نحوه‌ی تکمیل رزومه به سبک کانادایی در فرایند مهاجرت به کانادا

0

رزومه یا CV سند رسمی نیست. به عبارتی، برای ارائه‌ی رزومه، نیازی به ترجمه‌ی رسمی و/یا اخذ تاییدیه‌های وزارت خارجه یا داگستری نیست.

اما در عین حال، ارائه‌ی یک رزومه‌ی استاندارد با فرمت و سبک کانادایی، به دلایل مختلف، اهمیت بسیار زیادی دارد.
کسانی که از طریق موسسه یا وکیل مهاجرتی قصد اقدام برای مهاجرت به کانادا دارند، حتما باید رزومه‌ای دقیق و با ذکر جزئیات داشته باشند تا تیم وکلای مهاجرتی موسسه، بتوانند بر مبنای عناوین شغلی و شرح وظایفی که فرد در سابقه‌ی کار خود دارد، بهترین کد یا همان ناکِ شغلی در سیستم طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا را برای وی انتخاب کنند.
انتخاب ناک شغلی، همیشه ساده و سرراست نیست. وکیل مهاجرتی با اطلاع از شرح وظایف، می‌تواند از میان ناک‌های موجود، ناکی را برای متقاضی انتخاب نماید که اولا بیشترین نزدیکی و تناسب به سابقه‌ی کار متقاضی را داشته باشد و ثانیاً بیشترین شانس را برای اخذ اقامت دائم کسب نماید.
در این رابطه، باید گفت که برای بسیاری از شغل‌ها، بیش از یک ناک وجود دارد و برای برخی شغل‌ها نیز به نظر می‌رسد هیچ ناک مشخصی تعریف نشده باشد.

مثلا اگر در فهرست مشاغل مورد نیاز کانادا کلید واژه‌ی «ماما» (Midwife) یا «مامایی» (Midwifery) را جستجو کنید، در نگاه اول به نظر می‌رسد که هیچ ناک مشخصی تحت این عنوان شغلی وجود ندارد، اما کارشناسان و وکلای مهاجرتی که با شرح وظایف ناک‌ها آشنایی دارند، می‌دانند که مامایی، ذیل ناک 3124 قرار می‌گیرد، هرچند عنوان این ناک «Allied primary health practitioners»

از سوی دیگر اگر در همان سیستم، عبارت «بیهوشی» (anesthesia) را جستجو کنید، می‌بینید که سه ناک مختلف برای این تخصص وجود دارد (ناک‌های 0311، 3124 و 3214) که یکی برای کسانی است که مدرک فوق‌دیپلم دارند، یکی برای کسانی است که مدرک لیسانس یا بالاتر، همراه با سابقه مدیریت تیم بیهوشی را در سابقه کارشان دارند، و یکی برای دستیاران و پرستاران بیهوشی است که مدرک لیسانس دارند.

از سوی دیگر، در بسیاری از برنامه‌های مهاجرتی که مستلزم اخذ جاب‌آفر (پیشنهاد کار) از کارفرمایان کانادایی هستند، ارائه‌ی رزومه اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا اولین معیار کارفرما برای استخدام فرد، اطلاع از رزومه و سوابق متقاضی و شرح وظایفی است که وی در رزومه‌ای قید کرده است.

اما رزومه‌های کانادایی، فرمت و استاندارد خاصی دارند که شرح کامل آن‌ها بسیار طولانی و خارج از حوصله‌ی این پست است. فقط کافی است بدانید هر رزومه عموماً باید موارد ذیل را ذکر کرده باشد:

بخش اول

 • نام خانوادگی و نام
 • آدرس پستی
 • آدرس ایمیل
 • شماره تلفن

بخش دوم

خلاصه‌ی پروفایل (Profile Summary)
باید در این بخش، در قالب جملات خبری، و حداکثر در پنج سطر، خودتان را به کارفرمای معرفی کنید و مثلا از اهداف، انگیزه‌ها، توانمندی در انجام کارهای تیمی، وقت‌شناسی، و تعداد سال‌های سابقه‌ی کارتان خود صحبت کنید.

بخش سوم

مهارت‌های فنی (Technical Skills)

در این بخش باید مهارت‌های حرفه‌ای و فنی خود بر اساس سابقه‌ی کارتان را تیتروار بیان کنید؛ مثلا:

 • Programming languages.
 • Common operating systems.
 • Software proficiency.
 • Technical writing.
 • Project management.
 • Data analysis.

بخش چهارم

سابقه کار (EMPLOYMENT HISTORY/JOB HISTORY)

 • نام کارفرمای فعلی، عنوان شغلی شما نزد این کارفرما، تاریخ شروع، تا امروز
 • تعداد ساعات کار در هفته
 • وظایف شغلی
 • نام شرکت یا سازمان
 • معرفی مختصر آن شرکت یا سازمان
 • عین همین اطلاعات را باید درباره تک‌تک سوابق کاریِ قبلی‌تان نیز ذکر کنید

بخش پنجم

دستاوردها و موفقیت‌ها (ACHIVEMENTS)
در این بخش از رزومه، باید اگر در کار خود صاحب موفقیت خاص و چشمیگری شده‌ بوده‌اید، آن را ذکر کنید. مثلا اگر به خاطر عملکردتان کارمند نمونه‌ی واحد یا سازمان‌تان شده‌اید، یا اگر در رقابت‌های صنفی‌تان موفقیتی کسب کرده‌اید، یا مساله و مشکلی که در سازمان‌تان بوده است را با خلاقیت‌تان حل کرده‌اید، یا به خاطر عملکردتان، پروژه‌ی ویژه‌ای را به شما سپرده‌اند، یا از طرف کارفرما تشویق شده‌اید، آن‌ها را باید در همین بخش، به صورت تیتروار بیان کنید.

بخش ششم

گواهی‌ها و مجوزها (CERTIFICATIONS)
اگر در رابطه با شغل و تخصص خود، گواهی، مدرک یا مجوزی دریافت کرده‌اید (هر چیزی، اعم از مثلا گواهی عضویت در سازمان نظام مهندسی، تا هر نوع مدرک فنی‌حرفه‌ای مرتبط با شغل‌تان) را در این بخش ذکر کنید.

بخش هفتم

تحصیلات (EDUCATIONS)
سوابق تحصیلی در مقاطع بالاتر از دیپلم را به ترتیب، از آخر به اول، و با ذکر عنوان رشته و گرایش، نام دانشگاه، و سال اخذ مدرک تحصیلی ذکر کنید.

بخش هشتم

اطلاعات شخصی (PERSONAL DETAILS)
در این بخش از رزومه، باید اطلاعات شخصی خودتان شامل نام و نام خانوادگی، ملیت، سال تولد و وضعیت تاهل را ذکر کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.