مهاجرت به اوکراین از طریق ازدواج در سال 2021

مهاجرت به اوکراین از طریق ازدواج در سال 2021

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

از میان انواع روش‌های مهاجرت به اوکراین، ازدواج ساده‌ترین انتخاب است، زیرا با ثبت ازدواج در این کشور، می‌توانید به ساده‌ترین شکل ممکن اقدام به اخذ تابعیت کشور اوکراین نمایید.هر ساله هزاران اجازه اقامت از طریق ازدواج در اکراین صادر می شود.ازدواج بین شهروندان اکراین و یک خارجی مطابق مفاد مربوط به قانون ازدواج اوکراین تنظیم می شود و اعطای اقامت دائم به یک خارجی از طریق ازدواج با شهروند اوکراین مطابق قانون اوکراین در خصوص وضعیت حقوقی اتباع خارجی تنظیم می شود.اصول حاکم بر روابط خانوادگی با خارجیان در ماده ۲۶ قانون اساسی اوکراین بیان شده است که تصریح می دارد خارجیان که به طور قانونی در اوکراین اقامت دارند از حقوق و آزادی های مشابه و همین طور از مسئولیت های مشابه با شهروندان اوکراینی برخوردارند.با توجه به ماده ۱۸ قانون اوکراین در خصوص وضعیت حقوقی خارجیان و افراد بدون تابعیت،خارجی ها در ازدواج و روابط خانوادگی از حقوق و مسئولیت های مساوی باشهروندان اوکراین برخوردارند.البته کسب اقامت دائم اوکراین از طریق ازدواج (Ukrainian citizenship by marriage) دارای شرایط خاصی است که در ادامه این شرایط را بررسی خواهیم کرد.

مهاجرت به اوکراین از طریق ازدواج در سال 2021

اخذ اقامت دائم اوکراین از طریق ازدواج۲۰۲۱

طبق قوانین کشور اوکراین، اگر شخص که دارای تابعیت خارجی است بخواهد اقامت دائم در این کشور را کسب کند، باید حداقل ۵ سال متوالی در اوکراین سکونت نموده و زندگی کند. درحالی‌که با ازدواج در اوکراین تنها کافی است ۲ سال از تاریخ ازدواج گذشته باشد که در این زمان اگر در خاک این کشور نیز اقامت نمایند، موفق به کسب اقامت دائم در این کشور می‌گردد.

اخذ اقامت دائم اوکراین از طریق ازدواج۲۰۲۱

شرایط لازم برای ازدواج در اوکراین

اگر فرد خارجی تعدادی از شرایط زیر را دارا باشد، قادر خواهد بود تا برای ازدواج در اوکراین اقدام نماید:

 • مطابقت با قوانین اوکراین
 • نداشتن تابعیت دیگر
 • دریافت مجوز لازم برای مهاجرت
 • داشتن دانش زبانی کافی
 • در دسترس بودن منابع نقدی برای زندگی در اوکراین

شرایط لازم برای ازدواج در اوکراین

مدارک مورد نیاز برای اقامت اوکراین از طریق ازدواج

طبق قانون کشور اوکراین کلیه اتباع خارجی که دارای همسر اوکراینی هستند، صلاحیت گرفتن اقامت دائم این کشور را دارا می باشند. اما این مجوز تنها در صورتی صادر می شود که زوجین حداقل دو سال قبل ازدواج کرده باشند. پس از گرفتن اقامت دائم اوکراین، فرد خارجی از تمام حقوق و مزایای شهروندان اوکراینی برخوردار خواهد شد. برای درخواست اقامت دائم اوکراین ارائه مدارک ذکر شده به اداره مهاجرت اوکراین (OVIR) ضروری است:

 • فرم درخواست
 • پاسپورت معتبر(با اعتبار حداقل یکساله)
 • شناسنامه یا کارت شناسایی به همراه ترجمه آن
 • سه قطعه عکس در سایز گذرنامه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • مدرک ازدواج
 • کپی گواهی تولد
 • ارائه سندی که مهارت به زبان اوکراینی را مشخص می کند
 • ارائه تایید حمایت مالی شش ماه گذشته از لحظه درخواست
 • کپی گواهی فوت (در صورت فوت همسر)

مدارک مورد نیاز برای اقامت اوکراین از طریق ازدواج

ثبت نام اقامت اوکراین از طریق ازدواج

دریافت اقامت اوکراین دارای مراحل قانونی گسترده و پیچیده است. درخواست های تابعیت اوکراین توسط نهادهای زیر مورد بررسی قرار می گیرند:

1- نهادهای ویژه ای که تحت نظارت رئیس جمهور کشور اوکراین قرار دارند و تصمیم نهایی در مورد پذیرش تابعیت را اخذ می کنند.

2- خدمات مهاجرت، نمایندگی دیپلماتیک یا کنسولی که مجاز به تصمیم گیری در موضوعات مختلف شهروندی به جز پذیرش شهروندی می باشند.

گرفتن اقامت اوکراین با بررسی دقیق مدارک ارائه شده آغاز می شود و در صورت کشف نواقص، ظرف حداکثر دو هفته مدارک به متقاضی برگردانده می شود تا آن ها را تکمیل کند. اگر شخصی که می خواهد اقامت اوکراین را کسب کند ظرف دو ماه ایرادات را برطرف نکند، روند اخذ اقامت وی پیگیری نخواهد شد.

مراحل بررسی درخواست به شرح زیر است:

1- بررسی مدارک در اداره پلیس محلی خدمات مهاجرت و سپس ارسال آن ها به LCA منطقه ای و در آخر بررسی توسط سرویس مهاجرت ایالتی اوکراین.

2- بررسی مدارک ارائه شده توسط نهادهای تحت نظارت رئیس جمهور اوکراین.

ثبت نام اقامت اوکراین از طریق ازدواج

مکان ثبت نام ازدواج

ازدواج هم میتواند درZAKS ثبت شود هم در دفاتر گاتوا. تفاوت آنها در این است که اگر در زاکس ازدواج کنید باید یک ماه صبر کنید تا ازدواج ثبت شود و اگرد در دفاتر گاتوا ازدواج کنید ، فرایند ازدواج را میتوان یک یا سه روزه ثبت نمود.

حق انتخاب نام خانوادگی

زن یا شوهر می توانند نام خانوادکی دوتایی را داشته باشند اما بیشتر از دو اسم نباشد. اشخاصی که مزدوج می باشند حق انتخاب نام خانوادگی را دارند که این امکان وجود دارد از نام خانوادگی همسر خود استفاده کنند یا نام خانوادگی قبلی خود را در نظر بگیرند.

اگر نام خانوادگی از تاریخ ازدواج دوتایی شده باشد زن یا مرد این حق را دارد که نام خانوادگی شخص دیگر را با نام خانوداگی خودش جایگزین کند. در این کشور مانند کشور های دیگر که تابعیت اوکراین را دارند از حقوق و تکالیفی یکسانی با شهروندان این کشور دارند. هیچ فرقی بین شهروند اوکراینی با شخص خارجی وجود ندارد.

سریع ترین راه برای به دست آوردن اقامت این کشور از طریق ازدواج می باشد. طبق قانون اوکراین یک شخص خارجی باید حداقل 5 سال به صورت پیوسته در این کشور ساکن باشد تا این امکان را داشته باشد برای تابعیت این کشور درخواست بدهد. در صورتی که ازدواج با یک شهروند اوکراینی و زتدگی با او در این کشور مدت این پروسه را به 2 سال کم می شود و بعد از مدت 2 سال می توانید شهروند اوکراینی شوید.

حق انتخاب نام خانوادگی

قوانین ازدواج در اوکراین در 2021

در سال 2021 همانند گذشته، قوانین و هم چنین اصول حاکم بر روابط خانوادگی با اشخاص خارجی در ماده 26 قانون اساسی این کشور بیان شده است. با این توضیح که تصریح می دارد که اشخاصی که تابعیت خارجی به روش قانونی در این کشور را دارند و همچنین حق اقامت در این کشور را دارند، از حقوق و آزادی های مشابه و همین طور از مسئولیت های مشابه با شهروندان اوکراینی برخوردار می باشند. با در نظر گرفتن مواد قانونی این کشور در رابطه با وضعیت حقوقی اشخاصی که دارای تابعیت خارجی می باشند و اشخاصی که بدون تابعیت باشند و هم چنین اشخاصی که دارای حق تابعیت، خارجی می باشند، در زمینه ازدواج و داشتن روابط خانوادگی از حقوق و هم چنین مسئولیت های مساوی باشهروندان این کشور برخوردار می باشند.

روش های ازدواج در کشور اوکراین عبارتند از:

 • ازدواج با شهروندان رسمی کشور اوکراین
 • ازدواج با شهروندان خارجی مقیم کشور اوکراین
 • ازدواج با شهروندان رسمی کشور اوکراین خارج از خاک اوکراین

قوانین ازدواج در اوکراین در 2021

ازدواج با شهروند اوکراینی یا شهروند خارجی مقیم اوکراین

فردی که قصد دارد اقامت کشور اوکراین را از طریق ازدواج بدست آورد، 2 راه پیش رو خواهد داشت. یکی ازدواج با شهروندان رسمی کشور اوکراین و در دیگری ازدواج با شهروندان خارجی مقیم کشور اوکراین است. در روش اول فرد این امکان را خواهد داشت که پس از 3 سال زندگی با یک فرد اوکراینی اقامت خود را به تابعیت تبدیل کند و پاسپورت اوکراین را بدست آورد. اما با توجه به نیاز به ویزای تایپ D برای ثبت ازدواج خود در اوکراین، باید به این نکته اشاره داشت که دریافت این ویزا ریسک بالایی دارد. اما در روش دوم فرد با دریافت یک ویزای موقتی نیز قادر به دستیابی به این هدف خواهد بود. اما دریافت پاسپورت از این طریق دشوارتر خواهد بود.

ازدواج با شهروند اوکراینی یا شهروند خارجی مقیم اوکراین

مدت زمان لازم برای اثبات ازدواج در اوکراین

مدت معمول انتظار برای ثبت ازدواج در این کشور یک ماه می باشد. با این حال این امکان وجود دارد که اشخاصی که دارای تابعیت خارجی می باشند، پیش از زمان انقضای این مدت می توانند در ظرف مدت یک ماه اقدام به درخواست نمودن مجوز مورد نیاز برای ثبت ازدواج نمایند که این عذر موجهی محسوب می شود. اشخاص متقاضی اخذ تابعیت اوکراین از طریق ازدواج ملزم به توجه نمودن این نکته مهم می باشند که مدت زمان اعتبار کلیه مدارک بالا به غیر از گذرنامه 6 ماه می باشد.

مدت زمان لازم برای اثبات ازدواج در اوکراین

مدت زمان لازم برای اخذ تابعیت اوکراین از طریق ازدواج

همواره سریع ترین راه برای اشخاص متقاضی اخذ تابعیت اوکراین از طریق ازدواج به دست آوردن حق شهروندی این کشور از طریق ازدواج می باشد. با این توضیح که بر اساس قانون وضع شده این کشور یک شخص با تابعیت خارجی ملزم می باشد برای مدت زمانی به اندازه حداقل 5 سال متوالی در خاک این کشور اقدام به زندگی کردن نماید. تا این که بتواند تقاضای حق شهروندی دهد. ولی در صورتی که موفق به ازدواج با شهروند این کشور شود و زندگی با او در خاک این کشور را تا مدت زمان 2 سال کاهش دهد، بعد از سپری نمودن 2 سال این شخص می تواند حق شهروندی اوکراین را بدست آورد.

مدت زمان لازم برای اخذ تابعیت اوکراین از طریق ازدواج

گرفتن پاسپورت اوکراینی از طریق ازدواج

طبق قانون حاکم در کشور اوکراین شهروندان این کشور مجاز به داشتن تابعیت مضاعف نیستند، اما راه های مختلفی در مورد گرفتن پاسپورت این کشور برای اتباع خارجی وجود دارد. در میان این روش های گوناگون، گرفتن پاسپورت از طریق ازدواج گزینه سهل الوصول و مقرون به صرفه تری است.

گرفتن پاسپورت اوکراینی از طریق ازدواج

مزایای ازدواج با تبعه اوکراین

اقامت اوکراین از طریق ازدواج مهم ترین مزیت ازدواج با یک شهروند اوکراینی است. از دیگر مزایای ازدواج یا شهروند اوکراین می توان به موراد زیر اشاره کرد:

-حق حرکت و اقامت آزادانه در خاک اوکراین
-حق زندگی در تمام استان های اوکراین بدلخواه
-حق آموزش (از جمله آموزش و پرورش رایگان برای کودکان)؛
-حق کسب تابعیت اوکراین
-حق برخورداری از خدمات مالی در اوکراین (کارت، حساب، اعتباری، وام ها و غیره)
-عدم نیاز به گرفتن اجازه کار برای اشتغال (کار موقت، کار ثابت و منظم)
-حق برخورداری از شرایط کاری مناسب مانند شهروندان اوکراینی (ساعات کار، استانداردهای ایمنی و بهداشت، حقوق تعطیلات)
-حق الحاق به خانواده (همسر، فرزندان و پدر و مادر ) یعنی بعد از گرفتن اقامت دایم می توانید، پدر و مادر و همسر و فرزندان خود را الحاق کنید به خودتان در اوکراین و به آنها اقامت دایم اوکراین اعطا میشود
-عدم نیاز به اخذ ویزا، پر کردن کارت های مهاجرت، گرفتن ثبت نام، پرداخت هزینه های کنسولی. و صف های طولانی در سفازت اوکراین در ایران
-حق در ورود اتومبیل با معافیت از حقوق گمرکی وسایل نقلیه (برای استفاده شخصی)
-حق اخذ ویزا به کشورهای ثالث از اوکراین، بدون مدارک ملکی میتوانید تقاضا ویزا شینگن کنید و احتمال گرفتن ویزا بسیار بالاتر از ایران میباشد
-حق برخورداری از حقوق بازنشستگی، کمک هزینه خانواده و امنیت اجتماعی (حداقل کمک درآمد، حقوق بازنشستگی، بهداشت و درمان رایگان، و غیره)

مزایای ازدواج با تبعه اوکراین

نتیجه گیری

با توجه به مطالب ذکر شده، ازدواج با یک شهروند اوکراینی یک عنصر مهم برای گرفتن اجازه اقامت دائم اوکراین است. ازدواج باید کاملا قانونی بوده و درخواست اجازه اقامت دائم باید توسط همسر متقاضی مورد حمایت قرار گیرد. اتباع خارجی پس از اخذ اقامت اوکراین، از حقوق یکسانی نسبت به شهروندان اوکراینی ( حقوق اقتصادی، اجتماعی و…) برخوردار خواهند شد . اقامت دائم کشور اوکراین قابل لغو شدن نیست و حتی پس از جدایی نیز باقی خواهند ماند.

چقدر این مطلب مفید بود؟

کارشناسان موسسه رهپویان مهاجر آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما هستند. لطفا فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما پس از مطالعه‌ی شرایط شما برای مهاجرت، با شما تماس گرفته و مشاوره‌های لازم را در اختیارتان بگذارند.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
کارشناس مهاجرتی 14 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

کارشناس مهاجرتی 14 | موسسه رهپویان مهاجر آتی نگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *