مهاجرت به کانادا از طریق آشپزی؛ بهترین فرصت برای مهاجرت آشپزها در سال 2021

مهاجرت به کانادا از طریق آشپزی؛ بهترین فرصت برای مهاجرت آشپزها در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

کشور کانادا مساحتی حدود هفت هزار مترمربع دارد، دومين کشور پهناور دنيا بعد از روسيه تنها حدود چهل ميليون نفر جمعيت دارد.

کانادا جامعه­اي چند فرهنگي دارد و بالاترين ميزان پذيرش مهاجر در دنيا به کشور کانادا تعلق دارد. مهاجران بسیاری از سراسر دنیا کشور کانادا را براي کار و زندگي انتخاب کرده­اند، مهاجراني که هرکدام از فرهنگ و رژیم غذایی جالب و متنوعی برخوردار هستند.

رژیم غذایی مردم کانادا، به دليل تنوع بی‌نظیر مناطق جغرافیایی و همچنين گستردگی قوميت­هاي مختلف و فرهنگ ها و اداب و رسوم متفاوت، از تنوع وسیعی برخوردار است. همين امر موجب شده تا تقاضا براي آشپزهاي حرفه‌اي و در نتيجه مهاجرت از طريق تخصص آشپزي به کانادا افزايش يابد.

در کنار رژیم غذایی مربوط به ساکنین اولیه‌ی کشور کانادا يعني سرخپوستان و افراد دورگه­ي ساکن کانادا، سه رژیم غذایی دیگری در این کشور وجود دارد که می‌توان به رژیم غذایی ساکنان انگلیسی، اسکاتلندی و فرانسوی تقسيم کرد. رژیم غذایی سنتی کانادا بسیار با فرهنگ­ و آداب و رسوم انگلیسی و فرانسوی عجین است، به طوري که رژیم غالب مردم در کبک کاملاً فرانسوي است.

در شهرهاي بزرگ­تر که با مهاجران از نژادهاي مختلف ارتباط دارند، سليقه غذايي بين­المللي رايج است، مثلا در ونکوور و تورنتو تعداد زيادي رستوران آسيايي و ايراني ديده مي­شود.

براي مهاجرت به کانادا از طريق آشپزي بايد از شرايط و ميزان نياز به آشپز را در کانادا اطلاع داشت. آشپزی در کانادا با کد شغلی 6321 در ليست مشاغل ملي يا NOC کانادا شناخته می شود و در رده B قرار دارد.

سرآشپز، سرآشپز شرکتی، قناد، سرآشپز مخصوص از عناوين شغلي تخصص آشپزي محسوب مي­شوند. مي­توان گفت که آشپزي یکی از مشاغل پر متقاضی با فرصت های کاری متعدد در کانادا به حساب مي­آيد. مشاغل خدماتی مانند آشپزي با پیشنهاد شغلی می‌توانند ویزای کاری کانادا را دریافت کنند که با توجه به قرارداد آنها، اعتباری یک یا سه‌ساله دارد. این ویزا هرساله قابلیت تمدید دارد که پس از گذشت سه سال می‌تواند موجب واجد شرایط شدن افراد برای دریافت اقامت دائم کانادا شود.

 

مهاجرت به کانادا از طریق آشپزی؛ بهترین فرصت برای مهاجرت آشپزها در سال 2021

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق آشپزی

براي مهاجرت از طريق تخصص آشپزي، مدرک دوره متوسطه، گواهینامه کاری سرآشپزی که در کلیه استانها موجود است و یا مدارک معتبر معادل آن، دوره دیدن و تجربه کاری الزامی است.

سرآشپزها معمولاً نیاز به آموزش مدیریت و چندین سال تجربه در تهیه غذا دارند.

حتما بخوانید:  کسب و کارهای مهاجران کانادا نوآورانه‌تر از خود کانادایی‌ها

تأیید مهر قرمز (read seal) برای سرآشپزها پس از اتمام موفقیت آمیز در امتحان بین استانی، به آشپزهای واجد شرایط اعطاء مي­شود. همچنين گواهینامه سرآشپز، از سوي موسسه آشپزی کانادا فدراسیون سرآشپزها و آشپزهای کانادا (CFCC) به آشپزهاي واجد شرايط اعطاء مي­شود.

سیستم رتبه بندی اکسپرس اینتری (Comprehensive Ranking System-CRS) سریع ترین راه براي مهاجرت از طريق تخصص آشپزي و دريافت اقامت دائم کانادا است که به افراد کمک می کند از طریق تخصص کاری، اقامت کشور کانادا را بدست آورند. در واقع این سیستم که زیر نظر دولت فدرال و بعضی از سیستم­های مهاجرتی استانی است، بهترين گزينه براي مهاجرت به کانادا از طريق آشپزي است.

بهترین راه برای مهاجرت از طريق تخصص آشپزي به کانادا دریافت پيشنهاد شغلي يا جاب آفر به صورت تمام وقت از طرف يک کارفرمای خارجی است.

پیش‌نیاز اساسی مهاجرت از طريق تخصص قنادي و آشپزي دارا بودن مدرک بین‌المللی و مورد تائید کشور مقصد است. درواقع افراد برای اشتغال به کار آشپزي در هر کشوری غیر از زادگاه خودشان، باید مدرک بین‌المللی که مورد تائید کشور مقصد باشد، از مراکز و آموزشگاه‌هاي معتبر داشته باشند. و در کنار آن از سوي يک آشپز حرفه‌­اي توصيه­نامه داشته باشند.

پس از تائید رزومه شغلی افراد از سوی کارفرما، برای مصاحبه با وی زماني تعیین خواهد شد؛ در این مکالمه آنلاین باید فرد متقاضي شخصاً به سؤالات کارفرما پاسخ دهد؛ درنتیجه باید به زبان کشور مقصد (انگليسي يا فرانسه) آشنايي کافي داشته باشد. بعد از دريافت جاب آفر (job offer)، براي مهاجرت از طريق تخصص آشپزي به کانادا بايد رزومه کامل کاري، حداقل سه سال سابقه کار همراه با دريافت حقوق، گواهي عدم سوء پيشينه و سلامت ارائه شود.

 

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق آشپزی

سیستم رتبه بندی برای مهاجرت آشپز به کانادا

در مرحله نخست مهاجرت به کانادا از طريق آشپزي، امتیازات مورد نظر در برنامه اکسپرس انتری با استفاده از سیستم رتبه بندی جامع کانادا محاسبه و مورد ارزيابي قرار مي­گيرد.

در این ارزیابی، شما برای پذیرش درخواست مهاجرت از طريق تخصص آشپزي به کانادا حداقل بايد ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز کل را به دست آوريد. در سیستم رتبه بندی جامع CRS به شاخص هایي مانند سن، مدرک تحصیلی، دانش زبان انگلیسی/ فرانسه، مهارت های همسر، سابقه کار، اثبات تمکن مالی کافی، گواهی تست سلامت، آشنایی با دستورالعمل پخت غذاهای مطرح کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید، رضايت کارفرماي قبلي امتیاز داده مي­شود.

حتما بخوانید:  شرایط و روش های مهاجرت به کانادا از طریق تخصص حسابداری در سال 2021

اگر شما امتیاز لازم را در سيستم اکسپرس انتري (express entry) کسب نمائید، در ليست متقاضیان مهاجرت به کانادا از طريق آشپزي قرار مي­گيريد و از طرف اداره مهاجرت کانادا دعوتنامه براي شما ارسال می​شود و حدود 60 روز فرصت دارید تا درخواست ویزاي مشاغل مهارتی فدرال دهيد.

اگر قصد مهاجرت به کانادا از طريق آشپزي و داشتن شغل آشپري داريد، مدرک لیسانس در رشته هنرهای آشپزی به شما کمک مي­کند تا گزینه های شغلی متعدد در صنعت غذایی کانادا داشته باشيد.

سرآشپزها، کمک سر آشپزها و مدیر تدارکات همگی در زیرشاخه لیسانس در رشته هنرهای آشپزی یا Culinarty arts قرار مي­گيرند.

در سرتاسر کانادا آشپزي جزو مشاغل پرمتقاضی است، زيرا کانادا دارای جامعه­اي چند فرهنگی و چند نژادي است، و این امر تقاضا برای آشپزهای متخصص در غذاهای خارجی را افزایش داده است، کالج های دولتی که آشپزي تدريس مي­کنند تضمین می­کنند که فارغ التحصیلان این رشته مشکلی در کاریابی نخواهند داشت و به راحتي از ميان چند گزينه شغل مورد نظرشان را پيدا مي­کنند. آشپزهای آموزش دیده و آشپزهای شیرینی­پز در کانادا کمیاب هستند.

در دوره های آشپزی در کانادا به علاقه­مندان آشپزي، مديريت غذا و نوشيدني، مديريت آشپزخانه، مهمان­داري و ساير موارد آموزش داده مي­شود.

اين دوره‌­ها مهارت­‌های عملیاتی، فنی و مدیریتی به داوطلبان ایجاد انتقال مي­دهند تا بتوانند در بخش آشپزی و صنعت مهمانداری سرآمد باشند. دوره های محبوب در هنرهای آشپزی شامل تخصص آشپزی، شیرینی و کیک پزی، مدیریت در هنرهای آشپزی، لیسانس مدیریت مهمانداری، لیسانس فناوری پذیرایی و هنرهای آشپزی، عملیات آشپزی، علوم آشپزی، و … است.

اين دوره­‌ها در مقطع کارشناسی و همچنین تحصیلات تکمیلی ارائه مي­شوند. دوره های هنر آشپزی در سطح تکمیلی، حدود سه سال طول مي­کشد.

 

سیستم رتبه بندی برای مهاجرت آشپز به کانادا

مهارت‌های لازم برای مهاجرت به کانادا از طریق آشپزی

آشپزي یکی از هنرهاي بسیار ظریفی است که دقت در کمیت و کیفیت مواد اولیه، استفاده صحیح از وسایل و ابزار و همچنین محیط کار مناسب تأثیر مستقیم بر حاصل کار دارند.

آشپزی از جمله هنرهایی است که ميزان پیشرفت فرهنگی جامعه را نشان می­دهد و مي­توان اين هنر را به مراحل بالایی از ظرافت و زیبایی رساند. به طور کلي مي­توان گفت که مهارت‌هاي مورد نياز آشپز، طبخ و سرو غذا، نظارت و مدیریت، برنامه​ریزی دقیق، توانایی انتقال تکنیک و آموزش به دیگران، خلاقیت و با سلیقه بودن، ارائه خدمات مناسب به مشتری است.

حتما بخوانید:  صنعت نفت و گاز کانادا : بازار کار برای مهاجران

براي مهاجرت از طريق تخصص آشپزي، آشپزها بايد در خرید مواد اولیه، تهیه منو و اطمینان از کیفیت غذا، نظارت بر فعالیت ها آشپزها و سایر افراد آشپزخانه، استخدام کارمندان، آماده سازی غذا و برنامه ریزی برای فعالیت آشپزی، تخمین نیاز مواد اوليه غذایی، هزینه‌های آنها و همچنین نیروی انسانی، آشنايي با تکنیک‌های جدید آشپزی و تجهیزات جدید و آموزش آنها به کارکنان، ایجاد دستورالعمل های جدید متخصص باشند و عملکرد حرفه‌­اي داشته باشند.

جهت ورود به حرفه‌­ي آشپزي، می‌توانید وارد رشته کار و دانش شده و در رشته‌ی قنادی و آشپزی تحصیل نمایید؛ یا در دانشگاه علمی کاربردی در رشته کاردانی آشپزي تحصیل کنید.

جهت کسب مهارت‌های بیش‌تر می‌توانيد با ورود به آموزشگاه‌های خصوصی در دوره‌های آشپزي شرکت کنيد؛ البته پس از فارغ‌التحصیلی و شرکت در دوره‌های آموزشی، باید یک دوره کارآموزی نزد یک آشپز حرفه‌ای بگذرانيد و از وی توصیه‌نامه دریافت کنيد.

در پروسه مهاجرت از طريق تخصص آشپزي به کانادا آنچه که اهميت زيادي دارد، خلاقیت و نظارت دقيق بر تمام مراحل آماده­سازي و توانايي کار براي ساعات طولاني در آشپزخانه است.

 

مهارت‌های لازم برای مهاجرت به کانادا از طریق آشپزی

دستمزد آشپز در کانادا

از جمله بازارهای کار پرمتقاضی برای حرفه آشپزی در کانادا شهرهاي ونکور، ویکتوریا و بریتیش کلمبیا هستند. معمولاً رستوران­‌ها، هتل­‌ها، بیمارستان­‌ها و سايرمراکز مراقبت درمانی، باشگاه‌ها، کشتی­‌ها و … آشپزها را استخدام مي­کنند.

بيشتر کارفرماها به دنبال افراد دارای مدرک دیپلم با 2 تا 4 سال سابقه کار هستند، البته تحصیلات بالاتر مانند مدرک لیسانس آشپزی هم می­تواند جایگزین مناسبي براي سابقه کار باشد.

بر اساس آمار و ارقام ارائه شده در بانک مشاغل کانادا، بین سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۸ حدود ۲۴۶۰۰ شغل جدید در صنعت آشپزي کانادا ایجاد خواهد شد.

برطبق آمار سايت Salary.com متوسط حقوق سرآشپز در کانادا در سال 2020 در حدود 72000 دلار در سال که کمترین میزان دستمزد حدود 35000دلار و بالاترین میزان دستمزد دریافتی 113.000 دلار سالانه می​باشد. میانگين دستمزد آشپز در ساعت ۱۷.۰۹ دلار در ساعت، حداکثر دستمزد ۲۵.۴۵ دلار و حداقل دستمزد۱۲ دلار در ساعت است.

درکانادا میانگین دستمزد کمک سرآشپز حدود 44000 دلار در سال است. ميانگين حقوق دريافتي مدیران تدارکات در حدود 45000 دلار در سال است. مديران تدارکات نيز مانند کمک آشپزها، بايد گواهي ديپلم و سابقه کار مناسب داشته باشند.

 

دستمزد آشپز در کانادا

 

 

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
omidshahi

omidshahi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام برای چت در Whatsapp یکی از کارشناسان را انتخاب کنید.