مهاجرت برقکار به کانادا؛ آخرین شرایط و روش های مهاجرت به کانادا در سال 2021

مهاجرت برقکار به کانادا؛ آخرین شرایط و روش های مهاجرت به کانادا در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

کشور کانادا به دليل شرايط اقتصادي مطلوب، نقش کمرنگ دولت در فعاليت­‌هاي اقتصادي، نرخ بيکاري پايين، و بازار باثباتي که در زمينه‌­هاي مختلف صنعت، انرژي، توليد و فعاليت­‌هاي خدماتي دارد، يکي از کشورهاي پرطرفدار و جذاب براي مهاجرت و سرمايه­گذاري است. طبق گزارش مجمع جهاني اقتصاد، کانادا بعد از سوئيس، از بالاترين سطح استانداردهاي زندگي و آسايش عمومي برخوردار است.

يکي از روش‌هاي مهاجرت به کانادا از طريق دريافت ويزاي کاري است. اگر به عنوان برقکار قصد مهاجرت به کانادا را داريد بايد بدانيد که تحصيلات مرتبط، گواهي فني معتبر، تجربه و تخصص، سن مناسب، مدرک زبان انگليسي يا فرانسوي، شهر محل کار همگي از عوامل تاثيرگذار بر ميزان درآمد در کانادا هستند.

با توجه به نياز بازار کار کشور کانادا، کارفرمايان شرکت­‌ها با توجه به فهرست مشاغل مورد نياز کانادا در هر سال، به متقاضياني که بتوانند امتيازات مورد نظر را کسب کنند، پيشنهاد شغلي يا جاب آفر ارائه مي­دهند. جاب آفر از عوامل مهم و شرط موفقيت در اخذ ويزاي کاري و اقامت در آينده براي مهاجرت از طريق تخصص برقکاري و تکنسين برق است.

مهاجرت برقکار به کانادا

مراحل مهاجرت برقکار به کانادا

مهاجرت برقکار به کانادا از طريق اسکيل ورکر (skilled worker) که زير نظر سيستم اسکپرس انتري (express entry) يا ورد سريع است، انجام مي­شود.

در مرحله اول مدرک تحصيلي، سابقه شغلي، سن، مدرک زبان انگليسي يا فرانسوي بررسي مي­شود که بايد بتوان حداقل 67 امتياز از 100 امتياز کسب کرد. در مرحله بعد، پيشنهاد شغلي، سازگاري مشخصات همسر يا مدرک زبان وي، داشتن خويشاوندان کانادايي مورد ارزيابي قرار مي­گيرد. بعد از کسب امتيازارت لازم، دعوتنامه شغلي براي متقاضي ارسال مي­شود.

معيارهاي امتيازبندي در سيستم اکسپرس اينتري براي رشته­‌هاي مختلف از جمله تخصص برقکار بدين صورت است که تحصيلات (حداکثر 25 امتياز)، مدرک زبان (حداکثر 28 امتياز)، تجربه کاري (حداکثر 15 امتياز)، سن (حداکثر 12 امتياز)، پيشنهاد کاري (حدامثر 10 امتياز) و انطباق پذيري با توجه به حضور قبلي فرد يا داشتن اقوام در کشور کانادا (حداکثر 10 امتياز) دارد. اگر در برنامه استاني يا PNP کانديدا شويد به طور خودکار 600 امتياز CRS دريافت مي­کنيد.

در دسته­‌بندي مشاغل ناک (NOC) که هر ساله از سوي دولت فدرال کانادا ارائه مي­شود، تخصص برقکار در مشاغل داراي سطح مهارت B قرار دارد که مشاغل نيازمند مهارت و تخصص فني هستند.

با توجه به رونق ساخت‌وسازها، تأسیسات و پيشرفت اقتصادي در کانادا، همواره به مهندسان و برق کاران در این کشور نياز است؛ با توجه به جمعیت کم نیروی کار در کانادا و گستردگي اين کشور پهناور، فرصت کاري خوبي براي مهاجرت از طريق تخصص برقکاري اتباع خارجی متخصص جویای شغل فراهم شده است.

حتما بخوانید:  بودجه‌ی سال 2019 کانادا و پیامدهای آن برای مهاجران

براي مهاجرت از طريق تخصص برقکار مي­توان به سایت رسمی دولت کانادا مراجعه نمود و کد رشته برقکاري را از لیست مشاغل مورد نظر کانادا پیدا نمود، کد شغلي برقکار در اين ليست NOC 7241 است. اين شغل داراي عناويني مانند برقکار کارآموز، شاگرد برقکار ساختمانی، برقکار ساختماني، متخصص برق خانگي و روستايي و برقکار است.

هنگامی که یک فرد به عنوان برقکار وارد سیستم اکسپرس اينتري (ورود سريع) را شود، بايد تلاش کند تا شانس دعوت به عنوان برقکار را افزايش دهد.

به عنوان مثال داشتن حداقل سه سال سابقه کاري، توانايي صحبت به زبان انگليسي يا فرانسه (مدرک آيلتس IELTS يا سلپيپ CELPIP در انگليسي و مدرک­‌هاي TEF CANADA يا TCF CANADA در زبان فرانسه، مطابقت با ليست کد ملي مشاغل کانادا (NOC)، داشتن پيشنهاد شغلي معتبر، مدارک مربوط به عدم سوء سابقه، مهارت‌هاي همسر، گواهينامه و مدارک متقاضي و سن امتيازات شما را بالا مي­برد.

براي اقدام به مهاجرت از طريق تخصص برقکار با استفاده از گروه فني حرفه‌­اي يا برنامه Federal Skilled Trades (FSTP) در سيستم اکسپرس اينتري، بايد در زمينه­‌هاي فني و حرفه­‌اي مورد نظر تخصص و تجربه کاري داشته باشيد. برنامه Skilled Trades يکي از زيرشاخه سيستم اکسپرس اينتري است و کسب امتياز بالاتر شانس مهاجرت به کانادا به عنوان برقکار را افزايش مي­دهد.

حداقل پنج سال قبل از اقدام به مهاجرت به عنوان برقکار به دنبال کسب تجربه و سابقه کاري حداقل به مدت دو سال سابقه کار تمام وقت باشيد، يعني حداقل هفته­ي سي ساعت همراه با حقوق داشته باشيد.

 

skilled worker

 

شرح وظايف براي مهاجرت به کانادا از طريق تخصص برقکاري

برقکاري شامل دو بخش است: برق کار عمومی، که سیم‌کشی و کارهای برقی ساختمان‌های مسکونی و ادارات را انجام می‌دهد؛ و برق‌کار متخصص که کار سیم‌کشی الکتریکی و برق‌کاری ماشین‌آلات صنعتی، تجهیزات مرتبط با آن‌ها و کارخانه‌ها را انجام می‌دهد.

جهت ورود به اين حرفه فنی، نياز به ارائه مدرک فنی معتبر و سابقه کاری است. شغل برقکار در بخش‌های مختلف صنعتی در کانادا مورد نياز است که در بریتیش کلمبیا، انتاریو و مونیتوبا موقعیت‌های بهتري مواجه است. ميانگين درآمد سالیانه این شغل در کانادا بیش از ۷۵ هزار دلار برآورد می‌شود.

حتما بخوانید:  مهاجرت نقاشان، مجسمه‌سازان و دیگر هنرمندان تجسمی به کانادا

متخصصان رشته برقکاري می‌توانند در بخش‌های مختلفی مانند برق‌کشی منازل مسکونی و کارهای برقی پروژه‌های صنعتي و مهندسی فعالیت کنند. برق کار همچنین مسئولیت کارهای چون نصب، بازرسی، تست و آزمایش تجهیزات، اطمینان از درستی عملکرد سیستم‌های برقی و… را بر عهده دارد.

براي مهاجرت از طريق تخصص برقکار و يافتن کار مناسب در کانادا به عنوان برقکار ساختمان يا صنعتي، بايد از شرح وظايف آگاه باشيد.

عيب­‌يابي سيستم­‌هاي برقي، برق‌کاری، نصب و سیم‌کشی تجهیزات حفاظتی، طراحی و نصب کردن سیستم‌های روشنایی و برقی، نصب، سیم‌کشی و برق‌کاری سیستم دزدگیر، طراحی، نصب و برق‌کاری سیستم اطفا حریق، نصب، سیم‌کشی و برق‌کاری دوربین مداربسته، محافظت از سیستم‌های الکتریکی، اطمینان از ایمنی و درستی کارکرد آن‌ها از جمله مواردي هستند که در شرح وظايف برقکار عمومي آمده است.

اما شرح وظايف برقکار صنعتي متفاوت است، نصب، سیم‌کشی و برق‌کاری تابلوهای توزیع برق، برق‌کاری و سیم‌کشی مدارهای الکتریکی، تعمیر و راه‌اندازی موتورهای الکتریکی، سیم‌کشی و برق‌کاری دستگاه‌های حفاظتی نيز در شرح وظايف برقکار صنعتي آمده است.

 

شرح وظايف براي مهاجرت به کانادا از طريق تخصص برقکاري

مدارک مورد براي مهاجرت به کانادا از طريق تخصص برقکاري

برای ورود به این رشته نیازی نیست که حتماً تحصیلات دانشگاهی داشته باشید.

می‌توانید در مراکز فني و حرفه­‌اي آموزش ببينيد و با کسب تجربه و گذراندن دوره کارآموزي اصول کار را یاد بگیرید.

مدرک دوره متوسطه و برنامه کارآموزی چهار تا پنج ساله مورد نیاز است. صدور گواهینامه و مجوز کار برای برقکاران ساختمانی در ايالت‌هايي مانند نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا، جزیره پرنس ادوارد، نیوذبرانزویک، کبک، انتاریو، مانیتوبا، ساسکاچوان، آلبرتا اجباری است، اما در بریتیش کلمبیا، یوکان، مناطق شمال غربی و نوناووت اختیاری است، اما امتیاز مثبت دارد.

دريافت مدرک بين ايالتي مهر قرمز يا read seal نیز پس از اتمام موفقیت آمیز امتحان بین استانی، موجب مي­شود حيطه متخصصان برقکار ساختمان واجد شرایط گسترده شود و محدود به يک ايالت يا استان نباشند.

 

red seal

مهارت‌هاي مورد نياز براي مهاجرت از طريق تخصص برقکاري

برقکار بايد بتواند با تجهيزات فني و ماشين­آلات کار کند، آشنايي کافي با تحلیل داده­‌ها، توانايي تعمير و ترميم، تجزيه و تحليل اطلاعاتي، توانايي عيب يابي، نصب زيرساخت­‌هاي داخلي ساختمان، حفظ موارد ايمني، دانش الکتريکي و الکترونيکي، و رعايت اصول خدمات مشتري داشته باشد.

همچنين توانايي انجام سیم کشی کابل های زیرزمینی، نصب، تعویض و تعمیر کنترل‌های برقی و جعبه‌های پنل، تست و اندازه گیری ولتاژ، بارها، یکپارچگی خطای زمین مدارها، نصب سیستم‌های تولید برق و تهویه مطبوع، تجهیزات الکتریکی زمینی و باند، سیستم‌ها و سازه ها از جمله استخرها و جکوزی، وصل کردن برق به تجهیزات صوتی و تصویری، نوسازی سیستم‌های الکتریکی در سازه‌ های مسکونی و تجاری، خواندن و تفسیر نقشه ها و مشخصات داشته باشد.

حتما بخوانید:  استان انتاریو، خانه‌ دوم مهاجران ایرانی

درآمد برقکار در کانادا

با توجه به نیاز همیشگی به صنعت برق در مصارف خانگی، اداری، تجاری و صنعتی، بايد گفت که براي برق‌کاران بازار کار خوبی وجود دارد.

البته هرچه برق کار از تخصص و تجربه بيشتري برخوردار باشد، و کار باکیفیت‌تری انجام دهد و برخورد مناسبی با مشتریان و همکاران داشته باشد، فرصت‌های شغلی بهتری برای او وجود خواهد داشت.

یک برق کار با توجه به مهارت و تخصصی که دارد، مي­تواند در مراکز صنعتی، اماکن اداری، تجاری، مسکونی و کارخانه‌ها مشغول به کار شوند. هرچه در کار خود متخصص‌تر و باتجربه‌تر باشند، امکان ورود به پروژه‌های بزرگ بیشتر خواهد بود.

ميانگين دستمزد در ساعت 32 دلار است. حداکثر دستمزد 44 دلار و حداقل دستمزد 17 دلار است.

برق کار ساختمان در ایالت‌هایي مانند نیوبرانزویک، نوااسکوشیا، بریتیش کلمبیا، انتاریو، یوکان و پرنس ادوارد از موقعیت‌های شغلی فراوان و ایده آلی برخوردار است.

مردم کشور کانادا به دليل لينکه در کشوري تنوع فرهنگي و قوميتي بالايي زندگي مي­کنند، از فرهنگ بالايي برخوردار هستند و شما هرگز به عنوان یک مهاجر در این کشور مورد اهانت قرار نمی­گیرید، بلکه بسیار مورد حمایت هستید.

تمامی قوانین کار که برای افراد بومی و شهروندان کانادا حاکم است، برای فرد متخصصی که بصورت قانونی پرونده مهاجرت تشکیل داده و پروانه کار دریافت کرده است، صدق می کند و از تمامی حقوق و مزایا مانند یک فرد بومی برخوردار خواهید بود.

چشم­انداز شغلي برقکار در کانادا بسيار روشن است. بر اساس آمارهاي دولت کانادا بين سالهاي 2017 تا 2028 حدود سيصد هزار شغل جديد در صنعت برق اين کشور ايجاد خواهد شد و حدود 33000 نيروي جوياي کار در اين رشته فعاليت خواهند کرد.

براي مهاجرت از طريق تخصص برق کار به کانادا می‌توانيد با توجه به مهارت و تخصصی که داريد، در مراکز صنعتی، اماکن اداری، تجاری، مسکونی و کارخانه‌ها مشغول به کار شويد. هرچه در کار خود متخصص‌تر و حرفه­‌اي­‌تر باشيد، امکان جذب شما در پروژه‌های بزرگ بیشتر خواهد بود. همچنین می‌توانيد به ‌صورت مستقل کار کنيد و براي خودتان کسب و کار شخصي راه بيندازيد.

 

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
omidshahi

omidshahi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام برای چت در Whatsapp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید.