انواع روش های اخذ اقامت اروپا

انواع روش های اخذ اقامت اروپا (بروزرسانی 2021)

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

اروپا قاره ای است که کشورهای صنعتی و پیشرفته در آن متمرکز شده اند. همین امر باعث محبوبیت بالای این قاره در بین افرادی شده است که قصد مهاجرت از کشور خود را دارند. ما در این مقاله به بررسی روش های اخذ اقامت و تابعیت در کشورهای اروپایی پرداخته ایم. برای افرادی که قصد اخذ اقامت اروپا را دارند چندین سوال مطرح می شود. اینکه از چه روش هایی می توان برای اخذ اقامت اروپا استفاده کرد؟ برای اخذ اقامت اروپا چه قوانینی وجود دارد؟ کدام روش بهترین راه برای اخذ اقامت اروپا است؟

چندین روش برای اخذ اقامت اروپا وجود دارد. از طریق روش هایی مانند کار در اروپا، تحصیل، سرمایه گذاری و … می توان اقامت اروپا را دریافت کرد. ما در این مقاله تمامی روش های را به صورت کامل بررسی کرده ایم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

دریافت مجوز اقامت در اروپا

اروپا دومین قاره کوچک دنیا از نظر وسعت است که با قاره آسیا در یک امتداد خشکی قرار گرفته و اوراسیا را تشکیل می دهند. وسعت اروپا 10 میلیون کیلومتر مربع بوده و جمعیت آن 730 میلیون نفر می باشد. اروپا از لحاظ مساحت کوچکترین و از لحاظ تراکم جمعیت دومین قاره می باشد. آب و هوای اروپا معتدل بوده و مناظر و طبیعت دیدنی زیادی دارد.

اروپا از 52 کشور تشکیل شده که 32 کشور آن یک اتحاد بدون مرز با نام حوزه شنگن را ایجاد کرده اند. شنگن امتیاز بسیار خوبی برای اروپا به ارمغان آورده است. هر فرد غیر اروپایی در صورتی که موفق به ورود به یکی از این 32 کشور شود، بدون هیچ محدودیتی می تواند به تمام این کشورها رفت و آمد داشته باشد. به طور کلی کشورهای اروپایی از نظر سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بسیار عالی هستند.

به همین دلیل کشورهای اروپایی انتخابی مناسب برای مهاجرت و اخذ اقامت می باشند. مقر اروپایی سازمان ملل متحد، دادگاه لاهه و همچنین بهترین شهر دنیا یعنی وین در قاره اروپا قرار دارد. همه این موارد باعث شده تا مهاجرت به اروپا طرفدارها زیادی داشته باشد.

اخذ اقامت اروپا از طریق کار

اخذ اقامت اروپا از طریق کار
اخذ اقامت اروپا از طریق کار

متداول ترین راه برای اخذ اقامت در کشورهای اروپایی کار در اروپا است. در بسیاری از کشورهای اروپایی برای اخذ مجوز اقامت از طریق کار، هر فردی برای دریافت ویزای کار در اروپا، باید یک پیشنهاد شغلی از طرف یک شرکت یا کارفرما دریافت کند. پس از آن فرد می تواند وارد اروپا شده و اقامت موقتی برای کار دریافت کند. سپس بعد از گذشت 5 یا 6 سال امکان دریافت اقامت دائم را خواهد داشت.

حتما بخوانید:  مهاجرت پزشکان به روسیه در سال 2021

در برخی کشورها مانند آلمان و اتریش باری اخذ اقامت از طریق کار نیازی به پیشنهاد از طریف کارفرما وجود ندارد. بلکه ویزایی با نام جست جوی کار به شخص داده می شود و او پس از ورود به این کشورها در طول 6 ماه می تواند کاری برای خود یافته و اقامت کاری دریافت کند. پس از آن شخص می تواند اقامت دائمی نیز دریافت کند.

اخذ اقامت اروپا از طریق تحصیل و بورسیه تحصیلی

دریافت اقامت دائم اروپا از طریق تحصیل یا بورسیه تحصیلی به تنهایی امکان پذیر نیست. برای این کار دانشجو بعد از اتمام تحصیلات خود باید بتواند شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کند و  یا اینکه مانند اخذ اقامت از طریق کار، پیشنهادی از یک کارفرما دریافت کند. در این صورت می تواند بعد از پردخت مالیات و گذشت 5 یا 6 سال اقدام به اخذ اقامت دائم اروپا کند.

در اروپا بعضی از کشورها به دانشجویان برای کاریابی دوره های کوتاه مدت تحصیلی ارائه می کنند. دانشجویان بعد از یافتن کاری مرتبط به دوره آموزشی که گذرانده اند، می توانند مجوز اقامت دریافت کنند. هلند، دانمارک و چند کشور دیگر چنین امکانی را برای دانشجویان فراهم کرده اند.

اخذ اقامت از طریق تحصیل در کشورهای اروپایی یکی از بهترین روش ها می باشد. برخی از کشورها مانند آلمان و فرانسه امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان فراهم کرده اند. همچنین فرصتی 6 تا 18 ماهه بعد از پایان تحصیلات نیز به دانشجویان می دهند تا بتوانند برای خود کاری بیابند.

اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری

برای اخذ اقامت کشورهای اروپایی از طریق سرمایه گذاری چند روش مختلف وجود دارد که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری
اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری
  • داشتن تمکن مالی

چنین اقامتی مناسب افراد بازنشسته و یا افراد ثروتمندی است که از قدرت مالی خوبی برخوردار هستند. این نوع اقامت به دلیل مجبور نبودن افراد برای سرمایه گذاری، کم ریسک ترین نوع اخذ اقامت می باشد. به ترتیب کشورهای اتریش، فرانسه، سوئیس، پرتقال، اسپانیا، و یونان بهترین کشورهایی هستند که مجوز اقامت برای افراد ثروتمند را می دهند. برای اخذ اقامت از این طریق باید از حساب بانکی خوب و ملک و املاک خوبی برخوردار باشید تا به کشور مقصد ثابت شود شما فرد ثروتمندی هستید. این نوع اقامت به مدت 5 سال، هر سال تمدید می شود و بعد از آن به اقامت دائمی تبدیل می شود.

  • ثبت شرکت

امکان ثبت شرکت در کشورهای اروپایی برای اخذ اقامت وجود دارد. با این حال مراحل و نحوه ثبت شرکت در کشورهای اروپایی متفاوت است. برخی کشورها مانند آلمان سخت گیری زیادی در اعطای مجوز تاسیس شرکت دارند. یعنی امکان رد درخواست شما از طرف اداره بازرگانی و کار وجود دارد. اما در کشوری مانند سوئیس پروسه ثبت شرکت بسیار عالی است.

حتما بخوانید:  هزینه های زندگی در فرانسه چگونه است؟

به طور کلی برای ثبت شرکت باید توجیه اقتصادی مناسبی داشته باشید. برای ثبت شرکت باید حداقل 35000 هزار یورو در حساب شرکت شما به عنوان آورده شرکت موجود باشد. پس از موفقیت در ثبت شرکت و بعد از طی مراحل قانونی می توانید اقدام به اخذ اقامت در کشورهای اروپایی کنید. در صورت موفقیت در اخذ چنین اقامتی بیمه و تحصیلات اعضای خانواده رایگان شده و حتی امکان دریافت حقوق ماهیانه نیز وجود خواهد داشت. در نهایت بعد از گذشت 5 سال می توانید اقامت دائم را دریافت کنید.

  • خرید ملک

صرفا با خرید ملک نمی توانید از بسیاری از کشورها مجوز اقامت دریافت کنید. اما کشورهایی مانند پرتقال، یونان، اسپانیا و قبرس کشورهایی هستند که با خرید ملک به شما ویزای طلایی و مجوز اقامت می دهند. با 280 هزار یورو به راحتی می توانید در املاک کشور پرتقال سرمایه گذاری کرده و اقامت آن کشور را دریافت کنید. جالب اینجاست که شما علاوه بر اخذ اقامت دائمی بعد از 5 سال، سود سرمایه گذاری خود را نیز دریافت خواهید کرد. برای اخذ اقامت اسپانیا با 500 هزار یورو و قبرس نیز با 2 و نیم میلیون یورو می توانید ضمن خرید ملک مجوز اقامت نیز دریافت کنید.

  • خرید سهام با 50 هزار یورو

ساده ترین و کم هزینه ترین روش اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری، خرید سهام شرکت های ثبت شده و یا رستوران هایی مانند مک دونالد، برگرکینگ و… با ارزش 50 هزار یورو می باشد. برای اخذ اقامت کشورهایی مانند لتونی می توانید از این روش استفاده کنید. سپس بعد از گذش 5 سال می توانید اقدام به اخذ اقامت دائم کنید. در صورت تمایل بعد از اخذ اقامت دائم می توانید سهام خود را تحویل داده و 50 هزار یورو خود را دریافت کنید.

اخذ اقامت اروپا از طریق ازدواج

اخذ اقامت اروپا از طریق ازدواج
اخذ اقامت اروپا از طریق ازدواج

یکی از روش های دیگر خذ اقامت در کشورهای اروپایی ازدواج با یک تبعه از اروپا است. البته کشورها هر کدام شرایط و قوانین خاص خود را در این زمینه دارند. برای این کار باید به روش های مختلفی به کشور مد نظر خود اثبات کنید که با یکی شخص از آن کشور علاقه ای دو طرفه دارید. طرف مقابل نیز باید امکان پشتیبانی مالی از شما را داشته باشد.

در صورتی که این موارد به اثبات برسند به شما ویزای ازدواج داده خواهد شد. سپس می توانید وارد آن کشور شده و با طرف مقابل خود ازدواج کنید. بعد گذشت 2 تا 5 سال از زندگی دو نفره، شما می توانید اقامت دائمی دریافت کنید.

حتما بخوانید:   بازار کار رشته MBA در کانادا

اخذ اقامت از طریق تولد

اخذ این نوع اقامت در 90 درصد موارد غیر ممکن است، چرا که اکثر کشورهای اروپایی از قانون تابعیت خون پیروی می کنند. یعنی صرفا با تولد نمی توان تابعیت آن کشورها را به دست آورد. تنها در صورتی که پدر و مادر فرزند تابعیت آن کشور را داشته باشند به فرزند متولد شده تابعیت داده می شود.

کشورهای اندکی مانند آمریکا، کانادا، پرتقال، برزیل و چند کشور دیگر از قانون خاک پیروی می کنند. یعنی هر کودکی که در خاک این کشورها متولد شود تابعیت آن کشور را دریافت می کند. والدین نیز تحت شرایط خاصی می توانند تابعیت دریافت کنند.

اخذ اقامت از طریق پناهندگی

اخذ اقامت از این طریق ریسک بسیار بالایی دارد، به همین دلیل بهتر است آن را فراموش کنید. افرادی که با قصد پناهندگی وارد کشورهای اروپایی می شوند، به کمپ هایی فرستاده می شوند که زندگی در آنجا بسیار سخت می باشد. به دلیل تعداد بالای مهاجران به کشورهای اروپایی، اعطای تابعیت نیز بسیار سخت گیرانه انجام می شود. یعنی احتمال دریافت تابیعیت از طریق پناهندگی بسیار پایین می باشد. در صورت رد درخواست پناهندگی شخص به کشور خود بازگردانده می شود.

برخی از کشورها از کنوانسیون ژنو که برای اعطای تابعیت از طریق پناهندگی است پیروی می کنند. در این قانون به افرادی که در کشور خود به دلایل سیاسی، مذهبی، نژادی و .. مورد آزار و اذیت هستند، تابعیت داده می شود. هر چند اکثر کشورها در این مورد نیز قوانین مختلفی دارند. اما به طور کلی خطرات و آسیب های ناشی از این روش بسیار بالا بوده و به هیچ عنوان پیشنهاد استفاده از این روش را نمی دهیم.

اخذ تابعیت کشورهای اروپایی

به طور کلی پس از دریافت مجوز اقامت در کشورهایی اروپایی می توانید درخواست تابعیت و پاسپورت بدهید. با این حال قوانین و مدت زمان اقامتی که برای دریافت تابعیت دائمی باید در این کشورها بگذرانید متفاوت است. اما به صورت میانگین با حداقل 5 سال اقامت در کشورهای اروپایی می توانید درخواست دریافت تابعیت دائمی بدهید.

برای اخذ تابعیت آلمان، باید 8 سال در این کشور اقامت داشته باشید. کشور فرانسه برای اعطای تابعیت 5 سال اقامت را کافی می داند.  به طور کلی با 5 تا 8 سال اقامت در کشورهای اروپایی و پس از آن انجام آزمون شهروندی وآزمون زبان، می توانید تابعیت آن کشورها را دریافت کنید.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 2 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 2 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *