شرایط اخذ وام خرید خانه در استرالیا در سال 2021 چگونه است؟

0

مهاجرین در کشورهای پیشرفته معمولا خدمات متنوعی در جهت رفاه خانواده دریافت می کنند. یکی از این خدمات ارائه وام های خرید یا کمک هزینه هایی برای خرید برخی اقلام مورد نیاز از جمله خودرو یا خرید ملک است. در این مقاله سعی داریم شما را با انواع وام های خرید خانه در کشور استرالیا آشنا کنیم. به خاطر داشته باشید، با در دست داشتن اطلاعات صحیح و معتبر می توانید برای مهاجرتی موفق و برنامه ریزی شده اقدام کنید.

چرا استرالیا؟

مهاجرت به استرالیا یکی از گزینه های مهاجرتی با آینده ای تضمینی است، چراکه این کشور مهاجران زیادی را می پذیرد و امکان ورود به این کشور از مسیرهای مختلفی از جمله کاری، تحصیلی با بورسیه و کمک هزینه، و روش های مهاجرتی دیگر را به شما می دهد. به همین منظور، زمانی که تصمیم به مهاجرت به این کشور می گیرید، بهتر است از مزایایی که این کشور در اختیار شما قرار می دهد اطلاعات کافی داشته باشید. در این مقاله قصد داریم با ارائه اطلاعاتی دقیق و کاربردی در راستای مزایای دریافت وام خرید خانه در استرالیا شما را همراهی کنیم. با ما همراه باشید.

خرید ملک در استرالیا

یکی از راه های اخذ اقامت دائم (به صورت غیر مستقیم با اخذ ویزای گروه 188 استرالیا) کشور استرالیا، داشتن ملکی با ارزش مالی مشخص است که این مقدار رو دولت و مقامات مربوطه در کشور استرالیا تعیین می کنند. با این حال، علیرغم اینکه این مسیر برای اخذ اقامت و سرمایه گذاری در این کشور مسیری مطمئن است ولی نیاز است تا در خصوص شرایط آن اطلاعاتی داشته باشید. به همین منظور، موسسه مهاجرتی رهپویان مهاجر بهترین گزینه را به شما معرفی می کند. در وهله اول لازم است بدانید که خرید ملک در استرالیا تابع قوانین مشخص است. یکی از سوالات مهم در این زمینه آن است که آیا کسانی که شهروند استرالیا نیستند یا ساکن این کشور نبوده اند می توانند خرید ملک انجام دهند؟ جواب این سوال مثبت است. بله، شما هم می توانید ملک خریداری کنید ولی همانطور که گفتیم تابع قوانین مشخصی است. در وهله اول متقاضیان باید درخواست خود را در مرکز FIRB ثبت کنند تا بتوانند تاییدیه خرید ملک مورد نظر را برای سرمایه گذاری دریافت کنند. این مرکز که هیئت رسیدگی به سرمایه گذاری خارجی ها نام دارد عنوان داشته که سیاست دولتی ایجاد کانال هایی مطمئن برای سرمایه گذاری در حوزه مسکن برای خارجی ها، ایجاد کسب و کار و شغل در حوزه ساخت و ساز و مسکن و حمایت اقتصادی است.

در حالیکه سمرایه گذاری در حوزه مسکن و املاک می تواند به واسط هزینه های مالیاتی و باطل نمودن تمبرهای محضری به تامین درآمد دولتی کمک کند ولی هیئت رسیدگی به سرمایه گذاری خارجی ها قوانین خرید بیش از حد مجاز ملک را نیز عنوان می کند بنابراین در زمینه سرمایه گذاری از طریق خرید ملک باید به قوانین این کشور دقت بفرمایید.

خارجی ها و کسانی که مقیم یا شهروند استرالیا نیستند برای خرید ملک می توانند به گزینه هایی از جمله خرید ملک نوساز، زمین، مسکن دولتی، و خانه شخصی فکر کنند. ولی برای خرید ملک در هر یک از دسته بندی های فوق، نیاز است نکاتی را در نظر بگیرید. یکی از آنها موقعیت مکانی ملکی است که خریداری می کنید. نزدیک بودن به خدمات شهری مانند فروشگاه ها، رستوران، بیمارستان و حمل و نقل عمومی از جمله مسائل مهم در این زمینه هستند. مساله دیگر که قوانین هیئت رسیدگی عنوان می کند آن است که موقعیت ملک می بایست به نحوی انتخاب شود که پتانسیل های رشد شهری، تقاضای بالا و بیشترین میزان تقاضا را داشته باشد.

انواع وام خرید خانه در استرالیا

همواره بسیاری از مراجعین ما در راستای مهاجرت و سرمایه گذاری در استرالیا از ما این سوال را می پرسند که آیا با وجود هزینه های بالای خرید ملک و خانه در استرالیا امکان خانه دار شدن در این کشور وجود دارد. پاسخ مشاورین و کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر همواره پس از ارزیابی پرونده و تمکن مالی مراجعین آن است که شما می توانید وام های مختلفی برای خرید ملک و خانه دار شدن در این کشور دریافت کنید.

حتما بخوانید:  اسکیل ورکر استرالیا (skill worker) (شرایط 2021)

یکی از راه های خانه دار شدن خارجی ها و افرادی که مقیم یا شهروند کشور استرالیا نیستند گرفتند وام های بانکی در راستای خرید ملک یا خانه است. در این بخش قصد داریم همین موضوع را بررسی کنیم.

مهمترین موضوع در زمینه اخذ وام های خرید مسکن و خصوصا خانه در کشور استرالیا آن است که تمام بانک ها وام را به خارجی ها و افراد فاقد شهروندی یا اقامت مشخص در این کشور نمیدهند و تنها چند بانک معتبر هستند که به خارجی ها وام می دهند. دلیل این موضوع ریسک های مالی و اقتصادی عدم بازپرداخت وام از سوی خارجی ها است. اما چه کسانی واجد شرایط دریافت وام خرید خانه در استرالیا هستند؟

در وهله اول لازم است بدانید که برای خرید خانه در استرالیا شما به عنوان یک خارجی که از منظر مهاجرتی و اقامتی شرایط نسبتا نامشخصی در این کشور دارد، تنها واجد صلاحیت دریافت وام تا 70 درصد از ارزش واقعی ملک خود هستید. این نرخ اعطای تسهیلات برای خانه های نوساز درنظر گرفته شده است. همچنین بهتر است بدانید که نرخ بهره این نوع وام 5/6 درصد تا 8 درصد از وام است.

در صورتی که دارایی نقدینه شما برای خرید ملک بیشتر باشد، می توانید با دریافت وام تا 55 درصد از ارزش واقعی ملک خود نرخ بهره کمتری پرداخت کنید. نرخ بهره وام هایی که تا 55 درصد از ارزش ملک است برابر با زیر 5 درصد خواهد بود. شهروندان یا کسانی که در این کشور سابقه اقامت دارند می توانند وام های سنگین تر با نرخ های بهره پایینتری دریافت کنند که این یکی از مزایای دولت استرالیا برای مهاجرین است. همچنین کسانی که با فردی با داشتن اقامت دائم یا شهروندی استرالیا ازدواج کنند می توانند از این خدمات و تسهیلات بانکی بهرمند شوند.

وام های بهره ای بانکی برای شهروندان و افراد با اقامت دائم

یکی از انواع وام های خرید ملک وام های بهره ای بانکی است که تنها به کسانی داده می شود که با هدف سرمایه گذاری قصد خرید ملک دارند. این وام ها از گذشته با هدف افزایش میزان نقدینگی خریداران خانه در استرالیا به متقاضیان اعطا شده و به آنها کمک می کند که فارغ از حوزه جغرافیایی در کشور استرالیا اقدام به خرید ملک کرده یا خانه موردنظر خود را بسازند.

برای تعیین اینکه آیا شما واجد شرایط دریافت این نوع وام هستید، ابتدا می بایست مواردی از قبلی ارزش واقعی ملک، هدف دریافت وام (از جمله خرید یا ساخت) و میزان سرمایه شخصی راتعیین کرده باشید. این وام ها به چندین دسته مختلف تقسیم می شوند که عبارتند از:

  1. وام خرید خانه: می توانید تا 90 درصد از ارزش واقعی خانه ای که قصد خریدش را دارید وام بگیرید. البته این اتفاق در صورتی می افتد که شما به عنوان یک خریدار دلایل و مستندات کافی برای دریافت این وام داشته باشید. در صورتی که واجد شرایط دیگری باشید، برخی از اعطا کنندگان تسهیلات تا 95 درصد ارزش ملک را به شما وام می دهند.
  2. وام سرمایه گذاری: شما می توانید از 90 تا 95 درصد از ارزش سرمایه گذاری خود را وام دریافت کرده با بهره و سود بانکی ان یکجا به وام دهنده برگردانید.

مسائل مهم از جمله مدت زمان بازپرداخت و نرخ بهره این وام ها نیز اهمیت بسزایی در انتخاب نوع وام دارد. لازم است شما عزیزان بدانید که دریافت این وام ها تا حداکثر 10 ساله قسط بندی شده و یا می توانید تا حداکثر ده سال به صورت یکجا و کامل با بهره آن را بازپرداخت نمایید. نرخ بهره این وام ها از 1/0 درصد گرفته تا 55/0 درصد متغیر است و در صورتی که مدت زمان بازپرداخت شما از ده سال بیشتر شود، نرخ بهره افزایش خواهد یافت.

حتما بخوانید:  سرمایه گذاری در استرالیا

نکته مهم دیگر تمدید مدت بازپرداخت است که معمولا این درخواست بنا به تجربه تیم مهاجرتی رهپویان مهاجر پذیرفته شده و در صورت افزایش مدت بازپرداخت یا ناتوانی در پرداخت وام، نرخ بهره افزایش یافته و جریمه های سنگین برای این موضوع در نظر گرفته خواهد شد. البته بانک ها تمهیداتی برای تقویت میزان توانایی شما برای پرداخت هزینه خرید ملک و بازپرداخت در نظر می گیرد ولی قوانین کشور استرالیا در خصوص مسائل بانکداری و مالی بسیار اکید و غیر قابل تعدی است.

کدام ملیت ها می توانند در استرالیا به عنوان خارجی وام کم بهره بگیرند؟

قوانین مالی و مالیاتی کشور استرالیا همانطور که عنوان شد بسیار اکید بوده و به شهروندان هر کشور اجازه دریافت وام را نمی دهد. دلیل این موضوع عدم معاهده مالیاتی یا عدم وجود موافقت نامه های مالی بین استرالیا و بسیاری از کشورها است. شهروندان کشورهایی از جمله اتریش (با پیش شرط های خاص)، بلژیک (با پرداخت مالیات های دولتی در کشور بلژیک)، کانادا، چین، دانمارک، فرانسه، آلمان، هنگ کنگ، مجارستان، ایرلند، ژاپن، لتونی، مالتا، نیوزلند (با اعطای ضمانت نامه های معتبر جهت تسهیل کار)، نروژ، سنگاپور، سوئد، سوئیس، هلند، انگلستان و ایالات متحده آمریکا می توانند به عنوان خارجی در استرالیا وام خرید خانه دریافت کنند. شهروندان این کشور ها می توانند وام با کمترین میزان بهره را دریافت کنند.  این بدان معنی نیست که شهروندان دیگر کشورها این امکان را ندارند. شهروندان سایر کشورها با اخذ اقامت این کشور به یکی از شیوه های مرسوم می توانند از داخل خاک استرالیا اقدام به خرید ملک و دریافت وام خرید خانه کنند. بهره بانکی برای خارجی هایی که شهروند کشوری غیر از موارد فوق هستند می توانند وام دریافت کرده و بهره بانکی وام های خرید خانه برای آنها 10 درصد یا بیشتر است.

سرمایه نقدینه خریدار

مساله مهم دیگر در اخذ وام های خرید خانه در کشور استرالیا داشتن میزان تمکن یا نقدینگی کافی برای تامین بخشی از هزینه های خرید خانه تان است. دولت استرالیا این میزان تمکن را به شیوه نقدینگی می پذیرد و شما عزیزان لازم است بدانید که نکته مهم در خصوص نقدینگی شما، ارائه آن به نرخ یکی از ارزهای معتبر جهانی است. دولت استرالیا تنها تمکن مالی شما را به یکی از این ارز های رایج می پذیرد: دلار استرالیا، دلار کانادا، یوان چین، کرون دانمارک، یورو، پوند انگلستان، دلار هنگ کنگ، ین ژاپن، دلار نیوزلند، کرون سوئد، دلار سنگاپور، فرانک سوئیس و دلار آمریکا.

شرایط دریافت وام خرید خانه

کلیه اعطا کنندگان وام برای خرید خانه یک مجموعه مشخص از شرایط و پیش نیاز ها را برای ثبت درخواست وام خرید خانه در نظر می گیرند. این معیارها تعیین می کنند که آیا شخص صلاحیت دریافت وام را دارد یا خیر. علیرغم اینکه بسیاری از اعطا کنندگان وام خرید خانه در استرالیا شرایط جامع و مشترکی دارند، ولی برخی از آنها مسائل کلیدی و متفاوتی را مطرح می کنند و بسیاری از این شرایط پیش نیازهای مشخصی دارند. برخی از این شرایط عمومی که بانک ها برای وام گیرنده در نظر می گیرد عبارتند از:

شرایط عمومی وام گیرنده

سن: شما به عنوان یک وام گیرنده باید حداقل 18 ساله باشید تا بتوانید وام خانه دریافت کنید ولی بسیاری از بانک ها مایل به اعطای تسهیلات خرید خانه به افراد بالای 55 ساله نیستند. اگر سن شما بالاتر از 55 سال باشد باید مدارکی ارائه شود که می توانید وام خرید خانه را سر موعد مقرر بازپرداخت نمایید. البته در این شرایط بانک تنها وامی با مبلغ کمتربه شما می دهد و طبیعتا نیاز به تضمین بانکی کمتری خواهید داشت.

نوع وضعیت اقامتی: بانک ها بیشتر مایلند بدانند آیا شما اقامت دائم استرالیا را دارید یا خیر. با این حال اگر مقیم دائم این کشور هم نباشید، الزاما و همانطور که پیش تر در این مقاله عنوان شد شرایط وام گرفتن را از دست نخواهید داد. به عنوان مثال، اگر ساکن یا مقیم استرالیا نیستید ولی با شهروند این کشور ازدواج کنید واجد شرایط خواهید بود. برای سایر شرایط، بانک ها محدودیت هایی در مورد مبلغ وام اعمال کرده و شاید پس اندازی که برای دریافت وام قرار است در حساب داشته باشید بیشتر از سایرین باشد.

حتما بخوانید:  هر آن‌چه باید درباره پاسپورت استرالیا (Australian Passport) بدانید!

شخص حقیقی یا حقوقی: بانک ها معمولا نوع شخص را مشخص می کنند و به شرکت ها و نهادهای سازمانی امکان دریافت وام را سریعتر از اشخاص حقیقی می دهند ولی حتی شرکت ها و اشخاص حقوقی نیز باید مستندات کافی در اختیار داشته و معیارهای مختلفی برای اعطای وام وجود دارد. با این حال همه افراد و اشخاص حقوقی واجد شرایط دریافت وام نیستند. اگر شما صاحب کلوب، انجمن ها و شرکت هایی با مسئولیت محدود باشید نمی توانید برای وام خرید خانه درخواست دهید.

وضعیت اشتغال: وضعیت اشتغال شما ممکن است به دو دسته کارمند و خوداشتغالی دسته بندی شود. بانک ها شرایط شغلی و اشتغال شما را بررسی می کنند تا تعیین شود که آیا منابع مالی کافی و درآمد مناسب برای بازپرداخت وام دارید یا خیر. میزان حقوق دریافتی بر اساس نوع اشتغال شما تعیین می شود. اگر کارمند باشید و حقوق با کسر مالیات دریافت کنید باید بتوانید درآمد خود را ثابت کنید. بانک ها در این شرایط به نوع اشتغال شما (تمام وقت، پاره وقت، طول مدت استخدام یا اشتغال بیش تر از 12 ماه) توجه می کنند. اگر به صورت خوداشتغالی فعالیت کاری داشته باشید، معمولا شرایط کمی سخت تر شده و اثبات میزان درمان ثابت کمی دشوار خواهد بود. بنابراین باید برای نوع خاصی از وام دریافت خانه درخواست دهید که وام خانه با مستندات محدود نامیده می شود. چون فیش حقوقی ندارید، باید مستنندات دیگری برای اثبات میزان درآمد ارائه کنید که عبارتند از اظهارنامه های مالیاتی، اظهارنامه فعالیت کسب و کار، سود مالیاتی یا نامه صادر شده برای حسابدارتان

شرایط مالی متقاضی وام خرید خانه: در این بخش بانک ها شرایط مالی شما از قبیل درآمد، حقوق ماهیانه و توانایی پرداخت ماهیانه اقساط (بر اساس فیش حقوقی سه ماهه اخر به علاوه منابع مالی غیر از حقوق دریافتی شامل اضافه حقوق، درآمد حاصل از اجاره بها، منابع دولتی و سود حساب یا سود سهام)، سوابق وام (بازپرداخت به موقع بدهی و اقساط)، هزینه های ماهیانه زندگی و تناسب ان با میزان درامد (از جمله وضعیت تاهل، تعداد فرزندان و درآمد های جانبی)، دارایی هایی مانند سهام، املاک و خودرو، بدهی های بانکی و غیر بانکی ومبلغ و تراز پس انداز حساب در نظر خواهند گرفت.

سایر موارد در احراز شرایط وام گیرنده عبارتند از نوع خانه ای که قصد دارید خریداری کنید (بر اساس معیار متراژ، نوع خانه و موقعیت جغرافیایی)، مبلغ وامی که میخواهید درخواست بدهید و دلیل خرید خانه از جمله اسکان شخصی یا سرمایه گذاری.

جمع بندی

خرید ملک در در کشور استرالیا تابع قوانین مشخص و اکید است و به معیارهای مختلفی از جمله میزان درامد شخص وام گیرنده، وضعیت خانوادگی و درآمد های جانبی وی، دارایی های منقول و غیر منقول و همچنین نوع خانه ای که قصد دارد خریداری کند بستگی دارد. البته این موارد کلیات این حوزه بوده و عوامل بسیاری در این زمینه تاثیر گذار خواهند بود. به همین منظور در این مقاله اطلاعات کافی در همین خصوص ارائه شده است. شما دوستان عزیز می توانید با مطالعه این مقاله کلیات و همچنین برخی از جزییات را مطالعه بفرمایید و در صورت نیاز می توانید از منابع معتبر اطلاعات دیگر را استخراج نمایید. همچنین مشاورین و کارشناسان خبره موسسه مهاجرتی رهپویان مهاجر نیز در این زمینه آماده خدمات رسانی به شما دوستان و عزیزان خواهند بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.