مهاجرت به ژاپن از طریق تحصیل در سال 2021

مهاجرت به ژاپن از طریق تحصیل در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

تحصیل در ژاپن شبیه اکثر کشورهای دنیا برای کودکان از سن 6 سالگی، از دوره ابتدایی آغاز می شود و به طور کلی هر فرد با گذراندن 9 سال می تواند وارد دبیرستان شود که فرد با 3 سال دوره دبیرستان، یعنی با 12 سال تحصیل می تواند مجوز لازم برای ورود به دانشگاه را در این کشور دریافت کند.مدارس ژاپن دارای استانداردهای آموزشی بسیار بالا و در میان رهبران جهان در دولت از هنر و تکنولوژی و پژوهش هستند. علاوه بر این به فراست فنی، دانشگاه ژاپن نیز بسیار در دیگر رشته های دانشگاهی مانند علوم سیاسی در نظر گرفته است. سیزده دانشگاه در حال حاضر برنامه های تدریس به زبان انگلیسی را ارائه می دهد. درب های ژاپن به دانشجویان بین المللی بسیار باز است. بیش از ۱۳۰،۰۰۰ نفر از دانش آموزان خارجی در هر سال در کشور ژاپن تحصیل می کنند.راهنمای ما توسط موسسه رهپویان مهاجر را بخوانید تا از هر آنچه در مورد تحصیل در ژاپن لازم است آگاهی یابید.

سیستم مدارس در ژاپن

کودکان به دنبال تحصیلات ابتدایی در مهد کودک ها و مراکز مراقبت های روزانه ، به مدارس ابتدایی نقل مکان می کنند و در آنجا 6 کلاس را برای آمادگی ورود به مقطع متوسطه به پایان می رسانند ؛ بنابراین ، کودکان ژاپنی پس از 6 سالگی در آوریل وارد کلاس اول دبستان می شوند ، در یک کلاس معمولی مدرسه ابتدایی حدود 30 تا 40 دانش آموز وجود دارد.

موضوعاتی که دانش آموزان در این مقطع می خوانند شامل ژاپنی ، ریاضیات ، علوم ، مطالعات اجتماعی ، موسیقی ، صنایع دستی ، تربیت بدنی و اقتصاد خانه ( برای یادگیری مهارت های ساده آشپزی و خیاطی ) است ؛ دانش آموزان در این مقطع هنرهای سنتی ژاپن مانند خوشنویسی و هایکو را نیز می آموزند.

در مدارس ژاپن ، دانش آموزان تا رسیدن به سن 10 سالگی هیچ امتحانی نمی دهند و فقط در آزمون های کوچک شرکت می کنند زیرا اعتقاد بر این است که هدف برای 3 سال اول مدرسه قضاوت در مورد دانش یا یادگیری فرزند نیست ، بلکه ایجاد رفتارهای خوب و رشد شخصیت آنها است.

 

مدارس در ژاپن

دریافت کارت اجازه اقامت ژاپن از طریق تحصیل

خارجیانی که وارد این کشور می شوند، در بندر ورودی خود تحت غربالگری مهاجرت قرار می گیرند. کسانی که در این کشور به مدت طولانی (بیش از 3 ماه) اقامت دارند، یک گواهینامه اجازه فرود (برچسب) روی گذرنامه خود ضمیمه می کنند. برای آن ها کارت اقامت صادر می شود. به بازدیدکنندگان کوتاه مدت این کشور که صلاحیت بازدیدکننده میان مدت یا بلند مدت را ندارند، کارت اقامت صادر نمی شود و در عوض اجازه اقامت کوتاه مدت را روی گذرنامه خود ضمیمه می کنند.

به محض دریافت کارت اقامت یک فرد مقیم میان مدت و طولانی مدت، در عرض 2 هفته باید به دفتر محلی شهرداری محل اقامت خود مراجعه کرده و مراحل ثبت نام اقامت را انجام دهند. آدرس آن ها در پشت کارت اقامتشان درج شده است. کارت اقامت کارتی است که توسط آژانس خدمات مهاجرت برای بازدیدکنندگان میان مدت و بلند مدت از این کشور صادر می شود. وقتی تغییراتی در اطلاعات مربوط به اقامت ایجاد می شود، اداره مهاجرت کارت اقامت را مجددا صادر یا اصلاح می کند. همچنین به عنوان «گواهی» اثبات وضعیت اقامت قانونی که توسط وزارت دادگستری تعیین شده استفاده می شود.

این بدان معنی است که وقتی یک فرد خارجی که در این کشور زندگی می کند باید وضعیت اقامت خود را ثابت کند، از کارت اقامت خود (یا گواهی اقامت) استفاده خواهد کرد. کارت اقامت برای اثبات وضعیت اقامت در شرایطی مانند افتتاح حساب بانکی، عقد قرارداد برای تلفن همراه، اجاره اتاق یا شرکت در آزمون های پذیرش در دانشگاه ها یا سایر موسسات استفاده می شود.

 

حتما بخوانید:  مهاجرت به ژاپن از طریق سرمایه گذاری در سال 2021

کارت اجازه اقامت ژاپن از طریق تحصیل

 

مدارک لازم جهت دریافت ویزای دانشجویی

مدارک لازم جهت دریافت ویزای دانشجویی در جدول زیر آمده است:

مدارک توضیحات
فرم درخواست تکمیل و امضاء شده
عکس در اندازه 3*4
گواهی ثبت نام برای دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی
رونوشت برای دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی
گذرنامه
هزینه جابجایی حدود 4000¥ (ین)
اثبات تمکن مالی گواهی دریافت بورسیه تحصیلی، اثبات دریافت پشتیبانی، فتوکپی دفتر بانک و غیره
هزینه تحصیل در ژاپن 2021

تحصیل در دانشگاه های ژاپن چه دولتی و چه خصوصی برای کلیه دانشجویان داخلی و بین المللی توام با پرداخت شهریه است. منتهی قانون کشور ژاپن علاوه بر الزام دانشجویان نسبت به پرداخت شهریه تحصیلی خود همچنین سالانه یک سقف شهریه ای ثابتی را نیز تعیین می کند. شهریه سالانه به خودی خود هر سال در قیمت 585800¥ (ین ژاپن) معین می شود که معادل 5348$ (دلار) می باشد. اما علاوه بر این سطح شهریه ثابت، دانشجویان خارجی در کشور ژاپن هزینه دیگری نیز به عنوان هزینه ثبت نام دارند که فقط در سال اول باید پرداخت شود. هزینه قابل پرداخت برای ثبت نام دانشگاهی در ژاپن نیز حدود 282000¥ (ین) معادل 2575$ (دلار) است.

گذشته ازاین هزینه ها، دانشجویان در ژاپن همچنین مخارج زندگی ماهیانه نیز دارند که به حدود 138000¥ (ین) می رسد. این هزینه ها شامل مخارج غذایی، حمل و نقل، اجاره خانه، تفریحات و سرگرمی و غیره می باشد. مهمترین فاکتور اثرگذار بر روی هزینه های زندگی در ژاپن نیز فاکتور تعیین محل اسکان می باشد. چراکه شهر محل اسکان در ژاپن تاثیر زیادی بر روی هزینه اجاره خانه دارد. مثلا همان طوری که در نمودار پایین هم مشاهده می شود به لحاظ منطقه ای، منطقه شیکوکو با هزینه زندگی 104000¥ (ین) ارزانترین منطقه اما منطقه کانتو شامل توکیو با میزان 154000¥ (ین) گرانترین منطقه ژاپن برای زندگی دانشجوئی محسوب می شود.

 

هزینه تحصیل در ژاپن 2021

تقویم تحصیلی ژاپن

اصولاً سال تحصیلی از آوریل آغاز می شود و در مارس سال بعد به پایان می رسد ، اکثر مدارس یک سیستم سه ترم را با ترم اول از آوریل تا آگوست ، ترم دوم از سپتامبر تا دسامبر و ترم سوم از ژانویه تا مارس به کار می گیرند ، همچنین تعطیلات تابستانی ( از پایان ماه جولای تا اواخر آگوست ) ، تعطیلات زمستانی ( از اواخر دسامبر تا اوایل ژانویه ) و تعطیلات بهاری ( از اواخر مارس تا اوایل آوریل ) وجود دارد.

رشته های محبوب تحصیلی با مدرک دیپلم در ژاپن

طبق آمار گردآوری شده از دانشجویان بین المللی که به ژاپن می آیند ، رشته های تحصیلی محبوب شامل شاخه های پزشکی و همچنین علوم انسانی نظیر حقوق ، حسابداری ، مدیریت و اقتصاد می باشد ، دولت نیز در این زمینه سیستم آموزش عالی خود را تقویت کرده و با ارائه یک آموزش استاندار بین المللی توانسته خود را در این عرصه نمایان سازد.

به عنوان یک جمع آوری کلی باید خاطر نشان شویم که علاوه بر امتحانات ورودی برای تحصیل رشته های فوق و سایر رشته های ارائه شده توسط دانشگاه های ژاپن ، از متقاضیان خواسته می شود که فرم درخواست تکمیل شده ، ریزنمرات تحصیلی ، مدارک مالی کافی برای پوشش شهریه ، منابع علمی ، گذرنامه معتبر و چند عکس به اندازه گذرنامه را ارائه دهند.

تحصیل  کارشناسی در ژاپن

تحصیل دوره کارشناسی در ژاپن به صورت یک دوره 4 ساله انجام می شود برای شرکت در این دوره تمامی دانش آموزان و متقاضیان باید حتما مدرک دیپلم دبیرستان خود را دریافت کرده باشند. در این دوره تحصیلی دانشجویان باید 124 واحد درسی را پشت سر بگذارند البته این مقدار در رشته های تحصیلی دندانپزشکی و پزشکی به حدود 188 واحد نیز می رسد. تحصیل کارشناسی در ژاپن معمولا به زبان ژاپنی ارائه می شود از این رو دانشجویان باید تسلط کافی را به این زبان داشته باشند. البته در برخی رشته های تحصیلی نیز از زبان انگلیسی برای آموزش استفاده می شود و دانشجویان باید قبل از سفر اطلاعات را در خصوص تحصیل در ژاپن در مقطع کارشناسی  به انگلیسی کسب کنند.

 

حتما بخوانید:  مهاجرت پزشکان به ژاپن در سال 2021

تحصیل  کارشناسی در ژاپن

 

تحصیل کارشناسی ارشد در ژاپن

تحصیل کارشناسی ارشد در ژاپن نیز در یک دوره دوساله انجام می شود که برای ورود به آن نیز نیاز به داشتن مدرک کارشناسی است. برای تحصیل در این مقطع تحصیلی علاوه بر داشتن مدارک باید در یک آزمون ورودی همانند کنکور در ایران نیز شرکت کرد و در صورت قبولی در آن آزمون می توان در این مقطع تحصیلی و در دانشگاه های ژاپن به تحصیل مشغول شد. تحصیل در این مقطع شامل 30 واحد درسی است و دانشجو علاوه بر قبولی در آزمون های این دروس باید پایان نامه مناسبی را نیز ارائه و از آن دفاع کند. زبان تحصیل در مقطع لیسانس به زبان ژاپنی است به همین دلیل دانشجویان میبایست با زبان ژاپنی کاملا آشنا باشند البته دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در ژاپن می توانند یکسال قبل از ورود به دانشگاه در کالج های یادگیری زبان ژاپنی شرکت کنند و زبان خود را تقویت نمایند زیرا تمامی دروس و امتحانات در این مقطع به زبان ژاپنی است. بنابراین تحصیل در ژاپن در این مقطع به زبان انگلیسی مقدور نمی باشد.

 

تحصیل دکتری در ژاپن

تحصیل دکترا در ژاپن شامل سه سال تحصیلی است و دانشجویانی حق تحصیل در این مقطع تحصیلی را دارند که مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت و توانسته باشند که از آزمون ورودی نیز امتیاز کامل را کسب کرده باشند. تحصیل در ژاپن در این مقطع تحصیلی در حدود 30 واحد درسی است و شرط دریافت مدرک تحصیلی نیز قبولی در آزمون و ارائه یک پایان نامه بسیار مناسب و دفاع از آن است.

 

تحصیل دکتری در ژاپن

 

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن نیز تقریبا مشابه دیگر کشور های دنیاست تمامی افرادی که توانسته اند مدرک دیپلم دبیرستان خود را دریافت کنند می توانند در آزمون ورودی دانشگاه های ژاپن برای تحصیل در این رشته ها شرکت کنند. دانشجویانی که بتوانند در آزمون ورودی امتیازات لازم را کسب کنند می توانند در رشته های فوق به تحصیل بپردازند. تحصیل دندانپزشکی و پزشکی در ژاپن نیز به دو زبان ژاپنی و زبان انگلیسی امکان پذیر است و تمامی افراد باید حداقل مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6.5 را داشته باشند. تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ژاپن معمولا در حدود 5 تا 6 سال به طول می انجامد و در پایان آموزش در دانشگاه ها دانشجویان این رشته های تحصیلی باید در یک دوره کارآموزی نیز شرکت کنند دوره کارآموزی معمولا یک سال آخر آموزش انجام می شود و شامل کار در بیمارستان ها و درمانگاه هاست.

معرفی جایگاه علمی دانشگاه های ژاپن

یکی از مسائلی که می تواند توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کند، شمار فراوان دانشگاه های ژاپن در میان دانشگاه های برتر جهانی است. در جدول زیر به بررسی این مهم پرداخته ایم.

نام دانشگاه جایگاه QS جایگاه USN
دانشگاه توکیو 24 73
دانشگاه کیوتو 38 125
موسسه تکنولوژی توکیو 56 316
دانشگاه اوساکا 72 252
دانشگاه توهوکو 79 269
دانشگاه ناگویا 110 310
دانشگاه کیوشا 124 329
دانشگاه هوکایدو 139 437
دانشگاه واسدا 189 467

انواع بورسیه تحصیلی ژاپن

ژاپن به دلیل موقعیت خاص جهانی خود و البته ارتباطی که در آن به طور مستقیم و قوی با بخش صنعت برقرار است، امکان بورسیه های فراوان و متفاوت برای دانشجویان واجد شرایط و با استعداد را ایجاد نموده است. علاوه بر آن سفارت ژاپن نیز همواره بورسیه هایی را برای دانشجویان خوب و با استعداد خارجی فراهم می آورد. به دلیل هزینه های بالای تحصیل در ژاپن بیشتر افراد و دانشجویانی که اقدام به مهاجرت تحصیلی می کنند نیاز به بورسیه دارند. از مهمترین برنامه های بورسیه تحصیلی ژاپن برای سال 2021 می توان به برنامه های زیر اشاره نمود:

  • بورسیه MEXT یا برنامه بورسیه دانشگاهی ژاپن تحت حمایت و مدیریت وزارت آموزش ژاپن
  • بورسیه JASSO یا برنامه بورسیه سازمان خدمات دانشجوئی ژاپن

اگر قصد جدی برای مهاجرت تحصیلی به ژاپن دارید و می دانید که از پس هزینه های ابتدایی خود بر می آیید می توانید با خیال راحت قدم بردارید زیرا به احتمال زیاد و با توجه به شرایط ذکر شده در کشور ژاپن بعد از حداقل ترم اول می توانید به راحتی بورسیه تحصیلی دریافت کنید و به ادامه تحصیل بپردازید.

اجازه کار در ژاپن برای دانشجویان

وضعیت اقامت در ژاپن از طریق تحصیل دانشجو فقط با هدف تحصیل در این کشور اعطاء می شود و به همین ترتیب اجازه کار ندارد. با این وجود، اگر در یک دفتر خدمات مهاجرتی منطقه ای یا چنین سازمان رسمی دیگری تقاضای خود را ثبت کنید و به شما اجازه داده شود فعالیت دیگری غیر از آنچه در وضعیت اقامت قبلی مجاز شده انجام دهید. بنابراین، می توانید به صورت نیمه وقت کار کنید.

افرادی با وضعیت اقامت «دانشجویی» که برای اولین بار وارد این کشوز می شوند و به طور قطع بیش از 3 ماه در این کشور زندگی می کنند، می توانند برای انجام فعالیت های دیگری غیر از مجاز بودن در وضعیت اقامت قبلی که در یک کشور مجاز شده است، درخواست مجوز کنند. اگر پس از ورود درخواست می کنید، لطفا این کار را در یک اداره خدمات مهاجرت منطقه ای انجام دهید.

 

حتما بخوانید:  مهاجرت به ژاپن و شرایط اخذ اقامت دائم ژاپن در سال 2021

کار در ژاپن برای دانشجویان

 

سوالات پرتکرار درباره مهاجرت تحصیلی ژاپن

برترین دانشگاه های ژاپن کدامند؟

دانشگاه های توکیو، کیوتو اوساکا و توهوکو از جمله دانشگاه های با رتبه کمتر از 100 در ژاپن هستند.

هزینه تحصیل در ژاپن چه میزان است؟

هزینه تحصیل در ژاپن معادل 3000$ تا 20000$ (دلار) در یک ترم تحصیلی است.

چه کسانی می توانند در دانشگاه های ژاپن تحصیل کنند؟

تنها افرادی که مدرک دیپلم 12 ساله یا مدرک دانشگاهی داشته باشند می توانند برای ادامه تحصیل راهی ژاپن شوند.

آیا فراگیری زبان ژاپنی برای تحصیل در ژاپن الزامی است؟

خیر، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ژاپن برای دانشجویان فراهم شده است.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 14 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 14 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *