مهاجرت به کانادا از طریق تخصص مکانیک خودرو؛ شرایط آسان و جدید سال 2021

مهاجرت به کانادا از طریق تخصص مکانیک خودرو؛ شرایط آسان و جدید سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

کشور پهناور کانادا با تنوع فرهنگي و قوميتي بالا جزو مهاجرپذيرترين کشورهاي دنيا است. ارائه خدمات سطح بالاي آموزشي، بهداشتي و اجتماعي، چند مليتي بودن، دو زبانه بودن، نرخ بيکاري پايين از جمله فاکتورهاي مهمي است که موجب محبوبيت اين کشور در بين مهاجران شده است.

با پيشرفت اين کشور و کمبود نيروي کار در کانادا، دولت فدرال و ايالت­‌هاي مختلف آن در راستاي جذب نيروي متخصص و ماهر گام برداشته­‌اند و هر ساله ليست مشاغل مورد نياز کانادا را منتشر مي­کنند.

انتخاب روش مهاجرتي از طريق تخصص مکانيک خودرو نيز يکي از روش‌هاي مهاجرت به کشور کانادا است.

 

مهاجرت مکانیک به کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق تخصص مکانیک خودرو

اگر قصد داريد مهاجرت از طريق تخصص مکانيک خودرو را انتخاب کنيد، اولين گام مهم اين است که به مکانيکي حرفه‌­اي و ماهر تبديل شويد و حتما دوره­‌هاي فني لازم را بگذرانيد و مدارک تخصصي مکانيک خودرو را دريافت کنيد تا بتوانيد با موفقيت پروسه مهاجرت را از طريق تخصص مکانيک خودرو به پايان برسانيد. تقاضا برای تخصص مکانيک خودرو در کانادا بسیار زیاد است و به راحتی می توانید پس از طی مراحل مهاجرت از طریق تخصص مکانيک خودرو کار خود را شروع و درآمد خوبي کسب کنید.

بهترین راه برای افزايش شانس دعوت به کانادا و مهاجرت از طريق تخصص مکانيک خودرو، دریافت پيشنهاد شغل يا جاب آفر (Job Offer) در کانادا به عنوان يک مکانيک خودرو از طرف يک کارفرما است. پیشنهاد شغلی بايد با طبقه بندی شغلی کاملاً مطابقت داشته باشد.

هر سال کانادا ليست مشاغل مورد نياز را در قالب ليست ناک NOC يا طبقه­‌بندي مشاغل ملي کانادا اعلام مي­کند. کد مکانيک خودرو در اين ليست 7321 است و در رده B قرار دارد.

براي اينکه به عنوان يک مکانيک خودرو در کانادا مشغول به کار شويد بايد دوره کارآموزي را که معمولا چهار سال طول مي­کشد، بگذارنيد. و پس از آن براي کسب مجوز اقدام کنيد.

فرآيند آموزش مکانيک خودرو در استان ها و ايالت‌هاي کانادا متفاوت است اما به طور کلي براي مهاجرت به عنوان مکانيک خودرو به کانادا يا بايد يک کارفرما با استخدام شما موافقت کند، يا در يک برنامه معتبر آموزشي فني و حرفه­اي ثبت نام کنيد، يا دوره آموزشي را همزمان در کارگاه تعمير ماشين و مرکز آموزشي بگذرنيد، و در کليه امتحانات مورد نظر قبول شويد، با دريافت مدرک تحصيلي يا اعتبارسنجي معادل آن به يک کارگر ماهر مکانيک خودرو تبديل شويد که واجد شرايط کار در کانادا است.

حتما بخوانید:  مهاجرت پزشکان به کانادا چگونه است؟ (شرایط + بروزرسانی 2021)

دريافت گواهينامه مکانيک خودرو در کانادا

دريافت گواهينامه در يکي از استان­ها در کانادا به معني اين نيست که مي­توانيد به عنوان مکانيک در استاني ديگر کار کنيد. اغلب استان‌ها و قلمروهای کانادا برای متقاضیان مهاجرت و زندگی در هر یک از استان‌ها دارای برنامه اسکیل ورکر مختص به خود هستند.

براي اينکه بتوانيد به عنوان مکانيک خودرو در همه ايالات کانادا کار کنيد، بايد در امتحان بين ايالتي ITAبراي کارآموزان شرکت کنيد و مدرک Red Seal endorsement دريافت کنيد.

این آزمون برای سنجش میزان توانایی‌های افراد در مشاغل فنی برگزار می‌شود و مدرک آن در کليه ايالتهاي کانادا معتبر است. در برخي ايالات مانند بريتيش کلمبيا، ساسکاچوان، مانيتوبا، يوکان، نيوفاندلند، لابرادور گواهينامه تکميل کارآموزي صادر مي­شود، اما اجباري نيست.

 

Red Seal endorsement

مهارت‌هاي مورد نياز براي مهاجرت مکانيک خودرو به کانادا

براي موفقيت در مهاجرت از طريق تخصص مکانيک خودرو، مکانیک خودرو باید از مهارت‌‌های فنی مناسب و توانایی جسمانی خوبي برخوردار باشد.

داشتنِ دانش و تجربه کافي در این حرفه نیز بسیار مهم است. شناخت خوبي از اجزای خودرو داشته باشد، مهارت فنی مناسب و توانایی پیدا کردن سریع مشکل خودرو، سرعت عمل و داشتن دقت کامل در کار، به روز کردن اطلاعات در مورد سیستم فنی ماشین‌، رعایت مسائل ایمنی هنگام کار با خودرو نيز اهميت دارند.

براي کار در حوزه مکانيک خودرو در کانادا بايد از يکي از مراکز آموزشي معتبر مدرک بگيريد يا با مدرک فني و حرفه‌­اي و تبديل آن به سطح بين­المللي و مدارم ILO مجوزهاي لازم را دريافت نماييد.

دوره کارآموزي تخصص مکانيک خودرو از دو ماه تا هشت ماه متغير است که بستگي به توانايي و استعداد فرد و نظر کارفرما دارد. روند تبديل شدن به مکانيک خودرو در کانادا متفاوت است، اما به طور کلي، براي مهاجرت از طريق تخصص مکانيک خودرو مي­توانيد در يک برنامه آموزشي معتبر در يک مدرسه فني و حرفه­اي ثبت نام کنيد، يا يک کارفرما شما را استخدام و به عنوان شاگرد بپذيرد.

 

مهارت‌هاي مورد نياز براي مهاجرت مکانيک خودرو به کانادا

درآمد مکانیک خودرو در کانادا

میزان دریافتی مکانیک خودرو بر اساس سابقه کاری، مهارت و فعالیت هایی که انجام می‌دهد، متفاوت است.

حتما بخوانید:  درآمد داروسازان در کانادا

در کانادا به طور میانگین ۶۶.۰۰۰ تا ۸۶.۰۰۰ دلار متغیر می‌باشد. طبق گزارش سال ۲۰۱۷  بانک شغل کانادا میانگین درآمد مکانيک خودرو در کانادا،  ۳۸ دلار در ساعت است. البته میزان رونق کاری در غرب کانادا بيشتر است که به دليل وجود کارخانه‌های صنعتی است.حقوق و دستمزد برای مکانيک خدمات خودرو در سراسر کشور کانادا متفاوت است.

با توجه به آمار بیشترین میزان حقوق برای استان آلبرتا ۶۹.۷۱ دلار در ساعت و کمترین حقوق برای استان آنتاریو ۲۳ دلار در ساعت است. میانگین درآمد در ونکوور: ۷۴.۰۰۰ تا ۸۷.۰۰۰ دلار، در تورنتو: ۶۰.۰۰۰ تا ۷۷.۰۰۰ دلار در مونترآل: ۵۲.۰۰۰ تا ۷۰.۰۰۰ دلار و کلگری: ۷۶.۰۰۰ تا ۸۹.۰۰۰ دلار است.

مدرک و مهارت‌هاي لازم براي مهاجرت مکانيک خودرو به کانادا

مدرک تحصيلي ديپلم و بالاتر مورد نياز است. حداقل 3 سال سابقه کار مرتبط، مدرک فني و حرفه­اي و نامه سابقه کار، توانایی تشخیص، تعمیر و تست انواع عیوب خودرو، آشنایی با تمام قسمت‌های انواع مدل‌ها و برندهای خودرو، داشتن عمومی بالا، برخورد و ارتباط مناسب با مشتریان.

فرآيند کار در کانادا در قالب برنامه اسکيل ورکر (Skilled Worker) و اکسپرس اينتري (Express Entry) تعريف شده است.

دسته های مختلف ویزای اقامت دائم براي مهاجرت از طريق تخصص مکانيک خودرو شامل يکي از موارد زير است:

(الف) برنامه دولتي نيروي کار متخصص يا skilled workers برای تکنسین های خدمات خودرو ، مکانیک کامیون و اتوبوس و تعمیرکارهای مکانیکی

(ب) برنامه دولتي نيروي کار فني skilled trades برای تکنسین های خدمات خودرو ، مکانیک کامیون و اتوبوس و مشاغل تعمیرکار مکانیکی

(ج) برنامه مهاجرت استاني يا ویزای نامزدی استانی

(د) نيروي کار با سابقه کار کانادايي

هنگامی که یک فرد به عنوان مکانيک خودرو درخواست ورود به سیستم اکسپرس اينتري (ورود سريع) را ارسال کند ، بايد کاري کند که شانس دعوت به درخواست خود را به عنوان مکانيک خودرو افزايش دهد.

به عنوان مثال داشتن حداقل سه سال سابقه کاري، توانايي صحبت به زبان انگليسي يا فرانسه (مدرک آيلتس IELTS يا سلپيپ CELPIP در انگليسي و مدرک‌­هاي TEF CANADA يا TCF CANADA در زبان فرانسه، مطابقت با ليست کد ملي مشاغل کانادا (NOC)، داشتن پيشنهاد شغلي معتبر، مدارک مربوط به عدم سوء سابقه، مهارت‌هاي همسر، گواهينامه و مدارک متقاضي و سن امتيازات شما را بالا مي­برد.

اگر امتياز فرد متقاضي کافي باشد در يکي از چهار مورد بالا ثبت نام مي­شود و منتظر مي­ماند تا کارفرمايان، استان­‌ها و دولت کانادا نيروهاي مورد نياز خود را از ميان افراد واجد شرايط براي مهاجرت از طريق تخصص مکانيک خودرو انتخاب کنند و براي او دعوتنامه رسمي صادر مي­شود.

حتما بخوانید:  ویزای اسکیل ورکر کانادا چیست؟ (Skilled Worker) | شرایط مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر

مجموع تمام امتيارات مورد نظر 100 است که براي ورود به سيستم اکسپرس اينتري حداقل بايد به عنوان مکانيک خودرو 67 امتياز کسب کنيد.

پس از اینکه شخص متقاضی در این سیستم حداقل امتیاز 67 را بدست بیاورد، اداره مهاجرت کانادا یک دعوت نامه يا ITA برای شخص متقاضی ارسال می کند و این شخص نیز از زمان دریافت نامه، 60 روز فرصت دارد تا درخواست رسمی خود را ارائه کند.

 

TEF CANADA

سیستم امتیازبندی مهاجرت به کانادا از طریق تخصص مکانیک خودرو

معيارهاي امتيازبندي در سيستم اکسپرس اينتري براي رشته­‌هاي مختلف از جمله تخصص مکانيک خودرو به شرح زير است: تحصيلات (حداکثر 25 امتياز)، مدرک زبان (حداکثر 28 امتياز)، تجربه کاري (حداکثر 15 امتياز)، سن (حداکثر 12 امتياز)، پيشنهاد کاري (حدامثر 10 امتياز) و انطباق پذيري با توجه به حضور قبلي فرد يا داشتن اقوام در کشور کانادا (حداکثر 10 امتياز).

چنانچه کانديداي برنامه استاني يا PNP شويد به طور خودکار 600 امتياز CRS دريافت مي­کنيد.

با اينکه بهترین روش مهاجرت به کانادا از طریق کار مکانيک خودرو، برنامه نیروی متخصص فدرال است، اما کسانی که می‌خواهند از طریق برنامه منتخب استانی براي مهاجرت از طريق تخصص مکانيک خودرو اقدام کنند و به ايالت یا منطقه خاصی بروند که به حرفه آنها نیاز دارند، شانس بیشتری برای گرفتن دعوت‌نامه يا اپلای (ITA) برای اقامت دایم دارند.

برنامه Skilled Trades به عنوان يکي از زيرشاخه سيستم اکسپرس اينتري و کسب امتياز بالاتر شانس مهاجرت به کانادا به عنوان مکانيک خودرو را بالا مي­برد.

براي آنکه بتوانيد از طريق گروه فني حرفه­اي يا برنامه Federal Skilled Trades (FSTP) در سيستم اکسپرس اينتري براي مهاجرت از طريق تخصص مکانيک خودرو به کانادا استفاده کنيد بايد در زمينه­هاي فني و حرفه­اي تخصص و تجربه کاري داشته باشيد.

در طي پنج سل قبل از اقدام به مهاجرت به عنوان مکانيک خودرو حداقل دو سال سابقه کار تمام وقت، يعني حداقل هفته­ي سي ساعت همراه با حقوق داشته باشيد.

 

 

 

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
omidshahi

omidshahi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام برای چت در Whatsapp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید.