مهاجرت پزشکان به استرالیا

0

پزشکی از جمله رشته‌هایی است که کشور استرالیا به‌شدت به آن نیاز دارد و به همین دلیل است که مهاجرت پزشکان به استرالیا در سال‌های اخیر شتاب بسیار زیادی گرفته است.

یکی دلایل افزایش مهاجرت پزشکان به استرالیا این است که در سال‌های اخیر، کشورهای مهاجرپذیری چون انگلستان و آمریکا سخت‌گیری‌های خود برای پذیرش پزشکان را بیشتر کرده‌اند. همین عامل، در کنار عوامل دیگری چون افزایش سن جامعه استرالیا و افزایش نیاز این کشور به خدمات بهداشتی و درمان، سبب شده مهاجرت پزشکان به استرالیا روز به روز افزایش یابد.

در این مقاله شما را با یکی از مراحل مهاجرت پزشکان که تعیین صلاحیت‌های متقاضی است آشنا می‌سازیم.

فارغ‌التحصیلانی که مدرک پزشکی خود را از یکی از دانشگاه‌های خارج از استرالیا و نیوزلند گرفته‌اند و برای مهاجرت پزشکان به استرالیا خواهان عضویت جهت اشتغال در حوزه‌ی بهداشت و درمان استرالیا هستند باید مدارکی دال بر صلاحیت خود را جهت ارزیابی در یکی از مسیرهای ارزیابیِ زیر ارایه نمایند:

 • مسیر تشخیص صلاحیت  (Competent Authority pathway)
 • مسیر استاندارد  (Standard pathway)
 • مسیر متخصصین  (Specialist pathway)

فرایند ارزیابی برای متقاضیان مهاجرت پزشکان به استرالیا عبارت است از ارزیابی دانش و مهارت‌های بالینیِ فارغ‌التحصیلان خارجی‌ای که خواستار عضویت در انجمن پزشکی استرالیا و کار در حوزه بهداشت و درمان این کشور هستند. اجازه دهید مسیرهای فوق را با هم مرور کنیم:

مسیر تشخیص صلاحیت برای مهاجرت پزشکان به استرالیا

در فرایند مهاجرت پزشکان به استرالیا ، مسیر تشخیص صلاحیت، ویژه‌ی غیرمتخصصانِ تحصیل‌کرده در خارج از استرالیا است اما برای متخصصین و پزشکان عمومی نیز قابل استفاده است. این مسیرِ ارزیابی، منجر به عضویت عمومیِ متقاضی می‌شود.

فارغ‌التحصیلان خارجیِ متقاضی مهاجرت پزشکان به استرالیا که‌ آزمون‌های مورد تایید را گذرانده باشند یا در موسسه‌ی مورد تایید انجمن پزشکی استرالیا، دوره‌های آموزشی را تکمیل کرده باشند می‌توانند برای ارزیابی وضعیت خود در این مسیر، درخواست ارزیابی دهند.

فارغ‌التحصیلان خارجی که از مسیر تشخیص صلاحیت برای ارزیابی مدارک خود اقدام می‌کنند باید درخواست ارزیابی خود را مستقیما در لینک مربوطه در صفحه‌ی انجمن پزشکی استرالیا، یا در لینک مربوط به عضویت موقت ثبت نمایند.

مسیر استاندارد برای مهاجرت پزشکان به استرالیا

در بحث مهاجرت پزشکان به استرالیا ، مسیر استاندارد، ویژه‌ی فارغ‌التحصیلان خارجی است که خواستار عضویت در انجمن پزشکی استرالیا هستند تا بتوانند در این کشور، در حوزه‌ی بهداشت و درمان مشغول به کار شوند. این مسیرِ ارزیابی، برای کسانی است که در مسیر تشخیص صلاحیت یا مسیر متخصصین، نتوانسته‌اند صلاحیت لازم را کسب نمایند.

کسانی می‌توانند در این مسیر، درخواست ارزیابی مدارک خود را بدهند که مدرک پزشکی یا جراحی‌شان، توسط یکی از دانشگاه‌ها و موسساتی صادر شده باشد که آن دانشگاه یا موسسه، هم مورد تایید شورای پزشکی استرالیا باشد و هم نامش در دایرکتوری دانشگاه‌های پزشکی جهان آمده باشد.

آن دسته از متقاضیان مهاجرت پزشکان به استرالیا که خواهان ارزیابی مدارک خود در مسیر استاندارد هستند، باید مستقیما در شورای پزشکی استرالیا (AMC) درخواست خود را ثبت نمایند.

مسیر متخصصین برای مهاجرت پزشکان استرالیا

مسیر متخصین، ویژه‌ی متقاضیان زیر برای مهاجرت پزشکان به استرالیا است:

 • متخصصانی که از دانشگاه‌های خارج فارغ‌التحصیل شده‌اند و درخواست ارزیابی و انطباق مدرک‌شان با استانداردهای متخصصِ استرالیا را دارند (به این معادل‌یابی، «شناسایی تخصص» می‌گویند)
 • متخصصانی که از دانشگاه‌های خارج فارغ‌التحصیل شده‌اند و درخواست موقعیتی در سطح متخصصین در حوزه‌های مورد نیاز در استرالیا دارند (به این ارزیابی، «حوزه‌های مورد نیاز» می‌گویند)

برای مهاجرت پزشکان به استرالیا متخصصینی که مدرک پزشکی یا جراحی‌شان، توسط یکی از دانشگاه‌ها و موسساتی صادر شده باشد که آن دانشگاه یا موسسه، هم مورد تایید شورای پزشکی استرالیا باشد و هم نامش در دایرکتوری دانشگاه‌های پزشکی جهان آمده باشد، و تمام آموزش‌ها و آزمون‌های مورد نیاز برای کار در آن حوزه‌ی تخصصی را در کشورِ اصلی خود گذرانده باشند، می‌توانند در این مسیر (یعنی در «شناسایی تخصص» یا «حوزه‌های مورد نیاز») درخواست ارزیابی مدارک خود را بدهند.

متقاضیان مهاجرت پزشکان به استرالیا که طبق شرایط فوق، خواستار ارزیابی مدارک خود در مسیر متخصصین هستند، باید درخواست خود را مستقیما به یکی از کالج‌های تخصصیِ پزشکی ارائه نمایند.

آموزش کوتاه‌مدت در مسیر تخصصیِ پزشکی برای مهاجرت پزشکان به استرالیا

«آموزش کوتاه‌مدت در مسیر تخصصیِ پزشکی» برای مهاجرت پزشکان به استرالیا ، ویژه‌ی متخصصین یا دانشجویان تخصصی است که در خارج از استرالیا درس خوانده یا می‌خوانند و می‌خواهند دوره‌ای کوتاه‌مدت (معمولا تا سقف 24 ماه) از دوره‌ی تخصصی و پیشرفته‌ی خود را در استرالیا بگذرانند.

این مسیر، سبب عضویت در انجمن پزشکی استرالیا به عنوان یک متخصص نمی‌شود، بنابراین، فارغ‌التحصیلان خارج از استرالیا که می‌خواهند دارای عضویتِ تخصصی شوند باید نه از این مسیر، بلکه از مسیر متخصصین (تشخیص تخصص) درخواست عضویت در انجمن پزشکی استرالیا را بدهند.

آن دسته از فارغ‌التحصیلانِ پزشکی و جراحی که مدرک‌شان، هم به تایید شورای پزشکی استرالیا رسیده باشد و هم دانشگاه محل تحصیل‌شان در دایرکتوری جهانیِ دانشگاه‌های پزشکی فهرست شده باشد، و تمام آزمون‌ها و آموزش‌های لازم برای کار در حوزه‌ی تخصصیِ بهداشت و درمان را در کشور خود گذرانده باشند یا بیش از دو سال از پایان دوره‌های تخصصی‌شان در خارج از استرالیا نگذشته باشد، برای مهاجرت پزشکان به استرالیا می‌توانند در این مسیر (یعنی در مسیر «آموزش کوتاه‌مدت در مسیر تخصصیِ پزشکی»)، درخواست ارزیابی مدارک خود را بدهند.

متقاضیانِ درخواست ارزیابی در مسیر آموزش کوتاه‌مدت در مسیر تخصصیِ پزشکی، باید مستقیما درخواست خود را به یکی از کالج‌های تخصصیِ پزشکی ارایه دهند و در این درخواست، فرم درخواست عضویت در انجمن (فرم AAMC-30) را نیز قبل از ارایه‌ی درخواست خود به انجمن پزشکی، به کالج مربوطه ارائه نمایند.

اگر متقاضی مهاجرت پزشکان به استرالیا هستید، کدام مسیر برای شما مناسب‌تر است؟

برای آن‌که دریابید کدام مسیر برای شما مناسب‌تر است، در ادامه، یک ارزیابی اولیه را به عنوان راهنما بیان می‌کنیم. توجه داشته باشید که اگر در حال حاضر عضو عمومی انجمن پزشکی هستید یا قبلا سابقه‌ی عضویت داشته‌اید، می‌توانید فرایند تشخیص تخصص را در ضمنِ داشتنِ عضویت عمومی، تکمیل کنید. برای درخواست فرایند تشخیص تخصص، نمی‌توانید درخواست عضویت موقت یا محدود بدهید.

ارزیابی اولیه‌ای که نشان می‌دهد کدام مسیر برای درخواست شما (به عنوان فارغ‌التحصیلانِ دانشگاه‌های خارج از استرالیا که خواستار کار در حوزه‌ی بهداشت و درمان استرالیا هستید) مناسب‌تر است.

مدرک اولیه‌ی پزشکی‌ام را در کشوری غیر از استرالیا و نیوزلند دریافت کرده‌ام
بله
پس از پایان تحصیلات، مدرک پزشکی‌ام توسط دانشگاهی صادر شده که هم مورد تایید شورای پزشکی استرالیا است و هم در دایرکتوری جهانی دانشگاه‌های پزشکی، فهرست شده است
بله
من دارای مدرک تخصصی پزشکی هستم
بله خیر
قصد دارم فقط برای کوتاه‌مدت، دوره‌های بیشتری در استرالیا بگذارنم و مهارت‌های تخصصی خود را بهبود بخشم قصد دارم فقط برای مدتی کوتاه، دوره‌های تکمیلی را در استرالیا بگذرانم و تخصص خود را تکمیل کنم
خیر بله خیر بله
پیشنهادِ موقعیت شغلی در یکی از «حوزه‌های مورد نیاز» در استرالیا به من شده است پیشنهاد موقعیتی در آموزش‌های تخصصی در استرالیا دارم شرایط انجمن پزشکی استرالیا برای تشخیص صلاحیت را دارم یک پیشنهاد برای موقعیتی در آموزش‌های تخصصی به من شده است
بله خیر بله خیر بله
مسیر تخصصی («تشخیص تخصص» و «حوزه‌ی مورد نیاز» برای من مناسب است* مسیر متخصصین («تشخیص تخصص») برای من مناسب است* مسیر «آموزش کوتاه‌مدت در مسیر تخصصیِ پزشکی» برای من مناسب است* مسیر استاندارد برای من مناسب است مسیر تشخیص تخصص برای من مناسب است مسیر «آموزش کوتاه‌مدت در مسیر تخصصیِ پزشکی» برای من مناسب است*

* فارغ‌التحصیلان خارجی که متقاضی مهاجرت پزشکان به استرالیا هستند و مسیر متخصصین یا مسیر «آموزش کوتاه‌مدت در مسیر تخصصیِ پزشکی» و مسیر تشخیص صلاحیت برایشان مناسب است، باید درخواست عضویت موقت بدهند. عضویتِ محدود درباره‌ی این دسته از متقاضیان امکان‌پذیر نیست.

برای هر یک از درخواست‌های فوق (به شورای پزشکی استرالیا، کالج تخصصی پزشکی، و انجمن پزشکی استرالیا) هزینه‌ای از شما درخواست خواهد شد؛ بنابراین قبل از ثبت درخواست خود، باید اطلاعات کامل در مورد هر مسیر و شرایط آن مسیر داشته باشید.

مصاحبه‌ی ساختاریافته‌ی کلینیکیِ قبل از استخدام  (PESCI) برای مهاجرت پزشکان به استرالیا

ممکن است در جریان مهاجرت پزشکان به استرالیا از فارغ‌التحصیلان خارجی جهت عضویت در انجمن پزشکی، خواسته شود در یک مصاحبه‌ی ساختاریافته‌ی کلینیکیِ قبل از استخدام شرکت کنند، و این امر بستگی به موقعیت و سطح ریسکی دارد که آن موقعیت شغلی از آن برخوردار است.

هدف این مصاحبه، تعیین این نکته است که آیا فرد متقاضی، دانش، مهارت و تجربه‌ی کافی برای کار به شیوه‌ای ایمن و اثرگذار در حوزه‌ی تخصصی خود را دارد یا خیر.

اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت پزشکان به استرالیا

در رابطه با مسیرهای ارزیابی، موارد زیر خارج از حیطه‌ی وظایف و اختیاراتِ شورای پزشکی استرالیا و انجمن پزشکی استرالیاست و شورای مذکور با درخواست‌های زیر موافقت نخواهد کرد:

 • مشورت دادن درباره مدارک، آموزش‌ها و تجربه‌ها
 • ارائه‌ی اطلاعات در مورد آموزش‌ها، آزمون‌ها و شرایط کالج‌های تخصصیِ پزشکی (در این مورد باید با خود کالج‌ها تماس بگیرید)
 • صدور ویزا یا ارایه‌ی هر نوع توصیه و مشورتی درباره‌ی مهاجرت به استرالیا (اطلاعات مربوط به مهاجرت را باید از سایت وزارت مهاجرت و حفاظت مرزی استرالیا دریافت کنید)
 • دخالت در فرایند استخدام پزشکان در استرالیا (اطلاعات در مورد استخدام و مشاغل موجود را می‌توانید از ادارات مرتبط با حوزه‌ی بهداشت و درمان دریافت کنید)
 • صدور شماره تامین مدیکر (اطلاعات در این مورد را می‌توانید از مدیکرِ استرالیا دریافت نمایید).

انواع عضویت جهت مهاجرت پزشکان به استرالیا

طبق قوانین ملی پزشکی در استرالیا که برای مهاجرت پزشکان به استرالیا در تمام ایالت‌ها و قلمروها لازم‌الاجراست، انواع مختلفی از عضویت وجود دارد که هر پزشک فقط با داشتن آن عضویت می‌تواند اقدام به طبابت در این کشور کند. انواع مختلفِ عضویت عبارت‌اند از:

عضویت عمومی: این عضویت، به متقاضیان زیر اعطا می‌شود:

 • فارغ‌التحصیلان پزشکی از کشورهای استرالیا و نیوزلند
 • پزشکانی که قبلا عضو انجمن پزشکی استرالیا بوده‌اند
 • فارغ‌التحصیلان پزشکیِ دانشگاه‌های خارج از استرالیا که از «مسیر تایید صلاحیت»، خواستار کار در استرالیا هستند
 • فارغ‌التحصیلان پزشکی ِدانشگاه‌های خارج از استرالیا که دارای تاییده‌ی شورای پزشکی استرالیا می‌باشند.

پس از آن‌که عضویت عمومی خود را دریافت کردید، این عضویت تا 30 سپتامبر همان سال اعتبار خواهد داشت. بنابراین باید هر سال در تاریخ 30 سپتامبر، عضویت خود را تمدید نمایید.

عضویت تخصصی: عضویت متخصصان، برای پزشکانی مقدور است که توسط یکی از کالج‌های تخصصیِ پزشکی، مدرک‌شان مورد ارزیابی قرار گرفته و صلاحیتِ فلوشیلپ‌شان تایید شده باشد. البته فلوشیپ، پیش‌شرط عضویت در انجمن نیست.

عضویت موقت: ضویت موقت، شامل حال کسانی می‌شود که صلاحیت عضویت عمومی را دارند اما باید یک دوره کارورزی را تحت نظارت، در استرالیا بگذارنند تا پس از آن صلاحیت عضویتِ عمومی را پیدا کنند. عضویت موقت، می‌تواند شامل حال یکی از موارد زیر شود:

 • فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی از دانشگاه‌های استرالیا و نیوزلند که در حال گذراندن دوره‌ی انترنی خود در استرالیا هستند
 • فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی از دانشگاه‌های استرالیا و نیوزلند که دوره‌ی انترنی خود را در کشور دیگری به اتمام رسانده‌اند
 • فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی از دانشگاه‌های خارج که در «مسیر استاندارد»، از طرف شورای پزشکی استرالیا مجوزهای لازم را دریافت کرده‌اند
 • فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی از دانشگاه‌های خارج که در «مسیر تشخیص صلاحیت»، صلاحیت‌شان مورد تایید قرار گرفته است.

دوره‌ی عضویت موقت، نهایتا دوازده ماه است. قانون ملی، اعلام می‌دارد که عضویت موقت را بیش از دو بار نمی‌توان تمدید کرد. بعد از دو بار تمدید، اگر همچنان برای تکمیل طبابتِ تحت نظارتِ خود نیاز به عضویت موقت داشته باشید، باید مجددا درخواست عضویت موقت بدهید. بدون عضویت، نمی‌توانید طبابت کنید.

عضویتِ محدود: این عضویت، مختص پزشکانی است که مدارک‌شان متعلق به دانشگاهی خارج از استرالیا یا نیوزلند است. دانشگاهی که مدرک فرد متقاضی را صادر کرده، باید دانشگاهی باشد که هم در نسخه‌ی آنلاینِ دانشگاه‌های پزشکیِ مورد قبولِ شورای پزشکی استرالیا فهرست شده باشد و هم در دایرکتوریِ جهانیِ دانشگاه‌های پزشکی لیست شده باشد.

برای مهاجرت پزشکان به استرالیا ، متقاضیان باید بتوانند ثابت کنند که دروس پزشکی را گذرانده‌اند و در کشوری که مدرک‌شان صادر شده، صلاحیت پزشکی و طبابت دارند.

در جریان مهاجرت پزشکان به استرالیا چهار نوع عضویتِ محدود وجود دارد که با اهداف متفاوتی به متقاضیان داده می‌شود و می‌تواند به پزشکانِ خارجیِ واجد صلاحیت، امکان ارایه خدمات پزشکی تحت نظارت شورای پزشکی را بدهد. این چهار نوع عضویت، عبارت‌اند از آموزشِ تحصیلات تکمیلی، یا طبابتِ تحت نظارت؛ حوزه‌های مورد نیاز؛ منافع عامه؛ تدریس یا تحقیق.

عضویت بدون طبابت: این نوع عضویت، برای کسانی مناسب است که:

  • از حرفه‌ی طبابت، به طور کامل بازنشسته شده‌اند
  • به طور موقع (مثلا به دلیل مرخصی زایمان و امثالهم) موقتا از حرفه‌ی خود دور هستند
  • هنوز به طبابت مشغول‌اند اما نه در استرالیا، بلکه در کشورهای دیگر

ثبت‌نام جهت عضویت در انجمن پزشکی استرالیا  (Registration) برای مهاجرت پزشکان به استرالیا

انجمن پزشکی استرالیا مسئول نظارت بر پزشکانی است که در استرالیا مشغول طبابت هستند. دانشجویان پزشکی استرالیا و پزشکانی که خواستار طبابت در استرالیا هستند، باید در انجمن پزشکی، عضویت داشته باشند.

حتما بخوانید:  اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در آلمان

برای مهاجرت پزشکان به استرالیا چگونه درخواست عضویت بدهیم

برای انجام این مرحله از مهاجرت پزشکان به استرالیا ، عضویت در انجمن پزشکی، انواع مختلفی دارد که بر حسب سطح تحصیلات و سوابق فرد مشخص می‌شود. انواع خاصی از ثبت‌نام و عضویت، مختص دانشجویان پزشکی استرالیایی، فارغ‌التحصیلان پزشکیِ دانشگاه‌های استرالیا یا نیوزلند، و فارغ‌التحصیلان پزشکیِ دانشگاه‌های خارج از استرالیا و نیوزلند است. در ادامه، ابتدا به شرایط الزامیِ عضویت برای همه‌ی گروه‌ها اشاره می‌کنیم و سپس به‌طور خاص، ثبت‌نام و عضویت فارغ‌التحصیلان پزشکیِ دانشگاه‌های خارج از استرالیا و نیوزلندرا شرح خواهیم داد. این شرایط، هم برای کسانی است که تازه می‌خواهند ثبت‌نام کنند، و هم برای کسانی است که قبلا عضو انجمن پزشکی استرالیا بوده‌اند و اکنون فقط می‌خواهند نوع عضویت‌شان را تغییر دهند.

شرایط الزامی برای عضویت در انجمن پزشکی استرالیا در جریان مهاجرت پزشکان به استرالیا

تمام متقاضیانِ عضویت در انجمن پزشکی (اعم از دانشجویان پزشکی استرالیایی، فارغ‌التحصیلان پزشکیِ دانشگاه‌های استرالیا یا نیوزلند، و فارغ‌التحصیلان پزشکیِ دانشگاه‌های خارج از استرالیا و نیوزلند) باید در راستای مهاجرت پزشکان به استرالیا حائز شرایط خاصی باشند تا شایسته‌ی عضویت تشخیص داده شوند. استانداردهای عضویت، تعیین‌کننده‌ی شرایطی است که متقاضیانِ عضویت یا متقاضیان تمدیدِ عضویت باید داشته باشند

تمام متقاضیان مهاجرت پزشکان به استرالیا (به جز متقاضیان عضویتِ نوعِ دانشجویی) باید با استانداردهای زیر مطابقت داشته باشند:

 • استاندارد تداوم رشد حرفه‌ای پس از مهاجرت پزشکان به استرالیا
 • استاندارد عدم سوابق کیفری پیش از مهاجرت پزشکان به استرالیا
 • استاندارد مهارت‌های زبان انگلیسی پیش از مهاجرت پزشکان به استرالیا
 • استاندارد بیمه‌ی جبران خسارت پس از مهاجرت پزشکان به استرالیا
 • استاندارد استمرار طبابت پس از مهاجرت پزشکان به استرالیا

تعهداتِ پس از مهاجرت پزشکان به استرالیا

طبق قوانین ملی استرالیا، پزشکانی که عضو انجمن پزشکی هستند باید شرایطی داشته باشند تا عضویت‌شان در انجمن پزشکی، ادامه یابد و بتوانند به کار خود در این کشور ادامه دهند. این شرایط عمومی عبارت‌اند از:

حتما بخوانید:  مهاجرت به کانادا یا آلمان - کدام را ترجیح می‌دهید؟

مشارکت در تداوم رشد حرفه‌ای

تمام پزشکان عضو انجمن (به‌استثنای پزشکانی که علی‌رغم عضویت، مشغول به کار طبابت نیستند) باید به‌طور مستمر در برنامه‌ی تداوم رشد حرفه‌ای (CPD) شرکت کنند. این برنامه، به تناسب حوزه‌ی طبابتِ پزشکان در اختیار آنان قرار خواهد گرفت. تداوم رشد حرفه‌ای باید شامل فعالیت‌هایی متناسب با نیازهای یادگیریِ افراد باشد که از جمله‌ی این فعالیت‌ها می‌توان به ممیزی‌های بالینی، ارزیابی عملکرد، مصاحبه با همکاران، و مشارکت در برنامه‌های دانش‌افزایی نظیر شرکت در کنفرانس‌ها، دوره‌های آموزشی و یادگیری آنلاین اشاره کرد.

پس از مهاجرت پزشکان به استرالیا پزشکان عضو انجمن، در هنگام درخواست تمدید عضویت خود باید گواهی‌ای ارائه کنند دال بر این که با استاندارد تداوم رشد حرفه‌ای سازگار هستند. انجمن پزشکی می‌تواند صحت این گواهی را استعلام نماید تا اطمینان یابد که متقاضی، از استانداردهای لازم برخوردار است و به تعهدات خود در این زمینه عمل کرده است.

استمرار طبابت

پس از مهاجرت پزشکان به استرالیا پزشکانی که در خواست عضویت یا تمدید عضویت در انجمن را دارند، باید بین آخرین زمان طبابت‌شان و زمانِ درخواست عضویت یا تمدید عضویت‌شان فاصله‌ی زیادی نیفتاده باشد. این مدتِ زمانی، بر حسب بر حسب سطح سوابق و حوزه‌ی فعالیتِفرد مشخص می‌شود. اگر متقاضی، با این شرط و استاندارد همخوانی نداشته باشد، احتمالا انجمن پزشکی از او خواهد هواست فعالیت‌های رشد حرفه‌ای خود را کامل کند و پس از گذراندن طرح‌ها و دوره‌های خاص، صلاحیت آن فرد مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

بیمه‌ی جبران خسارت

پس از مهاجرت پزشکان به استرالیا تمام پزشکان عضو (به جز پزشکانی که کار طبابت نمی‌کنند) باید تمام جنبه‌های طبابت‌شان تحت پوشش بیمه‌ی جبران خسارت حرفه‌ای (PII) یا هر بیمه‌ی دیگری که مطابق استانداردهای انجمن پزشکی است باشند. انجمن پزشکی ممکن است هنگام تمدید عضویت، اقدام به بازرسی و استعلام بیمه‌نامه‌ها نماید تا اطمینان یابد که پزشک مربوطه، طبق تعهدات خود، از استانداردهای تعریف‌شده‌ی انجمن، تبعیت کرده است.

حتما بخوانید:  ویزای ازدواج آتی در استرالیا چیست؟ (ساب کلاس 130)

پیشینه‌ی کیفری

پیش از مهاجرت پزشکان به استرالیا متقاضیان عضویت باید گواهی عدم سوءپیشینه‌ی خود را به صورت کامل به انجمن پزشکی تحویل دهند. از سال 2015 به این سو، روال جدیدی برای بررسی سوابق کیفری پزشکانی که سابقه‌ی کارشان مربوط به خارج از استرالیا است تعریف شده است. این روش جدید مستلزم آن است که متقاضی، درخواست صدور گواهی عدم سوءپیشینه‌ی بین‌المللی بدهد. برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید به صفحه‌ی سوءپیشینه‌ی کیفری بین‌المللی در مراجعه نمایید.

پیشینه‌ی کیفری شامل تمام موارد زیر، اعم از وقوع جرم مربوطه در استرالیا یا خارج از استرالیا می‌شود:

 • هر نوع محکومیت قطعی شخص به هر بزه و جرمی
 • هر نوع صدور قرار مجرمیت در دادگاه به خاطر ارتکاب جرم، خواه آن قرار، منجر به صدور حکم قطعی شده باشد یا نشده باشد
 • هر نوع اتهامی که به خاطر ارتکاب جرمی علیه شخص اقامه شده باشد.

در نهایت، پس از دریافت گواهی پیشینه‌ی کیفری، انجمن پزشکی استرالیا تصمیم خواهد گرفت که آیا آن پیشینه، طبق استانداردهای انجمن، ربطی به حرفه و طبابت دارد یا خیر.

در مهاجرت پزشکان به استرالیا تمام اعضا، بلااستثنا موظف‌اند در طول دوره‌ی عضویت خود در انجمن پزشکی استرالیا، هر اتهامی که بابت جرایمِ منجر به حداقل 12 ماه حبس می‌شود، یا هر نوع قرار مجرمیتی که می‌تواند منجر به مجازات زندان شود را به اطلاع انجمن برسانند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.