اقامت دانمارک از طریق سرمایه گذاری

0

کشور دانمارک یکی از جنوبی‌ترین کشورهای اسکاندیناوری با جمعیت حدود 5/5 میلیون نفر است. پایتخت این کشور، کپنهاک و زبان رسمی آن، دانمارکی است. البته، در برخی از مناطق آن به زبان آلمانی و گرینلندی نیز صحبت می‌شود. اقتصاد کشور دانمارک، رتبه‌ی هفتم در جهان را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل است که وضعیت زندگی مردم و سطح رفاه آن‌ها بسیار بالا است و مردم دانمارک به عنوان شادترین و راضی‌ترین مردم جهان شناخته می‌شوند. به همین دلیل است که کشور دانمارک یکی از کشورهای محبوب برای مهاجرت به شمار می‌رود. روش‌های مهاجرت به کشور دانمارک بسیار متنوع است. اما یکی از متداول‌ترین روش‌ها، اخذ اقامت دانمارک از طریق سرمایه گذاری است.

از آنجایی که این کشور دارای اقتصاد پویا و بازار کار گسترده است، هر ساله سرمایه‌گذاران بسیار زیادی جذب آن می‌شوند. سرمایه گذاری خارجی خود به رشد و توسعه اقتصاد کشور دانمارک کمک بسیار زیادی کرده است. اخذ اقامت دانمارک از طریق سرمایه گذاری به روش‌های مختلفی از قبیل ثبت شرکت، کارآفرینی، خرید ملک، خرید اوراق قرضه و غیره صورت می‌گیرد. در این مطلب، به بررسی شرایط، مدارک و همچنین روش‌های مختلف اخذ اقامت دانمارک از طریق سرمایه گذاری می‌پردازیم. 

اخذ اقامت دانمارک از طریق سرمایه گذاری

همانطور که گفته شد، سرمایه گذاری یکی از روش‌های مرسوم اخذ اقامت کشور دانمارک محسوب می‌شود. متقاضی مهاجرت از طریق سرمایه گذاری باید سرمایه زیادی داشته باشد. از سوی دیگر، طی چند سال اخیر با مشکلات مالی روبرو نشده باشد. سرمایه گذاری در کشور دانمارک برای اتباع خارجی به 5 شکل امکان‌پذیر است:

 • خرید ملک
 • ثبت شرکت
 • خرید اوراق قرضه
 • کارآفرینی
 • طرح خودحمایتی

لازم به ذکر است که به منظور اخذ اقامت کشور دانمارک از طریق سرمایه گذاری نیازی به نیازی به تسلط به زبان دانمارکی یا انگلیسی و ارائه مدرک معتبر زبان نیست. در ادامه، هر یک از این روش‌ها را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

خرید ملک در کشور دانمارک

اگر فردی قصد سرمایه گذاری در دانمارک از طریق خرید ملک را دارد، باید اطلاعات مختصری در رابطه با قیمت ملک در این کشور به دست آورد. برای خرید ملک در مرکز شهر به 15 هزار کرون تا 30 هزار کرون به ازای هر مترمربع سرمایه نیاز است. در صورتی که قصد خرید ملک در خارج از شهر را دارید، سرمایه لازم چیزی حدود 12 هزار کرون تا 20 هزار کرون می‌باشد. لازم به ذکر است که این هزینه برای منازل مسکونی است. 

خرید ملک در کشور دانمارک برای کسانی مناسب است که قصد زندگی و در نتیجه اخذ اقامت دائم در این کشور را دارند چراکه به اسناد اقامت دائم در هنگام معامله ملک نیاز است. علاوه بر مدارک اقامت دائم، شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای خرید ملک در دانمارک باید مجوز وزارت دادگستری را نیز ارائه دهند. 

نکته قابل توجه در مورد کشور دانمارک این است که اکثر مردم به زبان انگلیسی تسلط دارند. در نتیجه، خرید ملک در این کشور کار چندان دشواری نیست. در صورتی که به زبان انگلیسی تسلط دارید، پس با هیچ مشکلی روبرو نخواهید شد. در غیر این صورت، می‌توانید از وکلای واجد شرایط و قابل اطمینان در خصوص این روش سرمایه گذاری کمک بگیرید. 

ثبت شرکت در کشور دانمارک

یکی دیگر از روش‌های سرمایه گذاری در کشور دانمارک، ثبت شرکت است. متقاضیان برای ثبت شرکت در کشور دانمارک از دو روش آنلاین یا حضوری می‌توانند اقدام کنند. ثبت شرکت به روش آنلاین بسیار ساده است و در کمترین زمان ممکن صورت می‌گیرد. در حالی که ارائه مدارک و درخواست به صورت حضوری ممکن است تا چندین هفته نیز به طول انجامد.

متقاضیان ثبت شرکت در کشور دانمارک باید از طریق آژانس‌های تجاری این کشور اقدام نمایند. آژانس‌های تجاری زیر نظر وزارت امور اقتصادی کشور دانمارک فعالیت می‌کنند و دفتر مرکزی آن‌ها در پایتخت دانمارک یعنی کپنهاگ قرار گرفته است. 

یکی از نکات قابل توجه در رابطه با ثبت شرکت در کشور دانمارک، داشتن یک شریک کاری تبعه کشور دانمارک است. این فرد باید حداقل 51 درصد از سهام شرکت را به نام خود داشته باشد.

به منظور ثبت شرکت در کشور دانمارک به سرمایه حداقل 125 هزار کرون نیاز است. البته، این مقدار بر اساس نوع شرکت و ثبت آن متفاوت خواهد بود. منظور از ثبت شرکت می‌تواند ثبت رستوران، هتل، مغازه، کارخانه، شرکت مدنی، دفتر نمایندگی، شعبه مستقل و شعبه وابسته باشد. 

دریافت اقامت پس از ثبت شرکت در کشور دانمارک حدود 1 تا 6 ماه به طول می‌انجامد. متقاضی پس از گذشت 5 سال می‌تواند جهت دریافت اقامت دائم خود اقدام کند. در این مدت می‌تواند با فرهنگ مردمان این کشور و زبان دانمارکی آشنا شود. تابعیت کشور دانمارک پس از گذشت 9 سال زندگی متوالی در این کشور به متقاضی داده می‌شود.

انواع شرکت‌ها در کشور دانمارک

کشور دانمارک شامل انواع مختلفی از شرکت است. اما به طور کلی می‌توان شرکت‌های فعال در دانمارک را به شکل زیر تقسیم‌بندی کرد:

 • شرکت خصوصی مسئولیت‌پذیر
 • شرکت سهامی (شرکت دولتی مسئولیت محدود) 
 • شرکت تضامنی
 • شرکت تضامنی مسئولیت محدود
 • مالکیت انحصاری

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در کشور دانمارک

 • کپی از تمام صفحات پاسپورت فرد متقاضی و همراهان
 • آدرس محل سکونت متقاضی در کشور دانمارک
 • مدارک تحصیلی فرد متقاضی
 • مدارک شغلی که نشان دهد متقاضی دارای تجربه کافی در زمینه بیزینس مورد نظر دارد
 • ارائه گواهی یا پرینت حساب بانکی جهت اثبات تمکن مالی موردنیاز

تایید این مدارک توسط سفارت دانمارک حدود 3 تا 4 ماه به طول می‌انجامد. پس از تایید، به متقاضی ویزای کوتاه مدت و اقامت 3 ساله داده می‌شود. متقاضی در این مدت 3 سال باید کسب و کار خود را راه‌اندازی کند، حداقل دو نیروی کار تبعه دانمارک استخدام نماید و حق بیمه نیروهای کاری استخدام شده خود را پرداخت کند. در غیر این صورت، اقامت او تمدید نخواهد شد. 

خرید اوراق قرضه دولتی در کشور دانمارک

از دیگر روش‌های سرمایه گذاری در کشور دانمارک، خرید اوراق قرضه دولتی است. از این طریق می‌توان اقامت دائم کشور دانمارک را به دست آورد. خرید اوراق قرضه در کشور دانمارک به دو صورت سرمایه غیر قابل برگشت و سرمایه قابل برگشت صورت می‌گیرد.

در روش سرمایه گذاری غیر قابل برگشت، متقاضی با خرید مقدار معینی از اوراق قرضه دولتی کشور دانمارک می‌تواند جهت اخذ اقامت دائم خود اقدام نماید.  

در روش سرمایه گذاری قابل برگشت به جای خرید اوراق قرضه، متقاضی می‌تواند پول خود را برای خرید اوراق قرضه در اختیار دولت دانمارک قرار دهد. دولت دانمارک پس از گذشت 5 سال، پول متقاضی را همراه با اقامت دائم پس می‌دهد. لازم به ذکر است که پول متقاضی بدون سود بازگردانده می‌شود. 

کارآفرینی در کشور دانمارک

در سال‌های اخیر، کشور دانمارک تمایلی بسیار زیادی به جذب کارآفرینانی که می‌توانند به توسعه اقتصادی کشور کمک کنند، علاقه نشان داده است. این افراد با حمایت کامل دولت دانمارک می‌توانند طرح تجاری یا بیزنس پلن خود را ارائه دهند. این طرح باید دولت دانمارک را متقاعد کند که موجب توسعه هر چه بیشتر کسب و کارها، تولید داخلی و در نتیجه رشد اقتصادی دانمارک می‌شود. 

به همین دلیل است که کارآفرینی برای افراد واجد شرایط یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به کشور دانمارک از طریق سرمایه گذاری محسوب می‌شود. جهت اخذ اقامت دانمارک از طریق کارآفرینی، نیاز به ثبت کار در کشور دانمارک است. این خود شامل مراحل مختلفی است که متقاضی باید به دقت و با صبر و حوصله طی کند. لازم به ذکر است که ثبت کار در کشور دانمارک با هزینه‌هایی نیز همراه است که متقاضی ملزم به پرداخت است. 

اخذ اقامت کشور دانمارک از طریق کارآفرینی منجر به اقامت 2 ساله می‌شود که البته تا 3 سال نیز قابل تمدید است. یکی از مزایای این روش سرمایه گذاری، امکان اخذ اقامت برای همسر و فرزندان زیر 18 سال است. متقاضی ابتدا باید به دولت دانمارک نشان دهد که توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی حداقل برای سال اول زندگی در این کشور را دارد.

سرمایه گذاری در کشور دانمارک از طریق طرح خودحمایتی

طرح خودحمایتی نیز یکی دیگر از روش‌های اخذ اقامت کشور دانمارک از طریق سرمایه گذاری به شمار می‌رود. طرح خودحمایتی دولت دانمارک نیز به نوعی روش سرمایه گذاری محسوب می‌شود. با این تفاوت که در این روش نیاز به صرف پول و سرمایه نیست.  

افرادی می‌توانند از این طریق مهاجرت کنند که توانایی مالی بسیار خوبی داشته باشند. و بتوانند دولت دانمارک را متقاعد کنند که برای ادامه زندگی نیازی به کار در کشور دانمارک ندارند. معمولاً افراد سن بالا با توان مالی خوب واجد شرایط طرح خودحمایتی هستند.

کشورهای دیگری از قبیل فرانسه و اتریش نیز از این روش مهاجرتی حمایت می‌کنند. لازم به ذکر است که طرح خودحمایتی در سال‌های اخیر مورد حمایت دولت دانمارک قرار نگرفته است و در حالی حاضر، متقاضیان نمی‌توانند از این روش مهاجرتی استفاده کنند. 

استانداردهای سرمایه گذاری و شاخص‌های تاثیرگذار در کشور دانمارک

از جمله استانداردهای مهم سرمایه گذاری در کشور دانمارک، نرخ فساد مالی و مصادره اموال است. همانطور که قبلاً نیز گفته شد، کشور دانمارک دارای سطح رفاه بسیار بالایی است و اختلاف طبقاتی بسیار کمی در جامعه دیده می‌شود. 

همچنین، میزان درآمد اقشار مختلف جامعه تقریباً به یک میزان است. به علاوه، در این کشور به دلیل وضعیت اقتصاد مناسب، فساد مالی بسیار کم است. از طرف دیگر، وضعیت اقتصادی خوب و مرفه بودن مردم دانمارک باعث شده است که مصادره اموال به ندرت رخ دهد. به طور کلی می‌توان گفت که نرخ فساد مالی و مصادره اموال در کشور دانمارک بسیار پایین است. 

یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی کشور دانمارک در سرمایه گذاری متقاضیان، نرخ مالیات است. باید خاطرنشان کرد که دانمارک از جمله کشورهایی است که مالیات بالایی از شهروندان خود می‌گیرد. البته، میزان درآمد مردم نیز به همان اندازه بالا است و به همین دلیل، شهروندان دانمارک مشکلی در خصوص پرداخت مالیات خود ندارند. 

کشور دانمارک برای دادن وام‌های خوب نیز شناخته می‌شود. با این وجود، می‌توان گفت که مقررات بانکی و سیستم وام‌دهی کشور دانمارک بسیار پیشرفته و قابل قبول است. از دیگر شاخص‌های تاثیرگذار کشور دانمارک می‌توان به نرخ بیکاری پایین، بازار رقابت‌پذیر و پویا، سیستم حقوقی شفاف و کارآمد و سیستم قضایی قاطع اشاره کرد. 

مزایا و معایب سرمایه گذاری در کشور دانمارک

اخذ اقامت کشور دانمارک از طریق سرمایه گذاری یکی از بهترین روش‌های مهاجرتی است که مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد. یکی از نکات مثبت در رابطه با این روش مهاجرتی، ساعات کاری کم با حقوق بالا است. 

علاوه بر این، کارآفرین می‌تواند به راحتی نیروی متخصص موردنیاز کسب و کار خود پیدا کند. همچنین، نیروی متخصص چندزبانه زیادی در این کشور مشغول به کار هستند. سیستم استخدام و اخراج نیروی کار در کشور دانمارک بسیار انعطاف‌پذیر است. در این روش مهاجرتی، نیازی به مدرک معتبر زبان انگلیسی یا حتی دانمارکی نیست. روش سرمایه گذاری برای اخذ اقامت دانمارک نیازی به ارائه اسناد رسمی نیست.

از نظر شاخص‌های اقتصادی، دانمارک دارای کمترین میزان فساد مالی و مصادره اموال است. به همین دلیل، این روش مهاجرتی برای کسانی که دارای وضعیت مالی مناسبی هستند و قصد زندگی دائم در یک کشور مرفه دارند، توصیه می‌شود. 

یکی از معایب سرمایه گذاری در کشور دانمارک، جهت اخذ اقامت، مالیات بالای این کشور است. به علاوه، هزینه‌های زندگی و املاک در کشور دانمارک نیز نسبت به سایر کشورهای اسکاندیناوی بیشتر است که به دلیل سطح کیفیت بالای زندگی است. پیش از اقدام برای سرمایه گذاری و اخذ اقامت دانمارک مطمئن شوید که می‌توانید به راحتی از پس هزینه‌های زندگی این کشور برآیید. 

از دیگر معایب سرمایه گذاری در دانمارک می‌توان به این مورد اشاره کرد که بازار اقتصاد این کشور به شدت وابسته به بازار بین‌المللی است. در نتیجه، نوسانات در بازار بین‌المللی ممکن است تاثیر منفی در سرمایه گذاری شما داشته باشند. 

سخن پایانی

کشور دانمارک یکی از مرفه‌ترین کشورهای جهان به حساب می‌آید. این کشور به دلیل اقتصاد پیشرفته و بازار جهانی بزرگ و متنوع یکی از بهترین گزینه‌های سرمایه گذاری است. به عبارت دیگر، اخذ اقامت کشور دانمارک از طریق سرمایه گذاری یکی از مطمئن‌ترین روش‌های مهاجرتی برای افرادی است که وضعیت مالی خوبی دارند. 

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در کم‌ترین زمان ممکن و با صرف هزینه منطقی برای راه‌اندازی یک کسب و کار صورت می‌گیرد. همچنین، به منظور اقدام از این طریق نیازی به ارائه مدرک زبان و اسناد رسمی نیست. متقاضی می‌تواند به صورت آنلاین جهت سرمایه گذاری اقدام نماید. 

اخذ اقامت کشور دانمارک از طریق سرمایه گذاری به معنی برخورداری از امکانات رفاهی، خدمات درمانی  نظام آموزشی رایگان و بسیار پیشرفته و کیفیت زندگی بسیار بالا است. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.