جدیدترین شرایط مهاجرت نصاب و تعمیرکار آسانسور به کانادا در سال 2021

جدیدترین شرایط مهاجرت نصاب و تعمیرکار آسانسور به کانادا در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

کشور کانادا، دومین کشور وسیع دنیا با حدود 34 میلیون نفر جمعیت و ده استان، یکی از اعضای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) و گروه هشت (GB) است.

اقتصاد پویا، نرخ بیکاری پایین، دو زبانه بودن (انگلیسی و فرانسه)، بالا بودن سطح کیفیت زندگی، قوانین کار عادلانه برای حمایت از حقوق کارکنان و کارفرمایان این کشور را به مقصدی جذاب برای مهاجران جویای کار تبدیل کرده است.

دولت کانادا از سال 2015 برای تسریع روند تامین نیروی کار و جذب نیروی کار حرفه‌­ای مورد نیاز از جمله تخصص نصاب و تعمیرکار آسانسور، برنامه جذب نیروی کار ماهر و تجربی را در قالب روش اکسپرس اینتری کانادا ارائه نموده است. این برنامه دو مرحله ای است و افراد واجد شرایط بر اساس سیستم امتیازبندی انتخاب می­شوند.

طبق برنامه اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا، طی سالهای 2020-2022، قرار است بیش از نود هزار نفر نفر اقامت دائم کانادا را از طریق ورود به این سیستم دریافت کنند.

اکسپرس اینتری یک سیستم مهاجرتی رقابتی است که کلیه داوطلبان واجد شرایط در رقابت با هم قرار می­گیرند و سپس از بهترین نامزدهای رتبه بندی دعوت می​کند تا برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

از جمله کسانی که می­توانند با استفاده از تخصص فنی و خدماتی به کانادا مهاجرت کنند، و در سالهای اخیر نیز طرفداران زیادی داشته است، تخصص نصاب و تعمیرکار آسانسور یا همان مکانیک آسانسور است.

برای مهاجرت از طریق تخصص نصاب و تعمیرکار آسانسور به کانادا، باید به سراغ برنامه اسکیل ورکر دولت فدرال رفت که در آن، لیست مشاغل مورد نیاز کانادا در قالب کد رشته هایی معرفی و تعریف می شوند.

شما برای مهاجرت به کانادا به عنوان نصاب و تعمیرکار آسانسور می­توانید با مراجعه به لیست مشاغل مورد نیاز کانادا، بررسی نمایید که آیا شما شرایط ورود با استفاده از این روش را دارید یا خیر. عناوین شغلی در این لیست بر اساس مهارت به دسته های 0 یا مدیریتی، A یا سطح دانشگاهی، B یا مهارتی و فنی، C یا مشاغل حد واسط و خاص، D یا کارگری تقسیم می­شوند.

می­توان گفت که بهترین روش مهاجرت کاری داشتن پیشنهاد شغلی یا جاب آفر (Job Offer) از طرف کارفرمای خارجی است، که در طی آن، مهاجرت فرد متقاضی برای کار کردن در یک کشور خارجی با تأیید کارفرما صورت می‌پذیرد.

جدیدترین شرایط مهاجرت نصاب و تعمیرکار آسانسور به کانادا

ویژگی­های شغلی و مسئولیت نصاب و تعمیرکار آسانسور

برای موفقیت در زمینه مهاجرت از طریق تخصص نصب و تعمیرکاری آسانسور به کانادا، به انواع مهارت‌ها و توان بدنی مناسب نیاز است. برای حمل قطعات آسانسور به داخل ساختمان یا برج باید توان بدنی بالایی داشته باشید. ویژگی مهم دیگر نصاب و تعمیرکار آسانسور ترس نداشتن از ارتفاع است. زیرا در این شغل برای نصب، راه‌اندازی و یا حتی تعمیر آسانسور کار در ارتفاع نیاز است.

حتما بخوانید:  بازار کار رشته مدیریت بازرگانی در کانادا

متقاضی مهاجرت از طریق تخصص نصاب و تعمیرکار آسانسور به کانادا دارای مسئولیت‌هایی مانند: بررسی مداوم موتور، چرخ‌دنده‌ها و درب‌های آسانسور به‌منظور بررسی امنیت آنها، انجام مونتاژ قطعات آسانسور و انجام مراحل نصب آنها، انجام کارهای تعمیراتی آسانسور شامل تعمیر و تعویض قطعات، بررسی دکمه‌ها، سیستم‌های نوری و ارتباطی آسانسور، انجام بازرسی‌های منظم آسانسور به‌منظور حفظ ایمنی آن و تهیه گزارش کار، جداسازی قطعات معیوب، تعمیر و جایگزینی قطعات مشکوک به خرابی، تنظیم دریچه‌ها، قفل‌ها، مهر و موم‌ها، لنت‌های ترمز و سایر قطعات، پاسخگویی به سؤالات مشتریان، ارائه توضیحات و راهنمایی‌های مربوط به آسانسور است.

یک نصاب و تعمیرکار آسانسور وظیفه نگهداری، نصب، راه‌اندازی و همچنین تعمیر انواع آسانسور را بر عهده دارد.

البته یک نصاب و تعمیرکار آسانسور باید دوره‌های تخصصی آن را گذرانده و با مراحل نصب یک آسانسور، مانند انجام امور فنی آهن‌کشی چاه آسانسور، تنظیم و نصب ریل آسانسور و درب آن، انجام امور فنی مکانیکال آسانسور، بررسی و کنترل آسانسور از نظر الکتریکال، نصب و راه‌اندازی سیستم آسانسور، انجام انواع تست‌های ایمنی آسانسور، و تحویل آسانسور به مشتری کاملاً آشنا باشد.

ممکن است برخی از تکنسین­ها به صورت تخصصی فقط در حوزه نصب آسانسور یا فقط در بخش تعمیرات آسانسور به فعالیت بپردازند.

ویژگی­های شغلی و مسئولیت نصاب و تعمیرکار آسانسور

مهاجرت نصاب و تعمیرکار آسانسور به کانادا

رشد صنعت ساختمان­سازی و برج­های بلندمرتبه در کانادا و سایر کشورهای جهان موجب شده تا صنعت نصب و تعمیر آسانسور نیز رشد کند و به یکی از صنایع پردرآمد در کانادا و سایر کشورهای جهان تبدیل شود.

درواقع این صنعت رابطه­ی تنگاتنگی با صنعت ساختمان‌سازی دارد. کاربرد آسانسور برای سهولت دررفت و آمد از طبقات ساختمان‌های بلندمرتبه و برج‌ها، موجب شده تا حضور نیروی کار و تخصص نصاب و تعمیرکار آسانسور ماهر برای این صنعت پردرآمد کاملاً ضروری و لازم باشد.

افراد متخصص در حوزه ساخت، تعمیر و نگهدارای انواع آسانسورهای مسافری یا باربری و پله‌برقی، از فرصت‌های شغلی فراوانی در این کشور برخوردار خواهند بود.

حتما بخوانید:  شغل وکالت در کانادا

ایالات آلبرتا، مانیتوبا، بریتیش کلمبیا و انتاریو دارای بازار کار فوق‌العاده‌ای برای این‌گونه مشاغل فنی عرضه می­کند. مدرک فنی معتبر و سابقه شغلی مرتبط با نصب و تعمیر آسانسور (حداقل سه سال) مواردی ضروری برای اخذ ویزای کاری جهت مهاجرت به عنوان نصاب و تعمیرکار آسانسور به کانادا خواهند بود. البته هریک از ایالت‌های کانادا دارای قوانین خاصی می‌باشند که لازم است از قبل باید به شرایط آن‌ها توجه نمایید.

برای مهاجرت از طریق تخصص نصاب و تعمیرکار آسانسور به کانادا با استفاده از جاب آفر یا پیشنهاد شغلی، شخص متقاضی باید علاوه بر سابقه کار حدود 3 تا 5 سال، دانش زبان انگلیسی داشته باشد و دارای مدرک معتبر زبان انگلیسی باشد.

البته باید گفت که نمره آزمون شخص متقاضی برای این شغل، کاملاً بستگی به شرایط شغلی کارفرما دارد. اما شخص متقاضی شغل نصاب و تعمیرکار آسانسور، باید دانش زبان انگلیسی در حد ارتباط برقرار کردن با دیگر افراد را داشته باشد و بیشتر کارفرمایان نیز در همین حد را از فرد متقاضی انتظار دارند.

کد شغلی تخصص نصاب و تعمیرکار آسانسور در فرست ناک یا لیست مشاغل کاناداNOC 7318 است و در رده B قرار دارد. در بین انواع متنوع روش های مهاجرت، روش مهاجرت از طریق کار، کم هزینه ترین گزینه برای رسیدن به اقامت و تابعیت می باشد. روند مهاجرت از طریق در کانادا در قالب برنامه اسکیل ورکر (skilled worker) و اکسپرس اینتری (express entry) صورت می­گیرد.

برنامه Skilled Trades یکی از زیرشاخه‌­های سیستم اکسپرس اینتری است و کسب امتیاز بالاتر شانس مهاجرت به کانادا به عنوان نصاب و تعمیرکار آسانسور را بالا می­برد.

مهمترین فاکتورهای امتیازبندی شامل سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار، مدرک زبان، پیشنهاد شغلی و انعطاف پذیری یا سازگاری در محیط هستند.

مهاجرت نصاب و تعمیرکار آسانسور به کانادا

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق تخصص نصب و تعمیر آسانسور

در مرحله اول که 100 امتیاز دارد باید بتوانید دست­کم 67 امتیاز کسب نمایید تا وارد مرحله دوم شوید. به ترتیب، مدرک زبان، تحصیلات، و تجربه کاری از بالاترین امتیاز برخوردار هستند.

مرحله دوم 1200 امتیاز دارد که به دو بخش 600 امتیازی تقسیم می­­شود. مرحله دوم نیز شامل داشتن پیشنهاد شغلی، سوابق تحصیلی و زبان همسر و داشتن خویشاوندان کانادایی است. اگر کاندیدای برنامه استانی یا PNP شوید به طور خودکار 600 امتیاز CRS دریافت می­کنید.

نکته مهم در مرحله دوم، داشتن نمره زبان در سطح آیلتس IELTS هفت به بالا یا سلپیپ CELPIP در انگلیسی و مدرک­‌های TEF CANADA یا TCF CANADA در زبان فرانسه، و همچنین داشتن دعوت نامه ایالتی است که شانس ورود فرد به کانادا را بسیار بالا می برد.

حتما بخوانید:   مهاجرت پزشکان به کانادا

اغلب استان‌ها و قلمروهای کانادا برای متقاضیان مهاجرت و زندگی در هر یک از استان‌ها دارای برنامه اسکیل ورکر مختص به خود هستند. دریافت گواهینامه و مجوز در هر یک از استان­های کانادا به معنی این نیست که می­توانید به عنوان نصاب و تعمیرکار آسانسور در استانی دیگر کار کنید.

برای اینکه بتوانید به عنوان نصاب و تعمیرکار آسانسور در همه ایالات کانادا کار کنید، باید در امتحان بین ایالتی یا ITAبرای کارآموزان شرکت کنید و مدرک Red Seal endorsement یا مهم قرمز دریافت کنید. این آزمون برای سنجش میزان توانایی‌های افراد در مشاغل فنی برگزار می‌شود و مدرک آن در کلیه ایالتهای کانادا معتبر است.

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق تخصص نصب و تعمیر آسانسور

بازار کار و دستمزد نصاب و تعمیرکار آسانسور در کانادا

بر طبق گزارشات موجود از بازار نصب و تعمیر آسانسور در کانادا، بازار این صنعت رشد مثبتی داشته و جالب است بدانید که گزارش‌ها حاکی از میانگین رشد ۱۴ درصدی برای همه مشاغل در کانادا است.

در مورد درآمد این شغل باید گفت که میزان درآمد شغل نصاب و تعمیرکار آسانسور کاملاً به میزان مهارت‌های فرد بستگی دارد. در واقع اگر شخصی تجربه کاری و تخصص بیشتری در نصب، تعمیر، راه‌اندازی و نگهداری آسانسور داشته باشد، درآمدی بالاتر نیز خواهد داشت.

میانگین حقوق نصاب و تعمیرکار آسانسور حدود ۳۹ دلار به ازای یک ساعت خواهد بود که بسته به میزان سابقه، تخصص و شهر محل کار رو به افزایش بوده و تا حدود ۵۴ دلار به ازای یک ساعت نیز خواهد رسید. حداقل دستمزد نصاب و تعمیرکار آسانسور در کانادار 18 دلار در ساعت است.

دریافت گواهی کار ساخت و تعمیر آسانسور در کبک و آلبرتا اجباری است، ولی در بریتیش کلمبیا و نوناووت اختیاری است. در استان‌های بریتیش کلمبیا و انتاریو، آلبرتا و مانیتوبا، بازار کار خوبی برای نصاب و تعمیرکار آسانسور وجود دارد.

قوانین موجود در کانادا از کارکنان در برابر تبعیض های نژادی، مذهبی، ملی، جنسیت، سن، گرایش جنسی و ناتوانی محافظت می کند.کارکنان در کانادا نباید از حداقل دستمزدی که توسط دولت استانی تعیین شده، مبلغ کمتری را دریافت نمایند. هر استانی قوانین حداقل دستمزد خود را تعیین می کند.

بازار کار و دستمزد نصاب و تعمیرکار آسانسور در کانادا

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
omidshahi

omidshahi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *