مهاجرت به ژاپن و شرایط اخذ اقامت دائم ژاپن در سال 2021

مهاجرت به ژاپن و شرایط اخذ اقامت دائم ژاپن در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

کشور ژاپن، کشوری زیبا و آمیخته ای از بزرگداشت سنت های قدیمی و جلوه های فوق پیشرفته عصر جدید است. ژاپن دومین کشور صنعتی جهان و سومین کشور از نظر اقتصادی در جهان است.تمامی افراد خارجی، حتی کسانی که مقیم ژاپن هستند، برای ورود به ژاپن باید اثر انگشت و عکس آنها گرفته شود.این عمل برای جلوگیری از اقدامات تروریستی انجام میشود. افراد زیر 16 سال و چند گروه خاص، مانند دیپلمات ها و مقامات عالی جز این قانون نمیباشند.

اگر شهروند یکی از 50 کشوری هستید که ژاپن با آنها توافقتنامه معافیت ویزای عمومی دارد، برای ورود به این کشور به عنوان یک گردشگر، تنها باید یک پاسپورت معتبر داشته باشید. در غیر این صورت حتما به ویزا نیاز دارید. گردشگران میتوانند تا حداکثر 90 روز اقامت ژاپن داشته باشند .ژاپن کشوری است که قوانین تابعیت آن مبتنی بر اصل خون است، بدان معنی که اعطای تابعیت از خون ناشی می‌شود نه اینکه هرگاه کسی در خاک آن کشور متولد گردد بتواند تابعیت آن کشور را تحصیل نماید.با ما همراه باشید تا راه‌های تحصیل تابعیت و شهروندی ژاپن را مورد بررسی قرار دهیم.

 

مهاجرت به ژاپن و شرایط اخذ اقامت دائم

شرایط اخذ اقامت دائم ژاپن

 •  سابقه کیفری نداشته باشد.
 •  مالیات و بیمه خود را در طول مدت اقامت در ژاپن پرداخت کرده باشد.
 • متقاضی به مدت 10 سال به طور متوالی پیش از درخواست در ژاپن زندگی کرده باشد.
 • بیش از 3 سال از ازدواج فرد با یک تبعه ژاپنی گذشته باشد و حداقل یک سال در ژاپن زندگی کرده باشد.
 • متقاضی به مدت ۴ سال و ۶ ماه به صورت متوالی در وضعیت متخصص بسیار ماهر (HSP) بوده باشد .
 •  ثبات مالی داشته باشد ( درآمد سالانه یک زوج باید بیش از 4000000 ین و در آمد یک زوج و یک فرزند باید بیش از 4500000 ین باشد.)

 

شرایط اخذ اقامت دائم ژاپن

مدارک لازم جهت اخذ اقامت دائم ژاپن

 • گذرنامه
 • کارت اقامت کنونی
 • یک قطعه عکس ۳ در ۴ تمام رخ با پس­زمینه­ ساده
 • یک تمبر درآمد ۸۰۰۰ ین که میتوانید از اداره پست یا از فروشگاهی واقع در طبقه­ی اول اداره مهاجرت توکیو خریداری کنید.
 • ارائه فرم درخواستی که از وب­سایت اداره مهاجرت دانلود کرده اید (با فرمت پی­‌دی­‌اف یا اکسل)  
 • ضمانت ­نامه (با فرمت پی‌­دی­‌اف): بهتر است این ضمانت نامه توسط یک تبعه­ ژاپنی امضا شود. توجه داشته باشید که این شخص هیچ مشکل قانونی نداشته باشد. اداره مهاجرت این روش را بکار بسته تا بررسی کند که آیا شما واقعاً با جامعه­ ژاپنی ارتباط برقرار کرده‌اید یا خیر.
 • یک انگیزه ­نامه که دلیل شما را برای درخواست اقامت دائم شرح میدهد و شامل خلاصه‌­ای از کمک­‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی یا سایر زمینه‌‌ها از سوی شما به کشور ژاپن باشد.

 

کارت اقامت

برای همه ی ساکنان خارجی جدید، پس از ورود به ژاپن در Narita، Haneda، Kansai یا فرودگاه Chubu، کارت اقامت صادر میشود. ساکنان جدیدی که از طریق بنادر مختلف وارد می شوند می توانند کارت های خود را از دفاتر شهرداری دریافت کنند.

کارت اقامت سند و مدرکی مهم برای باز کردن حساب بانکی، خریدن تلفن همراه، تطبیق گواهینامه ی رانندگی و فعالیت هایی از این قبیل است. این کارت اطلاعات شخصی فرد، از جمله آدرس فعلی، وضعیت اقامت و مدت اقامت را نشان میدهد. ساکنان خارجی باید همه جا کارت های اقامت خود را به همراه داشته باشند .

 

کارت اقامت

 

تمدید مجوز اقامت

اکثر وضعیت های اقامت برای دوره های 3 ماهه تا 5 ساله هستند. اگر بخواهید مدت زمان طولانی تری در ژاپن بمانید باید قبل از تاریخ انقضای مدت زمان اقامت فعلی، از اداره مهاجرت ژاپن درخواست کنید.

در صورتی که شرایط های لازم را داشته باشید پروسه ی این درخواست تقریبا آسان است. به طور معمول چند روز یا چند هفته طول می کشد تا به درخواست شما رسیدگی شود. و شما در این مدت زمان میتوانید در ژاپن بمانید، حتی اگر مجوز اقامت قبلی شما منقضی شود.

 از دست دادن تابعیت ژاپن

بر اساس ماده 11 قانون تابعیت و شهروندی ژاپن مواردی که باعث از دادن تابعیت این کشور می‌شود عبارتند از:

 1. هرگاه تبعه ژاپن بر اساس اراده خود تابعیت کشور دیگری را تحصیل نماید؛
 2. در صورتی‌که تبعه ژاپن، تابعیت کشور دیگری را نیز تحصیل کرده باشد و قانون آن کشور، وی را مجبور به ترک تابعیت و اقامت در ژاپن نماید، در این صورت شخص، تابعیت و اقامت در ژاپنی خود را از دست خواهد داد ولی اگر دولت مقابل وی را مجبور به ترک تابعیت ننماید وی می‌تواند همچنان به تابعیت و اقامت در ژاپنی خود باقی بماند.

مهاجرت کاری به ژاپن

با توجه به این که کشور ژاپن نسبت به کشورهای آسیایی صنعتی و پیشرفته است، فعالیت ها و برنامه های زیادی نیز برای به کار گیری افراد در این زمینه های کاری دارد. یکی از این برنامه هایی که کشور ژاپن برای جذب نیروی کار فرآهم کرده است، اخذ ویزای نیروی کار ماهر خارجی می باشد که در سه فعالیت شغلی، نیروی کار جذب می کنند. تقسیم بندی فعالیت های شغلی نیروی کار ماهر مورد نیاز برای کار در ژاپن، به 3 زمینه کاری تقسیم می شود. در این 3 دسته فعالیت های همچون فعالیت های تحقیقاتی پیشرفته آکادمیک، فعالیت های تکنیکی یا تخصصی پیشرفته و فعالیت های مدیریت بازرگانی پیشرفته را شامل می شود.
متقاضیان مهاجرت کاری به ژاپن ابتدا باید در یکی از این زمینه های شغلی فعالیت داشته باشند و همچنین نیاز به یک پیشنهاد کار از یک کارفرمای ژاپنی دارند. علاوه بر این شرایط، کشور ژاپن شرایطی در این زمینه دارد که باید حداقل 70 امتیاز در سیستم امتیاز بندی ویزای کار ژاپن کسب نمایند. مواردی همچون مدرک تحصیلی، سابقه کار، درآمد سالیانه و دانش زبان در سیستم امتیازبندی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

ویزای جذب نیروی کاری متخصص خارجی کشور ژاپن که اغلب با عنوان ویزای HSP یا HSFP نیز شناخته می‌شود، برای جذب نیروی کار ماهر به بازار کار این کشور طراحی شده است. HSP  یک ویزای ویژه با مزایای بیشتری نسبت به ویزای کار استاندارد این کشور می باشد که برای نیروی کاری با استعداد خارجی، با مهارت‌های پیشرفته و تخصصی طراحی شده است. باید توجه داشت که گرچه HSP یک ویزای ویژه است اما همچنان یک نوع ویزای کار است، بنابراین بدون داشتن یک پیشنهاد کار از یک کارفرمای ژاپنی امکان دریافت این نوع ویزا وجود نخواهد داشت.

 

حتما بخوانید:  مهاجرت به ژاپن برای کار در سال 2021

مهاجرت کاری به ژاپن

 

اقامت ژاپن از طریق تحصیل

یکی دیگر از راه های اخذ اقامت ژاپن، مهاجرت از طریق تحصیل است. متقاضیان ادامه تحصیل در ژاپن (بجز افرادی که قصد تحصیل به صورت کوتاه مدت یا قصد شرکت در دوره‌های زبانی را دارند) میبایست برای اخذ ویزای دانشجویی در سفارت و یا کنسولگری ژاپن اقدام کنند. برای اخذ ویزای تحصیلی ژاپن باید تمکن مالی و صلاحیت علمی و تحصیلی لازم را داشته باشید. این ویزا 3 ماه اعتبار دارد و میتوان هر 3 ماه آن را به مدت 4 سال تمدید کرد.

 

اقامت ژاپن از طریق تحصیل

 

محدودیت های کاری برای دانشجویان

بیاد داشته باشید که دانشجویان اجازه شرکت در هر نوع فعالیتی را ندارند و جهت انجام هر کاری باید مجوز لازم را از اداره مهاجرت دریافت کنند. بنابراین دانشجویانی که میخواهند در کنار تحصیل کار کنند باید مجوز آن را از اداره مهاجرت دریافت کنند و پس از آن میتوانند 4 ساعت در هفته کار کنند که البته در تعطیلات 8 ساعت کار نیز مجاز میباشد.

دانشجویان در مدت تحصیل در ژاپن با موقعیت های کاری آشنا می‌شوند و از آنجایی که ژاپن همواره به نیروی کار متخصص نیاز دارد، میتوانند پس از اتمام دوره تحصیل و یافتن شغل مورد نظر، نوع ویزای خود را تغییر داده و اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کنند.

 

محدودیت های کاری برای دانشجویان

اقامت ژاپن از طریق تولد

در ماده 2 قانون تابعیت آمده است که طفل در موارد زیر دارای تابعیت و شهروندی ژاپن خواهد بود:

– هرگاه در زمان تولد طفل، پدر یا مادر وی تبعه ژاپن باشد.

– هرگاه پدر طفل قبل از تولد وی فوت نماید و تابعیت و شهروندی ژاپن را داشته باشد طفل نیز تابعیت و شهروندی ژاپن را تحصیل خواهد نمود.

– هرگاه والدین طفل نامعلوم و یا اینکه بدون تابعیت باشند و طفل در خاک ژاپن متولد گردد وی تابعیت و شهروندی ژاپن را تحصیل خواهد نمود.

 

اقامت ژاپن از طریق تولد

 

اقامت ژاپن از طریق ازدواج

ازدواج نیز یکی از راه‌هایی است که می‌تواند به اخذ اقامت ژاپن منجر شود. برای اینکه بتوانید از طریق ازدواج برای اخذ اقامت دائم ژاپن اقدام کنید باید 5 سال بدون وقفه در این کشور زندگی کرده و هیچگونه سابقه کیفری نداشته باشید.  در صورت اخذ اقامت ژاپن پس از ازدواج، حتی پس از طلاق نیز اقامت شما نقض نخواهد شد و شما همچنان شهروند ژاپنی باقی میمانید. اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که رسیدگی به فرآیند طلاق اتباع خارجی در دادگاه‌­های ژاپنی چندان خوب پیش نمی­رود. در نتیجه توصیه ما این است که هیچ گاه از این راه برای اخذ اقامت ژاپن سوء استفاده نکنید.

 

اقامت ژاپن از طریق ازدواج

مدارک لازم جهت اقامت ژاپن از طریق ازدواج

برای اخذ اقامت ژاپن از طریق ازدواج باید مدارکی به اداره مهاجرت ژاپن تسلیم شود تا جواز ازدواج صادر گردد. این مدارک عبارتند از:

 • شناسنامه (جهت اثبات نداشتن همسر)
 • تاییدیه پزشکی متناسب با قوانین ژاپن
 • مدارکی دال بر تمکن مالی برای اداره زندگی در ژاپن

در صورت تایید مدارک از سوی اداره مهاجرت ژاپن، ثبت ازدواج ضروری است. لازم به ذکر است که برای ثبت ازدواج در ژاپن به 2 شاهد نیاز است. مدارک لازم برای ثبت ازدواج در ژاپن عبارتند از:

 • دو شاهد عاقل و بالغ
 • گواهی صلاحیت ازدواج
 • کارت ثبت نام فرد خارجی
 • امضای گواهی ازدواج بوسیله زن و شوهر

 

حتما بخوانید:  مهاجرت پزشکان به ژاپن در سال 2021

مهاجرت سرمایه گذاری به ژاپن

ثبت شرکت در کشور ژاپن اصلاً آسان نیست. در این زمینه دسته بندی های مختلفی دیده می‌شود و توجیه اقتصادی بسیار مهم است. دو راه اساسی برای ثبت شرکت در کشور ژاپن دیده می‌شود که مورد اول ثبت شرکت با مسئولیت محدود و گزینه دوم باز کردن شعبه یا نمایندگی از شرکت فعال است. در نظر داشته باشید که مزیت ثبت شرکت با مسئولیت محدود به این صورت است که نیازی نیست شخص از ابتدا مبلغی در حساب شرکت قرار دهد و با یک سرمایه حداقلی می‌تواند فعالیت خود را به طور دقیق و روتین آغاز نماید. در این روش نیاز است که به طور دقیق مکان شرکت مشخص باشد.

شخص ثبت کننده شرکت به عنوان مدیر شرکت می‌تواند فردی غیر ژاپنی باشد اما نیاز است که حداقل یک مدیر دیگر نیز برای شرکت معرفی شود که ژاپنی است هم‌چنین باید یکی از کارمندان شرکت، ژاپنی باشد. شرکت باید حداقل یک سهام‌دار داشته باشد که می‌تواند از هر ملیتی باشد.

مدارکی که برای ثبت شرکت در ژاپن نیاز است به این صورت است که باید طرح اقتصادی قابل توجیه ارائه شود و البته به زبانی شفاف نیازمندی های شرکت مشخص شود. نیاز است که مدارک شناسایی از جمله گواهی تولد و همینطور مدارک هویت ارائه شود. افراد باید مدارک بانکی و مالی ارائه دهند. برای ثبت شرکت در ژاپن نیاز است که هزینه ترجمه مدارک پرداخت شود، دریافت مجوزهای لازم هزینه دارد و همینطور تمبر و دریافت مجوز نیز هزینه مخصوص به خود را دارد. در این کشور هزینه ای که برای مکاتبات و ارسال گزارش برای مالیات در نظر گرفته می‌شود نیز باید به طور دقیق لحاظ شود.

مزایای ثبت شرکت در کشور ژاپن این است که انجام کسب و کار را ساده تر می‌کند. این موضوع بر اساس شاخص های آزادی اقتصادی این کشور ارزیابی شده است. اقتصاد قوی در ژاپن پابرجا است و هر سال شاهد رشد اقتصادی این کشور هستیم که هزینه های مصرف را در وضعیت نرمال قرار می‌دهد.

تصویر مثبتی از ژاپن در دنیا است و این کشور زیرساخت های خوبی را فراهم ساخته است. در نظر داشته باشید که دولت ژاپن در زمینه اقتصادی این کشور تصمیم جدی و درستی گرفته است که می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. ژاپن یکی از کشورهایی است که توانسته فضای درآمدزایی روتین را فراهم سازد.

ثبت شرکت در کشور ژاپن بر اساس استانداردهای بالای حاکمیتی صورت می‌گیرد؛ به این ترتیب در این کشور حاکمیت صحیحی دیده می‌شود. در نظر داشته باشید که وضعیت مالی از بخش های بسیار مهم اقتصاد هر کشور است که کشور ژاپن در آن موفق بوده است.

مهاجرت سرمایه گذاری به ژاپن

مهاجرت توریستی به ژاپن

برای اخذ ویزای توریستی کشور ژاپن باید مدارک لازم را تهیه نمایید. افراد باید گذرنامه معتبر داشته باشند. نیاز است که یک نسخه فرم تقاضای ویزا وجود داشته باشد. افراد باید قطعه عکس سایز 4 در 4 و نیم داشته باشند نیاز است که برنامه سفر به همراه رزرو هتل ارائه شود. نیاز است که شناسنامه افراد به همراه ترجمه ارائه شود. باید پرینت گردش حساب سه ماه اخیر و زمان صدور گواهی حساب ارائه شود. افراد باید گواهی اشتغال به کار با ذکر حقوق داشته باشند.شرایط اقامت در کشور ژاپن به طور دوره ای مشخص می شود.

زمان مورد نظر برای بررسی مدارک به طور معمول 5 روز کاری در نظر گرفته شده است، ویزای توریستی ژاپن 3 ماه اعتبار دارد اما مدت مجاز برای اقامت از سوی سفارت تعیین می شود. در این روش نیازی به مصاحبه نمی باشد مگر اینکه شرایط فرد به صورتی باشد که کنسولگری تأکید به مصاحبه داشته باشد.

مهاجرت توریستی به ژاپن

 

مهاجرت از طریق همراه به ژاپن

در صورتی که یکی از قوام شما در کشور ژاپن زندگی می‌کند، می‌توانید برای اخذ ویزای همراه این کشور درخواست دهید در نظر داشته باشید که باید برای شما دعوتنامه صادر شود و نیاز است که این مورد به طور دقیق ارزیابی شود که آیا خودتان قرار است از پس هزینه زندگی خود بر‌‌آیید و یا فردی که دعوتنامه فرستاده است. از یاد نبرید که اقامت همراه برای ویزای سرمایه گذاری و تحصیلی نیز دیده می‌شود. اقامت کشور ژاپن با اجاره خانه و یا خرید خانه در کشور ژاپن و گرفتن اقامت نیز یکی از بهترین گزینه هایی است که توانسته نتیجه بخش باشد.

مهاجرت از طریق همراه به ژاپن

شهرهای مهاجر پذیر ژاپن

شهر توکیو یکی از شهرهای بسیار مهم در کشور ژاپن و البته پایتخت این کشور است. این شهر دارای فضای تحصیلی بسیار پیشرفته است و سبب شده تا یکی از بزرگترین شهرهای جهان باشد. این شهر در سال 2010 پایتخت صنعتی جهان محسوب شده است. مردم ایران در مهاجرت به کشور ژاپن ترجیح می‌دهند در این شهر زندگی کنند. کار در کشور ژاپن در این شهر برای افراد فراهم شده است.

شهر ناگویا یکی دیگر از شهرهای مهاجرپذیر ژاپن محسوب می‌شود و البته از نظر وسعت، چهارمین شهر بزرگ است. این شهر که در کرانه اقیانوس آرام قرار دارد، بزرگترین بندرگاه ژاپن محسوب می‌شود و به طور کلی در لیست کلان شهر ها است. کاریابی در کشور ژاپن در شهر ناگویا شاید کمی دشوار باشد.

شهر اوکایاما که یکی از شهرهای مهم کشور ژاپن به حساب می‌آید، به طور کلی در طول تاریخ دارای فضای گردشگری وسیعی بوده و یکی از بهترین شهرهایی است که می‌تواند میزان مهاجرت های بیشتری را شکل دهد.

شهر ساپورو از دسته شهرهایی است که بسیار بزرگ بوده و در ورزش اسکی حرف اول در دنیا را می‌زند اما چون در منطقه کوهستانی قرار دارد، در مقایسه با سایر شهرها میزان مهاجران کمتری در آن دیده می‌شود. این شهر به طور کلی برای ورزش های زمستانی خوبی است.

شهرهای مهاجر پذیر ژاپن

سوالات پرتکرار در زمینه مهاجرت به ژاپن

شرایط کار در ژاپن جهت اخذ اقامت چگونه است؟

اگر شما در رشته های خاصی که مورد نیاز کشور ژاپن است تخصص داشته باشید و از یک شرکت ژاپنی دعوت به همکاری شده باشید، می توانید ویزای کار این کشور را دریافت کنید و از 4 ماه تا 5 سال در این کشور اقامت داشته باشید. در نظر داشته باشید که ویزای کار شما تنها به یک نوع تخصص تعلق می گیرد و در صورت اقدام برای شغلی که نیاز به تخصص متفاوتی دارد، باید درخواست ویزای کار جدید دهید.

بهترین راه برای مهاجرت به کشور ژاپن چیست؟

مسلماً شرایط شخصی شما در انتخاب بهترین روش مهاجرت به ژاپن بسیار مؤثر است، اما به طور کلی کار، تحصیل، و سرمایه گذاری در ژاپن از بهترین راه های مهاجرت به ژاپن محسوب می شوند.

کم هزینه ترین روش برای مهاجرت به ژاپن کدام است؟

 روش های مثل کار و تحصیل از کم هزینه ترین روش های مهاجرت به ژاپن محسوب می شود.

شرایط تحصیل در ژاپن جهت اخذ اقامت چگونه است ؟

دانشجویانی که در یکی از دانشگاه های کشور ژاپن پذیرش شده باشند و بتوانند تمکن مالی خود را برای پوشش هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را اثبات کنند، می توانند ویزای تحصیلی دریافت نمایند. اجازه اقامت مربوط به این نوع ویزا بین 3 ماه تا 4 سال اعتبار دارد و قابل تمدید نیز می باشد.

مزایای دریافت اقامت ژاپن چیست ؟

 • هیچ محدودیتی در نوع فعالیتتان در ژاپن وجود ندارد.
 • دیگر احتیاجی به تمدید ویزا نمی باشد زیرا این ویزای اقامت دائم برای تمام عمر اعتبار دارد. البته در صورت خروج بیش از یک سال از کشور ژاپن لازم است که کارت اقامت و اجازه ورود مجدد خود را تمدید کنید
 • دریافت وام بانکی آسان تر
 • یکی از نقاط ضعف ویزای اقامت دائم برای بعضی از افراد ممکن است پرداخت مالیات باشد

چگونه میتوانم از طریق کار اخذ اقامت کشور ژاپن را دریافت کنم؟

ویزای کار کشور ژاپن تنها در مواردی صادر می شود که به سطح بالایی از دانش تخصصی و مهارت نیاز باشد. در نتیجه کارگران ساده مشمول ویزای کار نخواهند شد مگر آنکه به عنوان همراه یا با ویزای کارآموزی یا به عنوان کارگر پاره وقت در حین تحصیل بخواهند وارد این کشور شوند ..

دریافت گواهی واجد شرایط بودن جهت اخذ اقامت ژاپن چگونه است ؟

کسانی که پیشنهاد کاری از کشور ژاپن دریافت کرده اند و یا کارفرمایانی که می خواهند کارمندی خارجی در ژاپن داشته باشند در ابتدا باید فرم درخواست را تکمیل کنند. برای این کار چندین دسته بندی استخدامی وجود دارد، از دانشمندان متخصص گرفته تا ویزای دیپلماتیک تا افراد حرفه ای با مهارت بالا پس از آنکه درخواست تکمیل شد و تمام مدارک لازم تهیه گردید ، باید جهت بررسی و ارزش گذاری این مدارک از یک ماه تا سه ماه و به طور معمول 2 ماه زمان خواهد برد .

مرحله اول اقامت ژاپن از طریق سرمایه گذاری چگونه است ؟

متقاضی باید الزامات اولیه اخذ ویزای سرمایه گذاری ژاپن را داشته باشند( توجه داشته باشید که الزامات بسته به موقعیت متقاضی متغیر است) اگر متقاضی می خواهد کسب و کاری را در ژاپن شروع کند باید:

 • یک دفتر کار در ژاپن داشته باشد
 • باید حداقل دو کارمند ژاپنی را به صورت تمام وقت استخدام کند. کارکنان باید شهروند ژاپنی یا خارجی هایی باشند که ساکن
 • دائمی ژاپن هستند و یا همسر و فرزند آنها ساکن دائمی ژاپن یا ساکن بلند مدت ژاپن هستند.
چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 14 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 14 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *