مهاجرت مهندسین کامپیوتر به کانادا

مهاجرت مهندسین کامپیوتر به کانادا: روش‌ها و شرایط (2021)

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

بخش کثیری از فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی، دانش‌آموختگان گرایش‌های مختلف مهندسی کامپیوتر هستند. از این رو در این مقاله، به عنوان بخش مهمی از مهاجرت مهندسان به کانادا سعی می‌کنیم این گروه مهم را بررسی کرده و روش‌ها و شرایط مهاجرت مهندسین کامپیوتر به کانادا را شرح دهیم. 

مهندسی کامپیوتر در واقع تلفیقی است از دانش مهندسی برق و مهندسی نرم افزار. بنابراین مهندس کامپیوتر نه تنها باید به دانش نرم افزار مسلط باشد بلکه همچنین باید در زمینه سخت افزار کامپیوتر نیز تسلط داشته باشد. همچنین با توجه به پیشرفت های تکنولوژیکی اطلاعات، یک مهندس کامپیوتر باید در زمینه های فناوری اطلاعات و سیستم های اطلاعاتی متخصص باشد. کانادا کشوری است که در زمینه فناوری اطلاعات بسیار پیشرفته است. و ارتقای بیشتر در این زمینه را نیز در چشم انداز خود دارد. بنابراین نه تنها در حال حاضر فرصت های شغلی فراوانی برای یک مهندس کامپیوتر در کانادا وجود دارد بلکه در آینده نیز این موقعیت برای این شاخه مهندسی همچنان محفوظ است. بنابراین مهاجرت مهندسین کامپیوتر به کانادا از طریق ویزای کار می تواند پروسه ای نسبتا ساده باشد. 

حوزه های تخصصی در رشته مهندسی کامپیوتر
حوزه های تخصصی در رشته مهندسی کامپیوتر
 

حوزه های تخصصی در رشته مهندسی کامپیوتر

همانطور که گفته شد یک مهندس کامپیوتر باید بدر زمینه های مختلفی متخصص باشد. اما غالبا هر منهدس کامپیوتر در یکی از شاخه های زیر به طور تخصصی تری به فعالیت خود ادامه می دهد:

 • رمز نگاری، کدگذاری و حفاظت از اطلاعات کامپیوتری
 • شبکه های وایرلس و ارتباطات
 • سیستم های عامل و کامپایلرها
 • علوم مهندسی و محاسباتی
 • شبکه کامپیوتری، سیستم های توزیع و محاسبات سیار
 • سیستم کامپیوتری، پردازش موازی و امنیت شبکه و معماری شبکه
 • دید روباتیک و کامپیوتری
 • سیستم های تعبیه شده
 • پردازش گفتار، تصویر و سیگنال ها
 • طراحی مدارهای VLSI، تست و CAD ومدارهای مجتمع

مسئولیت‌های شغلی

 • تولید محصولات جدید برای رفع نیازمندی های کاربران جدید کامپیوتر با کمک تجزیه و تحلیل این نیازمندی ها
 • طراحی و برنامه ریزی سخت افزارهای کامپیوتری و سخت افزارهای ارتباطی مانند بردهای مدار و مانیتورها
 • طراحی و توسعه شبکه های سیستم اطلاعاتی
 • انجام آزمایشات به منظور اطمینان از عملکرد مولفه ها و طرح های جدید
 • نظارت بر فرآیند ساخت محصولات کامپیوتری
 • هماهنگی، هدایت و نظارت بر تیم های متشکل از فناوران و تکنسین ها و سایر مهندسین (در پست های سرپرست ارشد)
مسیر شغلی برای مهاجرت مهندسین کامپیوتر به کانادا
مسیر شغلی برای مهاجرت مهندسین کامپیوتر به کانادا

مسیر شغلی برای مهاجرت مهندسین کامپیوتر به کانادا

در هر زمینه صنعتی که در آن از کامپیوتر استفاده شود، امکان فعالیت برای مهندسین کامپیوتر وجود دارد. البته احتمال دارد که در بعضی موقعیت های شغلی، یک مهندس کامپیوتر با اسم های دیگری مانند طراح سیستم کامپیوتری یا طراح نرم افزار، مشغول به کار شود. مهندسین کامپیوتر در کشور کانادا عموما در کنار متخصصین دیگری از جمله مهندسین نرم افزار و مهندسین برق در یک تیم فعالیت می کنند.

موقعیت دیگری که برای کار مهندسین کامپیوتر در کانادا وجود دارد این است که آنها می توانند با گرفتن مدرک MBA در پست های مدیریتی به فعالیت خود ادامه دهند.

امکان دیگری که برای ارتقای شغلی مهندسین کامپیوتر وجود دارد این است که با عضویت در یکی از نظام های مهندسی استانی یا قلمروی کانادا عنوان مهندس حرفه ای را کسب کنند.

به علاوه اگر مهندسین کامپیوتر بتوانند در زمینه IT متخصص شوند می توانند موقعیت های شغلی فراوانی برای خود بیابند. با نگاهی اجمالی به فهرست مشاغل مورد نیاز در کانادا درخواهید یافت که این تخصص در این کشور بسیار پرمتقاضی است. به طوری که حتی برای مهندسین IT امتیاز مهاجرتی خاصی در نظر گرفته شده است.

فرصت های شغلی برای مهاجرت مهندسین کامپیوتر به کانادا

مهندسان کامپیوتر می توانند در هر یک از زمینه های زیر در موسسات دولتی و یا سازمان های خصوصی کانادا مشغول به کار شوند:

 • شرکت های مهندسی، مخابراتی و ساخت زیر شبکه
 • سخت افزارهای ارتباطات مخابراتی
 • موسسات آموزشی و تحقیقاتی
 • سازمان های مراقبت بهداشت
فرصت های شغلی برای مهاجرت مهندسین کامپیوتر به کانادا
فرصت های شغلی برای مهاجرت مهندسین کامپیوتر به کانادا
 
حتما بخوانید:  فرهنگ محل کار در کانادا برای تازه‌واردها

بهترین روش برای مهاجرت مهندسین کامپیوتر به کانادا

مطمئن ترین راه برای مهاجرت از طریق کار به کانادا، داشتن یک پیشنهاد شغلی از طرف یک سازمان یا موسسه معتبر کانادایی است. در این صورت است که کارفرما می تواند مستقیما برای شما درخواست مجوز کار بدهد. اما طی کردن این پروسه برای یک مهندس کامپیوتر در هر تخصصی، لازم و ضروری نیست. چرا که آنقدر تقاضا برای این رشته مهندسی در کشور کانادا بالا است که یک مهندس کامپیوتر می تواند به راحتی از طریق برنامه اکسپرس اینتری برای اخذ اقامت دائم اقدام کند.

کدهای شغلی مربوط به رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

قبل از اینکه بخواهید از طریق برنامه اکسپرس اینتری اقدام کنید باید کد شغلی رشته مهندسی کامپیوتر را در سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا یا NOC بدانید. که البته به دلیل تنوع این رشته مهندسی، چند کد اختصاصی برای آن تعریف شده است. کدهای شغلی مربوط به رشته مهندسی کامپیوتر در فهرست زیر آمده است:

 • برنامه نویس کامپیوتر و توسعه گر رسانه های تعاملی؛ کد: 2174
 • تحلیلگر و مدیر پایگاه داده ؛ کد : 2172
 • مشاور و تحلیلگر سیستم های اطلاعاتی؛ کد : 2133
 • طراح و توسعه گر وب؛ کد : 2175
 • مهندس کامپیوتر (به جز مهندسان و طراحان نرم افزار)؛ کد : 2147
 • مهندس و طراح نرم افزار؛ کد: 2174

مهاجرت مهندسین کامپیوتر به کانادا از طریق برنامه اکسپرس اینتری

برنامه اکسپرس اینتری جهت جذب نیروهای متخصص یا اسکیل ورکر به کشور کانادا طرح ریزی شده است. و روال کار آن به این صورت است که بر اساس تعداد فاکتور به متقاضیان امتیازدهی می کند. فاکتورهای مذکور به قرار زیر هستند:

 • سن
 • تحصیلات
 • سابقه کار
 • برخورداری از پیشنهاد کار معتبر
 • مهارت در یکی از دو زبان انگلیسی و فرانسوی
 • انطباق پذیری
 • برای اینکه بتوانید از این مرحله به مرحله بعدی راه پیدا کنید باید از فاکتورهای بالا در مجموع 67 امتیاز به دست آورید. که در این صورت وارد بانک متقاضیان خواهید شد و در آنجا توسط سیستم رتبه بندی جامع یا CRS مجددا مورد ارزیابی قرار می گیرید. حدودا یک ماه این ارزیابی زمان خواهد برد و اگر بتوانید از این سیستم ارزیابی امتیاز بالای 600 را به دست آورید، برای دریافت اقامت دائم کانادا معرفی می شوید.

مهاجرت مهندسین کامپیوتر به کانادا با ویزای استارت آپ

استارت آپ، در واقع به راه اندازی یک کار تجاری است که مبنای اولیه آن ایده‌ای جدید و خلاقانه بوده‌است. با این تعریف واضح است که ویزای استارت آپ کانادا، تنها برای افرادی قابل استفاده است که ایده‌ای نوآورانه و خلاق داشته باشند که بشود با تبدیل آن به یک محصول یا خدمات در قالب یک بیزینس کوچک یا شرکت دانش‌بنیان، به درآمدزایی رسید. با این حساب، تنها مهندسین کامپیوتری که در زمینه‌های مختلف مربوط به کامپیوتر، فکر و ایده‌ای نوآورانه داشته‌باشند، قادر خواهند بود از این طریق، اقامت دائم کانادا را به دست آورند.

تنها تحت شرایطی خاص می‌توان نوآورانه بودن و سودآور بودن ایده‌ی استارت آپی را اثبات کرد. اساسی‌ترین این شرایط، متقاعد کردن سازمان‌های مسئول رسیدگی به درخواست متقاضی، در مورد جدید بودن ایده‌اش است و اینکه این طرح خاص،‌ در سطح ملی و بین‌المللی نیز قابل رقابت است، و حتما می‌تواند سودآوری داشته‌باشد. پس از اثبات نوآورانه و سودآور بودن ایده‌ی استارت آپی، نوبت آن است که یکی از حامیان کانادایی با حمایت مالی از ایده‌ی مطرح شده توسط متقاضی، موافقت کند.

حامی مورد نظر، برای اثبات حمایتش از طرح فرد متقاضی، یک نامه حمایتی به او می‌دهد که  این نامه یکی از بنیادین‌ترین مدارک برای ارائه به اداره مهاجرت کانادا است. در واقع حامی شما، با ارائه‌ی نامه حمایتی، موافقت خود با سرمایه‌گذاری روی ایده‌ی شما و پرداخت هزینه‌های مورد نیاز برای راه‌اندازی استارتاپ‌تان را به صورت رسمی اعلام می‌نماید.

حامیان کانادایی استارت آپ‌ها

حامیان محتلفی در کانادا از طرح‌های استارت آپی متقاضیان در حوزه مهندسی کامپیوتر پشتیبانی می‌کنند و تمایل نشان می‌دهند که برای تاسیس استارت آپ در این زمینه، هزینه لازمرا پرداخت کنند. حامیان را می‌توان با ملاک سقف سرمایه‌ای که در اختیار استارت آپ‌ها می‌گذارند، در سه دسته کلی طبقه‌بندی نمود: صندوق‌های سرمایه‌گذاری (تا سقف 200.000 دلار)، گروه‌های سرمایه‌گذاری (تا سقف 75.000 دلار)، و گروه‌ها یا انکوباتورهای تجاری (تا سقف 130.000 دلار).

شما باید از یکی از سازمان‌هایی که در دسته‌های فوق قرار می‌گیرند، نامه‌ای دریافت کنید تا بتوانید در حوزه‌های مختلف مربوط به کامپیوتر ویزای استارت آپ بگیرید. این نامه باید حاوی این تضمین باشد که سازمان مورد نظر حاضر است از ایده‌ی استارت آپی شما تا سقف تعیین شده حمایت کند. سازمان‌ها، صندوق‌ها و گروه‌های تجاری متعددی در هر یک از سه طبق فوق، قرارمی‌گیرند. باید تمام آنها را برای جلب حمایت مالی مدنظر قرار دهید. البته

در ابتدا و هنگام مراجعه برای ارائه‌ی درخواست ویزای استارت آپ، خود اداره کانادا شما را به یکی از این سازمان‌ها که مناسب طرحتان است معرفی می‌کند.

مهاجرت مهندسین کامپیوتر به کانادا با استفاده ازاین روش، در همان ابتدای کار، اقامت دائم کانادا را برای ایشان به ارمغان می‌آورد. این مهاجرت دائم خدشه دار نمی‌شود، حتی اگر فرد در ادامه تجارتش موفق نباشد و شکست بخورد. به بیان دیگر اگر مسئولین مربوطه قانع شوند که ایده‌ی شما در حوزه‌ی مهندسی کامپیوتر خلاقانه و نو و همچنین درآمدزا است، و یکی از سازمان‌های حمایت کننده هم نامه‌ی حمایتی به شما ارائه کند، و پس از طی مراحل لازم، اقامت دائم کانادا را به دست آورید، دیگر آن را ازدست نخواهید داد، حتی اگر تجارتی که تاسیس کرده‌اید، نتواند موفق شود.

مدارک اصلی و لازم برای درخواست ویزای استارت آپ جهت مهاجرت مهندسین کامپیوتر به کانادا

مهندسین کامپیوتر برای دریافت اقامت دائم کانادا به روش استارت آپ، باید شرایط زیر را داشته‌باشند:

 • داشتن نامه‌ی حمایتی از حامیان استارت آپی کانادایی
 • دارا بودن مدرک تحصیلی آکادمیک در یکی از دانشگاه‌های کانادا یا خارج از کانادا
 • ارائه مدرک زبان (با حداقل نمره‌ی معادل CLB 5)
 • دارا بودن سرمایه‌ی اولیه در حدی که برای گذران زندگی یک‌ساله متقاضی و خانواده‌اش در کانادا کفایت کند
 • در درست داشتن مدرک عدم سوءپیشینه
 • در دست داشتن نتیجه‌ی تست‌های پزشکی کانادا
 • متعهد بودن به تاسیس بیزینس جدید در کشور کانادا پس از اخذ پی‌آر کانادا

شرط اول در واقع خود دارای یک سری مراحل است که بسیار هم پیچیده می‌باشد. همچنین، مدارک اولیه‌ای که ارائه‌ی آنها برای ثبت درخواست هر نوع ویزایی لازم است (مانند پاسپورت، گواهی ازدواج، تست بیومتریک،…) نیز از ملزومات دریافت ویزای استارت آپ کانادا می‌باشد.

 
حتما بخوانید:  مهاجرت به کانادا از طریق خرید بیزینس ( Owner Operator )
بهترین استان ها برای مهاجرت مهندسین کامپیوتر به کانادا
بهترین استان ها برای مهاجرت مهندسین کامپیوتر به کانادا
 

بهترین استان ها برای مهاجرت مهندسین کامپیوتر به کانادا

همان طور که تا اینجا توضیح داده شد به طور کلی کشور کانادا موقعیت های شغلی خوبی را در اختیار مهندسین کامپیوتر می گذارد. موقعیت هایی که روند رو به رشد و افزایشی را تجربه خواهند کرد. اما می توان گفت که استان های انتاریو، آلبرتا، کبک، و بریتیش کلمبیا در میان دیگر استان های کانادا چشم انداز بهتری را در مقابل مهندسان کامپیوتر قرار می دهند.

میانگین حقوق دریافتی مهندسین کامپیوتر در کانادا

مهندسی کامپیوتر علاوه بر اینکه رشته پرتقاضایی در کانادا است، میانگین حقوق بالایی را نیز در میان دیگر رشته های مهندسی به خود اختصاص می دهد. البته مانند تمام رشته های مهندسی دیگر، میانگین حقوق دریافتی یک مهندس کامپیوتر نیز تا حد زیادی به مهارت ها و سوابق کاری او بستگی دارد. اما می توان گفت که به طور کلی کمترین میانگین حقوق دریافتی یک مهندس کامپیوتر 67000 دلار در سال است است که این مبلغ می تواند حتی تا حد 108000 دلار در سال نیز افزایش پیدا کند. 

همچنین بد نیست بدانید که در میان استان های کانادا مهندسین کانادا در انتاریو کمترین میزان حقوق و در استان آلبرتا بالاترین میزان حقوق را دریافت می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

۲ پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  دانشجوری سال سوم مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار در مقطع کارشناسی
  سن: ۲۳ مجرد
  مدرک زبان انگلیسی گواهی عمومی یا همون دیپلم
  سابقه کاری زیر یک سال
  تمکن مالی زیر ۵۰ میلیون
  در حال حاضرم بصورت فریلنسر توسعه دهنده فرانت اند در طراحی وب سایت هستم و در اینده فول استک میشم

  میخواستم ببینم با این وضع، چه راهی برای بنده بهتره و چه چیزایی رو باید اوکی کنم تا شانسم بیشتر بشه

  1. سلام دوست عزیز. در درجه اول سابقه کار مرتبط با مدرک تحصیلی. البته فریلنسر بودن سابقه کار محسوب نمی‌شه چون بیمه نداره و به همین دلیل، اساساً قابل اثبات نیست، مگر این‌که بتونید از یه کارفرما، گواهی معتبر برای سابقه‌ی کارتون بگیرید. نکته مهم دیگه، هر نوع مدرک معتبر (به غیر از مدرک تحصیلی) که نشون‌بده شما فلان دوره‌ی تخصصی رو گذروندین و فلان مهارت رو دارین. نکته بعدی، مدرک زبانه. برای زبان انگلیسی طبیعتا باید آیلتس داشته باشید، و هر چه نمره‌ی آیلتس‌تون بالاتر باشه شانس‌تون بیشتر خواهد شد (و نمره‌ی کمتر از ۵.۵ عملا شانسی برای شما نخواهد گذاشت). یک گزینه، البته ادامه تحصیل در کاناداست، که اون هم نیاز به تمکن مالی بالاتر از رقمی داره که شما فرمودید، چون هزینه‌های شهریه و تحصیل و زندگی، رقمش بیشتر از موجودی فعلی شماست. پیشنهاد می‌کنم در همین یکی دو سالی که تا پایان تحصیلات‌تون مونده، توی یه حوزه‌ی خاص از رشته‌تون سابقه‌ی کار جمع کنید، و دنبال این باشید که در همون حوزه‌ی خاص، یه مدرک فنی‌حرفه‌ای، یا مشابه اون رو دریافت کنید. امیدوارم پاسخی که عرض کردم، واضح بوده باشه. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *