انواع ویزای آلمان و شرایط اخذ ویزای آلمان در سال 2021

0

کشور آلمان یکی از کشورهای صنعتی جهان است که به دلیل کمبود جمعیت و نبود نیرو کاری جوان، به نیروی کار نیاز دارد. از این رو با داشتن تخصص کافی و برخی مدارک می‌توان ویزای کار آلمان یا ویزای جاب سیکر آلمان را اخذ کرد. همچنین از طریق ثبت شرکت در آلمان می‌توان به اشتغال در این کشور پرداخت.

با توجه به نیاز کشور آلمان به نیروی کار جوان و ماهر  این کشور قوانین مهاجرتی ساده‌تری برای این کار در سال 2020 تصویب کرده تا مهاجران راحت‌تر بتوانند از طریق مهاجرت کاری به آلمان مهاجرت کنند. این موضوع باعث شده است تا شرایط کار در آلمان برای ایرانیان و همچنین مهاجرت کاری به آلمان راحت‌تر شود و آن ها بتوانند با مهاجرت به این کشور و کار در آلمان، اقامت آلمان را به دست آورند.

انواع ویزای آلمان و شرایط اخذ ویزای آلمان

ویزای کار آلمان

یکی از راه های مهاجرتی به آلمان از طریق کار در آلمان و اخذ ویزای کاری آلمان می باشد. اما برای سال جدید میلادی قوانین جدیدی ارائه شده اند که بر مبنای آن شرایط مهاجرت از طریق کار در آلمان ساده تر از قبل شده است. در واقع اتباع غیر اتحادیه اروپا که مایل به کار در آلمان هستند ، به دلیل قانون جدید مهاجرت ماهر آلمان ، که از ۲ مارس سال ۲۰۲۰ به اجرا درآمده است ، اکنون تحت مراحل آسان تر و قوانین تسهیل شده تری قرار می گیرند.

این آیین نامه جدید ، امکان اشتغال در آلمان را حتی در مشاغلی که می تواند توسط آلمانی ها یا اتباع اتحادیه اروپا تأمین شود ، فراهم می کند. از این رو این قانون به خارجی ها اجازه می دهد تا حداکثر نیم سال برای جستجوی کار به آلمان بیایند. به همین دلیل است که می توان گفت دولت آلمان با ارائه قانون جدید مهاجرت کاری قصد دارد دسترسی آسان تری را به بازار کار آلمان برای کارگران واجد شرایط از کشور های خارج از اتحادیه اروپا فراهم نماید.

این قانون جدید همچنین با هدف افزایش تعداد نیروی کار در آلمان انجام می شود ، زیرا بسیاری از موقعیت ها به دلیل کمبود مهارت و کارگر خالی هستند. اصلی ترین دلیل کمبود ها به دلیل همه گیری ویروس کرونا اتفاق افتاده است. همه گیری این بیماری نه تنها در کشور آلمان بلکه در سایر کشور ها نیز مشکلات بسیاری را فراهم نموده است. این کمبود حتی توانسته ضربه شدیدی به بخش اقتصادی و خدماتی کشور های مختلف وارد نماید. هر کشوری نیز با روش های خاص خود در حال بر طرف کردن این مشکلات است.

ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان با مدرک فنی و حرفه ای

در این بخش از مقاله ما تغییرات اصلی قوانین مربوط به کار در آلمان به عنوان یک شهروند واجد شرایط غیر اتحادیه اروپا را ذکر کرده و توضیح داده ایم. قانون تازه اجرا شده لیستی از کسانی را که اکنون به عنوان متخصصان واجد شرایط برای کار در آلمان در نظر گرفته شده اند را نسبت به گذشته گسترش داده و با تنوع بسیار زیادی مواجه کرده است. طبق قانون جدید تنها کسانی که دارای مدرک تحصیلات عالی هستن، برای کار در آلمان پذیرفته نمی شوند.

در واقع علاوه بر این افراد،  اتباع غیر اتحادیه اروپا که دارای مدرک آموزش حرفه ای هستند و پس از یک دوره آموزشی حداقل دو ساله این مدرک را دریافت کرده اند می توانند برای کار در آلمان واجد شرایط باشند. البته این در صورتی است که این افراد به عنوان متخصص واجد شرایط کار در آلمان شناخته شوند. علاوه بر این ، کارگر باید بتواند شرایط زیر را داشته باشد تا بتواند به طور قانونی در آلمان کار کند. اول این که مدرک دریافتی او باید به طور رسمی توسط مقامات مربوطه در آلمان شناخته شود. در ادامه این که شخص باید در زمینه حرفه ای خود از یک کارفرما در آلمان قرارداد کار / پیشنهاد داشته باشد.

طبق آخرین شرایط ،  کارگران غیر عضو اتحادیه اروپا مجاز به گرفتن شغلی نبودند که یک کارگر ملیت آلمانی یا اتحادیه اروپا بتواند آن را پر کند. اما خبر خوب این است که در سال جدید میلادی و بر طبق قانون جدید اعمال شده این قانون دیگر وجود ندارد. از این رو اشتغال به کار برای افراد تبعه کشور های مختلف در آلمان راحت تر از گذشته خواهد بود. آژانس استخدام فدرال دیگر در این زمینه بررسی های اولویت دار انجام نمی دهد.

ویزای کار آلمان با مدرک فنی و حرفه ای

 

حتما بخوانید:  هزینه های زندگی در آلمان در سال 2021

ویزای توریستی آلمان 

ویزای توریستی آلمان یا ویزای شینگن، ویزایی است که توسط کشورهای عضو شینگن ایجاد شده که به دارنده این ویزا اجازه می دهد تا نه تنها آلمان، بلکه به تمام کشورهای عضو شینگن سفر کند. ویزای توریستی آلمان برای اهداف گردشگری و یا بازدید از دوستان و اعضای خانواده شما و گشت و گذار در سراسر آلمان می باشد. توجه داشته باشید که شما با ویزای توریستی آلمان یا ویزای شینگن مجاز به کار در این کشور نیستید، بنابراین برای اجازه کار باید ویزای کاری آلمان یا ویزای تحصیلی آلمان را درخواست کنید.

مراحل دریافت ویزای توریستی آلمان

برای دریافت ویزای توریستی آلمان شما باید مراحل زیر را دنبال کنید:
  • اول از همه شما باید ویزای توریستی آلمان را درخواست کنید، می توانید به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود مراجعه کنید.
  • مصاحبه را انتخاب کنید. می توانید به صورت آنلاین یا حضوری در کنسولگری یا سفارت آلمان تعیین کنید.
  • پرداخت هزینه ویزای توریستی آلمان
  • مصاحبه شما ممکن است حدود 20 دقیقه طول بکشد، در طی این زمان افسر سفارت از شما در مورد سفرتان سوالاتی می پرسد و از شما مدارکتان را درخواست می کند.
  • بعد از گذراندن همه این مراحل باید منتظر پاسخ سفارت یا کنسولگری باشید.
سریع ترین زمانی که می توانید برای دریافت ویزای توریستی آلمان اقدام کنید، سه ماه قبل از سفرتان است و دیر ترین زمان برای درخواست دو هفته قبل از سفرتان به آلمان می باشد. بنابراین توصیه می شود برای درخواست ویزای توریستی آلمان حداقل 3 هفته قبل از تاریخ سفر خود اقدام کنید.

 

ویزای توریستی آلمان 

 

 ویزای جاب سیکر آلمان

اگر دعوت نامه کاری از یک کارفرما در آلمان ندارید، نگران نباشید. ویزای جاب سیکر آلمان (گاهی ویزای کارجویان آلمان نیز ترجمه می شود) به شما این فرصت را می دهد تا به مدت 6  ماه در آلمان به دنبال شغل مناسب خود بگردید.

 در صورت پیدا کردن شغل و اخذ قرارداد کاری با کارفرما، شما این امکان را خواهید داشت که ویزای جاب سیکر خود را به ویزای کار آلمان تبدیل کنید.

دولت آلمان به دلیل رشد منفی جمعیت کشورش تصمیم گرفته است جهت تامین نیروی کار متخصص خود، امکان جستجوی کار در آلمان را به افرادی کارشناس و ماهر، با سابقه کاری در کشور خودشان بدهد.

 

 ویزای جاب سیکر آلمان

ویزامتریک آلمان

ویزامتریک کارگزاری سفارت آلمان در تهران میباشد که برای ویزاا های نوع c یعنی کمتر از ۹۰ روز میتوان به این شرکت مراجعه نمود.شرکت ویزا متریک مرکز درخواست ویزای آلمان میباشدکه به تازگی از سوی سفارت آلمان معرفی و تایید شده است.تقریبا از ابتدای امسال اکثر سفارت های حوزه شینگن شرکت های واسطه ای را برای انجام امور مربوط به دریافت ویزا به مسافران و متقاضیان اخذ ویزا معرفی کرده اند.

مانند شرکت ویزا متریک برای اخذ ویزای آلمان، شرکت وی اف اس گلوبال برای اخذ ویزای اتریش ،هلند،جمهوری چک، فرانسه و …

 

ویزامتریک آلمان

 

ویزای جستجوی کار آلمان

برخلاف دیگر ویزاهای کاری، شخصی که شرایط اخذ ویزای جستجوی کار آلمان را دارد، نیازی نیست که حتما شغلی را برای خود در کشور آلمان اختیار کنند. در واقع از اهداف اصلی این برنامه اخذ مجوز ورود به دیگر کشورهای ملی بیش از 6 ماه خواهد بود.

هر شخصی که دوران تحصیلی خود را با موفقیت به پایان رسانیده است قادر به دادن درخواست جهت اخذ ویزای جستجوی کار آلمان خواهد بود. افرادی که مدرکی معادل با مدرک تحصیلی آلمان را در اختیار دارند قادر به دادن درخواست کار به کارفرما خواهند بود. میزان موفقیت در جهت اخذ ویزای جستجوی کار آلمان در صورتی بالا می باشد که فرد طبق نظریه کنسولگری ویزای کار در آلمان به پیش رود. از دیگر شرایط پیش نیاز جهت اخذ ویزای جستجوی کار آلمان ، تمکن مالی کافی که فرد را به مدت 6 ماه حمایت کند خواهد بود. علاوه بر این فرد بایستی یک انگیزه نامه که نشانگر شرح علایق خود به شغل مورد نظر باشد را ارائه دهد.

از محدودیت های در نظر گرفته شده برای افرادی که جویای ویزای جستجوی کار آلمان می باشند مواردی نظیر عدم مجوز کار در طول اقامت برای کسانی که قصد خود اشتغالی را در سر دارند را در بر خواهد گرفت.  یکی از راه ها و شرایط مهاجرت به آلمان از طریق کار در آلمان می باشد، که پس از اخذ اقامت آلمان از طریق کار نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی آلمان می توانند اقدام کنند.

 

حتما بخوانید:  دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان

 

هزینه ویزای آلمان چقدر است؟

همان طور که می دانید از چند ماه پیش طبق قانون جدید باید برای تعیین وقت سفارت آلمان هزینه ای به میزان 190 هزار تومان به شرکت کارگزاری باید بپردازید. پس از این که این هزینه پرداخت شد، وقت سفارت آلمان را می توانید اخذ کنید.

توجه کنید که این مبلغ در روز مراجعه به سفارت از سوی شرکت ویزامتریک به شما برگشت داده می شود. این هزینه به این دلیل دریافت می شود که مسافر در روز مقرر برای درخواست ویزا در این شرکت حضور به عمل بیاورد. پس از اخذ وقت سفارت آلمان باید در تاریخ مشخص شده همان طور که گفتیم به سفارت مراجعه نمایید تا بتوانید ویزای این کشور را اخذ کنید.

در مراجعه به سفارت باید هزینه سفارت را پرداخت کنید. این هزینه را باید به یورو و به صورت نقدی پرداخت کنید. در صورتی که این هزینه را نپردازید بررسی پرونده شما آغاز نخواهد شد. این هزینه معادل هشتاد و پنج یورو است که البته با توجه به سن و سال قابل تغییر است.

افراد زیر شش سال از پرداخت هزینه معاف هستند و افراد بین شش تا دوازده سال باید نصف هزینه افراد بالغ را بپردازند. افرادی که بالغ هستند هم باید تمام هزینه را بپردازند. افراد باید به صورت حضوری به ویزامتریک مراجعه نمایند و ضمن ارائه مدارک و پرداخت وجه منتظر پاسخ سفارت شوند.

 

هزینه ویزای آلمان چقدر است؟

 

ویزای شینگن آلمان

با توجه به توافق‌نامه سال ۱۹۸۵ شهروندان کشورهای عضو شینگن و همچنین افرادی که اقامت این کشورها را دارند می‌توانند بدون داشتن ویزا در کل قلمروی شینگن تردد کنند. از طرف دیگر، شهروندان کشورهای خارج از حوزه شینگن نیز با داشتن ویزای شینگن مجاز به تردد در کل منطقه خواهند بود. یکی از کشورهای عضو شینگن که اتفاقا جزو چند کشور پیشرو در ایجاد منطقه شینگن بوده آلمان است. بنابراین داشتن ویزای شینگن برای ورود به آلمان لازم است. البته شهروندان برخی کشورها می‌توانند برای اهداف توریستی یا انجام بیزنس بدون داشتن ویزا وارد خاک آلمان شوند. اما شهروندان ایرانی با هر هدفی که بخواهند وارد آلمان شوند باید ویزای شینگن آلمان را داشته باشند.

بسته به هدف شما از سفر به آلمان ویزاهای متفاوتی وجود دارد که می‌توانید برای گرفتن آن‌ها اقدام کنید. ممکن است قصد شما از سفر به آلمان تفریح و گردش باشد یا بخواهید برای کار و تحصیل به این کشور سفر کنید. نوع ویزایی که برای هر یک از این اهداف وجود دارد متفاوت بوده و نوع درخواست شخص متقاضی ویزا نیز بر همین اساس تعیین خواهد شد. براساس آمار سال ۲۰۱۷ وب‌سایت schengenvisainfo ، کشور آلمان از مجموع ۲٫۰۴۹٫۰۵۵ درخواست ویزا، با ۱٫۸۵۷٫۷۷۰ آن‌ها موافقت کرده است. این بدین معنی است که نرخ ریجکت ویزای این کشور محبوب اروپایی چیزی در حدود ۷٫۶۳ درصد بوده است. با این وجود، قصد شما از سفر به آلمان هر چه که باشد (گردش، تحصیل، بیزینس، اقامت و زندگی) نیاز به یکی از انواع مختلف ویزای شینگن این کشور خواهید داشت.

 

ویزای شینگن آلمان

 

شرایط ویزای کار آلمان

همانطور که گفته شد، برای انواع ویزای کار در آلمان، شرایط و مدارک به خصوصی وجود دارد اما به طور کلی، افرادی که دارای تحصیلات، سابقه شغلی و تخصص در زمینه مشاغل مورد نیاز در کشور آلمان باشند و همچنین افرادی که دارای مدرک زبان المانی  باشند، شرایط لازم برای دریافت این نوع ویزا را خواهند داشت. این شرایط عبارتند از:

 

حتما بخوانید:  شرایط و مدارک لازم اخذ ویزای جست و جوی کار آلمان در سال 2021

 ✔ دارا بودن دعوت نامه کاری (پیشنهاد شغلی) معتبر در آلمان (برای ویزای جاب سیکر آلمان نیاز نیست).

 ✔ دارا بودن سابقه کار ( بهتر است همراه با بیمه تأمین اجتماعی باشد) حداقل دو سال

✔ دارا بودن مدرک تحصیلی حداقل لیسانس ( دارای تاییدیه ZAB)

 ✔ تسلط کافی به زبان‌های آلمانی یا انگلیسی برای زبان آلمانی (حداقل در سطح B2) و برای زبان انگلیسی (حداقل در سطح IELTS 5.5)

 

لازم به ذکر است که اگر شما با کشور آلمان آشنایی داشته باشید یا با کاریابی‌های معتبر این کشور که در زمینه تخصص شما فعالیت می‌کنند، ارتباط داشته باشید، احتمال دریافت ویزای این کشور برای شما بالا خواهد رفت.

 

شرایط ویزای کار آلمان

 

ویزای سرمایه گذاری آلمان

آلمان یکی از قوی ترین اقتصادهای اروپاست و در برهه ای که دیگر کشورهای اروپایی دوره رکود را طی می کردند، آلمان به آنها حتی وام برای خروج از رکود اعطا می کرد. اقتصاد این کشور بسیار مستحکم و برای سرمایه گذاران خارجی مساعد است. از جمله عوامل مهم در سرمایه گذاری، نرخ مالیات این کشور می باشد. نرخ مالیات به دو صورت است: اول، مالیات بر درآمد شخص و دوم مالیات بر درآمد فعالیت کسب و کار؛ که نرخ مالیات بر درآمد شخصی در آلمان 45 درصد و نرخ مالیات بر در آمد شرکت ها و کمپانی ها در آلمان نیز 30 می باشد.

 

ویزای سرمایه گذاری آلمان

 

شرایط ویزای سرمایه گذاری آلمان

شما باید به صورت مستند ثابت کنید که مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری را در اختیار دارید و اینکه این مبلغ را از طرق قانونی کسب کرده اید. همچنین، باید از تمکن مالی لازم برای تأمین معاش خود و اعضای خانواده تان و نیز یک بیمه پزشکی به مبلغ حداقل 30,000 یورو برخوردار باشید. چنانچه همه اسناد و مدارک لازم کامل باشد و تعیین گردد که سرمایه گذاری شما به نفع کل کشور یا منطقه ای خاص خواهد بود، اجازه شما ظرف فقط 6 تا 8 ماه صادر خواهد شد.
در پروسه های سرمایه گذاری و گلدن ویزای آلمان به طور معمول، متقاضی اصلی بعد از سه سال قادر خواهد بود که برای اقامت دائم آلمان درخواست دهد. اما به طور معمول و بر طبق قوانینی که در حال حاضر در آلمان حاکم است می توانید بعد از 5 سال کار و پرداخت مالیات، اقامت دائم این کشور را دریافت نموده و بعد از مجموع 8 سال اقامت در خاک این کشور درخواست شهروندی و اخذ پاسپورت نمایید. در پروسه اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری ابتدای امر اقامت موقت دریافت می کنید، سپس مجوز یا کارت اقامت دائم برای شما صادر خواهد شد.

شما می توانید از طریق خرید سهام یا اوراق قرضه اقدام به دریافت ویزای سرمایه گذاری در آلمان کنید. بازار بورس هم مثل دیگر بازارهای پویا در دنیا، در حال جهانی شدن است. امروزه راه ها و روش های بسیاری وجود دارد که سرمایه گذاران سراسر دنیا به کمک آنها می توانند در معرض بازار سهام آلمان قرار بگیرند و به خرید سهام دلخواه خود بپردازند. شما بعنوان یک سرمایه گذار می توانید سهام مورد تقاضای خود را از یک صندوق مبادله ارزی (ETF) که سبد سهام آلمان را در اختیار دارد خریداری کنید. و در نهایت، اگر کارگزار شما امکان دسترسی به بورس سهام آلمان را برایتان فراهم کند، به راحتی و به طور مستقیم می توانید سهام را در همانجا خرید و فروش کنید. دولت فدرال در آلمان هر ساله اوراق قرضه متنوعی را صادر می کند که توسط دولت آلمان به طور کامل حمایت می شود. دولت آلمان اوراق قرضه 3 ماهه تا 30 ساله صادر می کند. اوراق قرضه بلند مدت بازده بالاتری را خواهند داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.