مهاجرت و اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی در سال 2021

مهاجرت و اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

اتریش در قلب اروپا واقع شده و با کشورهای بسیاری چون ایتالیا، اسلواکی، سوئیس، آلمان، جمهوری چک و مجارستان همسایه است. زبان رسمی مردم این کشور آلمانی است و در نتیجه برای دریافت ویزا باید مدرک زبان آلمانی ارائه دهید.

اتریش یکی از کشورهای مرفه و ثروتمند اروپا است که در سال‌های اخیر توانسته سرمایه‌ گذاران خارجی بسیاری را به خود جذب کند. برای مهاجرت به اتریش روش‌های مختلفی وجود دارد که برخی از آن ها به اقامت دائم این کشور منجر خواهند شد.

از بین تمامی روش‌های مهاجرتی اتریش یعنی ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای ثبت شرکت و خرید ملک، ویزای ازدواج و تولد فرزند، بهترین روش دریافت اقامت اتریش از طریق تمکن مالی یا طرح خود حمایتی خواهد بود.

اقامت خودحمایتی اتریش روشی است که در آن فرد با ارائه مدارک و مستندات لازم توانایی مالی خود برای زندگی در کشور اتریش را به مقامات و دولتمردان این کشور نشان می دهد و یکی از انواع اقامت اروپا است. با اخذ اقامت تمکن مالی اتریش، دیگر نیازی به سرمایه گذاری و کارآفرینی نیست.

متقاضیان خود حمایتی اتریش می توانند با ارائه مدارک مبنی بر داشتن درآمد ثابت ماهیانه در ایران، اقدام به اخذ اقامت اروپا نمایند.

 

اقامت اتریش از طریق تمکن مالی ، شرایط لازم برای اخذ اقامت دائم و تابعیت یا شهروندی یا پاسپورت اتریش از طریق خود حمایتی یا تمکن مالی ، مبلغ اولیه مورد نیاز برای اخذ اقامت کشور اتریش از طریق تمکن مالی و نکاتی که باید قبل از اقدام برای اقامت تمکن مالی اتریش باید بدانید در این مقاله به طور کاملا علمی و دقیق مورد تحلیل و بررسی قرار خواهد گرفت. 

 

مهاجرت و اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی

دریافت اقامت اتریش از طریق تمکن مالی چگونه است؟

برای دریافت اقامت اتریش از طریق تمکن مالی باید به سفارت و دولت این کشور اثبات کنید که توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی خود را دارید. منبع پرداخت هزینه‌ها باید محلی غیر از درآمد شغلی باشد، چرا که با مهاجرت به اتریش از طریق طرح خود حمایتی، اجازه کار در این کشور را نخواهید داشت. اخذ اقامت اتریش از طریق خود حمایتی یکی از آسان‌ترین و ساده‌ترین روش‌های مهاجرت به اروپا است و از مزایایی بیشماری نیز بهره‌مند خواهید شد که در بخش بعدی به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

یکی از مهم ترین نکاتی که در مورد موضوع اقامت اتریش از طریق تمکن مالی وجود دارد، این است که پروسه اخذ اقامت این کشور به چه نحوی صورت می پذیرد. در واقع هدف اکثر افراد از مهاجرت به هر کشوری، اخذ اقامت دائم و تابعیت می باشد و هر چه این موضوع سریع تر اتفاق افتد، برای افراد مطلوبیت بیشتری خواهد داشت.

در روش خودحمایتی کشور اتریش در ابتدا یک اقامت یک ساله به شما اعطا خواهد شد و سپس برای یک سال دیگر نیز اقامت شما تمدید خواهد شد. در صورتی که شرط حضور در این کشور را رعایت نموده باشید، در مرحله بعدی اقامت سه ساله این کشور را دریافت خواهید کرد پس در نتیجه بهتر است بدانید که این روش در همان ابتدای کار به شما اقامت دائم نمی دهد بلکه بعد از گذشت 5 سال می توانید برای اخذ اقامت دائم اتریش اقدام نمایید. نحوه تمدید اقامت شما در این روش به عملکرد قانونی شما در این کشور بستگی دارد.

در صورتی که شرط حضور در این کشور را رعایت نموده باشید و مرتکب اموری که از نظر این کشور جرم محسوب می شود، نشده باشید می توانید اقامت خود را به راحتی تمدید نموده و اقامت دائم این کشور را  اخذ نمایید.

مدارکی که در پروسه اخذ اقامت اتریش مورد نیاز است زیر نام برده شده است:

 • نشان دادن حداقل 22 هزار یورو سرمایه در حساب به ازای هر نفر از اعضای خانواده
 • ارائه اصل و کپی پاسپورت معتبر تمامی متقاضیان
 • عکس پاسپورتی
 • بیمه نامه سلامت
 • سند ملک و یا اجاره نامه منزل در اتریش
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت سرمایه
 • تعیین منبع سرمایه
 • ارائه اسناد مبنی بر داشتن درآمد بصورت ماهیانه
 • سند ازدواج

دریافت اقامت اتریش از طریق تمکن مالی چگونه است؟

شرایط اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی

به منظور مهاجرت به اتریش از طریق طرح خودحمایتی یا دریافت اقامت اتریش از طریق تمکن مالی باید ثابت کنید که توانایی مالی یا همان تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌تان را دارید. این تمکن مالی باید از منابعی غیر از درآمد شغل بدست آمده باشد اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی و یا خودحمایتی و به اصلاح اخذ اقامت بدون اجازه کار شرایط به خصوصی دارد.
این نوع روش هرساله به تعداد محدودی ارائه میگردد و در واقع دارای سهمیه و ظرفیت محدودی می باشد.
این تعداد توسط دولت اتریش سالانه برای هر استان در اتریش تعیین می شود.
در مورد یک خانواده همه متقاضیان از جمله کودکان باید به سهمیه باقیمانده برسند.
مهم ترین نکته در این روش ، نشان دادن تمکن مالی کافی برای خود و خانواده می باشد. متقاضی اصلی در این روش باید در حساب بانکی کوتاه مدت خود برای نشان دادن دارایی خود جهت تامین بودن در دوره اقامت ) برای یک سال ) حداقل معادل ۲۱.۵۰۰ یورو موجودی داشته باشد.
در صورتی که متقاضی همراه با همسر خود باشد، میبایست در حساب حداقل معادل ۳۲.۵۰۰ یورو موجود داشته باشد. توجه داشته باشید در صورتی که متقاضی صاحب فرزند باشد، به ازای هر فرزند باید در حساب خود حداقل معادل ۳.۵۰۰ یورو موجودی داشته باشد.
خاطر نشان می شود که بهتر است این وجوه مطابق با تعداد متقاضیان محاسبه شده و به صورت یکجا و در یک تاریخ مشخص به حساب اصلی که باید به نام متقاضی اصلی بوده واریز شود تا اثبات منبع آن آسان تر باشد.
حساب فقط باید بانک و از نوع حساب کوتاه مدت باشد، موسسه های مالی اعتباری به هیچ عنوان قابل قبول نمی باشد.
ارائه پرینت بانکی سه ماهه می باشد که در این سه ماه نباید مبلغ کمتر از مبلغ مذکور باشد و مبالغ درآمد ماهیانه باید حتما به همین حساب اصلی به صورت مرتب واریز شود.
متقاضی خود حمایتی باید نشان دهد که درآمد ماهیانه به ازای خود و همچنین هر یک از همراهان را دارا می باشد.
 • به ازای متقاضی اصلی ( بدون همراه ) درآمد ماهیانه باید معادل حداقل ۱.۷۸۰ یور باشد.
 • به ازای متقاضی اصلی ( با همسر ) درآمد ماهیانه باید معادل حداقل ۲.۶۹۰ یورو باشد.
 • به ازای هر یک از فرزندان باید مبلغ ماهیانه حداقل معادل ۲۸۰ یورو به مبالغ بالا اضافه شود.

در صورتی که هر یک از متقاضیان دارای مدرک دیپلم نیستند میبایست حتما جایگزین آن مدرک زبان آلمانی A1 را که از یکی از موسسات معتبر و مورد قبول اخذ شده باشد را تا قبل از وقت سفارت خود ارائه نمایند.

همچنین ارایه مدرک زبان آلمانی A1  برای هر یک از همراهان بین ۱۴ تا ۱۷ سال الزامی می باشد. توجه داشته باشید در صورتی که به اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی فکر می کنید، باید این مسئله را بدانید که این کشور شرط حضور دارد به این معنا که برای تمدید اقامت خود، باید از هر سال شش ماه به صورت متوالی یا متناوب در این کشور حضور داشته باشید.

هم چنین اجاره نامه اتریش نیز جزء الزامات مدارک مورد نیاز سفارت می باشد در صورتی که خود متقاضی نتواند تهیه نماید می بایست هزینه آن را که شامل اجاره منزل بابت ۱۵ ماه در اتریش ( شهر و مکان آن طبق استعلام از وکیل در اتریش تعیین می شود ) به نرخ یورو پرداخت نماید و اجاره نامه برای متقاضیان تهیه گردد. قابل ذکر است که مبلغ اجاره نامه در صورت مثبت نبودن نتیجه روادید قابل عودت نمی باشد. 

 

حتما بخوانید:  مهاجرت مهندسان به اتریش درسال 2021

شرایط اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی

منابع مالی برای دریافت اقامت اتریش از طریق تمکن مالی کدامند؟

منابع مالی که به عنوان محل کسب درآمد در روش خود حمایتی در نظر گرفته می‌شوند، باید منابعی غیر از اشتغال باشند. چرا که کشور اتریش به متقاضیان دریافت اقامت اتریش از طریق تمکن مالی تا ۵ سال اجازه کار را نخواهد داد. بنابراین شما به عنوان متقاضی باید درآمد سالانه خود را از یکی از روش‌های زیر تأمین کنید:

 • سود حساب بانکی
 • سود سهام شرکتی
 • سود سهام بورس
 • حقوق بازنشستگی
 • اجاره املاک و مستغلات

 

منابع مالی برای دریافت اقامت اتریش از طریق تمکن مالی کدامند؟

تمکن مالی اتریش و شرط حضور

اقامت خودحمایتی اتریش و شرایط حضور در این کشور نکته‌ای است که فرد متقاضی باید حتماً مدنظر قرار دهد زیرا در سه سال اول شخص می باید حتماً در سال ۶ ماه و ۴ روز را در این کشور حضور داشته باشد و خارج نشود.  
چون به هر حال برای  متقاضیان از آنجایی که باید بیزنس و فعالیت اقتصادی خود در ایران را حفظ نمایند و رفت و آمد کند. می تواند مسئله مهمی باشد که اشخاصی باید آن را رعایت کنند.  
ولی چون کشورهای اروپایی و همچنین اتریش فاصله چندانی با ایران ندارند و به راحتی و بازه زمانی کوتاه  می توانند در رفت و آمد باشند. خیلی  مشکلی برای اقامت افراد متقاضی اقامت خودحمایتی اتریش ایجاد نخواهد کرد.

 

تمکن مالی اتریش و شرط حضور

مزایای اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی چیست؟

با اخذ اقامت و سپس تابعیت اتریش می‌توانید از مزایای زیر بهره‌مند شوید:

 • اجازه خرید املاک و مستغلات و سرمایه گذاری
 • امکان دریافت اقامت دائم اتریش پس از ۵ سال زندگی
 • امکان دریافت تابعیت و پاسپورت اتریشی پس از ۶ سال زندگی
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان متقاضی در مدارس اتریش
 • امکان دریافت اجازه تحصیل برای متقاضی و همسر وی در دانشگاه‌های اتریش
 • امکان دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال
 • امکان افتتاح حساب بانکی بین‌ المللی
 • سفر به کشورهای حوزه شینگن بدون محدودیت (۲۶ کشور)
 • بهره‌مندی از خدمات درمانی و بهداشتی
 • عدم وابستگی فرآیند دریافت ویزا به نظر آفیسر سفارت
 • بهره‌‌مندی از تمامی حقوق شهروندی مانند یک بومی اتریشی
 • زندگی در کشوری امن، با امکانات عالی و رفاه بالا
 • نرخ مالیات پایین
 • امکان شرکت در دوره‌های رایگان آموزش زبان آلمانی
 • ریسک پایین نسبت به دیگر روش‌های سرمایه گذاری
 • امکان سفر به ۱۶۸ کشور دنیا با پاسپورت اتریشی و بدون نیاز به دریافت ویزا
 • عدم الزام به سرمایه گذاری در اتریش
 • امکان دریافت کارت اعتباری
 • اجازه تجارت با کشورهای اتحادیه اروپا پس از ۵ سال
 • عدم وجود محدودیت سنی برای مهاجرت به اتریش از طریق تمکن مالی

در کنار تمامی مزایایی که دریافت اقامت اتریش از طریق تمکن مالی دارد، معایبی نیز وجود دارد که یکی از مهمترین آن‌ها عدم اجازه کار به مدت ۵ سال برای متقاضی است. بنابراین متقاضی تا زمانی که اقامت موقت اتریش را دارد اجازه کار در این کشور را نخواهد داشت.

اما با دریافت اقامت دائم اتریش می‌توانید مشغول به کار شوید. اما توجه داشته باشید که نباید برای یک کارفرمای اتریشی کار کنید، بلکه می‌توانید کسب و کار خودتان را راه‌اندازی کنید.

مزایای اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی چیست؟

معایب اقامت اتریش از طریق تمکن مالی

اقامت اتریش از طریق تمکن مالی در مقایسه با اغلب کشورها معایب چندانی ندارد. برای مثال بر خلاف روش های اقامتی در بسیاری از کشورها که فرد متقاضی مستلزم سرمایه گذاری با مبلغ زیادی در یک کشور بوده و مبلغ قابل برگشت نیست و یا در صورت عدم سرمایه گذاری و لغو قرارداد، بیشتر از نصف مبلغ به عنوان هزینه اقدام از بین رفته است، اقامت اتریش از طریق تمکن مالی این گونه نبوده و تنها ریسک موجود هزینه اجاره بهای خانه ای ست که فرد قبل از ورود به اتریش ملزم به پرداخت آن است و مبلغ قابل توجهی نخواهد بود.
دومین نکته در مقایسه با خودحمایتی کشور فرانسه که شرط حضور ندارد، در این روش فرد حداقل 6 ماه باید در این کشور حضور داشته باشد.
البته در اکثر روش هایی که منجر به اقامت فرد متقاضی می گردد، شرط حضور وجود خواهد داشت. نکته منفی در این روش،  عدم اجازه کار تا مدت 5 سال ( تا زمانی که اقامت دائم اخذ گردد) می باشد.
در واقع در این روش فرد متقاضی نمی تواند به استخدام یک کارفرمای اتریشی درآید اما اجازه راه اندازی کسب و کار خود را دارد.

 

حتما بخوانید:  مهاجرت و اخذ اقامت اتریش از طریق سرمایه گذاری در سال 2021

معایب اقامت اتریش از طریق تمکن مالی

سخن پایانی

در این مقاله با کلیه مراحل، شرایط، مزایا، هزینه‌ها، سرمایه اولیه و میزان درآمد ماهانه لازم برای دریافت اقامت اتریش از طریق تمکن مالی آشنا شدید. تلاش کردیم تا به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم تا بتوانید با آگاهی کامل قدم در این راه بگذارید.

اتریش کشوری با کیفیت زندگی مثال زدنی در اروپا است که مهاجرت به این کشور رویای اشخاص زیادی می باشد.

پروسه خودحمایتی یا اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی روش مناسبی برای افرادی است که شرایط ورود به این کشور از طریق تحصیل و یا کار را ندارند. 

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 13 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 13 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *