مهاجرت مهندسان به فرانسه

0

در این مقاله به ارائه توضیحاتی کلی در مورد شرایط کار و پذیرش مهاجرت مهندسان به فرانسه می‌پردازیم. فرانسه یکی از پیشگامان حوزه تحقیقات و تکنولوژی در جهان بوده و مقصدی جذاب و محبوب برای دانشجویان، محقیقین و مهندسان محسوب می‌شود.

دقیقاً پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 در فرانسه، دولت این کشور آخرین برنامه برای توسعه و گسترش استارتاپ‌ها در فرانسه را اعلام کرد. ویزای تکنولوژی فرانسه (French Tech Visa). برنامه جدیدی برای استعدادهای خارجی حوزه فناوری، که کار شما و خانواده‌تان را برای دریافت یک ویزای چهار ساله فرانسه ساده می‌کند.

وزیر امور دیجیتال فرانسه Axelle Lemaire، اطلاعات تازه‌ای را در باره این برنامه جدید در نمایشگاه TechCrunch در CES، در اوایل ماه عنوان کرد:

این مورد با قانون قبلی (2015 French Tech Ticket) متفاوت است. پکیجی که شامل یک ویزا، یک کمک هزینه کوچک و کمی کمک در رابطه با کارهای اداری و پذیرش بود. اما ویزای تکنولوژی فرانسه گسترده تر از این موارد بوده و مزایای بیشتری به همراه دارد.

آماری کلی از شرایط مهندسان در فرانسه

کمی بیش از 13 درصد از مهندسان فرانسوی در خارج از این کشور مشغول به کار و فعالیت هستند؛ البته اغلب این افراد توسط شرکت‌هایی در خود فرانسه استخدام شده و سپس طبق درخواست و نیازهای این شرکت‌ها به کشورهای دیگر سفر کرده‌اند. جمعیت مهندسان فرانسه نسبتاً جوان محسوب می‌شود، به طوری که 25 درصد از این مهندسان زیر 30 سال و 60 درصد از آنان زیر 40 سال هستند.

مهندسان در فرانسه در زمینه‌های مختلفی مشغول به کار هستند. 48 درصد از آنها در زمینه تولید، 45 درصد در صنایع مرتبط با خدمات، 1.1 درصد در صنایع معدن و استخراج، 3.4 درصد در صنایع شیمیایی،  4.1 درصد در صنایع رفاهی و 0.7 درصد نیز در صنایع نفت و پتروشیمی مشغول به کار هستند.

مطلب پیشنهادی : مهاجرت مهندسان به اسپانیا 

درآمد مهندسان در فرانسه

منابع آماری بسیاری در زمینه دستمزد و حقوق مهندسان در فرانسه وجود دارد. بر طبق داده‌های آماری در سال 2010، درآمد مهندسان معمولاً بین 50 تا 66 هزار یورو در سال برآورد می‌شود. البته به طور دقیقتر باید گفت یک دهم کم درآمد مهندسان حدود 33 هزار یورو و یک دهم بالایی این افراد سالانه حدود 108 هزار یورو درآمد دارند. بین سن مهندسان و سطح درآمد آنان نیز ارتباطی مستفیم مشاهده می‌شود. درآمد سالانه برای مهندسین زیر 30 سال حدود 36800 یورو در سال، بین 30 تا 34 سال 46200 یورو در سال و بین 35 تا 39 سال 54800 یورو درآمد سالانه دریافت می‌کنند.

حتما بخوانید:  مهاجرت به فرانسه از طریق یادگیری زبان

درآمد متوسط مهندسان در فرانسه تا حدی پایینتر از کشورهای اروپایی است؛ و خود مهندسان فرانسوی نیز معمولاً در خارج از این کشور درآمد بیشتری دارند.

بهترین شهرهای فرانسه برای مهاجرت مهندسان

بهترین شهرهای فرانسه برای مهاجرت مهندسان

فرانسه دارای 22 ایالت یا استان است. مناطقی که دارای بیشترین تعداد مهندسان در این کشور هستند عبارت‌اند از lle-de-France (پاریس)، Rhone-Alpes (شامل شهرهای بزرگ لیون و گرنوبل) و Provence-Alpes-Cote d’Azur (شامل مارسی، نیس، تولن و Aix-en-Provence). این سه ناحیه روی هم رفته 62 درصد از شرکت‌های مهندسی، و 41 درصد از نیروی کار مهندسی یا مشاغل وابسطه به آن را در خود جای داده‌اند.

پاریس قلب آموزشی، فرهنگی و تجاری فرانسه، و همچنین خانه بسیاری از دانشگاه‌های پیشرو در زمینه مهندسی در این کشور می‌باشد.

لیون مرکز ناحیه Rhone-Alpes، و دومین ابر شهر فرانسه محسوب می‌شود. این منطقه به خاطر حضور و فعالیتش در عرصه مهندسی‌های سبک و تکنولوژی‌های نوین مشهور می‌باشد. اکثر فعالیت‌های حوزه مهندسی مکانیک در اطراف آنسی متمرکز است. این منطقه همچنین به خاطر صنایع مرتبط با تکنولوژی‌های نوین و پیشرفته و نانوتکنولوژی شهرت دارد، مخصوصاً گرنوبل.

استان Provence-Alpes-Cote d’Azur به خاطر فعالیت‌های پیشرو در زمینه مهندسی برق و الکترونیک شهرت دارد.

ناحیه Midi-Pyrenees نیز بیشتر در صنایع هوایی فعالیت دارد. این صنعت برای بیش از 3000 شرکت فرصت اشتغال ایجاد کرده که از زیرساخت‌های مهندسی، الکترونیک، مخابراتی و کامپیوتری این صنعت پشتیبانی می‌کند.

افتتاح یک حساب بانکی در فرانسه

اگر قرار است به مدت بیش از چند ماه در فرانسه اقامت داشته باشید، باید یک حساب بانکی در این کشور افتتاح کنید. بسیاری از ضروریات زندگی در فرانسه نیاز به داشتن یک حساب بانکی در این کشور دارد، مواردی مانند بیمه سلامت و خدمات درمانی و بازپرداخت‌ وام‌های دریافتی مواردی از این دست هستند. برای افتتاح یک حساب بانکی، نیازمند مدارک اثبات هویت، مجوز اقامت یا ویزا و همچنین یک آدرس اقامت در فرانسه هستید. همچنین بد نیست به اندازه هزینه زندگی چند هفته در حساب بانکی خارجی خود نیز پول داشته باشید. در ضمن به یاد داشته باشید که از بانکی که در آن حساب باز کرده‌اید بپرسید که آیا می‌توانید از همین کارت بانکی در خارج از فرانسه نیز استفاده کنید یا خیر، چنین قابلیتی در حین سفرهای خارجی که ممکن است بروید کار شما را بسیار ساده می‌کند.

حتما بخوانید:  هزینه های زندگی در فرانسه در سال 2021

اهمیت یادگیری زبان فرانسوی

بسیاری از دوره‌های آموزشی و همچنین پروژه‌های اقتصادی در فرانسه به زبان انگلیسی ارائه و اجرا می‌شود. پس ممکن است نیازی نباشد که پیش از ورود به این کشور کاملاً به زبان فرانسوی مسلط شوید. اهمیت یادگیری زبان انگلیسی برای مهندسان در فرانسه به قدری است، که فارق‌التحصیلان رشته‌های مهندسی در این کشور باید حداقل دارای سطح B2 در زبان انگلیسی باشند. مدرک B2 معادل کسب نمره بین 87 تا 109 در آزمون TOEFL-iBT می‌باشد. با این حال زبان فرانسوی نقش مهمی در برطرف کردن نیازهای روزمره شما بازی می‌کند، مخصوصاً در خارج از شهرهای بزرگ. توانایی صحبت به زبان فرانسوی، حداقل در حد مبتدی، لذت و تجربه زندگی در این کشور را تا حد زیادی ارتقا می‌دهد. مراکز آموزش زبان باکیفیتی در فرانسه وجود دارد که در هر سطحی که باشید دوره‌های آموزشی مناسب برای شما ارائه دهد.

مطلب پیشنهادی : مهاجرت مهندسان به روسیه

دریافت مجوز کار در فرانسه برای مهندسان

مهندسان خارجی که برای کار در یکی از شرکت‌های فرانسه وارد این کشور می‌شوند، فارغ از زمان حضور در این کشور، برای داشتن شغلی که بتوانند از آن درآمد کسب کنند نیاز به دریافت مجوز کار خواهند داشت.

شهروندان اتحادیه اروپا و سوییس می‌توانند بدون نیاز به دریافت مجوز کار، در فرانسه مشغول به کار شوند.

دریافت مجوز کار در فرانسه برای مهندسان

مجوز کار ممکن است اشکال گوناگونی داشته باشد:

 • ویزای اقامت طولانی مدت معادل با مجوز شهروندی (VLS-TS) یا حق شهروندی که به دارنده آن اجازه می‌دهد در خاک فرانسه مشاغل دارای حقوق داشته باشد. مانند Talent Passport permit و همچنین حق شهروندی “Intra-company transfer”. این مجوزهای شهروندی برابر با مجوز کار بوده و با در اختیار داشتن آنها نیاز به هیچ اقدام دیگری نیست.

 

 • یک مجوز کار خاص که پیش از ورود متقاضی به خاک فرانسه درخواست می‌گردد. برای دریافت یک ویزا یا حق شهروندی به چنین مجوز کاری نیاز خواهد بود.
حتما بخوانید:  مهاجرت به فرانسه و شرایط اقامت فرانسه (2021)

 

موارد معافیت از مجوز کار

 • شهروندان اتحادیه اروپا یا سوییس؛
 • شهروندانی غیر از این کشورها که به طور قانونی و مداوم برای کارفرمایی که در اتحادیه اروپا یا EEA و یا سوییس، در قالب ارائه خدمات، مشمول مجوز شهروندی که توسط نهادهای نظارتی اتحادیه کار در اروپا ارائه می‌شود فعالیت می‌کنند.
 • برای یک دوره سه ماهه و یا کوتاهتر، کارمندان خارجی که شهروند یکی از کشورهای جهان سومی محسوب شده، و برای یک تجربه کاری دارای پرداخت و حقوق در یکی از زمینه‌های زیر وارد خاک فرانسه شده‌اند:
  • رویدادهای ورزشی، فرهنگی، هنری و علمی.
  • کنفرانس‌ها، سمینارها و نمایشگاه‌های تجاری.
  • تهیه و توزیع کارهای سینمایی، سمعی بصری و نمایش‌ها.
  • مدلینگ.
  • کارگرهای شخصی و خانگی که در طی دوران اقامت کارفرمای خصوصی‌شان در فرانسه در این کشور حضور دارند.
  • فعالیت در زمینه‌های IT، مدیریت، سرمایه گذاری، بیمه، معماری و مهندسی، تحت شرایط توافق خدمات یا توافق انتقال نیروی بین شرکتی.
  • فعالیت‌های تدریس غیر پرتکرار توسط مدریس دعوت شده.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.