سرمایه گذاری در هلند - مهاجرت به هلند از طریق سرمایه گذاری در 2021

سرمایه گذاری در هلند – مهاجرت به هلند از طریق سرمایه گذاری در 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

آیا تمایل دارید در هلند زندگی و سرمایه گذاری کنید؟ اگر جوابتان بله است، از شما دعوت می کنیم که ادامه این صفحه را با موسسه حقوقی مهاجرتی رهپویان مهاجر آتی نگر بخوانید…

برای زندگی در هلند به مجوز اقامت نیاز دارید. حال شاید برایتان سوال پیش بیاید که شرایط اخذ مجوز اقامت چیست؟ و روش درخواست آن چگونه است؟

کشور هلند و همچنین کشورهای عضو اتحادیه اروپا در تلاش هستند سرمایه گذاران خارجی، افراد ثروتمند و افراد “با توانایی  و ارزش بالا” و دانشمندان  را برای اقامت دائم در داخل مرزهای خود جذب کند. اساساً سرمایه گذاری خارجیان در این کشور به نفع دولت هلند است. به دلیل توافق نامه های دوستانه بین کشورها، شهروندان ایالات متحده و ژاپن برای تجارت در هلند از شرط “بهره ی زیاد” معاف هستند.

سرمایه گذاری در هلند - مهاجرت به هلند از طریق سرمایه گذاری در 2021

مقدمه

هلند در 3 ژانویه 2008 سیستم مهاجرت مبتنی بر امتیاز “برای افراد مستقل، صاحبان مشاغل و سرمایه گذاران” را معرفی کرد، البته این سیستم قبلاً در سال 2006 برای مهاجران “دانشمند” و “با توانایی و ارزش بالا” راه اندازی شده بود. برنامه ویزای سرمایه گذاری این کشور، افراد عالی رتبه، صاحبان مشاغل و سرمایه گذاران خارجی را هدف قرار می دهد، به شرطی که هر متقاضی، به ارزش اقتصادی هلند اضافه کند و باعث پیشرفت بیشتر آن شود.

یکی از مکان های استراتژیک هلند که بندر روتردام (بزرگترین بندر اروپا) است، این امکان را برای تجارت بین المللی در بازارهای انگلیس و آلمان فراهم آورده است. علاوه بر این ها، هلند یکی از کشورهای برجسته اروپایی در جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی است و یکی از پنج سرمایه گذار بزرگ در ایالات متحده است. نرخ مهاجرت این کشور 2.0 مهاجر به ازای هر 1000 نفر در سال است.

اتحادیه اروپا “سهم عمده ای را که کارآفرینان مهاجر می توانند در رشد و اشتغال پایدار داشته باشند” به رسمیت شناخته و آنها را در دستور کار برای ادغام اتباع کشورهای ثالث قرار داده است. طبق برنامه اقدام کارآفرینی 2020، کمیسیون اروپا متعهد شده است که “ابتکارات سیاسی را برای جذب کارآفرینان مهاجر و تسهیل کارآفرینی در میان مهاجرانی که از قبل در کشور های عضو اتحادیه اروپا حضور داشته اند و یا به دلایلی غیر تجاری تصمیم به مهاجرت گرفته اند” پیشنهاد دهد و “فرصت دارد قوانین مطرح شده با هدف از بین بردن موانع قانونی در ایجاد مشاغل و دادن مجوز ثابت به کارآفرینان مهاجر واجد شرایط  را آنالیز کند. ”

در همان زمان، اتحادیه اروپا از کشورهای عضو دعوت کرده بود تا برای رفع موانع قانونی کارآفرینان مهاجر، اقدامی مشابه را انجام دهند.

بطور مثال، در نظر گرفتن ابتکاراتی برای دادن مجوز ثابت به کارآفرینان مهاجر واجد شرایط یا فارغ التحصیلان مهاجر، که از یک موسسه در سطح دانشگاه های اروپایی صادر می شود و به آنها امکان راه اندازی مشاغل در اروپا را می دهد، ایده جالبی بود. این ایده ازین جهت حائز اهمیت است که در صورت تعیین اهداف و ایجاد اشتغال، می توان مجوز را تمدید کرد. با این کار، گردش مالی رونق می یابد بودجه دولت هلند نیز افزایش خواهد یافت.

اتحادیه اروپا از کشورهای عضو می خواهد “با ایجاد مراکز اطلاعاتی در مناطق پرجمعیت مهاجرپذیر، دسترسی به اطلاعات و شبکه را برای کارآفرینان مهاجر و کارآفرینان احتمالی مهاجر تسهیل کنند.”

مقدمه

مجوز اقامت خود-اشتغالی

معمولاً، افراد خارجی که به دنبال کار در هلند هستند، از شروع به کار بدون در اختیاز داشتن مجوز کار منع می شوند. با این حال، ماده 14 قانون 2000 (Vreemdelingenwet) برای افراد خارجی به وزیر امنیت و دادگستری اجازه می دهد که اجازه اقامت برای مدت معین یا تمدید مدت اعتبار را صادر کند. علاوه بر این، طبق قانون استخدام افراد خارجی (Wet Arbeid Vreemdelingen) ، یک فرد خارجی که برای مدت زمان مشخصی اجازه اقامت دارد، تا زمانی که به عنوان یک فرد مستقل کار انجام دهند معاف از دریافت مجوز است. این اصل در قانون 2000  افراد خارجی، به منظور خود اشتغالی افراز خارجی شاغل که در این کشور، بدون مجوز کار هستند نوشته شده است. خارجیانی که دارای توافق نامه ای با سایر کشورها یا تصمیم لازم الاجرای سازمان بین المللی در هلند هستند نیز از شرط اخذ مجوز کار مستثنی هستند.

اشخاصی که مایل اند شغلی داشته باشند یا شغلی در هلند راه اندازی کنند می توانند به عنوان کارآفرین تقاضای مجوز اقامت کنند و از شرط مجوز کار معاف شوند. اگرچه متقاضیان ویزای سرمایه گذاری نیازی به مجوز کار ندارند، اما به طور کلی، آنها باید اجازه اقامت موقت (Machtiging tot Voorlopig Verblijf، (MVV که برای اقامت بیش از سه ماه صادر می شود، و یا در صورت تمایل به خود-اشتغالی، مجوز اقامت قبل از شروع کار در هلند verrichten van arbeid als zelfstandige)) را داشته باشند. اخذ MVV برای اتباع کشور های عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا یا اتباع استرالیا، کانادا، ژاپن، موناکو، نیوزلند، کره جنوبی، ایالات متحده و شهر واتیکان لازم نیست.

حتما بخوانید:  مهاجرت به روسیه از طریق کار در سال 2021

همچنین مدیران و سهامداران عمده که به عنوان کارآفرین شناخته شده اند، اگر علاقه مند باشند که حداقل سود 25 % در کمپانی ها داشته باشند، می توانند سطح درآمد خود را بالا ببرند. حداکثر سن متقاضی شصت سال تعیین شده است. متقاضیانی که مایل به شروع کار در هلند هستند باید ابتدا نام شرکتشان را در اتاق بازرگانی هلند ثبت کنندKamer van Koophandel)). کسانی که به دنبال کار در خدمات بهداشتی هستند، باید در BIG register  ثبت نام شوند.

مجوز اقامت خود-اشتغالی

شرایط برای اتباع کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند

افرادی که می خواهند به عنوان کارآفرین به هلند بروند باید دارای مدرک مسافرتی معتبر، نداشتن جرایم قضایی و سابقه ی کیفری، داشتن “پشتیان مناسب”، و نیز مشغول به انجام فعالیت های تجاری ای باشند که “منافع اصلی هلندی را تأمین می کند”. مدارکی که باید توسط متقاضی ارائه شود عبارتند از کپی مشخصات گذرنامه است، فرم “ضمیمه: اثبات درآمد”، گواهی صلاحیت برای انجام حرفه خاص، یک برنامه تجاری دقیق و اظهارنامه درآمد مالی طی دوازده ماه گذشته قبل از ارسال درخواست.

متقاضی ویزای سرمایه گذاری باید کسب و کار خود را بر اساس سیستم امتیازات ارزیابی کند تا اطمینان حاصل کند که شرط حفظ منافع ملی هلند و افزایش ارزش اقتصادی این کشور را تأمین می کند. متقاضی باید حداقل 90 امتیاز از حداکثر 100 امتیاز در هر گروه مربوطه (یعنی در کل 300 امتیاز) را تحت برنامه ویزا مبتنی بر امتیازدهی هلند کسب کند. سرویس مهاجرت IND)) تحت وزارت امنیت و دادگستری، این سیستم را اداره می کند، اما SenterNovem، آژانس وزارت امور اقتصادی، ارزیابی و تخصیص امتیاز را انجام می دهد. این پروسه سه تا شش ماه طول می کشد. گفته می شود این طرح مشابه سیستم امتیازدهی دانمارک است.

سرمایه گذاری شما باید برای اقتصاد هلند ارزش افزوده داشته باشد و توسط آژانس تصدی (شرکت) هلند (RVO) ارزیابی شود. آژانس تصدی هلند از سیستم امتیازدهی استفاده می کند. اگر سرمایه گذاری دارای 2 معیار از 3 معیار زیر باشد، امتیازتان افزایش خواهد یافت. امتیازدهی برای ویزای سرمایه گذاری، سه گروه را شامل می شود:

 • تجربه ی شخصی: تحصیلات، تجربه ی اشتغال، درآمد سالانه گذشته، داشتن تجربه کارآفرینی در سطح بالا، تجربه ی کاری کسب شده در کشور هلند.
 • برنامه ی اقتصادی: تجزیه و تحلیل بازار، سازمان و بودجه.
 • ارزش افزوده برای اقتصاد هلند: نوآوری، ایجاد محل کار، سرمایه گذاری.

طبق این طرح، اگر برنامه ی اقتصادی کارآفرین منجر به ایجاد فرصت شغلی جدید برای سایر افراد شود، 10 امتیاز دریافت می کند. مدرک کارشناسی ارشد به طور خودکار 30 امتیاز اضافه می کند، و یک طرح اقتصادی نوآورانه 20 امتیاز دیگر اضافه می کند. مزیت چنین سیستم امتیازاتی این است که “فرد می تواند یک نقطه ضعف را با یک نقطه قوت در همان شاخه جبران کند. به عنوان مثال، اگر متقاضی دکترا یا فوق لیسانس نداشته باشد، می تواند با تجربه ی کارآفرینی امتیاز کسب کند و عدم سرمایه گذاری مالی را می توان با یک محصول نوآورانه یا حق ثبت اختراع جبران کرد”. ممکن است امتیازات بالاتر برای کسانی که در مشاغلی که با اضطراب زیادی همراه است یا مناطق روستایی یا افرادی که از بیکاری رنج می برند، سرمایه گذاری می کنند، اختصاص داده شود.

شرایط برای اتباع کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند

خلاصه ای از سه دسته (زیر مجموعه “سرمایه گذاری” و “ایجاد شغل”) به صورت زیر می باشد:

 

دسته بندی زیر-دسته بندی حداکثر امتیاز تجزیه دسته ها امتیاز
تجربه (نیازمند 30 امتیاز) تحصیلات 40 برای مثال: مدرک کارشناسی ارشد 30
به عنوان کار آفرین 35 برای مثال: صاحب شرکت 30
به عنوان کارمند 10 برای مثال: سرپرست بخش 9
تجربه در هلند 15 برای مثال: کارمند هلندی 5
برنامه تجارت (نیازمند 30 امتیاز) چشم اندازهای تجاری 50 به عنوان مثال: پشتیبانی از محصول 15
قیمت منحصر به فرد فروش PT + بازاریابی + و غیره 25
ارزش 10
سازمان 10 به عنوان مثال: حمایت از محصول 10
توجیه مالی 40 سرمایه خصوصی بیش از 10.000 یورو 15
فروش بیش از 125000 یورو 10
ارزش افزوده

 

(30 امتیاز لازم است)

نوآوری 40 به عنوان مثال:حق ثبت اختراع 20
ایجاد شغل (شامل متقاضی نمی شود) 30 موقعیت های عمومی 0.5 تا 2 5
2 تا 5 10
5 تا 10 20
بیشتر از 10 30
فروش بیش از 45000 یورو 1 تا 3 10
3 تا 6 20
بیشتر از 6 30
سرمایه گذاری 30 دارایی 0 یورو تا 50.000 یورو 5
دارایی بیش از 50000 یورو 10
دارایی بیش از 100000 20
دارایی بیش از 1000000 یورو 30

 

هلند در اکتبر 2013 برای افراد با توانایی و ارزش بالا، طرح ویزای سرمایه گذاری خارجی را  (HNW)  راه اندازی کرد. هدف از این برنامه، جذب سرمایه گذاران خارجی برای تشویق به سرمایه گذاری در هلند و تقویت اقتصاد این کشور است.

شرایط سرمایه گذاری ها:

شما در هر یک از موارد زیر مبلغ حداقل 1.25 میلیون یورو سرمایه گذاری می کنید:

 1. شرکت های نوآورانه در هلند (Startups)
 2. قرارداد سرمایه گذاری مشترک که در یک یا چند شرکت نوآورانه سرمایه گذاری می کند.
 3. صندوق سرمایه گذاری شناخته شده توسط وزیر امور اقتصادی هلند
 4. صندوق سرمایه گذاری ریسک پذیر وابسته به Nederlandse Vereniging van Participatiemaatschappijen (NVP)

سرمایه گذاری در هلند

اصلاحات:

در تاریخ 1 جولای 2016، طرح سرمایه گذاران خارجی با سه تغییر اصلی اصلاح شد:

 1. اولین مجوز اقامت برای سرمایه گذاران خارجی به جای یک سال، سه سال اعتبار خواهد داشت.
 2. سرمایه گذاران خارجی دیگر نیازی به گزارش حسابرسی خود نخواهند داشت. با این حال، اداره مهاجرت و تابعیت (IND) برای مقابله با پولشویی به بررسی معاملات مشکوک ادامه خواهد داد.
 3. برای ارزیابی سرمایه گذاری، از روشی ساده و مبتنی بر سیستم امتیازدهی استفاده می شود. این بدان معنی است که سرمایه گذاری باید در بخش های زیر به بخش خصوصی هلند کمک کند:
 • استخدام
 • نوآوری
 • غیر مالی (به عنوان مثال، شبکه سرمایه گذاری و دانش خاص).

اصلاحات

استارتاپ ها (Startups)

می توانید در یک شرکت تازه تأسیس که مستقیماً تحت شرایط زیر می باشد، سرمایه گذاری کنید. شرکت تازه تاسیس باید در هلند به عنوان BV ثبت شود و 2 شرط از 3 شرط زیر را داشته باشد:

 • ظرف 5 سال، حداقل 10 شغل در هلند ایجاد کند.
 • شرکت باید سهمی در افزایش نوآورای داشته باشد. این أمر ممکن است به وسیله ی ارائه حق ثبت اختراع، سرمایه گذاری در هر دو نوآورهای تکنولوژیک و غیر تکنولوژیک، یا سرمایه گذاری در شرکتی که به یک بخش بزرگتر تعلق دارد، اثبات شود.
 • افزایش امتیاز غیر مالی دیگری وجود دارد، مانند دانش خاص، شبکه ها، مشتری ها و مشارکت فعال سرمایه گذار.

استارتاپ ها (Startups)

صندوق سرمایه گذاری ریسک پذیر

از این صندوق با عنوان‌های «سرمایه‌گذاری جسورانه» یا «سرمایه‌گذاری کارآفرینی» نیز نام می‌برند و عبارت است از تأمین سرمایه ی لازم برای شرکت‌ها و کسب ‌و کارهای نوپا (استارت آپ) و کارآفرین که مستعد پیشرفت هستند. البته این صندوق دارای ریسک فراوانی است.

شرکت‌های سرمایه‌گذار ریسک پذیر، گروهی از سرمایه گذاران هستند که بر روی شرکت‌های کوچک با پتانسیل رشد بالا سرمایه‌گذاری می‌کنند. این شرکت‌ها پول قرض نمی‌دهند بلکه در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند .

شما می توانید 1.25 میلیون یورو در صندوق سرمایه گذاری ریسک پذیر (VC) سرمایه گذاری کنید. همچنین می توانید با قرار دادن پول خود در صندوقی که مانند NASDAQ در بورس سهام عمومی دارد، سرمایه گذاری کنید. در نتیجه، صندوق پول شما را در بورس سرمایه گذاری نخواهد کرد، بلکه آن را در استارت آپ سرمایه گذاری خواهد کرد. مزیت این صندوق این است که مدیر صندوق همه کار را انجام می دهد. طبعا مدیر صندوق دانش بیشتری در مورد استارت آپ ها دارد و با سرمایه گذاری در چندین استارتاپ، ریسک انجام این کار را کمتر می کند. این یک فرصت منحصر به فرد برای سرمایه گذاری در نوآوری هلندی به روشی متفاوت است.

پس از سرمایه گذاری، ویزای اقامتی دریافت می کنید که پس از 5 سال به ویزای اقامت دائم تبدیل می شود و به شما و خانواده درجه ی اول شما داده می شود.

صندوق سرمایه گذاری ریسک پذیر

سود سرمایه گذاری:

10 تا 30 درصد است که به وضعیت سرمایه گذاری بستگی دارد.

هزینه ها:

سرمایه گذاران ‘تبعه ثروتمند خارجی’ (سرمایه گذار خارجی) باید درخواست مجوز اقامت دهند. هزینه درخواست 2.137 یورو است. همچنین باید انتظار 25،000 تا 30،000 یورو هزینه درخواست نماینده (آژانس) را داشته باشید.

مجوز اقامت:

مجوز اقامت صادر شده حداکثر سه سال اعتبار دارد و با مراجعه به دفتر مهاجرت در هلند می توان آن را طولانی تر کرد. همچنین مجوزاقامت به سرمایه گذاران خارجی، مجوز کار در هلند را می دهد. کارت مجوز اقامتtoegestaan”  “arbeid vrij نشان دهنده اجازه شما برای انام کار آزاد مجاز در هلند است.

برای زندگی دائمی در هلند هیچ گونه الزامی وجود ندارد و سرمایه گذاران و خانواده ی آن ها در هر زمان آزاد هستند که کشور را ترک کنند.

مجوز اقامت خود-اشتغالی

سایر شرایط عبارتند از: شما باید یک آپارتمان یا مسکن را در هلند اجاره کنید و برای همه اعضای خانواده پوشش تمام بیمه درمانی را داشته باشید.

نحوه ی درخواست:
 • درخواست (MVV) ویزای مجوز اقامت موقت و هزینه ای را که طبق دستورالعمل پرداخت می شود، به سفارت هلند در کشور خود ارسال کنید.
 • سفارت درخواست را به IND در هلند ارسال می کند و ظرف 90 روز درباره وضعیت شما تصمیم گیری می شود.
 • سرمایه گذارانی که دارای MVV هستند، می توانند از آن برای سفر به هلند و فراهم کردن اجازه اقامت استفاده کنند.

اقامت دائم

اقامت دائم طولانی مدت در هلند پس از 5 سال زندگی بدون وقفه در هلند امکان پذیر است.

تابعیت هلند

پس از 5 سال زندگی در هلند، باید بتوانید PR (کارت اقامت دائم) بگیرید که بعداً به شهروندی تبدیل شود. درنتیجه، برای شهروند هلند شدن به 6 سال زمان نیاز دارید. همچنین باید آزمون های زبان هلندی و آزمون فرهنگی این کشور را پشت سر بگذارنید.

تابعیت هلند

گذرنامه هلند

گذرنامه هلندی در رتبه 5 ام قدرتمندترین گذرنامه های جهان قرار دارد و در سال 2018 اعلام شد که با داشتن این گذرنامه، قادر هستید بدون ویزا به 186 کشور دنیا سفر کنید.

اعضای خانواده، شامل همسر و فرزندان (زیر 18 سال) در پرونده ی مهاجرت در نظر گرفته می شوند و اجازه اقامت در هلند را دریافت خواهند کرد.

گذرنامه هلند

سوالات متداول

سؤالات زیر، متداولترین پرسش هایی هستند که درباره ی طرح ویزای طلایی هلند مطرح می شود:

سود سرمایه گذاری چیست؟

اگردر صنعت استارت آپ هلند سرمایه گذاری کنید سود 10-30٪ IRR دریافت می کنید، به علاوه می توانید با سرمایه گذاری چیزی در حدود 1 میلیون یورو، “ویزای طلایی” را از دولت دریافت کنید. 1.25 میلیون یورو (1.42 میلیون دلار) راهی سریع و آسان برای دریافت شهروندی از طریق سرمایه گذاری در کشور های عضو اتحادیه اروپا و در نهایت دریافت گذرنامه است.

آیا ویزای هلند همان ویزای شینگن است؟

بله. هلند به طور قطع عضو شینگن است و ویزا و مجوزهای اقامت صادر شده توسط کشورهای شینگن، به شما امکان حرکت آزادانه در قلمرو شینگن را می دهد.

آیا سرمایه گذاری 1.25 میلیون یورویی باید قبل از درخواست ویزا انجام شود؟

هنگامی که یک صندوق VC/ استارآپ توسط شما انتخاب می شود، از شما پرسیده  می شود چند سهم برای سرمایه گذاری 1.25 میلیون یورویی خود در نظر دارید. سرمایه گذاری فقط باید پس از تأیید درخواست توسط دولت هلند منتقل شود، بنابراین در اینجا خطری وجود ندارد.

در اوراق سرمایه گذاری شرطی درج خواهد شد: “اگر خدمات مهاجرت به شما اجازه اقامت هلند را بدهد، باید 1.25 میلیون یورو را انتقال دهید”.

مدت این پروسه چقدر است؟

برای دریافت ویزای طلایی خود، حداقل 2-3 ماه را در نظر داشته باشید.

قرارداد سرمایه گذاری: 30-60 روز

تصمیم اداره مهاجرت INS: 10 روز

ویزای طلایی هلند نیز سریعترین طرح ویزای طلایی است زیرا اداره مهاجرت INS ظرف 10 روز کاری تصمیم گیری اش را انجام می دهد.

اعتبار مجوز اقامت هلند چقدر است؟

ابتدا 3 سال و سپس می تواند تا 2 سال دیگر نیز آن را تمدید کنید. بعد از 5 سال، اجازه اقامت دائم دریافت می کنید. به دنبال آن شما باید شرایط زیر را نیز داشته باشید:

 • شما باید محل اقامت خود را در هلند اجاره یا خریداری کنید.
 • شما باید بیمه درمانی هلند را داشته باشید.
 • شما باید مالیات و بیمه بازنشستگی خود را پرداخت کنید.
 • نباید جرایم قضایی و سابقه ی کیفری داشته باشید.
چرا  کشورهلند استارت آپ ها را به خود جلب می کند؟

استارت آپ ها به دلایل مختلف هلند را انتخاب می کنند:

 • موقعیت استراتژیک
 • کیفیت زندگی قابل توجه
 • شرایط مالی رقابتی
 • نیروی کار چند زبانه
 • بهترین بازار برای امتحان محصول شما
 • شرایط تجارت بین المللی
 • محیطی خلاق و نوآورانه
 • زیرساخت های عالی

مهاجرت به هلند از طریق سرمایه گذاری

امیدواریم با مطالعه این صفحه، به خوبی با شرایط مهاجرت به هلند از طریق سرمایه گذاری آشنا شده باشید…

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 7 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 7 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *