مهاجرت به مجارستان از طریق تخصص در سال 2021

مهاجرت به مجارستان از طریق تخصص در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

کشور مجارستان که در مرکز اروپا واقع شده است، عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن می‌باشد. همین امر سبب شده تا در سال‌های اخیر سیر مهاجرت افراد برای کار و زندگی در این کشور افزایش بیابد. کشور مجارستان در زمینه‌های مختلفی از جمله علوم پزشکی، فنی و مهندسی و رشته‌های هنر بسیار توانمند است. در این مقاله ما سعی داریم تا به مهاجرت افراد به این کشور از طریق تخصص و اخذ اقامت آن در سال 2021 بپردازیم.

 

مهاجرت به مجارستان از طریق تخصص در سال 2021

رشته محبوب پزشکی در مجارستان

رشته پزشکی در مجارستان جز رشته‌های پردرآمد و موفق به حساب می‌آید. دانشجویان علاقه‌مند به این رشته می‌توانند با هزینه کم در یک کشور اروپایی پیشرفته شروع به تحصیل کنند. به تازگی تدریس پزشکی در دانشگاه‌های مجارستان علاوه بر زبان آلمانی به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. از دلایل انتخاب مهاجران برای تحصیل در این کشور امکان ادامه تحصیل آن‌ها در کشورهای دیگر اروپایی می‌باشد.

 

رشته محبوب پزشکی در مجارستان

دوره‌های برنامه‌ریزی تحصیلی پزشکی در مجارستان

در کشور مجارستان تحصیل تخصص به صورت یک دوره تکمیلی یا postgraduate در رشته پزشکی به حساب می‌آید. این دوره بنا بر برنامه تحصیلی می‌تواند 3 الی 6 سال طول بکشد. نظام تخصص یا رزیدنسی در سال 1999 مطابق با مقررات تخصص‌های پزشکی اتحادیه اروپا (UEMS) تاسیس شد. اغلب برنامه‌های تخصص در مجارستان با اتمام آموزش در پزشکی فوریتی شروع می‌شود. البته در مجارستان دوره‌های اجباری یک ماهه برای تمام رزیدنت‌ها با موضوعات درسی مانند دانش قانون پزشکی پایه، اخلاقیات، مراقبت درمانی و… برگزار می‌شود.

 

دوره‌های برنامه‌ریزی تحصیلی پزشکی در مجارستان

تخصص در زمینه‌های مختلف علوم پزشکی در مجارستان

آموزش عالی در دانشگاه‌های علوم پزشکی مجارستان مانند دبرسن به دانشجویان ارائه می‌شود. دانشکده پزشکی دبرسن در سال 1951 تحت نظارت وزارت بهداشت مستقل شد. این دانشگاه دارای 22 بخش در زمینه علوم پایه و 25 بخش بالینی می‌باشد که در زمینه‌های مختلفی تخصص دارند. جراحی، رادیولوژی، شیمی بالینی، قلب و عروق، پوست، ارتوپدی، دندان پزشکی ارولوژی، زنان و … جزو تخصص‌های این دانشگاه هستند. بیشتر دانشکده‌های پزشکی مجارستان به عنوان بیمارستان شهری نیز فعالیت می‌کنند. این موضوع به دانشجویان کمک می‌کند تا در هنگام گذراندن تحصیلات خود دوره‌های بالینی را هم در آن دانشگاه بگذرانند.

حتما بخوانید:  مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری در سال 2021

 

تخصص در زمینه‌های مختلف علوم پزشکی در مجارستان

شرایط ورود به دانشگاه‌های علوم پزشکی مجارستان

برای پذیرش توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی مجارستان آزمون ورودی می‌باشد. ابتدا متقاضیان بایستی نمره قبول آزمون کتبی ورود به دانشگاه را قبول شوند. بعد از قبولی در آزمون ورودی دانشجویان یک مرحله آزمون مصاحبه با یک استاد برای قبولی نیز دارند. سه دانشگاه سملوایز، پچ و سگد جز بهترین دانشگاه‌های علوم پزشکی برای تحصیل تخصص در این کشور به شمار می‌آیند.

دانشجویان برای درخواست پذیرش توسط یک موسسه آموزش عالی در مجارستان نسبت به نمرات تحصیلی پیشین خود رتبه‌بندی می‌شوند. این رتبه‌بندی به صورت بررسی میانگین نمرات آن‌ها در دوره‌های تحصیلی گذشته است. در بعضی شرایط حتی ممکن است که سوابق کاری آن‌ها در بعضی از دوره‌های گدرانده شده مورد نیاز واقع شود و در این رتبه‌بندی تاثیر بگذارد.

مدارک علوم پزشکی کشور مجارستان جزو معتبرترین مدارک تحصیلی در دنیا به حساب می‌آیند. زمان پذیرش دانشگاه‌های مختلف مجارستان متفاوت است. معمول‌ترین زمان ثبت نام برای ترم پاییز 15 فوریه و ترم بهار 15 نوامبر است.

 

شرایط ورود به دانشگاه‌های علوم پزشکی مجارستان

معادل‌سازی مدرک پزشکی در مجارستان

بحث بسیار مهم در مورد تحصیل تخصص پزشکی در مجارستان موضوع معادل‌سازی مدرک است. دانشجویان متقاضی که موفق به معادل‌سازی مدرک خود نشوند نمی‌توانند برای پذیرش به دانشگاه‌های پزشکی مجارستان اقدام کنند. علت این موضوع نیز عدم پذیرش مدرک پزشکی عمومی آن‌ها است که به آن‌ها اجازه معادل‌سازی را نمی‌دهد. آن‌ها ابتدا باید برای معادل‌سازی مدرک خود اقدام کنند سپس برای پذیرش توسط دانشگاه مورد نظر اقدام کنند. کشور مجارستان برخلاف کشورهایی مانند آلمان، دانمارک، سوئد و نروژ امکان معاد‌سازی وجود ندارد. در کشورهای ذکر شده امکان گذراندن دوره‌های یادگیری زبان و معادل‌سازی مدرک وجود دارد.

 

معادل‌سازی مدرک پزشکی در مجارستان

هزینه شهریه تحصیل در دانشگاه‌های علوم پزشکی مجارستان

هزینه شهریه تحصیل در دانشگاه‌های علوم پزشکی مجارستان نسبت به کشورهای اروپایی دیگر به مراتب مقرون به صرفه‌تر است. هزینه تحصیلی سالانه 12000 الی 15000 یورو می‌تواند گزینه خوبی برای علاقه‌مندان به رشته‌های علوم پزشکی باشد. دانشجویان می‌توانند در کشوری با دانش پزشکی بالا و هزینه کم مدرک تخصص خود را از دانشگاه‌های معتبر کسب کنند.

حتما بخوانید:  ویزای سرمایه گذاری مجارستان در سال 2021

 

هزینه شهریه تحصیل در دانشگاه‌های علوم پزشکی مجارستان

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا و تحصیل در مجارستان

برای اخذ ویزای تحصیلی در کشور مجارستان ابتدا لازم است که مقررات کشور خود را بررسی کنید. شرایط و قوانین برای  تحصیل دانشجویان در مجارستان متفاوت است. شما برای تحصیل ابتدا به مدرک پذیرش از طرف دانشگاه مورد نظر نیاز دارید. معمولا پردازش ویزای هر فرد یک ماه به طول می‌انجامد.

از شرایط مورد نیاز برای تحصیل در دوره تخصص در مجارستان باید به موارد زیر توجه کرد:

 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • ریز نمرات سه سال آخر
 • شواهدی از فعالیت های فوق برنامه، کارآموزی یا کار داوطلبانه
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان ILETS / TOFEL
 • اثبات پرداخت شهریه

همچنین اشخاص برای دریافت ویزای خود نیاز به مدارک زیر دارند:

 • اثبات آدرس محل سکونت در مجارستان
 • فرم درخواست ویزا
 • اثبات وجود بودجه کافی برای تامین هزینه‌های زندگی
 • کپی از صفحه عکس گدرنامه
 • عکس گذرنامه 6 ماه ببشتر نباشد
 • اثبات بیمه درمانی
 • 3 پاکت مهر خطاب به متقاضی

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا و تحصیل در مجارستان

اقامت در مجارستان برای افراد شهروند خارج از اتحادیه اروپا

دانشجویان بین‌المللی که شهروند اتحادیه اروپا نیستند و قصد دارند بیشتر از 90 روز در مجارستان بمانند باید نسبت به اقامت بلند مدت خود اقدام کنند. با ویزای دانشجویی هر کس می‌تواند در مدت زمان تحصیلات عالیه خود اقامت مجارستان را داشته باشد. دانشجویان بعد از اتمام دوره تحصیل خود می‌توانند برای گرفتن اقامت کاری در مجارستان اقدام نمایند. بر اساس قوانین اتحادیه اروپا آن‌ها در صورتی می‌توانند اقامت دائم خود را بگیرند که 5 سال به صورت اقامت موقت در آن کشور زندگی کرده باشند.

با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا هر شخص می‌تواند تا 45 روز بعد از اتمام انقضای اقامت خود آن را به صورت خودکار تمدید کند. البته این موضوع شامل حال کسانی است که خاک مجارستان را ترک نکرده و در آن سکونت دارند. اما اگر کسی از کشور مجارستان خارج شده و تا مدت تاریخ انقضای اقامت خود به این کشور بازنگردد اقامتش باطل می‌شود. آن شخص برای اخذ اقامت مجدد و ادامه تحصیل باید درخواست تازه‌ای در کنسولگری سفارت مجارستان ثبت کند.

حتما بخوانید:  مهاجرت از طریق کار به مجارستان در سال 2021

 

اقامت در مجارستان برای افراد شهروند خارج از اتحادیه اروپا

کار پس از تکمیل دوره تخصص در مجارستان

پزشکان خارجی پس از گذراندن دوره رزیدنسی و داشتن صلاحیت کار پزشکی در مجارستان شانس خوبی برای پیدا کردن کار در این کشور دارند. پزشکی در سال‌های اخیر جزو مشاغل مورد نیاز و پردرآمد کشور مجارستان بوده است. از مزیت‌های دیگر این رشته در مجارستان این است که فرد بعد از طی کردن دوره پری مدیکال (Premedical) خود می‌تواند مدرک دکتری خود را تکمیل کند. این دوره تنها در آمریکا و به پزشکان آمریکایی اعطا می‌شود. همین اتفاق موقعیت مناسبی را برای ادامه تحصیل در کشور آمریکا برای دانشجویان نیز فراهم می‌کند.

 

کار پس از تکمیل دوره تخصص در مجارستان

درآمد پزشکی در مجارستان

میانگین درآمد سالیانه پزشکان در مجارستان حدود 296000 HUF (فورینت) معادل 9142$ (دلار) است. در حالی که میانگین درآمد سالیانه مشاغل ملی مجارستان حدود 128000 (فورینت) معادل 3953$ (دلار) است.  همین موضوع این شغل را جزو مشاغل پردرآمد به حساب می‌آورد. بر اساس داده‌های نظرسنجی نشان داده شده است که یک پزشک سطح اول (1 الی 3) سال تجربه به طور متوسط در سال 233000 HUF (فورینت) دریافت می‌کند. همچنین برای یک پزشک سطح بالا (8+) سال تجربه می‌تواند 375000 HUF (فورینت) حقوق دریافت کند.

 

درآمد پزشکی در مجارستان

سخن پایانی

اگر قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی و کار را دارید مجارستان می ‌تواند مقصد خوبی برای شما باشد. این کشور به واسطه هزینه کم زندگی در آن مقصد دانشجویان زیادی از ایران بوده است. قبل از تصمیم برای مهاجرت ابتدا هدف خود را از تحصیل خود در این کشور، جای مناسب برای اقامت و شرایط کلی آن را بررسی کنید. کشور مجارستان می‌تواند سکو پرتاب خوبی برای اشخاصی که به فکر مهاجرت به اروپا را دارند باشد.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 11 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 11 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *