ارزیابی مدرک تحصیلی برای مهاجرت به کانادا

ارزیابی مدرک تحصیلی برای مهاجرت به کانادا

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

قبل از بیان نکات مهم و کلیدی درباره ارزیابی مدرک تحصیلی برای تحویل به اداره مهاجرت کانادا، اجازه دهید به این نکته اشاره کنیم که برای مهاجرت به کانادا روش‌های بسیار متعددی وجود دارد. تنوع این روش‌ها را می‌توان در تنوع برنامه‌های مهاجرتی کانادا مشاهده کرد. در واقع هر شخصی با هر سطح تحصیلات و هر میزان دارایی، به هر حال امکان مهاجرت به این کشور را دارد. برای مهاجرت به کانادا حتی الزامی به داشتن پیشنهاد کار نیز نخواهید داشت زیرا بعضی از برنامه‌های مهاجرتی کانادا اساساً شرطی برای جاب آفر ندارند.

چرا ارزیابی مدرک تحصیلی برای کانادا مهم است
چرا ارزیابی مدرک تحصیلی برای کانادا مهم است

چرا ارزیابی مدرک تحصیلی برای کانادا مهم است؟

هر روش مهاجرتی، نیاز به مدارک خاص خود را دارد. مثلا بعضی از روش‌های مهاجرتی همان طور که گفتیم، نیاز به جاب آفر دارند و برخی نه؛ یا مثلاً بعضی از روش‌ها نیاز به مدرک زبان دارند و بعضی نه؛ و یا در برخی از روش‌های مهاجرتی، متقاضی باید مدارک مربوط به دارایی‌های خود در ایران و سایر کشورها را به دولت کانادا اعلام کند، اما در اکثر روش‌ها نیازی به چنین مدرکی نیست. یکی از مدارکی که تقریباً در همه‌ی روش‌های و برنامه‌های مهاجرتی باید به اداره مهاجرت کانادا تحویل دهید، مدرک تحصیلی است. این مدرک نه تنها باید ترجمه رسمی شده باشد، بلکه باید از جانب یک موسسه معتبر بین‌المللی، مورد ارزیابی و معادل‌سازی قرار گرفته باشد. یعنی برای مهاجرت به کانادا، ارزیابی مدرک تحصیلی یکی از شرایط الزامی است.

دلیل اهمیت ارزیابی مدرک تحصیلی برای کانادا آن است که دولت این کشور برای دادن امتیازِ مربوط به مدرک تحصیلی، باید بداند که اولاً مدرک تحصیلی‌تان معتبر هست یا خیر، و ثانیاً معادل کدام مدرک دانشگاهی در این کشور است.

ارزیابی اعتبار آموزشی چیست
ارزیابی اعتبار آموزشی چیست

ارزیابی اعتبار آموزشی چیست؟

با توجه به توضیحات فوق الذکر، معادل سازی و ارزیابی مدرک تحصیلی را در سیستم مهاجرت کانادا «ارزیابی اعتبار آموزشی» (Educational Credential Assessment) یا به اختصار، ECA می‌گویند. این فرایند ارزیابی مدرک تحصیلی یکی از گام‌ها و مراحل مهم در فرایند مهاجرت به کاناداست که متاسفانه بسیاری از متقاضیان، بدون توجه کافی، آن را نادیده می‌گیرند و همین امر سبب می‌شود فرایند مهاجرت‌شان با تاخیر فراوانی همراه شود.

نکات طلایی و بسیار مهم درباره ارزیابی مدرک تحصیلی

اما چند نکته طلایی درباره‌ی ارزیابی مدرک تحصیلی:

 • موسسات متعددی برای ارزیابی مدرک تحصیلی وجود دارند که مورد تایید دولت کانادا هستند که همگی آن‌ها معتبرند و نام آن‌ها نیز در وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا ذکر شده است.
 • رایج‌ترین موسسه برای تاییدیه تحصیلی، «مرکز خدمات آموزش جهانی» (WES) است که اتفاقاً با تمام دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی ایران نیز آشنایی دارد. آدرس وب‌سایت این مرکز: https://www.wes.org/ca/
 • متقاضیان رشته‌های پزشکی باید از موسسه‌ای به نام شورای پزشکی کانادا (Medical Council of Canada) تاییدیه تحصیلی بگیرند.
 • متقاضیان داروسازی باید از انجمن بررسی داروسازی کانادا (Pharmacy Examining Board of Canada) تاییدیه بگیرند.
 • برای درخواست تاییدیه تحصیلی نیازی به معرفی‌نامه یا ساخت پروفایل در سیستم‌های مهاجرتی ندارید. از آن‌جا که صدور تاییدیه تحصیلی ممکن است یک تا دو ماه طول بکشد، بهتر است خودتان زودتر اقدام به دریافت این تاییدیه کنید.

چند نکته کلیدی دیگر:

 • برای ارزیابی مدرک تحصیلی و درخواست تاییدیه تحصیلی، کافی است کپی مدرک تحصیلی (دانشنامه) و ریزنمرات به همراه ترجمه‌ی رسمی آن‌ها را ارسال کنید.
 • مدارکی که ارسال می‌کنید باید در پاکتی دربسته، توسط دانشگاه و با مهر دانشگاه ارسال شود.
 • اگر قرار است چند مدرک از چند دانشگاه مختلف را ارسال کنید، کافی است پاکت‌های دربسته‌ی هر دانشگاه را داخل یک پاکت بزرگ‌تر گذاشته و خودتان شخصاً ارسال نمایید.
 • مدارک ارسالی‌تان به شما برگردانده نمی‌شود، پس فقط کپی مدارک را بفرستید.
 • فقط مدارک دانشگاهی خود را برای ارزیابی ارسال کنید. نیازی به مدارک غیردانشگاهی برای اخذ تاییدیه نیست.
 • اگر هنوز دانشنامه‌تان صادر نشده، می‌توانید گواهی موقت فارغ‌التحصیلی را بفرستید، به‌شرطی که عبارت «غیرقابل ترجمه» در پایین آن مدرک ذکر نشده باشد.
 • اگرچه شما نسخه‌ی کاغذی خود را برای موسسه‌ی ارزیابی مدارک ارسال می‌کنید، ولی تاییدیه‌ای که آن موسسه ارسال می‌کند کاغذی نیست. کافی است شما شماره تاییدیه و تاریخ صدور آن را در پروفایل شخصی‌تان در سیستم‌ مهاجرتی کانادا وارد کنید.
 • هر تاییدیه تحصیلی، تا پنج سال اعتبار دارد.

مشاوران و وکیل مهاجرتی ما در موسسه رهپویان مهاجر آتی‌نگر پاسخگوی شما درباره‌ی شرایط مهاجرت به کانادا هستند.

 

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر

وکیل مهاجرتی رهپویان مهاجر

این مقاله توسط مشاور مهاجرتی و عضو تیم تولید محتوای رهپویان مهاجر تالیف شده است. هدف ما افزایش آگاهی مخاطبان گرامی و متقاضیان مهاجرت است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط شما به‌صورت تخصصی، با مشاورین ما در موسسه رهپویان مهاجر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *