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست دهند.

اجازه اقامت و کار برای اعضای خانواده

بر اساس قوانین جدید، اعضای خانواده دارندگان کارت آبی نیز می‌توانند برای اقامت در اراوپا به آنها بپیوندند؛ به علاوه آنها هم می‌توانند به بازار کار اتحادیه اروپا دسترسی داشته باشند.

حتما بخوانید:  دعوت از 90 نیروی کار خارجی در دراو جدید کبک

گفتنی است این اصلاحیه به منظور جذب و نگهداری نیروی کار بسیار ماهر در داخل اتحادیه اراوپا صورت گرفته است.

آزادی رفت و آمد در داخل اتحادیه

اصلاحیه‌هایی که در قوانین مهاجرتی اروپا صورت گرفته است همچنین رفت و آمد دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا و اعضای خانواده آنها در داخا اتحادیه اروپا تسهیل می‌کند.

بر این اساس، این افراد بعد از ۱۲ ماه اشتغال به کار در کشور اول می‌توانند ، به هر کشور دیگری در داخل اتحادیه نقل مکان کنند.

لازم به ذکر است مدت زمانِ کار فرد دارنده کارت آبی در همه کشورهای عضو اتحادیه محاسبه خواهد شد، و او می‌تواند بعه نسبت مجموع سال‌هایی که در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا کار کرده است، اقامت طولانی مدت در اروپا تقاضا دهد.

منبع خبر:official website of the European Union

تهیه و تنظیم: مرجان افشاری راد؛ دبیر سرویس خبر موسسه رهپویان مهاجر

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *