مهاجرت به کانادا از طریق تخصص مکانیک خودرو؛ شرایط آسان و جدید سال 2021

مهاجرت به کانادا از طریق تخصص مکانیک خودرو؛ شرایط آسان و جدید سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

کشور پهناور کانادا با تنوع فرهنگی و قومیتی بالا جزو مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا است. ارائه خدمات سطح بالای آموزشی، بهداشتی و اجتماعی، چند ملیتی بودن، دو زبانه بودن، نرخ بیکاری پایین از جمله فاکتورهای مهمی است که موجب محبوبیت این کشور در بین مهاجران شده است.

با پیشرفت این کشور و کمبود نیروی کار در کانادا، دولت فدرال و ایالت­‌های مختلف آن در راستای جذب نیروی متخصص و ماهر گام برداشته­‌اند و هر ساله لیست مشاغل مورد نیاز کانادا را منتشر می­کنند.

انتخاب روش مهاجرتی از طریق تخصص مکانیک خودرو نیز یکی از روش‌های مهاجرت به کشور کانادا است.

مهاجرت مکانیک به کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق تخصص مکانیک خودرو

اگر قصد دارید مهاجرت از طریق تخصص مکانیک خودرو را انتخاب کنید، اولین گام مهم این است که به مکانیکی حرفه‌­ای و ماهر تبدیل شوید و حتما دوره­‌های فنی لازم را بگذرانید و مدارک تخصصی مکانیک خودرو را دریافت کنید تا بتوانید با موفقیت پروسه مهاجرت را از طریق تخصص مکانیک خودرو به پایان برسانید. تقاضا برای تخصص مکانیک خودرو در کانادا بسیار زیاد است و به راحتی می توانید پس از طی مراحل مهاجرت از طریق تخصص مکانیک خودرو کار خود را شروع و درآمد خوبی کسب کنید.

بهترین راه برای افزایش شانس دعوت به کانادا و مهاجرت از طریق تخصص مکانیک خودرو، دریافت پیشنهاد شغل یا جاب آفر (Job Offer) در کانادا به عنوان یک مکانیک خودرو از طرف یک کارفرما است. پیشنهاد شغلی باید با طبقه بندی شغلی کاملاً مطابقت داشته باشد.

هر سال کانادا لیست مشاغل مورد نیاز را در قالب لیست ناک NOC یا طبقه­‌بندی مشاغل ملی کانادا اعلام می­کند. کد مکانیک خودرو در این لیست 7321 است و در رده B قرار دارد.

برای اینکه به عنوان یک مکانیک خودرو در کانادا مشغول به کار شوید باید دوره کارآموزی را که معمولا چهار سال طول می­کشد، بگذارنید. و پس از آن برای کسب مجوز اقدام کنید.

فرآیند آموزش مکانیک خودرو در استان ها و ایالت‌های کانادا متفاوت است اما به طور کلی برای مهاجرت به عنوان مکانیک خودرو به کانادا یا باید یک کارفرما با استخدام شما موافقت کند، یا در یک برنامه معتبر آموزشی فنی و حرفه­ای ثبت نام کنید، یا دوره آموزشی را همزمان در کارگاه تعمیر ماشین و مرکز آموزشی بگذرنید، و در کلیه امتحانات مورد نظر قبول شوید، با دریافت مدرک تحصیلی یا اعتبارسنجی معادل آن به یک کارگر ماهر مکانیک خودرو تبدیل شوید که واجد شرایط کار در کانادا است.

حتما بخوانید:  بیش از 500.000 شغل در سه‌ماهه‌ی اولِ سال 2019، در کانادا خالی‌ ماند!

دریافت گواهینامه مکانیک خودرو در کانادا

دریافت گواهینامه در یکی از استان­ها در کانادا به معنی این نیست که می­توانید به عنوان مکانیک در استانی دیگر کار کنید. اغلب استان‌ها و قلمروهای کانادا برای متقاضیان مهاجرت و زندگی در هر یک از استان‌ها دارای برنامه اسکیل ورکر کانادا مختص به خود هستند.

برای اینکه بتوانید به عنوان مکانیک خودرو در همه ایالات کانادا کار کنید، باید در امتحان بین ایالتی ITAبرای کارآموزان شرکت کنید و مدرک Red Seal endorsement دریافت کنید.

این آزمون برای سنجش میزان توانایی‌های افراد در مشاغل فنی برگزار می‌شود و مدرک آن در کلیه ایالتهای کانادا معتبر است. در برخی ایالات مانند بریتیش کلمبیا، ساسکاچوان، مانیتوبا، یوکان، نیوفاندلند، لابرادور گواهینامه تکمیل کارآموزی صادر می­شود، اما اجباری نیست.

Red Seal endorsement

مهارت‌های مورد نیاز برای مهاجرت مکانیک خودرو به کانادا

برای موفقیت در مهاجرت از طریق تخصص مکانیک خودرو، مکانیک خودرو باید از مهارت‌‌های فنی مناسب و توانایی جسمانی خوبی برخوردار باشد.

داشتنِ دانش و تجربه کافی در این حرفه نیز بسیار مهم است. شناخت خوبی از اجزای خودرو داشته باشد، مهارت فنی مناسب و توانایی پیدا کردن سریع مشکل خودرو، سرعت عمل و داشتن دقت کامل در کار، به روز کردن اطلاعات در مورد سیستم فنی ماشین‌، رعایت مسائل ایمنی هنگام کار با خودرو نیز اهمیت دارند.

برای کار در حوزه مکانیک خودرو در کانادا باید از یکی از مراکز آموزشی معتبر مدرک بگیرید یا با مدرک فنی و حرفه‌­ای و تبدیل آن به سطح بین­المللی و مدارم ILO مجوزهای لازم را دریافت نمایید.

دوره کارآموزی تخصص مکانیک خودرو از دو ماه تا هشت ماه متغیر است که بستگی به توانایی و استعداد فرد و نظر کارفرما دارد. روند تبدیل شدن به مکانیک خودرو در کانادا متفاوت است، اما به طور کلی، برای مهاجرت از طریق تخصص مکانیک خودرو می­توانید در یک برنامه آموزشی معتبر در یک مدرسه فنی و حرفه­ای ثبت نام کنید، یا یک کارفرما شما را استخدام و به عنوان شاگرد بپذیرد.

مهارت‌های مورد نیاز برای مهاجرت مکانیک خودرو به کانادا

درآمد مکانیک خودرو در کانادا

میزان دریافتی مکانیک خودرو بر اساس سابقه کاری، مهارت و فعالیت هایی که انجام می‌دهد، متفاوت است.

حتما بخوانید:  مهاجرت کارشناسان اقتصاد به کانادا: روش‌ها و شرایط (2021)

در کانادا به طور میانگین ۶۶.۰۰۰ تا ۸۶.۰۰۰ دلار متغیر می‌باشد. طبق گزارش سال ۲۰۱۷  بانک شغل کانادا میانگین درآمد مکانیک خودرو در کانادا،  ۳۸ دلار در ساعت است. البته میزان رونق کاری در غرب کانادا بیشتر است که به دلیل وجود کارخانه‌های صنعتی است.حقوق و دستمزد برای مکانیک خدمات خودرو در سراسر کشور کانادا متفاوت است.

با توجه به آمار بیشترین میزان حقوق برای استان آلبرتا ۶۹.۷۱ دلار در ساعت و کمترین حقوق برای استان آنتاریو ۲۳ دلار در ساعت است. میانگین درآمد در ونکوور: ۷۴.۰۰۰ تا ۸۷.۰۰۰ دلار، در تورنتو: ۶۰.۰۰۰ تا ۷۷.۰۰۰ دلار در مونترآل: ۵۲.۰۰۰ تا ۷۰.۰۰۰ دلار و کلگری: ۷۶.۰۰۰ تا ۸۹.۰۰۰ دلار است.

مدرک و مهارت‌های لازم برای مهاجرت مکانیک خودرو به کانادا

مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر مورد نیاز است. حداقل 3 سال سابقه کار مرتبط، مدرک فنی و حرفه­ای و نامه سابقه کار، توانایی تشخیص، تعمیر و تست انواع عیوب خودرو، آشنایی با تمام قسمت‌های انواع مدل‌ها و برندهای خودرو، داشتن عمومی بالا، برخورد و ارتباط مناسب با مشتریان.

فرآیند کار در کانادا در قالب برنامه اسکیل ورکر (Skilled Worker) و اکسپرس اینتری (Express Entry) تعریف شده است.

دسته های مختلف ویزای اقامت دائم برای مهاجرت از طریق تخصص مکانیک خودرو شامل یکی از موارد زیر است:

(الف) برنامه دولتی نیروی کار متخصص یا skilled workers برای تکنسین های خدمات خودرو ، مکانیک کامیون و اتوبوس و تعمیرکارهای مکانیکی

(ب) برنامه دولتی نیروی کار فنی skilled trades برای تکنسین های خدمات خودرو ، مکانیک کامیون و اتوبوس و مشاغل تعمیرکار مکانیکی

(ج) برنامه مهاجرت استانی یا ویزای نامزدی استانی

(د) نیروی کار با سابقه کار کانادایی

هنگامی که یک فرد به عنوان مکانیک خودرو درخواست ورود به سیستم اکسپرس اینتری (ورود سریع) را ارسال کند ، باید کاری کند که شانس دعوت به درخواست خود را به عنوان مکانیک خودرو افزایش دهد.

به عنوان مثال داشتن حداقل سه سال سابقه کاری، توانایی صحبت به زبان انگلیسی یا فرانسه (مدرک آیلتس IELTS یا سلپیپ CELPIP در انگلیسی و مدرک‌­های TEF CANADA یا TCF CANADA در زبان فرانسه، مطابقت با لیست کد ملی مشاغل کانادا (NOC)، داشتن پیشنهاد شغلی معتبر، مدارک مربوط به عدم سوء سابقه، مهارت‌های همسر، گواهینامه و مدارک متقاضی و سن امتیازات شما را بالا می­برد.

حتما بخوانید:  برنامه کارآفرینی استان نیوبرانزویک کانادا

اگر امتیاز فرد متقاضی کافی باشد در یکی از چهار مورد بالا ثبت نام می­شود و منتظر می­ماند تا کارفرمایان، استان­‌ها و دولت کانادا نیروهای مورد نیاز خود را از میان افراد واجد شرایط برای مهاجرت از طریق تخصص مکانیک خودرو انتخاب کنند و برای او دعوتنامه رسمی صادر می­شود.

مجموع تمام امتیارات مورد نظر 100 است که برای ورود به سیستم اکسپرس اینتری حداقل باید به عنوان مکانیک خودرو 67 امتیاز کسب کنید.

پس از اینکه شخص متقاضی در این سیستم حداقل امتیاز 67 را بدست بیاورد، اداره مهاجرت کانادا یک دعوت نامه یا ITA برای شخص متقاضی ارسال می کند و این شخص نیز از زمان دریافت نامه، 60 روز فرصت دارد تا درخواست رسمی خود را ارائه کند.

TEF CANADA

سیستم امتیازبندی مهاجرت به کانادا از طریق تخصص مکانیک خودرو

معیارهای امتیازبندی در سیستم اکسپرس اینتری برای رشته­‌های مختلف از جمله تخصص مکانیک خودرو به شرح زیر است: تحصیلات (حداکثر 25 امتیاز)، مدرک زبان (حداکثر 28 امتیاز)، تجربه کاری (حداکثر 15 امتیاز)، سن (حداکثر 12 امتیاز)، پیشنهاد کاری (حدامثر 10 امتیاز) و انطباق پذیری با توجه به حضور قبلی فرد یا داشتن اقوام در کشور کانادا (حداکثر 10 امتیاز).

چنانچه کاندیدای برنامه استانی یا PNP شوید به طور خودکار 600 امتیاز CRS دریافت می­کنید.

با اینکه بهترین روش مهاجرت به کانادا از طریق کار مکانیک خودرو، برنامه نیروی متخصص فدرال است، اما کسانی که می‌خواهند از طریق برنامه منتخب استانی برای مهاجرت از طریق تخصص مکانیک خودرو اقدام کنند و به ایالت یا منطقه خاصی بروند که به حرفه آنها نیاز دارند، شانس بیشتری برای گرفتن دعوت‌نامه یا اپلای (ITA) برای اقامت دایم دارند.

برنامه Skilled Trades به عنوان یکی از زیرشاخه سیستم اکسپرس اینتری و کسب امتیاز بالاتر شانس مهاجرت به کانادا به عنوان مکانیک خودرو را بالا می­برد.

برای آنکه بتوانید از طریق گروه فنی حرفه­ای یا برنامه Federal Skilled Trades (FSTP) در سیستم اکسپرس اینتری برای مهاجرت از طریق تخصص مکانیک خودرو به کانادا استفاده کنید باید در زمینه­های فنی و حرفه­ای تخصص و تجربه کاری داشته باشید.

در طی پنج سل قبل از اقدام به مهاجرت به عنوان مکانیک خودرو حداقل دو سال سابقه کار تمام وقت، یعنی حداقل هفته­ی سی ساعت همراه با حقوق داشته باشید.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
omidshahi

omidshahi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *