مهاجرت به یونان از طریق کار در سال 2021

0

یکی از گزینه های موجود برای ایرانیان خواهان مهاجرت به اروپا، فعالیت شغلی در کشور یونان می باشد. متقاضیان می توانند در این کشور مشغول به کار شده و درآمد خود را طبق استانداردهای موجود در آن افزایش دهند. کار در یونان می تواند مزایای متعددی را به متقاضیان ایرانی اعطا نماید. اما در کنار آن مسائل شایان توجه دیگری وجود دارد. متقاضیان کار در یونان بایستی عوامل متعددی را مانند نرخ بیکاری در این کشور بررسی نمایند.اگر قصد مهاجرت به یونان را دارید، اقامت یونان از طریق کار می تواند راهی مطمئن و سریع برای مهاجرت باشد. این کشور توسعه یافته به روش های مختلفی اجازه کار و کاریابی  به افراد می دهد. همچنین قوانین مهاجرت به یونان پیچیدگی های مخصوص به خود دارد.امید است که مطالب فوق توسط موسسه رهپویان مهاجر بتواند برای شما مفید باشد.

شرایط اقامت کاری در یونان 2021

کشور یونان دارای فرهنگ و تمدن غنی است که عمده درآمد آن از طریق گردشگری و جذب توریست است .از سال 2008 میلادی کشور یونان دچار بحران اقتصادی شد و حتی چندین بار تا مرز ورشکستگی هم پیش رفت.
اما در طول چند سال اخیر، گسترش روز افزون مهاجران کشورهای دیگر، در اقتصاد این کشور رشد چشم گیری داشته است که در این میان، مهاجرت کاری به یونان نیز جایگاه ویژه ای دارد.
کشور یونان عضو اتحادیه اروپا و پیمان شینگن می ‌باشد و افراد به راحتی می توانند به سایر کشورهای عضو پیمان شینگن سفر کنند. واحد پول کشور یونان، یورو می‌باشد. کشور یونان حدود 6000 جزیره دارد که 227 جزیره آن قابل سکونت است و بسیاری از ثروتمندان را به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب و متعادل، جذب خود کرده است.

همچنین یونان را می توان به عنوان یکی از محبوب ترین کشورهای اروپایی توصیف کرد. این کشور که در چهارراه اروپا واقع شده و مهد تمدن غربی محسوب می شود و از شمال با مقدونیه شمالی و بلغارستان، از شمال غربی با آلبانی و از شمال شرقی با ترکیه مرز مشترک دارد.
در حال حاضر جمعیت آن در حدود 11 میلیون نفر تخمین زده شده است. همچنین زبان رسمی این کشور نیز یونانی است و فرصت های کاری مختلفی برای متخصصان و نیروی کار ماهر خارجی وجود دارد. به همین منظور دانستن زبان یونانی می تواند کمک فراوانی در پیشرفت و توسعه هر فرد شود. علاوه بر این، کم بودن هزینه های زندگی در این کشور نیز موجب جذب مهاجران زیادی شده است.

 

شرایط اقامت کاری در یونان 2021

روش های اخذ ویزای کار در یونان 2021

 

اقامت از طریق دریافت پیشنهاد کاری

متقاضیان کاریابی در یونان باید با ویزای کوتاه مدت 30 روزه وارد خاک یونان شوند. آنها باید پس از برقراری ارتباط با یک شرکت و یا کارفرمای یونانی تأییدیۀ آن را کسب کنند و سپس به کشور خودشان بازگردند. در این میان کارفرما می بایست پیشنهاد شغلی خود را به ادارۀ استخدام نیروی کار و وزارت کشور یونان ارائه دهد. در مواردی این احتمال وجود دارد که کل فرآیند جذب این نیرو حتی تا یک سال هم طول بکشد. بعد از طی مراحل فوق، فرد موفق به اخذ اقامت یک سالۀ یونان شده و با گذشت یک سال و در صورت داشتن قرارداد امکان تمدید اقامت برای فرد وجود دارد.

اقامت از طریق کار پس از تحصیل

دانشجویان فارغ التحصیلی که موفق به استخدام شدند می توانند اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری بدل کنند. سوالی که در ذهن متقاضیان به وجود می آید این است که پس از پایان تحصیلات که با پایان ویزای تحصیلی مصادف می شود، چگونه می شود کارفرمای مورد نظر را پیدا و تاییدیه ها را از او گرفت. پاسخ این است که دولت یونان پس از فارغ التحصیلی دانشجویان بین المللی به آن ها فرصت کوتاهی که معمولا 6 ماهه است می دهد. این اقامت 6 ماهه برای این است که دانشجوی فارغ التحصیل شده فرصت یابند تا کار مورد نظر خود را در یونان پیدا کنند.

در صورت پیدا کردن شغل مورد نظر می توان تاییدیه اقامت کاری یونان را از کارفرما گرفت تا اقامت تحصیلی به اقامت کاری تبدیل شود. در صورت دریافت اقامت کاری به مدت 5 سال پیاپی و پرداخت مالیات، دانشجوی فارق التحصیل می تواند اقامت دائم را دریافت کند.

 

حتما بخوانید:  مهاجرت به یونان و شرایط اخذ اقامت دائم یونان در سال 2021

اقامت یونان از طریق کار پس از تحصیل

 

اقامت از طریق کار آفرینی در یونان

اگر متقاضی بخواهد برای ثبت شرکت در یونان اقدام کنند باید حدودا مبلغ 300000€ (یورو) سرمایه داشته باشد. متقاضی باید یک بیزینس پلن با توجیه اقتصادی ارائه دهد. بیزینس پلن باید به زبان یونانی ترجمه شود. برای تاسیس شرکت در این کشور باید حداقل 10 کارگر در این شرکت استخدام شوند. حتما 3 نفر از این تعداد باید جزء شهروندان کشور یونان باشند.

جهت خود اشتغالی در کشور یونان متقاضی بایستی اقامت این کشور را برای مدت 12 ماه اخذ کرده باشد. وزارت امور داخلی در کشور یونان باید حتما طرح های اقتصادی ارائه شده را تایید نماید. مشخص شود که با این طرح به اقتصاد کشور یونان کمک می شود. افراد باید مبلغ 60000€ (یورو) در حساب بانکی خود پس انداز کرده باشند.

 

اقامت از طریق کار آفرینی در یونان

نرخ بیکاری در کشور یونان 2021

باید به یک واقعیت تلخ درمورد شرایط بازار کار در یونان  اشاره کرد و آن اینکه شرایط کاری در یونان همانند حال و روز اقتصادی این کشور چندان مناسب مهاجران خارجی نیست. نرخ بیکاری بالاتر از متوسط اروپایی، متوسط درآمدی پایین تر از متوسط اروپایی، هزینه زندگی به مراتب بالا و غیره همه و همه یونان را به مقصد کاری نامطلوبی برای مهاجران تبدیل می کند. اما با این حال ظاهرا از امسال و با تمهیدات دولت یونان وضعیت کسب و کار در این کشور سامانی یافته و  نرخ بیکاری پله به پله درحال کاهش است.

نرخ بیکاری در یونان در ابتدای سال 2021 به 16.1% رسیده است.

به طور کلی اگر شما از شهروندان اتحادیه اروپا هستید برای کار کردن در یونان احتیاج به مجوز خاصی ندارید اما اگر از کشوری غیر از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا به یونان می آیید کار برای شما سخت خواهد شد! مانند بسیاری از کشورهای اروپایی اجازه کار در یونان به واسطه یک درخواست کار و دعوت نامه کاری از سوی یک کارفرمای یونانی می باشد. به طور کلی شما باید دارای تحصیلات یا تخصص خاصی باشد که بتوانید توسط کارفرمایان یونانی جذب شوید و جواز اقامت از طریق کار در یونان را دریافت کنید.

در حقیقت، کشور یونان برای مهاجران خارجی ابتدا ویزای ورود به یونان و سپس اجازه کار و اقامت در این کشور را صادر می ‌کند. ظرف مدت 30 روز از زمانی که شما وارد کشور یونان می ‌شوید باید برای اجازه کار در دفتر پلیس محلی یا شهرداری ها ثبت نام کنید و درخواست دهید. این مجوزهای اقامت می توانند با توجه به شرایط پرونده شما از 1 سال تا 5 سال معتبر باشند.

 

نرخ بیکاری در کشور یونان 2021

مدارک مهاجرت اقامت کاری به یونان از طریق اخذ ویزای کار

اخذ ویزای کاری کشور یونان برای افرادی که می خواهند به کشور یونان از طریق کار مهاجرت داشته باشند، ارائۀ مدارک مورد نیاز سفارت این کشور الزامی است.
همچنین باید به این نکته توجه داشت که هرگونه نقص در این مدارک می تواند روند کار را متوقف کند و یا حتی از طرف سفارت این کشور پرونده را مردود اعلام کنند. لذا باید کوشید تا به درستی مدارک مورد نیاز را جمع آوری و ارسال کرد.

مدارک لازم جهت اجازه اقامت در یونان از طریق کار به شرح زیر می‌باشد:

 1. گذرنامه فرد متقاضی اقامت در یونان به همراه کپی از آن
 2. دو قطعه عکس ۶*۴ از فرد متقاضی
 3. ویزای فرد متقاضی جهت اجازه اقامت در یونان از طریق کار
 4. گواهی بهداشت از یک بیمارستان دولتی
 5. گواهی بیمه سلامت فرد متقاضی برای اقامت در یونان
 6. سند یا اجاره نامه مسکن در یونان
 7. نامه تمکن مالی فرد متقاضی در اقامت یونان از طریق کار
 8. اثبات پرداخت هزینه های مورد نیاز برای اداره مالیات یونان

 

مدارک مهاجرت اقامت کاری به یونان از طریق اخذ ویزای کار

دریافت مجوز کار در یونان

فرد پس از ورود به کشور یونان باید ظرف مدت 1 ماه اقدامات لازم را برای دریافت اجازه کار و اجازه اقامت انجام دهند. افراد برای دریافت این گواهی می توانند به شهرداری ها و ادارات پلیس مراجعه نمایند. مجوز های اقامت در این کشور برای مدت 5 سال صادر می شود.به دلیل طولانی بودن پروسه اعطاء مجوز در بدو ورود اقدامات لازم را برای دریافت اجازه کار و اقامت انجام دهید. متقاضیان باید قبل از اقدام برای دریافت مجوزها، شماره مالیاتی را از اداره مالیات این کشور دریافت نمایند.

دریافت شماره امنیت محلی از AMKA نیز ضروری می باشد. متقاضیان می توانند شماره امنیت محلی را از ادارات بیمه و ادارات خدماتی شهروندان نیز دریافت نمایند. فرد یا وکیل وی می توانند با ارسال درخواست به زبان یونانی به شهرداری های محلی فرم درخواست را دریافت نمایند.

 

حتما بخوانید:  مهاجرت به یونان از طریق تحصیل در سال 2021

دریافت مجوز کار در یونان

 

مدارک لازم جهت تمدید اجازه مهاجرت اقامت کاری به یونان از طریق اخذ ویزای کار

حداقل 60 روز قبل از انقضای اجازه اقامت کاری، بر اساس قوانین مهاجرت اقامت کاری یونان باید یک درخواست برای تمدید اقامت کاری به دفتر محلی شهرداری یا استان محل اقامت کاری ارسال شود. مدارک لازم جهت تمدید اجازه اقامت در یونان از طریق کار به قرار زیر می‌باشد:

 • گذرنامه معتبر فرد متقاضی جهت تمدید اجازه اقامت در یونان از طریق کار
 • کپی از تمام صفحات گذرنامه برای تمدید اقامت در یونان
 • کپی تایید شده از محل اقامت فرد و همچنین مجوز کار اولیه برای تمدید اقامت در یونان از طریق کار
 • فرم تکمیل شده اجازه اقامت از طریق کار در یونان به زبان یونانی
 • بسته به نوع تمدید مجوز مهاجرت اقامت کاری یونان، اسناد اضافی مورد نیاز خواهد بود.

کارگران ساختمانی، پرستاران، کارگران خانگی و همچنین کشاورزان بیمه شده که از طریق تأمین اجتماعی کار می کنند و بیش از یک کارفرما دارند، برای درخواست صدور (یا تمدید) مجوز محل اقامت مجبور به ارائه قرارداد کاری نیستند. اما اگر مجبور به ارائه قرار داد کاری شوند ارائه کپی آن به همراه دو عکس گذرنامه ای لازم است، اما بسیاری از متقاضیان مجبور شده اند چهار عکس ارائه دهند.

 پس از ارسال درخواست، متقاضی یک فرم آبی (bebaiosi) به عنوان رسید رسیدگی به درخواست دریافت می کند. متقاضی ممکن است در این زمان کار خود را شروع کند. اعلانی که در بر گیرنده اجازه اقامت تأیید شده و آماده تحویل است معمولا ارسال نمی شود و متقاضی شخصا مسئول پیگیری برای دریافت اجازه اقامت است. اجازه به صورت برچسب است که در گذرنامه قرار می گیرد. مدیران شرکت های خارجی که به یونان منتقل می شوند معمولاً می توانند در حدود یک ماه اجازه دریافت اقامت یا کار خود را دریافت کنند. سایر متقاضیان باید انتظار داشته باشند فرآیند کارشان از شش تا دوازده ماه از تاریخ درخواست به طول بیانجامد.

مشاغل مورد نیاز یونان

برای اینکه از لیست مشاغل موجو‌د در یونان و همچنین سطح درآمد آگاه شوید باید بر اساس شرایط مورد نیاز و‌ همچنین شغل های موجود در این کشور به عنوان نیروی کار متخصص در خواست ویزای کار دهید و یا کارفرمای مورد نظر خود را پیدا کنید و پس از انجام تست های متنوع جهت اثبات تخصص خود در کار مورد نظر با کارفرما قرار داد عقد نمایید. این قبیل اطلاعات و رشته ها را می توان در وب سایت رسمی دولت یونان پیدا نمود و یا به صورت اینترنتی و از طریق شرکت های کاریابی این امر را به انجام رساند. در زیر لیست مشاغل مورد نیاز یونان را مشاهده می فرمایید:

مشاغل مورد نیاز 2020 یونان
مهندس شبکه مهندس کامپیوتر
مهندس پایگاه داده تکنسین نصب صنعتی
تکنسین اتوماسیون افسر مدیریت کیفیت
سرکارگر معدن افسر ارتقاع تجارت
زنجیره تامین اجرایی مهندس برق
اپراتور دستگاه های خودکار توسعه دهنده وب
پزشک مهندس مکانیک
مدیریت هتل مهندس عمران

 

 

مشاغل مورد نیاز یونان

 

اقامت در یونان از طریق کار و کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا معمولا به افراد متخصص و ماهر غیر اروپایی (بین المللی) که در زمینه های خاصی مهارت دارند تعلق می گیرد. داشتن این کارت به معنی داشتن یک مجوز از اتحادیه اروپا برای زندگی و کار در کشورهای اروپایی مختلف خواهد بود. متقاضیان برای درخواست کارت آبی اتحادیه اروپا باید این شرایط را داشته باشند:

 • گذرنامه معتبر
 • ویزای معتبر به منظور اشتغال در کارهای مورد تقاضا
 • قرارداد کاری معتبر برای یک پست به مدت حداقل برای یک سال که تضمین می کند حقوق فرد حداقل 1.5 برابر متوسط ​​حقوق ناخالص سالانه در یونان است.
 • مدارک تخصصی که از طریق تحصیل یا تجربه حرفه ای به دست آمده اند
 • سابقه بیمه درمانی

کارت های آبی اتحادیه اروپا به مدت دو سال اعتبار دارند. اگر قرارداد کار کوتاه تر باشد، کارت آبی اتحادیه اروپا با همان مدت به همراه سه ماه اضافی به افراد تعلق می گیرد.

میزان حقوق اقامت کار در یونان

 اشخاصی که قصد اقامت از طریق اخذ ویزای کاری یونان را دارند باید از میزان حقوق در یونان اطلاع کافی کسب کنند، زیرا میزان حقوق در این کشور بر اساس ساعت کاری و شغل فرد در آن کار می کند کاملا متفاوت است.  از این روی در این بخش به میزان حقوق در یونان می پردازیم تا بتوانید اطلاعات درستی از میزان حقوق و ویزای کار این کشور کسب کنید.

حداقل حقوق در کشور یونان در حدود 385 یورو در هر ماه (حداقل حقوق و دستمزد) تعیین می گردد و حداکثر حقوق نیز در ماه 12،595 یورو خواهد بود.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی اداره کار یونان میزان متوسط حقوق و دستمزد در این کشور در حدود 2،788 یورو در ماه است که این مبلغ بدین معنی است که تقریبا در حدود 50% مردم یونان درآمد ماهانه کمتر از 2،788 یورو را دارند و نیم دیگر از مردم یونان درآمدشان بیش از 2،788 یورو است.

موسسات کاریابی یونان

مؤسسات و وب سایت هایی در یونان موجود هستند که می توان با کمک آن ها در کشور خود شغل مورد نظر را پیدا کرد و پس از ارسال رزومه و انجام مصاحبه با کارفرما برای دریافت ویزای کاری یونان درخواست نمود. در جدول زیر چند نمونه از مؤسسات و وب سایت ها مربوط به ماریابی را مشاهده می فرمایید:

وب سایت موسسات
Kariera.gr Elpida jobs
Skywalker.gr Innk worldwide
Careerjet.gr iTechScope Recruitment
Psaxnodouleia Randstad Hellas
Jobs.gr Talent job International
Ergasia.gr ANTAMS

 

 

حتما بخوانید:  مهاجرت به یونان از طریق خرید ملک در سال 2021

موسسات کاریابی یونان

 

کار در یونان و بررسی ویزای همراه

با توجه به قوانین مهاجرت کاری یونان در صورتی که فرد ویزای کاری خود را اخذ نموده باشد می تواند به همراه خانواده خود که شامل همسر و فرزندان زیر سن 18 سال وی می‌باشد وارد این کشور شود. بهتر است بدانید ویزای همراه برای اشخاصی که قصد مهاجرت کاری به یونان را دارند در صورتی صادر می شود که فرد متقاضی در ابتدا بتواند در یونان کار مناسب خود را پیدا نماید و وی پس از اشتغال به کار، می تواند درخواست ویزای همراه را نماید و همراهان متقاضی نیز به این شرط می توانند ویزای خود را دریافت نمایند و وارد کشور یونان شوند. شایان ذکر است ویزای همراه مخصوص مهاجرت از طریق اقامت کاری به کشور یونان همانند دیگر کشورها شامل همسر قانونی و فرزندان زیر سن 18 سال خواهد شد. به علاوه در ادامه مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار یونان شرح داده خواهد شد. افرادی که به عنوان همراه فردی که در یونان کار پیدا کرده قصد اخذ ویزای این کشور و الحاق به وی در این کشور را دارند باید مدارک ذیل را ارائه کنند:

 • ارائه مدارک هویتی و شناسایی به همراه ترجمه آنها
 • ارائه اسکن پاسپورت هر یک از همراهان
 • ارائه گواهی پزشکی و سلامت هر یک از همراهان
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • ارائه اسناد ازدواج به همراه ترجمه آنها

 

نتیجه گیری

مهاجرت به یونان از طریق ویزای کاری، نرخ بیکاری یونان و مشاغل مورد نیاز و میزان حقوق مهاجرت به یونان از طریق ویزای کاری را مورد بررسی و تفحص قرار دادیم. یونان کشوری است با رکود اقتصادی بالا و همچنین نرخ بیکاری بشدت زیاد. این کشور در چند سال اخیر تا مرز ورشکستگی پیش رفته و نرخ بیکاری بالای 20 درصد را تجربه کرده است. به دلیل مشکلات اقتصادی و رکود و نرخ بالای بیکاری در یونان بهتر است به جای درخواست ویزای کاری این کشور، به فکر کشور های اروپایی با اقتصاد پایدار و قوی مانند آلمان و همچنین اتریش بود. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.