مهاجرت به ژاپن برای کار در سال 2021

مهاجرت به ژاپن برای کار در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

کشور ژاپن با دارا بودن دانشگاه های معتبر و جهانی، امکانات پزشکی، امنیت و رفاه اجتماعی و پایین بودن نرخ مرگ و میر کودکان از جمله مقاصد مهاجرت شغلی جهان محسوب می شود. دارا بودن رتبه سوم در اقتصاد جهانی و رتبه سوم از لحاظ تولید ناخالص داخلی در جهان با کار و تلاش فراوان چشم بادامی ها حاصل شده است. امنیت اقتصادی و پایین بودن نرخ بیکاری و تورم و بالا بودن درآمدها از مهم ترین شاخص های اقتصادی هر کشور محسوب می شود که متقاضیان خارجی بر اساس آن ها کشور مورد نظر خود را انتخاب می کنند. این کشور با پایین آوردن نرخ بیکاری تا ۲.۴ درصد فرصت های شغلی فراوانی را برای متقاضیان خارجی و نیروی متخصص حرفه ای فراهم کرده است. متقاضیان ایرانی نیز از دیرباز این کشور را در مقاصد مهاجرت شغلی و کاری خود قرار داده اند.ژاپن در سال ۲۰۲۰ به علت مشکل کمبود نیروی کار و پیری جمعیت برنامه های جدیدی برای مهاجرت به ژاپن طراحی کرده است. در این برنامه جدید متقضایان می توانند با کسب ویزای کاری ژاپن بدون نیاز به زبان انگلیسی به این کشور مهاجرت کنند.

 

مهاجرت به ژاپن برای کار

 

 

شرایط اخذ ویزای کار ژاپن در سال 2021

متقاضی دریافت ویزای کار ژاپن باید دارای تخصص حرفه ای و کاری باشد. صنعت املاک و نفت و چاپ و نشر از جمله صنایع پردرآمد این کشور محسوب می شود. متقاضی با دارا بودن ویزای کاری این کشور می تواند تا ۳ سال در این کشور کار و زندگی کند. پس از این ۳ سال متقاضی می تواند ویزای خود را تمدید کند و یا برای اخذ اقامت ژاپن از نوع دائم این کشور درخواست دهد.کشور ژاپن نیازمند نیروی ماهر و متخصص حرفه ای خارجی می باشد و بر این اساس متقاضیانی که در زمینه های حرفه ای و شغلی زیر دارای فعالیت می باشند، می توانند با دارا بودن دعوت نامه شغلی و همچنین کسب امتیاز حداقل ۷۰ برای اخذ ویزای ژاپن اقدام کنند. سیستم امتیازبندی کشور ژاپن برای اعطای ویزای کاری بر اساس شاخص های سن، تحصیلات، سوابق کاری و حرفه ای، درآمد سالانه و آشنایی با زبان ژاپنی تعیین می شود. 

انواع ویزای کار ژاپن

برنامه کاری جدید کشور ژاپن که با نام Designated Skills نیز شناخته می شود به این شکل است که امکان کار در 14 تخصص برای افراد خارجی وجود دارد که به عنوان لیست مشاغل مورد نیاز ژاپن شناخته شده و دولت ژاپن نیز این ویزا را به دو دسته تقسیم بندی نموده است:

 • ویزای Designated Skills نوع اول (ichigou)
 • ویزای Designated Skills نوع دوم (nigou)

شرایط و تفاوت ویزای Designated Skills نوع اول و دوم را مشاهده می کنید:

طبقه بندی ویزا ویزای Designated Skills نوع اول ویزای Designated Skills نوع دوم
خصوصیات برای مهاجرین خارجی که در یکی از 14 شغل در لیست مشاغل مورد نیاز ژاپن مهارت دارند برای مهاجرین خارجی که در یکی از 2 شغل در لیست مشاغل مورد نیاز ژاپن مهارت دارند
مدت زمان اقامت 5 سال نامحدود
امکان بردن همراه خیر بله

 

 

انواع ویزای کار ژاپن

 

شرایط عمومی کار در ژاپن

کشور ژاپن به دلیل آنکه یکی از کشورهای تراز اول آسیاست همواره مورد توجه مهاجرین زیادی برای کار بوده است. ژاپن کشوری در آسیای شرقی و در اقیانوس آرام است که در زمره قدرتمندترین اقتصادهای جهان بوده و هم چنین از لحاظ تولید ناخالص داخلی سومین کشور قدرتمند دنیا می باشد. این کشور تنها دارای مرزهای آبی بوده و با کشورهای روسیه، کره شمالی و جنوبی و همینطور چین همسایه می باشد. وسعت ژاپن در حدود 387000 کیلومتر مربع و جمعیت آن چیزی بالغ بر 13 میلیون نفر می باشد. توکیو پایتخت و بزرگ ترین شهر ژاپن از جمله گران ترین شهرهای جهان است. زبان رسمی این کشور ژاپنی و واحد پولی آن ین (JPY) می باشد.

 شاید با این آگهی مواجه شده باشید که طبق لیست مشاغل مورد نیاز ژاپن این کشور به نیروی کار خارجی نیازمند است اما خوب است بدانید که تا چند سال پیش متقاضیان حتی با 10 سال کار و زندگی در این کشور قادر به اخذ اقامت ژاپن نبودند و اخذ اقامت دائم و تابعیت دائم ژاپن به هیچ عنوان امکان پذیر نبود. اما در حال حاضر و با وجود برنامه های جدیدی که توسط دولت اعلام شده شرایط مساعدتری بوجود آمده است. البته باید بدانید که اخذ ویزای کاری ژاپن مراحل بسیار زیادی دارد و در چند سال اخیر نیز نیروهای کار ایرانی چندان مورد قبول کارفرمایان ژاپنی واقع نشده اند. هم چنین به منظور اخذ ویزای کاری ژاپن باید در حد ابتدایی با زبان این کشور باشید. مورد دیگر داشتن کارفرمایی ژاپنی است که برای شما جاب آفر یا پیشنهاد شغلی ارسال نموده باشد.

 

حتما بخوانید:  مهاجرت به ژاپن از طریق تحصیل در سال 2021
مدارک مورد نیاز ویزای کار ژاپن

مدارک مورد نیاز به منظور اخذ ویزای کاری ژاپن با توجه به لیست مشاغل مورد نیاز ژاپن به شرح زیر می باشد:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • قرارداد با کارفرمای مربوطه و یا اسنادی از جمله اثبات فعالیت، حقوق، دستمزد، مدت زمان اقامت در کشور ژاپن و…
 • عکس پرسنلی
 • گواهی Tokibo Tohon (رجیستری شرکت)
 • شرح فعالیت شرکت
 • گزارش مالیات شرکت
 • اثبات درج رزومه کاری
 • گواهی نامه ها و دیپلم های تخصصی

بسته به نوع ویزا ممکن است مدارک دیگری نیز مورد نیاز باشد. این نکته را حتما مد نظر قرار دهید که در صورت تمایل به کار در ژاپن در لیست مشاغل مورد نیاز ژاپن میبایست کارفرما یا شرکت مورد نظر نامه تعهد را برای شما صادر نماید که شامل شماره تماس، آدرس، پوزیشن شغلی و… می باشد. به منظور تمدید فعالیت کاری در ژاپن نیز به گواهی اشتغال به کار و همین طور جدیدترین گواهی پرداخت مالیات که از جانب دفتر محلی بخش یا شهرستان در ژاپن صادر شده است نیاز خواهید داشت.

 

Tokibo Tohon

 

طبقه بندی مشاغل ژاپن

زمینه های شغلی ژاپن عبارت است از:

 • مشاغل تحقیقاتی و علمی،Advanced Academic Research Activities :متقاضیانی که مشغول تحقیقات علمی پیشرفته هستند، با دارا بودن پیشنهاد و دعوتنامه کاری از شرکت خصوصی و یا شرکت های دولتی در ژاپن می توانند برای اخذ ویزای کار ژاپن اقدام کنند. ویزای محقق و یا پروفسور از جمله ویزاهای کاری در این رده شغلی می باشد.
 • مشاغل فنی و تخصصی، Advanced Specialized Technical Activity :متقاضیانی که دارای تخصص کاری و حرفه ای می باشند و یا به عنوان تکنسین های فنی مشغول فعالیت هستند، می توانند با دارا بودن پیشنهاد شغلی و دعوتنامه کاری از شرکت های خصوصی و یا دولتی ژاپن ویزای کار ژاپن را دریافت کنند. متقاضیان به عنوان مهندس ویا متخصص حرفه ای و تکنسین فنی می توانند ویزای کار ژاپن را دریافت کنند.
 • مشاغل مدیریتی پیشرفته، Advanced Business Management Activities ;متقاضیانی که در حال فعالیت حرفه ای در حوزه مدیریت بازرگانی می باشند و دارای سوابق کاری مدیریتی درخشان می باشند، می توانند با دارا بودن پیشنهاد کاری در ژاپن ویزای مدیریت بازرگانی این کشور را اخذ کرده و برای کار به کشور ژاپن بروند.

 

طبقه بندی مشاغل ژاپن

قراردادهای کاری در ژاپن

سه نوع قرارداد کار اصلی در ژاپن وجود دارد:

 • کارمند دائمی : بیشتر کارفرمایان تمایل دارند تا با عقد قرارداد دائمی از ثبات بیشتر در کار خود برخوردار بوده و ریسک کمتری را تجربه کنند ، تنها نکته منفی این نوع قرارداد پایان کار دشوار در صورت از کار فاتادن نیروی موردنظر است.
 • کارمند قراردادی: در این نوع ، قراردادها برای یک مدت کوتاه و مشخص مانند سه ، شش تا دزاده ماهه بسته شده و کارفرمایان برای استخدام با ریسک کمتری رو به رو هستند ، به طور سنتی تعهدات کارفرما در قبال کارمندان پیمانی بسیار کم بوده و در مقابل مواردی مانند ارائه مزایای تأمین اجتماعی ، مرخصی استحقاقی و برنامه های بازنشستگی و غیره مسئولیت کمتری دارند.
 • کارمند خارجی یا موقت : به عنوان قراردادهای هاکن شناخته می شوند و برای مشاغلی که نیاز به پر کردن برای مدت زمانی کوتاه دارند به کار گرفته می شود ، برای این افراد نیازی به پرداخت مستقیم هزینه رفت و آمد برای کار ، مرخصی استحقاقی ، مزایای تأمین اجتماعی ، اداره حقوق و دستمزد و غیره ندارید و به عنوان راهی برای استخدام سریع ، فقط برای ایجاد حضور اولیه در بازار ، هاکن می تواند راهی بسیار خوب برای کار در این کشور باشد.

انواع دیگری از قراردادها نیز وجود دارد ، اما این سه موردی است که باید هنگام بررسی گزینه های خود در ژاپن از آنها بیشتر آگاه باشید.

 

حتما بخوانید:  مهاجرت پزشکان به ژاپن در سال 2021

قراردادهای کاری در ژاپن

 

قوانین کاری در ژاپن

ساعات کار به زمانی گفته می شود که تحت فرمان کارفرمایان کارگر با دستورالعمل صریح یا ضمنی کارفرما وارد کار می شود و قانون های استاندارد در مورد ساعت کار ، تعطیلات ، کار اضافی شبانه و سایر شرایط را پذیرفته و اجرا می کند ، کارفرمایان موظف به تعیین و کنترل صحیح ساعات کار هستند که به شیوه کارت های زمان در رایانه های شخصی ثبت می شوند.

در صورتی که کارمندی شش ساعت کار کند ، کارفرما باید به کارمند خود حداقل ۴۵ دقیقه در طول کار استراحت بدهد ، این زمان در حالی که ساعت کار بیش از هشت ساعت است به یک ساعت افزایش می یابد ، کارفرمایان باید حداقل یک روز در هفته یا چهار روز مرخصی در هر دوره چهار هفته ای به کارمندان اعطا کنند ( این به “روزهای قانونی تعطیل” معروف است ).

یکشنبه ها یا تعطیلات رسمی لزوماً نباید روزهای تعطیل رسمی باشند و ممکن است روزهای دیگر به جای توافق کارفرما و کارمندان به عنوان روزهای تعطیل کارمندان انتخاب شوند.

هر کارفرمایی که کارگران را ملزم به کار بیش از ساعت کاری قانونی یا روزهای تعطیل نماید ، باید یک توافق نامه در مورد اضافه کار در روزهای عادی و تعطیل را به رئیس دفتر بازرسی استانداردهای مربوطه ارائه دهد ، در غیر این صورت مجازات خواهند شد.

 

ساعات کاری در ژاپن

در بازار کار کشور ژاپن هدف اصلی کارفرمایان انجام کار موردنظر به بهترین شکل ممکن است و این امکان وجود دارد که انتظارات کارفرما گاهی اوقات با موارد ذکر شده در قرارداد تفاوت داشته باشد ، ساعات کاری در این کشور ۴۰ ساعت در هفته ( ۸ ساعت در هر روز کاری ) تعریف شده است که برخی از مشاغل مانند خرده فروشی ، زیبایی ، سینما و تئاتر ، بهداشت ، رستوران ها و مشاغل تفریحی مجاز هستند تا ۴۴ ساعت در هفته نیز کار کنند.

در برخی موارد نیز کارگران بر خلاف قانون تا شصت ساعت نیز به کار مشغول می شوند که البته مردم این کشور به ساعات کاری زیاد در هفته عادت دارند و این میزان نیز برای آنها غیر عادی نیست ، هر چند در برخی مشاغل سخت مرگ های ناشی از کار زیاد دیده می شود.

طبق قوانین نیروی کار در این کشور باید در سن ۶۵ سالگی بازنشسته شده و پس از آن حقوق خود را از بیمه دریافت نمایند ، نکته منحصر بفرد در رابطه با کار در ژاپن تقاضای کار بیشتر از حد از سوی کارمندان و کارگران است و بسیاری از آنها تمایلی به داشتن مرخصی و تایم استراحت نداشته و این کار را نوعی سرزنش برای خود می دانند!

دولت تلاش زیادی می نماید تا فشار کاری را از روی شهروندان خود کاهش دهد و تعطیلات رسمی را به ۱۶ روز در سال رسانده است و شرکت ها و کارخانجاتی که ساعات کاری زیادی دارند را جریمه می نماید.

 

ساعات کاری در ژاپن

 

زمان مرخصی و بیمه در ژاپن

زمان مرخصی های مختلفی که در قانون این کشور لحاظ شده است می توان به مرخصی زایمان ، مرخصی مراقبت از کودکان ، معافیت از کار غیر برنامه ای ، تعهد برای سیستم کار کوتاه مدت و محدودیت در کار اضافی ، مرخصی مراقبت از خانواده و مرخصی های دوره ای اشاره کرد و کارفرمایان باید به کارکنانی که از زمان استخدام شش ماه متوالی کار کرده و در کمتر از ۸۰ درصد کل روزهای کاری برنامه کار کرده اند ، ۱۰ روز مرخصی استحقاقی اعطا کنند.

این مرخصی استحقاقی می تواند به طور متوالی یا جداگانه گرفته شود، در مواردی که درخواست کارمند برای گرفتن مرخصی استحقاقی مانع از فعالیت عادی تجارت شود ، ممکن است کارفرما از کارمند بخواهد که در زمان دیگری مرخصی استحقاقی بگیرد.

با توجه به ساعات بالای کار بیمه اجتماعی این کشور با هدف اطمینان از خدمات مراقبتی کامل عمل نموده و کارفرمایان را ملزم به پرداخت حق بیمه می نماید ، کارکنان در حدود ۱۲ درصد از حقوق خود را بابت حق بیمه پرداخت می کنند و در مجموع می توانند با توجه به شرایط خود از یکی از چهار بیمه زیر استفاده کنند:

 • بیمه جبران خسارت تصادف کارگران
 • بیمه بیکاری زیر مجموعه بیمه کار
 • بیمه بازنشستگی کارکنان
 • بیمه خدمات درمانی زیرمجموعه بیمه اجتماعی

 

حتما بخوانید:  مهاجرت به ژاپن و شرایط اخذ اقامت دائم ژاپن در سال 2021

 

زمان مرخصی و بیمه در ژاپن

ویزای مهارت های ۱۴ گانه ژاپن

این نوع ویزا برای متقاضیان خارجی است که دارای مهارت و علم و دانش در مهارت ها و تخصص های ۱۴ گانه ژاپن هستند. این ویزا دارای اعتبار ۵ سال می باشد و متقاضیان با دریافت آن امکان همراهی خانواده خود در این کشور را ندارند. متقاضیانی که در شغل های زیر دارای تخصص و توانایی خاص و سوابق کاری درخشان هستند، می توانند برای اخذ ویزای کار ژاپن درخواست دهند:

ساخت و ساز و ساختمان، صنایع برق و تولید برق، صنایع هوایی، صنایع تعمیر و نگهداری خودرو، کشاورزی، ماهیگیری، مهمانداری، کشتی سازی، مراقبت، نگهبانی ساختمان، تولید مواد غذایی، صنایع مواد، تولید ماشین آلات صنعتی و خدمات غذایی رستوران

ویزای مهارت های ۲گانه ژاپن

این نوع ویزا مختص متقاضیانی است که دارای مهارت حرفه ای و تخصص کاری در حوزه کاری دو شغل کشتی سازی و صنعت دریایی و همچنین ساخت و ساز می باشند. متقاضی با اخذ این ویزا از اقامت نامحدود در این کشور برخوردار می شود و می تواند برای همراهی همسر و فرزندان خود در کشور ژاپن درخواست ویزای همراه کند.

یافتن کار در ژاپن

متقاضی کار در ژاپن باید برای اخذ مجوز کار این کشور از طریق یک کارفرمای ژاپنی اقدام کند. به منظور ارتباط با کارفرمای ژاپنی متقاضی باید از طریق سایت ها و موسسه های کاریابی بین المللی شغل مورد نظر خود را پیدا کرده و از این طریق با کارفرمای ژاپنی در ارتباط باشد. برخی از موسسه های کاریابی بین المللی این کشور عبارت است از:

 • American Embassy In Tokyo
 • Metropolis. Kansai Scene
 • Japan Exchange and Teaching Program
 • JapanWork
 • CareerCross

 

American Embassy In Tokyo

 

مزایای ویزای کار ژاپن

 • ویزای کاری به مدت ۵ سال (قابل تمدید)
 • همکاری فرد متقاضی با شرکت های بزرگ داخلی و بین المللی
 • عدم نیاز به هرگونه مدرک زبان خارجی
 • درآمد ماهیانه بین حداقل ۲ تا ۵ هزار دلار
 • امکان اخذ ویزای اقامت دائم
 • امکان همراهی خانواده فرد متقاضی
 • اجازه کار همسر فرد متقاضی (تحت شرایط خاص)
 • مدارس رایگان برای فرزندان

 

مزایای ویزای کار ژاپن

 

سوالات پرتکرار در مورد ویزای کار ژاپن

معیارهای گواهی صلاحیت کاری و شغلی ژاپنCOE چیست؟

سن، سوابق کاری، تحصیلات و درآمد متقاضی

ویزای کار HSP ژاپن مختص چه متقاضیانی است؟

کارگران ماهر و متخصص حرفه ای که دارای سوابق درخشان کاری و مهارت های خاص می باشند.

ویزای مهارت های ۱۴ گانه ژاپن برای چه مشاغلی است؟

ساخت و ساز و ساختمان، صنایع برق و تولید برق، صنایع هوایی، صنایع تعمیر و نگهداری خودرو، کشاورزی، ماهیگیری، مهمانداری، کشتی سازی، مراقبت، نگهبانی ساختمان، تولید مواد غذایی، صنایع مواد، تولید ماشین آلات صنعتی و خدمات غذایی رستوران

ویزای مهارت های ۲گانه ژاپن برای چه مشاغلی است؟

کشتی سازی و صنعت دریایی و همچنین ساخت و ساز

متوسط حقوق دریافتی با اخذ ویزای کار ژاپن چقدر است؟

حقوق هفتگی برای ۴۰ ساعت کار در هفته در شهر توکیو در حدود ۳۲۵.۰۰۰ین می باشد که معادل ۳۰۰۰ دلار است.

مهم ترین شرط اقامت دائم ژاپن با اخذ ویزای کار چیست؟

اقامت و زندگی به مدت ۱۰ سال در این کشور

تمکن مالی برای اقامت دائم ژاپن با اخذ ویزای کار چقدر است؟

حدود ۳ میلیون ین ژاپن درآمد سالانه و ۶۰۰ تا ۸۰۰ ین ژاپن برای هر عضو خانواده

آیا متقاضی با اخذ ویزای کار ژاپن می تواند ویزای همراه را اخذ کند؟

بله

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 14 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 14 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *