مهاجرت پزشکان به روسیه در سال 2021

0

65 درصد از افراد تحصیل کرده در روسیه را صنف پزشکان تشکیل می دهند که این رقم معادل 950 هزارنفر می باشد. از همین جا میتوان نتیجه گرفت که مهاجرت پزشکان به روسیه محبوبیت زیادی دارد. رشته پزشکی در روسیه یکی از پرطرفدارترین رشته ها و مشاغل بوده و همه ساله متقاضیان زیادی جهت دریافت پذیرش تحصیلی در رشته های پزشکی اقدام می نمایند.

همچنین روسیه به دلیل نزدیکی به ایران سالانه میزان قابل توجهی متقاضی را در خصوص اخذ اقامت و تابعیت به خود اختصاص میدهد که برای متقاضیان مهم این است که شرایط مهاجرت به روسیه و قوانین مختص را نیز مورد بررسی قرار دهند،اگر شما هم به عنوان یک پزشک قصد مهاجرت به روسیه را دارید،تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.در این مقاله تمامی نکات و جنبه های مهم مهاجرت پزشکان به روسیه در سال 2021 را بررسی می کنیم.

وضعیت شغلی پزشکان در روسیه:

 

در سایر کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی و آمریکایی پزشکان افرادی هستند که قشر مرفه جامعه را تشکیل می دهند، اما در کشور روسیه این وضعیت متفاوت است. زیرا تعداد پزشکان در این کشور برابر با 600 هزار نفر می باشد و در کشوری همچون ایالات متحده آمریکا که دارای جمعیتی معادل با دو برابر جمعیت مردم روسیه است تنها 800 هزار پزشک مشغول به کار هستند. تعداد زیاد پزشکان در روسیه باعث کاهش حقوق این دسته از افراد در این کشور شده است.

به دلیل پایین بودن حقوق و دستمزدهای پزشکان در روسیه باعث شده است که پزشکان به ازای ارائه خدمات مناسب و درمان های ارائه شده به بیماران رشوه اخذ نمایند. بگونه ای که هم اکنون در روسیه شرایطی بوجود آمده است که درمان افراد بستگی به میزا ثروت آنها دارد، زیرا پزشکان تنها به افرادی که از نظر مالی دارای شرایط خوب و مناسبی هستند خدمات مناسب ارائه می دهند. پایین بودن درآمد پزشکان در روسیه باعث شده است که درمان بیماری ها و سلامت سالمندان در این کشور تحت تأثیر قرار بگیرد.

 

میزان درآمد پزشکان در روسیه:

 

یکی از معیار مهم برای مهاجرت پزشکان به روسیه در سال 2021،میزان درآمدی است که می توانند داشته باشند.

پزشکان در روسیه بسته به تخصص آن ها و محل اشتغال او در بیمارستان خصوصی و یا دولتی متفاوت است . در آمد بیش از نیمی از پزشکان روسیه کمتر از ۲۵۰۰۰ روبل یعنی حدود ۳۶۰ یورو برای هر ماه می باشد . البته برخی از پزشکان در این کشور کمتر از ۱۵۰۰۰ روبل در یک ماه دریافت می کنند و تنها ۸٫۴ درصد از پزشکان شاغل در روسیه حقوق متوسط ماهانه ملی بیش از ۵۰،۰۰۰ روبل در یک ماه دریافت می کنند .

در میان گروه پزشکی ، پرستاران ، ماما ها و بهیاران حدود ۲۵۰۰۰ روبل برای هر ماه دریافت می کنند و تنها دو درصد از آن ها با درآمد ۵۰۰۰۰ روبل برای یک ماه کار می کنند . بر اساس آمار و تحقیقات انجام شده میزان درآمد پزشکان در این کشور حدود ۲۱۷۰۰ روبل در ماه است ، در حالی که هزینه شغل های پاره وقت در این کشور حدود ۲۸۵۰۰ روبل در یک ماه است .

حتما بخوانید:  مهاجرت به مجارستان از طریق تحصیل در سال 2021

متوسط درآمد پزشکان در روسیه تقریبا حدود ۲۸۰۰۰ روبل در ماه ( کمتر از ۱۲۰۰۰ دلار در سال ) است . درآمد بسیاری از پزشکان روسی حتی کمتر از این میزان است و برای متخصصین جوان در زمینه پزشکی ، آنها تقریبا هیچ کاری را انجام نمی دهند و مجبور به پرداخت هزینه های زیاد تحصیل در این کشور هستند.

 

کار پیدا کردن پزشکان در روسیه:

 

یافتن شغل در بیمارستان های دولتی روسیه نباید خیلی دشوار باشد ، زیرا کمبود نیرو به دلیل ترک پزشکان روسی از کشور به دلیل دستمزد کم و شرایط نامناسب کار وجود دارد. اما ، این بدیهی است که برای پزشکان خارجی که به روسیه می آیند نیز ایده آل نیست ، بنابراین بیشتر آنها به دنبال یافتن محل کار در یک بیمارستان خصوصی هستند ، که دستمزد بسیار بهتر و تجربه کلی برای کارگران را ارائه می دهد. با این حال ، این همچنین بدان معنی است که نقاط موجود در این بیمارستان ها بسیار رقابتی است ، به ویژه با انگیزه اخیر دولت روسیه برای جذب پزشکان خارجی به این کشور ، که در بخش بعدی در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

برای شروع تمرین خود در روسیه ، باید پروانه پزشکی خود را دریافت کنید. برای دریافت مجوز باید ثابت کنید که مهارت و دانش کافی دارید و همچنین تجهیزات لازم و کارکنان نگهداری واجد شرایط را در اختیار دارید.

آزمون مجوز کار پزشکی روسیه:

به عنوان بخشی از پروسه مهاجرت پزشکان به روسیه در سال 2021 شما باید بتوانید مجوز برای کار پزشکی در روسیه دریافت کنید. در بخشی از سیستم بهداشت عمومی در انجمن جهانی GMC ، یک دفتر ثبت اسناد پزشکان متخصص ، ثبت متخصصان بهداشت و درمان در زمینه های مختلف تخصصی را در یک ثبت نام انجام می دهند.

در این ثبت نام کارمندان پزشکی که در حال حاضر آموزشات  پزشکی یا عملی در روسیه دریافت کرده اند می توانند وارد شوند.

چهار نوع ثبت برای متخصصان بهداشت با سطح مختلف آموزش و صلاحیت وجود دارد:

 • پیش ثبت
 • ثبت کامل
 • ثبت موقت
 • دریافت پیش ثبت در ثبت عمومی پزشکان متخصص ، می توانید موجب فارغ التحصیلی افرادی که دارای تحصیلات عالی و کارورزی پزشکی هستند شود .

ارائه ی درخواست دریافت مجوز

می توانید با ارسال یک نسخه اسکن شده از تقاضانامه  تکمیل شده و اسناد مورد نیاز از طریق ایمیل ، برای ثبت نام از طریق ایمیل اقدام کنید.

برای پیش ثبت  باید مدارک زیر را ارسال نمایید:

 • فرم درخواست
 • دو توصیه نامه از سوی مدرسه
 • کپی اسکن شده از اسناد تاییدیه آموزش حرفه ای پزشکان حرفه ای
 • یک نسخه از صفحه اول گذرنامه
 • اسکن عکس ها 34 x (JPG JPEG یا PNG)
 • نحوه اخذ گواهی مجوز

یک گواهی مجوز از طریق ایمیل ثبت شده EMS روسیه برای شما ارسال می شود. هنگامی که صدور گواهی آماده باشد ، از طریق ایمیل به شما اطلاع داده می شود که چه وقت می توانید گواهی مجوز دریافت کنید. مراحل ثبت نام از تاریخ ارسال تقاضانامه  2 تا 4 هفته طول می کشد.

امکان کار پزشکان خارجی در روسیه بدون دریافت مجوز:

به منظور حفظ مقدار قابل توجه سرمایه ای که روسیه هر ساله برای مراقبت های درمانی در خارج از کشور هزینه می کند، دولت برنامه هایی را برای جذب کلینیک های پزشکی بین الملل در مجموعه های پزشکی در اسکولکوو که در حومه مسکو قرار دارد اجرا می کند. برای مثال پزشکان خارجی می توانند بدون دریافت مجوز در روسیه کار کنند. در 21 ژوئن، یکی از موسسات پزشکی پیشرو آمریکا، مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبروگ ( UPMC ) تمایل خود برای تاسیس شعبه ای در مجموعه پزشکی بین المللی مسکو ( MIMC) را اعلام کرد. علاوه بر این، بیش از 20 کلینیک از کشورهای آمریکا، کره جنوبی، ژاپن، انگلستان، آلمان، اسپانیا و ایتالیا مشتاق همکاری با این مجموعه هستند.

حتما بخوانید:  مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج در سال 2021 + نکات مهم موردنیاز

کل پول هزینه شده برای مراقبت های پزشکی در فدراسیون روسیه بیش از سه تریلیون روبل ( 50 میلیارد دلار ) ارزیابی شده است که برای هر شرکت بین المللی رقم قابل توجهی است. YURI KRESTINSKY مدیر مرکز مدیریت و اقتصاد اسکولکوو توضیح داد که به همین دلیل است که بازار روسیه دارای پتانسیل بالایی است.

مطلب پیشنهادی : مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری

گرفتن ویزای کار برای پزشکان در روسیه:

جهت ورود به کار از طریق موسسات کاریابی در روسیه فرد باید ویزای کاری اخذ نماید که مدت زمان این ویزا 3 سال می باشد که این نوع ویزا به شکل چند ورودی برای افراد صادر می شود. ارائه مدرک HIV جهت ورود به کشور روسیه از جمله مدارکی می­باشد که فرد متقاضی کار باید ارائه دهد.

کلیه اتباع خارجی که مایل به کار و اقامت در روسیه هستند ، بدون در نظر گرفتن حرفه ، مجوز کار و همچنین ویزای کار را دریافت می کنند. اگر داوطلب مورد نظر بیش از 167.000 روبل (2.300 یورو) حقوق در ماه داشته باشد ، وی به عنوان یک متخصص بسیار واجد شرایط (HQS) شناخته می شود که روند ویزا را بسیار آسان می کند. کارگران HQS همچنین در مقایسه با ویزای استاندارد که 1 سال طول می کشد ، اجازه و ویزا می گیرند که 3 سال طول می کشد. اکثر متخصصان پزشکی ، به ویژه افراد باتجربه ، به احتمال زیاد در گروه HQS قرار می گیرند.

شما می توانید برای درخواست ویزا در کنسولگری محلی روسیه خود درخواست دهید ، جایی که شما ملزم به ارائه تمام مدارک لازم از جمله گذرنامه و مدرک پزشکی خود خواهید بود. شما همچنین نیاز به حمایت مالی از یک بیمارستان مستقر در روسیه دارید ، به این معنی که شما باید قبل از درخواست ویزا یا هرگز آمدن به روسیه محل کار خود را پیدا کنید. برای اتباع اعضای کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) ، هیچ یک از این شرایط لازم نیست ، زیرا آنها فقط با گذرنامه ملی خود می توانند آزادانه به عنوان یک dcotor پزشکی در روسیه حرکت کنند و شروع به کار کنند.

 

مهاجرت پزشکان به روسیه،از طریق گرفتن تخصص:

مهاجرت پزشکان به روسیه در سال 2021 می تواند از طریق گرفتن تخصص و ادامه تحصیل باشد.

تحصیل پزشکی در روسیه امتیازات خاص خود را دارد که از جمله آنها می توان به ارائه دروس آموزشی به چندین زبان، شهریه پایین، در دسترس بودن برنامه های بورسیه تحصیلی متعدد برای دانشجویان با استعداد، و نیز کیفیت بسیار بالای محتوای آموزشی دانشگاه ها اشاره کرد. اکثریت گرایشات پزشکی به یکی از دو زبان انگلیسی یا روسی و برخی نیز به زبان فرانسوی ارائه می شوند. و امکان استفاده از تحصیل رایگان بسته به عملکرد عالی دانشگاهی متقاضیان وجود دارد که این دلایل خود سبب جذب دانشجویان بسیاری بدان کشور شده اند. برخی از مزایای دانشگاه های روسیه که سبب اعتبار آنها در سطح جهانی شده اند به شرح ذیل می باشند:

 • روال ساده ی درخواست و پذیرش
 • پذیرش از طریق انتخاب درخواست بدون امتحان ورودی
 • کیفیت بالای آموزش و استانداردهای تحصیلی عالی
 • شهریه های و هزینه های مقرون به صرفه
 • چندین پیوند انتقال بین الملللی
 • دانشگاه های معتبر بین المللی و مدارک تایید شده
 • امکانات خوب دانشگاه ها
 • مدارک پزشکی روسی در کل جهان از طریق Who، UNESCO و … شناخته شده است.
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • فرصت های متعدد برای بررسی های بالینی در بیمارستان های تحت مدیریت دانشگاه ها
 • محیط تحصیلی بین المللی امن
 • فرآیند راحت درخواست ویزای دانشجویی
حتما بخوانید:  مهاجرت به فرانسه و شرایط اقامت فرانسه (2021)

برخی از رشته های ارائه شده برای تحصیل تخصص پزشکی در روسیه عبارت است از:

جراحی زنان و زایمان؛ هوشبری؛ ژنتیک؛ روانپزشکی؛ جراحی مغز و اعصاب؛ جراحی کلیه و مجاری ادراری؛ جراحی گوش و حلق و بینی؛ جراحی چشم؛ جراحی قلب و عروق؛ جراحی عمومی؛ جراحی خون و سرطان؛ جراحی بیماری های عمومی؛ جراحی دندان؛ دندانپزشکی کودکان؛ روماتولوژی؛ تخصص بیماری سل و…

دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت بهداشت:

اما دانشجویان می بایست قبل از هر اقدامی در انتخاب دانشگاه مورد نظر خود دقت کنند تا در دانشگاهی تحصیل کنند که حتماً مورد تایید وزارت بهداشت باشد. در ادامه دانشگاه های روسیه که مورد تایید وزارت بهداشت هستند را معرفی می کنیم:

 • دانشگاه لومونوسوف مسکو
 • دانشگاه پاولوف سنت پترزبورگ
 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک
 • دانشگاه پزشکی سچینوا
 • دانشگاه سماسکو

شرایط کار و گرفتن اقامت بعد از گرفتن تخصص در روسیه:

اگر از نظر شما هزینه های تحصیل پزشکی در روسیه مناسب است و می توانید برای تحصیل در این کشور اقدام کنید و قصد دارید که برای اقامت در این کشور برنامه ریزی بلند مدت داشته باشید باید در خصوص قوانین این کشور در خصوص دوران پس از تحصیل خود، اطلاعات لازم را داشته باشید. شما در طول دوران تحصیل خود در روسیه اقامت تحصیلی دریافت می کنید اما پس از پایان تحصیل باید این کشور را ترک نمایید. تنها در صورتی می توانید در روسیه بمانید که مدتی قبل از پایان اقامت دانشجویی خود، مجوز کار از سوی نهادهای مربوطه دریافت کرده باشید. مجوز کار در صورتی برای شما صادر می شود که شما یک قرارداد کاری از سوی کارفرما داشته باشید. با داشتن این قرارداد شما می توانید اقامت کاری دریافت نمایید. پس از دوران تحصیل و سه سال کار در روسیه در زمینه رشته تحصیلی خود شما می توانید برای اخذ شهروندی روسیه درخواست کنید. فارغ التحصیلان پزشکی در صورتیکه آزمونی با عنوان WHO  را بتوانند قبول شوند می توانند به عنوان یک پزشک مشغول به کار شوند. این آزمون در واقع برای تایید مدرک پزشکی می باشد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.