کسب و کارهای مهاجران کانادا نوآورانه‌تر از خود کانادایی‌ها

0

نتایج بررسی‌های اداره آمار کانادا (Canada Statistics) نشان می‌دهد کسب و کارهایی که مهاجران در این کشور دایر می‌کنند، نوآورانه‌تر و خلاقانه‌تر از کسب و کارهای خود کانادایی‌هاست.

این نتایجِ آماری به طور خاص نشان می‌دهد کسب و کارهای کوچک و متوسطی که مهاجران در کانادا تاسیس می‌کنند، منجر به تولید محصولات یا خدمات نوآورانه‌تری می‌شود.

نتایج آماری از کسب و کارهای مهاجران کانادا
نتایج آماری از کسب و کارهای مهاجران کانادا

 

نتایج آماری از کسب و کارهای مهاجران کانادا

طبق تحلیل‌های اداره آمار کانادا، میزان نوآوری در محصولاتِ کسب و کارهای مهاجران، 8.6 درصد، و میزان نوآوری در روش‌ها و فرایندهای تولید در کسب و کارهای مهاجران، 20.1 درصد بیشتر از بیزینس‌های متعلق به خود کانادایی‌هاست.

نکته‌ی جالب دیگر در این تحلیل‌های آماری، آن است که مشخص شده که مهاجران، همیشه روش‌های جدیدتر و خلاقانه‌تری برای بازاریابی محصولات و خدمات خود می‌یابند. همین امر در مورد نوآوریِ سازمانی نیز مصداق دارد زیرا تحلیل‌ها نشان می‌دهد نوآوری سازمانی در بیزینس‌های متعلق به مهاجران، به طرز معنادار و قابل‌توجهی، بیشتر از نوآوری سازمانی در بیزینس‌های اصالتاً کانادایی است.

 

این نتایج، حاصل تحقیقی است که اداره آمار کانادا در سه بازه‌ی زمانی مختلف (سال‌های 2011، 2014 و 2017) در قالب طرحی با عنوان «پیمایش رشد بنگاه‌های کوچک و متوسط کانادا» انجام داده و نتایج آن به تازگی منتشر شده است.

علت نوآورانه بودن کسب و کارهای مهاجران کانادا

تحلیل‌گران اداره آمار کانادا در نتیجه‌گیری پژوهش خود عنوان کرده‌اند که شاید دلیل این اختلاف آماریِ معنادار بین بیزینس‌های مهاجران و بیزینس‌های کانادایی آن باشد که اولاً مهاجران، تجربه‌ی کسب و کار در شرایط دشوار را دارند، و ثانیاً بیش از کانادایی‌ها در معرض نوآوری‌ها و فناوری‌های بین‌المللی قرار دارند.

 

اما جدای از این دلایل که برای تحلیل‌گران کانادایی بدیهی است، مسایل دیگری را نیز باید در نظر گرفت. به عنوان نمونه‌ای از این مسایل، می‌توان به این نکته‌ی مهم اشاره کرد که اساساً وقتی می‌گوییم «مهاجرانِ صاحب کسب و کار در کانادا»، یعنی کسانی که توانسته‌اند با ایجاد کسب و کار در کانادا، اقامت دائم این کشور را دریافت کنند و بعدها شهروند این کشور شوند.

گزینش افراد خلاق و نوآور قبل از اعطای اقامت دائم

ویزاهایی که کانادا به این دسته از متقاضیان می‌دهد، همگی «ویزاهای سرمایه‌گذاری و کارآفرینی» هستند. یعنی متقاضی برای دریافت این نوع اقامت دائم باید از چندین فیلتر سخت‌گیرانه‌ی اداره مهاجرت و دولت کانادا عبور کند و ثابت کند که هم سرمایه لازم را دارد و هم از نوآوری لازم برای کارآفرینی در این کشور برخوردارند. یعنی در هر حال فقط کسانی تبدیل به «مهاجرانِ صاحب کسب و کار در کانادا» می‌شوند که پیشاپیش ثابت کرده باشند معیارهای مورد بررسی در این تحقیق را دارند.

گزینش افراد خلاق و نوآور قبل از اعطای اقامت دائم
گزینش افراد خلاق و نوآور قبل از اعطای اقامت دائم

 

حتما بخوانید:  ورود کانادایی‌های واکسینه شده آتلانتیک به پرینس ادوارد آزاد شد

یک تحلیل ساده از کسب و کارهای مهاجران کانادا

اما وقتی بحث مقایسه‌ی کسب و کارهای اصالتاً کانادایی با کسب و کارهای مهاجران پیش می‌آید، همه‌ی کسب و کارهای کانادایی‌ها (صرف‌نظر از فیلترها و گزینش‌های فوق‌الذکر) مد نظر قرار می‌گیرد. در واقع، این مقایسه، مقایسه‌ای می‌شود بین همه‌ی کسب و کارهای کانادایی (اعم از قوی و ضعیف) با گروهی کاملاً گزینش‌شده از کسب و کارهای مهاجران.

 

اما در هر حال، دلایلی که خود تحلیل‌گران اداره مهاجرت کانادا بیان کرده‌اند نیز قابل توجه است. آن‌ها به درستی اشاره کرده‌اند که اولاً مهاجران، تجربه‌ی کسب و کار در شرایط دشوار را دارند. و می‌دانیم که کار در شرایط سخت، باعث افزایش چشمگیر نوآوری و خلاقیت می‌شود؛ و ثانیاً مهاجران، بیش از کانادایی‌ها در معرض نوآوری‌ها و فناوری‌های بین‌المللی قرار دارند، که این نیز نکته‌ای کاملا صحیح است و می‌تواند در وارد کردن نوآوری و فناوری به بیزینس‌های متعلق به مهاجران، تاثیر بسزایی داشته باشد.

منبع: cicnews.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.