خرید ملک در پرتغال و مهاجرت پرتغال از طریق خرید ملک در سال2021

خرید ملک در پرتغال و مهاجرت پرتغال از طریق خرید ملک در سال2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

 با توجه به ثبات بالای سرمایه گذاری در املاک پرتغال، حتی در شرایط بحرانی کرونا، اجاره بهای ملک در پرتغال ثابت ماند. پرتغال با توجه به سودآوری بالای بازار املاک در این کشور، سرمایه گذاران بین المللی زیادی را جذب کرده است.

سرمایه گذاری در املاک پرتغال سالانه حدود 8% سود خالص و یا حتی بیشتر برای شخص سرمایه گذار خواهد داشت. اگرچه قیمت ملک در لیسبون و بعضی شهرهای دیگر طی سالهای گذشته افزایش یافته است اما کشور پرتغال هنوز هم در لیست ارزانترین بازارهای املاک و مستغلات در اروپا با نرخ رشد حدود 5.6٪ در سال قرار دارد.

در واقع خرید خانه در کشور پرتغال در قالب برنامه ویزای طلایی پرتغال صورت گرفته و منجر به اخذ اقامت اروپایی و در نهایت تابعیت این کشور برای کل اعضای خانواده می گردد. در قالب این برنامه جذاب مهاجرتی، متقاضیان دو گزینه خوب برای سرمایه گذاری و اخذ اقامت اروپایی دارند. 

 

خرید ملک در پرتغال و مهاجرت پرتغال از طریق خرید ملک

اقامت پرتغال از طریق خرید ملک

این روش جزء محبوب ترین طرح مهاجرتی و سرمایه گذاری در اروپا است. افراد متقاضی می توانند با خرید ملک به مبلغ  500000 یورو در املاک و مستغلات سرمایه گذاری کنند و به واسطه این امر اقامت پرتغال را خود و  برای خانواده و فرزندان خود را اخذ نمایند.

لازم به ذکر است سرمایه گذاری از طریق گلدن ویزا در پرتغال هر دو سال یکبار به مدت دو هفته برای افراد متقاضی امکان پذیر است.

فرآیند اخذ اقامت دائم به واسطه خرید ملک و برنامه گلدن ویزا پس از 5 سال منجر به اخذ اقامت دائم برای متقاضی و خانواده وی خواهد شد و یکسال پس از اخذ اقامت دائم فرد می تواند درخواست پاسپورت این کشور را نماید.

 

اقامت پرتغال از طریق خرید ملک

مراحل خرید ملک در پرتغال

روند قانونی خرید ملک در پرتغال معمولا 45 روز زمان می برد، اما بسته به سرمایه، مدارک مورد نیاز و شهر مد نظر ممکن است این پروسه تا 4 ماه طول بکشد. همچنین درخواست اقامت پرتغال از طریق خرید ملک  یا همان گلدن ویزا در پرتغال طی مراحل مختلفی انجام می شود که با توجه به شهری که در آن سرمایه گذاری می کنید متفاوت خواهد بود.

پروسه سرمایه گذاری و اقامت پرتغال از طریق خرید ملک در پرتغال از ابتدا تا پایان کار به شرح زیر است:

 1. مشاوره اولیه
 2. مشاوره تخصصی اعم از آشنایی با انواع سرمایه گذاری و قیمت به روز املاک در شهرها و مناطق مختلف پرتغال، هزینه های جانبی خرید ملک، مالیات ها و سایر موارد به طور کامل در اختیار شما قرار خواهد گرفت.
 3. تهیه و ترجمه مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شنگن از سفارت پرتغال در ایران
 4. سفر به پرتغال با حضور تیم حقوقی ما، جهت بازدید از املاک یا پروژه های مد نظر شما
 5. اخذ شماره مالیاتی (NIF) و افتتاح حساب بانکی در پرتغال

در این مرحله  با مراجعه به نزدیک ترین اداره مالیات و ارائه مدارک شناسایی برای شما یک شماره شناسه مالیاتی (NIF) از اداره مالیات محلی اخذ می نمائیم.

این شماره  ۹ رقمی بوده و مانند شماره ملی شما است که برای افتتاح حساب بانکی در پرتغال، پرداخت مالیات، خرید خودرو، دریافت وام بانکی و اکثر اقدامات مالی در پرتغال به آن نیاز خواهید داشت.

 1. جستجوی ملک و توافقات اولیه

پس از اینکه با ویزای شنگن به صورت قانونی وارد خاک پرتغال شدید و طی یک تور  بازدید از املاک، خانه مورد نظر خود را در پرتغال انتخاب کردید، می بایست با فروشنده یا نماینده قانونی ایشان مذاکره انجام شود و قیمت پیشنهادی را به فروشنده داد که در صورت توافق هر دو طرف، توافقنامه رزرو ملک را امضا خواهید کرد، اگرچه از نظر قانونی امضای این توافقنامه الزامی نیست ولی تعهد شما برای خرید ملک را نشان می دهد و در نتیجه فروشنده ملک خود را از لیست آگهی های فروش خارج می کند.

در این مرحله لازم است مبلغی را به عنوان بیعانه برای رزرو ملک پرداخت کنید که این کار حتما باید توسط وکیل شما انجام شود، توجه داشته باشید که به هیچ عنوان مبلغی را شخصا به فروشنده یا نماینده وی پرداخت نکنید.

پیش پرداخت خرید ملک در پرتغال به طور معمول 10٪ از قیمت توافقی خرید ملک است، اما این مبلغ قطعی نیست و متغیر است. اگر فروشنده پس از امضای این قرارداد از فروش منصرف شود، باید علاوه بر عودت کامل وجه طبق توافق مبلغی را به عنوان خسارت به شما پرداخت کند. 

 1. بررسی های قانونی و حقوقی ملک
 1. انتقال قانونی مبلغ سرمایه گذاری به حساب بانکی خودتان در پرتغال

حدود 30 تا 60 روز با توجه به توافقاتی که انجام شده است فرصت دارید مبلغ کامل مورد نیاز برای خرید ملک را به حساب بانکی خودتان در پرتغال انتقال دهید. پس از امضای قرارداد خرید ملک، شما به همراه وکیل خود برای تکمیل پروسه و سند ملک به دفتر اسناد رسمی دعوت می شوید. اگر قادر به سفر به پرتغال نیستید، باید به وکیل خود وکالت دهید تا از طرف شما قرارداد نهایی را امضا کند.

    9. امضای قرارداد خرید ملک

اکنون زمان امضای قرارداد خرید ملک فرا می رسد. پس از امضای اسناد، دفتر اسناد رسمی شما را به عنوان مالک جدید ملک ثبت خواهد کرد، مانده بدهی به فروشنده و سایر هزینه های مرتبط به دفتر اسناد رسمی توسط شما پرداخت شده و شما کلید خانه جدید خود را تحویل می گیرید. در این مرحله باید اطمینان حاصل کرد که نام شما در دفتر زمین و اداره مالیات محلی نیز ثبت شده است و قبوض ملک به نام شما انتقال یابد.

 1. شروع پروسه درخواست گلدن ویزا

پس از اینکه تمامی اقدامات نقل و انتقال ملک انجام شد، مرحله درخواست اقامت از کشور پرتغال آغاز می شود. تمامی مدارک شما باید به زبان پرتغالی ترجمه و در سفارت یا کنسولگری پرتغال در ایران تائید شوند، فرم های مربوطه به زبان پرتغالی برای هر فرد به صورت جداگانه تکمیل می گردد، تائیدیه های لازم ملک نیز از اداره های مربوطه در پرتغال اخذ می شود و در نهایت درخواست گلدن ویزا به سازمان SEF توسط وکیل شما انجام پذیرد.

 1. تعیین وقت مصاحبه حضوری

حضور متقاضی و خانواده اش در زمان مقرر جهت مصاحبه، انگشت نگاری و احراز هویت الزامی است.

 1. انتظار برای دریافت کارت اقامت

 

حتما بخوانید:  شرایط اخذ ویزای استارت اپ پرتغال در سال 2021

مراحل خرید ملک در پرتغال

نحوه جستجوی ملک در پرتغال

 آسانترین روش ممکن یافتن ملک از طریق پرس و جو از یک آژانس املاک (imobiliaria) است.

توجه کنید که تمامی آژانس های املاک بایستی توسط دولت ثبت شده و دارای شماره شناسه (Associacao de Mediadores Imobiliarios) باشند.

برای اطلاع از اعتبار آژانس مورد نظر می توان از Instituto da Construcao e do Imobiliario استعلام گرفت.

در واقع آژانس های املاک برای فروشنده و با یک حق کمیسیون مشخصی کار می کنند.

بنابراین به هنگام خرید خانه در پرتغال شما به عنوان خریدار لازم نیست پولی را خرج آژانس املاک بکنید.

اما روش آسان ولی غیرحضوری برای ملک یابی در این کشور از طریق جستجو در وب سایت های املاک یا روزنامه های محلی به شرح زیر است:

 • Century 21
 • Sapo
 • Diario de Noticias
 • Jornal de Noticias
 • IMO
 • ERA
 • ReMax
 • Rightmove

نحوه جستجوی ملک در پرتغال

هزینه های معامله ملک در پرتغال

هزینه های مربوط به خرید ملک در پرتغال بر اساس قیمت ملک، سال ساخت، نوع پروژه و منطقه متفاوت است. هزینه های جانبی به شرح زیر است:

 • مالیات انتقال (IMT) و تمبر مالیاتی، که توسط دولت پرتغال دریافت می شود.
 • هزینه های دفتر اسناد رسمی، که مالکیت ملک را به شما واگذار می کنند.
 • تمبر مالیاتی وام مسکن، برای اشخاصی که از وام بانکی برای خرید ملک استفاده می کنند.
 • هزینه های ثبت، سازمان ثبت اسناد شما را به عنوان مالک قانونی ملک ثبت کرده و تأییدیه رسمی را به وکیل قانونی شما ارائه می دهد.

پیشنهاد می شود 10% از قیمت خرید ملک را برای هزینه های جانبی این معامله در نظر بگیرید، گرچه این مبلغ اغلب کمتر از این مقدار است. زمانیکه ملکی را در پرتغال رزرو می کنید، هزینه های جانبی خرید ملک در پرتغال را دقیقا به شما اعلام می کنیم تا بتوانید از قبل برای بودجه خود برنامه ریزی کنید. 

هزینه ها چند درصد از قیمت خرید ملک
هزینه های قانونی %1- %2
هزینه ثبت و اسناد رسمی %1 – %2
مالیات شهرداری 0 – %6
تمبر مالیاتی %0.4 – %0.8
آژانس املاک

*(پرداخت توسط فروشنده)

%5 – %7

(%23+ مالیات بر ارزش افزوده)

 

هزینه های معامله ملک در پرتغال

هزینه ویزای طلائی کشور پرتغال

میزان مخارجی که از جانب دولت برای هر یک از نفرات خانواده در زمینه ویزای طلایی این کشور به میزان، 514780€ (یورو) است.

میزان مخارج برای تمدید نمودن در طول هر 2 سال یکبار نصف این قیمت این قیمت خواهد بود. به جزء این موارد، مراحل لازم برای دریافت شهریه و تمدید نمودن ویزا برای خود شخص متقاضی 51480€ (یورو) است و برای هر یک از اعضاء خانواده به میزان 8020€ (یورو) است.

میزان مخارج لازم برای گرفتن وکیل در راستای ارائه درخواست برای هر خانواده در این کشور به میزان 4000€ الی 5000€ (یورو) تخمین زده شده است.

اقدام به خرید نمودن ملک در این کشور در برگیرنده همه مالیات و تمبر مالیاتی نیز است.

شخص متقاضی ملزم به این است که حدودا 9% الی 10% از ارزش دارایی را به منظور گرفتن مالیات و انتقال دادن دارایی پرداخت نماید.

شخص متقاضی ملزم به پرداخت مالیات به سرمایه گذارانی که دارای درآمد جهانی می باشند، هست.

در حالی که اقامت نمودن در مدتی بیشتر از 180 روز در این کشور، تعلق می گیرد. برای شخص متقاضی هیچ نوع مالیات بر درآمدی، برای مدت 10 سال اولیه در برگیرنده حال شخص متقاضی نمی شود.

 

هزینه ویزای طلائی کشور پرتغال

خرید ملک در لیسبون

لیسبون به عنوان پایتخت پرتغال، جذابیت فراوانی برای مهاجران دارد و این افراد تمایل دارند تا ملک خود را در این شهر خریداری کنند. متاسفانه به دلیل استقبال بی نظیر انجام شده در خرید ملک در این شهر، دولت پرتغال تصمیم گرفته است تا خرید ملک در این شهر را ممنوع کند.

از سال 2021 امکان خرید ملک در لیسبون برای اخذ اقامت پرتغال از بین خواهد رفت.

در این رابطه چاره آن است که فرد با استفاده از سرمایه ای که در اختیار دارد، ملکی در شهر دیگر پرتغال خریداری کند.

بدون تردید با توجه به هزینه های کمتر در خارج از پایتخت، می توان بیان کرد که خرید ملک در شهر لیسبون هزینه بیشتری به همراه دارد و همین مسئله باعث خواهد شد که متقاضی خانه ای با متراژ کمتر خریداری کند.

 

خرید ملک در لیسبون

قوانین اقامت پرتغال از طریق خرید ملک در سال 2021

برنامه گلدن ویزای پرتغال که در سال 2012 ارائه شده به دلیل مقرون به صرفه بودن به یک روش خوب و ایده ال برای سرمایه گذاری تبدیل شده است، که در کنار یک سرمایه گذاری خوب با آینده ای روشن و پایدار در اروپا، امکان دریافت تابعیت برای متقاضی و خانواده را نیز فراهم می کند. 

  آخرین قوانین 2021 گلدن ویزا پرتغال به شرح زیر است:

 • خرید ملک در پرتغال به ارزش حداقل 500.000 یورو
 • خرید ملک در پرتغال به ارزش حداقل 400.000 یورو (در صورت خرید ملک در منطقه ای با تراکم جمعیتی کم، شرط سرمایه گذاری 20%کاهش می یابد).
 • خرید ملک در پرتغال به ارزش حداقل 350.000 یورو(در مناطق شهری قدیمی پرتغال یا املاک با حداقل 30 سال عمر)
 • خرید ملک در پرتغال به ارزش حداقل 280.000 یورو (در منطقه ای با تراکم کمتر از 100 نفر در هر کیلومتر مربع به شرط بازسازی اساسی ملک)

 

قوانین اقامت پرتغال از طریق خرید ملک در سال 2021

مزایای خرید ملک در پرتغال

مزیت اصلی خرید ملک در پرتغال را می توان در کسب اقامت آن کشور خلاصه دانست. داشتن این اقامت، ثمرات و نتایجی دارد که در واقع آن ها هستند که مزایای اصلی به شمار می روند. این مزایا عبارتند از:

 • فرصت زندگی در کشوری امن و زیبا با هزینه های نسبتا پایین زندگی
 • جابه جایی آسان در حوزه شینگن و نیز بسیاری دیگر از کشورهای دنیا
 • دستیابی به فرصت ها و امکانات گسترده به منظور کار و تحصیل
 • مالکیت کامل نسبت به ملک خریده شده و سرمایه گذاری امن و مطمئن
 • امکان به اجاره سپردن ملک خریداری شده در کشور پرتغال به غیر
 • بی نیازی به اقامت دائم در پرتغال جهت اخذ اقامت
 • امکان اخذ اقامت برای اعضای خانوداه با شرایط سنی خاص
 • داشتن حساب بانکی در بانک های معتبر جهانی و دستیابی به سیستم مالی دنیا و غیره

 

مزایای خرید ملک در پرتغال

 

سوالاتی متداول در خصوص خرید ملک در پرتغال

 از مهم ترین سوالاتی که در خصوص خرید ملک در پرتغال مطرح می شوند عبارتند از:

هزینه خرید یک ملک در پرتغال چه مقدار است؟

در این خصوص نمی توان مبلغ مشخصی را اعلام کرد و محدودیتی برای این منظور وجود ندارد.

 برای دریافت اقامت کشور پرتغال از طریق خرید ملک به چه مقدار سرمایه نیاز است؟

حداقل 35000€ (یورو).

چه مدت زمان برای کسب اقامت پرتغال از طریق خرید ملک لازم است؟

در صورت فراهم بودن بودجه کافی کمتر از 6 ماه.

آیا امکان به اجاره سپردن ملک در پرتغال وجود دارد؟

یکی از راه های اخذ درآمد به یورو همین مسئله است.

5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 14 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 14 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *