چگونه به دانمارک مهاجرت کنیم؟ (بروزرسانی 2021)

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

کشور دانمارک یکی از کشورهای شمال اروپا است که تنها با کشور آلمان مرز خشکی دارد. پل اورسوند، این کشور را به کشور سوئد متصل می‌کند. پایتخت دانمارک، شهر کپنهاگ است. کشور دانمارک با جمعیت حدود 5/5 میلیون نفر یکی از گزینه‌های مناسب برای مهاجرت محسوب می‌شود به طوری که حدود 8.8 درصد از جمعیت این کشور را مهاجرانی از کشورهای جنوب آسیا و خاورمیانه تشکیل داده‌اند.

کشور دانمارک از سال 1973 به عضویت اتحادیه اروپا درآمد اما واحد پولی خود را به یورو تغییر نداده است. دین رسمی این کشور (حدود 85 درصد)، مسیحی و زبان رسمی، زبان دانمارکی است. 

کشور دانمارک دارای سیستم پادشاهی است. با این وجود، مردمان این کشور از سطح رفاه بسیار بالایی برخوردار هستند. دانمارک از نظر اختلاف کم میان درآمد مردم در رتبه اول جهان قرار گرفته است. از نظر درآمد سرانه نیز رتبه هفتم جهانی را به خود اختصاص داده است. مردم دانمارک به عنوان شادترین مردم جهان شناخته می‌شوند. فساد اداری در این کشور نسبت به کشورهای دیگر، کمترین میزان است. 

کشور دانمارک را می‌توان یک کشور چهار فصل دانست. فوریه، سردترین ماه و آگوست، گرم‌ترین ماه در این کشور محسوب می‌شود. کشور دانمارک در جهان معمولاً به خاطر تعداد زیاد دوچرخه‌‌سواران و ترافیک شهری کم معروف است. 

روش‌های مهاجرت به دانمارک

با توجه به آنچه که در مورد کشور دانمارک گفته شد، این کشور مقصد مورد نظر بسیاری از مهاجران است. روش‌های مختلفی برای مهاجرت به دانمارک وجود دارد. در ادامه، برخی از متداول‌ترین روش‌ها را بررسی خواهیم کرد. 

مهاجرت به دانمارک از طریق تحصیل

یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به دانمارک، از طریق تحصیل است. تحصیل در این کشور برای کودکان 7 تا 16 سال کاملاً رایگان و البته اجباری است. به عبارت دیگر، تحصیل در پایه دهم کاملاً اختیاری و بر عهده خود دانش‌آموز است.

در این پایه، دانش‌آموزان برای زندگی خارج از مدرسه و همچنین ادامه تحصیل در مراتب بالاتر آمادگی پیدا می‌کنند. به طور کلی، مدت زمان تحصیل از مقطع ابتدایی تا دکترا در کشور دانمارک حدود 20 سال به طول می‌انجامد.

بسیاری از دانشگاه‌های کشور دانمارک در رده‌بندی جهانی قرار دارند. این دانشگاه‌ها بیش از 600 دوره تحصیلات عالی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می‌دهند. تمام این دوره‌ها به زبان انگلیسی و در زمینه‌های تحصیلی مختلف از جمله فنی مهندسی، زیست‌شناسی، پزشکی، اجتماعی و غیره برگزار می‌شوند. مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دانمارک حدود 3 تا  4/5 سال، مقطع کارشناسی ارشد، 2 سال و دکترا 3 سال طول می‌کشد.

چگونه به دانمارک مهاجرت کنیم؟

شرایط تحصیل در کشور دانمارک

کیفیت تحصیل در کشور دانمارک Denmark بسیار بالا است. مدرک ارائه شده در دانشگاه‌های این کشور در تمام دنیا قابل قبول است. به همین دلیل است که این کشور گزینه عالی برای مهاجرت از طریق تحصیل به حساب می‌آید. اکثر دانشجویانی که مهاجرت به دانمارک از طریق تحصیل را انتخاب کرده‌اند، از تصمیم خود راضی هستند.

به اعتقاد این افراد، دلایل بسیار زیادی برای انتخاب کشور دانمارک برای تحصیل وجود دارد از جمله کیفیت بالای تحصیل، بازار کار گسترده، برخورد دوستانه مردم با مهاجران، بالا بودن سطح فرهنگ مردم و همچنین تسلط اکثر مردم این کشور به زبان انگلیسی. 

نکته جالب توجه در مورد تحصیل در کشور دانمارک این است که شهریه دانشگاه‌های این کشور برای اتباع این کشور، کشورهای اسکاندیناوی، سوئیس و کشورهای عضو اتحادیه اروپا کاملاً رایگان است.

دانشجویان سایر کشورها موظف هستند که بین 6000 تا 16000 یورو (45000 تا 120000 کرون) برای شهریه دانشگاه‌های خود هزینه کنند. التبه، این رقم بسته به رشته، مقطع تحصیلی و همچنین دانشگاه متغیر است. 

به طور کلی، افرادی که قصد مهاجرت به دانمارک از طریق تحصیل را دارند، ابتدا باید از یکی از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرند. برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های این کشور به حداقل سطح زبان انگلیسی و همچنین قبولی در ارزیابی‌های اولیه نیاز است. به علاوه، متقاضی باید توانایی مالی پرداخت هزینه دانشگاه را نیز داشته باشد. به طور کلی، سه روش برای مهاجرت به دانمارک از طریق تحصیل وجود دارد:

1- تحصیل در دوره‌های آموزش عالی

منظور از دوره‌های آموزش عالی، مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است. شرایط مورد نیاز برای گرفتن اقامت موقت از این طریق عبارت است از:

  • ارائه پذیرش از دانشگاه مورد نظر در دانمارک
  • دارا بودن سطح قابل قبولی از زبان انگلیسی 
  • توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در دانمارک (هزینه زندگی در دانمارک ماهانه حدود 1000 یورو در نظر گرفته می‌شود)
  • پرداخت هزینه ترم اول دانشگاه پیش از ورود به کشور

در صورتی که متقاضی دارای همسر یا فرزند زیر 18 سال است، می‌تواند برای آن‌ها نیز اقامت دانمارک بگیرد. البته، باید قادر به تامین مالی اعضای خانواده خود باشد. با توجه به این که هزینه زندگی فرد در دانمارک حدود 6000 کرون تخمین زده می‌شود، پس متقاضی باید توانایی تامین مالی اعضای خانواده خود به مدت 12 ماه را داشته باشد. 

دانشجویان در دانمارک تنها 20 ساعت در هفته اجازه کار دارند. اعضای خانواده متقاضی نیز بدون نیاز به اخذ ویزای کار می‌توانند تمام وقت کار کنند. تخطی از هر یک از این قوانین ممکن است منجر به لغو ویزای تحصیلی دانشجو شود. 

 پس از اتمام دوره تحصیل، اقامت 6 ماه به فارق‌التحصیلان داده می‌شود تا بتوانند در این مدت زمان برای خود شغل مناسبی پیدا کنند. اگر متقاضی قادر به یافتن شغل مناسبی شد، می‌تواند درخواست اخذ ویزای کار بدهد. 

2- تحصیل در مقطع متوسطه

متقاضیان برای تکمیل مقطع متوسطه خود می‌توانند به کشور دانمارک مهاجرت کنند. اقامت دانمارک برای این افراد، حداکثر 12 ماه است. متقاضی باید بر یکی از زبان‌های دانمارکی، انگلیسی، سوئدی یا نروژی تسلط کامل داشته باشد.

برای ارائه اقامت به این افراد، حساب بانکی آن‌ها به طور کامل بررسی می‌شود تا مشخص شود که آیا فرد قادر به تامین هزینه زندگی خود برای یک سال هست یا نه. اجازه کار برای این افراد در کشور دانمارک داده نمی‌شود. همچنین، اعضای خانواده نیز نمی‌توانند به عنوان همراه اقامت دانمارک را دریافت کنند. 

3- مدارس عالی مردمی

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به دانمارک، تحصیل در مدارس عالی مردمی و پیش دانشگاهی است. برای متقاضیان این روش، اقامت حداکثر 18 ماهه داده می‌شود. متقاضی باید بر یکی از زبان‌های دانمارکی، انگلیسی، سوئدی یا نروژی تسلط کامل و توانایی مالی زندگی در دانمارک برای 18 ماه را داشته باشد. همانند مورد قبل، متقاضیان اجازه کار در کشور دانمارک را نخواهند داشت. 

 

حتما بخوانید:  مهاجرت به دانمارک ( شرایط مهاجرت و اخذ اقامت دانمارک در سال ۲۰۲۱)

چگونه به دانمارک مهاجرت کنیم؟

مهاجرت از طریق کار

به منظور مهاجرت به دانمارک از طریق کار از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و اسکاندیناوی به اخذ ویزای کاری نیاز است. در صورت اخذ ویزای کار، متقاضی به همراه اعضای خانواده‌اش می‌تواند در کشور دانمارک زندگی کنند.

در گذشته، برنامه‌ی گرین کارت دانمارک یکی از روش‌های اخذ ویزای کار محسوب می‌شد. این برنامه در واقع یک سیستم امتیازبندی است که متقاضی در صورت کسب امتیاز لازم می‌تواند اقامت دانمارک را کسب کند.

در حال حاضر، این برنامه مهاجرتی لغو شده است. برای مهاجرت به کشور دانمارک از طریق کار نیاز به جاب آفر (job offer) است. این بدان معنی است که شما باید کارفرمایی در این کشور پیدا کنید. اگر برای شغل موردنظر در اتحادیه اروپا هیچ گزینه‌ای پیدا نشد، کارفرما می‌تواند با شما تماس بگیرد و جهت اخذ ویزای کار برای شما اقدام نماید.

مشخص است که دریافت پیشنهاد کاری از کشور دیگر کار آسانی نیست. به همین دلیل است که متقاضیان مهاجرت به دانمارک ابتدا از طریق تحصیل وارد این کشور می‌شوند و پس از اتمام دوره تحصیل جهت اخذ ویزای کار اقدام می‌نمایند. لازم به ذکر است که نرخ بیکاری پایین کشور دانمارک نشان‌دهنده بازار کار مطلوب این کشور است.

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت

بر اساس گزارش‌ها، کشور دانمارک یکی از بهترین گزینه‌ها جهت سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت است. کیفیت بالای زندگی، تسلط اکثر مردم بر زبان انگلیسی، وجود شرکت‌های بزرگ حمل و نقل، سهولت ثبت شرکت به صورت الکترونیکی و در کمترین زمان ممکن و امنیت سرمایه‌گذاری موجب شده است که کشور دانمارک به یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت تبدیل شود.

مهاجرت به دانمارک ازطریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در این کشور بدون هیچ‌گونه محدودیتی انجام می‌گیرد. ثبت شرکت در کشور دانمارک به دو طریق صورت می‌گیرد: ثبت آنلاین و ثبت کاغذی.

انواع شرکت‌ها در کشور دانمارک 

  • شرکت SE (شرکت سهامی عام): حداقل سرمایه موردنیاز برای ثبت شرکت عام، 120000 یورو در نظر گرفته شده است. ثبت این گونه شرکت‌ها باید بر اساس قوانین اتحادیه اروپا انجام شود. همچنین، آدرس شرکت نیز باید در سازمان کسب و کار دانمارک ثبت شود. 
  • شرکت EEIG (گروه منافع اقتصادی اروپا): افرادی از کشورهای اروپایی برای تاسیس شرکتی در اتحادیه اروپا دور هم جمع می‌شوند. ثبت این گونه شرکت‌ها به سرمایه اولیه نیازی ندارد. 
  • شرکت IVS (شرکت مسئولیت محدود): این شرکت‌ها را می‌توان با حداقل سرمایه یک کرونی به ثبت رساند. شرکت‌های IVS در واقع کسب و کارهای کوچکی هستند که در تامین سرمایه اولیه موردنیاز خود با محدودیت روبرو هستند. 
  • شرکت JV (مشارکت شخصیت‌های حقوقی): شرکت‌های JV به منظور انجام فعالیت‌های مشخصی به ثبت می‌رسند. این شرکت‌ها معمولاً از ملیت‌های مختلف تشکیل شده‌اند
  • پروانه کسب و کار: متقاضیانی که به دنبال راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک در کشور دانمارک هستند، می‌توانند جهت دریافت پروانه کسب و کار اقدام نمایند. این کسب و کارها اغلب توسط یک فرد مدیریت می‌شوند. ثبت این گونه شرکت‌ها به سرمایه اولیه نیازی ندارد. 

لازم به ذکر است که برای دریافت اقامت دانمارک، ثبت شرکت به تنهایی کافی نیست بلکه یه یک بیزنس پلن یا طرح تجاری قوی نیاز است. این طرح تجاری باید دولت دانمارک را مجاب کند که شما نقش مثبتی در اشتغال شهروندان و اقتصاد این کشور خواهید داشت.

بنابراین، پیش از مهاجرت به دانمارک از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت باید اطلاعات جامع و کاملی در رابطه با بازار کار این کشور کسب کرد. 

مهاجرت از طریق تولد

در رابطه با مهاجرت از طریق تولد، دو حالت وجود دارد. برخی از کشورها تابعیت به فرزند را از طریق سیستم خاک می‌دهند؛ یعنی کودک تابعیت کشوری که در آن متولد شده است را می‌گیرد. برخی از کشورها از سیستم خون پیروی می‌کنند.

یعنی مهم نیست محل تولد کودک کجا باشد، تابعیت بر اساس تابعیت والدین به فرزند نیز داده می‌شود. کشور دانمارک نیز پیرو سیستم خون است. یعنی برای این که کودکی تابعیت این کشور را کسب کند، حتماً باید پدر یا مادری دانمارکی داشته باشد. 

مهاجرت به دانمارک از طریق ازدواج

ازدواج با یک فرد دانمارکی یا مقیم دانمارک یکی از ساده‌ترین روش‌های مهاجرت به دانمارک به شمار می‌رود. با توجه به پرونده‌های سواستفاده بسیار زیادی که در این زمینه وجود دارند، قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای مهاجرت به دانمارک از طریق ازدواج در نظر گرفته شده است.

امروزه، مهاجرت به دانمارک از طریق ازدواج تنها برای افرادی میسر است که بتوانند به دولت ثابت کنند که ازدواج آن‌ها از روی عشق و علاقه صورت گرفته است. اگر دولت متوجه شود که ازدواج صوری بوده است، اقامت همسر خارجی را لغو می‌کند.

حتما بخوانید:  مهاجرت به دانمارک از طریق استارتاپ در سال 2021

از جمله قوانین سختگیرانه کشور دانمارک در این زمینه می‌توان گفت که پاسپورت دانمارکی تنها پس از چند سال زندگی مشترک به همسر خارجی اعطا می‌شود. علاوه بر این، در ابتدای ازدواج به زوج خارجی تنها اقامت موقت داده می‌شود و این اقامت موقت پس از دو سال به تابعیت کشور دانمارک تبدیل می‌شود.

چگونه به دانمارک مهاجرت کنیم؟

سخن نهایی

چندین روش متداول برای مهاجرت به دانمارک در این مقاله ارائه شد. در تمامی این روش‌ها، متقاضی برای دریافت تابعیت کشور دانمارک باید چند سالی را در این کشور زندگی کند. در نتیجه، متقاضیان ابتدا باید جهت اخذ اقامت دائم این کشور اقدام نمایند و سپس اقامت دائم خود را به تابعیت تبدیل کنند.

معمولاً برای کسب تابعیت کشور دانمارک باید 9 سال در این کشور زندگی کنید. البته، این مدت زمان برای کسانی که با یک شهروند دانمارکی ازدواج کرده‌اند یا فرزند والدین دانمارکی هستند، بسیار کوتاه‌تر است. 

متقاضی در هر یک از این روش‌ها باید ثابت کند که از نظر مالی توانایی زندگی در کشور دانمارک را دارد و در طول یک سال اخیر هیچ کمک هزینه‌ای از دولت دریافت نکرده است. لازم به ذکر است که کشور دانمارک معمولاً تابعیت دوگانه نمی‌دهد مگر در شرایط خاص از جمله ازدواج با یک فرد دانمارکی یا تولد با دوتابعیت. 

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 11 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 11 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *