مهاجرت برقکار به کانادا؛ آخرین شرایط و روش های مهاجرت به کانادا در سال 2021

مهاجرت برقکار به کانادا؛ آخرین شرایط و روش های مهاجرت به کانادا در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

کشور کانادا به دلیل شرایط اقتصادی مطلوب، نقش کمرنگ دولت در فعالیت­‌های اقتصادی، نرخ بیکاری پایین، و بازار باثباتی که در زمینه‌­های مختلف صنعت، انرژی، تولید و فعالیت­‌های خدماتی دارد، یکی از کشورهای پرطرفدار و جذاب برای مهاجرت و سرمایه­گذاری است. طبق گزارش مجمع جهانی اقتصاد، کانادا بعد از سوئیس، از بالاترین سطح استانداردهای زندگی و آسایش عمومی برخوردار است.

یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا از طریق دریافت ویزای کاری است. اگر به عنوان برقکار قصد مهاجرت به کانادا را دارید باید بدانید که تحصیلات مرتبط، گواهی فنی معتبر، تجربه و تخصص، سن مناسب، مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی، شهر محل کار همگی از عوامل تاثیرگذار بر میزان درآمد در کانادا هستند.

با توجه به نیاز بازار کار کشور کانادا، کارفرمایان شرکت­‌ها با توجه به فهرست مشاغل مورد نیاز کانادا در هر سال، به متقاضیانی که بتوانند امتیازات مورد نظر را کسب کنند، پیشنهاد شغلی یا جاب آفر ارائه می­دهند. جاب آفر از عوامل مهم و شرط موفقیت در اخذ ویزای کاری و اقامت در آینده برای مهاجرت از طریق تخصص برقکاری و تکنسین برق است.

مهاجرت برقکار به کانادا

مراحل مهاجرت برقکار به کانادا

مهاجرت برقکار به کانادا از طریق اسکیل ورکر (skilled worker) که زیر نظر سیستم اسکپرس انتری (express entry) یا ورد سریع است، انجام می­شود.

در مرحله اول مدرک تحصیلی، سابقه شغلی، سن، مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی بررسی می­شود که باید بتوان حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز کسب کرد. در مرحله بعد، پیشنهاد شغلی، سازگاری مشخصات همسر یا مدرک زبان وی، داشتن خویشاوندان کانادایی مورد ارزیابی قرار می­گیرد. بعد از کسب امتیازارت لازم، دعوتنامه شغلی برای متقاضی ارسال می­شود.

معیارهای امتیازبندی در سیستم اکسپرس اینتری برای رشته­‌های مختلف از جمله تخصص برقکار بدین صورت است که تحصیلات (حداکثر 25 امتیاز)، مدرک زبان (حداکثر 28 امتیاز)، تجربه کاری (حداکثر 15 امتیاز)، سن (حداکثر 12 امتیاز)، پیشنهاد کاری (حدامثر 10 امتیاز) و انطباق پذیری با توجه به حضور قبلی فرد یا داشتن اقوام در کشور کانادا (حداکثر 10 امتیاز) دارد. اگر در برنامه استانی یا PNP کاندیدا شوید به طور خودکار 600 امتیاز CRS دریافت می­کنید.

در دسته­‌بندی مشاغل ناک (NOC) که هر ساله از سوی دولت فدرال کانادا ارائه می­شود، تخصص برقکار در مشاغل دارای سطح مهارت B قرار دارد که مشاغل نیازمند مهارت و تخصص فنی هستند.

با توجه به رونق ساخت‌وسازها، تأسیسات و پیشرفت اقتصادی در کانادا، همواره به مهندسان و برق کاران در این کشور نیاز است؛ با توجه به جمعیت کم نیروی کار در کانادا و گستردگی این کشور پهناور، فرصت کاری خوبی برای مهاجرت از طریق تخصص برقکاری اتباع خارجی متخصص جویای شغل فراهم شده است.

حتما بخوانید:  سفارت کانادا کجاست؟ وقت سفارت کانادا (Canadian embassy)

برای مهاجرت از طریق تخصص برقکار می­توان به سایت رسمی دولت کانادا مراجعه نمود و کد رشته برقکاری را از لیست مشاغل مورد نظر کانادا پیدا نمود، کد شغلی برقکار در این لیست NOC 7241 است. این شغل دارای عناوینی مانند برقکار کارآموز، شاگرد برقکار ساختمانی، برقکار ساختمانی، متخصص برق خانگی و روستایی و برقکار است.

هنگامی که یک فرد به عنوان برقکار وارد سیستم اکسپرس اینتری (ورود سریع) را شود، باید تلاش کند تا شانس دعوت به عنوان برقکار را افزایش دهد.

به عنوان مثال داشتن حداقل سه سال سابقه کاری، توانایی صحبت به زبان انگلیسی یا فرانسه (مدرک آیلتس IELTS یا سلپیپ CELPIP در انگلیسی و مدرک­‌های TEF CANADA یا TCF CANADA در زبان فرانسه، مطابقت با لیست کد ملی مشاغل کانادا (NOC)، داشتن پیشنهاد شغلی معتبر، مدارک مربوط به عدم سوء سابقه، مهارت‌های همسر، گواهینامه و مدارک متقاضی و سن امتیازات شما را بالا می­برد.

برای اقدام به مهاجرت از طریق تخصص برقکار با استفاده از گروه فنی حرفه‌­ای یا برنامه Federal Skilled Trades (FSTP) در سیستم اکسپرس اینتری، باید در زمینه­‌های فنی و حرفه­‌ای مورد نظر تخصص و تجربه کاری داشته باشید. برنامه Skilled Trades یکی از زیرشاخه سیستم اکسپرس اینتری است و کسب امتیاز بالاتر شانس مهاجرت به کانادا به عنوان برقکار را افزایش می­دهد.

حداقل پنج سال قبل از اقدام به مهاجرت به عنوان برقکار به دنبال کسب تجربه و سابقه کاری حداقل به مدت دو سال سابقه کار تمام وقت باشید، یعنی حداقل هفته­ی سی ساعت همراه با حقوق داشته باشید.

 

skilled worker

 

شرح وظایف برای مهاجرت به کانادا از طریق تخصص برقکاری

برقکاری شامل دو بخش است: برق کار عمومی، که سیم‌کشی و کارهای برقی ساختمان‌های مسکونی و ادارات را انجام می‌دهد؛ و برق‌کار متخصص که کار سیم‌کشی الکتریکی و برق‌کاری ماشین‌آلات صنعتی، تجهیزات مرتبط با آن‌ها و کارخانه‌ها را انجام می‌دهد.

جهت ورود به این حرفه فنی، نیاز به ارائه مدرک فنی معتبر و سابقه کاری است. شغل برقکار در بخش‌های مختلف صنعتی در کانادا مورد نیاز است که در بریتیش کلمبیا، انتاریو و مونیتوبا موقعیت‌های بهتری مواجه است. میانگین درآمد سالیانه این شغل در کانادا بیش از ۷۵ هزار دلار برآورد می‌شود.

حتما بخوانید:  هرآنچه که باید از مهاجرت رانندگان به کانادا بدانید!

متخصصان رشته برقکاری می‌توانند در بخش‌های مختلفی مانند برق‌کشی منازل مسکونی و کارهای برقی پروژه‌های صنعتی و مهندسی فعالیت کنند. برق کار همچنین مسئولیت کارهای چون نصب، بازرسی، تست و آزمایش تجهیزات، اطمینان از درستی عملکرد سیستم‌های برقی و… را بر عهده دارد.

برای مهاجرت از طریق تخصص برقکار و یافتن کار مناسب در کانادا به عنوان برقکار ساختمان یا صنعتی، باید از شرح وظایف آگاه باشید.

عیب­‌یابی سیستم­‌های برقی، برق‌کاری، نصب و سیم‌کشی تجهیزات حفاظتی، طراحی و نصب کردن سیستم‌های روشنایی و برقی، نصب، سیم‌کشی و برق‌کاری سیستم دزدگیر، طراحی، نصب و برق‌کاری سیستم اطفا حریق، نصب، سیم‌کشی و برق‌کاری دوربین مداربسته، محافظت از سیستم‌های الکتریکی، اطمینان از ایمنی و درستی کارکرد آن‌ها از جمله مواردی هستند که در شرح وظایف برقکار عمومی آمده است.

اما شرح وظایف برقکار صنعتی متفاوت است، نصب، سیم‌کشی و برق‌کاری تابلوهای توزیع برق، برق‌کاری و سیم‌کشی مدارهای الکتریکی، تعمیر و راه‌اندازی موتورهای الکتریکی، سیم‌کشی و برق‌کاری دستگاه‌های حفاظتی نیز در شرح وظایف برقکار صنعتی آمده است.

 

شرح وظایف برای مهاجرت به کانادا از طریق تخصص برقکاری

مدارک مورد برای مهاجرت به کانادا از طریق تخصص برقکاری

برای ورود به این رشته نیازی نیست که حتماً تحصیلات دانشگاهی داشته باشید.

می‌توانید در مراکز فنی و حرفه­‌ای آموزش ببینید و با کسب تجربه و گذراندن دوره کارآموزی اصول کار را یاد بگیرید.

مدرک دوره متوسطه و برنامه کارآموزی چهار تا پنج ساله مورد نیاز است. صدور گواهینامه و مجوز کار برای برقکاران ساختمانی در ایالت‌هایی مانند نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا، جزیره پرنس ادوارد، نیوذبرانزویک، کبک، انتاریو، مانیتوبا، ساسکاچوان، آلبرتا اجباری است، اما در بریتیش کلمبیا، یوکان، مناطق شمال غربی و نوناووت اختیاری است، اما امتیاز مثبت دارد.

دریافت مدرک بین ایالتی مهر قرمز یا read seal نیز پس از اتمام موفقیت آمیز امتحان بین استانی، موجب می­شود حیطه متخصصان برقکار ساختمان واجد شرایط گسترده شود و محدود به یک ایالت یا استان نباشند.

 

red seal

مهارت‌های مورد نیاز برای مهاجرت از طریق تخصص برقکاری

برقکار باید بتواند با تجهیزات فنی و ماشین­آلات کار کند، آشنایی کافی با تحلیل داده­‌ها، توانایی تعمیر و ترمیم، تجزیه و تحلیل اطلاعاتی، توانایی عیب یابی، نصب زیرساخت­‌های داخلی ساختمان، حفظ موارد ایمنی، دانش الکتریکی و الکترونیکی، و رعایت اصول خدمات مشتری داشته باشد.

همچنین توانایی انجام سیم کشی کابل های زیرزمینی، نصب، تعویض و تعمیر کنترل‌های برقی و جعبه‌های پنل، تست و اندازه گیری ولتاژ، بارها، یکپارچگی خطای زمین مدارها، نصب سیستم‌های تولید برق و تهویه مطبوع، تجهیزات الکتریکی زمینی و باند، سیستم‌ها و سازه ها از جمله استخرها و جکوزی، وصل کردن برق به تجهیزات صوتی و تصویری، نوسازی سیستم‌های الکتریکی در سازه‌ های مسکونی و تجاری، خواندن و تفسیر نقشه ها و مشخصات داشته باشد.

حتما بخوانید:  بهترین رشته‌ها برای مهاجرت به کانادا

درآمد برقکار در کانادا

با توجه به نیاز همیشگی به صنعت برق در مصارف خانگی، اداری، تجاری و صنعتی، باید گفت که برای برق‌کاران بازار کار خوبی وجود دارد.

البته هرچه برق کار از تخصص و تجربه بیشتری برخوردار باشد، و کار باکیفیت‌تری انجام دهد و برخورد مناسبی با مشتریان و همکاران داشته باشد، فرصت‌های شغلی بهتری برای او وجود خواهد داشت.

یک برق کار با توجه به مهارت و تخصصی که دارد، می­تواند در مراکز صنعتی، اماکن اداری، تجاری، مسکونی و کارخانه‌ها مشغول به کار شوند. هرچه در کار خود متخصص‌تر و باتجربه‌تر باشند، امکان ورود به پروژه‌های بزرگ بیشتر خواهد بود.

میانگین دستمزد در ساعت 32 دلار است. حداکثر دستمزد 44 دلار و حداقل دستمزد 17 دلار است.

برق کار ساختمان در ایالت‌هایی مانند نیوبرانزویک، نوااسکوشیا، بریتیش کلمبیا، انتاریو، یوکان و پرنس ادوارد از موقعیت‌های شغلی فراوان و ایده آلی برخوردار است.

مردم کشور کانادا به دلیل لینکه در کشوری تنوع فرهنگی و قومیتی بالایی زندگی می­کنند، از فرهنگ بالایی برخوردار هستند و شما هرگز به عنوان یک مهاجر در این کشور مورد اهانت قرار نمی­گیرید، بلکه بسیار مورد حمایت هستید.

تمامی قوانین کار که برای افراد بومی و شهروندان کانادا حاکم است، برای فرد متخصصی که بصورت قانونی پرونده مهاجرت تشکیل داده و پروانه کار دریافت کرده است، صدق می کند و از تمامی حقوق و مزایا مانند یک فرد بومی برخوردار خواهید بود.

چشم­انداز شغلی برقکار در کانادا بسیار روشن است. بر اساس آمارهای دولت کانادا بین سالهای 2017 تا 2028 حدود سیصد هزار شغل جدید در صنعت برق این کشور ایجاد خواهد شد و حدود 33000 نیروی جویای کار در این رشته فعالیت خواهند کرد.

برای مهاجرت از طریق تخصص برق کار به کانادا می‌توانید با توجه به مهارت و تخصصی که دارید، در مراکز صنعتی، اماکن اداری، تجاری، مسکونی و کارخانه‌ها مشغول به کار شوید. هرچه در کار خود متخصص‌تر و حرفه­‌ای­‌تر باشید، امکان جذب شما در پروژه‌های بزرگ بیشتر خواهد بود. همچنین می‌توانید به ‌صورت مستقل کار کنید و برای خودتان کسب و کار شخصی راه بیندازید.

 

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
omidshahi

omidshahi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *