مهاجرت به هلند از طریق ازدواج در سال 2021

مهاجرت به هلند از طریق ازدواج در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

شاید به دنبال فهمیدن این هستید که اگر شریک زندگی شما  شهروند هلند باشد، می توانید گذرنامه ی هلندی داشته باشید یا خیر؟… برای رسیدن به پاسخ این سوال و سوالات دیگر در این زمینه، با موسسه حقوقی مهاجرتی رهپویان مهاجر آتی نگر همراه باشید…

برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت، هدف نهایی دستیابی به تابعیت در کشوری است که به تازگی در آن پذیرفته شده اند. شهروندی مزایای بیشتری نسبت به اقامت دائم دارد. برای کسانی که تصمیم گرفته اند شهروند هلند شوند، داشتن گذرنامه ی هلندی، برایشان آزادی زیادی در سطح بین المللی به همراه خواهد داشت. اگر گذرنامه ی هلندی داشته باشید،  بدون نیاز به ویزا، می توانید به بیش از 170 کشور دنیا سفر کنید. همچنین داشتن تابعیت به این معنی است که می توانید در کشور جدید خود رأی دهید، و در هر کشوری که عضو اتحادیه اروپا است، زندگی و کار کنید، از کمک هزینه ی تحصیلی بهره مند شوید، از حمایت کنسولی برخوردار شوید و از مزایای متقابل مراقبت های بهداشتی بهره مند شوید. داشتن تابعیت تاثیر مستقیمی روی محل سکونت جدید و افراد آن دارد و این به این معنی است که فرزندان شما نیز دارای تباری از شهروندان اتحادیه اروپا خواهند شد. بنابراین، تصمیم شما منافع چند نسل بعدتان را در پی دارد.

در این صفحه، ما درباره معیارهای تابعیت هلند، به ویژه برای کسانی که در هلند و با فردی که تابعیت هلندی دارد زندگی می کنند، صحبت خواهیم کرد.

مهاجرت به هلند از طریق ازدواج در سال 2021

شهروندی در هلند

در هلند سه روش برای تابعیت وجود دارد:

 • اعطای خودکار تابعیت هلند

تابعیت هلند فقط در صورتی که فرد از پدر و مادر هلندی متولد شود و یا از طرف یک شهروند هلندی به فرزندخواندگی پذیرفته شود، به طور خودکار اعطا می شود. این روش برای همسر یک فرد تبعه ی هلند امکان پذیر نیست.

 • درخواست برای “روش انتخابی”

تحت شرایط خاصی، ممکن است تکمیل روش انتخاب برای به دست آوردن تابعیت هلند امکان پذیر باشد. این شرایط هم برای شهروندان غیراز EEA / EU و هم شهروندان EEA / EU وجود دارد. درواقع، این روش “راهی سریع و آسان برای به دست آوردن تابعیت هلند” از طریق دولت هلند می باشد. همانطور که اداره مهاجرت و تابعیت (IND) تعریف کرده است، اگر با یک شهروند هلندی ازدواج کرده باشید یا به عنوان همسر (پارتنر) ثبت نام شده باشید (یعنی مشارکت حقوقی بینتان هست) واجد شرایط  این روش تابعیت هلندی می باشید. IND به موارد زیر نیاز دارد:

 • ازدواج ثبت شده باید با همان شهروند هلندی بطور مستمر و مداوم باشد.
 • شما قبل از تابعیت هلند باید در هلند به طور مداوم، حداقل 15 سال با مجوزاقامت معتبر زندگی کرده باشید (شهروندان EEA / اتحادیه اروپا نیازی به داشتن مجوز اقامت ندارند).
حتما بخوانید:  سرمایه گذاری در هلند - مهاجرت به هلند از طریق سرمایه گذاری در 2021

اگر این ویژگی ها را دارید، برای دریافت تابعیت باید شرایط زیر را نیز داشته باشید:

 • نباید خطری از نظر اجتماعی یا امنیت ملی پادشاهی هلند داشته باشید.
 • باید اظهارنامه ی اتحاد و همکاری خود را اعلام کنید. این موضوع در مراسم اعطای شهروندی انجام می شود.
 • در صورتی که 4 سال در هلند زندگی کرده باشید، باید از تابعیت فعلی خود انصراف دهید.

شهروندی در هلند

درخواست شهروندی هلند از طریق تابعیت

اگر از طریق روش انتخابی که در بالا ذکر شد، واجد شرایط تابعیت نیستید، ممکن است بتوانید شهروندی را از طریق تابعیت بدست آورید. این مسیر، روش طولانی تری است و ممکن است یک سال به طول بیانجامد. برای واجد شرایط شدن برای اخذ تابعیت هلند باید 18 سال یا بیشتر سن داشته باشید* و حداقل پنج سال بطور مستمر در هلند با مجوز اقامت معتبر زندگی کرده باشید. IND باید مطمئن شود که شما همیشه مجوزاقامت خود را به موقع تمدید کرده اید و این اعتبار، در مدتی که برای اخذ تابعیت در نظر گرفته اید معتبر است.

توجه به این نکته مهم است که اگر متاهل هستید یا بطور رسمی ازدوجتان با یک شریک هلندی ثبت شده باشد، یک استثنا وجود دارد و آن این است که می توانید زودتر  برای شهروندی اقدام کنید. این قوانین به شرح زیر است:

 • باید با یک شهروند هلندی ازدواج کرده باشید و نیز ازدواجتان ثبت شده باشد و باید سه سال با هم زندگی کنید (و این کار را در کل مراحل تابعیت ادامه خواهید داد).
 • اگر در هلند زندگی می کنید، لازم نیست که کل سه سال را ازدواج کرده یا به طور رسمی ازدواج شما ثبت شده باشد. شما باید حداقل سه سال با همدیگر در هلند زندگی کنید.
 • اگر در خارج از هلند با همسر (شریک) هلندی خود زندگی می کنید، باید حداقل سه سال با هم به عنوان شریک زندگی، متأهل یا ثبت شده زندگی کنید. سال هایی که شما با شریک خود ازدواج نکرده و با هم زندگی کرده اید محاسبه نمی شود.
حتما بخوانید:  خرید ملک در هلند - مهاجرت به هلند از طریق خرید ملک در سال 2021

بدین ترتیب، طبق قوانین شهروندی، برای کسانی که واجد شرایط هستند، فرق قابل توجهی بین کسانی که در هلند زندگی می کنند و کسانی که در خارج ازین کشور زندگی می کنند، به استثنای سه سال وجود دارد.

درخواست شهروندی هلند از طریق تابعیت

درخواست برای تابعیت

اگر متقاضی تحت روش انتخابی هستید، باید در شهرداری محلی خود یک “بیانیه انتخابی” ارائه دهید (این روند توسط IND مدیریت نمی شود). برای هر کودک زیر 18 سال که در برنامه ی انتخابی قرار دارد، باید 191 و 21 یورو پرداخت کنید. سپس شهرداری ظرف 13 هفته درباره وضعیت شما تصمیم خواهد گرفت. اگر درخواست شما موفقیت آمیز باشد، شما را به یک مراسم شهروندی دعوت می کنند، جایی که به طور رسمی تابعیت هلند به شما تعلق می گیرد.

اگر متقاضی استفاده از روش تابعیت هستید، باید در شهرداری محل خود اقدام کنید و همچنین فرم بیانیه وفاداری خود را پر کنید (این را بعداً در مراسم تابعیت می خوانید). هزینه های یک برنامه تابعیت برای هر نفر 901 یورو و برای هر کودک زیر 18 سال که با والدین خود زندگی می کند 133 یورو می باشد. همانطور که در بالا گفته شد، ممکن است یک سال طول بکشد تا در مورد تابعیت شما تصمیم گیری شود و شما آن را دریافت کنید. در صورت موفقیت، از شما دعوت می شود در یک مراسم شهروندی شرکت کنید…

درخواست برای تابعیت

دو راه اصلی برای به دست آوردن شهروندی از طریق فرد تبعه ی هلند وجود دارد: یا از طریق روش انتخابی یا روند کامل تابعیت. اگر مطمئن نیستید که کدام روش در مورد شما صدق می کند، توصیه می کنیم که به یک وکیل خوب مراجعه کنید تا بهترین راه را برای انتخاب به شما پیشنهاد کند و اطمینان حاصل کنید که تابعیت هلند را در کوتاه ترین زمان ممکن کسب می کنید.

 

آیا ازدواج صوری جرم کیفری دارد؟

اگر درگیر یک ازدواج صوری شوید، به این معنی است که مرتکب یک جرم جنایی شده اید. ازدواج صوری، ازدواجی است که برای اخذ اقامت یک تبعه خارجی منعقد شده است. ازدواج های صوری امکان اقامت در هلند را برای افرادی که واجد شرایط دریافت اجازه اقامت نیستند، فراهم می کند. به همین دلیل، مقامات در مورد ازدواج های صوری احتمالی تحقیق می کنند. در زمان ثبت ازدواجتان، تمام این بررسی ها اعمال می شوند.

حتما بخوانید:  مهاجرت دندانپزشکان به هلند در سال 2021

آیا ازدواج صوری جرم کیفری دارد؟

 

ازدواج صوری جرم کیفری دارد

اگر وارد یک ازدواج صوری شوید، قانون هلند را نقض می کنید. ازدواج صوری به دلایل زیر جرم کیفری دارد:

 • ممکن است با مجرمان رابطه داشته باشید. ازدواج های صوری اغلب با قاچاق انسان در ارتباط است. در برخی از موارد، مردم از ازدواج های صوری درآمد زیادی کسب می کنند. به طورمثال، شما یا همسرتان ممکن است بابت انجام چنین ازدواجی پول دریافت کنید.
 • ازدواج صوری ممکن است به شما یا همسرتان اجازه دهد تا مجوز اقامت در هلند را بدست آورید. این امکان، دسترسی شما یا شریک زندگیتان به امکانات و تسهیلاتی را که حق آن را ندارید یا دسترسی ناعادلانه به بازار کار را فراهم می کند.

 

اعلامیه شخصی – بدون ازدواج صوری

اگر شما یا شریک زندگی تان هلندی نیستید ممکن است از شما خواسته شود که بیانیه شخصی را امضا کنید، مبنی بر اینکه برای گرفتن اجازه اقامت ازدواج نمی کنید. شهرداری شما به شما می گوید که در کجا و چه زمانی باید این اظهارنامه را امضا کنید.

اعلامیه شخصی - بدون ازدواج صوری

تحقیقات ازدواج صوری

اگر مقامات پی ببرند که شما قصد دارید ازدواج صوری انجام دهید، شهرداری بررسی خواهد کرد که آیا چنین است یا خیر. با یک مقام شهرداری مصاحبه خواهید کرد. در مورد ازدواجتان و یا رابطه ی بین شما و همسرتان، به طور جداگانه مصاحبه خواهید شد.

شهرداری هنگام انجام این تحقیقات با گروه های مختلف همکاری می کند، از جمله پلیس و خدمات مهاجرت و تابعیت IND)).

 

عواقب برنامه ریزی ازدواج صوری

دادن اطلاعات نادرست در طول مصاحبه ممکن است عواقب زیر را در پی داشته باشد:

 • جریمه نقدی، مجازات جایگزین و یا مجازات زندان برای شما یا همسرتان.
 • لغو حق اقامت.
 • لغو اجازه اقامت شریک خارجی (اگر قبلاً صادر شده باشد).

عواقب برنامه ریزی ازدواج صوری

 

امیدواریم با مطالعه این صفحه، با شرایط مهاجرت به هلند از طریق ازدواج آشنا شده باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 7 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 7 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *