مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری در سال 2021

0

 کشور پرتغال یکی از بهترین برنامه‌های سرمایه‌‎گذاری را در سطح جهان ارائه می‌دهد و مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری به دلیل انعطاف و سادگی آن محبوبیت زیادی را کسب کرده است. کشور پرتغال که در جنوب قاره اروپا قرار گرفته، از سال 2012 اقدام به ارائه ویزای طلایی برای سرمایه‌گذاران خارجی کرده است. شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و سوئیس می‌‌توانند از این طریق اقامت دائم پرتغال را به دست بیاورند.

برای مهاجرت به کشوری چون پرتغال راه های زیادی وجود دارد که در اینجا قصد ما معرفی آسان ترین آن ها یعنی سرمایه گذاری در پرتغال است. چرا که دولت این کشور به دنبال کسانی است که بتوانند با ورود سرمایه، اقتصاد این کشور را بالا ببرند.

به همین خاطر سخت گیری که در بیش تر کشور های اروپایی برای پذیرش مهاجر دیده می شود، در پرتغال وجود ندارد.

مزایای سرمایه گذاری در پرتغال

 • برخورداری از ویزای شینگن

 • اجازه کار و زندگی در پرتغال حتی با وجود داشتن تابعیت کشوری دیگر

 • امکان اخذ اقامت دائم برای اعضای خانواده

 • نسبت به برنامه‌های سرمایه‌گذاری کشورهای دیگر، مدت زمان کمتری را باید در پرتغال گذراند

 • دریافت اقامت دائم پس از 5 سال

 • درخواست تابعیت و شهروندی پس از 6 سال

روش‌های مهاجرت سرمایه‌گذاری به پرتغال

برای دریافت ویزای طلایی پرتغال می‌توانید از سه طریق اقدام کنید:خرید ملک،تمکن مالی، ایجاد شغل در پرتغال، خرید اوراق قرضه دولتی، خود حمایتی

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک

خرید ملک در کشور پرتغال چندان مشکل نیست و افراد در کمترین زمان ممکن موفق به انجام این کار خواهند شد. سرمایه گذاران ابتدا با ویزای توریستی به کشور پرتغال سفر کرده و پس از بازدید از پروژه های املاک در دسترس ملک مورد نظر را برای خرید انتخاب می نمایند.

خرید یک و یا چندین ملک به ارزش 500 هزار یورو که می‌تواند تجاری و یا مسکونی باشد. همچنین امکان خرید ملک به صورت اشتراکی نیز وجود داشته و پس از خرید می‌توان آن را اجاره یا رهن داده و یا حتی از آن به صورت شخصی استفاده کرد. علاوه بر آن می‌شود در پروژه‌های بازسازی املاکی که قدمتی بیش از 30 سال دارند، به ارزش 350 هزار یورو مشارکت کرد.

نحوه خرید ملک

فروشنده قراردادی را تنظیم خواهد نمود و خریدار به دفتر مالیاتی پرتغال مراجعه و کد مالیاتی را دریافت می نماید. سرمایه گذار از این طریق به سیستم مالیاتی کشور دسترسی داشته و می تواند مبلغ ملک مورد نظر را به حساب فروشنده واریز نماید.سرمایه گذار پس از واریز پول به حساب فروشنده می بایست هزینه هایی بابت بیمه، وکیل و اسناد نیز پرداخت نماید. دریافت ویزای طلایی پرتغال محبوبیت زیادی میان سرمایه گذاران خارجی دارد، چرا که افراد با سرمایه گذاری در این حوزه می توانند به کسب درآمدهای زیادی دست یابند.

دریافت اقامت از طریق خرید ملک

افراد با خرید ملک در پرتغال ابتدا اقامت موقت کشور را بدست خواهند آورد و پس از ۵ سال زندگی در پرتغال اقامت دائم را بدست خواهند آورد. در صورتی که در مدت زمان اقامت ملک فروخته شود اقامت لغو خواهد شد. افرادی که اقامت دائم را دریافت می نمایند حتی اگر ملک فروخته شود اقامت لغو نخواهد شد. افراد باید برای اخذ اقامت پرتغال این موارد را بررسی نمایند. شرایط اخذ اقامت در پرتغال از طریق خرید ملک عبارتند از:

 • متقاضی می بایست بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشد
 • می بایست حداقل ۵ سال در کشور پرتغال زندگی کرده باشد
 • در طول ۵ سال اطلاعات لازم را در مورد کشور پرتغال بدست آورده باشد
 • در طول زمان زندگی خود دچار جرم و جنایتی نشده باشد
 • از مهارت زبان پرتغالی برخوردار گشته باشد و بتواند با مردم ارتباط برقرار کند

در جدول زیر سعی نموده ایم شما را با قیمت ملک در پرتغال آشنا نمائیم.

متراژ شهر- منطقه قیمت (یورو)
۶۵ متر Lisbon 250000
لوکس ۳ خوابه بیش از ۱۰۰ متر Belem 1160000
70 متر ۱ خوابه Lisbon 270000
۴۰ متر Lisbon 180000

روش‌های مهاجرت سرمایه‌گذاری به پرتغال

سرمایه گذاری از طریق تمکن مالی

تمکن مالی را می توان یکی از راحت ترین و بی دغدغه ترین روش های مهاجرت به پرتغال دانست. تمکن مالی پرتغال، ویزای D7 پرتغال یا ویزای خودحمایتی پرتغال بهترین روش برای کسانی است که سرمایه کافی برای گذراندن زندگی در این کشور را داشته باشند.به طور کلی، این ویزا به عنوان برنامه ای ایده آل برای کسانی که به دنبال آرامش و لذت بردن از زندگی هستند، می باشد. از این رو، به آن ویزای بازنشستگی نیز می گویند. ولی بر خلاف تعریف بازنشستگی، کسانی که قصد کار کردن داشته باشند، می توانند هر زمانی که بخواهند بدون در نظر گرفته شدن سن شان به کار مشغول شوند.

مزایای تمکن مالی پرتغال

مزیت هایی که ویزای خودحمایتی پرتغال برای متقاضی به همراه می آورد بسیار شیرین است. چرا که فرد می تواند آزادانه به کشور های حوزه شینگن سفر کند. همچنین، افراد می توانند به راحتی در پرتغال به زندگی، تحصیل و یا کار بپردازند و از خدمات درمانی آن جا بهره ببرند. از طرف دیگر، متقاضیان می توانند اقامت پرتغال از طریق تمکن مالی را به دست آورند. حتی گرفتن اقامت خانواده شان هم از این روش مقدور است.

قانون مالیات برای دارندگان تمکن مالی پرتغال

یکی دیگر از مزایای مهم ویزای تمکن مالی، قانون مالیات است. در این کشور بسیاری از قانون های پرداخت مالیات برای سرمایه گذاران تمکن مالی در نظر گرفته نمی شود. لذا، این مورد می تواند خبری خوبی برای این اشخاص باشد.

افرادی که دارای ویزای خود حمایتی پرتغال هستند از قانون زندگی بدون مالیات (NHR) بهره مند هستند. در این قانون، افراد به مدت 10 سال از پرداخت مالیات به کشور پرتغال معاف می باشند.

سرمایه گذاری از طریق ایجاد شغل در پرتغال

تکمیل فرآیند این روش از طریق آنلاین صورت خواهد گرفت. در این روش کارآفرین محدودیت سنی نخواهد داشت اما نباید زیر 18 سال باشد. برای سرمایه گذاری در پرتغال از طریق کارآفرینی شما نیاز به ارائه یک بیزنس پلن و یک طرح نو و سودآور و خلاقانه خواهید داشت که برای دولت پرتغال توجیه اقتصادی و سودآوری مالی داشته باشد. عدم داشتن سوسابقه کیفری و همچنین ارائه تمکن مالی کافی برای برآمدن از پس تمام هزینه های جانبی و هزینه های زندگی (حداقل 350 هزار یورو) از الزامات این فرآیند خواهد بود. این اقامت برای 5 سال قابل تمدید بوده و پس از طی این مدت فرد می تواند برای دریافت اقامت دائم پرتغال درخواست نماید.

در این روش هیچ حداقل سرمایه‌گذاری وجود نداشته و افراد می‌توانند بدون محدودیت در حوزه‌های مختلف اقدام کنند. لازم به ذکر است که مشاغل ایجاد شده باید با قوانین تامین اجتماعی هماهنگ باشد.

سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

یکی دیگر از راه هایی که منجر به سرمایه گذاری در پرتغال می شود، سپرده گذاری و انتقال پول و مشارکت در انجام پروژه های تحقیقاتی، هنری و خرید سهام از صندوق های سرمایه گذاری همچنین خرید اوراق قرضه دولتی می باشد که در واقع انجام این امر به شرح زیر می باشد:

 • سپرده گذاری بیش از یک میلیون یورو در یکی از بانک های کشور پرتغال و امکان سرمایه گذاری در پرتغال با این مبلغ و خرید سهام.
 • تخصیص سرمایه تا مبلغ سیصد و پنجاه هزار یورو در راستای فعالیت های تحقیقاتی.
 • تخصیص سرمایه دویست و پنجاه هزار یورویی در زمینه فعالیت های هنری.
 • تخصیص سرمایه پانصد هزار یورویی برای خرید سهام از صندوق های سرمایه گذاری و یا کسب و کار های کوچک در کشور پرتغال.

سرمایه گذاری از طریق خودحمایتی

از راه های اخذ اقامت اروپایی مخصوصا برای بازنشستگان استفاده از برنامه خود حمایتی پرتغال با عنوان Portugal Passive Income D7 Visa می باشد. در واقع، از نظر قانون کشور پرتغال دارندگان درآمد پاسیو همان بازنشستگان می باشند که قصد مهاجرت و اقامت در این کشور را دارند. پس بازنشستگان از این طریق می توانند ویزای اقامت خاص پرتغال موسوم به ویزای درآمد پاسیو پرتغال (ویزای نوع D) را با وضعیت مالیاتی خاص دریافت کنند. این وضعیت مالیاتی به آنها اجازه تنفس مالیاتی 10 ساله می دهد و این همان امتیاز کلیدی این نوع ویزای اقامت پرتغال می باشد.

ویزای درآمد پاسیو (غیرفعال) پرتغال یا همان ویزای D7 جزئی از برنامه ویزای اقامت پرتغال می باشد. در واقع این برنامه ویزا جایگزین خوبی برای ویزای طلایی پرتغال می باشد و بازنشستگان هم می توانند با سرمایه مکفی مقیم کشور پرتغال شوند. بر این اساس، تمامی بازنشستگان از سراسر جهان (اروپایی و غیر اروپایی) تا زمانی صلاحیت درخواست این ویزا را دارند که بتوانند شرایط قید شده برای اخذ این ویزا را تامین کنند.

از نکات بارز دیگر در خصوص این ویزا این است که ویزای نوع D7 همانند ویزای طلایی به صورت کارت های ID هم اندازه کارت اعتباری صادر می شود. این نوع کارت ها در سیستم مرکزی فضایی شنگن ثبت می شود. اما یکی از شرایط لازم و ضروری برای اخذ این نوع اقامت پرتغال این است که متقاضی حداقل تمکن مالی را با ارائه صورت حساب بانکی در دوره 12 ماهه اثبات نماید که شرایط کلی به صورت لیست زیر می باشد:

 

حتما بخوانید:  مهاجرت به پرتغال از طریق کار در سال 2021
شرایط مالی متقاضیان و اعضای خانواده همراه آنها  شرح
بزرگسال اول 100% حداقل دستمزد فعلی 635€ (یورو) معادل 7620€ (یورو) در سال
بزرگسال دوم 50% حداقل دستمزد فعلی 318€ (یورو) معادل 3816€ (یورو) در سال
کودکان یا جوانان زیر 18 سال 30% حداقل دستمزد فعلی 191€ (یورو) معادل 2292€ (یورو) در سال

 مدارک لازم برای اخذ اقامت خود حمایتی پرتغال

دولت پرتغال برای جذب مهاجران واجد شرایط از اقصی نقاط جهان برنامه ویژه ای دارد و بازنشستگان در این برنامه از اقلم نیفتاده اند. بازنشستگان برنامه خود حمایتی پرتغال جزء پر متقاضی ترین برنامه های مهاجرتی کشور پرتغال می باشد که پیش بینی می شود امسال هم درخواست برای اخذ این نوع ویزای اقامت پرتغال زیاد باشد. اما علاوه بر اطلاع از شرایط و الزامات این برنامه همچنین آگاهی از مدارک مورد نیاز خود حمایتی پرتغال نیز الزامی است. مدارک مذکور عبارتند از:

 • فرم درخواست خود حمایتی پرتغال
 • دفترچه بیمه سلامت پزشکی
 • فوتوکپی و اصل پاسپورت معتبر
 • فوتوکپی و اصل پاسپورت معتبر
 • فوتوکپی و اصل سند ازدواج
 • رسید پرداخت هزینه ویزای پرتغال
 • گواهی تمکن مالی کافی
 • توصیه نامه از بانک اصلی

شرایط مهاجرت سرمایه‌گذاری به پرتغال

 • باقی ماندن سرمایه‌گذاری برای حداقل 5 سال

 • اطمینان از خارجی بودن منبع سرمایه

 • ورود به پرتغال با استفاده از ویزای شینگن

 • عدم سابقه نقش قوانین مهاجرتی و یا شینگن

 • عدم سوء پیشینه کیفری در پرتغال و کشور مبدا

 • مدت زمان اقامت در پرتغال: حداقل 7 روز در سال اول و 14 روز در سال‌های بعدی

شرایط مهاجرت سرمایه‌گذاری به پرتغال

شرایط اخذ اقامت دائم و تابعیت پرتغال

برای دریافت اقامت دائم متقاضیان به همراه اعضای خانواده خود نباید هیچ یک سابقه‌ای کیفری در طول پنج سال گذشته داشته باشند،همه افرادی که از طریق مهاجرت سرمایه به پرتغال می‌روند، می‌توانند پس از گذشت مدت زمان 5 سال برای اقامت دائم و 6 سال برای تابعیت اقدام کنند.آن‌ها باید مدارکی گواه بر استقلال مالی یعنی درآمد مناسب و کافی برای زندگی در پرتغال را ارائه دهند، داشتن مکانی برای زندگی و دانش زبانی اولیه پرتغالی نیز از ملزومات اخذ اقامت دائم کشور پرتغال است. برای اخذ تابعیت نیز داشتن حداقل 18 سال سن، نداشتن سوء پیشینه و قبولی در آزمون زبان پرتغالی مورد نیاز است.

حتما بخوانید:  شرایط اخذ ویزای طلایی پرتغال در سال 2021

هزینه دریافت ویزای طلایی برای مهاجرت سرمایه‌گذاری به پرتغال

هزینه درخواست اخذ ویزای طلایی پرتغال برای فرد سرمایه‌گذار 532.70 یورو بوده که پس از تایید باید مبلغ 5274.40 یورو نیز بپردازد. پس از پایان سال اول با انجام دوباره مراحل بیومتریک و ارائه مجدد سوابق سوء پیشینه نیز پرداخت هزینه تجدید ویزا به ارزش 2637.20 یورو و هزینه بررسی پرونده 532.70 یورو الزامی است. در تجدیدهای بعدی نیز هزینه‌ها به همین صورت خواهد بود.

شرایط فردی جهت سرمایه گذاری در پرتغال

شرایط فردی جهت سرمایه گذاری در این کشور در جدول زیر شرح داده شده است:

مراحل مدارک
1 حداقل سن 18 سال
2 ارائه پاسپورت معتبر و یا اقامت قانونی در کشوری
3 ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
4 ارائه بیمه سلامت فرد در مدتی که در پرتغال اقامت دارد.
5 فرد نباید محدودیتی برای ورود و خروج از کشور داشته باشد.
6 ارائه سندی مبنی بر داشتن 1 میلیون € (یورو) سرمایه برای سرمایه گذاری در این کشور

تمامی مدارک می باید به صورت دقیق تکمیل شوند. در فرم PDF به سفارت مریوطه این کشور ارجاع گردند. پس از بررسی های لازم در صورت تایید از طریق ایمیل به اطلاع متقاضی خواهد رسید.

 

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت سرمایه‌گذاری به پرتغال

 • مدارک هویتی
 • مدارک سرمایه‌گذاری (پیش از درخواست برای ویزا باید سرمایه‌گذاری رو انجام دهید تا مدارک مربوطه را ارائه کنید)
 • پاسپورت و ویزای شنگن معتبر
 • شماره مالیاتی پرتغال
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سازمان مالیات و تامین اجتماعی پرتغال مبنی بر نداشتن بدهی نسبت به این کشور
 • پوشش خدمات درمانی در پرتغال
 • مدارک تکمیلی نشان‌دهنده سابقه شغلی و تحصیلی فرد

 

سوالات در خصوص سرمایه گذاری در پرتغال

 • شرایط خرید ملک در پرتغال به چه صورت است؟ حداقل مبلغ مورد نیاز برای خرید ملک در این کشور به میزان 350000€ الی 500000€ (یورو) می باشد. در نوع اول افراد بایستی اقدام به بازسازی ملک خریداری شده، نمایند.
 • شرایط اخذ ویزای طلایی پرتغال چیست؟ در این نوع برنامه مهاجرتی شخص سرمایه گذاری بایستی مبلغ هنگفتی برای این پروسه در نظر بگیرد و علاوه بر این موضوع باعث رونق در کسب و کار و استخدام شهروند پرتغالی گردد.
 • شرایط سرمایه گذاری در پرتغال چیست؟ حداقل سن 18 سال/ ارائه گواهی سلامت/ بیمه سلامت و گواهی دارایی به میزان 1 میلیون € (یورو)
 • مزایای سرمایه گذاری در پرتغال چیست؟ سفر به کشورهای حوزه شنگن بدون محدودیت ویزا/ عدم نیاز به سوابق تحصیلی/ عدم محدودیت سنی/ اخذ ویزای همراه

نتیجه گیری

دولت پرتغال تابعیت دو گانه را می پذیرد بنابراین افراد می توانند به راحتی با داشتن تابعیت قبلی پاسپورت پرتغال را دریافت نمایند. با وجود تمامی شرایطی که از اخذ اقامت پرتغال گفته شد، سرمایه گذاری در این کشور به نسبت سایر روشهای سرمایه گذاری در سایر کشورها مقرون به صرفه تر می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.