شرایط و مدارک لازم اخذ ویزای کار آلمان

0

یکی از راحت‌ترین و مطمئن‌ترین راه‌ها برای ورود به هر کشوری اخذ ویزای کار مورد تایید آن کشور است. در همین راستا بسیاری از کسانی هم که به دنبال مهاجرت و در نهایت اقامت دائم در کشور آلمان هستند، به دنبال همین روش می‌باشند. اما بسیاری آشنایی لازم با ویزای کار آلمان ندارند و نمی‌دانند شرایط و مدارک لازم اخذ ویزای کار آلمان چیست؟ اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید و به دنبال پاسخ مناسب می‌گردید، نوشته‌ی زیر را بخوانید.

اخذ ویزای کار آلمان

اگر آلمان را برای مهاجرت انتخاب کرده‌اید باید بدانید که انتخاب شما بسیار مناسب بوده است؛ چرا که این کشور دارای اقتصادی بسیار رو به رشد است و مزایای مهاجرت به آلمان غیرقابل شمارش می باشد. شاخص تولید و سرمایه در آن مدام در حال افزایش است و از آن طرف هم شاخص تورم و نرخ بیکاری به شدت رو به کاهش. بنابراین شما با اخذ ویزای کار آلمان می‌توانید وارد کشوری شوید که زندگی امن و مطمئن شما و فرزاندنتان را در آینده تضمین خواهد کرد.

به طور کلی می‌توان گفت ویزای کار آلمان بر دو نوع است؛ ویزای کار معمولی (با دریافت جاب آفر آلمان) و ویزای بلوکارت آلمان. برای دریافت جاب آفر نیز می‌توانید با ویزای شش ماهه جاب سیکر شخصا به آلمان بروید و در مدت اقامت شش ماهه‌ی شغل مورنظرتان را پیدا کنید و با شرکت مذکور قرارداد ببندید.

در ادامه‌ی مقاله با ما باشید تا به طور مفصل در مورد شرایط و مدارک لازم اخذ ویزای کار آلمان اطلاعات کسب کنید.

مراحل دریافت ویزای کار آلمان

برای دریافت ویزای کار آلمان باید مراحلی را پشت سر بگذارید. در ادامه به تشریح هریک از این مراحل می‌پردازیم:

دریافت جاب آفر آلمان

برای دریافت ویزای کار آلمان اولین چیزی که لازم دارید، داشتن جاب آفر و قرارداد کاری با یک شرکت یا موسسه معتبر در آلمان است. دریافت جاب آفر ساده‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای دریافت ویزای کار آلمان است. جاب آفر یا پیشنهاد شغلی یک برگه است که از سوی یک کارفرمای آلمانی برای نیروی کار خارجی صادر می‌شود. برای دریافت جاب آفر آلمان باید یک کارفرمای آلمانی تقاضای کاری شما را بپذیرد، برای اینکه شانس شما در این زمینه بالا برود عوامل زیر می‌توانند بسیار کمک‌کننده باشند:

مدرک تحصیلی
تخصص بالا در حرفه
سابقه کار
تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی

می‌توانید خودتان شروع به جست‌وجوی شغلی کنید. برای این کار ابتدا لازم است لیست مشاغل مورد نیاز آلمان را مطالعه کرده باشید. در صورتی که رشته‌ی تخصصی و کاری شما در این لیست باشد، می‌توانید به روش‌های گوناگونی به دنبال کار بگردید. از جمله‌ی رایج‌ترین و پرکاربردترین این روش‌ها می‌توان به کمک گرفتن از موسسات کاریابی داخل ایران، کمک گرفتن از وب سایت‌های کاریابی در آلمان، جست‌وجو در روزنامه‌های آلمانی و ارسال مستقیم رزومه به شرکتی که قصد کار در آن را دارید اشاره نمود.

بعد از اینکه با هریک ازروش‌های بالا توانستید یک پیشنهاد کاری بگیرید یا در واقع موافقت کارفرما را برای استخدام در موسسه یا شرکت موردنظر جلب نمایید، می‌توانید برای گرفتن جاب آفر آلمان اقدام کنید.

مراحل اخذ جاب آفر آلمان

1. دریافت یک پیشنهاد شغلی از یک موسسه یا شرکت معتبر آلمانی
2. مشخص نمودن مدت قرارداد با کارفرما
3. ارسال درخواست جهت دریافت جاب آفر به سفارت آلمان
4. آماده کردن مدارک مورد نیاز مطابق با قوانین
5. تعیین زمانِ مصاحبه با شرکت یا موسسه آلمانی برای دریافت جاب آفر
6. شرکت در مصاحبه‌ای که به منظور اخذ جاب آفر تدارک دیده شده است
اگر می‌خواهید در مورد جاب آفر و نحوه‌ی اخذ آن اطلاعات بیشتری داشته باشید مقاله اخذ جاب آفر آلمان در وبسایت رهپویان مهاجر را با دقت مطالعه کنید.

آماده کردن مدارک مورد نیاز

از جمله مواردی که قبل از مراجعه به سفارت آلمان باید به آن بسیار اهمیت بدهید، آماده کردن مدارک لازم برای دریافت ویزای کارآلمان است. این مساله بسیار مهم است چرا که در برخی از موارد ارائه نامناسب برخی از مدارک و یا هر گونه نقص درپرونده‌ی مهاجرتی شما باعث رد درخواستتان می‌شود. رد درخواست نه تنها باعث می‌شود که مجبور شوید مجددا از سفارت آلمان وقت بگیرید و منتظر نوبت مصاحبه‌تان بشوید، بلکه ممکن است اثرات بسیار نامناسبی بر روی پرونده‌ی شما بگذارد.

 

حتما بخوانید:  مقایسه مهاجرت به کانادا و آمریکا

مدارک لازم برای ویزای کار آلمان

در فهرست زیر می‌توانید تعدادی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کار آلمان را ببینید:

پاسپورت معتبر
مدارک تحصیلی با ترجمه‌ی رسمی
سابقه‌ی کاری حداقل 3 ساله؛ برای اثبات آن بهتر است که مدارک بیمه همراهتان باشد اما اگر بیمه هم نباشید می‌توانید گزارش سابقه‌ی کاری خود را از کارفرمایتان بگیرید و بعد از ترجمه ی رسمی آن را به سفارت آلمان ارائه دهید.
ارائه‌ی نسخه‌ی ترجمه‌ی رسمی از مدارک فنی و حرفه‌ای و دوره‌های کوتاه مدتی که در رابطه با رشته‌ی کاری خود گذرانده‌اید
داشتن حداقل سطح B1 در آزمون زبان آلمانی
کسانی که در این سطح از زبان آلمانی هستند، باید بتوانند در گفت و گویی که زبان آلمانی به صورت استاندارد به کار می‌رود و در مورد مسائل آشنا صحبت می‌شود، نکات اصلی را بفهمند. همچنین آنها باید قادر باشند در اکثر موضوعاتی که در سفر به کشور آلمان با آن برخورد می‌نمایند، از پس مشکلات خود برآمده. به علاوه توانایی صحبت در مورد مسائل آشنا و مورد علاقه خود با استفاده از جملات ساده و پیوسته نیز از آنها انتظار می‌رود.

مراجعه به سفارت آلمان

اکنون با در دست داشتن جاب آفر آلمان که مدرک بسیار مهمی به شمار می‌رود و دیگر مدارکی که در بالا به آنها اشاره شد، می‌توانید برای اخذ ویزای کار آلمان اقدام کنید. بعد از اینکه توانستید در یکی از مشاغل مورد نیاز از یک کارفرمای آلمانی جاب آفر بگیرید، می‌توانید برای اخذ ویزای کار آلمان اقدامات لازم را انجام دهید. به این منظور باید با در دست داشتن مدارک لازم برای ویزای کار آلمان که قبلا آمده کرده‌اید به سفارت آلمان مراجعه کنید و برای دریافت ویزا درخواست دهید.

در سفارت آلمان ابتدا آفیسر سفارت مدارک شما را چک می‌کند و سپس مصاحبه‌ای در حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه با شما انجام خواهد شد که سؤالات مهمی را از شما خواهند پرسید.
در نظر داشته باشید که سفارت آلمان در تهران، برای افرادی که قرارداد کاری معتبر دارند وقت VIP صادر می کند حدودا ۱ الی ۳ ماهه.

انتظار برای نتیجه

پس از بررسی پرونده، بین یک تا دو ماه بعد با شما تماس گرفته می‌شود و در صورتی که با درخواست شما موافقت شده باشد تاریخی به شما اعلام می‌شود که شما باید در آن تاریخ به سفارت آلمان مراجعه کنید و پاسپورت خود را تحویل دهید تا در دو الی سه هفته بعد، ویزای کار خود را تحویل بگیرید.

شرایط ویزای کار در آلمان

خبر خوب برای کسانی که به دنبال اخذ ویزای کار آلمان هستند این است که با توجه به نیاز کشور آلمان به نیروی کار حرفه‌ای در سال 2020 قوانین اخذ ویزای کار این کشور ساده‌تر شده است.

حداقل مدرک دانشگاهی مورد نیاز

تا قبل از اینکه شرایط ساده شود، کسانی که به دنبال اخذ ویزای کار آلمان بودند، می‌بایست حداقل مدرک لیسانس دانشگاهی را می‌داشتند. در حالی که در قوانین جدید داشتن مدرک کاردانی و حتی 2 سال آموزش فنی حرفه‌ای هم برای اقدام برای دریافت ویزای کار آلمان کفایت می‌کند.

شرایط برابر برای شهروندان همه‌ی دنیا

یکی از مهم‌ترین محدودیت‌های مربوط به جاب آفر در گذشته این بود که کارفرما برای استخدام یک نیروی کار خارجی باید دولت آلمان را قانع می‌کرد که به این نیرو نیاز دارد و ناچار به استخدام او شده است؛ به این صورت که او موظف بود به مدت شش ماه در روزنامه‌ها و سایت‌های معتبر برای شغلی که مدنظر دارد آگهی کند و در صورتی که در این شش ماه نمی‌توانست نیروی کاری را در خود کشور آلمان و یا هریک از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا بیابد که تمام شرایط مدنظر او را داشته باشد و از عهده‌ی آن شغل برآید، آنگاه مجاز بود دست به استخدام یک نیروی خارجی بزند. این مساله هم برای کارفرما محدودیت ایجاد می‌کرد و هم شانس گرفتن کار برای نیروی خارجی را بالا می‌آورد.

تفاوت مهم دیگری که در قوانین مربوط به ویزای کار از ابتدای سال 2020 در آلمان ایجاد شده است مربوط به همین محدودیت است؛ در قوانین جدید شهروندان اتحادیه اروپا و آلمان نسبت به شما برتری ندارند و کارفرما موظف نیست که برای شغل مورد نظر آگهی بدهد.

محدودیت سنی

یکی از نکات مهم در اخذ ویزای کار آلمان این است که این کشور به دلیل متوسط سنی بالای شهروندانش به دنبال جذب نیروهای متخصص جوان است. بنابراین سن فاکتور مهمی در پذیرش تقاضای شما برای اخذ جاب آفر یا ویزای کار آلمان است. به طوری که افرادی که سنشان زیر 40 یا 45 سال است شانس بیشتری برای دریافت جاب آفر آلمان دارند. البته نمی‌توان گفت کسانی که سنشان بالای 45 سال است هیچ شانسی ندارند، اما به هر حال شرایط سخت‌تری برای آنها وجود دارد؛ مثلا باید در رشته‌ی خود دارای تخصص یا تجربه‌ی قابل توجهی باشند که نظر کارفرما را جلب کند و اهمیت سنشان را در نظر کارفرما پایین آورد تا تا موفق به دریافت جاب آفر آلمان شوند. یا اینکه یک موسسه نیاز جدی به رشته و تخصص آنها داشته باشد.

اما متقاضیان بالای 45 سال برای اخذ ویزای کار آلمان یک محدودیت مهم دارند و آن هم این است که آنها باید حتما در شغلی استخدام شوند که حداقل 3685 یورو در ماه برایشان درآمد داشته باشد.

 

حتما بخوانید:  ویزای سرمایه گذاری استرالیا – ویزای ساب کلاس 188

ویزای جاب سیکر و دریافت پیشنهاد کاری به صورت حضوری

ویزای جاب سیکر را در واقع نمی‌توان ویزای کار آلمان نامید بلکه اخذ این ویزا راهی است برای ورود شما به خاک آلمان و می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای اخذ ویزای کار. با داشتن این ویزا شما می‌توانید به طور موقت وارد خاک آلمان شوید و به دنبال کار بگردید. با این شرایط از لحظه‌ای که وارد این کشور می‌شوید شش ماه فرصت دارید که در این کشور شغل مورد نظر خود را پیدا کنید. اگر در این مدت زمان کوتاه بتوانید شغل مورد نظر خود را پیدا کنید می‌توانید ویزای خود را تغییر دهید و ویزای کار آلمان را دریافت کنید. در غیر این صورت باید خاک آلمان را ترک کنید، چرا که ویزای جاب سیکر قابل تمدید نیست.

دریافت این ویزا این فرصت را در اختیار شما می‌گذارد که وارد کشور آلمان شوید و خودتان شخصا به صورت حضوری به دنبال کار بگردید و در صورت پیدا کردن شغل موردنظرتان هم این امکان را خواهید داشت که به صورت حضوری با کارفرمای آلمانی قرارداد کار ببندید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای جستجوی کار یا جاب سیکر آلمان

برای اینکه بتوانید ویزای جستجوی کار یا جاب سیکر آلمان را دریافت کنید، به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • مدرک هویتی مانند پاسپورت و شناسنامه
  مدرک تحصیلی و ریز نمرات (آخرین مدرک تحصیلی کافیست)
  مدارک کاری و سابقه کاری
  انگیزه نامه
  رزومه یا CV
  2 عدد عکس پاسپورتی
  بیمه نامه سفر
  ووچر یا همان بوکینگ هتل یا اجاره نامه ملک
  فرم پر شده ویزا
  تمکن مالی و پول در حساب حدود 10000€ (یورو)
  ویزای کار آلمان بعد از اخذ ویزای جاب سیکر و دریافت پیشنهاد کاری به صورت حضوری

ویزای بلوکارت آلمان

تمام آن چیزی که تا اینجای کار مرور شد مربوط می‌شد به دریافت ویزای عادی کار در آلمان. اما آلمان نوع دیگری از ویزای کار هم به خارجی‌های دارد که به ویزای بلوکارت (Blue Card) آلمان شهرت دارد. البته به طور دقیق‌تر این ویزا تنها مختص آلمان نیست و در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا رایج می‌باشد. به این دلیل نام این ویزا بلو کارت می‌باشد که رنگ آن به نشانه پرچک اتحادیه اروپا آبی است. بلوکارت مزایای بسیار زیادی داد و افراد بسیار زیادی خواهان به دست آوردن آن هستند. در ادامه شرایط، روش‌ها و مدارک لازم برای دریافت آن را تشریح می‌کنیم:
اول از همه بد نیست بدانید که دریافت بلوکارت آلمان روش‌های مختلف دیگری هم غیر از کار دارد؛ به عنوان مثال از طریق ثبت شرکت هم می‌توان آن را اخذ نمود. اما تمرکز ما در این مقاله بر روی دریافت بلوکارت آلمان از طریق کار می‌باشد.
برای دریافت ویزای بلوکارت آلمان باید به یکی از رو‌ش‌های بالا ویزای کار دریافت نمایید. یعنی یا مستقیما از طریق دریافت جاب آفر آلمان و با گذراندن پروسه‌های تشریح شده و یا از طریق ورود به خاک آلمان با ویزای جاب سیکر و جست‌وجوی حضوری برای یافتن کار و بستن قرارداد با یک کارفرمای آلمانی. اما چیزی که در دریافت بلوکارت نقش بنیادی بازی می‌کند این است که فرد تنها بعد از دریافت ویزای کار و کار کردن به مدت یک سال در آلمان است که می‌تواند برای دریافت بلوکارت آلمان تقاضا دهد. تقاضای وی در صورتی پذیرفته می‌شود که که حقوق فرد از میانگین حقوق در رشته تحصیلی خود بالاتر باشد؛ اغلب بالاتر از 4200 یورو. علاوه بر موارد ذکر شده درخواست برای بلوکارت آلمان شرایط دیگری نیزدارد که خلاصه‌ای از آنها را در ادامه می‌بینید:

شرایط دریافت درخواست ویزای بلوکارت آلمان

مدرک دانشگاهی: متقاضیان باید یا مدارک دانشگاهی خود را از مراکز آموزش عالی آلمان گرفته باشند و یا مدارک تحصیلی اخذ شده در خارج از آلمان را به تایید سازمان‌های دولتی ذیربط رسانده باشند
سابقه کاری: باید حداقل پنج سال تجربه کاری در زمینه شغلی خود داشته باشید.
حداقل یک سال قرارداد کاری یا پیشنهاد کار اجباری
داشتن درآمد سالیانه ۵۵,۰۰۰ یورو(بدون کسر مالیات)
البته اگر شغل آنها جز مشاغلی باشد که در حال حاضر با کمبود نیروی کار مواجه هستند، داشتن درآمد سالیانه ۴۳,۰۰۰ یورو (بدون کسر مالیات) هم کافی است. این شغل‌ها در حال حاضر شامل متخصصان علوم طبیعی (فیزیک، شیمی، بیولوژی و …)، معمار، مهندس (کلیه علوم مهندسی)، طراح فضای شهری، پزشک (به استثنای دندانپزشک) و متخصصان علوم کامپیوتر و فناوری ارتباطات می‌شود.
موافقت نامه سازمان کار آلمان
البته اگر متقاضی تحصیلات دانشگاهی خود را در آلمان به پایان رسانده باشد، نیازی به این موافقت نامه ندارد
ارایه مدارک و مجوزهای مربوط به برخی دوره‌های کارآموزی (در بعضی رشته‌ها ضروری است)
سایقه‌ی کار یک ساله با ویزای کار آلمان

مدارک لازم هنگام درخواست بلو کارت آلمان

همچنین برای دریافت بلوکارت آلمان ارائه‌ی مدارک زیر ضروری است:

پاسپورت
یک قطعه عکس بیومتریک
ترجمه مدارک دانشگاهی
گواهی معتبر سازی تحصیلات دانشگاهی
ترجمه سوابق کاری در خارج از آلمان (در صورت وجود سابقه کاری)
قرارداد کاری و یا پیشنهاد کاری که به طور واضح از طرف یک شرکت ارایه شده است
فرم پر شده درخواست تمدید اقامت
موافقت نامه سازمان کار آلمان (در صورت لزوم)
مدارک مربوط به گذراندن دوره کارآموزی (در صورت لزوم)

مقایسه ویزای کار آلمان با دیگر ویزاهای کاری دنیا

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چرا از بین این همه کشور باید به دنبال اخذ ویزای کار آلمان بود؟ یا در واقع مزایای ویزای کار آلمان در بین ویزاهای کاری دنیا چیست؟

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ویزای کار آلمان که باعث شده افراد زیادی به دنبال آن باشند این است که شروط صدور این نوع ویزا شروط سخت و پیچیده‌ای نیست و در مقایسه با کشورهایی مانند استرالیا و کانادا، دریافت ویزای کار آلمان بسیار ساده تر است. منظور از ساده‌تر این است که دریافت ویزای کار آلمان نیازمند پارامترهای خاص و آنچنانی نیست که دستیابی به آنها سخت و زمان‌بر باشد.
مثلا یکی از شروطی که در کشورهای استرالیا و کانادا برای اعطای ویزای کار در نظر گرفته شده است، شرط تسلط بر زبان انگلیسی در حد مورد نظر می‌باشد. در بسیاری از موارد فرد برای دریافت ویزای کار در استرالیا و کانادا باید حداقل نمره‌ی 7 از آزمون آیلتس کسب کرده باشد. همین شرط که ممکن است برای گروهی ساده به نظر برسد برای بسیاری از افراد بزرگ‌ترین مانع است که سال‌ها آنها را معطل می‌کند؛ چرا که اگر فردی در این سطح نباشد شانسی برای دریافت ویزای کار استرالیا و کانادا نخواهند داشت. اما خوشبختانه مشخصا کشور المان این شرط را ندارد و نیازمند مدرک زبان نمی‌باشد. دقیقا در در سایت سفارت آلمان اعلام شده است که مدرک زبان در صورت امکان ارائه شود.

با این همه این نکته را فراموش نکنید که توانایی مکالمه انگلیسی و به خصوص آلمانی شانس شما برای دریافت ویزای آلمان را تا حد قابل توجهی بالا می‌برد.

تیم کارشناسان موسسه حقوقی رهپویان مهاجر آتی نگر در بخش حقوقی موسسه یعنی در موسسه حقوقی رهپویان آتی نگر آماده ارائه‌ی انواع مشاوره‌ها و راهنمایی‌ها در مینه‌های مختلف حقوقی می‌باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.