مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا

مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا چگونه است؟ (شرایط 2021)

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا یکی از شاخه‌های مهاجرت به این کشور است که کمتر به آن پرداخته شده است. کانادا از جمله کشورهای پیشرفته غربی است. پیشرفته بودن در کشورهای به اصطلاح غربی، در تعریف مدرن تنها بر اساس شاخص‌های اقتصادی و تکنولوژیکی سنجیده نمی‌شود. یکی از مهم‌ترین معیارهای پیشرفته بودن یک کشور در عصر جدید، معیارهای فرهنگی است. البته واضح است که فرهنگ تعاریف بسیار متنوع و گسترده‌ای دارد.

با این حال بر سر بعضی از مصداق‌های آن اتفاق نظر وجود دارد. به هر حال آنچه واضح است این است که در راستای بهایی که به فعالیت‌های فرهنگی داده می‌شود، هزینه‌هایی نیز صرف این فعالیت‌ها می‌شود. هزینه‌هایی که بیشتر جنبه حمایتی دارند. بنابراین فعالان فرهنگی نیز در کشورهای پیشرفته ارزش بیشتری به نسبت کشورهای در حال پیشرفت دارند و از نظر اقتصادی نیز، دشواری کمتری در تامین مالی خواهند داشت.

خوشبختانه مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا به طرق مختلفی برای ایشان میسر شده‌است. و تمام این روش‌های مهاجرتی منجر به اقامت دائم کانادا برای فعالان فرهنگی خواهد شد.

بنابراین چنانچه در زمینه‌های مختلف فرهنگی فعالیت دارید، حتما این مقاله را تا انتها بخوانید تا با روش‌های مختلف مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا آشنا شوید.

مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا

شرایط مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا

اصطلاح عبارت «فعالان فرهنگی» در این عنوان، عبارتی کلی است که شامل گروه‌های مختلفی می‌شود: فعالان فرهنگی حرفه‌ای و مطرح در سطوح ملی و بین‌المللی و فعالان فرهنگی نیمه‌حرفه‌ای.

پس مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا می‌تواند شامل حال هر دو گروه فوق شود. در این مقاله سعی کرده‌ایم که روش‌های مختلف برای مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا را تشرح کنیم. همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله بهترین موسسات مهاجرتی ایران را مطالعه کنید.

برای مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا در هر سطح فعالیت، روش‌های مختلف و متنوعی وجود دارد. بعضی از این روش‌ها مانند روش خوداشتغالی، اگرچه ساده‌تر هستند و زودتر هم به نتیجه می رسند، اما شرایط ویژه‌ای برای آنها مورد نیاز است. بعضی از این روش‌ها نیز تا حدودی پیچیده‌تر هستند و احتمال دارد که فرآیند به نتیجه رسیدن آنها نیز بیشتر زمان ببرد. واضح است که مبلغی که برای هر یک از این روش‌ها هزینه می شود نیز با دیگری متفاوت است.

چند مثال برای واضح‌تر شدن موضوع:

به عنوان مثال، فعال فرهنگی‌ای که تصمیم داشته باشد با روش خوداشتغالی اقدام به مهاجرت کند، باید یک چهره‌ی شناخته شده در سطح بین المللی یا حداقل ملی باشد. اگر یک فعال فرهنگی چنین شرایطی داشته‌باشد، در واقع مهاجرت او به کانادا کار دشواری نیست.

تنها کاری که این فرد باید انجام دهد این است که ثابت کند پس از مهاجرت، با ادامه فعالیت‌های فرهنگی‌اش، توان تامین نیازهای مالی خود و خانواده‌اش را خواهد داشت و می‌تواند برای ارتقای سطح فرهنگی در کشور کانادا فردی موثر باشد.

حالت دیگر این است که مثلا متقاضیِ مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا از روش کارآفرینی و سرمایه گذاری استفاده کند. در این حالت بیش از آنکه بحث مهارت‌های مدیریتی و حرفه‌ای او اهمیت داشته‌باشد، تمکن مالی و توان کارآفرینی و مدیریت متقاضی (در حوزه کارها و فعالیت‌های فرهنگی) مهم خواهد بود.

آنچه مسلم است این است که تمام فعالان فرهنگی، حرفه‌ای نیستند. بلکه دقیقا برعکس تعداد بیشتری از فعالان فرهنگی در سطوح متوسط یا ابتدایی فعالیت می‌کنند. از طرفی بیشتر فعالان فرهنگی نقدینگی لازم برای سرمایه گذاری و کارآفرینی در کانادا را نیز ندارند، بنابراین شاید بتوان گفت برای افرادی با چنین شرایطی، آسان‌ترین و در دسترس‌ترین روش، روش اکسپرس اینتری کانادا است.

به هر حال بدون توجه به شرایط خاصی که برای هر فرد وجود دارد و با دیگران تفاوت دارد، در این مقاله سعی شده‌است که تمام روش‌های ممکن برای مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا و در نهایت اخذ اقامت دائم کانادا به تفصیل تشریح شود.

مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی

یکی از راه‌ها برای مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا، روش خوداشتغالی است. بهتر است پیش از توضیح شرایط و ضوابط استفاده از این روش برای فعالان فرهنگی، به طور کلی تعریفی از ماهیت خوداشتغالی ارائه شود.

تعریف خوداشتغالی

خوداشتغالی (به انگلیسی: (Self-employment) در تعریف دولت کانادا و در سیستم مهاجرتی این کشور، یک روش درآمدزایی است. در این روش درآمدزایی، فرد به هیچ کارفرمایی متکی نیست و می‌تواند از طریق مدیریت کسب و کار خودش، کسب درآمد نماید، به طوری که برای تامین مالی زندگی خود و خانواده‌اش به منبع درآمد دیگری متکی نباشد. در واقع در این روش، فرد برای تامین معیشتش به کسی وابسته نیست و همچنین هیچ تعهدی برای کارآفرینی برای دیگران نیز نمی‌دهد. او تنها مسئول خود و خانواده‌اش و سرپا نگه‌داشتن کسب و کارش است.

مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا با روش خوداشتغالی

سیستم مهاجرتی کانادا به طور کلی برای مهاجرت افراد خوداشتغال، به وضوح عنوان نموده‌است که متقاضیان این روش مهاجرتی، لازم است شرایط و معیارهایی را احراز نمایند. فهرستی از مهم‌ترین این معیارها و شرایط به قرار زیر هستند:

 • داشتن سابقه کار در رشته تخصصیِ متقاضی (یعنی اگر متقاضی، برای مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا از طریق خوداشتغالی تقاضا می‌دهد، لازم است اثبات کند که در حوزه فرهنگی در کشور خودش سابقه خوداشتغالی داشت‌است)
 • اعلام آمادگی برای ادامه خوداشتغالی در همان زمینه تخصصی در کشور کانادا
 • داشتن پشتوانه مالی لازم و کافی برای تامین مالی زندگی خود و خانواده‌اش تا زمانی که کسب و کاری که راه انداخته‌است، درآمدزایی شود.
 • توان مالی کافی جهت راه‌اندازی و فراهم کردن امکانات مورد نیاز برای ادامه خوداشتغالی در کانادا. یعنی متقاضی باید ثابت کند که اولا در حدی پس انداز دارد که بتواند زندگی خود و خانواده‌اش را در ماه‌های اول ورود به کانادا تامین کند. و دوما متقاضی باید بتواند ثابت کند که اگر در ادامه خود اشتغالی و بعد از راه‌اندازی کسب‌وکارش، به هر دلیلی لازم شد که برای کار خاصی، مبلغی را هزینه کند (مثلا هزینه برای خرید یک مکان برای انجام کارها و فعالیت‌های فرهنگی، یا هزینه برای خرید وسایل لازم جهت گسترش کار) می‌تواند از عهده پرداخت این هزینه برآید.

انواع روش‌های مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا از طریق خوداشتغالی

در یک نگاه کلی، انواع روش‌های مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا از طریق خوداشتغالی در دو عنوان کلی طبقه بندی می‌شود:

 • مهاجرت به کانادا با استفاده از روش خوداشتغالی فدرال
 • مهاجرت به کانادا با استفاده از روش خوداشتغالی کِبِک

روش دوم خوداشتغالی، یا همان روش خوداشتغالی کِبِک، الزامات بسیار خاصی دارد و چنانکه از عنوان آن پیداست، محدود به استان کبک می‌شود. در ابتدا مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا از طریق خوداشتغالی فدرال، که روشی عام‌تر و با پیش شرط‌های ساده‌تری است، را بررسی می‌کنیم.

مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا با استفاده از روش خوداشتغالی فدرال

همانطور که گفته‌شد این روش خوداشتغالی، روش عام‌تری است که تعداد افراد بیشتری می‌توانند از آن استفاده نمایند. مسلما روش مهاجرتیِ خوداشتغالی، مختص فعالان فرهنگی نیست و دایره‌ی وسیع‌‌تری از افراد و متقاضیان را در بر می‌گیرد. در سیستم مهاجرتی کانادا صراحتا بیان می‌شود که روش خوداشتغالی برای سه گروه از متقاضیان طراحی شده است. این سه گروه شامل افرادی می‌شود که در یکی از زمینه‌های زیر، در سطوح ملی و بین المللی سابقه فعالیت داشته اند:

 • ورزشی
 • فرهنگی
 • هنری

به هر حال ما در این مقاله تمرکز خود را بر مهاجرت فعالین فرهنگی به کانادا گذاشته‌ایم. و در این قسمت نیز برآنیم تا مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا از طریق خوداشتغالی فدرال را بررسی کنیم. در صورتی که تمایل دارید در مورد مهاجرت دو گروه دیگر از طریق خود اشتغالی بدانید، می‌توانید مقالات مهاجرت هنرمندان به کانادا و مهاجرت ورزشکاران به کانادا را در سایت رهپویان مهاجر مطالعه کنید.

یکی از مزیت‌های مهم مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا از طریق خوداشتغالی، این است که متقاضی از همان ابتدا با ویزای اقامت دائم وارد کانادا می‌شود. اما برای اینکه این اتفاق بیافتد و قبل از صدور اقامت دائم کانادا، متقاضیان این زمینه‌ها باید به دولت این کشور ثابت کنند که به هیچ وجه متکی و نیازمند به کمک مالی دولت کانادا نخواهند بود.

برای اثبات این توانایی، در واقع متقاضی باید نشان دهد که در زمینه درآمدزایی و مدیریت کسب و کار خود دارای تجربه قابل توجهی نیز هست. به طور خاص او باید اسناد و مدارکی را ارائه دهد مبنی بر اینکه طی پنج سال گذشته، حداقل به مدت دو سال به روش خوداشتغالی در کشور خود فعالیت داشته‌است و توانسته‌است از طریق همین فعالیت، هزینه های زندگی خود را تامین کند.

مزایای مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا با روش خوداشتغالی

علاوه بر مزایای گوناگونی که برای این روش مهاجرتی عنوان شد، مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا با روش خوداشتغالی، دو مزیت مهم و چشم‌گیر دیگر نیز دارد:

اولاً متقاضیان این روش (بر خلاف متقاضیان اکثر روش‌های دیگر مهاجرت به کانادا) لازم نیست حتماً در سطح بالایی به زبان انگلیسی مسلط  باشند. در واقع با دانش زبانی‌ سطح پایین‌تر و اخذ نمرات کمتر در آزمون‌هایی مانند آیلتس هم می‌توان درخواست خوداشتغالی داد.

ثانیاً درخواست های خوداشتغالی، بسیار سریع‌تر از درخواست‌های مربوط به سایر روش‌‌ها رسیدگی می‌شوند. فرضا  اگر فردی با روش اکسپرس اینتری درخواست مهاجرت داده‌باشد، حداقل دو سال باید صبر کند، تا درخواستش مورد بررسی قرار گیرد و نتیجه نهایی به او اعلام شود. این در حالی است که درخواست‌های خوداشتغالی عموما در یک دوره زمانی 15 تا 18 ماهه مورد بررسی قرار می‌گیرند و در صورتی که متقاضی شرایط لازم را داشته‌باشد، اقامت دائم کانادا برای او صادر می‌گردد.

مشاغل مورد قبول برای درخواست مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا از طریق خوداشتغالی

همان طور که گفته‌شد روش خوداشتغالی برای مهاجرت تنها محدود به فعالان فرهنگی نیست بلکه کلیه هنرمندان و ورزشکارانی که واجد شرایط لازم باشند نیز، می‌توانند از این روش استفاده کنند. و اما در گروه فعالان فرهنگی، فهرست مشاغلی که مشمول خوداشتغالی کانادا می‌شوند به قرار زیر هستند:

 • نویسنده ( به انگلیسی: Authors and writers)
 • متخصص حفظ و مرمت آثار (به انگلیسی: Conservators and Curators)
 • مشاغل فنی مرتبط با موزه‌ها و گالری‌ها (به انگلیسی: Technical Occupations Related to Museums and Art Galleries)
 • مترجم، اصطلاح‌شناس و مترجم هم‌زمان (به انگلیسی: Translators, Terminologists and Interpreters)
 • روزنامه نگار (به انگلیسی: Journalists)
 • ویراستار (به انگلیسی: Editors)
 • کتابدار (به انگلیسی: Librarians)
 • گوینده اخبار و سایر متخصصان حوزه خبر (به انگلیسی: Announcers and other Broadcasters)
 • تکنسین و دستیار کتابخانه و آرشیو (به انگلیسی: Library and Archive Technicians and Assistants)

مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا

سیستم نمره‌دهی به متقاضیان خوداشتغالی فدرال

روش خوداشتغالی نیز مانند اکثر روش‌های مهاجرتی، به کانادا، در چهارچوبی امتیاز محور بنیان‌گذاری شده‌است. یعنی بر اساس ویژگی‌ها و شرایطی که هریک از متقاضیان دارند، نمره‌ای به آنها تعلق می‌گیرد. این نمره سپس، ملاک صدور اقامت دائم کانادا برای مهاجرت فعالان فرهنگی(از طریق خوداشتغالی) به این کشور خواهد بود.

پنج معیار لازم برای ارزیابی و نمره‌دهی به متقاضیان خوداشتغالی (اعم از ورزشی، فرهنگی یا هنری) را می‌توانید در فهرست زیر مشاهده کنید:

 • سابقه خوداشتغالی متقاضی در رشته تخصصی خود
 • میزان تحصیلات متقاضی
 • میزان تسلط متقاضی به یکی از زبان‌های رسمی کانادا (لازم است بدانید که انگلیسی و فرانسوی، دو زبان رسمی کانادا هستند)
 • سن متقاضیِ
 • میزان سازگار بودن یا میزان توانایی سازگار شدن متقاضی با جامعه‌ و فرهنگ کانادا

برای اینکه میزان سازگاری خود با محیط این کشور را نشان دهید به عنوان مثال داشتن خواهر یا برادری که در کانادا زندگی می‌کند، می‌تواند به شما کمک کند. در غیر این صورت، اگر در کانادا سابقه تحصیل یا کار دارید، این سابقه نیز می‌تواند نشان‌دهنده میزان انطباق شما با فرهنگ کانادایی است.

جزئیات نمره‌دهی به متقاضیان خوداشتغالی فدرال

حداکثر نمره‌ای که یک متقاضی می‌تواند از مجموع معیارهای بالا به دست آورد، 100 امتیاز است. البته لازم نیست شما حداکثر امتیاز را به دست آورید، کسب تنها 35 نمره برای پذیرش تقاضای شما کفایت می‌کند. برای اینکه با جزئیات بیشتر این سیستم نمره‌دهی، آشناتر شوید، توضیحاتی که در ادامه آمده‌است را با دقت بخوانید:

معیار اول: سابقه خوداشتغالی متقاضی در رشته تخصصی خود (حداکثر 35 امتیاز)

 • داشتن 5 سال سابقه خوداشتغالی در همان رشته تخصصی (در این مورد، زمینه فرهنگی): 35 امتیاز
 • داشتن 4 سال سابقه خوداشتغالی در همان رشته تخصصی (در این مورد، زمینه فرهنگی): 30 امتیاز
 • داشتن 3 سال سابقه خوداشتغالی در همان رشته تخصصی (در این مورد، زمینه فرهنگی): 25 امتیاز
 • داشتن 2 سال سابقه خوداشتغالی در همان رشته تخصصی (در این مورد، زمینه فرهنگی): 20 امتیاز
 • داشتن کمتر از 2 سال سابقه خوداشتغالی در همان رشته تخصصی (در این مورد، زمینه فرهنگی): 0 امتیاز

معیار دوم: میزان تحصیلات متقاضی (ماکزیمم 25 امتیاز)

 • مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا بالاتر از آن (معادل 17 سال تحصیل تمام وقت): 25 امتیاز
 • مدرک تحصیلی سه ساله کالج (معادل 15 سال تحصیل تمام‌وقت): 22 امتیاز

ذکر این نکته لازم است که مدرک سه‌ساله کالج معادل است با مدرک فنی-حرفه‌ای در ایران

 • مدرک پیش‌دانشگاهی (یعنی مدرکی که بعد از گذراندن دور‌ه‌ی یک ساله‌ی پس از دیپلم اخذ می‌شود، و معادل 12 سال تحصیلی تمام‌وقت است): 12 امتیاز
 • مدرک دیپلم دبیرستان (معادل 11 سال تحصیل تمام‌وقت): 5 امتیاز

معیار سوم: میزان تسلط متقاضی به یکی از زبان‌های رسمی کانادا (ماکزیمم 24 امتیاز)

نکته جالبی که در این مورد وجود دارد، شیوه مشخص نموده میزان تسلط شما به یکی از این دو زبان است. در .اقع شما لازم نیست در هیچ آزمونی شرکت کنید.چرا که همان افسری که مسئولیت رسیدگی به پرونده شما را بر عهده دارد و با شما مصاحبه می‌کند، در هنگام مصاحبه با شما، میزان تسلط شما به زبان انگلیسی یا فرانسوی را تشخیص داده و بر همان اساس، نمره شما در زبان خارجی مشخص می‌شود.

 • تسلط به هر دو زبان رسمی کانادا (هم انگلیسی و هم فرانسوی) در سطح پیشرفته‌: 24 امتیاز
 • تسلط به یکی از دو زبان رسمی کانادا (یا انگلیسی و یا فرانسوی) به عنوان زبان اول در سطح پیشرفته: 16 امتیاز
 • تسلط به یکی از دو زبان رسمی کانادا (یا انگلیسی و یا فرانسوی) به عنوان زبان دوم در سطح پیشرفته: 8 امتیاز
 • تسلط به یکی از دو زبان رسمی کانادا (یا انگلیسی و یا فرانسوی) در سطح متوسط: 8 امتیاز
 • تسلط به یکی از دو زبان رسمی کانادا (یا انگلیسی و یا فرانسوی) در سطح مقدماتی: 2 امتیاز

معیار چهارم: سن متقاضی (ماکزیمم 10 امتیاز)

 • سن 21 تا 49 سال (در زمان ثبت درخواست مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا از طریق خوداشتغالی): 10 امتیاز
 • کمتر از 21 سال و بیشتر از 49 سال (در زمان ثبت درخواست مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا از طریق خوداشتغالی): به ازای هر یک سال، 2 نمره کم می‌شود.

معیار پنجم: میزان سازگار بودن یا میزان توانایی سازگار شدن متقاضی با جامعه‌ و فرهنگ کانادا (ماکزیمم 6 امتیاز)

همانطور که توضیح داده‌شد، منظور از این معیار، اثبات موارد مشخصی است که ثابت می‌کند متقاضی، به نوعی، با جامعه کانادا و فرهنگ کانادایی آشناست. این موارد عبارتند از:

 • خواهر، برادر، پدر یا مادر متقاضی شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد: 5 امتیاز
 • متقاضی یا همسرش یک سابقه کار یک ساله (به صورت تمام وقت یا معادل آن) در کانادا داشته‌باشند: 5 امتیاز
 • متقاضی یا همسرش حداقل دو سال سابقه تحصیل (به صورت تمام وقت یا معادل آن) در کانادا داشته‌باشند: 5 امتیاز
 • میزان تحصیلات همسر متقاضی (زن یا مرد): 3 تا 5 امتیاز

نکته‌ای که بد نیست در مورد مهاجرت به کانادا به شیوه خوداشتغالی بدانید این است که اگر به عنوان یک فعال فرهنگی از این طریق برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کرده‌اید و به هر دلیلی تقاضای شما مورد پذیرش قرار نگرفته‌است، می‌توانید پرونده‌ی خود را کامل نموده و یک سال بعد مجددا برای مهاجرت به کانادا از همین روش، درخواست اقامت دائم دهید.

در واقع اینکه پرونده یک متقاضی برای بار اول رد شود به این معنا نیست، که آن متقاضی برای همیشه فرصت مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی را از دست می‌دهد. اما این را هم در نظر داشته‌باشید که متقاضی‌ای که پرونده‌اش برای بار اول رد شده‌است، اگر مثلا دو یا سه ماه بتواند در یکی از فاکتورها امتیاز خود را بالا ببرد، دیگر نمی‌تواند در همان سال درخواست خود را مجددا به جریان بیاندازد. این متقاضی برای استفاده مجدد از روش خوداشتغالی باید حتما حداقل یک سال صبر کند.

مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا با استفاده از روش خوداشتغالی کِبِک

تا اینجا شرایط و ضوابط مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا از طریق خوداشتغالی فدرال تشریح شد. در این قسمت روش دیگر خوداشتغالی، یعنی خوداشتغالی کبک برای فعالان فرهنگی مورد بررسی قرار می گیرد.

بنا بر تعریف، خوداشتغالی کبک، تفاوت بنیادینی با خوداشتغالی فدرال ندارد. اما اگر بخواهیم در مورد عملکرد و سیستم نمره‌دهی این دو روش صحبت کنیم، متوجه می‌شوید که این دو اتفاقا تفاوت‌های بنیادینی با یکدیگر دارند. در واقع و به طور کلی تفاوت‌های این روش‌ها، بیشتر از دو مورد نیستند.

مورد اول از مورد دوم مهم‌تر است. این مورد به این واقعیت اشاره دارد که یکی از شروط اساسی برای پذیرش تقاضای مهاجرتِ‌ فعالان فرهنگی از طریق خوداشتغالی کبک، این است که متقاضی باید بتواند ثابت کند که قصد ایجاد یک تجارت مستقل در حوزه‌های مختلف مرتبط با فرهنگ، در استان کبک را دارد. این در حالی است که راه‌اندازی یک تجارت مستقل در زمینه‌های مختلف فرهنگی، در روش فدرال، یک شرط ضروری نیست.

مورد دوم تفاوت این دو روش خود اشتغالی، مربوط به معیارهای نمره دهی و امتیازبندی برای پذیرش تقاضای فعالان فرهنگی است.

برای اینکه بهتر متوجه تفاوت این دو سیستم امتیاز بندی شوید، معیارهای نمره‌دهی و امتیازبندی خوداشتغالی کبک را که در ادامه آمده، مطالعه کنید و آنها را با معیارهای امتیازدهی در روش فدرال مقایسه کنید:

معیارهای نمره‌دهی به متقاضیان خوداشتغالیِ کبک

 • میزان تحصیلات متقاضیان متاهل: ماکزیمم 15 امتیاز
 • میزان تحصیلات متقاضیان مجرد: ماکزیمم 12 امتیاز
 • سابقه خوداشتغالی متقاضیان متاهل در زمینه تخصصی: ماکزیمم 16 امتیاز
 • سابقه خوداشتغالی متقاضیان مجرد در زمینه تخصصی: ماکزیمم 16 امتیاز
 • سن متقاضیان متاهلِ: ماکزیمم 13 امتیاز
 • سن متقاضیان مجردِ: ماکزیمم 10 امتیاز
 • میزان تسلط متقاضیان متاهل به زبان فرانسوی: ماکزیمم 28 امتیاز
 • میزان تسلط متقاضیان مجرد به زبان فرانسوی: ماکزیمم 22 امتیاز
 • مقدار دارایی قابل اثبات برای متقاضیان متاهل: ماکزیمم 6 امتیاز
 • مقدار دارایی قابل اثبات برای متقاضیان مجرد: ماکزیمم 6 امتیاز
 • مقدار نقدینگی یا تمکن مالی برای متقاضیان متاهل: ماکزیمم 1 امتیاز
 • مقدار نقدینگی یا تمکن مالی برای متقاضیان مجرد: ماکزیمم 1 امتیاز
 • داشتن خویشاوند یا خویشاوندانی که شهروند یا مقیم دائم استان کبک باشد برای متقاضیان متاهل: ماکزیمم 8 امتیاز
 • داشتن خویشاوند یا خویشاوندانی که شهروند یا مقیم دائم استان کبک باشد برای متقاضیان مجرد: ماکزیمم 8 امتیاز
 • سازگاری و انطباق‌پذیری متاقضیان متاهل با جامعه و فرهنگ استان کبک: ماکزیمم 6 امتیاز
 • سازگاری و انطباق‌پذیری متاقضیان مجرد با جامعه و فرهنگ استان کبک: ماکزیمم 6 امتیاز

یک فرد مجرد که متقاضی مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا از طریق خوداشتغالی کبک است، باید بتواند از مجموعه معیارهای بالا حداقل 44 امتیاز به دست آورد. در حالی که حد نصاب نمره یک متقاضی متاهل، برای پذیرش تقاضای مهاجرتش از این طریق 51 امتیاز است.

در این روشِ خوداشتغالی هم مانند روش خوداشتغالی فدرال، لازم نیست که متقاضی در یک آزمون بین‌المللی زبان فرانسه شرکت کند و یا یک گواهی معتبر در این رابطه ارائه دهد. افسری که در اداره مهاجرت با او مصاحبه می کند، در خلال مصاحبه، می‌تواند میزان تسلط او به مهارت‌های مختلف زبان فرانسه را تعیین کند و سطح او را مشخص نماید.

مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

روش اکسپرس اینتری به طور کلی یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین روش‌های مهاجرتی به کانادا است و فعالین فرهنگی نیز مانند متخصصان دیگر رشته‌ها، می‌توانند از این روش برای اخذ اقامت دائم کانادا استفاده کنند. مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده در این روش، این است که رشته تخصصی شما در لیست مشاغل موردنیاز کانادا آمده‌باشد.

در سیستم مهاجرتی کانادا نام این لیست، «طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا» (National Occupation Classification) است و شکل اختصاری آن «ناک» (NOC) می‌باشد. در این سیستم، هر شغل، با یک کد مختص به خود شناخته می‌شود. بنابراین لازم است که متقاضی هنگام ایجاد پروفایل در سامانه‌ی اکسپرس اینتری (که اولین مرحله در این فرآیند مهاجرتی است)، کد شغلی یا همان ناکِ مختص به رشته خود را بداند.

مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا

شیوه کار اکسپرس اینتری برای مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا

فعالان فرهنگی (یا متخصصین هر رشته و زمینه و شغل دیگری) که قصد مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری را دارند، لازم است که در مرحله‌ی اول، در سیستم اکسپرس اینتری، برای خود یک پروفایل ایجاد کنند. برای ساخت این پروفایل، متقاضی باید تمام اطلاعات درخواستی (از جمله سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار در کانادا و خارج از کانادا، سطح زبان، وضعیت تاهل، و سایر موارد ذکر شده) را وارد کند.

بعد از اینکه متقاضی اطلاعاتش را وارد کرد، اداره مهاجرت کانادا با استفاده از یک سامانه به نام «سامانه جامع رتبه‌بندی» (Comprehensive Ranking System) که به اختصار، CRS نامیده می‌شود امتیاز و نمره‌ای را به هر متقاضی اختصاص می‌دهد. لازم است بدانید پروفایلی که هر متقاضی برای خود در سیستم اکسپرس اینتری ایجاد می‌کند، و نمره‌ای که سامانه جامع رتبه‌بندی به هر پروفایل خاص تخصیص می‌دهد، برای یک سال معتبر است.

اداره مهاجرت کانادا هر چند وقت یک بار (تقریبا هر بیست روز یک بار) بر حسب نیاز تخصصی خود در سطح فدرال یا استانی، متقاضیانی که بالاترین نمره‌ی CRS‌ کسب کرده‌اند را انتخاب می‌کند. افرادی که در این مرحله انتخاب شده‌اند یک دعوتنامه اولیه دریافت می‌کنند. بر اساس این دعوت‌نامه، افراد منتخب باید مدارک مورد نیاز را برای اداره مورد نظر ارسال کنند.

مدارک ارسالی بررسی می‌شوند و در صورت تایید اقامت دائم کانادا، برای متقاضی صادر می‌شود. روال کلی اکسپرس اینتری، به صورت خلاصه به همین شکلی است که تشریح شد. اما نکته مهم این است که سامانه جامع رتبه‌بندی، بر چه اساس و با در نظر گرفتن چه معیارهایی امتیاز متقاضیان مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا را مشخص می‌کند.

معیارهای نمره‌دهی سیستم اکسپرس اینتری

قبل از پرداختن به این معیارها، بد نیست بدانید که در واقع سیستم اکسپرس اینتری برای متقاضیانی طراحی شده که قصد (یا توان) سرمایه گذاری در کانادا را ندارند، و همچنین بر اساس تعریف اداره مهاجرت کانادا، خوداشتغال نیز به حساب نمی‌آیند. یعنی این روش مهاجرتی، مخصوص افرادی است که برای مهاجرت به کانادا تخصص و نجربه و مهارت‌های شغلی خود را سرمایه‌گذاری می‌کنند. بزرگ‌ترین مزیت سیستم اکسپرس اینتری آن است که در همان ابتدا برای متقاضیان اقامت دائم کانادا را صادر می‌کند. بنابراین متقاضیانی که توانسته‌اند از این روش اقامت دائم کانادا را اخذ کنند، در اولین ورود به کانادا با در دست داشتن مجوز اقامت دائم، وارد این کشور می‌شوند.

در ادامه می‌توانید با معیارهای امتیازدهی در این روش مهاجرتی آشنا شوید:

در سیستم اکسپرس اینتری یک متقاضی می‌تواند حداکثر 1200 نمره به دست آورد. این نمره از مجموع نمرات در دو گروه به دست می‌آید. این دو گروه از نمرات، نمرات اصلی (حداکثر 600 نمره) و نمرات اضافی (حداکثر 600 نمره)، را در بر می‌گیرند.

نمرات اصلی سیستم اکسپرس اینتری کانادا

 • سن
 • میزان تحصیلات
 • میزان فعالیت کاری در کشور کانادا
 • میزان آشنایی با یکی از زبان‌های رسمی کانادا
 • معیارهای ترکیبی (مثلا ترکیب میزان تحصیلات با میزان آشنایی با یکی از زبان‌های رسمی کانادا).

نمرات اضافی سیستم اکسپرس اینتری کانادا

 • گواهی معتبر از یکی از موسسات معتبر در کانادا (مدرک تحصیلی یا فنی)
 • جاب آفر یا همان پیشنهاد رسمی یک کار تمام‌وقت از یک کارفرمای رسمی و معتبر در کانادا
 • داشتن مدرکی مبتنی بر پذیرش نامزدی و حمایت استانی از یکی از استان‌های کانادا
 • داشتن خواهر یا برادری که اقامت دائم یا شهروندی کانادا را داشته باشد
 • میزان آشنایی متقاضی با زبان فرانسوی

همانطور که دیدید، اساس نمره‌دهی در سیستم اکسپرس اینتری برای متقاضیان مجرد و متاهل، با یکدیگر متفاوت است. کلیت نمره‌دهی در این سیستم در قسمت قبل بررسی شد، و همانطور که گفته‌شد به صورت جمع نمرات اصلی (600 نمره) و اضافی (600 نمره) انجام می‌شود. اما برای فعالان فرهنگی که برای مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری تقاضا می‌دهند، بین گروه متاهلین و مجردان تفاوت‌هایی جزئی وجود دارد که در ادامه می‌توانید این تفاوت‌ها را ببینید:

ریز نمرات اصلی برای فعالان فرهنگی مجرد بر اساس شاخص‌های اکسپرس اینتری (حداکثر 600 نمره):

 • سن: حداکثر 110 نمره
 • تحصیلات: حداکثر 150 نمره
 • آشنایی با یکی از دو زبان رسمی کانادا: حداکثر 160 نمره
 • فعالیت کاری در کشور کانادا: حداکثر 80 نمره
 • مهارت‌های ترکیبی یا قابل انتقال (یعنی ترکیب فاکتورهای مختلف، مثلا ترکیب مدرک کارشناسی با 5 سال سابقه فعالیت کاری در کانادا): حداکثر 100 نمره

ریز نمرات اضافی برای فعالان فرهنگی مجرد بر اساس شاخص‌های اکسپرس اینتری (حداکثر 600 نمره):

 • داشتن خواهر یا برادری که مقیم دائم یا شهروند کانادا باشد: حداکثر 15 نمره
 • آشنایی با زبان فرانسوی به عنوان زبان دوم: حداکثر 30 نمره
 • تحصیلات و مدرک تحصیلی: حداکثر 30 نمره
 • پیشنهاد رسمی یک کار تمام‌وقت از طرف یک کارفرمای معتبر و رسمی در کانادا: حداکثر 200 نمره
 • دعوت‌نامه رسمی مبنی بر داشتن نامزدی یا حمایت استانی: حداکثر 600 نمره

ریز نمرات اصلی برای فعالان فرهنگی متاهل بر اساس شاخص‌های اکسپرس اینتری (حداکثر 600 نمره):

 • سن: حداکثر 100 نمره
 • مدرک دانشگاهی: حداکثر 140 نمره
 • آشنایی با یکی از زبان‌های رسمی کانادا (فرانسوی یا انگلیسی): حداکثر 150 نمره
 • فعالیت حرفه‌ای در کانادا: حداکثر 70 نمره
 • مهارت‌های ترکیبی یا قابل انتقال (یعنی ترکیب فاکتورهای مختلف، مثلا ترکیب فاکتور سن با فاکتور مربوط با آشنایی با یکی از زبان‌های رسمی کانادا): حداکثر 100 نمره
 • تحصیلات و مدرک دانشگاهی همسر متقاضی: حداکثر 10 نمره
 • آشنایی همسر متقاضی با یک زبان خارجی: حداکثر 20 نمره
 • فعالیت کاری حرفه‌ای همسرِ متقاضی در کانادا: حداکثر 10 نمره

ریز نمرات اضافی برای فعالان فرهنگی متاهل بر اساس شاخص‌های اکسپرس اینتری (حداکثر 600 نمره):

 • سکونت یک خواهر یا یک برادر در کانادا به این شرط که اقامت دائم کانادا یا شهروندی کانادا را داشته‌باشد: حداکثر 15 نمره
 • آشنایی متقاضی با زبان فرانسوی (باید زبان فرانسوی، زبان دوم متقاضی باشد، نه زبان اول او): حداکثر 30 نمره
 • تحصیلات و مدرک آکادمیک: ماکزیمم 30 نمره
 • پیشنهاد رسمی کار از یک کارفرمای معتبر کانادایی: حداکثر 200 نمره
 • نامزدی یا حمایت استانی (یعنی یکی از استان‌های کانادا، با یک نامه‌ی رسمی، اعلام کند که به تخصص و مهارت‌های این فرد نیاز دارد): حداکثر 600 نمره

همانطور که گفته‌شد حداکثر امتیازی که هر متقاضی می‌تواند از نمرات اضافی دریافت کند، 600 نمره است. یعنی فرضا متقاضی‌ای که نامزدی یا حمایت استانی را در پرونده‌ی خود دارد، حداکثر نمره اضافی را به دست می‌آورد و امتیازات مربوط به معیارهای دیگر برای او در نظر گرفته نمی‌شود.

جزئیات نمره‌دهی برای مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا در سیستم اکسپرس اینتری

هر متقاضی با توجه به شرایط خاص خود، از هر یک از معیارهای نام‌برده، امتیاز معینی را به دست می‌آورد. شرح دقیق نمره‌ای که هر متقاضی با توجه به وضعیتش به دست می‌آورد، از حوصله این بحث خارج است. در صورتی که تمایل داشته‌باشید با این جزئیات بیشتر آشنا شوید، می‌توانید به مقاله «اکسپرس اینتری کانادا» در وب‌سایت ما مراجعه کنید و نمره دریافتی خود را تخمین بزنید. در ادامه جهت آشنایی شما با جزئیات محاسبه نمرات در اکسپرس اینتری به عنوان مثال، توجهتان را به ریزنمرات مربوط به معیار سن برای متقاضیان مجرد جلب می‌کنیم:

 • متقاضیان 17 ساله یا کمتر از 17 ساله: 0 نمره
 • متقاضیان 18 ساله: 99 نمره
 • متقاضیان 19 ساله: 105 نمره
 • متقاضیان 20 ساله تا 20 ساله: 110 نمره
 • متقاضیان 30 ساله: 105 نمره
 • متقاضیان 31 ساله: 99 نمره
 • متقاضیان 32 ساله: 94 نمره
 • متقاضیان 33 ساله: 88 نمره
 • متقاضیان 34 ساله: 83 نمره
 • متقاضیان 35 ساله: 77 نمره
 • متقاضیان 36 ساله: 72 نمره
 • متقاضیان 37 ساله: 66 نمره
 • متقاضیان 38 ساله: 61 نمره
 • متقاضیان 39 ساله: 55 نمره
 • متقاضیان 40 ساله: 50 نمره
 • متقاضیان 41 ساله: 39 نمره
 • متقاضیان 42 ساله: 28 نمره
 • متقاضیان 43 ساله: 17 نمره
 • متقاضیان 44 ساله: 6 نمره
 • متقاضیان 45 ساله و بالاتر: 0 نمره

مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا

مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا: لیست مشاغل

همانطور که در ابتدای قسمت اکسپرس اینتری تشریح شد، متقاضیان این روش، باید در ابتدای امر، شغل و تخصص خود را در فهرست مشاغل مورد نیاز کانادا پیدا کنند. سپس کد آن شغل را به خاطر داشته‌باشند، تا بتوانند در هنگام ایجاد پروفایل اکسپرس اینتری، آن کد را به عنوان کد شغلی یا ناک خود وارد کنند.

در فهرست مشاغل مورد نیاز کانادا یا همان ناک، مشاغل زیادی ذیل عنوان کلی فعالان فرهنگی قرار می‌گیرند. یعنی متقاضیان مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا با توجه به زمینه تخصصی فعالیتشان، اگر قصد داشته‌باشند که با روش اکسپرس اینتری به کانادا مهاجرت کنند و اقامت دائم این کشور را اخذ کنند، باید با عنوان یکی از این ناک‌ها، برای مهاجرت به این کشور درخواست بدهند و ناک یا کد مربوطه را نیز به عنوان بخشی از اطلاعات خود وارد کنند. بنابراین بد نیست که با ناک مختص به رشته تخصصی خود، آشنا شوید:

 • نویسنده (ناک 5121)
 • کتابدار (ناک 5111)
 • ویرایشگر(ناک 5122)
 • روزنامه‌نگار (5123)
 • مترجم، مترجم شفاهی (5125)

مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا با روش کارآفرینی و سرمایه گذاری

کارآفرینی و سرمایه گذاری روش دیگری برای مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا است. برای استفاده از این روش، لازم است سرمایه‌ی لازم برای راه‌اندازی یک کسب و کار در زمینه‌های فرهنگی را داشته‌باشید. همچنین باید سابقه‌ی مدیریت و توانایی کارآفرینی خود را نیز اثبات کتید.این روش مهاجرتی، مختص فعالان فرهنگی نیست، افراد دیگری هم که تمکن مالی و توانایی مدیریت و کارآفرینی داشته‌باشند، می‌توانند از این طریق، به کانادا مهاجرت کنند.

در واقع یک فعال فرهنگی در صورتی که قصد داشته‌باشد از این روش استفاده کند، در ابتدای امر باید توان مالی کافی داشته‌باشد در حدی که بتواند کسب و کار تخصصی خود (در زمینه‌ی فرهنگی یا زمینه‌های مرتبط یا مورد علاقه‌اش) را در کانادا تاسیس کند. در درجه دوم این فرد باید به توانایی‌های خود برای مدیریت کسب و کار خودش اعتماد داشته‌باشد و بتواند با ارائه مدارکی از سوابق مدیریتی خود، این توانایی‌ها را به مسئولین اداره مهاجرت کانادا نیز ثابت کند. همچنین همانطور که از نام این روش پیداست، یکی از اهداف دولت کانادا از فراهم آوردن این امکان مهاجرتی، این است که در این کشور، ایجاد اشتغال کند. بنابراین کسی که از این روش مهاجرتی استفاده می‌کند باید یک یا چند نفر شهروند کانادا را هم در حرفه‌ی خود به کار گیرد.

مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا با روش کارآفرینی و سرمایه گذاری استانی

 

برای اینکه بتوانید در کانادا دست به سرمایه گذاری و کارآفرینی بزنید، عموما بهتر است که از طریق ادارات مهاحرتی استان‌های مختلف اقدام کنید و به وبسایت‌های نامزدی استانی آنها سر بزنید.

از آنجا که سیستم حکومتی در کشور کانادا، یک سیستم فدرال است، دولت‌های استانی در هریک از استان‌ها، مسئول بسیاری از تصمیمات استانیِ خودشان هستند. از جمله برنامه‌های نامزدی استانی در هر استان، صرفا از طریق ادارات مهاجرتی همان استان اداره می‌شود. بنابراین واضح است که با توجه به شرایط جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی و … در هر استان، شرایط مهاجرتی آنها نیز با یکدیگر متفاوت است. در همین راستا معیارهای اصلی برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی چه برای فعالان فرهنگی و چه برای گروه‌های دیگر، در استان‌ها، تفاوت‌های اندکی با یکدیگر دارند. با این حال، بعضی از معیارهای اصلی وجود دارند که در میان تمام استان‌ها مشترک هستند. در ادامه می‌توانید این معیارهای کلی را ببینید:

معیارهای لازم جهت مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی

معیار شماره 1: دارایی‌ها (دارایی‌های قابل اثبات=Assets)

آنچه این معیار بیان می‌کند این است که متقاضی باید به مسئولین استان مورد نظر خود ثابت کند که صاحب دارایی‌هایی است؛ به طوری که ارزش مالی این دارایی‌ها باید حداقل در حدی که توسط آن استان تعریف شده، باشد. این نوع از دارایی‌ها، صرفا شامل پول نقد و سپرده‌ی بانکی نیست بلکه همچنین دارایی‌هایی مانند ملک، سهام، و مواردی از این دست را در بر می‌گیرد.

لازم نیست فعالان فرهنگی این دارایی‌ها را بعد از مهاجرت به به کانادا، به این کشور منتقل کنند. بلکه تنها اثبات مالکیت متقاضی بر این دارایی‌ها کفایت می‌کند. ضمنا این دارایی‌ها می‌توانند در هر کشوری باشند.

مساله‌ی دیگری که باید در مورد این دارایی‌ها بدانید این است که لازم است ارزش نقدی آنها به دلار محاسبه شود. نکته مهم دقیقا همین است که خوشبختانه برای تبدیل قیمت دارایی‌هایتان به دلار، نرخ دولتی ارز درنظر گرفته می‌شود. از آنجا که قیمت دولتی ارز 4200 تومان است و نرخ آزاد دلار در حال حاضر در بازار تقریبا 23000 تومان است و نیز با توجه به اینکه نرخ آزاد دلار هر روز در حال افزایش است، این نوع محاسبه مسلما به نفع متقاضیان است و ارزش دلاری دارایی‌های آنها را بالاتر می‌برد.

همانطور که در ابتدای بحث اشاره شد، هر استان شرایط مخصوص به خود را برای مهاجرت به روش سرمایه گذاری و کارآفرینی دارد. یکی از تفاوت‌های استان‌ها در این زمینه،
حداقل دارایی‌های خالصی است که فرد باید مالکیت خود بر آن را اثبات کند. در لیست زیر می‌توانید، این حداقل دارایی را به تفکیک استان‌ها ببینید:

میزان دارایی مورد نیاز برای مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا بر حسب استان‌های مختلف

 • استان انتاریو: معادل با 800.000 دلار کانادا
 • استان بریتیش کلمبیا: معادل با 800.000 دلار کانادا
 • استان پرینس ادوارد: معادل با 600.000 دلار کانادا
 • استان ساسکاچوان: معادل با 500.000 دلار کانادا
 • قلمروهای شمالی کانادا: معادل با 250.000 دلار کانادا
 • استان کبِک: معادل با 2.000.000 دلار کانادا
 • استان مانیتوبا: معادل با 350.000 دلار کانادا
 • استان نوا اسکوشیا: معادل با 600.000 دلار کانادا
 • استان نیو برانزویک: معادل با 600.000 دلار کانادا
 • استان یوکون: معادل با 500.000 دلار کانادا

معیار شماره 2: حداقل سرمایه‌ی مورد نیاز (Minimum Investment)

بر خلاف دارایی‌های قابل اثبات که در قسمت قبل تشریح شد و انتقال آنها به کانادا ضروری نمی‌باشد، حداقل سرمایه موردنیاز را باید با خود به کانادا و استان مورد نظر خود بیاورید. در واقع هریک از استان‌ها با توجه به شرایط خاص خود، حداقلی را برای سرمایه گذاری در زمینه‌های مختلف از جمله زمینه‌های فرهنگی اعلام کرده‌است. در فهرست زیر می‌توانید حداقل سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در استان‌های مختلف کانادا را ببینید:

 • استان انتاریو: معادل با 500.000 دلار کانادا
 • استان بریتیش کلمبیا: معادل با 200.000 دلار کانادا
 • استان پرینس ادوارد: معادل با 600.000 دلار کانادا
 • استان ساسکاچوان: معادل با 300.000 دلار کانادا
 • قلمروهای شمالی کانادا: معادل با 150.000 دلار کانادا
 • استان کبِک: معادل با 200.000 دلار کانادا
 • استان مانیتوبا: معادل با 150.000 دلار کانادا
 • استان نوا اسکوشیا: معادل با 150.000 دلار کانادا
 • استان نیو برانزویک: معادل با 250.000 دلار کانادا
 • استان یوکون: معادل با 300.000 دلار کانادا

معیار شماره 3: سابقه‌ی مدیریت یا مالکیت

از آنجا که این روش، در نهایت منجر به مهاجرت افرادی به کانادا می‌شود که قرار است کسب و کار خود را مدیریت کنند، اثبات تجربه مدیریتی یکی از الزامات آن است. همچنین متقاضی باید تجربه مالکیت خود بر کسب و کارش را به مقامات استانیِ استان مورد نظرش اثبات کند.

مانند دو مورد قبلی، در این مورد هم میزان سابقه‌ی مدیریتی و مالکیتی مورد نیاز در هر استانی متفاوت است. میزان سابقه مدیریتی مورد نیاز در استان‌های مختلف به قرار زیر است:

 • استان انتاریو: حداقل 3 سال
 • استان بریتیش کلمبیا: حداقل 1 سال
 • استان ساسکاچوان: حداقل 3 سال
 • استان کبِک: حداقل 2 سال
 • استان مانیتوبا: حداقل 3 سال
 • استان نوا اسکوشیا: حداقل 3 سال
 • استان نیو برانزویک: حداقل 3 سال
 • استان یوکون: حداقل 3 سال

معیار شماره 4: بر عهده گرفتن نقش مدیریتی پس از مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا

در اکثر استان‌های کانادا یکی از شروط پذیرش تقاضای مهاجرت فعالان فرهنگی برای اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری این است که خود فرد، شخصا در راس کسب و کاری که راه انداخته قرار گیرد. لازم به یادآوری است که این شرط برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی در تمام استان‌های کانادا وجود ندارد.

معیار شماره 5: فراهم نمودن و ارایه‌ی طرح کسب و کار (بیزینس پلن)

آنچه مهم است این است که کسب و کاری که فرد بعد از ورود به هریک از استان‌های کانادا، تاسیس می‌کند موفق باشد. بنابراین شما باید نشان دهید که به عنوان یک فعال فرهنگی برای سرمایه گذاری در کانادا، یک طرح اقتصادی مناسب دارید. این طرح در اصطلاحات تخصصی مهاجرت به کانادا با عنوان بیزینس پلن شناخته می‌شود و ارائه‌ی آن در تمام استان‌های کانادا جزو شروط لازم مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا از طریق سرمایه گذاری نمی‌باشد.

معیار شماره 6: شرکت در جلسه مصاحبه پیش از مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا

در بعضی از استان‌های کانادا لازم است که پیش از مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا، متقاضیان سرمایه گذاری در استان مورد نظر، در یک جلسه مصاحبه حضوری که تاریخ آن از پیش تعیین شده‌است، حاضر شوند. هدف از این مصاحبه این است که متقاضی برنامه‌های خود را تشریح کند و مصاحبه‌کنندگان را قانع کند که واقعا قصد دارد که کسب و کارش را در این استان راه بیاندازد و آن را به درآمدزایی و سوددهی برساند. ضمنا برای انجام این مصاحبه معمولا ً و در ابتدای کار یک ویزای مولتی (ویزای بازدید یا گردشگری کانادا) در اختیار متقاضی گذاشته‌می‌شود.

معیار شماره 7: سپرده‌ی تضمین‌شده و برگشت‌پذیر (Refundable Deposit)

مسئولین اداره مهاجرت استانی که مقصد مهاجرت متقاضیان است، باید مطمئن شوند که متقاضی قصد دارد در آن استان خاص، کار و زندگی کند تا با تقاضای آنها موافقت کنند. یکی از روش‌های اطمینان یافتن از قصد متقاضیان برای کار و سرمایه گذاری در یک استان خاص این است که از آنها خواسته می‌شود مبلغی پول را به عنوان وثیقه، نزد یکی از بانک‌های استان بگذارند. در صورتی که متقاضی به تعهداتش پایبند نباشد و کسب و کاری که ادعای آن را داشته به راه نیاندازد، آن مبلغ به نفع دولت کانادا مصادره می‌شود. اما اگر متقاضی بتواند بیزینس را راه بیاندازدو به اهداف اقتصادی‌ای که ادعا کرده برسد، مبلغ وثیقه، بعد از مدت زمانی تعیین شده، به او بازگردانده خواهد شد.

البته این شرط برای مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا از روش سرمایه گذاری و کارآفرینی، در تمام استان‌های کانادا، وجود ندارد.

حرف آخر

در این مقاله سعی کردیم که تمام روش‌های مهاجرت فعالان فرهنگی به کانادا را به تفصیل و با جزئیات بررسی کنیم.

امیدواریم این متن، برای فعالان فرهنگی در تمام زمینه‌های متنوعی که ذیل فرهنگ جای می‌گیرند، و قصد دارند مکان زندگی خود را تغییر دهند و کانادا را به عنوان مکان جدید زندگی خود انتخاب کرده‌اند، مفید بوده‌باشد. به شما توصیه می‌کنیم که هر نوع سوالی که در مورد روش‌های مهاجرتی فعالان فرهنگی به کانادا دارید را با همکاران، اعم از کارشناسان و وکیل مهاجرتی ما، در موسسه رهپویان مهاجر آتی‌نگر، در میان بگذارید و پاسختان را دریافت کنید. تلاش ما این است که تمام کسانی که با هر تخصصی قصد مهاجرت و ترک کشور را دارند، با آگاهی و داشتن اطلاعات کافی و درست پا در این مسیر بگذارند تا از سردرگمی در یک کشور کاملا جدید با فرهنگ و زبان متفاوت رهایی یابند.

برای بالا بردن اطلاعات خود در زمینه مهاجرت به طور کلی و مهاجرت به کانادا به طور خاص، می‌توانید اخبار و دانستی‌ها و مطالب مفید را در پیج اینستاگرام ما نیز پی بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 1 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *