هر آنچه لازم است در مورد آزمون OET بدانید!

0

OET  مخفف اصطلاحی انگلیسی به معنای آزمون زبان انگلیسی حرفه‌ای (Occupational English Test) است. این آزمون، سطح دانش زبان انگلیسی افرادی را می‌سنجد که خواستار ورود به دانشگاه یا بازار کار در بخش بهداشت و درمان استرالیا و نیوزیلند هستند. نتیجه‌ی این آزمون، مدرکی است که برای اثبات مهارت‌های زبانی خود هنگام اخذ ویزا، ثبت‌نام، و استخدام در حوزه‌ی بهداشت و درمانِ استرالیا به آن نیاز خواهید داشت.

OET یک آزمون بین‌المللی است که در واقع، مهارت‌های لازم برای برقراری ارتباط در محیط‌های کاریِ حوزه‌ی بهداشت و درمان را می‌سنجد. این آزمون به طور خاص برای متقاضیان مهاجرت به استرالیا در گروه‌های پزشکی، داروسازی، دندان‌پزشکی، پرستاری، دامپزشکی و تکنیسین‌های رادیولوژی، گفتاردرمانی، کارشناسان فیزیوتراپی، بینایی‌سنجی، و تغذیه طراحی شده است و می تواند جایگزین نمرۀ آیلتس شود.

آزمون OET مانند بسیاری دیگر از آزمون‌های زبان، دارای چهار بخش شنیداری (Listening)، گفتاری (Speaking)، نوشتاری (Writing)، و خواندن (Reading) است، ولی سؤالات نوشتاری و گفتاریِ آن به‌طور اختصاصی برای هر رشته، با واژه‌های تخصصی همان رشته تهیه می‌شود. جدول زیر، مدت زمان و مواد هر آزمون را به‌اختصار نشان می‌دهد. در این مقاله از وبسایت رهپویان مهاجر قصد داریم تا توضیحات تکمیلی درباره‌ی هر آزمون را ارائه کنیم.

خواندن (Reading)

خواندن (Reading)

60 دقیقه

مواد این آزمون برای تمام افراد متقاضی رشته‌های بهداشت و درمان یکسان است.

هدف این آزمون، سنجش مهارت شما در خواندن و درکِ انواع متونِ مرتبط با حوزه‌ی بهداشت و درمان است.

نوشتاری (Writing)

نوشتاری (Writing)

45 دقیقه

بر اساس موقعیت‌ محل کار، مواد آزمون از رشته‌ای به رشته‌ی دیگر فرق می‌کند. هدف این آزمون، نگارش نامه، به‌خصوص نامه‌ی ارجاع به پزشکان دیگر است. گاهی برای تخصص‌های دیگر، نامه‌های دیگری (مثل نامه‌ی انتقال، نامه‌ی ترخیص، یا توصیه‌نامه به بیمار یا پرستاران یا همراهان بیمار) مورد نیاز خواهد بود.

گفتاری (Speaking)

گفتاری (Speaking)

تقریباً 20 دقیقه

بر مبنای موقعیت‌ محل کار، مواد آزمون از رشته‌ای به رشته‌ی دیگر فرق می‌کند. در یک اتاق خصوصی، از آزمون‌دهنده خواسته می‌شود در یک موقعیت واقعی، ایفای نقش کند. شما باید نقش خود (به عنوان متخصص حوزه‌ی بهداشت و درمان) را بازی کنید و مصاحبه‌کننده نقش مراجعه‌کننده، بیمار، همراه بیمار یا بستگان بیمار را بازی خواهد کرد.  

شنیداری (Listening)

شنیداری (Listening)

تقریباً 45 دقیقه

مواد این آزمون برای تمام متقاضیانِ رشته‌های بهداشت و درمان یکسان است. هدف آزمون، سنجش درکِ شنیداریِ مواد و موضوعاتِ مرتبط با حوزه‌ی بهداشت و درمان (مثل مشاوره‌ها سخنرانی‌های تخصصی) است.

هر آنچه لازم است در مورد آزمون OET بدانید!

آزمون OET شنیداری (Listening)

آزمون مهارت شنیداری شامل سه‌ بخش است و جمعا 42 سوال دارد. سوالات این آزمون درباره‌ی موضوعاتِ کلیِ حوزه‌ی بهداشت و درمان است، به نحوی که متقاضیان رشته‌های مختلفِ این حوزه، قادر به پاسخ دادن به آن‌ها خواهند بود. مدت زمان کلِ آزمون، حدود 45 دقیقه است و در این بازه‌ی زمانی، آزمون‌دهنده می‌تواند گفتارِ ضبط‌شده‌ای که برای وی پخش می‌شود را متوقف (pause) کند تا پاسخ‌های خود را یادداشت نماید. هر گفتگویِ ضبط‌شده، فقط یک بار پخش می‌شود و انتظار می‌رود پاسخ‌دهنده در همان حالی که مشغول شنیدن است، بتواند پاسخ‌های خود را نیز بنویسد.

-متون شنیداری با لهجه استرالیایی است.

ساختار آزمون شنیداری

 • بخش الف. چکیده‌های مشاوره (هر چکیده، 5 دقیقه): این بخش، توانایی شما در تشخیص اطلاعاتی خاص در جریان یک مشاوره را می‌سنجد. شما باید به دو مکالمه‌ی ضبط‌شده‌ای که بین متخصص و بیمار انجام شده است گوش کنید و با اطلاعاتی که از این گفتگوها دریافت می‌کنید، به سوالاتِ مربوطه پاسخ دهید.
 • بخش ب. چکیده‌های کوتاهِ مربوط به محل کار (هر چکیده، 1 دقیقه): این بخش، توانایی شما در تشخیص جزئیات، دیدگاه‌ها یا هدفِ چکیده‌ای که از محل کار ضبط شده است را می‌سنجد. شما باید به شش چکیده‌ی ضبط‌شده که می‌تواند مربوط به هر چیزی در محل کار (از گفتگوهای تیم پزشکی با یکدیگر گرفته تا صحبت‌های پزشک و بیمار و امثالهم) باشد گوش کنید و برای هر چکیده، به سوالاتِ چندگزینه‌ای جواب دهید.
 • بخش ج. چکیده‌های ارایه (هر چکیده، 5 دقیقه): در این بخش، توانایی شما در درک سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های مربوط به موضوعاتِ مختلفِ بهداشت و درمان را می‌سنجد. شما باید به چکیده‌ها گوش کرده و به شش سوالِ چندگزینه‌ای درباره‌ی هر چکیده، پاسخ دهید).

در آزمون OET، توانایی شنیداری چگونه ارزیابی می‌شود؟

آزمون شنیداری با هدف سنجش و ارزیابی مهارت‌های شنیداری شما از نظر درک اطلاعات، جزئیات، دیدگاه‌ها یا هدفِ گوینده طراحی شده است. این مهارت‌ها برمبنای آزمون‌ تشریحی و چندگزینه‌ای مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

 پاسخ‌های داوطلب، بر حسب پاسخنامه‌ای که از قبل در اختیار ارزیابان قرار گرفته ارزیابی خواهد شد. در مورد هر پاسخی که ارزیابان نسبت به درست یا غلط بودن آن شک داشته باشند، آن سوال به گروهی از ارزیابان ارشد ارسال خواهد شد و در واقع، تمام پاسخنامه‌های داوطلبان، جهت اطمینان از صحت و رعایت عدالت، یک بار نیز توسط ارزیابان ارشد مورد بازبینی قرار خواهد گرفت و تایید خواهد شد.

آزمون شنیداری، چگونه نمره‌دهی می‌شود؟

پاسخ‌های داده‌شده به بخش الف، چون تشریحی هستند توسط دو تیم ارزیابی، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و نهایتا ارزیابان به آن‌ها نمره می‌دهند. پاسخنامه‌های داوطلبان، به‌طور تصادفی در اختیار ارزیابان قرار می‌گیرد و ارزیابان هنگام نمره‌دهی، نمی‌دانند هر پاسخنامه متعلق به کدام داوطلب است.

پاسخ‌های داده‌شده به بخش‌های ب و ج، که به صورت چهارگزینه‌ای بوده‌اند، مستقیما توسط کامپیوتر اسکن و نمره‌دهی می‌شوند.

آزمون OET گفتاری (Speaking)

آزمون گفتاری به صورت انفرادی برگزار می‌شود و زمان آن 20 دقیقه است. این بخش از OET برای هر تخصص، جداگانه طراحی می‌شود. در هر ایفای نقش، داوطلب نقش فردِ متخصص (مثلا پرستار یا داروساز) را بازی می‌کند و مصاحبه‌کننده، نقش بیمار، یا همراه و بستگان بیمار را ایفا می‌نماید. در مورد دامپزشکان، مصاحبه نقش صاحب یا مراقب حیوان را بازی خواهد کرد.

ساختار آزمون گفتاری

در هر آزمون گفتاری، توانایی و تخصص داوطلب توسط یک مصاحبه‌کننده‌ی متخصص، مورد سنجش قرار می‌گیرد، بدین صورت که ابتدا مصاحبه‌کننده، در قالب گفتگویی کوتاه و صمیمی از پیشینه و سوابق حرفه‌ایِ داوطلب سوال می‌کند و سپس نقش‌هایی که باید ایفا شود را برای او شرح می‌دهد. هر ایفای نقش، 5 دقیقه طول خواهد کشید و به داوطلب برای هر نقش، سه‌دقیقه فرصت داده می‌شود تا خود را آماده کند.

اطلاعاتی که مصاحبه‌کننده درباره‌ی نقش‌ها به داوطلب می‌دهد، در واقع اطلاعاتی است که بر روی یک کارت نوشته شده و داوطلب در حین اجرای نقش، می‌تواند آن کارت را نزد خود نگه دارد. این کارت، موقعیتِ مورد نظر و انتظاراتی که از داوطلب می‌رود را تشریح کرده است. در صورت نیاز، داوطلب می‌تواند بر روی همان کارت، برای خود یادداشت‌برداری نماید. اگر داوطلب هر سوالی درباره‌ی محتوای نقش یا شیوه‌ی اجرای آن نقش داشته باشد، می‌تواند در آن بازه‌ی سه‌دقیقه‌ای که برای آمادگی در اختیار داوطلب قرار می‌گیرد، سوالات خود را از مصاحبه‌کننده بپرسد.

مبنای تمام نقش‌ها، موقعیت‌های واقعی در محل کار، و بازتابی از نیازهای بهداشتی و درمانی در آن موقعیت‌ها هستند. برای داوطلبان مختلف (حتا داوطلبانِ مختلفِ یک رشته و تخصص واحد) نقش‌های متفاوتی برای اجرا در نظر گرفته می‌شود.

در آزمون OET، توانایی گفتاری چگونه ارزیابی می‌شود؟

 • تمام آزمون گفتاری ضبط می‌شود و همان فایلِ ضبط‌شده، مبنای ارزیابی قرار خواهد گرفت.
 • آزمون گفتاری، به صورت مستقل توسط دو ارزیاب ارزیابی خواهد شد. هیچ یک از این دو ارزیاب، نمره‌ای که ارزیاب دیگر به داوطلب می‌دهد را نمی‌دانند. بعلاوه، ارزیاب‌ها از نمره‌ی شما در سایر مهارت‌ها نیز اطلاعی ندارند.
 • مصاحبه‌کننده‌ای که در روز آزمون از شما امتحان گرفته، هیچ نقشی در ارزیابی عملکردتان نخواهد داشت.
 • داوری‌های ارزیابانِ اوئی‌تی، کاملا هدف‌مند و خاص است و هیچ ارزیابیِ عام و کلی‌ای از توانایی‌های گفتاری داوطلبان صورت نمی‌گیرد.
 • ارزیابانِ اوئی‌تی آموزش دیده‌اند تا فقط بر نحوه‌ی پاسخ‌دهی داوطلب در همان روز آزمون تمرکز کنند. آن‌ها معیارهایی را ارزیابی می‌کنند که مبنای برقراری ارتباط در محیط کارهای حرفه‌ایِ مرتبط با حوزه‌ی بهداشت و درمان است. فراموش نکنید که اوئی‌تی،‌ آزمون سنجش زبان انگلیسی است و نه آزمون سنجش تخصص و دانشِ حرفه‌ای شما.
 • داوطلبانی که با معیارهای ارزیابی آشنایی داشته باشند و به جزئیاتِ هر نقش، توجه کافی کنند، شانس بهتری خواهند داشت تا توانایی‌های زبانیِ خود را به اثبات برسانند.
 • عملکرد داوطلب در هر یک از دو ایفای نقشش، بر مبنای 9 معیار مورد ارزیابی و نمره‌دهی قرار می‌گیرد و هر معیار، نمره‌ی خاص خود را دارد. این معیارها عبارت‌اند از:
 • قابل‌فهم بودن (شامل تلفظ، تن صدا، تکیه‌ها، آهنگ کلام، و لهجه)
 • روانی (شامل سرعت و روانیِ گفتار)
 • تناسب زبانی (شامل استفاده از زبان و لحن کلام در موقعیت‌های مناسب در مواجهه با بیمار)
 • منابع دستوری و بیانی (شامل دامنه و دقتِ زبان، تواناییِ واگویه‌کردن یا شرح دادن حرف‌های قبلی خود، و توانایی حفظ انسجام در گفتارهای طولانی‌تر)
 • ایجاد رابطه (شامل شروع گفتگو به شیوه‌ای مناسب، گوش دادن و دقت کردن به حرف‌های مخاطب، احترام به دیدگاه دیگران، عدم قضاوت کردن دیگران، و نشان دادن همدردی خود با مشکلات بیمار)
 • درک حرف‌ها و نظرات بیمار (شامل تلاش برای درک نگرانی‌ها و دغدغه‌های بیمار، درک سرنخ‌هایی که بیمار درباره‌ی نیازهای خود می‌دهد، و ربط دادن توضیحات خود با نیازهای و دغدغه‌های بیمار)
 • ساختاردهی (شامل جمله‌بندی و ساختاردهیِ هدف‌مند و منطقی به گفتار خود با استفاده از تکنیک‌های سازمان‌دهی کلام و تغییرِ موضوع بحث)
 • جمع‌آوری اطلاعات (شامل استفاده‌ی مناسب از سوالاتِ بسته و باز، پرهیز از طرح سوال‌های پی‌درپی، حمایت از روایتِ بیمار، و گوش دادنِ فعال، توضیح جملاتی که مبهم‌اند، خلاصه‌کردن اطلاعات برای ترغیب بیمار به اصلاحِ گفته‌های خود، و دعوت از بیمار برای ارایه‌ی اطلاعات بیشتر)
 • ارایه‌ی اطلاعات (شامل جمع‌بندیِ‌ چیزهایی که بیمار از قبل می‌دانسته، دادنِ اطلاعات به صورت اطلاعاتی خُرد و مناسب حال بیمار، اطمینان از این که بیمار، اطلاعاتی که داده‌اید را درک کرده است، و کشف این نکته که بیمار، به چه اطلاعات بیشتری نیاز دارد).

آزمون OET نوشتاری (Writing)

آزمون نوشتاری 45دقیقه زمان دارد و برای هر تخصص، جداگانه طراحی می‌شود. برای هر تخصص، فقط یک تکلیف از داوطلب خواسته می‌شود، که آن یک تکلیف، نگارش متنی بر مبنای موقعیتِ عادی محل کار بر حسب حوزه‌ی تخصصیِ داوطلب است (مثلا از پرستار خواسته می‌شود تکلیفی در مورد پرستاری انجام دهد و از دندان‌پزشک، در مورد دندان‌پزشکی).

ساختار آزمون نوشتاری

تکلیفی که از داوطلب خواسته می‌شود، این است که یک نامه (معمولاً نامه‌ی ارجاع) بنویسد. بعضی انواع دیگر نامه (مانند نامه‌ی انتقال یا نامه‌ی ترخیص) نیز ممکن است از داوطلب خواسته شود. توصیه‌نامه، یا اطلاع‌دهی به بیمار یا همراه او نیز در حوزه‌های داروسازی، دامپزشکی و گاه گفتاردرمانی و شغل‌درمانی، از جمله مواردی است که ممکن است از داوطلبان این رشته‌ها خواسته شود. یکی دیگر از گزینه‌هایی که ممکن است از داوطلب خواسته شود، این است که جوابیه‌ای به شکایات بیماران بنویسند.

جدای از تکلیفی که برای نگارش از شما خواسته می‌شود، احتمالا آزمون‌گیرندگان، یک‌سری مواد و مطالب (درباره‌ی مستنداتِ مربوط به بیماری) در اختیارتان می‌گذارند که در واقع، اطلاعاتی است که باید در پاسخ خود بگنجانید.

در آزمون OET، توانایی نوشتاری چگونه ارزیابی می‌شود؟

عملکرد شما در آزمون نوشتاری، توسط دو تیم ارزیابِ مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. ارزیاب‌ها نه می‌دانند که همکارشان چه نمره‌ای به شما داده است و نه از نمره‌ی شما در سایر مهارت‌ها اطلاعی دارند.

عملکرد شما در آزمون نوشتاری، بر حسب پنج معیار مورد ارزیابی و نمره‌دهی قرار می‌گیرد که این پنج معیار عبارت‌اند از:

 • انجام کلیِ تکلیفی که به شما محول شده
 • موقعیت‌شناسی در استفاده از زبان
 • درکِ اطلاعات و سرنخ‌هایی که آزمون‌گیرنده در اختیارتان گذاشته
 • ویژگی‌های زبانی (مثل دستور زبان و انسجام نوشتار)
 • ویژگی‌های ظاهری (دیکته، علامت‌گذاری‌های نگارشی و ویرایشی، قالب کلی نوشتار)

آزمون OET خواندن (Reading)

آزمون مهارت خواندن شامل سه‌ بخش است و جمعا 42 سوال دارد. زمان پاسخ‌دهی به این سوالات، 60 دقیقه است. سوالات این آزمون درباره‌ی موضوعاتِ کلیِ حوزه‌ی بهداشت و درمان است، به نحوی که متقاضیان رشته‌های مختلفِ این حوزه، قادر به پاسخ دادن به آن‌ها خواهند بود.

ساختار آزمون شنیداری

 • بخش الف. تکلیف تندخوانی (15 دقیقه): این بخش، توانایی شما در تعیین سریع اطلاعات خاص در چهار متن کوتاه را می‌سنجد. این چهار متن کوتاه مربوط به یک موضوعِ حوزه‌ی بهداشت و درمان هستند و شما باید در زمانِ تعیین‌شده، به 20 سوال که مربوط به آن چهار متن است پاسخ دهید. این 20 سوال در قالب انطباق کلمات، تکمیل جمله، و پاسخ‌های کوتاه هستند.
 • بخش‌های ب و ج. تکلیف‌های دقیق‌خوانی، 45 دقیقه): بخش ب، توانایی شما در تشخیص جزئیات، دیدگاه‌ها یا هدفِ شش متنی که مربوط به موقعیت‌های محل کار هستند (و هر متن بین 100 تا 150 کلمه است) را می‌سنجد. این متن‌ها می‌تواند چکیده‌هایی از اسنادِ بیمارستانی، راهنماهای بیمارستانی، دستورالعمل‌ها یا مکاتبات داخلی (نظیر ایمیل‌ها و یادداشت‌ها) باشد. برای هر متن، یک سوالِ سه‌گزینه‌ای مطرح می‌شود.

بخش ج توانایی شما در تعیین معنای اطلاعات و دیدگاه‌های مندرج در دو متن با موضوعات مرتبط به حوزه‌ی بهداشت درمان (هر متن، 800 واژه) را خواهد سنجید. شما باید برای هر متن، به هشت سوالِ چهارگزینه‌ای پاسخ دهید.

در آزمون OET، توانایی شنیداری چگونه ارزیابی می‌شود؟

آزمون شنیداری با هدف سنجش و ارزیابی مهارت‌های شنیداری شما از نظر درک اطلاعات، جزئیات، دیدگاه‌ها یا هدفِ گوینده طراحی شده است. این مهارت‌ها برمبنای آزمون‌ تشریحی و چندگزینه‌ای مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

مسئولینِ ارزیابی آزمون شنیداری، افرادی آموزش‌دیده‌اند. پاسخ‌های داوطلب، بر حسب پاسخنامه‌ای که از قبل در اختیار ارزیابان قرار گرفته ارزیابی خواهد شد. در مورد هر پاسخی که ارزیابان نسبت به درست یا غلط بودن آن شک داشته باشند، آن سوال به گروهی از ارزیابان ارشد ارسال خواهد شد و در واقع، تمام پاسخنامه‌های داوطلبان، جهت اطمینان از صحت و رعایت عدالت، یک بار نیز توسط ارزیابان ارشد مورد بازبینی قرار خواهد گرفت و تایید خواهد شد.

بخشِ الفِ آزمون خواندن (تکلیف تندخوانی) توانایی شما در خواندن سریعِ متون مختلفِ حوزه‌ی مربوطه جهت شناسایی اطلاعاتِ مورد نظر را می‌سنجد. برای این منظور، آزمون بخش الف، زمان‌بندی بسیار دقیقی دارد و شما باید هر 20 سوال را در 15 دقیقه پاسخ دهید. برای آن‌که بتوانید این بخش را به خوبی پاسخ دهید، باید با ادبیاتِ حوزه‌ها‌ی مختلفِ پزشکی آشنا باشید و اطلاعاتِ عددی و متنی را به خوبی درک کنید.

بخش بِ آزمون خواندن، توانایی شما در درک جزئیات و نکاتِ اصلیِ متون پیچیده‌تری که در محل کار با آن‌ها مواجه خواهید شد را می‌سنجد. برای انجام این تکلیف، باید ایده‌های موجود در سطح جمله را شناسایی کنید.

بخشِ جِ آزمون خواندن، توانایی شما در درک معانی آشکار و پنهان، و نگرش و دیدگاه‌هایی که در متنی طولانی‌تر ارایه شده است را می‌سنجد. برای انجام این تکلیف، باید بتوانید ارتباط بین ایده‌ها در سطح جملات و پاراگراف را درک کنید. بعلاوه، بخش ج، توانایی شما در درک ارجاعاتِ واژگانی و عبارت‌های پیچیده‌ی درون متن را نیز مورد سنجش قرار می‌دهد.

پاسخ‌های داوطلب، بر حسب پاسخنامه‌ای که از قبل در اختیار ارزیابان قرار گرفته ارزیابی خواهد شد. در مورد هر پاسخی که ارزیابان نسبت به درست یا غلط بودن آن شک داشته باشند، آن سوال به گروهی از ارزیابان ارشد ارسال خواهد شد و در واقع، تمام پاسخنامه‌های داوطلبان، جهت اطمینان از صحت و رعایت عدالت، یک بار نیز توسط ارزیابان ارشد مورد بازبینی قرار خواهد گرفت و تایید خواهد شد.

نمرات آزمون OET

آزمون اوئی‌تی مردودی یا قبولی ندارد، و فقط بیان‌گر این است که مهارت فرد در کاربرد زبان انگلیسیِ حرفه‌ای در چه سطحی است. این مهارت‌ها برای هر آزمون به‌طور جداگانه و به صورت A، B، C، D و گاهی E ثبت می‌شود. جدول زیر، معنا و ارزش هر یک از این نمره‌ها را شرح داده است. لازم به ذکر است که در نهایت، شورای ارزیابی‌کننده مدارک افراد برای دادن مجوز کار در حوزه‌ی بهداشت و درمان استرالیا است که تعیین می‌کند نمره‌ی حد نصاب برای پذیرش فرد در حوزه‌ی بهداشت و درمان، چه نمره‌ای است.

تجربه نشان داده که نمره‌ی مورد پذیرش توسط شورای ارزیابی و مورد قبول مراکز رسمی و درمانی نمره A یا B می باشد و به‌ندرت نمره‌ی کمتر از B پذیرفته می‌شود. نمره کسب شده در آزمون نیز تا 2 سال اعتبار خواهد داشت.

نکته: در صورتی که داوطلبی در آزمونOET  شرکت کند و در برخی مهارت ها نمرۀ لازم را کسب نماید ولی در برخی مهارت ها موفق به کسب نمرۀ لازم نشود در آزمون بعدی متقاضی صرفاً در مهارت هایی شرکت خواهد کرد که سابقاً نمرۀ آن به حد نصاب نرسیده است.

-نتیجۀ آزمون به صورت ایمیل برای متقاضی ارسال می شود.

سطح و میزان مهارت  
A سطح بالای کارایی (در حد زبان مادری)
B سطح بالای عملکرد (یعنی فرد قادر است از زبان انگلیسی با تسلط و دقت کافی برای نیازهای حرفه‌ای خود استفاده کند)
C سطح خوبی از عملکرد (با این حال، سازمان‌های ارزیابی مدارک تحصیلی بهداشتی و درمانی، این سطح را کافی نمی‌دانند و با آن، اجازه‌ی کار صادر نمی‌کنند)
D سطح متوسط عملکرد؛ نیاز به بهبود
E سطح پایین عملکرد؛ نیاز به بهبودِ قابل توجه

 

حتما بخوانید:  مهاجرت روانشناس به استرالیا در سال 2021

زمان‌ها و مکان‌های برگزاری آزمون OET

آزمون OET هر ساله در بیش از 14 زمان مختلف در بیش از 130 محل در 40 کشور دنیا برگزار می‌شود. نکته‌ی مهمی که باید به آن توجه داشت این است که اگرچه آزمون اوئی‌تی هر ماه برگزار می‌گردد اما هنگام ثبت‌نام، فقط می‌توانید برای یکی از آزمون‌هایی که در سه‌ماهه‌ی بعد از ثبت‌نام‌تان وجود دارد ثبت‌نام کنید. هنگام ثبت‌نام، حتما به تاریخ‌های برگزاری دقت کنید.

-هزینه ثبت نام در آزمون 587 دلار استرالیا ( 494 دلار) است که به دلیل تحریم ایرانیان پرداخت مبلغ برای افراد عادی ایرانی امکانپذیر نمی باشد و موسسه حقوقی بین المللی رهپویان مهاجر این امکان را خواهد داشت که نسبت به ثبت نام برای موکلین خود و پرداخت هزینه های آنها اقدام نماید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.